Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårträffen på Gotland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårträffen på Gotland
Arrangörsorganisation: Visborgs OK
Datum: söndag 5 maj 2019

D21

7 110 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena SvenssonFK Herkules1:13:0410:16
2Beata PetterssonGotlands Bro OK1:34:27+21:2313:17
Sonja PalmHJS-Vansbro OKej godkänd

H21

10 080 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan MattssonGotlands Bro OK1:08:016:44
2Mattias WestfältGotlands Bro OK1:09:55+1:546:56
3Andreas LiljegrenGotlands Bro OK1:20:24+12:237:58
4Mattias ÖsterdahlVisborgs OK1:47:43+39:4210:41
Brent KeyGotlands Bro OKej godkänd
Erik RankinVisborgs OKej godkänd
Albin LindgrenVisborgs OKej godkänd
Edvin NilssonGotlands Bro OKej start
Ludvig WaktelSvaide Roma SOKej start

H18

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan BergiusVisborgs OK1:12:2823:22

D16

4 380 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara BäckstädeVisborgs OK1:25:0119:24

H16

5 660 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan FlodmanGotlands Bro OK2:09:0722:48
Edvard PetterssonGotlands Bro OKej start
Adam ÖsterdahlVisborgs OKej start

D14

4 060 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma PetterssonGotlands Bro OK48:1111:52
2Ida WestfältGotlands Bro OK50:13+2:0212:22
3Ulrika PerssonGotlands Bro OK1:06:54+18:4316:28

H14

4 060 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Herman FunkquistIF Hansa-Hoburg36:218:57
2Albin Lindh SporreVisborgs OK38:47+2:269:33
Joel NorlingVisborgs OKej start

D/H12

3 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof LevinSvaide Roma SOK36:2012:06
2Linnea Kimell TynnvallGotlands Bro OK37:25+1:0512:28
3Joakim GustafssonGotlands Bro OK41:24+5:0413:48
4Gustav HellminVisborgs OK44:37+8:1714:52
5Enar LöfstedtGotlands Bro OK44:50+8:3014:56
6Alva Lindh SporreVisborgs OK45:03+8:4315:01

D/H10

2 440 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Truls AppelgrenVisborgs OK25:4210:31
2Adam UllbergSvaide Roma SOK28:36+2:5411:43
3Emil BjörksvedGotlands Bro OK31:31+5:4912:55
4Jacob TynnvallGotlands Bro OK36:57+11:1515:08
5Liv LöfstedtGotlands Bro OK37:19+11:3715:17

H35

8 010 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik WestergaardSvaide Roma SOK1:13:289:10
2Greger WesterlundSvaide Roma SOK1:19:21+5:539:54
3Mattias WhiteGarda OK1:20:05+6:379:59
Anders HellminVisborgs OKej godkänd

D45

4 380 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ylva SvangrenGotlands Bro OK49:0311:11
2Anna BäckstädeVisborgs OK1:18:34+29:3117:56
Nina BjersanderSvaide Roma SOKej godkänd
Paula JakobssonGarda OKej start

H45

6 730 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus GrahnSödertälje-Nykvarn OF47:457:05
2Göran GustafssonGotlands Bro OK50:13+2:287:27
3Göran KimellGotlands Bro OK51:06+3:217:35 Ladda ner rutt i gpx-format
4Pontus GustafssonSvaide Roma SOK1:00:57+13:129:03

D55

4 380 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta HjerthénGotlands Bro OK1:02:0714:10
2Anki HallströmSvaide Roma SOK1:04:18+2:1114:40
Anne-Marie KarlssonSvaide Roma SOKej start

H55

5 660 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny LiljegrenGotlands Bro OK39:176:56
2Gert LundquistGotlands Bro OK43:47+4:307:44
3Lennart MalmbergSvaide Roma SOK44:49+5:327:55
4Magnus IhreskogGotlands Bro OK51:19+12:029:03
5Ulf NilssonGotlands Bro OK56:39+17:2210:00
6Per WinteråsVästerbergslagens OL57:03+17:4610:04
7Björn ÖstmanGöteborg-Majorna OK57:28+18:1110:09
8Niklas GustafssonGarda OK1:02:10+22:5310:59
9Carl-Erik BerglövFagersta OK1:02:16+22:5911:00
10Anders ÖbergIFK Mora OK1:05:30+26:1311:34 Ladda ner rutt i gpx-format
Leif SvangrenGotlands Bro OKej start

D65

3 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena NyströmVisborgs OK49:1714:00
2Ann-Christin SöderbergIF Hansa-Hoburg51:03+1:4614:30
3Brita AugustssonVisborgs OK59:50+10:3316:59
4Karin MårtenssonGotlands Bro OK1:00:21+11:0417:08

D70

2 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie BergmanVisborgs OK42:5814:25
2Elisabeth KimellGotlands Bro OK46:07+3:0915:28

H70

4 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tommie OlssonVisborgs OK39:158:57
2Gunnar WallquistSvaide Roma SOK53:42+14:2712:15
3Stefan ErlandssonGarda OK55:25+16:1012:39
4Jerker EnekvistIF Hansa-Hoburg1:00:52+21:3713:53
5Måns ÖhmanVisborgs OK1:10:12+30:5716:01

H75

3 520 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pär GustafssonSvaide Roma SOK48:0813:40
2Svenerik JohanssonVisby IF Gute SOK48:23+0:1513:44
3Leo LövdahlVisby IF Gute SOK51:13+3:0514:33

H80

2 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta BergGarda OK54:0218:07
2Bille WidellVisby IF Gute SOK1:21:03+27:0127:11
3Folke LindgrenVisborgs OK1:28:06+34:0429:33
Berndt BergGarda OKej start

Inskolning

1 620 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Tilde BjörklundVisborgs OKfullföljt
Hugo BromanVisborgs OKfullföljt
Gillis ForsgrenVisborgs OKfullföljt
Emmett KeyGotlands Bro OKfullföljt
Lewis KeyGotlands Bro OKfullföljt
Alfred KorallGotlands Bro OKfullföljt
Nicki LarssonVisborgs OKfullföljt
Alma NygrenVisborgs OKfullföljt
Saga PetterssonVisborgs OKfullföljt
Vilgot PetterssonVisborgs OKfullföljt
David RondahlVisborgs OKfullföljt
Matheus TorenGotlands Bro OKfullföljt
Elin WikströmVisborgs OKfullföljt

U1

1 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lea FarnelidVisborgs OK22:5914:11
2Mira EkengrenVisborgs OK23:03+0:0414:13
3Norah GardellGotlands Bro OK23:33+0:3414:32
4Leia QvibergVisborgs OK30:26+7:2718:47
5Lena ScharpGarda OK41:47+18:4825:47
6Agnes GarlandVisborgs OK44:49+21:5027:39
7Alice SamuelssonGotlands Bro OK1:02:04+39:0538:18
8Agnes SandgrenGotlands Bro OK1:02:06+39:0738:20
9Edvin SandgrenGotlands Bro OK1:04:21+41:2239:43

U2

2 440 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle TornellGotlands Bro OK27:5311:25
2Gustav WikströmVisborgs OK28:39+0:4611:44
3Klara MattssonVisborgs OK33:16+5:2313:38
4Tuva HejdströmVisborgs OK38:24+10:3115:44
5Alice HejdströmVisborgs OK38:42+10:4915:51
6Theodor BjörklundVisborgs OK39:54+12:0116:21
7Oscar BromanVisborgs OK45:56+18:0318:49
8Josef NygrenVisborgs OK46:01+18:0818:51
9Arno HackeVisborgs OK46:32+18:3919:04
10Samuel EklundGotlands Bro OK48:30+20:3719:52
11Frida AnderssonVisborgs OK50:25+22:3220:39
12Ebba SamuelssonGotlands Bro OK50:34+22:4120:43
13Evelina SandgrenGotlands Bro OK51:21+23:2821:02
14Svante SamuelssonGotlands Bro OK51:22+23:2921:03
15Hanna EklundGotlands Bro OK52:50+24:5721:39
15Ellen EklundGotlands Bro OK52:50+24:5721:39
17Martin Svensson EikenesSvaide Roma SOK55:03+27:1022:33
18Ida Svensson EikenesSvaide Roma SOK58:25+30:3223:56
19Jakob Svensson EikenesSvaide Roma SOK1:04:12+36:1926:18

Öppen 1

2 440 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1August Santos AnderssonVisborgs OK54:0322:09
2Rasmus GunnarssonVisborgs OK54:08+0:0522:11

Öppen 3

3 000 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna WallinSvaide Roma SOK26:268:48
2Elisabeth StålhammarTullinge SK31:59+5:3310:39
3Göran HultIF Hansa-Hoburg36:20+9:5412:06
4Neo CederqvistVisborgs OK36:46+10:2012:15
5Arvid HultIF Hansa-Hoburg39:40+13:1413:13
6Sofia BjörklundVisborgs OK43:37+17:1114:32
7Elisabeth WinteråsVästerbergslagens OL46:27+20:0115:29
8Anita ArneforsOK Södertörn49:31+23:0516:30
9Emma ThorenGotlands Bro OK50:45+24:1916:55
10Anne-Marie LundquistGotlands Bro OK51:28+25:0217:09
11Wilmer EkengrenKubblös51:56+25:3017:18
11Helen LöfqvistVisborgs OK51:56+25:3017:18
13Emil GardellGotlands Bro OK52:50+26:2417:36
13Tomas GardellGotlands Bro OK52:50+26:2417:36
15Lars Åke  HolmgrenSvaide Roma SOK52:51+26:2517:37
16Julia LindVisborgs OK56:02+29:3618:40
17Margareta PerssonVisborgs OK1:06:02+39:3622:00
Ann-Louise BjörksvedGotlands Bro OKåterbud

Öppen 6

6 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel NygrenVisborgs OK47:247:54
2Monika JonssonSvaide Roma SOK1:14:50+27:2612:28
3Johan BjörksvedGotlands Bro OK1:26:43+39:1914:27
4Gunnar HallströmVisborgs OK1:27:43+40:1914:37
5Karin LöfstedtGotlands Bro OK1:30:32+43:0815:05

Öppen 7

3 100 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida BomanGotlands Bro OK31:0310:00
2Stefan PerssonVisborgs OK32:02+0:5910:20
3Katarina FunkquistIF Hansa-Hoburg33:01+1:5810:39
4Jan-Olof NybergIK Hakarpspojkarna35:11+4:0811:20
5Anders NilssonGotlands Bro OK36:54+5:5111:54
6Kjell SkalbergGotlands Bro OK37:30+6:2712:05
7Erland GardellGotlands Bro OK38:27+7:2412:24
8Stefan FunkquistIF Hansa-Hoburg41:45+10:4213:28
9Per StålhammarTullinge SK48:39+17:3615:41
10Julia KeyGotlands Bro OK49:18+18:1515:54
11Allan OlofssonSvaide Roma SOK54:14+23:1117:29
12Gunnar ErikssonGotlands Bro OK54:52+23:4917:41
13Rolf MalmrosVisborgs OK55:07+24:0417:46
14Elin DahlVisborgs OK56:12+25:0918:07
15Annika ErikssonGotlands Bro OK1:03:15+32:1220:24
16Nils HallgrenVisborgs OK1:05:06+34:0321:00
17Moa GarlandVisborgs OK1:12:28+41:2523:22

Öppen 8

4 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle SvangrenGotlands Bro OK40:168:53
2Kurt LöfgrenGotlands Bro OK40:59+0:439:02
3Stefan MolinSvaide Roma SOK44:13+3:579:45
4Vidar FunkquistIF Hansa-Hoburg47:11+6:5510:24
5Håkan LundbergSvaide Roma SOK51:22+11:0611:20
6Anders LevinSvaide Roma SOK55:33+15:1712:15
7Måns PerssonVisborgs OK1:04:35+24:1914:15
8Isabell JosefssonOK Reftele1:08:55+28:3915:12
9Rolf AnderssonSvaide Roma SOK1:09:22+29:0615:18
10Mattias LevinSvaide Roma SOK1:19:36+39:2017:34
Ann-Charlotte DahlVisborgs OKej godkänd

Öppen 9

7 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Enar EngströmSvaide Roma SOK58:537:46
2Anders EklundSvaide Roma SOK1:01:54+3:018:10
3Oskar LundbergDalaportens OL1:05:51+6:588:41

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser