Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, lång, Skåne

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, lång, Skåne
Arrangörsorganisation: Ringsjö OK
Datum: söndag 13 september 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D21K | H21K | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | Insk. 2 km | Mkt lätt 2 km | Lätt 2,5 km | Lätt 5 km | Med-svår 3 km | Med-svår 5 km | Svår 3 km | Svår 5 km | Svår 7 km

D21

8 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad59:347:21
2Pim HedbergOK Pan-Kristianstad1:04:53+5:198:01
3Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL1:06:01+6:278:09
4Åsa AxénMalmö OK1:12:20+12:468:56
5Siri JeppsonKatrineholms OK1:13:24+13:509:04
6Johanna NilssonFK Göingarna1:22:14+22:4010:09
7Linnea GustafssonOK Gynge1:37:08+37:3412:00
8Lilja ÖstermanMalmö OK1:43:47+44:1312:49
9Petra EklundLunds OK1:46:13+46:3913:07
10Caroline LindelöwHärlövs IF2:00:16+1:00:4214:51
Linnea GillbergCentrum OKej godkänd
Camilla NilssonOK Torfinnej godkänd
Anna BondesonLunds OKej godkänd
Emelie EklöfLunds OKej start

H21

9 290 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hugo MattssonSkåneslättens OL59:106:22
2Olle WinrothOK Löftan1:02:47+3:376:45
3John OskarssonHelsingborgs SOK1:03:33+4:236:50
4Mattias KillanderHästveda OK1:12:36+13:267:48
5Erik BengtssonSävedalens AIK1:13:02+13:527:51
6Erik ForsLunds OK1:18:50+19:408:29
7Erik SchultzLunds OK1:29:43+30:339:39
8Mikael HelinHalmstad OK1:32:29+33:199:57
9Jussi UusihonkoMalmö OK1:34:33+35:2310:10
10Simon PreutzOK Torfinn1:49:05+49:5511:44
11Lukas WittenbecherLunds OK1:52:26+53:1612:06

D21 Kort

4 440 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erica HenrikssonSimrishamns OK57:0212:50

H20

6 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HedbergLunds OK48:407:24
2Oscar ModigOK Pan-Kristianstad50:05+1:257:37
3Oliver SchmidtOK Kontinent1:28:28+39:4813:27

D18

4 440 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NilssonAndrarums IF40:499:11
2Agnes LindblomMalmö OK41:35+0:469:21
3Hilma HolmströmHärlövs IF41:58+1:099:27
4Moa WallenborgLunds OK42:40+1:519:36
5Thea BökmanHelsingborgs SOK46:01+5:1210:21
6Alva NystedtSkåneslättens OL47:01+6:1210:35
7Hanna LarssonYstads OK55:20+14:3112:27
8Elin HugossonLunds OK59:31+18:4213:24
9Cornelia MöllerOK Kontinent1:13:49+33:0016:37

H18

6 430 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin SelinFK Göingarna42:006:31
2Erik JohanssonFK Boken49:47+7:477:44
3Loke HedbergLunds OK51:22+9:227:59
4Carl ÅsOK Pan-Kristianstad52:39+10:398:11
5Pontus ThuressonSkåneslättens OL1:24:39+42:3913:09
6Erik AlbinssonHjärnarps OL1:35:25+53:2514:50
Melker AnderssonOK Pan-Kristianstadej godkänd
Alfred AhltinMalmö OKej start

D16

4 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emmy PalmFK Boken38:398:30
2Alice OlvegårdFK Göingarna38:53+0:148:33
3Tuva SelinFK Göingarna42:25+3:469:20
4Joanna PerssonOK Tyringe47:46+9:0710:31
5Elsa WibergHelsingborgs SOK52:21+13:4211:31
6Johanna OttossonÖrkelljunga FK55:52+17:1312:18
7Emelia CarlströmFK Boken59:43+21:0413:09
8Freja LjungdahlSkåneslättens OL1:03:34+24:5514:00
9Alva SvenssonFK Åsen1:04:30+25:5114:12
10Viola HolmströmHärlövs IF1:04:32+25:5314:12

H16

5 360 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer SelinFK Göingarna34:446:28
2Svante SelinFK Göingarna37:16+2:326:57
3David MorénHjärnarps OL38:02+3:187:05
4Elia KämpeÖrkelljunga FK39:14+4:307:19
5Alfred KjellénHelsingborgs SOK42:23+7:397:54
6Esben Bogsjö JensenHelsingborgs SOK42:59+8:158:01
7Noah KrikströmHjärnarps OL47:37+12:538:53
8Jakob Bogsjö JensenHelsingborgs SOK48:59+14:159:08
9Love PerssonMalmö OK52:19+17:359:45
10Villyam JohanssonOK Tyringe56:09+21:2510:28
11David PerssonHelsingborgs SOK57:50+23:0610:47
12Elias NilssonHässleholms OK59:13+24:2911:02
13Edwin FalkstrandTormestorps IF1:00:00+25:1611:11
14Viktor AhltinMalmö OK1:05:17+30:3312:10
15Aksel SjögärdSkåneslättens OL1:29:19+54:3516:39
16Arvid AlbinssonHjärnarps OL1:35:57+1:01:1317:54
Caspar PegardOK Gyngeej start
Casper TuressonHärlövs IFej start
Hugo CedervallÖrkelljunga FKåterbud

D14

3 980 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad38:509:45
2Alice JohanssonFK Boken46:16+7:2611:37
3Aprilia CinthioSkåneslättens OL52:11+13:2113:06
4Lina ÅsYstads OK56:25+17:3514:10
5Olivia TillanderYstads OK59:32+20:4214:57
6Ebba RanbroHelsingborgs SOK1:00:18+21:2815:09
7Astrid HjelmLunds OK1:05:37+26:4716:29
8Liv LundsgaardOK Kontinent1:06:12+27:2216:37
9Klara MöllerOK Kontinent1:09:09+30:1917:22
10Eja GustafssonLunds OK1:17:25+38:3519:27
11My WallenborgLunds OK1:18:39+39:4919:45
12Frida EmilssonFK Åsen1:19:49+40:5920:03
13Evelina LindsjöLunds OK1:40:54+1:02:0425:21
Saga PalmertzHelsingborgs SOKej godkänd
Linnea StéenHelsingborgs SOKej godkänd
Alma KjellénHelsingborgs SOKej godkänd
Moa NilssonEslövs FKej start

H14

4 100 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna31:067:35
2Johan GlatzKalmar OK36:14+5:088:50
3Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna36:34+5:288:55
4Albin GranqvistFK Göingarna47:42+16:3611:38
5Arvid FalkstrandTormestorps IF51:42+20:3612:36
6Kurt SjöbergHelsingborgs SOK54:34+23:2813:18
7Gustav GranqvistFK Göingarna55:30+24:2413:32
8Otto NybergÖrkelljunga FK1:09:08+38:0216:51
9Carl JohanssonOK Tyringe1:38:08+1:07:0223:56
10Vilmer LjungdahlSkåneslättens OL1:39:07+1:08:0124:10
11Albert KylmäHelsingborgs SOK1:39:13+1:08:0724:11
Tage SjögärdSkåneslättens OLej godkänd
Love EnerothLunds OKutgått
Benjamin DavidsonHelsingborgs SOKej start
Alfred OlssonLunds OKej start

D12

3 020 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK18:025:58
2Elin AnzeliusHästveda OK26:09+8:078:39
3Emilia MattssonOK Tyringe28:38+10:369:28
4Klara PalmFK Boken31:55+13:5310:34
5Alma GieseÖrkelljunga FK33:16+15:1411:00
6Amelia Victor MendesHjärnarps OL35:17+17:1511:40
7Signe DavidsonHelsingborgs SOK36:25+18:2312:03
8Agnes PerssonHelsingborgs SOK36:41+18:3912:08
9Maja KylmäHelsingborgs SOK42:15+24:1313:59
10Kristina Nilsson CondoriHästveda OK42:19+24:1714:00
11Olivia SvenssonFK Åsen55:02+37:0018:13
12Elin Sjöberg DietschOK Pan-Kristianstad1:02:45+44:4320:46
Victoria HöglindOK Pan-Kristianstadej godkänd
Julia PlanckLunds OKutgått
Lina PegardOK Gyngeej start

H12

2 930 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Atle KulstadSkåneslättens OL18:076:10
2Isak EngOK Pan-Kristianstad21:27+3:207:19
3Troj GunnarssonBig Foot Orienteers22:07+4:007:32
4Isak GustafssonLunds OK25:37+7:308:44
5Axel FalkstrandTormestorps IF29:05+10:589:55
6Fabian TillanderYstads OK34:54+16:4711:54
7Elis OlssonHelsingborgs SOK35:43+17:3612:11
8August HärwellAndrarums IF39:23+21:1613:26
9Truls ForsmanOK Kontinent43:25+25:1814:49
10Kasper RingströmLunds OK43:57+25:5015:00
11Arvid OlssonOK Kontinent44:33+26:2615:12
12Elias PalmertzHelsingborgs SOK47:35+29:2816:14
13Valter NelkingSkåneslättens OL49:48+31:4116:59
14Arvid JohanssonHelsingborgs SOK55:47+37:4019:02
15Anton CarlströmFK Boken1:27:22+1:09:1529:49

D10

2 580 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe RanbroHelsingborgs SOK18:387:13
2Emma LundsgaardOK Kontinent20:01+1:237:45
3Smilla Dahlstedt KajsajunttiKamrat och IF KIF21:27+2:498:18
4Svea SjögärdSkåneslättens OL21:56+3:188:30
5Emma OlssonHelsingborgs SOK26:05+7:2710:06
6Amanda EngOK Pan-Kristianstad26:31+7:5310:16
7Miriam OrrhedeHelsingborgs SOK27:59+9:2110:50
8Johanna PlanckLunds OK35:46+17:0813:51
9Delia CondoriHästveda OK35:57+17:1913:56
Alma RingströmLunds OKej godkänd

H10

2 360 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar RanbroHelsingborgs SOK19:278:14
2Isak GrönlundLunds OK45:33+26:0619:18
Lowe PalmertzHelsingborgs SOKutgått

D35

5 650 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sabina OlssonOK Pan-Kristianstad1:07:1611:54
2Kristina SpångbergLunds OK1:10:38+3:2212:30
3Hanna MellbyEslövs FK1:14:24+7:0813:10
4Marie SvenssonFK Åsen1:39:57+32:4117:41

H35

8 090 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per AspegrenOK Kontinent58:517:16
2Patrik JohanssonHelsingborgs SOK1:04:23+5:327:57
3Christian GlantzAndrarums IF1:15:50+16:599:22
4Thomas NilssonEslövs FK1:16:39+17:489:28
5Fredrik Kryh ÖbergMalmö OK1:47:20+48:2913:16
6Karl UtterbackMalmö OK1:53:22+54:3114:00
Felix AlnervikHelsingborgs SOKej start
Jonathan GunnarssonMalmö OKej start

D40

4 540 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marie EngOK Pan-Kristianstad37:248:14
2Frida PalmFK Boken40:06+2:428:49
3Maria MickelåkerAndrarums IF43:14+5:509:31
4Johanna SjöbergOK Pan-Kristianstad44:56+7:329:53
5Camilla SelinFK Göingarna46:23+8:5910:12
6Marion BüchliOLG Suhr46:32+9:0810:14
7Annika WigrenLunds OK48:21+10:5710:38
8Tereza PlanckLunds OK49:25+12:0110:53
9Johanna HärwellAndrarums IF52:39+15:1511:35
10Anna WikströmHästveda OK55:30+18:0612:13

H40

7 410 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan GunnarssonFK Göingarna54:517:24
2Rasmus GrönlundLunds OK55:35+0:447:30
3Linus KajsajunttiKamrat och IF KIF59:04+4:137:58
4Magnus HärwellAndrarums IF59:52+5:018:04
5Johan AspegrenOK Kontinent1:03:38+8:478:35
6Johan SanderSkåneslättens OL1:03:53+9:028:37
7Mathias PerssonHelsingborgs SOK1:06:26+11:358:57
8Magnus EmilssonFK Åsen1:08:16+13:259:12
9Johan MickelåkerAndrarums IF1:08:40+13:499:16
10Ulf ÅkessonHärlövs IF1:10:24+15:339:30
11Johan GustafsonLunds OK1:12:41+17:509:48
12André BjärbyFrosta OK1:18:04+23:1310:32
13Klas NilssonOL Regio Olten1:19:41+24:5010:45
14Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad1:22:48+27:5711:10
15Bo-Arne OlssonEslövs FK1:36:20+41:2913:00
16Mårten MellbyEslövs FK1:36:41+41:5013:02
17Jonas HörströmEslövs FK2:00:38+1:05:4716:16
18Stefan LindbergYstads OK2:17:33+1:22:4218:33
Patrik GunnarssonBig Foot Orienteersej godkänd
Martin GranqvistFK Göingarnaej start
Jesper HåkanssonFK Göingarnaej start
Jonas NorénHelsingborgs SOKej start
Andréas PalmertzHelsingborgs SOKej start
Mikael PerssonFK Göingarnaej start

D45

4 090 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma DahlstedtKamrat och IF KIF34:148:22
2Lisa ElmerfjordLunds OK43:11+8:5710:33
3Anna ÅsYstads OK47:20+13:0611:34
4Anna LjungqvistLunds OK48:00+13:4611:44
5Ewa PerssonTormestorps IF50:53+16:3912:26
6Linda GunnarssonHästveda OK51:19+17:0512:32
7Maria HelmerssonHässleholms OK52:15+18:0112:46
8Marie AlbinssonHjärnarps OL52:26+18:1212:49
9Lotta MagnussonMalmö OK53:30+19:1613:04
10Lotta MorénHjärnarps OL55:15+21:0113:30
11Josefina BerglundFK Boken57:23+23:0914:01
12Lotte HenrikssonSimrishamns OK58:52+24:3814:23
13Kerstin OlvegårdFK Göingarna1:00:44+26:3014:50
14Maria TuressonHärlövs IF1:01:39+27:2515:04
15Kajsa BenattiSkåneslättens OL1:03:16+29:0215:28
16Anna SöderströmMalmö OK1:05:46+31:3216:04
17Anna MöllerOK Kontinent1:06:18+32:0416:12
18Marie WibergHelsingborgs SOK1:07:17+33:0316:27
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd
Kadri KuuskLunds OKej godkänd
Maureen Olsson LoLunds OKej start
Lotta EkbergÖrkelljunga FKåterbud

H45

6 430 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan PalmFK Boken45:137:01
2Conny RaskHjärnarps OL47:31+2:187:23
3Mikael PihlOK Pan-Kristianstad49:17+4:047:39
4Magnus GranqvistFK Göingarna54:55+9:428:32
5Magnus ThuressonSkåneslättens OL57:55+12:429:00
6Fredrik NystedtSkåneslättens OL58:23+13:109:04
7Erik ÅsYstads OK58:30+13:179:05
8Martin LindsjöLunds OK59:58+14:459:19
9Heide PerssonAndrarums IF1:00:38+15:259:25
10Mats EriksonLunds OK1:01:20+16:079:32
11Michael LönnHjärnarps OL1:03:31+18:189:52
12Urban SchmidtOK Kontinent1:08:48+23:3510:41
13Nils HelmerssonHässleholms OK1:08:50+23:3710:42
14Ola MarkholmSkåneslättens OL1:09:17+24:0410:46
15Jon MobergFK Göingarna1:09:47+24:3410:51
16Jens SörvikLunds OK1:13:22+28:0911:24
17Henrik LindblomMalmö OK1:14:32+29:1911:35
18Per OlssonOK Kontinent1:15:28+30:1511:44
19Thomas FalkstrandTormestorps IF1:16:48+31:3511:56
20Magnus JonassonMalmö OK1:25:22+40:0913:16
21Björn MöllerOK Kontinent1:25:35+40:2213:18
22Karl-Johan ForsmanOK Kontinent2:12:15+1:27:0220:34
Pontus GustavssonLunds OKej godkänd
Fredrik HolmerHästveda OKej start
Mikael NilssonLunds OKej start
Erik OlssonHelsingborgs SOKej start

D50

3 780 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne AnderssonOK Pan-Kristianstad35:259:22
2Marie OlssonÖrkelljunga FK42:23+6:5811:12
3Ann-Sofie BrinkStigmännen Karlshamns OK44:50+9:2511:51
4Susanne WallenborgLunds OK45:01+9:3611:54
5Marika HusbySkåneslättens OL50:43+15:1813:25
6Kerstin JensenSkåneslättens OL51:53+16:2813:43
7Åsa EricssonLunds OK55:06+19:4114:34
8Corinne StäubleOL Regio Olten1:00:58+25:3316:07
9Karin JägrydSkåneslättens OL1:10:48+35:2318:43
10Carolina LandinMalmö OK1:10:49+35:2418:44
11Maria HarrieLunds OK1:17:23+41:5820:28
12Mona RosbergÖrkelljunga FK1:23:13+47:4822:00
Carina ThynellHärlövs IFej godkänd
Carina GustafssonOK Gyngeutgått
Lina BerggrenTullinge SKej start

H50

5 650 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonFK Göingarna40:117:06
2Henric HöglindOK Pan-Kristianstad43:28+3:177:41
3Anders SelinFK Göingarna45:28+5:178:02
4Tomas VensrydEslövs FK48:16+8:058:32
5Fredrik HugossonLunds OK48:29+8:188:34
6Håkan AxelssonFK Göingarna49:03+8:528:40
7Niklas EdvardssonFK Göingarna49:51+9:408:49
8Magnus WallenborgLunds OK50:14+10:038:53
9Anders JägrydSkåneslättens OL51:16+11:059:04
10Niklas NilssonHärlövs IF51:48+11:379:10
11Magnus TenghagenHärlövs IF52:41+12:309:19
12Magnus LarsenFK Boken53:25+13:149:27
13Håkan GrubbMalmö OK54:25+14:149:37
14Björn NilssonHärlövs IF55:35+15:249:50
15Thomas NajvikFK Åsen55:41+15:309:51
15Anders EricssonLunds OK55:41+15:309:51
17Torgny HolmströmHärlövs IF56:48+16:3710:03
18Johan JensenSkåneslättens OL57:08+16:5710:06
19Fabian LjungqvistLunds OK58:13+18:0210:18
20Dan JohanssonFK Boken58:22+18:1110:19
21Mats RanbroHelsingborgs SOK1:00:21+20:1010:40
22Pär FridsellOK Pan-Kristianstad1:00:34+20:2310:43
23Per WikströmHästveda OK1:01:34+21:2310:53
24Raul HindovLunds OK1:02:37+22:2611:04
25Lennart MorénHjärnarps OL1:05:23+25:1211:34
26Johan BökmanHelsingborgs SOK1:05:44+25:3311:38
27Stefan AdolfssonEslövs FK1:12:56+32:4512:54
28Arne ThellEslövs FK1:16:19+36:0813:30
29Mikael SöderströmMalmö OK1:17:34+37:2313:43
30Olof BarrSkåneslättens OL1:19:55+39:4414:08
31Edo DrenthHelsingborgs SOK1:23:49+43:3814:50
32Anders NilssonMalmö OK1:32:34+52:2316:23
Torbjörn OttossonÖrkelljunga FKej godkänd
Per PegardOK Gyngeej start
Tomas WestlundOK Pan-Kristianstadej start
Mats OrrhedeHelsingborgs SOKåterbud

D55

3 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara Snogerup LinseLunds OK36:059:32
2Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK45:25+9:2012:00
3Ingela AnderssonLunds OK48:08+12:0312:44
4Anne SvantessonHjärnarps OL49:34+13:2913:06
5Ann-Kristin SjöströmLunds OK52:07+16:0213:47
6Anne UddEslövs FK57:49+21:4415:17
Britt-Marie BengtssonFK Åsenej start

H55

5 360 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per-Åke NilssonHärlövs IF39:477:25
2Staffan AhltinMalmö OK43:11+3:248:03
3Lars SvantessonHjärnarps OL43:19+3:328:04
4Pesho HedbergLunds OK45:05+5:188:24
5Paul IripFK Göingarna49:23+9:369:12
6Michael AnderssonLunds OK50:42+10:559:27
7Göran MånssonStigmännen Karlshamns OK51:30+11:439:36
8Per-Olof AnderssonOK Tyringe56:21+16:3410:30
9Bengt OlssonEslövs FK56:22+16:3510:30
10Anders NilssonFK Göingarna57:01+17:1410:38
11Hans PerssonAndrarums IF58:57+19:1010:59
12Ulf LinderfalkSkåneslättens OL1:00:36+20:4911:18
13Ulf MinörLunds OK1:01:21+21:3411:26
14Claes OlvegårdFK Göingarna1:25:26+45:3915:56
Kent BerggrenTullinge SKej start
Henrik LarssonFK Göingarnaej start

D60

2 910 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK31:1210:43
2Eva Folkesson LööfOK Pan-Kristianstad34:50+3:3811:58
3Ewa RoosHelsingborgs SOK38:03+6:5113:04
4Agneta ErforsOK Torfinn38:38+7:2613:16
5Monica JohanssonHjärnarps OL44:58+13:4615:27
6Gun EricssonSkåneslättens OL46:41+15:2916:02
7Lena OlssonSkåneslättens OL47:41+16:2916:23
8Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK49:35+18:2317:02
9Tina HagårdRävetofta OK56:29+25:1719:24
Christina SegerslättSkåneslättens OLutgått
Lena NielsenHelsingborgs SOKej start
Ann NilssonMarkaryds FKej start

H60

4 440 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BorgHjärnarps OL39:388:55
2Mats BrorssonTockarps IK40:29+0:519:07
3Anders GrundbergLunds OK43:20+3:429:45
4Sverker ErikssonOK Gynge47:53+8:1510:47
5Mats SkäppegårdFK Åsen53:20+13:4212:00
6Ronnie LjunggrenOK Tyringe55:54+16:1612:35
7Fredrik HjortHelsingborgs SOK58:56+19:1813:16
8Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK1:06:37+26:5915:00
9Stein ØstbyMalmö OK1:11:25+31:4716:05
10Sten SegerslättSkåneslättens OL1:12:56+33:1816:25
11Tor UddEslövs FK1:13:05+33:2716:27
12Kyrre ThalbergLunds OK1:13:44+34:0616:36
13Lennart StenssonHelsingborgs SOK1:15:05+35:2716:54
Dan SjöholmHalmstad OKej start
Reino ÖrnMarkaryds FKej start

D65

2 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gudrun NilssonLunds OK46:3215:59
2Eva TykessonRävetofta OK50:54+4:2217:29
3Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK54:33+8:0118:44
4Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL1:16:53+30:2126:25
Gullevi SvenssonRonneby OKej godkänd

H65

4 180 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ken RagnarssonOK Kompassen35:578:36
2Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad40:13+4:169:37
3Karl-Gunnar OlssonLunds OK42:41+6:4410:12
4Sven-Inge SvenssonHässleholms OK42:43+6:4610:13
5Leif SandgrenFrosta OK44:23+8:2610:37
6Anders HellrupFrosta OK45:30+9:3310:53
7Stellan MartinssonOK Tyringe46:07+10:1011:01
8Per Arne EvaldssonOK Gynge46:41+10:4411:10
9Åke PerssonHjärnarps OL46:51+10:5411:12
10Bengt-Arne ClaessonMalmö OK47:52+11:5511:27
11Lennart ErforsOK Torfinn48:13+12:1611:32
12Dan JohanssonHelsingborgs SOK49:09+13:1211:45
13Olle BohmanHjärnarps OL50:00+14:0311:57
14Stig JohanssonHelsingborgs SOK52:20+16:2312:31
15Håkan NilssonMalmö OK53:31+17:3412:48
16Arne AnderssonOK Torfinn54:06+18:0912:56
17Willie OlssonRävetofta OK54:45+18:4813:05
18Per-Olof FernbergIS Skanne55:00+19:0313:09
19Ingvar PerssonFK Åsen55:01+19:0413:09
20Gert OlssonTockarps IK55:48+19:5113:20
21Kjell LönnHjärnarps OL55:59+20:0213:23
22Roland OffrellFrosta OK58:13+22:1613:55
23Janne LindholmFrosta OK58:15+22:1813:56 Ladda ner rutt i gpx-format
24Kenth SundgrenSkåneslättens OL58:31+22:3413:59
25Per EngkvistRonneby OK59:16+23:1914:10
26Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad1:03:04+27:0715:05
27Bengt HanssonAndrarums IF1:07:15+31:1816:05
28Thomas DagsbergMalmö OK1:08:41+32:4416:25
29Lars JohanssonMalmö OK1:10:12+34:1516:47
30Roland DahlmanMalmö OK1:11:37+35:4017:07
31Nils-Erik BondessonFrosta OK1:26:46+50:4920:45
Carl-Johan RoubertFK Finnej godkänd
Inge PerssonFK Bokenej godkänd

Inskolning 2 km

2 130 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Algot OlssonOK Kontinent22:0110:20
2Selma OlssonOK Kontinent26:03+4:0212:13
3Ebba GrönlundLunds OK28:37+6:3613:26
4Alva GrönlundLunds OK47:12+25:1122:09
5Amanda BengtslinLunds OK47:48+25:4722:26
6Maja RingströmLunds OK53:08+31:0724:56
7Arvid Kryh ÖbergMalmö OK55:51+33:5026:13
8Alexander UtterbackMalmö OK57:11+35:1026:50
9Oscar SegerslättSkåneslättens OL1:04:48+42:4730:25
Axel Kryh ÖbergMalmö OKej godkänd
Gabriel WiderbergOK Silvautgått
Rex Röös HattiMalmö OKej start

Mycket lätt 2 km

2 150 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker JanssonFrämmestads IK22:1410:20
2Liv PalmertzHelsingborgs SOK22:41+0:2710:33
3Hugo GranqvistFK Göingarna24:26+2:1211:21
4Svante Dahlstedt KajsajunttiKamrat och IF KIF24:32+2:1811:24
5Vidar JanssonFrämmestads IK31:47+9:3314:46
6Leonard LiljaRävetofta OK32:38+10:2415:10
7Fanny NilssonSkåneslättens OL36:25+14:1116:56
8Fritiof HärwellAndrarums IF37:46+15:3217:33
9Alfred BjärehedMalmö OK38:39+16:2517:58
10Hedda BjärehedMalmö OK50:17+28:0323:23
11Alice CondoriHästveda OK54:24+32:1025:18
Samuel DavidsonHelsingborgs SOKej start

Lätt 2,5 km

2 680 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette Victor MendesHjärnarps OL31:1211:38
2Fia PerssonHelsingborgs SOK38:24+7:1214:19
3Ting LiuOK Pan-Kristianstad43:19+12:0716:09
4Karin EkholmLunds OK48:07+16:5517:57
5Marie CarlströmFK Boken49:42+18:3018:32
6Jan-Eric NelkingFK Åsen53:56+22:4420:07
7Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK54:03+22:5120:10
8Selma Olsson PåhlstorpSkåneslättens OL55:17+24:0520:37
9Ludwig UlanderSkåneslättens OL55:40+24:2820:46
10Anette BohmanHjärnarps OL56:36+25:2421:07
11Margareta EdbergMalmö OK1:00:15+29:0322:28
12Leonel Alvarez LönnÖrkelljunga FK1:01:00+29:4822:45
13Harry JohanssonHelsingborgs SOK1:08:12+37:0025:26
14Herta GrimlundSkåneslättens OL1:11:57+40:4526:50
15Tilda HarrieLunds OK1:20:32+49:2030:02
16Tage HarrieLunds OK1:23:07+51:5531:00
17Allie NelkingSkåneslättens OL1:40:21+1:09:0937:26
Sonia KurashovaFK Göingarnautgått
Veronica DahlbomHelsingborgs SOKej start
Annika JohanssonMalmö OKej start
Esther WiderbergOK Silvaej start

Lätt 5 km

4 910 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kati NémethStigmännen Karlshamns OK54:0411:00
2Jurgita PrakapieneBig Foot Orienteers1:11:36+17:3214:34
3Fanni Gustafson FaegerstenLunds OK1:26:05+32:0117:31
4Sandra EkmanHelsingborgs SOK1:27:58+33:5417:54
Annika NilssonEslövs FKej start
Helle RagnarssonOK Kompassenej start

Medelsvår 3 km

2 990 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael NilssonAndrarums IF30:5610:20
2Eva NelkingSkåneslättens OL36:49+5:5312:18
3Nikolai Alvarez LönnÖrkelljunga FK39:05+8:0913:04
4Jonas WahlströmMalmö OK40:59+10:0313:42
5Kerstin OlssonEslövs FK49:14+18:1816:27
6Åsa EnerothLunds OK54:06+23:1018:05
7Wilma JönssonÖrkelljunga FK55:26+24:3018:32
8Richard BengtssonLunds OK55:27+24:3118:32
9Carl LejonbergHelsingborgs SOK55:31+24:3518:34
10Karolina SvenssonFK Åsen56:14+25:1818:48
11Torgny OttossonOK Torfinn56:33+25:3718:54
12Jan PåhlstorpEmmaboda Verda OK58:33+27:3719:34
13Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad1:00:55+29:5920:22
14Eva WildmarkFK Boken1:01:30+30:3420:34
15Fredrik WahlbergHelsingborgs SOK1:05:22+34:2621:51
16Karolina OrrhedeHelsingborgs SOK1:05:40+34:4421:57
17Magnus JönssonÖrkelljunga FK1:07:09+36:1322:27
18Maritha SchönAndrarums IF1:11:36+40:4023:56
19Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna1:13:50+42:5424:41
20Helén ÅkessonSkåneslättens OL1:16:45+45:4925:40
21Bjarke LundsgaardOK Kontinent1:17:23+46:2725:52
22Sven-Erik ForsellSkåneslättens OL1:17:43+46:4725:59
23Torill SvendsenFrosta OK1:19:51+48:5526:42
24Gun HanssonYstads OK1:20:06+49:1026:47
25Wiggo JönssonÖrkelljunga FK1:24:35+53:3928:17
26Caroline JönssonÖrkelljunga FK1:24:37+53:4128:17
Allan HammarOK Kompassenej godkänd
Charlie RosvallFrosta OKej godkänd
Sandra RosvallFrosta OKej godkänd
Alice RosvallFrosta OKej godkänd
Peter RosvallFrosta OKej godkänd
Astrid JohannessonHelsingborgs SOKej godkänd
Ingvar SchönAndrarums IFej godkänd
Lena JohanssonHelsingborgs SOKej godkänd
Annette NilssonTormestorps IFutgått
Paulina JanssonFrämmestads IKutgått
Cilla UlanderSkåneslättens OLutgått
Malou ArvidssonRävetofta OKej start
Daniel GedeborgOK Pan-Kristianstadej start
Trine KarlbergTullinge SKej start
Tobias RöösMalmö OKej start
Dennis TuressonHärlövs IFej start
Dan OlssonSkåneslättens OLåterbud

Medelsvår 5 km

4 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sebastian GieseÖrkelljunga FK42:169:32
2Leo EnerothLunds OK44:18+2:0210:00
3Hans KulstadSkåneslättens OL44:24+2:0810:01
4Adrian UlanderSkåneslättens OL49:41+7:2511:12
5Olof GlatzKalmar OK50:48+8:3211:28
6Per EnerothLunds OK1:01:22+19:0613:51
7Anders PerssonHelsingborgs SOK1:07:51+25:3515:18
8Bo-Anders NilssonLunds OK1:09:52+27:3615:46
9Martin NelkingSkåneslättens OL1:15:06+32:5016:57
10Elena KurashovaFK Göingarna1:22:32+40:1618:37
11Jonny SvenssonHärlövs IF1:26:43+44:2719:34
12Marcus WiderbergOK Silva1:32:07+49:5120:47
13Kerstin DahlHärlövs IF1:41:10+58:5422:50
Magdalena NordinOK Silvautgått
Mats JonssonSkåneslättens OLutgått

Svår 3 km

2 910 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel KämpeÖrkelljunga FK30:2710:27
2Klas BogsjöHelsingborgs SOK32:49+2:2211:16
3Peter AnderssonOK Gynge37:39+7:1212:56
4Louise PihlOK Pan-Kristianstad41:29+11:0214:15
5Line LundsgaardOK Kontinent42:39+12:1214:39
6Lars DahlHärlövs IF43:18+12:5114:52
7Göran JohanssonOK Tyringe46:23+15:5615:56
8Christina-A-M RönngrenLunds OK48:50+18:2316:46
9Martin HeydenLunds OK49:50+19:2317:07
10Anneli WihlborgOK Gynge49:56+19:2917:09
11Martin WidmerOLG Suhr53:12+22:4518:16
12Kjell LindauOK Kompassen53:52+23:2518:30
13Leif KarlssonFrosta OK55:53+25:2619:12
14Anna BjärbyFrosta OK59:34+29:0720:28
15Helen NilssonHärlövs IF1:04:46+34:1922:15
16Jonas KylmäHelsingborgs SOK1:05:04+34:3722:21
17Peter HussFK Boken1:06:12+35:4522:44
18Leif KarlssonOK Kontinent1:08:31+38:0423:32
19Sonja HammarOK Kompassen1:25:24+54:5729:20
20Torsten HannrupOK Kompassen1:35:51+1:05:2432:56
21Inga LjungquistLunds OK1:56:00+1:25:3339:51
22Christer LjungquistLunds OK2:16:17+1:45:5046:49
Sten Åke KvistIS Kullenej godkänd
Gustav ÅkessonSkåneslättens OLej godkänd
Kajsa HeydenLunds OKej start
Tord MartinssonRävetofta OKej start

Svår 5 km

4 610 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars HarrieLunds OK45:079:47
2Stefan ElfLunds OK48:27+3:2010:30
3Henrik ModigOK Pan-Kristianstad49:25+4:1810:43
4Ludvig SandahlJärla Orientering49:39+4:3210:46
5Eva-Lotta BengtslinLunds OK50:33+5:2610:57
6Björn ÅkessonSkåneslättens OL55:46+10:3912:05
7Robert BertilssonLunds OK58:00+12:5312:34
8Niklas GustafsonLunds OK59:44+14:3712:57
9Marie GrönlundLunds OK59:47+14:4012:58
10Tina LjungqvistLunds OK1:06:08+21:0114:20
11Daniel GlatzKalmar OK1:07:51+22:4414:43
12Maria ModigOK Pan-Kristianstad1:10:23+25:1615:16
13Jan-I NygrenFK Boken1:14:36+29:2916:10
14Claes LinseforsLunds OK1:19:57+34:5017:20
15Göran FrankEslövs FK1:21:51+36:4417:45
16Jenny GustafssonLunds OK1:24:01+38:5418:13
Göran SundblomEj klubbanslutenej godkänd
Martin CarlströmFK Bokenej start
Joel SjöholmOK Pan-Kristianstadej start

Svår 7 km

6 570 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders JärpedalOK Skogsvargarna59:499:06
2Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK1:00:04+0:159:08
3Anders LundborgKlubblös1:03:42+3:539:41
4David BengtssonFK Göingarna1:07:08+7:1910:13
5Andreas NilssonTetra Pak IF1:11:48+11:5910:55
Jonas HjertFalköpings AIK OKej start
Christian JohanssonHelsingborgs SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila