Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Luffarligan

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Luffarligan
Arrangörsorganisation: Enebybergs IF
Datum: onsdag 27 februari 2019

Bana A

5 470 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK36:556:44
2Björn NilssonTumba-Mälarhöjden OK38:44+1:497:04
3Göran NilssonSnättringe SK43:45+6:507:59
4Niklas WansölinOK Ravinen43:57+7:028:02
5Jonas HolmgrenVästerbergslagens OL44:01+7:068:02
6Janne NilssonCentrum OK44:16+7:218:05
7Klas BirgerssonLånghundra IF44:34+7:398:08
8Karolina HellbergSundbybergs IK44:55+8:008:12
9Peter LundbergJärfälla OK45:30+8:358:19
10Peter RosenAlfta-Ösa OK46:40+9:458:31
11Bengt SvenssonSundbybergs IK47:30+10:358:41
12Mattias BerglundBromma-Vällingby SOK48:00+11:058:46
13Tommy HolmerVäsby OK48:46+11:518:54
14Malin DahlbäckOK Österåker50:07+13:129:09
15Jesper AnderssonSnättringe SK50:34+13:399:14
16Håkan DahlbäckOK Österåker50:40+13:459:15
17Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF51:18+14:239:22
18Lars GerhardssonAttunda OK52:35+15:409:36
19Ingemar GardSöders-Tyresö53:07+16:129:42
20Jonas PålssonFMTM55:12+18:1710:05
21Oskar HektorJärfälla OK56:15+19:2010:17
22Lars-Gunnar LarssonOK Södertörn56:20+19:2510:17
23Henrik SpovinKlubblös57:42+20:4710:32
24Bodil NorrbomAttunda OK1:00:16+23:2111:01
25Kurt ErikssonVandrarringen1:09:28+32:3312:41
26Lars BoudrieVäsby OK1:10:14+33:1912:50
27Christer HördellSöders-Tyresö1:15:59+39:0413:53
Per-Anders LindgrenCentrum OKej godkänd

Bana B

4 620 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF39:388:34
2Johan LidmarSnättringe SK40:33+0:558:46
3Lars GrankvistTäby OK43:53+4:159:29
4Loisa ThunellIFK Lidingö SOK45:40+6:029:53
5Karl-Erik JohanssonOK Södertörn47:10+7:3210:12
6Stig AnderssonOK Linné47:30+7:5210:16
7Ulf BråsjöJärla Orientering47:51+8:1310:21
8Bo DavidssonSolna OK48:13+8:3510:26
9Mikael SundqvistTullinge SK48:59+9:2110:36
10Leif ÅkerblomOK Österåker49:01+9:2310:36
11Lars LandströmLånghundra IF50:53+11:1511:00
12Bengt ErikssonVäsby OK50:54+11:1611:01
13Tommy LindbergHaninge SOK51:59+12:2111:15
14Bo NorbäckTullinge SK52:35+12:5711:22
15Christer NordströmOK Älvsjö-Örby52:40+13:0211:23
16Leif StrandbergGustavsbergs OK52:59+13:2111:28
17Per-Johan VikforsOK Österåker53:46+14:0811:38
18Anders LarssonSkarpnäcks OL54:33+14:5511:48
19Staffan TörnrosTumba-Mälarhöjden OK55:03+15:2511:54
20Lennart BrattgårdIFK Lidingö SOK56:04+16:2612:08
21Eva SvanbergJärfälla OK59:37+19:5912:54
22Eva ElnerudSigtuna OK1:05:03+25:2514:04
23Marita SamuelssonSundbybergs IK1:09:24+29:4615:01
24Sara HektorJärla Orientering1:10:01+30:2315:09
25Björn LindgrenOK Österåker1:11:14+31:3615:25
26Roland LöwgrenSpårvägens OK1:12:17+32:3915:38
27Najara GillsparrOK Österåker1:30:09+50:3119:30
28Lena BuhreAttunda OK1:30:15+50:3719:32
Bjarne ErlandssonHammarby IF OFdiskvalificerad

Bana C

3 500 m, 91 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Julian DentIFK Lidingö SOK24:196:56
2Ann- Caroline PigerreIFK Lidingö SOK32:09+7:509:11
3Lars RönnolsTäby OK32:44+8:259:21
4Lars ForsstedtSöders-Tyresö33:19+9:009:31
5Torbjörn BergmanSnättringe SK35:00+10:4110:00
6Bengt ÖqvistFredrikshofs IF Skid & OK36:12+11:5310:20
7Bror FureskogAlfta-Ösa OK36:24+12:0510:24
8Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF37:27+13:0810:42
9Jan LindgrenOK Södertörn38:04+13:4510:52
10Reijo KorhonenHaninge SOK38:11+13:5210:54
11Rune CarlssonSundbybergs IK39:53+15:3411:23
12Jan DahlinHellas Orientering40:00+15:4111:25
13Kjell HolmbergOK Södertörn40:17+15:5811:30
14Lars StrinnholmÖstersunds OK40:39+16:2011:36
15Georg LarssonFredrikshofs FIF40:44+16:2511:38
16Anders NilssonTäby OK40:45+16:2611:38
17Hans-Erik PerssonSundbybergs IK41:23+17:0411:49
18Leif MagnussonSkogsluffarnas OK41:53+17:3411:58
19Åke WansölinSöders-Tyresö42:01+17:4212:00
20Börje LenasSkogsluffarnas OK42:10+17:5112:02
21Rune RådeströmSnättringe SK42:54+18:3512:15
22Leif CarlssonSkarpnäcks OL42:57+18:3812:16
23Magnus HaraldssonGustavsbergs OK42:58+18:3912:16
24Bengt AnderssonSöders-Tyresö43:16+18:5712:21
25Sven HedmanAttunda OK43:24+19:0512:24
26Anders ErikssonVallentuna-Össeby OL43:26+19:0712:24
27Bo HedlundIFK Enskede43:38+19:1912:28
28C-G BoströmEnebybergs IF44:14+19:5512:38
29Anne-Chr SchunnessonAttunda OK44:19+20:0012:39
30Lennart LundquistOK Nalle44:24+20:0512:41
31Jan SöderbergIFK Lidingö SOK44:36+20:1712:44
32Staffan ElmhagenSöders-Tyresö44:39+20:2012:45
33Leif WallenbroVäsby OK45:04+20:4512:52
33Jan OlssonBromma-Vällingby SOK45:04+20:4512:52
35Ulla GummesonVäsby OK45:17+20:5812:56
36Helena KorhonenHaninge SOK45:46+21:2713:04
37Jan-Olof WåhlbergIBM-Klubben46:04+21:4513:09
38Lena JanssonJärla Orientering46:37+22:1813:19
39Lars MongårdSkogsluffarnas OK47:21+23:0213:31
39Anne LundmarkJärfälla OK47:21+23:0213:31
41Bengt SylvanEnebybergs IF47:29+23:1013:34
42Ann-mari HolmströmGustavsbergs OK47:42+23:2313:37
43Alf Eriksson-LångSöders-Tyresö47:53+23:3413:40
44Torbjörn HellquistTullinge SK48:24+24:0513:49
45Gösta GutelandSnättringe SK48:35+24:1613:52
46Stig LöfgrenAttunda OK48:37+24:1813:53
47Carina NilssonTäby OK49:32+25:1314:09
48Stig JaremalmVallentuna-Össeby OL49:49+25:3014:14
49Jan LarssonTullinge SK50:12+25:5314:20
50Göran FriskAttunda OK50:30+26:1114:25
51Birgitta ThunellIFK Lidingö SOK50:51+26:3214:31
52Tord EngvallSödertälje-Nykvarn OF51:05+26:4614:35
53Åke LewanderSkarpnäcks OL51:24+27:0514:41
54Per-Åke CarlenstamVäsby OK51:48+27:2914:48
55Noel HellbergSundbybergs IK51:56+27:3714:50
56Alice HellbergSundbybergs IK51:57+27:3814:50
56Anders WetterlingJärla Orientering51:57+27:3814:50
58Bo KällströmOK Milan53:28+29:0915:16
59Anna BlomgrenTullinge SK54:04+29:4515:26
60Harriet Tiderman SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK54:15+29:5615:30
61Thord RådbergOK Roslagen54:16+29:5715:30
62Ingrid GraneliHaninge SOK55:44+31:2515:55
63Urban BoströmSolna OK56:47+32:2816:13
64Annika LundströmVäsby OK56:51+32:3216:14
65Birgitta BillstamJärfälla OK56:58+32:3916:16
66Göran JohanssonSnättringe SK57:17+32:5816:22
67Christer HedinIFK Enskede57:38+33:1916:28
68Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF57:39+33:2016:28
69Leif JonssonGustavsbergs OK57:41+33:2216:28
70Ingvar LarssonGustavsbergs OK57:54+33:3516:32
71Kjell OhlssonFredrikshofs IF Skid & OK58:01+33:4216:34
72Bengt-Olov TörnqvistSigtuna OK58:52+34:3316:49
73Ove ForsbergTurebergs IF59:11+34:5216:54
74Mats LundbladTäby OK59:41+35:2217:03
75Klas LangelsSkarpnäcks OL1:00:06+35:4717:10
76Gunnar HellströmHaninge SOK1:00:51+36:3217:23
77Leif HermundstadSnättringe SK1:01:32+37:1317:34
78Bengt-Olof SamuelssonKlubblös1:03:13+38:5418:03
78Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL1:03:13+38:5418:03
80Margareta HaraldssonSigtuna OK1:06:56+42:3719:07
81Carin RunqvistJärfälla OK1:08:20+44:0119:31
82Åke AndreassonGustavsbergs OK1:09:11+44:5219:46
83Tomas PetterssonHaninge SOK1:09:59+45:4019:59
84Johan SandvallSkarpnäcks OL1:15:29+51:1021:34
85Britt NordqvistOK Sänkan1:23:05+58:4623:44
86Bengt FahlinIBM-Klubben1:32:39+1:08:2026:28
87Tommy SvenssonHellas Orientering1:37:02+1:12:4327:43
88Ingvar OskarssonKlubblös2:07:02+1:42:4336:17
Marianne HamiltonEnebybergs IFej godkänd
Sören JohanssonSala OKej godkänd
Martin ErikssonOK Södertörnej godkänd

Bana D

2 650 m, 59 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sören AnderssonOK Lochness30:0011:19
2Mats HolmgrenIFK Enskede34:51+4:5113:09
3Anders SollbergOK Södertörn34:57+4:5713:11
4Margareta WadinOK Älvsjö-Örby36:33+6:3313:47
5Mats TörngrenOK Linné39:31+9:3114:54
6Sten BergstrandSkogsluffarnas OK41:09+11:0915:31
7Per-Lennart KarlssonJärfälla OK41:51+11:5115:47
8Rolf AnderssonRimbo SOK42:39+12:3916:05
9Bo SundénKarlsbyhedens OK42:42+12:4216:06
10Kenneth BerglundHellas Orientering42:55+12:5516:11
11Lars PerssonVäsby OK43:14+13:1416:18
12Olle NilssonKlubblös43:42+13:4216:29
13Bengt SäfwenbergTumba-Mälarhöjden OK43:45+13:4516:30
14Björn StoltOK Ravinen46:00+16:0017:21
15Sven-Erik WidinOK Österåker46:32+16:3217:33
16Solveig DillmanOK Älvsjö-Örby47:54+17:5418:04
17Britt ErikssonHammarby IF OF48:00+18:0018:06
18Carl CarlinSöders-Tyresö49:16+19:1618:35
19Tommy LjuseniusSkogsluffarnas OK49:42+19:4218:45
20Sture NilssonStockholmspolisens IF OF49:50+19:5018:48
21Jan-Olof MalmSigtuna OK50:16+20:1618:58
22Tord JonssonAttunda OK50:17+20:1718:58
23Sten TidermanTumba-Mälarhöjden OK52:12+22:1219:41
23Bo WinaldHellas Orientering52:12+22:1219:41
25UC Lybert ErikssonVäsby OK53:20+23:2020:07
26Mona AsplundKlubblös53:22+23:2220:08
27Kristina FriskAttunda OK54:58+24:5820:44
28Gunnar BramstenSundbybergs IK55:35+25:3520:58
29Inger PahlénSöders-Tyresö55:54+25:5421:05
30Lars DyrhageJärfälla OK56:48+26:4821:26
31Inger AnderssonSöders-Tyresö57:13+27:1321:35
32Heidi BjerkhaugOK Ravinen57:53+27:5321:50
33Lars-Olov AnderssonSigtuna OK59:47+29:4722:33
34Carl LangOK Österåker1:00:23+30:2322:47
35Rolf LöfqvistSöders-Tyresö1:00:29+30:2922:49
36Björn SimonsSundbybergs IK1:00:38+30:3822:52
37Ina WidegrenSkogsluffarnas OK1:01:01+31:0123:01
38Göran GrimvallTäby OK1:01:49+31:4923:19
39Lennart SjöstålKlubblös1:02:57+32:5723:45
40Lars-Åke ErikssonTäby OK1:03:57+33:5724:07
41Elisabeth CarlinSöders-Tyresö1:05:26+35:2624:41
42Tomas MöllerOK Södertörn1:06:18+36:1825:01
43Bo WestlingHäverödals SK1:07:32+37:3225:29
44Gunnel BalckIFK Lidingö SOK1:07:52+37:5225:36
45Ulla EkblomSkogsluffarnas OK1:10:22+40:2226:33
46Anders HallgrenGustavsbergs OK1:10:36+40:3626:38
47Mats-Ola ÖbergSundbybergs IK1:16:32+46:3228:52
48Karin TibbelinTurebergs IF1:18:40+48:4029:41
49Gunnar DahlströmFredrikshofs IF Skid & OK1:19:52+49:5230:08
50Bo EklindKlubblös1:23:51+53:5131:38
51Mats HalvarezKlubblös1:24:01+54:0131:42
Hans HolmbergVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Riina Larsson-MändFredrikshofs IF Skid & OKej godkänd
Kerstin MagnussonSkogsluffarnas OKej godkänd
Eva AnderssonOK Södertörnej godkänd
Christer AnderssonATGej godkänd
Henry SpovinTäby OKutgått
Sixten WesterlundSödertälje IFutgått
Sten-Åke JohanssonGustavsbergs OKutgått

Bana E

1 590 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bertil RydgrenIFK Enskede23:4214:54
2Peter TörnkvistOK Lochness26:07+2:2516:25
3Roland BolinSnättringe SK28:09+4:2717:42
4Sven ErikssonOK Roslagen29:11+5:2918:21
5Denges BacolTäby OK34:05+10:2321:26
6Bror WahlbergHaninge SOK35:31+11:4922:20
7Gunvor GranathNynäshamns OK35:45+12:0322:29
8Alf PerssonOK Österåker37:03+13:2123:18
9Ulf TidbeckMälarhöjdens IK OK37:06+13:2423:20
10Uno DahlMälarhöjdens IK OK37:07+13:2523:20
11Ingrid GunnarssonTäby OK39:58+16:1625:08
12Sivert SöderbärgOK Roslagen42:12+18:3026:32
13Gösta HanssonBromma-Vällingby SOK44:08+20:2627:45
14Ulf EskilssonOK Södertörn44:27+20:4527:57
15Göran RastborgBromma-Vällingby SOK45:42+22:0028:44
16Rune ThurénVallentuna-Össeby OL53:38+29:5633:43
17Tage ErikssonBromma-Vällingby SOK58:27+34:4536:45
Lars-Erik LindellVäsby OKdiskvalificerad
Jan BurellOK Enenej godkänd
Kuzey BacolTäby OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser