Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Kattegattnatt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Kattegattnatt
Arrangörsorganisation: Laholms IF OK
Datum: fredag 6 mars 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D21K | H21K | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | D80 | H80 | D85 | H85 | D90 | H90 | D95 | H95 | Inskolning 2 km | Mycket lätt 2 km | Lätt 2,5 km | Lätt 5 km | Medelsvår 3 km | Svår 3 km | Svår 5 km

D21

8 200 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna NärhiIFK Göteborg Orientering54:546:41
2Klara AxelssonEksjö SOK1:04:17+9:237:50
3Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad1:05:58+11:048:02
4Linnéa JohnssonOK Nackhe1:07:08+12:148:11
5Frida AnderssonFalkenbergs OK1:08:04+13:108:18
6Kristine BergliaGöteborg-Majorna OK1:09:09+14:158:25
7Emmi JokelaIFK Göteborg Orientering1:11:44+16:508:44
8Zsófia SárközyIFK Lidingö SOK1:15:20+20:269:11
9Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad1:15:24+20:309:11
10Isabella TapperIFK Lidingö SOK1:23:45+28:5110:12
11Siri NyfelerIFK Göteborg Orientering1:24:35+29:4110:18
12Johanna RundqvistOK Löftan1:31:36+36:4211:10
13Carin StenbergHelsingborgs SOK1:52:41+57:4713:44
Elsa JanssonJärla Orienteringej godkänd
Elin MånssonIFK Göteborg Orienteringej godkänd
Mia Mathisen BekhusIFK Lidingö SOKej godkänd
Alice HultinOK Löftanej start
Miri Thrane ØdumIFK Göteborg Orienteringej start
Linnea GustafssonIFK Göteborg Orienteringej start

H21

10 110 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan RunessonIFK Lidingö SOK55:085:27
2Ola MartnerOK Pan-Kristianstad55:09+0:015:27
3Nicolas SimoninBækkelagets SK55:50+0:425:31
4Anders NordbergNydalens SK56:17+1:095:34
5Dag BlandkjennIFK Göteborg Orientering56:26+1:185:34
6Ville JohanssonOK Kolmården56:53+1:455:37
7Jon Aukrust OsmoenNydalens SK57:43+2:355:42
8Andreas HöyeIFK Göteborg Orientering58:42+3:345:48
9Gernot YmsénOK Pan-Kristianstad58:50+3:425:49
10Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad59:30+4:225:53
11Sebastian DalandIFK Göteborg Orientering59:45+4:375:54
12Simon WikströmOK Pan-Kristianstad1:00:24+5:165:58
13Filip KarlssonIF Hagen1:00:51+5:436:01
14Heino OllinSävedalens AIK1:02:53+7:456:13
15Emil LjungemyrOK Kolmården1:03:03+7:556:14
16Erik Ivarsson SandbergOK Denseln1:03:27+8:196:16
17Anders VisterNydalens SK1:03:56+8:486:19
18Oscar ModigOK Pan-Kristianstad1:05:35+10:276:29
19Isak JonssonNydalens SK1:06:52+11:446:36
20Simon SchusterIFK Lidingö SOK1:07:39+12:316:41
21Anders CarlssonIFK Göteborg Orientering1:08:07+12:596:44
22Erik GustafssonNTNUI1:08:17+13:096:45
23Ralph StreetBækkelagets SK1:08:23+13:156:45
24Hector HainesIFK Lidingö SOK1:08:51+13:436:48
25Simen WästlundBækkelagets SK1:09:13+14:056:50
26Petter JönssonHalmstad OK1:11:38+16:307:05
26Niklas CarlssonSundbybergs IK1:11:38+16:307:05
28Sverre Turter SandvoldNydalens SK1:12:56+17:487:12
29Björn KarlssonHalmstad OK1:14:48+19:407:23
30John OskarssonHelsingborgs SOK1:14:58+19:507:24
31Johan AllardLinköpings OK1:15:16+20:087:26
32Albin AlsiöIF Hagen1:17:00+21:527:36
33Loke AgmarkenHalmstad OK1:17:18+22:107:38
34Olle WinrothOK Löftan1:18:49+23:417:47
35Beat RothNydalens SK1:21:41+26:338:04
36Joel JohnssonOK Nackhe1:22:39+27:318:10
37Oskar EngmanNyköpings OK1:23:53+28:458:17
38Mårten LundqvistSundbybergs IK1:24:53+29:458:23
39Per AspegrenOK Kontinent1:28:42+33:348:46
40Johan GustafssonOK Nackhe1:40:50+45:429:58
41Jonas LauriFK Herkules1:43:31+48:2310:14
Johan HögstrandIFK Göteborg Orienteringej start
Henrik EijsinkNydalens SKej start
Morgan KarlssonSundbybergs IKej start
Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SKej start
Bojan BlumensteinNydalens SKej start
Fredrik BakkmanIFK Göteborg Orienteringej start

H21 Kort

7 810 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ArfwedsonFrölunda OL57:597:25
2Tobias PerssonOK Kompassen1:40:27+42:2812:51
Eskil Sande GullordBækkelagets SKej godkänd
Kacper KucaOK Kolmårdenej start
Carl Godager KaasBækkelagets SKej start

D20

5 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK48:498:47
2Lovisa BlomgrenEksjö SOK57:40+8:5110:23
3Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK1:25:45+36:5615:27
Isabella AumoKungälvs OKej godkänd
Lovisa RingHalmstad OKej godkänd
Tina LjungqvistLunds OKej godkänd
Joëlle MeisterNydalens SKej godkänd
Elin LindbladOK Djerfej start

H20

7 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leo JohanssonOK Kolmården43:536:06
1Carl JosefssonSävedalens AIK43:536:06
3Tim JohanssonFK Friskus-Varberg47:53+4:006:39
4Hugo StrömUlricehamns OK48:37+4:446:45
5Hugo SetthagenOK Tranan52:02+8:097:14
6Filip BengtssonOK Orion52:10+8:177:15
7Sondre OttesenFredrikstad SK56:12+12:197:48
8Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK1:01:19+17:268:31
9Runar Saur ModahlFredrikstad SK1:08:11+24:189:28
Adrian VartiaOK Löftanej start
William SeguraKFUM Örebro OKej start

D18

5 250 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sabina AumoKungälvs OK34:206:32
2Sigrid CarlssonSundbybergs IK44:42+10:228:30
3Moa SkoogIF Hagen45:46+11:268:43
4Thea BökmanHelsingborgs SOK48:37+14:179:15
5Sofie BodinAlmby IK49:39+15:199:27
6Matilda LindhSundbybergs IK50:36+16:169:38
7Olivia LundstedtSjövalla FK51:26+17:069:47
8Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK55:16+20:5610:31
9Linnea Wedberg-KilnäsSjövalla FK58:30+24:1011:08
10Ylva JohanssonOK Djerf59:29+25:0911:19
11Lisa ThunellIFK Lidingö SOK1:06:02+31:4212:34
12Malin KindbomIF Hagen1:06:33+32:1312:40
13Frida MouchardIF Hallby SOK1:14:38+40:1814:12
14Irma SvenssonOK Klyftamo1:19:01+44:4115:03
Nicolina MobergOK Tyrej godkänd
Karin LindgrenKFUM Örebro OKej start
Lovisa HambäckLånghundra IFej start

H18

6 620 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Valter PetterssonOK Tisaren40:356:07
2Jesper JohanssonOK Löftan41:24+0:496:15
3Rasmus PetterssonOK Djerf44:43+4:086:45
4Edvin SelinFK Göingarna45:35+5:006:53
5William SturessonLerums SOK51:08+10:337:43
6Emil JägstedtHalmstad OK51:33+10:587:47
7Sigurd Saxe SandvikHalden SK51:45+11:107:49
8Kasper Bakken UlsethNydalens SK52:02+11:277:51
9Albin PerssonHalmstad OK52:27+11:527:55
10Linus MalmKFUM Örebro OK53:23+12:488:03
11Jakob TorgersenHalden SK54:43+14:088:15
12Christopher LadimOK Moss55:16+14:418:20
13Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK56:33+15:588:32
14Simon NordbergGöteborg-Majorna OK1:01:41+21:069:19
15Peder HaugaardHalden SK1:11:27+30:5210:47
16Jonathan EylertsenHalden SK1:22:02+41:2712:23
Alexander JanssonOK Djerfej godkänd

D16

5 250 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alice OlvegårdFK Göingarna40:237:41
2Tuva SelinFK Göingarna41:44+1:217:56
3Ida BengtssonOK Alehof44:29+4:068:28
4Elsa SödervallIK Gandvik46:26+6:038:50
5Ellen PelanderOK Djerf53:00+12:3710:05
6Linnea Solvang StaggTrollhättans SOK1:00:06+19:4311:26
7Lisa ÖstenssonOK Tranan1:00:31+20:0811:31
8Solveig Pehrsen-LundeSarpsborg OL1:05:20+24:5712:26
9Agnes IvarssonOK Skogshjortarna1:09:35+29:1213:15
10Anna Simonsson-SøndenåKarlskrona SOK1:11:03+30:4013:32
Johanna BergKFUM Örebro OKej godkänd
Julie Sophie WoldOK Mossej godkänd
Maja GraadIF Rigorej start

H16

5 630 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker ÅkessonOK Landehof35:546:22
2Alfred BjørnerødOK Moss39:03+3:096:56
3Anton KruseKFUM Örebro OK39:09+3:156:57
4Noah KrikströmHjärnarps OL40:49+4:557:14
5Hannes PerssonFK Herkules41:16+5:227:19
6Liam JohanssonIF Hagen42:15+6:217:30
7Herman Lien BackstrømHalden SK42:40+6:467:34
8Hannes EssungerSjövalla FK43:23+7:297:42
9William RönnborgIK Uven43:46+7:527:46
10Svante SelinFK Göingarna43:57+8:037:48
11Sebastian Blomfeldt UnnerudOK Moss45:12+9:188:01
12Noel BengtssonOK Skogshjortarna45:32+9:388:05
13Wilmer SelinFK Göingarna45:40+9:468:06
14Elias NordbergGöteborg-Majorna OK46:43+10:498:17
15Alfred KjellénHelsingborgs SOK47:19+11:258:24
16Ebbe HolmqvistSjövalla FK47:28+11:348:25
17Arvid JohanssonOK Djerf47:59+12:058:31
18Olle MalmKFUM Örebro OK49:59+14:058:52
19Isak BengtssonOK Löftan50:05+14:118:53
20Simon CorneliussonOK Löftan50:10+14:168:54
21Adam SjööarvOK Nackhe50:33+14:398:58
22Victor BeischerIK Uven51:17+15:239:06
23Alvin OllanderOK Landehof56:23+20:2910:00
24Erik SlättOK Alehof57:49+21:5510:16
25Carl StadigIK Gandvik58:36+22:4210:24
26Lucas BoströmOK Alehof1:00:27+24:3310:44
27Kasper VemdalMullsjö SOK1:01:22+25:2810:53
28Vidar NettelmarkSurahammars SOK1:01:38+25:4410:56
29Jonathan RundqvistOK Nackhe1:01:39+25:4510:57
30Fabian AlinderSjövalla FK1:03:24+27:3011:15
31Alfred JohanssonOK Alehof1:03:58+28:0411:21
32Albin PaulssonOK Löftan1:05:12+29:1811:34
33Linus AlinderSjövalla FK1:07:49+31:5512:02
34Christoffer GzylOK Moss1:14:05+38:1113:09
35Gustav LundqvistHalmstad OK1:14:29+38:3513:13
36Adrian BergqvistOK Alehof1:16:05+40:1113:30
37Peder BryggenHalden SK1:17:50+41:5613:49
38Arvid GunérusSurahammars SOK1:31:58+56:0416:20
39Elias MosebekkHalden SK1:36:02+1:00:0817:03
Tobias JohanssonOK Löftanej godkänd
Love PerssonMalmö OKej godkänd
David MorénHjärnarps OLej godkänd
Elias ThoresenHalden SKej godkänd
John KinnanderMatteus SIej godkänd
Ludvig HaslerSurahammars SOKej godkänd
Linus HallinSurahammars SOKej godkänd
Sebastian Bøhn-BryntesenHalden SKej godkänd
Sondre LadimOK Mossej start
Noel HelmerssonOK Tisarenej start

D14

3 380 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina ThernOK Skogshjortarna24:517:21
2Julia GustafssonKFUM Örebro OK27:15+2:248:03
3Julia LönnHalmstad OK27:25+2:348:06
4Klara EberlénOK Skogshjortarna29:12+4:218:38
5Sigrid Schmitt GranHalden SK29:38+4:478:46
6Märta SvennerudKarlskrona SOK29:48+4:578:48
7Wilma ReinholdssonOK Alehof30:00+5:098:52
8Jenny DanevadFredrikstad SK30:19+5:288:58
9Kamma Aglund AndersenOK Øst Birkerød32:06+7:159:29
10Marte Hox BrynildsenFredrikstad SK32:20+7:299:33
11Ella KruseKFUM Örebro OK33:54+9:0310:01
12Emma Aune JakobsenOK Moss35:31+10:4010:30
13Clara LövgärdOK Alehof36:38+11:4710:50
14Åse KjerkreitHalden SK37:03+12:1210:57
15Agnes JohanssonIF Hagen37:06+12:1510:58
16Emilia MellegårdLidköpings VSK37:13+12:2211:00
17Lova JohanssonFK Friskus-Varberg38:27+13:3611:22
18Olivia TillanderYstads OK40:43+15:5212:02
19Vilma LöfgrenOK Skogshjortarna41:38+16:4712:19
20Emma PerssonHalmstad OK46:42+21:5113:48
21Alice HultLidköpings VSK47:33+22:4214:04
22Ingrid Pedersen HolmskauTrøsken IL52:27+27:3615:31
23Erle Elise WoldOK Moss1:01:15+36:2418:07

H14

3 450 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil Husebye AamodtFredrikstad SK22:336:32
2Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna25:43+3:107:27
3Axel ThybeckLindebygdens OK27:26+4:537:57
4Robin HelmerssonOK Tisaren27:56+5:238:05
5Viktor HedströmOK Skogshjortarna30:33+8:008:51
6Ted JohnssonMatteus SI32:26+9:539:24
7Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK33:19+10:469:39
8Axel SlättOK Alehof34:42+12:0910:03
9Ted NilssonKFUM Örebro OK34:46+12:1310:04
10Isak TörnströmFK Friskus-Varberg37:17+14:4410:48
11Albin WraneHestra IF37:27+14:5410:51
12Martin BryggenHalden SK38:03+15:3011:01
13Calle WärnOK Skogshjortarna38:54+16:2111:16
14Hjalmar AxelssonFK Göingarna39:06+16:3311:20
15Gabriel EkströmHalmstad OK44:55+22:2213:01
16Alvin RosénOK Skogshjortarna45:10+22:3713:05
Samuel DahlbergIK Trenne Ullaredej godkänd
Samuel JakobssonOK Skogshjortarnaej godkänd
Kurt SjöbergHelsingborgs SOKej start

D12

2 850 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK19:156:45
2Frida AhlOK Norrvirdarna23:03+3:488:05
3Evelina LindgrenLidköpings VSK24:00+4:458:25
4Cornelia BerglundLidköpings VSK25:23+6:088:54
5Lovisa ThybeckLindebygdens OK28:24+9:099:57
6Ebba LövgärdOK Alehof29:01+9:4610:10
7Alice SjööarvOK Nackhe32:13+12:5811:18
8Evelina BjörkmanKungälvs OK38:28+19:1313:29
Molly GraadIF Rigorej godkänd
Agnes PaulssonOK Löftanej godkänd

H12

2 850 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof TholénOK Skogshjortarna19:026:40
2Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf22:07+3:057:45
3Axel PerssonGöteborg-Majorna OK24:10+5:088:28
4Hugo TolestamIF Rigor24:51+5:498:43
5Erik Petersson MarkusOK Norrvirdarna26:44+7:429:22
6Troj GunnarssonOK Vilse 8728:51+9:4910:07
7Malte PalmérUlricehamns OK30:51+11:4910:49
William RönnFK Friskus-Varbergej start
Elias LindströmRonneby OKej start
Nils TholénOK Skogshjortarnaej start

D10

2 570 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Astrid LindgrenLidköpings VSK20:007:46
2Viola RönnFK Friskus-Varberg22:28+2:288:44

H10

2 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar WärnOK Skogshjortarna15:566:11
2Alexander LindellOK Alehof17:30+1:346:48
3Oskar HellstrandIF Rigor20:25+4:297:56
4Eric UnemanOK Alehof25:25+9:299:53

D35

6 270 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria LönnHalmstad OK1:15:0011:57
2Maria PollMölndal Outdoor IF1:15:21+0:2112:01
3Therese EkströmHalmstad OK2:04:08+49:0819:47

H35

8 200 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias LindellOK Alehof57:176:59
2Henrik TengvallBoxholm-Mjölby OL1:07:13+9:568:11
3Mikael LöfvingHelsingborgs SOK1:12:30+15:138:50
4Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:13:36+16:198:58
5Jonas FagerholmHalmstad OK1:20:30+23:139:49
6Fredrik NilssonFrölunda OL1:54:42+57:2513:59

D40

5 250 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LindénFK Friskus-Varberg50:499:40
2Maria PetterssonBoxholm-Mjölby OL54:07+3:1810:18
3Sofia CarlssonLindebygdens OK57:36+6:4710:58
4Jenny GreenHalmstad OK1:03:47+12:5812:08
5Ann HyvönenSkattkärrs SOK1:06:19+15:3012:37

H40

7 620 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik BengtssonFalkenbergs OK57:507:35
2Jesper HåkanssonFK Göingarna1:04:30+6:408:27
3Magnus BertilssonOK Skogshjortarna1:04:54+7:048:31
4Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers1:12:15+14:259:28
5Christian JohanssonHelsingborgs SOK1:12:38+14:489:31
6Anders SjööarvOK Nackhe1:13:02+15:129:35
7Patrik CorneliussonOK Löftan1:13:32+15:429:39
8Mikael MellegårdLidköpings VSK1:14:46+16:569:48
9Per Erik JönssonHässleholms OK1:15:00+17:109:50
10Stefan NordströmOK Älvsjö-Örby1:20:09+22:1910:31
11Henrik AnderssonHässleholms OK1:24:56+27:0611:08
11Patrick EricsonMullsjö SOK1:24:56+27:0611:08
Martin Hammö WennerholmBredaryds SOKej godkänd
Fredrik EkströmHalmstad OKej godkänd
Jonas NorénHelsingborgs SOKej start

D45

4 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa Holmstrand OllanderOK Landehof47:1010:24
2Anna LjungqvistLunds OK47:21+0:1110:27
3Jeannette AumoKungälvs OK49:10+2:0010:51
4Louise AxelssonFK Göingarna51:48+4:3811:26
5Lotta EnbergHalmstad OK54:34+7:2412:02
6Pia JohanssonOK Landehof59:11+12:0113:03
7Ulrika GranforsIF Rigor1:10:22+23:1215:32
8Tove EneljungIFK Göteborg Orientering1:27:18+40:0819:16
9Karin NorlanderOK Nackhe1:28:35+41:2519:33
10Anne NilsenÅs-NMBU Orientering1:39:33+52:2321:58
Anna RönnborgIK Uvenej godkänd

H45

6 580 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny LindströmRonneby OK42:256:26
2Jens ArvidssonIF Rigor50:30+8:057:40
3Anders BestermanIK Trenne Ullared51:31+9:067:49
4Conny RaskHjärnarps OL52:34+10:097:59
5Magnus SundmarkIK Gandvik53:52+11:278:11
6Martin JohanssonFalkenbergs OK54:13+11:488:14
7Håkan AnderssonHalmstad OK55:13+12:488:23
8Jon LindskogOK Älme55:39+13:148:27
9Magnus SödervallIK Gandvik55:59+13:348:30
10Håkan ErikssonHästveda OK58:50+16:258:56
11Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK59:49+17:249:05
12Sven-Åke BengtssonFalkenbergs OK1:00:00+17:359:07
13Ulrik MagnussonHalmstad OK1:00:51+18:269:14
14Johan AxelssonOK Älme1:02:19+19:549:28
15Erik LauriFK Herkules1:02:37+20:129:30
16Fredrik SturessonOK Alehof1:04:04+21:399:44
17Torgny LundHästveda OK1:04:22+21:579:46
18Pontus JohnssonMatteus SI1:06:47+24:2210:08
18Anders LövgärdOK Alehof1:06:47+24:2210:08
20Per OlssonOK Kontinent1:12:40+30:1511:02
21Tomas PetterssonOK Reftele1:13:32+31:0711:10
22Robert EneljungIFK Göteborg Orientering1:13:43+31:1811:12
23Mattias KarlssonIK Trenne Ullared1:14:02+31:3711:15
Andreas PerssonGöteborg-Majorna OKej godkänd
Jussi AumoKungälvs OKej godkänd
Stefan GraadIF Rigorej godkänd
Erik AderstedtKungälvs OKej godkänd
Niclas KinnanderMatteus SIej godkänd
Henrik ModigOK Pan-Kristianstadej start
Magnus PerssonOK Tisarenej start
Johan HanssonOK Löftanej start

D50

4 080 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie OlssonÖrkelljunga FK39:209:38
2Anna ErikssonOK Landehof42:45+3:2510:28
3Marina AxelssonMarkbygdens OK45:17+5:5711:05
4Suzy LarssonOK Skogshjortarna48:33+9:1311:53
5Ellinor JohanssonOK Alehof50:14+10:5412:18
6Berit BengtssonOK Lindéna52:18+12:5812:49
7Maria SibilevaKarlskrona SOK54:34+15:1413:22
8Karin AnderssonIF Hagen55:44+16:2413:39
9Sara HektorJärla Orientering1:11:32+32:1217:31
10Karin JägrydSkåneslättens OL1:29:45+50:2521:59
Catarina BengtssonOK Nackheej start

H50

6 270 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan HildingHestra IF42:006:41
2Magnus LarssonFK Göingarna43:39+1:396:57
3Magnus HomannOK Orinto45:24+3:247:14
4Sören SturessonLerums SOK47:00+5:007:29
5Stefan LundOK Linné49:00+7:007:48
6Niklas EdvardssonFK Göingarna50:35+8:358:04
7Niklas CedstedtVallentuna-Össeby OL50:58+8:588:07
8Nils GustavssonLidköpings VSK51:11+9:118:09
9Bo HallbergFalköpings AIK OK53:12+11:128:29
10Kalle WraneSävedalens AIK53:29+11:298:31
11Anders JägrydSkåneslättens OL54:26+12:268:40
12Håkan AxelssonFK Göingarna54:35+12:358:42
13Fabian LjungqvistLunds OK56:13+14:138:57
14Erik HelanderOK Roxen56:37+14:379:01
15Mats HedmanIF Hagen57:56+15:569:14
16Jan LagerHalmstad OK58:04+16:049:15
17Johan KnutssonBoxholm-Mjölby OL1:00:06+18:069:35
18Johan MarsMarkbygdens OK1:00:27+18:279:38
19Magnus TrofastBredaryds SOK1:00:33+18:339:39
20Jyrki NieminenLounais-Hämeen Rasti1:02:25+20:259:57
21Lars Erik GjeinFossum IF1:04:09+22:0910:13
22Marko VirtaTurun Suunnistajat1:04:31+22:3110:17
23Pär FridsellOK Pan-Kristianstad1:04:40+22:4010:18
24Bengt JohanssonFK Friskus-Varberg1:05:44+23:4410:29
25Anders ArfwedsonFrölunda OL1:06:25+24:2510:35
26Anders SelinFK Göingarna1:08:21+26:2110:54
27Thomas KarlssonOK Landehof1:09:28+27:2811:04
28Peter BadenfeltFalkenbergs OK1:12:40+30:4011:35 Ladda ner rutt i gpx-format
29Fredrik MouchardIF Hallby SOK1:13:20+31:2011:41
30Gert WildheimFK Friskus-Varberg1:18:03+36:0312:26
31Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:21:10+39:1012:56
32Kjell JohanssonIF Hagen1:29:41+47:4114:18
33Per JohanssonOK Reftele1:31:01+49:0114:30
Mårten WikströmHalmstad OKej godkänd
Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OKej start

D55

4 080 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena PeterssonOK Alehof42:0310:18
2Tone HollowellOK Tyr43:49+1:4610:44
3Britt-Marie BengtssonFK Åsen47:26+5:2311:37
4Annika JosefssonKarlskrona SOK48:42+6:3911:56
5Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK51:11+9:0812:32
6Nina BejbomUddevalla OK53:18+11:1513:03
7Annette BondeBallerup OK53:21+11:1813:04
8Annette Falck LarssonVänersborgs SK59:35+17:3214:36
9Anna Weckner WestlundOK Tyr1:00:57+18:5414:56
10Christina SternerTockarps IK1:04:30+22:2715:48
11Marita FilipssonMarkaryds FK1:06:32+24:2916:18
12Ingrid RoosMotala AIF OL1:09:11+27:0816:57
Gunilla GustafssonOK Orionej start

H55

5 680 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik OlssonBrattås CK40:257:06
2Matti YliluikkiSuomusjärven Sisu44:03+3:387:45
3Lars SvantessonHjärnarps OL50:27+10:028:52
4Kennet HorvathHalmstad OK51:14+10:499:01
5Anders MolinBoxholm-Mjölby OL54:34+14:099:36
6Thomas HollowellOK Tyr55:11+14:469:42
7Lennart CarlsenHelsingborgs SOK57:22+16:5710:05
8Björn SvenssonOK Djerf1:05:12+24:4711:28
9Johnny NimvikFK Åsen1:05:41+25:1611:33
10Kjell EinarssonOK Skogshjortarna1:05:55+25:3011:36
11Johan WettergrenFK Herkules1:07:56+27:3111:57
12Sven-Erik DahlbergIK Trenne Ullared1:11:24+30:5912:34
13Jan Petter HansenGöteborg-Majorna OK1:15:38+35:1313:18
14Håkan LindbergOK Djerf1:18:43+38:1813:51
15Mikael ÖrnOK Bävern1:41:49+1:01:2417:55
16Tomas NilssonHässleholms OK1:44:05+1:03:4018:19
17Sören BremerBoxholm-Mjölby OL1:51:45+1:11:2019:40
Peter HambäckLånghundra IFej godkänd
Ulf TörnströmFK Friskus-Varbergej godkänd
Per GerdleHalmstad OKej start

D60

3 580 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SöderblomÄtrans IF38:5010:50
2Lena LarssonSala OK41:03+2:1311:27
3Ingrid KensbyOK Tyr45:55+7:0512:49
4Anna LarssonÖrkelljunga FK52:49+13:5914:45
5Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK54:48+15:5815:18
6Ann Warma LaasOK Skogshjortarna55:17+16:2715:26
7Tina HagårdRävetofta OK1:03:31+24:4117:44
8Lena RunessonOK Vivill1:07:05+28:1518:44
Anne-Marie RöllikeOK Lindénaej godkänd

H60

5 290 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus JosefssonSävedalens AIK46:028:42
2Jörgen BatzSkarpnäcks OL46:42+0:408:49
3Arne KarlssonTumba-Mälarhöjden OK47:00+0:588:53
4Torbjörn LöfvingMullsjö SOK48:26+2:249:09
5Sixten WestlundOK Tyr49:53+3:519:25
6Tommy JohnssonOK Nackhe52:32+6:309:55
7Mats BrorssonTockarps IK55:59+9:5710:34
8Hans-Olof HolmOK Skogsvargarna57:08+11:0610:48
9Arne SääfGudhems IF58:18+12:1611:01
10Dan SjöholmHalmstad OK58:48+12:4611:06
11Mats KensbyOK Tyr1:00:11+14:0911:22
12Leif SandahlOK Tyr1:02:03+16:0111:43
13Knut BjørkeloNordre Follo Orientering1:06:59+20:5712:39
14Clas BörjessonIK Uven1:07:14+21:1212:42
15Gregers JørgensenBallerup OK1:07:18+21:1612:43
16Per-Martin JohanssonIF Rigor1:07:24+21:2212:44
17Lars RunessonOK Vivill1:07:35+21:3312:46
18Mats ZackrissonOK Älvsjö-Örby1:08:17+22:1512:54
19Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:10:20+24:1813:17
20Bengt-Åke JanssonFrämmestads IK1:11:46+25:4413:33
21Werner KöhlerTullinge SK1:12:50+26:4813:46
22Stig NilssonOskarströms OK1:17:59+31:5714:44
23Christer FranssonMotala AIF OL1:20:05+34:0315:08
24Ulf NordzellOK Djerf1:23:04+37:0215:42
25Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL1:23:34+37:3215:47
26Roy JohanssonOK Skogsvargarna1:28:25+42:2316:42
27Anders SpånérGöteborg-Majorna OK1:36:32+50:3018:14
Ulf SundinGöteborg-Majorna OKej godkänd
Tommy RoosFalköpings AIK OKej godkänd
Leif SöderlindBredaryds SOKej start
Ulf PalmérUlricehamns OKej start
Jörgen IvarssonGöteborg-Majorna OKej start

D65

3 580 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK48:3313:33
2Eva TykessonRävetofta OK54:16+5:4315:09
3Monica WassFalkenbergs OK1:05:02+16:2918:09

H65

4 830 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kent TörnqvistKarlskrona SOK45:509:29
2Urban LarssonOK Gipen49:45+3:5510:18
3Thomas GeorgssonOK Nackhe54:09+8:1911:12
4Jan WahlströmMalmö OK54:57+9:0711:22
5Stefan GunnarssonKristinehamns OK57:00+11:1011:48
6Christer NordströmOK Älvsjö-Örby58:44+12:5412:09
7Nils-Olof BodinAlmby IK59:03+13:1312:13
8Pierre KarlssonOK Alehof1:00:38+14:4812:33
9Arne AnderssonOK Torfinn1:01:10+15:2012:39
10Hans KarlssonIFK Göteborg Orientering1:04:42+18:5213:23
11Lars EkbergTrollhättans SOK1:09:43+23:5314:26
12Björn-Olof ValdemarssonOK Nackhe1:11:27+25:3714:47
13Björn NilssonOK Nackhe1:11:43+25:5314:50
14Bengt JohanssonOK Skogshjortarna1:18:35+32:4516:16
15Bo JohanssonOK Vilse 871:21:37+35:4716:53
16Mauri SinneläSuomusjärven Sisu1:35:38+49:4819:47
17Bernt AnderssonIF Rigor1:36:02+50:1219:52
18Anders PerssonOK Vilse 871:46:18+1:00:2822:00
Bo DavidssonSolna OKej godkänd
Hans EkbergTrollhättans SOKej godkänd

D70

3 240 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margaretha SvenssonOK Vilse 8747:1814:35
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK49:19+2:0115:13
3Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK50:13+2:5515:29
4Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK56:38+9:2017:28
5Åsa StåhlHjärnarps OL58:44+11:2618:07
6Karin LarssonOK Kompassen1:21:19+34:0125:05
Lisbeth DamsgaardHjärnarps OLej godkänd
Karin PerssonOK Tyringeej godkänd

H70

4 330 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl-Henry AnderssonOK Orinto44:3710:18
2Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK48:18+3:4111:09
3Hans Roar BakkenEiker OL51:45+7:0811:57
4Göran LarssonSala OK55:02+10:2512:42
5Kenth SundgrenSkåneslättens OL56:09+11:3212:58
6Torbjörn WikströmOK Orinto1:02:05+17:2814:20
7Sune AnderssonHalmstad OK1:02:22+17:4514:24
8Kjell JeppsonIF Rigor1:06:26+21:4915:20
9Lars SvenssonTibro OK1:07:59+23:2215:42
10Sven-Olof LarssonEmmaboda Verda OK1:08:38+24:0115:51
11Håkan WinnbergIK Trenne Ullared1:09:44+25:0716:06
12Jonas LarssonOK Kullingshof1:11:01+26:2416:24
13Leif RylanderOK Gläntan Vessigebro1:15:50+31:1317:30
14Ronald Mc GrailHjärnarps OL1:18:00+33:2318:00
15Bengt StåhlHjärnarps OL1:24:53+40:1619:36
16Per-Olof FernbergIS Skanne1:51:50+1:07:1325:49
Nils-Erik BondessonFrosta OKej godkänd
Erland SvensonFrölunda OLej godkänd
Åke PerssonHjärnarps OLej godkänd
Per-Erik WåhlbergOK Linnéej godkänd
Lars-Göran AxmalmSävedalens AIKej start
Hans CarlstedtSävedalens AIKej start

D75

3 240 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge JørgensenOK Roskilde47:4014:42
2Gull SvenssonÖrkelljunga FK1:17:39+29:5923:57

H75

3 820 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK46:3012:10
2Kjell ErlandssonOK Lindéna50:50+4:2013:18
3Börje RåbergOK Tyr50:51+4:2113:18
4Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden53:06+6:3613:54
5Roland OffrellFrosta OK54:05+7:3514:09
6Ole SvendsenOK Roskilde54:54+8:2414:22
7John ÖstlundSundbybergs IK1:01:09+14:3916:00
8Dag LorénOK Frisene1:03:03+16:3316:30
9Lars-Olof GustafssonOK Klyftamo1:11:33+25:0318:43
10Ronny RagnarssonMarkbygdens OK1:15:29+28:5919:45
11Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad1:15:49+29:1919:50
12Åke NordbergOK Klyftamo1:17:22+30:5220:15
13Gösta MalmerIF Marin Väst1:19:27+32:5720:47
14Bengt GardOskarströms OK1:24:02+37:3221:59
15Tor LindströmTumba-Mälarhöjden OK1:28:56+42:2623:16
Gunnar BrystHjobygdens OKej start

H80

3 240 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ernie BroströmHalmstad OK53:5016:36
2Bo SvenssonÖrkelljunga FK1:01:17+7:2718:54
3Johan JanssonVäxjö OK1:20:07+26:1724:43
4Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad1:22:11+28:2125:21
Sune LindellOK Hällenej godkänd

H85

2 790 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Erik LundAnderstorps OK53:0619:01
Jan-Eric NelkingFK Åsenej godkänd

Inskolning 2 km

1 850 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva MellegårdLidköpings VSK20:0410:50
2Tilda UnemanOK Alehof26:18+6:1414:12

Mycket lätt 2 km

2 570 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna SchälinOK Alehof19:127:28
2Gabriel AnderssonOK Alehof20:02+0:507:47
3Elin KarlssonOK Landehof20:48+1:368:05
4Moa DahlOK Alehof23:21+4:099:05
5Alva KullmanOK Alehof23:27+4:159:07
6Märta StrelénOK Alehof23:32+4:209:09
7Madeleine BergqvistOK Alehof25:16+6:049:49
8Oliver Petersson MarkusOK Norrvirdarna29:34+10:2211:30
9Amanda SjööarvOK Nackhe32:33+13:2112:39
10Nova SiliFK Friskus-Varberg42:00+22:4816:20
Hjalmar JohanssonOK Alehofej start

Lätt 2,5 km

2 850 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma KarlssonOK Landehof26:569:27
2Isak DahlOK Alehof27:04+0:089:29
2Signe KullmanOK Alehof27:04+0:089:29
4Sara BengtssonOK Alehof27:09+0:139:31
5Alva ZakariassonUddevalla OK30:03+3:0710:32
6Fabian TillanderYstads OK31:10+4:1410:56
7Stefan LindbergYstads OK31:15+4:1910:57
8Helena AnderssonSOK Aneby32:32+5:3611:24
9Carina ErikssonHjärnarps OL36:55+9:5912:57
10Patric StrelénOK Alehof37:32+10:3613:10
11Sara LindgrenLidköpings VSK37:37+10:4113:11
12Leo BertsOK Alehof38:07+11:1113:22
13Maria BerglundOK Vilse 8740:53+13:5714:20
14Karin FreylandSOK Aneby40:58+14:0214:22
15Ingvar MarsKinnaströms SK43:03+16:0715:06
16Tove RosbergÖrkelljunga FK45:23+18:2715:55
17Mona RosbergÖrkelljunga FK45:47+18:5116:03
18Tor LindénUddevalla OK55:28+28:3219:27
19Jurgita PrakapieneBig Foot Orienteers57:07+30:1120:02
20Filip PerssonMalmö OK59:48+32:5220:58
21Owe DammvikOskarströms OK1:19:31+52:3527:54
Annika IsidorssonOK Vivillej godkänd

Lätt 5 km

4 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mia DammvikStora Tuna OK44:299:45
2Linnéa BjärbyFrosta OK48:42+4:1310:40
3Joel SjöholmOK Pan-Kristianstad1:16:35+32:0616:47

Medelsvår 3 km

3 280 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lina ParkOK Stigen26:338:05
2Johanna NordströmKFUM Örebro OK27:50+1:178:29
3Ola AndertoftMarkaryds FK28:28+1:558:40
4Viktor ParkOK Stigen28:29+1:568:41
5Håkon BogasonLillomarka OL29:07+2:348:52
6Johanna OttossonÖrkelljunga FK29:43+3:109:03
7Jesper HübnerOK Stigen30:22+3:499:15
8Lisa SöderholmOK Stigen30:24+3:519:16
9Nov Bar-NathanLillomarka OL30:40+4:079:20
10Oscar NystrandOK Klyftamo31:50+5:179:42
11Joakim ÅkessonOK Landehof32:17+5:449:50
12Jonathan WoodhouseLillomarka OL32:18+5:459:50
13Vebjørn BlindheimLillomarka OL36:25+9:5211:06
14Emma IsidorssonOK Vivill36:28+9:5511:07
15Minna WingstedtHalden SK37:30+10:5711:25
16Inger Anne Svendsby BraarudHalden SK37:31+10:5811:26
17Claes OlvegårdFK Göingarna38:51+12:1811:50
18Martin EnströmTrollhättans SOK39:29+12:5612:02
19Axel NilssonÖrkelljunga FK40:04+13:3112:12
20Adine Blakkestad IngesenFredrikstad SK40:06+13:3312:13
21Fredrik NilssonÖrkelljunga FK40:13+13:4012:15
22Emil GrönroosOK Alehof40:33+14:0012:21
23Kajsa IsidorssonOK Vivill40:36+14:0312:22
24Ebba RanbroHelsingborgs SOK42:11+15:3812:51
25Mats RanbroHelsingborgs SOK42:12+15:3912:51
26Alexandra AngvollFredrikstad SK42:24+15:5112:55
27Olivia SvenssonFK Åsen42:45+16:1213:02
27Ola SvenssonFK Åsen42:45+16:1213:02
29Olle KullmanOK Alehof42:57+16:2413:05
30Gustav AnderssonOK Skogshjortarna43:43+17:1013:19
31Linnea StenbaekOK Skogshjortarna43:44+17:1113:20
32Karin KullmanOK Alehof44:41+18:0813:37
33Christer AnderssonSOK Aneby45:46+19:1313:57
34Gunnar BejbomUddevalla OK47:02+20:2914:20
35Anna GustafssonKFUM Örebro OK47:28+20:5514:28
36Line Bar NathanLillomarka OL47:39+21:0614:31
37Zebastian ArfwedsonFrölunda OL47:58+21:2514:37
38Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK48:37+22:0414:49
39Elias PerssonHelsingborgs SOK49:37+23:0415:07
40Mathias PerssonHelsingborgs SOK50:03+23:3015:15
41Ingela AlnessLånghundra IF50:31+23:5815:24
42Susanna CaleklintKarlskrona SOK51:05+24:3215:34
43Alexander BjärbyFrosta OK57:52+31:1917:38
44Lennart StenssonHelsingborgs SOK58:31+31:5817:50
45Eivind ImrikFredrikstad SK58:37+32:0417:52
46Syver Strand GulbrandsenFredrikstad SK58:38+32:0517:52
47Anna BjärbyFrosta OK58:39+32:0617:52
48Audun NordbyFredrikstad SK59:23+32:5018:06
49Simon LjungkvistOK Alehof59:59+33:2618:17
50Malte LjungkvistOK Alehof1:00:15+33:4218:22
51Sven TolestamIF Rigor1:05:32+38:5919:58
Hanna AlsiöIF Hagenej godkänd
Lars RenbergGöteborg Radio Orienteringej godkänd
Ingrid AlinderSjövalla FKej godkänd
Torbjørn LundebyLillomarka OLej godkänd
Rasmus EastwoodLillomarka OLej godkänd
Annette SeldénIF Rigorej start

Svår 3 km

3 340 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders AhlOK Norrvirdarna26:377:58
2öystein jensenSarpsborg OL34:05+7:2810:12
3Stian JensenSarpsborg OL35:20+8:4310:34
4Tormod JensenSarpsborg OL36:14+9:3710:50
5Jan HanssonOK Djerf37:11+10:3411:07
6Eva Thorsell HanssonOK Djerf37:12+10:3511:08
7Sara SöderblomÄtrans IF37:20+10:4311:10
8Håkan RundqvistOK Nackhe38:03+11:2611:23
9Stefan CaleklintKarlskrona SOK38:11+11:3411:25
10Elisabeth HanssonIFK Lidingö SOK39:09+12:3211:43
11Anna LövgärdOK Alehof39:33+12:5611:50
12Magdalena JohanssonHalmstad OK42:17+15:4012:39
13Kjell BengtssonKlubblös42:31+15:5412:43
14Johan BlomgrenEksjö SOK43:12+16:3512:56
15Fredrik UllmanSkåneslättens OL43:45+17:0813:05
16Elisabet MöllerOK Nackhe43:59+17:2213:10
17Mats HolmVäxjö OK45:23+18:4613:35
18Peter ValterssonAnderstorps OK45:46+19:0913:42
19Mattias BerglundLidköpings VSK47:00+20:2314:04
20Karin KarlssonHalmstad OK47:56+21:1914:21
21Leif KarlssonFrosta OK49:31+22:5414:49
22Frida KjellmanLidköpings VSK50:46+24:0915:11
23Kristina AreskougAnderstorps OK51:13+24:3615:20
24Maria HolmqvistSjövalla FK52:31+25:5415:43
25Magnus AlinderSjövalla FK53:11+26:3415:55
26Fredrik EnbergHalmstad OK59:35+32:5817:50
27Marie SvenssonFK Åsen1:00:24+33:4718:05
28Jonas HultinOK Löftan1:03:08+36:3118:54
29Anders SwedinLidköpings VSK1:05:37+39:0019:38
30Willie OlssonRävetofta OK1:09:15+42:3820:44
Benny JohanssonOK Refteleej godkänd
Johan BertsOK Alehofej godkänd

Svår 5 km

4 910 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gaute FriestadNydalens SK29:115:56
2Filip TrofastBredaryds SOK34:30+5:197:01
3David AnderssonIFK Lidingö SOK36:47+7:367:29
4Jostein Svaland DaleÅs-NMBU Orientering38:52+9:417:54
5Martin AnkelOK Alehof43:42+14:318:54
6Jacob EnbergHalmstad OK46:45+17:349:31
7Jonas ZakariassonUddevalla OK50:01+20:5010:11
8Emil AlexanderssonHalmstad OK51:13+22:0210:25
9Peter WilhelmssonKarlskrona SOK54:51+25:4011:10
10Erik MelénÄrla IF54:53+25:4211:10
11Thea FagerströmIFK Göteborg Orientering55:25+26:1411:17
12Johan SöderblomFalkenbergs OK55:26+26:1511:17
13Dyre Martin GulbrandsenFredrikstad SK55:30+26:1911:18
14Ruhdi KarlssonVästerås SOK56:33+27:2211:31
15Henrik NettelmarkSurahammars SOK56:37+27:2611:31
16Mats GustafssonKFUM Örebro OK57:44+28:3311:45
17Hans PerssonAndrarums IF59:36+30:2512:08
18Johan DavidssonSimlångsdalens IF59:50+30:3912:11
19André BjärbyFrosta OK1:01:36+32:2512:32
20Erica HöstHjärnarps OL1:03:14+34:0312:52
21Mattias JägstedtHalmstad OK1:06:16+37:0513:29
22Gunnar Tjompen SvenssonSkåneslättens OL1:12:18+43:0714:43
23Peter JohanssonSimlångsdalens IF1:36:42+1:07:3119:41
Håkan LindénUddevalla OKej godkänd
Steinar EastwoodLillomarka OLej godkänd
Olof BjörkmanKungälvs OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser