Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårtriss Medel

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårtriss Medel
Arrangörsorganisation: OK Skogsfalken
Datum: lördag 31 mars 2012

D21

3 720 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martina KarlssonStora Tuna OK28:157:35
2Elna ForsbergIK Hakarpspojkarna28:39+0:247:42
3Jenny HåkanssonOK Orion29:38+1:237:57
4Sofie PeterssonHelsingborgs SOK30:17+2:028:08
5Cecilia BrattOK Orion30:25+2:108:10
6Susanne AnderssonFK Göingarna30:54+2:398:18
7Julia FriskOK Orion34:45+6:309:20
8Lisa PetterssonOK Kolmården36:14+7:599:44
9Helén PerssonFinspångs SOK36:45+8:309:52
9Maria MickelåkerAndrarums IF36:45+8:309:52
11Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad36:46+8:319:53
12Carlotta ScaletOK Orion36:51+8:369:54
13Josefin TjernlundOK Vilse 8737:38+9:2310:06
14Maja AnderssonOK Orion38:21+10:0610:18
15Maria JohanssonTorsås OK38:57+10:4210:28
16Linn OlssonOK Orion41:12+12:5711:04
17Linda LarssonOK Dacke41:14+12:5911:05
18Emma FaxénVäxjö OK43:12+14:5711:36
19Ingela SmedenmarkRonneby OK59:01+30:4615:51
20Annika EmanderStigmännen Karlshamns OK1:08:25+40:1018:23
Katarina LindénVäxjö OKej start
Kajsa NiemiEmmaboda Verda OKej start
Sarah LindströmRonneby OKej start

H21

5 040 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Måns SandgrenOK Orion27:355:28
2Pelle EngstrandStora Tuna OK28:26+0:515:38
3Yuri OmelchenkoOK Orion29:35+2:005:52
4Rasmus LeoOK Orion29:41+2:065:53
5Magnus SaagerOK Orion30:14+2:395:59
6Aleksander BernaciakOK Orion30:19+2:446:00
7Per LenanderVäxjö OK31:00+3:256:09
8Oscar Stensson-BohmanNybro OK31:15+3:406:12
9Thomas JohannessonRonneby OK31:42+4:076:17
10Daniel GunnarssonOK Orion31:57+4:226:20
11Pontus PeterssonOK Orion32:13+4:386:23
12Björn AnderssonOK Dacke32:24+4:496:25
13Henrik OlofssonHelsingborgs SOK32:48+5:136:30
14Tom OlaussonOK Orion33:20+5:456:36
15Philip PerssonOK Orion33:21+5:466:37
16Jakob BengtssonStigmännen Karlshamns OK34:02+6:276:45
17Ingemar EricssonRonneby OK34:18+6:436:48
18Torgny LindströmRonneby OK34:20+6:456:48
19Emil BergerOK Orion34:43+7:086:53
20Viktor TovessonOK Orion35:09+7:346:58
21Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK36:00+8:257:08
22Niclas TjernlundOK Vilse 8736:30+8:557:14
23Jens NordalStigmännen Karlshamns OK36:47+9:127:17
23Jacob WesterbergFinspångs SOK36:47+9:127:17
25Måns FaxénVäxjö OK36:59+9:247:20
26Patrik JohanssonKexholms SK37:54+10:197:31
27Thom BarbusOK Orion39:14+11:397:47
28Richard EngOK Pan-Kristianstad40:10+12:357:58
29Viktor HenmyrOK Vilse 8740:21+12:468:00
30Johan SchagerlindOK Bävern41:52+14:178:18
31Björn HellrupHelsingborgs SOK44:58+17:238:55
32Markus HenrikssonLinköpings OK46:40+19:059:15
33Robin ÖhrnOK Bävern50:17+22:429:58
34Axel LindénRonneby OK1:03:11+35:3612:32
35Leo Karlsson ForsbergOK Vilse 871:17:25+49:5015:21
Henrik AdolfssonOK Bävernej godkänd
Jon EngkvistRonneby OKej godkänd
Andreas NiemiEmmaboda Verda OKej start

D20

3 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa SvenssonNässjö OK33:189:19
2Amanda ClaessonSävedalens AIK43:27+10:0912:10
3Sofie SvenssonBjörkfors GOIF48:05+14:4713:28
4Julia SmedenmarkRonneby OK50:43+17:2514:12
5Johanna TovessonOK Orion52:22+19:0414:40

H18

3 570 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna21:215:58
2Anton JohanssonOK Orion21:31+0:106:01
3Erik AnderssonOK Orion22:02+0:416:10
4Martin NilssonStigmännen Karlshamns OK25:38+4:177:10
5Oskar LundqvistOK Orion25:43+4:227:12
6Johan SandlundOK Njudung26:14+4:537:20
7Carl TorstenssonEmmaboda Verda OK37:14+15:5310:25
8Andreas HenryssonOK Dacke40:42+19:2111:24
9Jonas GustavssonAndrarums IF1:04:07+42:4617:57
Erik AnderssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Albin KarlssonOK Vilse 87ej godkänd

D16

3 380 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tilda JohanssonOK Orion25:597:41
2Louise LundgrenVäxjö OK27:02+1:037:59
3Moa PetterssonOK Dacke29:32+3:338:44
4Amanda JohanssonOK Dacke30:01+4:028:52
5Patricia EdgarssonAndrarums IF31:45+5:469:23
6Julia HedOK Skogsfalken33:33+7:349:55
7Pim HedbergLunds OK34:46+8:4710:17
8Elin LundqvistNybro OK35:21+9:2210:27
9Olivia NilssonOK Älme1:00:03+34:0417:45

H16

3 380 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan WennermarkOK Skogsfalken21:546:28
2Henrik EklundVäxjö OK23:26+1:326:55
3Oliver LundbergOK Bävern24:11+2:177:09
4Rasmus LundbergOK Bävern26:15+4:217:45
5Theodor WahlbomOK Orion27:36+5:428:09
6Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK28:22+6:288:23
7Anton HanssonIK Hakarpspojkarna33:41+11:479:57
8Albin EvertssonVäxjö OK44:18+22:2413:06
Edvin SmedbergOK Skogsfalkenej start
Simon RuneforsVäxjö OKej start

D16 Kort

2 680 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isa StålhandskeBjörkfors GOIF38:3514:23

H16 Kort

2 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonatan PorleVäxjö OK28:2110:34
2Hannes ÖstergrenAlvesta SOK30:24+2:0311:20
3Anton HåkanssonOK Vilse 871:38:28+1:10:0736:44

D14

2 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Myrra CarlssonOK Orion21:598:12
2Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK23:01+1:028:35
3Klara AnderssonFK Göingarna26:27+4:289:52
4Vilma PerssonOK Skogsfalken27:10+5:1110:08
5Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK33:37+11:3812:32
6Agnes MaxsonOK Bävern44:30+22:3116:36

H14

2 680 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker JohanssonOK Orion17:246:29
2Andreas JonssonOK Orion17:34+0:106:33
3Henrik JohannessonRonneby OK17:36+0:126:34
4Lukas LundgrenVäxjö OK17:46+0:226:37
5Albin LagerNässjö OK20:00+2:367:27
6Emil PetterssonOK Dacke20:13+2:497:32
7Benjamin SturekSOK Viljan20:55+3:317:48
8Nils Hammaräng GripKalmar OK22:56+5:328:33
9Albin HenryssonOK Dacke24:06+6:428:59
10Eric LöfkvistOK Njudung25:06+7:429:21
11Albin ClaessonSävedalens AIK27:25+10:0110:13
12Ludwig GustavssonOK Bävern28:12+10:4810:31
13Emil JohanssonOK Bävern30:34+13:1011:24
Albin MånssonVäxjö OKej start
Hjalmar NiemiEmmaboda Verda OKej start
Erik LiljebjörnNybro OKej start

D14 Kort

2 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa KjellbergBjörkfors GOIF34:3915:19

H14 Kort

2 260 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Dennis PerssonAndrarums IF20:439:10
2Samuel LennartssonRonneby OK29:05+8:2212:52
3Hampus JärnboStigmännen Karlshamns OK29:44+9:0113:09
4Samuel GiselssonRonneby OK54:23+33:4024:03

D12

2 260 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carolin GradinAndrarums IF18:418:16
2Kajsa AnderssonOK Orion19:23+0:428:34
3Maja PorleVäxjö OK20:01+1:208:51
4Louise LagerkvistRonneby OK20:50+2:099:13
5Ellen WahlbomOK Orion22:19+3:389:52
6Hanna JohannessonRonneby OK23:06+4:2510:13
7Stina JohanssonOK Bävern23:13+4:3210:16
8Alma EvertssonLessebo OK23:39+4:5810:27
9Wilma MarkholmSkåneslättens OL27:19+8:3812:05
10Tova EricssonRonneby OK34:40+15:5915:20
11Alicia LundgrenVäxjö OK35:21+16:4015:38

H12

2 260 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac EricssonVäxjö OK15:016:38
2Victor HanssonJönköpings OK18:22+3:218:07
3Oscar ModigFK Göingarna18:45+3:448:17
4Gustav OlssonTorsås OK18:50+3:498:20
5Linus LundbergOK Bävern20:16+5:158:58
6Gustav ÅmanOK Vilse 8721:32+6:319:31
7Simon GiselssonRonneby OK23:16+8:1510:17
8Alexander AugustssonOK Bävern23:29+8:2810:23
9Måns PerssonAndrarums IF26:02+11:0111:31
10Fabian AnderssonAndrarums IF27:33+12:3212:11
11Elias TorstenssonEmmaboda Verda OK31:24+16:2313:53
12Aron ThorénRonneby OK32:04+17:0314:11 Ladda ner rutt i gpx-format
13Samuel HåkanssonRonneby OK35:22+20:2115:38
14Hjalmar JönssonOK Vilse 8746:40+31:3920:38
15Fabian KellerssonAndrarums IF48:29+33:2821:27
Anton Johansson GlivessonRonneby OKej godkänd
Anton HallerOK Dackeej start

D12 Kort

2 230 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sigrid ElmbladOK Vilse 8738:1917:10
Kajsa EkdahlEmmaboda Verda OKej godkänd

H12 Kort

2 230 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar EhrnbornAndrarums IF31:3914:11
2Jonathan LjungbergOK Skogsfalken33:56+2:1715:13
3Samuel KullbergOK Skogsfalken44:26+12:4719:55

D10

2 230 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda JonssonOK Orion15:577:09
2Elin EmilssonOK Skogsfalken17:55+1:588:02
3Tea MarkholmSkåneslättens OL18:40+2:438:22
4Linn KarlssonOK Vilse 8718:56+2:598:29
5Klara AnderssonOK Orion19:33+3:368:46
6Nellie NilssonOK Orion23:35+7:3810:34
7Clara EhrnbornAndrarums IF23:54+7:5710:43
8Elina LiljedahlOK Skogsfalken25:39+9:4211:30
9Ella SöderbergOK Skogsfalken25:46+9:4911:33
10Ella BrattOK Orion27:50+11:5312:28
11Tova DanielssonOK Skogsfalken34:22+18:2515:24
12Ina ÅmanOK Vilse 8744:50+28:5320:06
13Vilmalee Suwan KuuselaOK Vilse 8754:30+38:3324:26
Selma NiemiEmmaboda Verda OKej start

H10

2 230 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker AnderssonFK Göingarna14:576:42
2Albin LiljaRonneby OK18:13+3:168:10
3Arvid KronmarFK Vittus18:21+3:248:13
4Carl ÅsAndrarums IF19:51+4:548:54
5Victor ModigFK Göingarna20:58+6:019:24
6Gabriel HåkanssonRonneby OK22:38+7:4110:08
7Brian AhlmAndrarums IF22:54+7:5710:16
8Max PerssonOK Skogsfalken23:20+8:2310:27
8Ludwig AnderssonAndrarums IF23:20+8:2310:27
10Stellan GradinAndrarums IF27:21+12:2412:15
11Gustav AnderssonFK Göingarna29:22+14:2513:10
12Anton MånssonOK Orion33:38+18:4115:04
13Herman AlbinssonOK Skogsfalken36:17+21:2016:16
14Arvid JönssonOK Vilse 8739:27+24:3017:41
15Sebastian KullbergOK Skogsfalken40:15+25:1818:02
Oskar EricssonRonneby OKej start
Gustav HallerOK Dackeej start

D35

3 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin SvenssonOK Orion31:448:53
2Karin LindqvistFK Finn48:44+17:0013:39
3Linda HammarquistStigmännen Karlshamns OK56:52+25:0815:55
Malin HallerOK Dackeej start

H35

4 220 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Heide PerssonAndrarums IF41:169:46
2Ola MarkholmSkåneslättens OL1:02:14+20:5814:44

D40

3 490 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna-Karin JonssonOK Orion31:168:57
2Maria ModigFK Göingarna33:27+2:119:35
3Marie MarkholmSkåneslättens OL37:15+5:5910:40
4Ingela ThoressonAndrarums IF38:22+7:0610:59
5Sara ElfvingRonneby OK41:23+10:0711:51
6Jessica ElmerssonOK Bävern58:42+27:2616:49
7Malin ÅmanOK Vilse 871:05:19+34:0318:42

H40

4 220 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus EricssonVäxjö OK31:287:27
2Patrik LundqvistNybro OK37:36+6:088:54
3Björn KarlssonKexholms SK39:52+8:249:26
4Peter AnderssonStigmännen Karlshamns OK44:01+12:3310:25
5Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK45:04+13:3610:40
6Mikael GustafssonOK Gynge50:10+18:4211:53
7Magnus NilssonOK Älme51:14+19:4612:08
8Stephan ÖstergrenAlvesta SOK51:51+20:2312:17
9Anders MalmqvistMotala AIF OL54:55+23:2713:00
10Thomas SundströmRonneby OK1:06:57+35:2915:51

D45

3 110 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PetterssonOK Dacke28:059:01
2Marita PhilipssonMarkaryds FK32:34+4:2910:28
3Christina SternerOK Njudung35:48+7:4311:30
4Gunilla GustavssonOK Orion36:02+7:5711:35
5Ingrid JohanssonLaholms IF OK36:41+8:3611:47
6Annelie AleniusBoxholm-Mjölby OL40:21+12:1612:58
7Agneta Hallberg-HanssonJönköpings OK40:23+12:1812:59
8Pia LundbergOK Bävern40:25+12:2012:59
9Sussi JonsonRonneby OK45:20+17:1514:34
10Anette ThoressonAndrarums IF46:34+18:2914:58
Caroline LiljebjörnNybro OKej start

H45

3 720 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas BrattOK Orion25:486:56 Ladda ner rutt i gpx-format
2Jonas PerssonTorsås OK26:06+0:187:00 Ladda ner rutt i gpx-format
3Mats AnderssonOK Orion26:37+0:497:09
4Mats LjungqvistKexholms SK27:10+1:227:18
5Sven LundgrenVäxjö OK27:43+1:557:27
6Peter EkdahlEmmaboda Verda OK29:41+3:537:58
7Lars-Ola LarssonOK Orion31:25+5:378:26
8Johan HanssonJönköpings OK32:10+6:228:38
9Lars-Olof LundquistNybro OK32:56+7:088:51
10Tomas KarlssonKexholms SK34:02+8:149:08
11Mikael ÖhrnOK Bävern34:37+8:499:18
12Magnus PorleVäxjö OK34:59+9:119:24
13Clas LöfkvistOK Njudung35:07+9:199:26
14Harald PerssonAndrarums IF35:42+9:549:35
15Magnus ForsbergVäxjö OK36:03+10:159:41
16Anders PetterssonOK Dacke36:38+10:509:50
17Fredrik SturekSOK Viljan37:49+12:0110:09
18Håkan FranssonRonneby OK38:16+12:2810:17
19Håkan ErikssonHästveda OK38:22+12:3410:18
20Mikael WahlbomOK Orion39:17+13:2910:33
21Ola JönssonOK Vilse 8742:39+16:5111:27
22Jesse AnderssonBjörkfors GOIF48:45+22:5713:06
23Lars ThorenRonneby OK1:04:03+38:1517:13 Ladda ner rutt i gpx-format
24Jan GradinAndrarums IF1:19:15+53:2721:18
25Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK1:31:19+1:05:3124:32
Ulf LiljebjörnNybro OKej start
Per-Åke NilssonFK Göingarnaej start

D50

3 110 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisel ArvidssonVäxjö OK28:319:10
2Kerstin TjernlundOK Vilse 8731:16+2:4510:03
3Britt ThörnOK Vilse 8737:07+8:3611:56
4Kati NémethStigmännen Karlshamns OK39:14+10:4312:36
5Margareta Skarp RuntegenBoxholm-Mjölby OL41:59+13:2813:29
6Berit RuneforsVäxjö OK49:37+21:0615:57
7Pia StålhandskeBjörkfors GOIF51:07+22:3616:26
8Eva TollsternVäxjö AIS53:43+25:1217:16
9Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:01:12+32:4119:40
Lena Henriksson-ÅgrenRonneby OKej start
Karin AnderssonOK Älmeej start

H50

3 570 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ove LernåKalmar OK28:548:05
2Kent OlssonOK Orion28:57+0:038:06
3Peter AnderssonOK Orion29:37+0:438:17
4Pär ClaessonSävedalens AIK30:02+1:088:24
5Tore TjernlundOK Vilse 8730:06+1:128:25
6Håkan HenmyrOK Vilse 8734:23+5:299:37
7Göran MånssonOK Dacke35:00+6:069:48
8Morgan TidemanJönköpings OK37:03+8:0910:22
9Ingemar MånssonRonneby OK37:56+9:0210:37
10Egon GustavssonOK Bävern38:00+9:0610:38
11Thommy BergmanStigmännen Karlshamns OK38:28+9:3410:46
12Bo PeterssonLessebo OK42:46+13:5211:58
13Jan KarlssonVäxjö OK42:49+13:5511:59
14Sverker ErikssonOK Gynge46:48+17:5413:06
15Magnus ThorOK Bävern46:55+18:0113:08
16Werner KöhlerTullinge SK47:37+18:4313:20
Mats KarlssonFK Vittusej godkänd
Ulf JungstrandMalmö OKej godkänd

D55

3 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin NeroRonneby OK33:5910:57
2Mona PalmLessebo OK35:24+1:2511:25
3Arja IngvarssonOK Vilse 8739:27+5:2812:43
4Margareta SchölinTockarps IK1:03:04+29:0520:20
Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OKej godkänd

H55

3 570 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola SvenssonOK Orion30:028:24
2Ulf SvenssonOK Njudung30:10+0:088:27
3Håkan ForsmanRonneby OK32:42+2:409:09
4Roger ThörnOK Vilse 8733:06+3:049:16
4Ingmar OlssonOK Vilse 8733:06+3:049:16
6Lars StrandOK Älme35:09+5:079:50
7Jan WahlströmSnättringe SK36:49+6:4710:18
8Per SvenssonRonneby OK38:50+8:4810:52
9Bo SalomonssonKalmar OK38:57+8:5510:54
10Staffan RuntegenBoxholm-Mjölby OL40:27+10:2511:19
11Torgny JohanssonBjörkfors GOIF45:26+15:2412:43
12Lars MartinssonRonneby OK46:30+16:2813:01
13Lars EklundVäxjö OK47:07+17:0513:11
14Per NilssonStigmännen Karlshamns OK53:10+23:0814:53
Mats IngvarssonOK Vilse 87ej start
Lars MagnussonOK Älmeej start

D60

2 620 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel MånssonOK Vilse 8729:5911:26
1Margareta SvenssonOK Vilse 8729:5911:26
3Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK32:12+2:1312:17
4Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK33:20+3:2112:43
5Kerstin ErikssonBjörkfors GOIF34:56+4:5713:20
6Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna37:39+7:4014:22
7Gunilla AnderssonOK Dacke40:23+10:2415:24
8Kristina FranssonOK Virdarna50:29+20:3019:16
9Ann-Kristin LenanderVäxjö OK1:08:46+38:4726:14
Kristin JohanssonOK Dackeej start
Ann-Helen LinnersjöOK Orionej start

H60

3 490 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats SvenssonOK Pan-Kristianstad31:008:52
2Björn PalmLessebo OK33:06+2:069:29
3Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK33:58+2:589:43
4Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK35:25+4:2510:08
4Kenth SundgrenSkåneslättens OL35:25+4:2510:08
6Rainer ScholzIK Vista35:55+4:5510:17
7Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna37:23+6:2310:42
8Nils-Arne HåkanssonStigmännen Karlshamns OK37:30+6:3010:44
9Kenneth FagerFK Vittus38:21+7:2110:59
10Bill SchölinTockarps IK40:12+9:1211:31
11Bo JanssonStigmännen Karlshamns OK40:39+9:3911:38
12Lennart SmedenmarkRonneby OK40:43+9:4311:40
13Anders PerssonOK Vilse 8740:44+9:4411:40
14Tommy OlaussonSOK Aneby41:41+10:4111:56
15Sven-Olof LarssonVäxjö AIS41:50+10:5011:59
16Lars SvenssonOK Vilse 8743:34+12:3412:28
17Stig AdolfssonOK Bävern49:48+18:4814:16
18Sven-Olof SvenssonBjörkfors GOIF50:04+19:0414:20
Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstadej start

D65

2 620 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisbeth CarlssonVaggeryds SOK34:4513:15
2Ann-Mari PerssonVäxjö OK35:16+0:3113:27
3Gull SvenssonTockarps IK36:59+2:1414:06
4Britt Forsell PirozziLunds OK37:20+2:3514:14
5Berit ByströmOK Virdarna37:44+2:5914:24
6Ros-Mari KarlssonNybro OK41:46+7:0115:56
7Gunilla GrönbladHärlövs IF43:44+8:5916:41
8Gullevi SvenssonRonneby OK46:27+11:4217:43
9Harriet KarlssonTorsås OK48:42+13:5718:35
10Inger AxelssonOK Orion53:01+18:1620:14
11Solbritt GustafssonOK Virdarna53:51+19:0620:33
12Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK54:04+19:1920:38
13Inger PetterssonBjörkfors GOIF55:18+20:3321:06
14Siv EkelöfVärend GN OL59:06+24:2122:33
15Barbro CassingRonneby OK1:15:33+40:4828:50
16Eva BergstrandVärend GN OL1:23:35+48:5031:54
Ulla BergqvistStigmännen Karlshamns OKej godkänd
Vega SlottnerJönköpings OKej godkänd

H65

3 110 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan GustafssonBoxholm-Mjölby OL28:109:03
2Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK29:27+1:179:28
3Nils KarlssonVäxjö AIS30:30+2:209:48
4Bo TuressonOK Bävern30:42+2:329:52
5Ingemar JohanssonVäxjö OK32:13+4:0310:21
6Christer GrönbladHärlövs IF32:50+4:4010:33
7Kent EkdahlEmmaboda Verda OK32:57+4:4710:35
8Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK33:55+5:4510:54
9Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL34:02+5:5210:56
10Bengt SörensenJönköpings OK35:48+7:3811:30
11Kjell HolmströmBjörkfors GOIF35:57+7:4711:33
12Lennart PetterssonBjörkfors GOIF36:30+8:2011:44
13Waste ByströmOK Virdarna37:05+8:5511:55
14Ingemar AnderssonOK Orion38:20+10:1012:19
15Göran KarlssonLessebo OK43:29+15:1913:58
16Bengt NilssonHestra IF45:50+17:4014:44
17Sven-Erik ForsellLunds OK1:01:47+33:3719:51
18Leif IngemarssonFK Vittus1:05:36+37:2621:05
Morgan LjungVaggeryds SOKej start
Tommy OlssonOK Dackeej start

D70

2 790 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helen AndertoftMarkaryds FK29:0210:24
2Birgitta OlssonRonneby OK29:34+0:3210:35
3Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK40:49+11:4714:37
4Birgit Smedberg-NilssonHestra IF44:24+15:2215:54

H70

3 100 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn LinnersjöOK Orion28:069:03
2Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK31:17+3:1110:05
3Roland KarlssonRonneby OK32:37+4:3110:31
4Sivert AxelssonKalmar OK34:42+6:3611:11
5Rolf JakobssonAlfta-Ösa OK34:46+6:4011:12
6Bo SvenssonTockarps IK35:03+6:5711:18
7Hagbert PerssonVäxjö OK35:32+7:2611:27
8Bertil ErikssonStigmännen Karlshamns OK35:42+7:3611:30
9Stig KarlssonTorsås OK36:58+8:5211:55
10Erling EkelöfVärend GN OL38:20+10:1412:21
11Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad38:58+10:5212:34
12Gunnar SandströmOK Pan-Kristianstad39:10+11:0412:38
13Rolf HallbergFK Finn41:09+13:0313:16
14Kurt BergstrandLessebo OK41:27+13:2113:22
15Rolf AnglertOK Orion42:24+14:1813:40
16Bengt BergqvistStigmännen Karlshamns OK42:41+14:3513:46
17Göran ThourVärend GN OL46:04+17:5814:51
18Ingemar ErlandssonVäxjö OK46:12+18:0614:54
19Rune BengtssonRonneby OK48:08+20:0215:31
20John-Erik BergstrandVärend GN OL51:38+23:3216:39

D75

2 790 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin HenmyrOK Vilse 8741:4314:57
2Gun HanssonAndrarums IF48:16+6:3317:17

H75

3 100 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran FolkessonRonneby OK44:0314:12
2Leif SjögrenOK Orion47:42+3:3915:23
3Bernt PeterssonAlvesta SOK1:01:45+17:4219:55
4Sven PerssonTorsås OK1:03:05+19:0220:20
5Bengt-Åke NilssonRonneby OK1:09:23+25:2022:22
Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OKej start

Inskolning

1 980 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Millie ArvidssonOK Vilse 87fullföljt
Arvid EricssonRonneby OKfullföljt
Eddie KarlssonOK Vilse 87fullföljt
Ronja KarlssonHärlövs IFfullföljt

U1

2 000 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin KjellbergBjörkfors GOIF24:4012:20
2Hugo DanielssonOK Skogsfalken26:54+2:1413:27
3Axel BrattOK Orion27:31+2:5113:45
4Svante AnderssonAndrarums IF29:09+4:2914:34
5Lisa ErikssonOK Vilse 8731:40+7:0015:50
6Vendela SturekSOK Viljan35:22+10:4217:41
7Lina ÅsAndrarums IF41:56+17:1620:58
8Andreas JonssonOK Vilse 8751:20+26:4025:40
9Emelie JonssonOK Vilse 8751:26+26:4625:43
10Moa ArvidssonOK Vilse 871:03:40+39:0031:50
10Frida JönssonOK Vilse 871:03:40+39:0031:50
Gustaf KullbergBjörkfors GOIFej start

U2

2 200 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik Rask-HemingsgårdEmmaboda Verda OK20:119:10
2Emma EmilssonOK Skogsfalken26:27+6:1612:01
3Lise OlssonTorsås OK26:31+6:2012:03
4Fabian EvertssonLessebo OK27:42+7:3112:35
5Nils GybergOK Skogsfalken29:28+9:1713:23
6Nina EkdahlEmmaboda Verda OK31:05+10:5414:07
7Emmi JärnboStigmännen Karlshamns OK37:10+16:5916:53

Öppen motion 1

2 200 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik ModigFK Göingarna24:1010:59

Öppen motion 3

2 260 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Inge ErikssonStigmännen Karlshamns OK20:239:01
2Bodil HedOK Skogsfalken25:24+5:0111:14
3Amanda BengtssonOK Vilse 8729:21+8:5812:59
4Maud GustavssonOK Bävern30:05+9:4213:18
5Anders HargebyBjörkfors GOIF31:24+11:0113:53
6Björn MartinssonOK Skogsfalken31:49+11:2614:04
7Viktor BergTorsås OK31:50+11:2714:05
8Berit NilssonOK Älme32:06+11:4314:12
9Magnus ElmbladOK Vilse 8732:59+12:3614:35
10Marianne MånssonRonneby OK35:08+14:4515:32
11Matilda AugustssonOK Bävern40:35+20:1217:57
12Rosita KarlssonVäxjö AIS44:49+24:2619:49
13Hampus KarmetunOK Bävern46:02+25:3920:22
14Marie AugustssonOK Bävern47:02+26:3920:48
15Stig SvenssonOK Virdarna49:36+29:1321:56
16Gunilla LagerlöfStigmännen Karlshamns OK50:04+29:4122:09
17Leif SandströmStigmännen Karlshamns OK50:46+30:2322:27
18Siv LarssonVäxjö AIS56:20+35:5724:55
19Charlotta KarlssonVäxjö AIS56:21+35:5824:56
20Christina SvenssonBjörkfors GOIF59:53+39:3026:29

Öppen motion 5

2 780 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn DavidssonOK Bävern23:02+1:00:128:17
2Oliver KarmetunOK Bävern24:04+1:028:39
3Fredrik AugustssonOK Bävern25:26+2:249:08
4Niklas ThörnStigmännen Karlshamns OK29:13+6:1110:30
5Catrine OlssonTorsås OK31:23+8:2111:17
6Konny BerggrenVäxjö AIS31:55+8:5311:28
7Ingela AnderssonOK Orion34:12+11:1012:18
8Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK34:21+11:1912:21
9Stig NydahlStigmännen Karlshamns OK34:29+11:2712:24
10Christina EvertssonLessebo OK35:15+12:1312:40
11Kjell LinghedeStigmännen Karlshamns OK36:29+13:2713:07
12Tommy OlssonTorsås OK37:17+14:1513:24
13Sandra DavidssonOK Bävern37:46+14:4413:35
14Linda ThorénRonneby OK43:00+19:5815:28
15Agneta PeterssonRonneby OK43:10+20:0815:31
16Ulla OlssonTorsås OK44:14+21:1215:54
17Åsa KjellbergBjörkfors GOIF53:40+30:3819:18
18Linnea LejskogStigmännen Karlshamns OK59:01+35:5921:13
19Eivor NydahlStigmännen Karlshamns OK1:27:57+1:04:5531:38

Öppen motion 7

3 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger AnderssonAndrarums IF28:129:05
2Sven JohanssonOK Orion28:17+0:059:07
3Anders NilssonOK Orion28:19+0:079:08
4Susanne JohannessonRonneby OK35:35+7:2311:28
5Anders FriskOK Orion35:42+7:3011:30
6Marianne JohanssonKexholms SK35:45+7:3311:31
7Susanne W KarlssonHärlövs IF39:35+11:2312:46
8Kjell MånssonRonneby OK41:22+13:1013:20
9Jeanette AnderssonOK Dacke43:07+14:5513:54
10Sofie EkdahlEmmaboda Verda OK43:23+15:1113:59
11Karolina KarlssonNybro OK44:05+15:5314:13
12Olle NilssonStigmännen Karlshamns OK46:02+17:5014:50
13Torvald FranssonOK Virdarna47:30+19:1815:19
14Hasse AxelssonStigmännen Karlshamns OK48:51+20:3915:45
15Robin SchagerlindOK Bävern51:01+22:4916:27
16Elsa SvenssonOK Vilse 8753:42+25:3017:19
17Kennerth GustafssonOK Virdarna1:01:35+33:2319:51
18Christer SvenssonRonneby OK1:02:06+33:5420:01
19Pi PerssonOK Orion1:03:00+34:4820:19
20Maja-Stina MalmqvistFK Vittus1:03:38+35:2620:31
21Joakim KjellbergBjörkfors GOIF1:05:07+36:5521:00

Öppen motion 8

4 220 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen OlssonFK Göingarna26:466:20
2Anton PhilipssonOK Skogsfalken27:42+0:566:33
3Erik Folkesson BlomOK Orion29:15+2:296:55 Ladda ner rutt i gpx-format
4Martin JohanssonOK Orion31:06+4:207:22
5Magnus SvenssonNässjö OK32:44+5:587:45
6Magnus LarssonOK Dacke33:33+6:477:57
7Christian GlantzAndrarums IF38:08+11:229:02
8Marie EngOK Pan-Kristianstad38:19+11:339:04
9Mona MånssonOK Orion43:19+16:3310:15
10Alexander LindblomStigmännen Karlshamns OK43:47+17:0110:22 Ladda ner rutt i gpx-format
11Magnus KronmarFK Vittus44:51+18:0510:37
12Sven GiselssonRonneby OK45:35+18:4910:48
13Per SandlundOK Njudung45:44+18:5810:50
14Felix PerssonOK Skogsfalken46:13+19:2710:57
15Magnus NilssonAndrarums IF48:05+21:1911:23
16Didrik BookOK Skogsfalken53:55+27:0912:46
16Carl OhlssonOK Skogsfalken53:55+27:0912:46
18Martin AnderssonOK Skogsfalken55:04+28:1813:02
19Håkan AnderssonOK Dacke55:36+28:5013:10
20Bengt SalomonssonSkåneslättens OL58:42+31:5613:54
21Jimmy AleniusBoxholm-Mjölby OL1:12:10+45:2417:06
22Kjell WilhelmssonAndrarums IF1:25:14+58:2820:11
23Ingrid SalomonssonSkåneslättens OL1:32:18+1:05:3221:52
Bert Inge GreenBroSö OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser