Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Köping-Kolsva OK
Datum: torsdag 8 augusti 2019

Bana A

4 370 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle BjörkmanIFK Mora OK36:168:17
2Weine WolterÅkers IF41:17+5:019:26
3Kenneth JohanssonEskilstuna OL42:01+5:459:36
4Henrik OlssonHallstahammars OK42:24+6:089:42
5Henrik NettelmarkSurahammars SOK42:50+6:349:48
6Lars JakobssonVästerås SOK43:52+7:3610:02
7Gunnar MunkteliusSurahammars SOK44:05+7:4910:05
8Sven-Olov WiklundArboga OK46:00+9:4410:31
9Lena LarssonSala OK46:05+9:4910:32
10Kuno ÖsterlundVästerås SOK48:40+12:2411:08
11Mats HastadFellingsbro GOIF49:20+13:0411:17
12Ida HallinSurahammars SOK49:31+13:1511:19
13Göran WelénKöping-Kolsva OK50:05+13:4911:27
14Bengt BennitzOK Tor51:52+15:3611:52
15Göran LarssonSala OK52:33+16:1712:01
16Kurt Håkan AnderssonOK Tor52:45+16:2912:04
17Marie LarssonKöping-Kolsva OK53:34+17:1812:15
18Peder WickströmArboga OK55:59+19:4312:48
19Anders ErikssonKöping-Kolsva OK57:03+20:4713:03
20Beatrice ÖsterbergSurahammars SOK59:16+23:0013:33
21Tommhliny WåhlinVästerås SOK1:01:42+25:2614:07
22Stig LandstorpOK Tor1:03:27+27:1114:31
23Lennart OlssonIK Standard1:03:32+27:1614:32
24Rolf LindIK Standard1:05:39+29:2315:01
25Kurt ErikssonVandrarringen1:08:23+32:0715:38
26Torbjörn BergstrandSurahammars SOK1:10:03+33:4716:01
27Oliwer SillénSala OK1:11:23+35:0716:20
28Stig PedersonSödertälje IF1:11:41+35:2516:24
29Kjell BlombergIK Standard1:12:47+36:3116:39
30Kjell FröbergEskilstuna OL1:21:23+45:0718:37
31Ove EricsonNyköpings OK1:27:45+51:2920:04
Rolf MathisenEskilstuna OLej godkänd
Tomas JonssonVandrarringenej godkänd

Bana B

3 730 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK38:2310:17
2Karin ProforsKöping-Kolsva OK42:44+4:2111:27
3Lars-Olof LundströmVästerås SOK43:54+5:3111:46
4Dan HöökArboga OK44:10+5:4711:50
5Ulf SvedestamEskilstuna OL44:24+6:0111:54
6Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL45:12+6:4912:07
7Ragnar ErikssonOK Hedströmmen46:19+7:5612:25
8Håkan SöderqvistArboga OK48:16+9:5312:56
9Peter LjungströmVästerås SOK48:39+10:1613:02
10Per HaepplingVästerås SOK49:54+11:3113:22
11Lars-Erik RaskVästerås SOK50:15+11:5213:28
12Torsten LundVästerås SOK50:50+12:2713:37
13Pelle HöökKöping-Kolsva OK51:10+12:4713:43
14Tommy LjungkvistÄrla IF52:20+13:5714:01
15Bernt ÅströmVästerås SOK52:29+14:0614:04
16Nils-Erik HjelmerVandrarringen53:38+15:1514:22
17Bo AnderssonSträngnäs-Malmby OL54:30+16:0714:36
18Bo OrtmanVandrarringen55:22+16:5914:50
19Jerry HolmEskilstuna OL55:35+17:1214:54
20Åke GranstamOK Tor1:01:23+23:0016:27
21Annika NorströmHallstahammars OK1:05:08+26:4517:27
Ronny AnderssonIF Runeej godkänd
Göran JanzonArboga OKej godkänd
Leif ZettervallVästerås SOKej godkänd
Ingemar GustafssonOK Tjärnenej godkänd
Bengt JönssonÅkers IFej godkänd
Yvonne TovenKöping-Kolsva OKej godkänd

Bana C

3 060 m, 35 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Ivar MöllbergArboga OK42:3513:54
2Mikael HogréusOK Tor43:05+0:3014:04
3Leif ThorssonOK Grip43:36+1:0114:14
4Per GustavssonOK Roxen44:45+2:1014:37
5Lennart JohanssonOK Tor44:57+2:2214:41
6Lena HedmanHallstahammars OK45:23+2:4814:49
7Dolwai HellbergSurahammars SOK46:29+3:5415:11
8Anders RymanSträngnäs-Malmby OL46:39+4:0415:14
9Ove PetterssonArboga OK47:45+5:1015:36
10Lennart KarlssonOK Grip47:47+5:1215:36
11Nils-Gunnar LindbergOK Nalle48:38+6:0315:53
12Gullan AnderssonVästerås SOK48:57+6:2215:59
13Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo49:57+7:2216:19
14Rune VikmanVästerås SOK50:27+7:5216:29
15Barbro MöllbergArboga OK50:57+8:2216:39
16Nils HellbergVästerås SOK52:19+9:4417:05
17Hans MalmkvistVästerås SOK52:36+10:0117:11
18Anita JohanssonOK Tor52:38+10:0317:12
19Rolf LindblomKjula IF52:52+10:1717:16
20Jan NellerupKöping-Kolsva OK53:18+10:4317:25
21Bo LenanderVästerås SOK54:32+11:5717:49
22Esko RaitaÄrla IF55:54+13:1918:16
23Lars-Gunnar LarssonOK Tor56:16+13:4118:23
23Leif JanssonEskilstuna OL56:16+13:4118:23
25Bo MalmqvistOK Grip56:54+14:1918:35
26Göran AnderssonVästerås SOK58:01+15:2618:57
27Kurt ZanderVästerås SOK59:37+17:0219:28
28Berit GustavssonSödertälje IF1:02:59+20:2420:34
29Ingrid LundströmVästerås SOK1:03:54+21:1920:52
30Rolf SvenssonVästerås SOK1:04:06+21:3120:56
31Weine JohanssonSödertälje-Nykvarn OF1:05:01+22:2621:14
32Göran PetterssonVästerås RK1:13:32+30:5724:01
33Lena BennitzOK Tor1:14:37+32:0224:23
34Hans SundgrenVästerås RK1:21:46+39:1126:43
Margareta LöfqvistVästerås SOKej godkänd

Bana D

2 260 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per WiigHallstahammars OK34:5015:24
2Karl-Robert MoqvistOK Tor36:34+1:4416:10
3Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL38:39+3:4917:06
4Maja-Stina GustavssonOK Roxen39:05+4:1517:17
5Lars JellvertFellingsbro GOIF39:32+4:4217:29
6Margareta JönssonÅkers IF39:33+4:4317:30
7Bo LöwegrenVästerås SOK40:36+5:4617:57
8Rune SandbergHallstahammars OK40:38+5:4817:58
9Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo41:13+6:2318:14
10Stig GustavssonSödertälje IF42:32+7:4218:49
11Nils-Göran LindénFellingsbro GOIF43:47+8:5719:22
12Anders JohanssonKjula IF43:54+9:0419:25
13Christer LiwellÄrla IF43:56+9:0619:26
14Christina GohdeVästerås SOK44:20+9:3019:36
15Kjell LindbergVästerås SOK44:32+9:4219:42
16Björn EkholmVästerås SOK45:01+10:1119:55
17Alf KårefältOK Tor45:26+10:3620:06
18Eva HogréusOK Tor46:23+11:3320:31
19Monica AndreassonOK Tor46:27+11:3720:33
20Lars AndreassonOK Tor46:39+11:4920:38
21Johnny ErixonFellingsbro GOIF46:46+11:5620:41
22Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo48:27+13:3721:26
23Stig WesterbergOK Tor48:43+13:5321:33
24Sune AhlinKöping-Kolsva OK49:25+14:3521:51
25Rolf JanssonIF Rune49:29+14:3921:53
26Anders NyhlenIK Standard50:12+15:2222:12
27Bengt DagermarkÄrla IF50:19+15:2922:15 Ladda ner rutt i gpx-format
28Harriet KarlssonOK Grip50:27+15:3722:19
29Tommy GustafssonKöping-Kolsva OK50:49+15:5922:29
30Lennart KarlénVästerås SOK51:58+17:0822:59
31Göran WiigHallstahammars OK54:23+19:3324:03
32Margareta LarssonOK Tor57:14+22:2425:19
33Gudrun PerssonHallstahammars OK58:33+23:4325:54
34Marianne ArnholmEskilstuna OL1:01:49+26:5927:21
35Stig LundinEskilstuna OL1:03:19+28:2928:00
36Jan BurellOK Enen1:05:05+30:1528:47
37Margareta JohanssonOK Tor1:05:06+30:1628:48
38Vincent LiljekvistIF Rune1:06:47+31:5729:33
39Roland RohdeFellingsbro GOIF1:20:32+45:4235:38
40Britt-Inger LindbergSträngnäs-Malmby OL1:50:18+1:15:2848:48
Kjell HanningIK Standardej godkänd
Thorolf OlssonOK Torutgått
Pirjo WiigHallstahammars OKutgått

Bana E

1 360 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tage PerssonFellingsbro GOIF26:5319:46
2Ulf LindgrenVästerås SOK29:51+2:5821:56
3Sten NordgrenArboga OK37:55+11:0227:52
4Harry AxelssonKatrineholms OK37:57+11:0427:54
5Bengt-Olof BlidströmOK Tor38:14+11:2128:06
6Leif NilssonVästerås SOK39:17+12:2428:53
7Gun SundbergEskilstuna OL52:42+25:4938:45
8Hilma KaboIFK Mora OK57:55+31:0242:35
9Ulf BjörkmanArboga OK58:21+31:2842:54
10Anne Margareth BjörkmanArboga OK58:25+31:3242:57
11Ingrid LundinEskilstuna OL1:00:09+33:1644:13
Signar PalmHallstahammars OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser