Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för VeteranOL HOK-1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: VeteranOL HOK-1
Arrangörsorganisation: Hallstahammars OK
Datum: torsdag 28 mars 2019

A

4 270 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus EkKöping-Kolsva OK29:476:58
2Stefan BjurstedtSurahammars SOK34:43+4:568:07
2Björn-Ove PetterssonAttunda OK34:43+4:568:07
4Thom SandvikAvesta OK39:08+9:219:09
5Kenneth JohanssonEskilstuna OL39:52+10:059:20
6Lars JakobssonVästerås SOK41:24+11:379:41 Ladda ner rutt i gpx-format
7Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK41:25+11:389:41
8Sven-Olov WiklundArboga OK43:06+13:1910:05
9Lena LarssonSala OK43:18+13:3110:08
10Mats BirkestålKöping-Kolsva OK44:07+14:2010:19
11Gunnar MunkteliusSurahammars SOK44:33+14:4610:25
12Mats HastadFellingsbro GOIF45:34+15:4710:40
13Johan KällmanNorbergs OK47:03+17:1611:01
14Rolf MathisenEskilstuna OL47:49+18:0211:11
15Ola LindholmKöping-Kolsva OK47:50+18:0311:12
16Sten-Åke HolmbergSala OK48:01+18:1411:14
17Göran WelénKöping-Kolsva OK48:02+18:1511:14
18Stig LandstorpOK Tor48:57+19:1011:27
19Kuno ÖsterlundVästerås SOK49:19+19:3211:32
20Ulf KjellinOK Hedströmmen49:44+19:5711:38
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK51:57+22:1012:09
22Olle GranathSurahammars SOK53:12+23:2512:27
23Kurt ErikssonVandrarringen57:50+28:0313:32
24Tommy WåhlinVästerås SOK1:01:59+32:1214:30
25Östen ErikssonAvesta OK1:12:12+42:2516:54
26Bengt HanssonSäterbygdens OK1:16:54+47:0718:00
27Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:42:05+1:12:1823:54
Peder WickströmArboga OKej godkänd
Alf LindbergKöping-Kolsva OKej godkänd
Mats LundbergDalaportens OLej godkänd
Ronny AnderssonIF Runeutgått
Stefan PetterssonArboga OKutgått
Torbjörn BergstrandSurahammars SOKutgått

B

3 700 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans AurellGävle OK36:309:51
2Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK38:22+1:5210:22
3Sandra BurénKöping-Kolsva OK38:28+1:5810:23
4Kenneth JanssonSala OK42:45+6:1511:33
5Kurt Håkan AnderssonOK Tor42:52+6:2211:35
6Håkan SöderqvistArboga OK43:15+6:4511:41
7Tommy LjungkvistÄrla IF45:30+9:0012:17
8Peter LjungströmVästerås SOK45:33+9:0312:18
9Lars-Olof LundströmVästerås SOK46:10+9:4012:28
10Olle JohanssonIFK Hedemora OK46:11+9:4112:28
11Roland BergSäterbygdens OK46:28+9:5812:33
12Ragnar ErikssonOK Hedströmmen47:10+10:4012:44
13Olle ArmanNyköpings OK47:12+10:4212:45
14Lars JohanssonOK Tor51:10+14:4013:49
15Torsten LundVästerås SOK51:33+15:0313:55
16Lennart JohanssonOK Tor51:56+15:2614:02
17Christer ErikssonVästerås Radioklubb51:58+15:2814:02
18Jarl Erik PalmKjula IF53:10+16:4014:22
19David SöderströmSala OK53:48+17:1814:32
20Hans GreijerVästerås SOK53:53+17:2314:33
21Leif ZettervallVästerås SOK53:54+17:2414:34
22Sven DanielssonEskilstuna OL54:37+18:0714:45
23Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF55:30+19:0015:00
24Leif ÅkerblomStora Tuna OK56:27+19:5715:15
25Lennart LundquistOK Nalle56:38+20:0815:18
26Mats IvermarkSäffle OK57:22+20:5215:30
27Nils OlssonVandrarringen58:17+21:4715:45
28Ove PetterssonArboga OK1:00:26+23:5616:20
29Göran JanzonArboga OK1:03:36+27:0617:11
30Per HaepplingVästerås SOK1:04:09+27:3917:20
31Mats NilssonEskilstuna OL1:07:57+31:2718:21
32Lars Erik RaskVästerås SOK1:08:28+31:5818:30
33Bo OrtmanVandrarringen1:08:29+31:5918:30
34Kristina WåhlinVästerås SOK1:10:38+34:0819:05
35Stina GunnarssonÄrla IF1:11:31+35:0119:19
36Anders WikströmVästerås SOK1:22:49+46:1922:22
37Per NybonsVästerås SOK1:25:18+48:4823:03
Ove LarssonEskilstuna OLej godkänd
Kjell HolmDalaportens OLej godkänd

C

3 000 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran LarssonSala OK30:3110:10
2Mats ErikssonSala OK35:13+4:4211:44
3Bo LindkvistKöping-Kolsva OK35:48+5:1711:56
4Bo AnderssonVästerås SOK36:47+6:1612:15
5Barbro MöllbergArboga OK37:41+7:1012:33
6Erik JohanssonAvesta OK37:52+7:2112:37
7Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK38:24+7:5312:48
7Ann-Sofi SandvikAvesta OK38:24+7:5312:48
9Inga-Britt PetterssonSala OK38:49+8:1812:56
10Ove EkKöping-Kolsva OK40:02+9:3113:20
11Hans BergströmNorbergs OK40:20+9:4913:26
11Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK40:20+9:4913:26
13Gun JanssonSala OK41:30+10:5913:50
14Rune JonssonVästerås SOK42:32+12:0114:10
15Catharina EkmanVästerås SOK42:35+12:0414:11 Ladda ner rutt i gpx-format
16Leif ThorssonOK Grip42:51+12:2014:17
17Åke ErikssonOK Grip42:56+12:2514:18
18Pelle HöökKöping-Kolsva OK43:29+12:5814:29
19Hans-Åke GustafssonNorbergs OK43:33+13:0214:31
20Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF43:53+13:2214:37
21Lars-Olov JohanssonSala OK44:07+13:3614:42
22Karl-Robert MoqvistOK Tor44:19+13:4814:46
23Siv FrodinKöping-Kolsva OK44:24+13:5314:48
24Gittan JonssonKjula IF44:32+14:0114:50
25Agneta NilssonEskilstuna OL45:25+14:5415:08
26Dolwai HellbergSurahammars SOK46:38+16:0715:32
27Gullan AnderssonVästerås SOK48:16+17:4516:05
28Kerstin Vidner - ErikssonKöping-Kolsva OK48:24+17:5316:08
29Rune VikmanVästerås SOK48:33+18:0216:11
30Stig GustavssonSödertälje IF48:34+18:0316:11
31Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo48:46+18:1516:15
32Bo ErikssonKöping-Kolsva OK49:12+18:4116:24
32Esko RaitaÄrla IF49:12+18:4116:24
34Kerstin PalmKjula IF49:18+18:4716:26
35Anders MillingerVästerås SOK49:49+19:1816:36
35Jan ÅhsNorbergs OK49:49+19:1816:36 Ladda ner rutt i gpx-format
37Björn BelfrageKöping-Kolsva OK50:50+20:1916:56
38Anders WelénKöping-Kolsva OK51:02+20:3117:00
39Tanja-Birgit SöderströmSala OK51:35+21:0417:11
40Björn EkholmVästerås SOK52:02+21:3117:20
41Margareta LöfqvistVästerås SOK52:53+22:2217:37
42Lennart KarlssonOK Grip54:08+23:3718:02
43Bernt ÅströmVästerås SOK54:46+24:1518:15
44Ingrid LundströmVästerås SOK56:44+26:1318:54
45Göran PetterssonVästerås RK57:25+26:5419:08
46Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF57:27+26:5619:09
47Rolf LindblomKjula IF58:14+27:4319:24
48Gun MillingerVästerås SOK1:00:25+29:5420:08
49Lars-Gunnar LarssonOK Tor1:01:08+30:3720:22
50Bror NordSträngnäs-Malmby OL1:02:47+32:1620:55
51Lars KjellmanVandrarringen1:02:56+32:2520:58
52Nils HellbergVästerås SOK1:05:44+35:1321:54
53Hans SundgrenVästerås RK1:10:18+39:4723:26
54Vincent LiljekvistIF Rune1:12:05+41:3424:01
55Bengt OdeVästerås SOK1:15:55+45:2425:18
56Rolf SvenssonVästerås SOK1:28:41+58:1029:33
Lennart ErikssonOK Enenej godkänd
Jouko TaskinenVästerås SOKej godkänd
Lena JakobssonVästerås SOKej godkänd

D

2 190 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL33:4215:23
2Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo34:37+0:5515:48
3Jörgen BergströmÄrla IF35:58+2:1616:25
4Britt-Marie ErikssonOK Grip36:07+2:2516:29
5Alf KårefältOK Tor38:39+4:5717:38 Ladda ner rutt i gpx-format
6Sune AhlinKöping-Kolsva OK40:05+6:2318:18
7Bo LöwegrenVästerås SOK40:39+6:5718:33
8Lars AndreassonOK Tor41:39+7:5719:01
9Roland RohdeFellingsbro GOIF42:12+8:3019:16
10Monica AndreassonOK Tor42:49+9:0719:33
11Lennart KarlénVästerås SOK43:09+9:2719:42
12Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo43:22+9:4019:48
13Stig LundinEskilstuna OL43:46+10:0419:59
14Altti JärvinenVästerås SOK43:47+10:0519:59
15Bengt DagermarkÄrla IF44:23+10:4120:15 Ladda ner rutt i gpx-format
16Christer LiwellÄrla IF44:27+10:4520:17
17Lennart LundhÄrla IF45:15+11:3320:39 Ladda ner rutt i gpx-format
18Inger LundSala OK46:24+12:4221:11
19Kjell HanningIK Standard47:08+13:2621:31
20Lena WahssAvesta OK47:24+13:4221:38
21Bo KarlssonKöping-Kolsva OK47:42+14:0021:46
22Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 6549:57+16:1522:48
23Marianne ArnholmEskilstuna OL49:58+16:1622:48
24Johnny ErixonFellingsbro GOIF51:27+17:4523:29
25Marita LindholmKöping-Kolsva OK51:51+18:0923:40
26Christina Danielsson GohdeVästerås SOK52:23+18:4123:55
27Harriet KarlssonOK Grip53:52+20:1024:35
28Rolf JanssonIF Rune56:54+23:1225:58
29Margareta JohanssonOK Tor1:03:41+29:5929:04
30Brittlis WallgrenSala OK1:06:36+32:5430:24
31Barbro MelvingerOK Enen1:32:35+58:5342:16
Elisabeth W-ErikssonAvesta OKej godkänd

E

1 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommy GustafssonKöping-Kolsva OK25:2316:55
2Liz PorteousVästerås SOK25:34+0:1117:02
3Ingrid LundinEskilstuna OL41:13+15:5027:28
4Bengt-Olof BlidströmOK Tor44:52+19:2929:54
5Sten NordgrenArboga OK46:39+21:1631:06
6Gun AnderssonEskilstuna OL48:59+23:3632:39
7Martin BergstrandVandrarringen53:46+28:2335:50
Göta KåbergKöping-Kolsva OKej godkänd
Kjell LindbergVästerås SOKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser