Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Avesta OK
Datum: tisdag 23 april 2019

Herrar/Damer 1

4 530 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna BrusSnättringe SK38:498:34
2Jan LindbergKorsnäs IF OK40:48+1:599:00
3Anders Stefan VestlundOK Kåre43:57+5:089:42
4Jan-Eric HellgrenNorbergs OK44:48+5:599:53
5Henrik HellgrenNorbergs OK47:54+9:0510:34
6Åke BolanderLeksands OK47:58+9:0910:35
7Anders ClaessonIFK Mora OK51:21+12:3211:20
8Johan KällmanNorbergs OK51:41+12:5211:24
9Kurt ErikssonVandrarringen51:48+12:5911:26
10Göran LarssonSala OK52:10+13:2111:30
11Sten-Åke HolmbergSala OK53:59+15:1011:55
12Lena LarssonSala OK54:18+15:2911:59
13Roger LarssonOK Kåre55:43+16:5412:17
14Ingrid SvenssonStora Tuna OK56:44+17:5512:31
15Mats JönssonKorsnäs IF OK59:18+20:2913:05
16Gunde HjalmarssonStora Tuna OK1:05:50+27:0114:31
17Lena LiljeforsAvesta OK1:07:03+28:1414:48
18Lennart LundgrenAvesta OK1:09:13+30:2415:16
Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

Herrar/Damer 2

3 780 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kjell LidholmIFK Hedemora OK36:229:37
2Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK39:16+2:5410:23
3Bengt StenerhagVästerbergslagens OL39:55+3:3310:33
4Karl JohanssonIFK Hedemora OK40:01+3:3910:35
5Benneth SundqvistKöping-Kolsva OK41:29+5:0710:58
6Roland BergSäterbygdens OK42:20+5:5811:11
7Tommy LundqvistBjursås OK42:33+6:1111:15
8Per ElfströmÅrsunda IF44:00+7:3811:38
9Kenneth JanssonSala OK44:42+8:2011:49
10Mats MårtenssonStora Tuna OK45:25+9:0312:00
11Tommy ErikssonTullinge SK46:01+9:3912:10
12Karl Ivar JönssonÅrsunda IF47:12+10:5012:29
13Britt Linnéa ErikssonSala OK47:29+11:0712:33
14Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK47:52+11:3012:39
15Olov SöderqvistDalaportens OL47:59+11:3712:41
16Sten SvangrenIFK Mora OK48:16+11:5412:46
17Anders NordkvistStorviks IF48:31+12:0912:50
18Christer HellströmStora Tuna OK48:52+12:3012:55
19Bernt LöfkvistBjursås OK48:57+12:3512:56
20Jan Olof DahlströmBjursås OK50:05+13:4313:14
21Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK50:26+14:0413:20
22Sören JohanssonSala OK50:59+14:3713:29
23Göran EngströmIFK Mora OK51:17+14:5513:34
24Gunilla HåkanssonIFK Hedemora OK51:18+14:5613:34
25Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK51:35+15:1313:38
26Benny RendalenKorsnäs IF OK51:59+15:3713:45
27Gunnar EricssonGävle OK52:01+15:3913:45
28Johan JungellKorsnäs IF OK52:40+16:1813:55
29Lars DahlströmVästerbergslagens OL53:12+16:5014:04
30Monica GustavssonIK Jarl Rättvik53:14+16:5214:04
31Lars-Tommy AnderssonVästerbergslagens OL54:44+18:2214:28
32Bo SundbergIFK Hedemora OK55:59+19:3714:48
33Folke BjörkmanDalaportens OL56:05+19:4314:50
34Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF58:27+22:0515:27
35Nils-Erik ErikssonSala OK59:22+23:0015:42
36Harry EnbergVästerbergslagens OL59:40+23:1815:47
37Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:00:23+24:0115:58
38Björn ÅhsLeksands OK1:03:01+26:3916:40
39Per-Erik WiklundKarlsbyhedens OK1:03:44+27:2216:51
40Royne LenngrenIK Jarl Rättvik1:06:03+29:4117:28
41Maria EngbergKorsnäs IF OK1:08:02+31:4017:59
42Peter JaktlundKlubblös1:13:51+37:2919:32
Alf HelanderOrnäs IKej godkänd
Ragnar ErikssonOK Hedströmmenej godkänd

Herrar/Damer 3

2 860 m, 61 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilho RokkaLångshyttans AIK OK33:5011:49
2Yngve KarlssonIFK Mora OK34:14+0:2411:58
3John SivarsDalaportens OL34:24+0:3412:01
4Folke NyströmVästerbergslagens OL35:17+1:2712:20
5Inger MattssonVästerbergslagens OL35:54+2:0412:33
6Rune JonssonVästerås SOK35:58+2:0812:34
7Stig ÖstKorsnäs IF OK36:16+2:2612:40
8Hans NordströmOK Kåre36:35+2:4512:47
9Ulf LöfgrenStora Tuna OK36:38+2:4812:48
10Sven-Olof AspLeksands OK36:48+2:5812:52
11Jan HultHofors OK36:53+3:0312:53
12Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK37:00+3:1012:56
13Svante NyströmVästerbergslagens OL37:09+3:1912:59
14Inger LöfgrenStora Tuna OK37:14+3:2413:01
15Åke AnderssonVästerbergslagens OL37:39+3:4913:09
16Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo37:44+3:5413:11
17Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL37:50+4:0013:13
18Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK38:00+4:1013:17
19Lars-Olov JohanssonSala OK38:21+4:3113:24
20Hedbom TorstenOK Kåre38:22+4:3213:24
21Bertil HolmgrenGävle OK38:41+4:5113:31
22Anders WelénKöping-Kolsva OK38:56+5:0613:36
23Lennart TägtströmDomnarvets GOIF39:19+5:2913:44
24Göran SöderströmDomnarvets GOIF39:22+5:3213:45
25Gun JanssonSala OK39:39+5:4913:51
26Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL39:46+5:5613:54
27Sven-Åke WindahlGävle OK40:18+6:2814:05
28Dolwai HellbergSurahammars SOK40:34+6:4414:11
29Henry WestmanSala OK40:40+6:5014:13
30Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF40:58+7:0814:19
31Lars HåkanssonIFK Hedemora OK41:26+7:3614:29
32Maud NilssonHJS-Vansbro OK41:56+8:0614:39
33Sören GustafssonSäterbygdens OK42:08+8:1814:43
34Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK42:20+8:3014:48
35Harriet GunnarssonStorviks IF42:47+8:5714:57
36Inge SwartlingLeksands OK42:56+9:0615:00
37Yvonne Näsvall HelanderOrnäs IK43:13+9:2315:06
38Evy JohanssonSala OK43:26+9:3615:11
39Ingemar JonssonHallstahammars OK43:30+9:4015:12
40Sten BlomkvistVästerbergslagens OL44:01+10:1115:23
41Inga-Britt PetterssonSala OK44:02+10:1215:23
42Leif ÅkerblomStora Tuna OK44:20+10:3015:30
43Lars-B LarssonOK Tyr44:27+10:3715:32
44Hans KruskopfKorsnäs IF OK45:06+11:1615:46
45Anders BergIFK Hedemora OK45:07+11:1715:46
46Bengt HolmIFK Mora OK45:46+11:5616:00
47Sören AnderssonJärbo OK46:15+12:2516:10
48Hans BergströmNorbergs OK46:59+13:0916:25
49Britt Marie PersIK Jarl Rättvik47:39+13:4916:39
50Tanja-Birgit SöderströmSala OK48:36+14:4616:59
51Lars KällgrenDomnarvets GOIF48:50+15:0017:04
52Siv StamSäterbygdens OK50:00+16:1017:28
53Hans GruddStora Tuna OK50:13+16:2317:33
54Inger LundSala OK52:42+18:5218:25
55Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK52:56+19:0618:30
56Lena HedmanHallstahammars OK54:07+20:1718:55
57Erik SvenssonKorsnäs IF OK56:46+22:5619:50
58Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF1:00:18+26:2821:05
59Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:10:11+36:2124:32
60Mats ErikssonSala OK1:25:16+51:2629:48
Jan ÅhsNorbergs OKej godkänd

Herra/Damer 4

2 310 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hanna KlarSäterbygdens OK34:0614:45
2Björn HelgessonIK Jarl Rättvik37:48+3:4216:21
3Göran WiigHallstahammars OK38:47+4:4116:47
4Gunvor NyströmStora Tuna OK40:13+6:0717:24
5Bo DanmoDomnarvets GOIF40:16+6:1017:25
6Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK40:37+6:3117:34
7Edla FornanderVästerbergslagens OL42:07+8:0118:13
8Erik LindbergKorsnäs IF OK42:42+8:3618:29
9Tore SöderstenIFK Mora OK43:12+9:0618:42
10Meit KruskopfKorsnäs IF OK43:35+9:2918:52
11Stig BleckurKorsnäs IF OK44:59+10:5319:28
12Kenneth AnderssonValbo AIF45:02+10:5619:29
13Sten SvenssonÄrla IF46:43+12:3720:13
14Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK46:47+12:4120:15
15Bore NybergSäterbygdens OK46:49+12:4320:16
16Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo47:48+13:4220:41
17Östen AnderssonVästerbergslagens OL49:09+15:0321:16
18Ronnie GustavssonRembo IK49:29+15:2321:25
19Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK59:10+25:0425:36
20Eva GrenmyrOK Nipan1:01:58+27:5226:49
21Lilian BoremyrKvarnsvedens GOIF OK1:04:49+30:4328:03
22Viveka JohanssonSäterbygdens OK1:05:09+31:0328:12
23Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:37:56+1:03:5042:23
24Alvar JönssonHofors OK1:53:27+1:19:2149:06
Lars-Arne ForsbergLeksands OKej godkänd
Åke SundbergFagersta OKutgått

Herrar/Damer 5

1 260 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL30:4324:22
2Anita AnderssonValbo AIF31:05+0:2224:40
3Carina Rask-JönssonÅrsunda IF33:42+2:5926:44
4Jan BurellOK Enen37:02+6:1929:23
5Rolf JohanssonSäterbygdens OK43:12+12:2934:17
6Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:07:54+37:1153:53
Laila NygrenSäterbygdens OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser