Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Follingboloppet

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Follingboloppet
Arrangörsorganisation: Visborgs OK
Datum: tisdag 3 september 2019

D14

3 460 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ida WestfältGotlands Bro OK53:3915:30

H14

3 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Joel NorlingVisborgs OK45:2113:06
2Samuel DambergGotlands Bro OK1:29:49+44:2825:57

DH12

2 790 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felice GardelinGotlands Bro OK27:299:51
2Olof LevinSvaide Roma SOK28:46+1:1710:18
3Enar LöfstedtGotlands Bro OK34:43+7:1412:26
4Neo CederqvistVisborgs OK38:47+11:1813:54
5Joakim GustafssonGotlands Bro OK39:03+11:3413:59
6Tyra ÖforsSvaide Roma SOK43:51+16:2215:43
7Alice ReintzGotlands Bro OK46:02+18:3316:29
8Eskil HegardtGotlands Bro OK52:37+25:0818:51
9Gustav HellminVisborgs OK54:17+26:4819:27
10Sixten AlthiniGotlands Bro OK1:00:33+33:0421:42
11Rasmus GunnarssonVisborgs OK1:35:23+1:07:5434:11
Lukas NyströmGotlands Bro OKej godkänd
August Santos AnderssonVisborgs OKej godkänd
Alva Lindh SporreVisborgs OKej start

DH12 Kort

2 460 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Viktor WesterlundGotlands Bro OK24:029:46
2Aston GustafssonSvaide Roma SOK45:08+21:0618:20

DH10

2 460 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil BjörksvedGotlands Bro OK21:158:38
2Gustav WikströmVisborgs OK22:30+1:159:08
3Adam UllbergSvaide Roma SOK27:21+6:0611:07
4Samuel EklundGotlands Bro OK28:56+7:4111:45
5Martin Svensson EikenesSvaide Roma SOK37:59+16:4415:26
6Oscar BromanVisborgs OK40:22+19:0716:24
7Alva NilssonGotlands Bro OK41:28+20:1316:51
8Alice HejdströmVisborgs OK45:31+24:1618:30
9Albin TjernbyGotlands Bro OK47:24+26:0919:16
10Svante GustafssonGotlands Bro OK51:26+30:1120:54
11Olle TornellGotlands Bro OK54:10+32:5522:01
12Tuva HejdströmVisborgs OK1:15:28+54:1330:40
Theodor BjörklundVisborgs OKej godkänd
Nellie LeveauGotlands Bro OKej start

Inskolning

1 730 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Matilda AlfströmSvaide Roma SOKfullföljt
Tasmine HavdelinVisborgs OKfullföljt
Doris JohanssonSvaide Roma SOKfullföljt
Olle JohanssonSvaide Roma SOKfullföljt
Ebba KarlssonSvaide Roma SOKfullföljt
Lewis KeyGotlands Bro OKfullföljt
Vilde LindhSvaide Roma SOKfullföljt
Alvin LundgrenVisborgs OKfullföljt
Saga PetterssonVisborgs OKfullföljt
Vilgott PetterssonVisborgs OKfullföljt
Mira RynellSvaide Roma SOKfullföljt
Matilda SundvallSvaide Roma SOKfullföljt
Lena Svensson MalmbergSvaide Roma SOKfullföljt
Valle WesterlundGotlands Bro OKfullföljt
Emmett KeyGotlands Bro OKej godkänd
William RynellSvaide Roma SOKej godkänd
Hilda AlthiniGotlands Bro OKej start
Majken AlthiniGotlands Bro OKej start

U1

2 250 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Manfred EngströmVisborgs OK29:3313:08
2Ida Svensson EikenesSvaide Roma SOK30:49+1:1613:41
3Siri EngströmVisborgs OK31:43+2:1014:05
4Sigge SvangrenGotlands Bro OK32:18+2:4514:21
5Ingmar MatthingVisborgs OK32:32+2:5914:27
6Frida AnderssonVisborgs OK33:29+3:5614:52
7Sixten SwahnVisborgs OK40:50+11:1718:08
8Lova NyströmGotlands Bro OK46:47+17:1420:47
9Jakob Svensson EikenesSvaide Roma SOK56:43+27:1025:12
Alvar VestkindsGotlands Bro OKej godkänd
Vera VestkindsGotlands Bro OKej godkänd

U2

2 460 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marit SchollerVisborgs OK30:4712:30
2Meja WestergaardSvaide Roma SOK31:20+0:3312:44
3Edvin DambergGotlands Bro OK34:01+3:1413:49
4Vincent SchollerVisborgs OK35:04+4:1714:15
5Armand NygrenVisborgs OK35:37+4:5014:28
6Vilmer BonnevierGotlands Bro OK36:32+5:4514:51
7Emil GardellGotlands Bro OK37:31+6:4415:15
8Arno HackeVisborgs OK38:12+7:2515:31
9Hugo BromanVisborgs OK38:52+8:0515:47
10Max PetterssonGotlands Bro OK44:15+13:2817:59
11Elsa WesterlundGotlands Bro OK44:49+14:0218:13
12Hanna EklundGotlands Bro OK45:55+15:0818:39
12Ellen EklundGotlands Bro OK45:55+15:0818:39
14Miranda HallbergSvaide Roma SOK49:16+18:2920:01
15Tilde WestermarkGotlands Bro OK49:27+18:4020:06
16Norah Söderholm GardellGotlands Bro OK51:12+20:2520:48
17Elina ArmstrandVisborgs OK52:22+21:3521:17
18Agnes GarlandVisborgs OK53:52+23:0521:53
19Ingrid GarlandVisborgs OK53:54+23:0721:54
20Saga NyrotGotlands Bro OK1:04:42+33:5526:18
David Rondahl ÅströmVisborgs OKej godkänd
Håkan HanssonGotlands Bro OKej godkänd
Titus ÅbergGotlands Bro OKej start
Amanda ÅgerfalkGotlands Bro OKej start

Öppen 1

2 460 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta AlveusSvaide Roma SOK32:0313:01
2Siri AppelgrenVisborgs OK52:33+20:3021:21
Anna-Karin BergiusVisborgs OKej godkänd

Öppen 3

2 790 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils HegardtGotlands Bro OK40:3314:32
2Truls AppelgrenVisborgs OK45:20+4:4716:14
3Ebba AppelgrenVisborgs OK45:35+5:0216:20
4Sofie BjörklundVisborgs OK51:05+10:3218:18
5Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK59:48+19:1521:26
6Jorunn Robsarve MalmrosGotlands Bro OK1:00:35+20:0221:42
7Monica Damberg BjörlingGotlands Bro OK1:01:46+21:1322:08
8Per GustafssonSvaide Roma SOK1:05:00+24:2723:17
9Havanna Björkman FilanderGotlands Bro OK1:05:21+24:4823:25
10Anne GarlandVisborgs OK1:06:37+26:0423:52
Monica BäckstädeVisborgs OKej godkänd
Barbro HögbergKlubblösej godkänd
Idun EikenesSvaide Roma SOKej godkänd

Öppen 5

3 460 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elena ÖsterdahlVisborgs OK47:2213:41
2Johan BjörksvedGotlands Bro OK52:00+4:3815:01
3Moa GarlandVisborgs OK59:10+11:4817:06
4Isak WestergaardSvaide Roma SOK59:51+12:2917:17
5Veronica KolmodinSvaide Roma SOK1:01:33+14:1117:47
6Tomas GardellGotlands Bro OK1:02:15+14:5317:59
7Elias WestergaardSvaide Roma SOK1:03:39+16:1718:23
8Göran PerssonGotlands Bro OK1:09:37+22:1520:07
9Ann-Louise BjörksvedGotlands Bro OK1:11:34+24:1220:41
10Johan MalmrosGotlands Bro OK1:14:13+26:5121:26
11Kjell GardeliusGotlands Bro OK1:17:48+30:2622:29
12Tina ReintzGotlands Bro OK1:26:14+38:5224:55
13Ulrika Lindh-SporreVisborgs OK1:27:19+39:5725:14
14Filip HanssonGotlands Bro OK1:36:56+49:3428:00
Mattias ÅkerblomGotlands Bro OKej godkänd

Öppen 7

3 520 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders NilssonGotlands Bro OK51:0814:31
2Lena NyströmVisborgs OK53:18+2:1015:08
3Rolf MalmrosVisborgs OK56:34+5:2616:04
4Tommy UllbergSvaide Roma SOK56:59+5:5116:11
5Stefan PerssonVisborgs OK57:10+6:0216:14
6Ulf AhlquistIF Hansa-Hoburg57:18+6:1016:16
7Anders BlomérGotlands Bro OK1:00:37+9:2917:13
8Karin BengtssonVisborgs OK1:01:50+10:4217:33
9Anna BäckstädeVisborgs OK1:04:27+13:1918:18
10Eric JohanssonIF Hansa-Hoburg1:07:05+15:5719:03
11Elisabeth KimellGotlands Bro OK1:07:21+16:1319:08
12Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg1:08:04+16:5619:20
13Annika ÖsterdahlVisborgs OK1:09:50+18:4219:50
14Leo LövdahlVisby IF Gute SOK1:10:29+19:2120:01
15Annika ErikssonGotlands Bro OK1:11:40+20:3220:21
16Rolf AnderssonSvaide Roma SOK1:15:44+24:3621:30
17Bo MagnussonVisborgs OK1:18:49+27:4122:23
18Leif AnderssonVisborgs OK1:26:58+35:5024:42
19Karin MårtenssonGotlands Bro OK1:34:06+42:5826:43
20Brita AugustssonVisborgs OK1:36:47+45:3927:29
21Ingrid DanielssonVisborgs OK1:45:46+54:3830:02
Gunnar ErikssonGotlands Bro OKej godkänd
Helge GardelinGotlands Bro OKej godkänd
Åsa GunnarssonVisborgs OKej godkänd

Öppen 8

4 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gert LundquistGotlands Bro OK49:4010:27
2Björn FlodmanGotlands Bro OK59:23+9:4312:30
3Carl-Erik BerglöwFagersta OK1:00:21+10:4112:42
4Anders LevinSvaide Roma SOK1:02:15+12:3513:06
5Mattias VejlensVisborgs OK1:07:17+17:3714:09
6Örjan Hallgren BäckstädeVisborgs OK1:09:36+19:5614:39
7Gunnar HallströmVisborgs OK1:10:10+20:3014:46
8Niklas GustafssonGarda OK1:11:46+22:0615:06
9Mårten KorallGotlands Bro OK1:12:53+23:1315:20
10Monika JonssonSvaide Roma SOK1:15:56+26:1615:59
11Pernilla MellinSvaide Roma SOK1:16:09+26:2916:01
12Anki HallströmSvaide Roma SOK1:42:33+52:5321:35
Jonathan FlodmanGotlands Bro OKej godkänd

Öppen 9

7 550 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Brent KeyGotlands Bro OK57:157:34
2Ulf NilssonGotlands Bro OK1:15:40+18:2510:01
3Stefan WittmannGotlands Bro OK1:16:37+19:2210:08
4Pontus GustafssonSvaide Roma SOK1:21:55+24:4010:50
5Anders EklundSvaide Roma SOK1:22:02+24:4710:51
6Mattias WhiteGarda OK1:48:33+51:1814:22
7Beata PetterssonGotlands Bro OK1:49:53+52:3814:33
8Tobias AppelgrenVisborgs OK1:52:40+55:2514:55
Ronny LiljegrenGotlands Bro OKej godkänd
Anna SameliusVisborgs OKej godkänd
Håkan MattssonGotlands Bro OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser