Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för SM, sprint, individuell, kval

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: SM, sprint, individuell
Arrangörsorganisationer: Forsa OK / Hudiksvalls OK / Ljusdals OK / OK Dellen
Datum: fredag 31 maj 2019 - lördag 1 juni 2019

KvalFinal

D21

2 570 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Emma BjessmoIFK Lidingö SOK14:485:45A
2Karolin OhlssonJärla Orientering14:53+0:055:47A
3Lena Eliasson-LööfOK Pan-Kristianstad14:54+0:065:47A
4Johanna Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna15:15+0:275:56A
5Tilda JohanssonOK Orion15:18+0:305:57A
6Alva OlssonLinköpings OK15:21+0:335:58A
7Johanna ÖbergOK Linné15:23+0:355:59A
8Helena KarlssonIFK Lidingö SOK15:58+1:106:12A
9Helena BergmanOK Ravinen16:08+1:206:16A
10Anna BachmanIFK Lidingö SOK16:10+1:226:17A
10Jennie Börjesson ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna16:10+1:226:17A
12Tove AlexanderssonStora Tuna OK16:14+1:266:18A
13Filipa RodriguesJärla Orientering16:16+1:286:19A
14Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna16:19+1:316:20A
15Stina NordinSundsvalls OK16:23+1:356:22A
16Emma HelmerssonOK Roxen16:34+1:466:26A
17Hanna HugossonSundsvalls OK16:42+1:546:29A
18Elin CarlssonOK Pan-Kristianstad16:47+1:596:31A
19Josefin TjernlundOK Tisaren16:49+2:016:32A
20Lilian ForsgrenOK Tisaren16:56+2:086:35A
21Louise BeechIK Hakarpspojkarna17:08+2:206:40A
21Anna Dahlgren-RosénJärla Orientering17:08+2:206:40A
23Frida Jönsson HellstadiusLinköpings OK17:10+2:226:40A
24Nelly CarlssonOK Pan-Kristianstad17:27+2:396:47A
25Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna17:56+3:086:58A
26Sanna SkoogKils OK18:04+3:167:01A
27Kristin OlovssonOK Linné18:05+3:177:02A
28Josefin ErlandssonOK Milan18:18+3:307:07A
29Annie LennartssonSkåneslättens OL18:25+3:377:09A
30Myrra CarlssonOK Orion18:26+3:387:10A
31Jannie HagårdOK Pan-Kristianstad18:43+3:557:16A
32Ida WillénFalköpings AIK OK18:59+4:117:23A
33Cajsa GrapeDalaportens OL19:01+4:137:23A
33Emma KindbomIF Hagen19:01+4:137:23A
35Johanna ÖbergOK Hällen19:18+4:307:30A
36Annika BjörkOK Linné22:05+7:178:35A
Elisabeth AhlgrenLinköpings OKdiskvalificeradB
Ellinor TjernlundOK Tisarenej godkändB
Andrea SvenssonOK Tisarenej startB

D20

2 210 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Frida VikströmSundsvalls OK12:545:50A
2Ella SjöbergTullinge SK13:09+0:155:57A
3Johanna Källvik LeufvénÅmåls OK13:47+0:536:14A
4Erika Källvik LeufvénÅmåls OK13:51+0:576:16A
5Ella OlssonGrycksbo IF OK14:03+1:096:21A
6Ronja HuggStora Tuna OK14:06+1:126:22A
7Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna14:09+1:156:24A
8Vilma V Von KrusenstiernaOK Kåre14:11+1:176:25A
9Lisa Jonsson-NordinSkåneslättens OL14:14+1:206:26A
10Hanna KjellinSundsvalls OK14:16+1:226:27A
11Ellen KallerbäckOK Orion14:20+1:266:29A
12Ella PalmIK Hakarpspojkarna14:26+1:326:31A
13Hanna LagerbergOK Södertörn14:29+1:356:33A
14Ebba HjertbergHestra IF14:37+1:436:36A
15Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna14:38+1:446:37A
16Hanna MårtenssonGöteborg-Majorna OK14:55+2:016:44A
17Ronja JungåkerOK Kåre15:00+2:066:47A
18Klara AxelssonEksjö SOK15:02+2:086:48A
19Amanda KarlssonOK Ravinen15:16+2:226:54A
19Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad15:16+2:226:54A
21Elise JosefssonOK Pan-Kristianstad16:00+3:067:14A
22Ella AnderssonOK Södertörn16:22+3:287:24A
23Moa ErlandssonVimmerby OK16:32+3:387:28A
24Vilma SvantessonOK Pan-Kristianstad16:33+3:397:29A
25Josefine AnderssonTäby OK16:54+4:007:38A
Caroline PigerreIFK Lidingö SOKej startB
Karin ModinBromma-Vällingby SOKej startB
Maja MörthStora Tuna OKåterbudB
Alva LindellIF ThoråterbudB

H21 kval A

2 820 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Martin RegbornHagaby GoIF Örebro13:384:50A
2Anton JohanssonOK Orion14:10+0:325:01A
3Gustav BergmanOK Ravinen14:18+0:405:04A
4Oskar AndrénOK Tisaren14:21+0:435:05A
5Rasmus ElmelidOK Orion14:36+0:585:10A
6Oskar SjöbergOK Linné14:38+1:005:11A
7Emil SvenskStora Tuna OK14:43+1:055:13A
8Oskar SandbergMalungs OK Skogsmårdarna14:44+1:065:13A
9Anton NilssonJärla Orientering14:53+1:155:16A
9Johan RunessonIFK Lidingö SOK14:53+1:155:16A
11Henrik JohannessonStora Tuna OK14:54+1:165:17A
12Erik BerzellJärla Orientering14:55+1:175:17A
13Daniel AttåsOK Tisaren14:59+1:215:18A
14Jakob LööfMalungs OK Skogsmårdarna15:08+1:305:21A
15Johan Ek-LarssonSödertälje-Nykvarn OF15:12+1:345:23A
15Emil GranqvistOK Ravinen15:12+1:345:23A
15Kent OhlssonSödertälje-Nykvarn OF15:12+1:345:23A
18Rasmus SvantessonOK Pan-Kristianstad15:17+1:395:25A
19Mathias HallménOK Denseln15:19+1:415:25A
20Pontus KarlssonMarkbygdens OK15:25+1:475:28A
21Ludvig ErikssonKils OK15:33+1:555:30B
22Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK15:35+1:575:31B
23Mathias HallJärla Orientering15:55+2:175:38B
24Thomas LandqvistMalungs OK Skogsmårdarna16:06+2:285:42B
25Timo MähönenIFK Lidingö SOK16:17+2:395:46B
26Daniel MartinssonGöteborg-Majorna OK16:23+2:455:48B
27Albin AnderssonOK Ravinen16:38+3:005:53B
28Viktor SkoogKils OK16:41+3:035:54B
29Anders AxlingSundsvalls OK16:52+3:145:58B
30Joel Börjesson ErikssonStorviks IF17:05+3:276:03B
31Charlie StoltRehns BK17:08+3:306:04B
32Emil AnderssonTullinge SK17:24+3:466:10B
33Thomas PetterssonAttunda OK17:45+4:076:17B
34Erik ToomingasSundsvalls OK19:13+5:356:48B
35Adam LiljaOK Enen21:21+7:437:34B
36Martin StorkampSundsvalls OK21:50+8:127:44B
Simon TeikeForsa OKej godkändB

H21 kval B

2 920 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF13:594:47A
2Max Peter BejmerIFK Göteborg Orientering14:01+0:024:48A
3Ruslan GlebovOK Ravinen14:12+0:134:51A
4Anton SjökvistStora Tuna OK14:13+0:144:52A
5Isac von KrusenstiernaOK Kåre14:15+0:164:52A
6Filip DahlgrenHagaby GoIF Örebro14:25+0:264:56A
6Jens RönnolsJärla Orientering14:25+0:264:56A
8Nils Hammaräng GripOK Orion14:41+0:425:01A
8Jesper SvenskStora Tuna OK14:41+0:425:01A
10Erik MalmbergLinköpings OK14:47+0:485:03A
11Simon HectorSnättringe SK14:56+0:575:06A
12Ville JohanssonOK Kolmården15:01+1:025:08A
13Sven EngströmLinköpings OK15:09+1:105:11A
13Filip JacobssonOK Tisaren15:09+1:105:11A
15Erik AnderssonOK Orion15:10+1:115:11A
16Måns SandgrenOK Orion15:12+1:135:12A
17Victor ImarkTullinge SK15:15+1:165:13A
18Fredrik JohanssonLinköpings OK15:30+1:315:18A
19Filip KarlssonIF Hagen15:56+1:575:27A
20Oskar DanielsAttunda OK15:58+1:595:28A
21Simon WikströmOK Pan-Kristianstad16:03+2:045:29B
22Nick BarrableOK Ravinen16:04+2:055:30B
23Manuel Mexia de Almeida HortaMalungs OK Skogsmårdarna16:10+2:115:32B
24Andreas BerganderEksjö SOK16:12+2:135:32B
25Albert MollénTjalve IF Norrköping16:15+2:165:33B
26Rasmus Palmqvist AslaksenIFK Lidingö SOK16:16+2:175:34B
27David SundströmSöderhamns OK16:32+2:335:39B
28Patrik KarlssonVäxjö OK16:38+2:395:41B
29Simon MarteliusAttunda OK17:22+3:235:56B
30Mikael WilhelmssonSöders-Tyresö20:06+6:076:53B
31Mathias WilhelmssonOK Kåre28:44+14:459:50B
Erik BomanGävle OKej godkändB
Henrik FröjdRehns BKej startB
Oskar LindEksjö SOKåterbudB
Filip OssianssonIK HakarpspojkarnaåterbudB
Jakob EnmarkSödertälje-Nykvarn OFåterbudB

H20 kval A

2 770 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1August MollénOK Denseln14:055:05A
2Axel GranqvistOK Ravinen14:28+0:235:13A
3Oskar EdvardssonJärfälla OK14:50+0:455:21A
4Kristoffer TengrothSundbybergs IK14:55+0:505:23A
5Olle HedmanIF Hagen15:05+1:005:26A
6Felix AxelssonMarkbygdens OK15:07+1:025:27A
7Carl CarlssonNyköpings OK15:21+1:165:32A
8Victor HanssonJönköpings OK15:22+1:175:32A
9Tim JohanssonFK Friskus-Varberg15:23+1:185:33A
9Ludvig EkNyköpings OK15:23+1:185:33A
11Axel OlssonIF Hagen15:28+1:235:35A
12Emil GrehnOK Rodhen15:32+1:275:36A
13Jonathan UllerKils OK15:40+1:355:39A
14Alexander KällTumba-Mälarhöjden OK15:48+1:435:42A
15Oscar JohanssonKarlskrona SOK15:50+1:455:42A
16Hannes SvahnOK Ravinen15:54+1:495:44A
17Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna15:55+1:505:44A
18Simon FreylandEksjö SOK16:10+2:055:50A
19Noel WaldenfjordJärfälla OK16:21+2:165:54A
20Gustav FrænellSundsvalls OK16:22+2:175:54A
20Erik WigleSödertälje-Nykvarn OF16:22+2:175:54A
22Truls LindholmSundsvalls OK17:34+3:296:20B
23Gabriel LarssonGammelstads IF17:42+3:376:23B
Oscar ModigOK Pan-KristianstadåterbudB
Lukas OlmKils OKåterbudB

H20 kval B

2 730 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Gustav RuneforsVäxjö OK14:245:16A
2Erik HerneOK Ravinen14:53+0:295:27A
3Hugo LillieströmOK Roxen15:11+0:475:33A
4Filip TrofastBredaryds SOK15:13+0:495:34A
5Emil AuseliusBredaryds SOK15:21+0:575:37A
6Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK15:22+0:585:37A
7Johan GibergSödertälje-Nykvarn OF15:31+1:075:41A
8Oscar StombergIF Hagen15:46+1:225:46A
8Albin AnderssonTullinge SK15:46+1:225:46A
10Oskar ForsbergSnättringe SK15:52+1:285:48A
11Isac EricssonVäxjö OK15:53+1:295:49A
11Filip MöllerOK Södertörn15:53+1:295:49A
13Olle GrywenzOK Linné16:00+1:365:51A
14Daniel BogrenIF Hagen16:08+1:445:54A
15Jonas AnderssonOK Roxen16:16+1:525:57A
16Andreas JonssonOK Orion16:40+2:166:06A
17Mattias IvaresOK Södertörn16:47+2:236:08A
17Fredrik HamreforsVästerås SOK16:47+2:236:08A
19Harald LarssonBergnäsets AIK16:51+2:276:10A
20Walter LagerhällRehns BK17:10+2:466:17A
21Måns ErikssonSundsvalls OK17:35+3:116:26B
22Erik ErikssonOK Älgen19:41+5:177:12B
23Johan Bjernhed NordahlDomnarvets GOIF19:54+5:307:17B
Emil KarlssonHestra IFej godkändB
Emil PetterssonKarlskrona SOKej godkändB
Marcus CarlssonIF Hagenej startB

H18 kval A

2 660 m, 45 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Viktor SvenskStora Tuna OK13:455:10A
2Melker ForsbergKFUM Örebro OK14:05+0:205:17A
3Joar HertinIK Hakarpspojkarna14:37+0:525:29A
4Anton SilierJärfälla OK14:59+1:145:37A
5Simon FriskJärla Orientering15:02+1:175:39A
6Melker LundinOK Hällen15:06+1:215:40A
7Hugo DjurstedtEksjö SOK15:21+1:365:46A
8Maxim OmelchenkoKarlskrona SOK15:23+1:385:46A
9Valter PetterssonOK Tisaren15:24+1:395:47A
10Martin RinnbäckOK Ravinen15:28+1:435:48A
11Emil ÖhlundIK Hakarpspojkarna15:40+1:555:53A
12Albin FalkNyköpings OK15:41+1:565:53A
12Erik BrandtDomnarvets GOIF15:41+1:565:53A
14Jesper JohanssonOK Löftan15:42+1:575:54A
15Fabian ValleriusGamleby OK16:16+2:316:06A
15Andreas NäslundVästerås SOK16:16+2:316:06A
17Anton GunnarssonBredaryds SOK16:22+2:376:09A
18Jakob SjöbergGävle OK16:23+2:386:09A
18David MelinOK Rodhen16:23+2:386:09A
20Viktor Jellvert BörjesonGöteborg-Majorna OK16:30+2:456:12A
20Melker NordgrenOK Kåre16:30+2:456:12A
22Manne HammarbergJärfälla OK16:37+2:526:14B
23John McLellandOK Rodhen16:42+2:576:16B
24Linus MalmKFUM Örebro OK16:43+2:586:17B
25Gustav PermanOK Tyr16:47+3:026:18B
26Benjamin TerentForsa OK17:03+3:186:24B
27Emil BybergDomnarvets GOIF17:06+3:216:25B
28Tamás SzütsVästerås SOK17:20+3:356:30B
28Johan LundbackJärfälla OK17:20+3:356:30B
30Adrian SkobeKalmar OK17:27+3:426:33B
31Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK17:29+3:446:34B
32Nils Forsberg RundströmIFK Enskede17:33+3:486:35B
33Arvid AronssonGöteborg-Majorna OK17:34+3:496:36B
34Emil AxelssonLerums SOK17:50+4:056:42B
35Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OK17:54+4:096:43B
36Alfred LiljeströmGävle OK18:22+4:376:54B
37Edvin StrandbergKalmar OK18:28+4:436:56B
38Anton HänströmTäby OK18:49+5:047:04B
39Petter BergstedtMarkbygdens OK18:54+5:097:06B
40Albin LindgrenVisborgs OK19:01+5:167:08B
41Johan BergiusVisborgs OK19:15+5:307:14B
42Albin BergerDomnarvets GOIF19:44+5:597:25B
Jonatan StåhlSundbybergs IKej godkändB
Karl PetersénOK Njudungej godkändB
David BorgSödertälje-Nykvarn OFej godkändB

H18 kval B

2 700 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Samuel PihlströmOK Landehof13:485:06A
2Axel ElmbladBredaryds SOK14:28+0:405:21A
3Jesper LidmarSnättringe SK14:49+1:015:29A
4Benjamin NäslundSkogslöparna14:51+1:035:30A
5Philip CarlssonNyköpings OK14:56+1:085:31A
6Johan LangerakJärfälla OK15:04+1:165:34A
7Hugo StrömMullsjö SOK15:16+1:285:39A
8Isak HagbergKalmar OK15:23+1:355:41A
9Aron ÖstangårdGamleby OK15:30+1:425:44A
9Alfred PetterssonMullsjö SOK15:30+1:425:44A
11Felix BäckstädeVisborgs OK15:34+1:465:45A
12Jonas CarlssonStora Tuna OK15:37+1:495:47A
13Emanuel HerberthsonLinköpings OK15:39+1:515:47A
14Emil BoströmOK Linné15:43+1:555:49A
15Duncan RobertsonSvaide Roma SOK15:44+1:565:49A
16Mattis PerssonEksjö SOK15:47+1:595:50A
17Hannes LindahlSundsvalls OK15:50+2:025:51A
18Felix SilverGävle OK16:03+2:155:56A
19Rasmus PetterssonOK Djerf16:07+2:195:58A
19Henrik PetrisiVästerbergslagens OL16:07+2:195:58A
21Olle BergstedtMarkbygdens OK16:17+2:296:01B
22Karl LundinOK Hällen16:19+2:316:02B
23Jakob Gadefors-NauHaninge SOK16:23+2:356:04B
24Olof LjunggrenLinköpings OK16:24+2:366:04B
25Oskar SundblomRånäs OK16:39+2:516:09B
26Elias ThörnbladTrollhättans SOK17:04+3:166:19B
27Alvar MelinHaninge SOK17:17+3:296:24B
28Johannes BladhTullinge SK17:18+3:306:24B
29Albin KårénSundsvalls OK17:35+3:476:30B
30Alexander SchandlOK Södertörn17:54+4:066:37B
31Mattias ÖsterdahlVisborgs OK19:06+5:187:04B
32Karl GranathOK Kåre19:34+5:467:14B
33Elis SandbergAlfta-Ösa OK20:02+6:147:25B
34Axel LundgrenSundsvalls OK20:08+6:207:27B
35Jonas BjörsLjusdals OK22:06+8:188:11B
36Hjalmar WennbergHudiksvalls OK24:50+11:029:11B
Hugo MandingerTrollhättans SOKej godkändB
Leo JohanssonOK Kolmårdenej godkändB
Hugo SetthagenOK Trananej godkändB
Jakob WilhelmssonKarlskrona SOKej startB
Isak WestringJärfälla OKej startB
Samuel StålnäbbDomnarvets GOIFåterbudB
Gustav BjörklundIFK Mora OKåterbudB

D18 kval A

2 190 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Hanna LundbergOK Renen12:075:31A
2Ebba BerglinOK Orion12:39+0:325:46A
3Emma LingIK Hakarpspojkarna12:42+0:355:47A
4Alva SonessonFalköpings AIK OK12:54+0:475:53A
5Alma Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna13:18+1:116:04A
6Petrina CostermansJärla Orientering13:27+1:206:08A
7Hillevie SvärdSträngnäs-Malmby OL13:39+1:326:13A
8Hilma HolmströmHärlövs IF14:04+1:576:25A
9Therese NilssonOK Österåker14:16+2:096:30A
10Karin WedmanVästerbergslagens OL14:33+2:266:38A
11Amelie JosefssonSkogslöparna14:38+2:316:40A
12Matilda LindhSundbybergs IK14:39+2:326:41A
13Anna AasaOK Renen14:41+2:346:42A
14Thea WennbergSkellefteå OK14:42+2:356:42A
15Thea FagerströmIFK Göteborg Orientering14:46+2:396:44A
16Elsa NilssonDomnarvets GOIF14:49+2:426:45A
16Ebba AdebrantTumba-Mälarhöjden OK14:49+2:426:45A
18Ebba LindmanIK Hakarpspojkarna14:54+2:476:48A
19Agnes KarlssonÄlvsby IF OK15:07+3:006:54A
20Alma GustafssonSOK Aneby15:11+3:046:55A
21Julia GunnarssonMalungs OK Skogsmårdarna15:46+3:397:11B
21Amanda KarmetunOK Njudung15:46+3:397:11B
23Sanna HedbergOK Södertörn15:51+3:447:14B
24Elin LindbladOK Djerf16:13+4:067:24B
25Kristina KlingnéusIK Vikings OK16:39+4:327:36B
26Kajsa LjungbergTumba-Mälarhöjden OK18:51+6:448:36B
27Moa EngströmOK Renen20:22+8:159:17B
Klara HöglundEksjö SOKåterbudB

D18 kval B

2 180 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tidFH
1Hilda Holmqvist JohanssonIK Hakarpspojkarna12:235:40A
2Ebba LindellIF Thor12:55+0:325:55A
3Tilda ÖstbergStora Tuna OK13:02+0:395:58A
4Tilde BacklundOK Södertörn13:27+1:046:10A
5Tilda GolsäterKorsnäs IF OK13:39+1:166:15A
6Klara AnderssonDomnarvets GOIF13:41+1:186:16A
7Ellen BlennowFalköpings AIK OK13:58+1:356:24A
8Kajsa BogrenSundbybergs IK14:01+1:386:25A
9Ylva SandénOK Södertörn14:16+1:536:32A
10Signe NilssonNyköpings OK14:17+1:546:33A
11Agnes BromanOK Roslagen14:34+2:116:40A
12Tove PetterssonOK Roxen14:36+2:136:41A
13Lovisa WigertzLånghundra IF14:45+2:226:45A
14Tove OrdqvistKils OK14:52+2:296:49A
15Nicolina MobergOK Tyr15:04+2:416:54A
16Emilia BergströmOK Rodhen15:11+2:486:57A
17Anna LithellOK Linné15:18+2:557:01A
18Thea SvenssonIK Vikings OK15:26+3:037:04A
19Moa HjorthDomnarvets GOIF15:38+3:157:10A
20Ella StenilsOK Hällen15:54+3:317:17A
21Emmie LindbäckOK Renen16:21+3:587:30B
22Amelie RajanIFK Lidingö SOK16:49+4:267:42B
23Maja SandvikAttunda OK17:05+4:427:50B
24Julia NordlanderSundsvalls OK17:06+4:437:50B
25Frida ArnessonSkarpnäcks OL17:07+4:447:51B
26Alice MarmelidOK Roxen17:20+4:577:57B
27Tove FrænellSundsvalls OK18:33+6:108:30B

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser