Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vinterserien

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vinterserien
Arrangörsorganisation: Hellas Orientering
Datum: söndag 17 februari 2019

Bana A

8 000 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel GranqvistOK Ravinen41:355:11
2Christoffer SchönningJärfälla OK43:23+1:485:25
3Magnus FalkenströmSkogsluffarnas OK46:34+4:595:49
4Tomas HolmbergCentrum OK47:31+5:565:56
5Lars JakobssonCentrum OK48:09+6:346:01
6Lucas FredmanOK Älvsjö-Örby48:41+7:066:05
7Fredrik GrimborgSkarpnäcks OL48:46+7:116:05 Ladda ner rutt i gpx-format
8Mattias ÅgrenCentrum OK49:10+7:356:08
9Magnus NordströmOK Älvsjö-Örby49:14+7:396:09
10Urban SelanderSkarpnäcks OL49:41+8:066:12
11Erik WidingSkarpnäcks OL51:15+9:406:24
12Nils-Göran Nilsson BatzSkarpnäcks OL51:22+9:476:25
13Emil ThalinOK Älvsjö-Örby52:00+10:256:30
14Asbjörn GrøvlenJärfälla OK52:09+10:346:31
15Martin BjurnerBromma-Vällingby SOK52:18+10:436:32
16Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK53:09+11:346:38
17Simon SandgrenBromma-Vällingby SOK54:14+12:396:46
18Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö54:18+12:436:47
19Linus HolmqvistOK Österåker54:51+13:166:51
20Janne NilssonCentrum OK55:53+14:186:59
21Pontus AxellIFK Enskede55:58+14:236:59
22Anders HolmqvistSnättringe SK56:00+14:257:00
23Aleksandr ManoilovJärfälla OK56:27+14:527:03
24Erica HellgrenOK Älvsjö-Örby58:08+16:337:16
25Jörgen StegardSkarpnäcks OL58:35+17:007:19
26Björn WidingKlubblös59:06+17:317:23
27Mats LarssonIFK Enskede59:20+17:457:25
28Håkan RolfssonSkarpnäcks OL59:42+18:077:27
29Johan KarlssonOK Älvsjö-Örby1:00:21+18:467:32
30Sarah-Jane BarrableOK Ravinen1:01:09+19:347:38
31Henrik LundforsIFK Enskede1:01:51+20:167:43
32Vera RolfssonSkarpnäcks OL1:04:31+22:568:03
33Roger TinglöfVäsby OK1:05:20+23:458:10
34Axel RönnbergKlubblös1:05:24+23:498:10
35Claes AnderssonKlubblös1:06:26+24:518:18
36Jan RönnbergOK Älvsjö-Örby1:11:32+29:578:56
37Joakim JörgensenTumba-Mälarhöjden OK1:12:13+30:389:01
38Christer NordströmOK Älvsjö-Örby1:16:23+34:489:32
39Christer HördellSöders-Tyresö1:20:54+39:1910:06
Mats SandinHaninge SOKej godkänd

Bana B

5 100 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jakob Gadefors-NauHaninge SOK29:335:47
2Per MårtenssonOK Ravinen30:13+0:405:55
3Johan ForsstedtSöders-Tyresö30:31+0:585:59
4Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK33:11+3:386:30
5Niklas WansölinOK Ravinen33:15+3:426:31
6Patric De BoussardIFK Enskede33:34+4:016:34
7Per FranzénOK Södertörn33:56+4:236:39
8Amanda GranqvistOK Ravinen33:57+4:246:39
9Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF34:19+4:466:43
10Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK34:49+5:166:49
11Joachim WansölinOK Ravinen36:13+6:407:06
12Stefan NorinSöders-Tyresö36:54+7:217:14
13Peter LandénGustavsbergs OK37:33+8:007:21
14Henrik MorastHaninge SOK37:54+8:217:25
15Oscar AnelandOK Ravinen38:12+8:397:29
16Barbora PijákováSokol Pezinok38:16+8:437:30
17Kristina BergstrandSöders-Tyresö38:40+9:077:34
18Erik LundquistOK Ravinen39:19+9:467:42
19Claes AnderssonOK Södertörn39:28+9:557:44
20Torbjörn SvedinBrunflo IF40:38+11:057:58
21Rolf KarlssonJärla Orientering40:45+11:127:59
22Jennie Malm BlomqvistCentrum OK41:07+11:348:03
23Torbjörn BergmanSnättringe SK41:20+11:478:06
24Harald BauerIFK Lidingö SOK41:35+12:028:09
25Caroline Cederquist TörnbladCentrum OK41:44+12:118:10
26Per-Anders LindgrenCentrum OK41:53+12:208:12
27Stefan NorlinIFK Enskede41:54+12:218:12
28Tore AhlinHellas Orientering41:59+12:268:13
29Kristina AnelandOK Ravinen42:18+12:458:17
30Patrik FriskGustavsbergs OK42:37+13:048:21
31Ingemar GardSöders-Tyresö42:48+13:158:23
32Matz LarssonGustavsbergs OK44:29+14:568:43
33Gro DahlbomCentrum OK44:47+15:148:46
34Lennart HävrénTullinge SK45:27+15:548:54
35Lotta ValentinGustavsbergs OK45:28+15:558:54
36Fredrik MorastHaninge SOK46:12+16:399:03
37Per ÖhlundGustavsbergs OK46:19+16:469:04
38Anna LundquistOK Ravinen46:57+17:249:12
39Therese HolmströmOK Ravinen47:04+17:319:13
40Carin HomannJärfälla OK47:07+17:349:14
41Per DalekantIFK Enskede47:44+18:119:21
42Nayara GillsparrOK Österåker47:56+18:239:23
43Ebbe AdolfssonSundbybergs IK47:58+18:259:24
44Gustaf EricsonJärla Orientering48:22+18:499:29
45Ludvig FerdmanTullinge SK49:50+20:179:46
46Boel SundbergOK Södertörn50:08+20:359:49
47Britt-Marie HellgrenOK Älvsjö-Örby50:19+20:469:51
48Amanda KarlssonKlubblös50:40+21:079:56
49William TelchardKlubblös50:49+21:169:57
50Jörgen MårdbergKlubblös1:04:59+35:2612:44
Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Staffan ÅkerblomOK Linnéej godkänd
Lars ForsstedtSöders-Tyresöutgått

Bana C

4 400 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas WesterströmOK Ravinen32:527:28
2Magnus KarlssonCentrum OK33:41+0:497:39
3Johan WerkhobenIFK Enskede33:47+0:557:40
4Marie MalmborgSöders-Tyresö34:39+1:477:52
5Johan AnemyrNässjö OK35:04+2:127:58
6Annika SvenssonSolna OK36:11+3:198:13
7Anders GärderudEnebybergs IF36:36+3:448:19
8Stefan PerssonSödertälje-Nykvarn OF36:43+3:518:20
9Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK37:01+4:098:24
10Mattias RobertsonCentrum OK37:14+4:228:27
11Staffan ZillingOK Södertörn37:58+5:068:37
12Ann GranqvistOK Ravinen38:15+5:238:41
13Karl-Erik JohanssonOK Södertörn38:52+6:008:50
14Karolina Bergh PapasikasSkarpnäcks OL39:14+6:228:55
15Stefan FerdmanTullinge SK39:24+6:328:57
16Åke WansölinSöders-Tyresö39:37+6:459:00
17Joel LundgrenSkarpnäcks OL39:46+6:549:02
18Nikiforos PapasikasSkarpnäcks OL39:48+6:569:02
19Daniel EkenstedtTullinge SK40:00+7:089:05
20Anders RöstinSöders-Tyresö40:01+7:099:05
21Lars SegerqvistSkarpnäcks OL40:19+7:279:09
22Stig LöfgrenAttunda OK40:27+7:359:11
23Göran DoyleSundbybergs IK40:35+7:439:13
24Jan LindgrenOK Södertörn40:41+7:499:14
25Börje LenasSkogsluffarnas OK41:15+8:239:22
26Kjell HolmbergOK Södertörn42:32+9:409:40
27Carina DoyleSundbybergs IK43:11+10:199:48
28Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö43:13+10:219:49
29Martin Malllm BlomkvistKlubblös43:19+10:279:50
30Anna PernebyTullinge SK43:22+10:309:51
31Emma NorinSöders-Tyresö44:20+11:2810:04
32Magnus HaraldssonGustavsbergs OK45:45+12:5310:23
33Bo WinanderJärfälla OK46:14+13:2210:30
34Margareta HaraldssonGustavsbergs OK47:01+14:0910:41
35Filip DryseliusSkarpnäcks OL47:09+14:1710:42
36Kåre AxellIFK Enskede48:04+15:1210:55
37Elisabeth LjungströmKlubblös48:06+15:1410:55
38Margareta BerghSkarpnäcks OL48:19+15:2710:58
39Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden48:21+15:2910:59
40Mats LundbladTäby OK48:45+15:5311:04
41Åke LewanderSkarpnäcks OL48:54+16:0211:06
42Georg LarssonFredrikshofs IF Skid & OK48:56+16:0411:07
43Gösta GutelandSnättringe SK49:11+16:1911:10
44Anders NauHaninge SOK49:30+16:3811:14
45Bo KällströmOK Milan49:31+16:3911:15
46Göran LarboAttunda OK49:40+16:4811:17
47Martin ErikssonOK Södertörn50:07+17:1511:23
48Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK52:22+19:3011:54
49Sara HektorJärla Orientering53:44+20:5212:12
50Anders WinellTumba-Mälarhöjden OK56:37+23:4512:52
51Klas LangelsSkarpnäcks OL58:15+25:2313:14
52Tilda DalekantIFK Enskede59:10+26:1813:26
53Jan LarssonTullinge SK1:06:26+33:3415:05
54Leif HermundstadSnättringe SK1:06:33+33:4115:07
55Erland LjungströmGustavsbergs OK1:08:16+35:2415:30
56Bjarne ErlandssonHammarby IF OF1:16:07+43:1517:17
57Lars NordinSolna OK1:20:35+47:4318:18
58Ingvar OskarssonKlubblös1:21:56+49:0418:37

Bana D

3 300 m, 49 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henning FalkenströmSkogsluffarnas OK24:077:18
2Sven HedmanAttunda OK29:04+4:578:48
3Hedvig BackmanIFK Enskede29:38+5:318:58
4Susanne HolmbergOK Södertörn29:55+5:489:03
5Hans-Erik PerssonSundbybergs IK30:03+5:569:06
6Reijo KorhonenHaninge SOK31:05+6:589:25
7Tomas AxellIFK Enskede31:07+7:009:25
8Rune CarlssonSundbybergs IK31:23+7:169:30
9Ellen AnelandOK Ravinen32:30+8:239:50
10Christer AnderssonATG33:13+9:0610:03
11Johan ClaessonKlubblös33:21+9:1410:06
12Staffan ElmhagenSöders-Tyresö34:20+10:1310:24
13Olle ArmanNyköpings OK35:50+11:4310:51
14Carl-Gunnar BoströmEnebybergs IF36:29+12:2211:03
15Anna BlomgrenTullinge SK36:37+12:3011:05
16Ingvar LarssonGustavsbergs OK36:44+12:3711:07
17Helena KorhonenHaninge SOK36:46+12:3911:08
18Håkan SjökvistSöders-Tyresö36:54+12:4711:10
19Mia JönssonKlubblös37:19+13:1211:18
20Jan BojlingSolna OK37:24+13:1711:20
21Torbjörn HellquistTullinge SK37:53+13:4611:28
22Frida EkbladOK Ravinen38:14+14:0711:35
23Ulrika AxellIFK Enskede38:21+14:1411:37
24Ingrid GraneliHaninge SOK38:49+14:4211:45
25Tuva HolmströmOK Ravinen38:59+14:5211:48
26Björn StoltOK Ravinen39:00+14:5311:49
27Ulf RosbergOK Älvsjö-Örby39:25+15:1811:56
28Petra EkblomHellas Orientering39:48+15:4112:03
29Rolf LöfqvistSöders-Tyresö40:23+16:1612:14
30Agneta PorkénFredrikshofs IF Skid & OK41:31+17:2412:34
31Lars PerssonVäsby OK42:23+18:1612:50
32Margaretha NylundOK Södertörn43:46+19:3913:15
33Anki LandarvKlubblös44:41+20:3413:32
34Bo LandarvKlubblös44:47+20:4013:34
35Ina WidegrenSkogsluffarnas OK46:03+21:5613:57
36Kristina NorinSöders-Tyresö48:36+24:2914:43
37Gunnel BalckIFK Lidingö SOK52:04+27:5715:46
38Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK53:07+29:0016:05
39Tommy LjuseniusSkogsluffarnas OK53:20+29:1316:09
40Kristina TinglöfDegerfors OK53:37+29:3016:14
41Johan SandwallSkarpnäcks OL57:18+33:1117:21
42Bengt HermansonBromma-Vällingby SOK57:31+33:2417:25
43Sixten WesterlundSödertälje IF59:03+34:5617:53
Britt ErikssonHammarby IF OFej godkänd
Solveig DillmanOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Eeva EuropeOK Älvsjö-Örbyej godkänd
Bror FureskogAlfta-Ösa OKej godkänd
Björn RegerSöders-Tyresöej godkänd
John DryseliusSkarpnäcks OLutgått

Bana E

2 300 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margareta WadinOK Älvsjö-Örby20:278:53
2Daniel FogelmarkOK Södertörn24:28+4:0110:38
3Arvid RundströmOK Ravinen24:52+4:2510:48
4Sten BergstrandSkogsluffarnas OK28:59+8:3212:36
5Riina Larsson-MändFredrikshofs IF Skid & OK29:44+9:1712:55
6Lars LöthmanJärfälla OK31:17+10:5013:36
7Herman HelgesonHellas Orientering33:20+12:5314:29
8Gunvor GranathNynäshamns OK34:11+13:4414:51
9Karin NilsenNässjö OK35:43+15:1615:31
10Emma StremanKlubblös35:50+15:2315:34
11Erik Hagel Von HeijneIFK Enskede38:53+18:2616:54
12Curt BalckIFK Lidingö SOK43:48+23:2119:02
13Amelie Boström HagelIFK Enskede51:36+31:0922:26
Viola HolmströmOK Ravinenutgått

Bana F

1 300 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Audrey BentlingerOK Älvsjö-Örby20:5916:08
2Emil NorlinIFK Enskede23:31+2:3218:05
3Mats JonssonBromma-Vällingby SOK31:47+10:4824:26
Hannes HelgesonHellas Orienteringej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser