Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veterantävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veterantävling
Arrangörsorganisation: Åkers IF
Datum: torsdag 4 april 2019

Bana A

4 500 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats JohanssonSödertälje-Nykvarn OF37:158:16
2Hans-Ove ErikssonNyköpings OK38:58+1:438:39
3Claes ÖgrenSkarpnäcks OL41:46+4:319:16
4Stig LandstorpOK Tor45:16+8:0110:03
5Kuno ÖsterlundVästerås SOK47:14+9:5910:29
6Mats GärlingStjärnhovs OK 6547:29+10:1410:33
7Henrik OlssonHallstahammars OK48:33+11:1810:47
8Rolf MathisenEskilstuna OL48:43+11:2810:49
9Alf LindbergKöping-Kolsva OK50:54+13:3911:18
10Bengt KärrströmTullinge SK51:08+13:5311:21
11Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK51:27+14:1211:26
12Göran WelénKöping-Kolsva OK53:01+15:4611:46
13Peder WickströmArboga OK54:28+17:1312:06
14Olle GranathSurahammars SOK55:23+18:0812:18
15Leif WadmanKöping-Kolsva OK59:37+22:2213:14
16Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:03:53+26:3814:11
17Kurt ErikssonVandrarringen1:03:59+26:4414:13
18Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:09:49+32:3415:30
19Kjell FröbergEskilstuna OL1:18:22+41:0717:24
20Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:18:32+41:1717:27
21Tommy WåhlinVästerås SOK1:18:58+41:4317:32
22Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:19:57+42:4217:46
Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OFutgått

Bana B

3 720 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pernilla KlemetsKöping-Kolsva OK38:1510:16
2Stig PedersonSNO38:16+0:0110:17
3Bo MagnussonKFUM Örebro OK39:24+1:0910:35 Ladda ner rutt i gpx-format
4Göran ForsbergNyköpings OK41:36+3:2111:10
5Curt KarlssonNyköpings OK41:58+3:4311:16
6Agneta NilssonEskilstuna OL42:16+4:0111:21
7Knut-Åke HallebroOK Klemmingen42:17+4:0211:21
8Jerry HolmEskilstuna OL44:14+5:5911:53
9Peter LjungströmVästerås SOK44:45+6:3012:01
10Inga JohanssonNyköpings OK45:16+7:0112:10
11Lennart JohanssonOK Tor45:32+7:1712:14
12Sven DanielssonEskilstuna OL45:37+7:2212:15
13Ulf SvedestamEskilstuna OL46:34+8:1912:31
13Tommy LjungkvistÄrla IF46:34+8:1912:31
15Mats NilssonEskilstuna OL46:35+8:2012:31
16Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL47:11+8:5612:41
17Lars JohanssonOK Tor47:57+9:4212:53
18Håkan SöderqvistArboga OK48:06+9:5112:55
19Per-Arne EkbomArboga OK48:31+10:1613:02
20Lennart LundquistOK Nalle48:57+10:4213:09
21Rolf LindIK Standard49:23+11:0813:16
22Ove LarssonEskilstuna OL50:56+12:4113:41
23Anders WikströmVästerås SOK51:04+12:4913:43
24Per HaepplingVästerås SOK51:37+13:2213:52
25Olle ArmanNyköpings OK51:51+13:3613:56
26Åke GranstamOK Tor52:05+13:5014:00
27Mona ForsbergNyköpings OK54:07+15:5214:32
28Göran SvärdOK Klemmingen54:22+16:0714:36
29Leif ZettervallVästerås SOK55:56+17:4115:02
30Christer ErikssonVRK57:29+19:1415:27
31Sören JohanssonSala OK58:09+19:5415:37
32Hans MalmkvistVästerås SOK1:04:58+26:4317:27
Jarl Erik PalmKjula IFej godkänd
Kerstin FrencknerSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Bo OrtmanVandrarringenej godkänd
Arne KarlssonOK Torej godkänd
Erik RundströmOK Tjärnenej godkänd
Lars-Erik RaskVästerås SOKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format

Bana C

3 030 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo LindkvistKöping-Kolsva OK34:5611:31
2Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF35:26+0:3011:41
3Mats ErikssonSala OK36:39+1:4312:05
4Bo ErikssonKöping-Kolsva OK37:05+2:0912:14
5Leif JanssonEskilstuna OL38:55+3:5912:50
6Stina VahlgrenSträngnäs-Malmby OL39:50+4:5413:08
7Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo39:51+4:5513:09
8Monica SvärdOK Klemmingen39:54+4:5813:10
9Anita JohanssonOK Tor40:09+5:1313:15
10Ia GranatSurahammars SOK40:22+5:2613:19
11Anders RymanSträngnäs-Malmby OL40:31+5:3513:22
12Hans GustavssonNyköpings OK41:04+6:0813:33
13Göran JanzonArboga OK41:16+6:2013:37
14Karl-Robert MoqvistOK Tor41:17+6:2113:37
15Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK42:00+7:0413:51
16Dolwai HellbergSurahammars SOK42:06+7:1013:53
17Esko RaitaÄrla IF42:16+7:2013:56
17Ingemar GustafssonOK Tjärnen42:16+7:2013:56
19Ingemar JonssonHallstahammars OK42:42+7:4614:05
20Gun MillingerVästerås SOK42:55+7:5914:09
21Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK43:10+8:1414:14
22Maria KärrströmTullinge SK43:28+8:3214:20
23Sven-Arne NilssonOK Klemmingen43:43+8:4714:25
24Gittan JonssonKjula IF44:27+9:3114:40
25Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL44:41+9:4514:44
26Lennart KarlssonOK Grip44:56+10:0014:49
27Gullan AnderssonVästerås SK OK45:01+10:0514:51
28Rolf LindblomKjula IF45:16+10:2014:56
29Nils JohanssonOK Tjärnen45:41+10:4515:04
30Annika NorströmHallstahammars OK46:23+11:2715:18
31Bo LenanderVästerås SOK46:30+11:3415:20
32Anders MillingerVästerås SOK46:31+11:3515:21
33Leif ThorssonOK Grip47:10+12:1415:33
34Kerstin LissEskilstuna OL47:33+12:3715:41
35Siv FrodinKöping-Kolsva OK47:47+12:5115:46
36Kerstin PalmKjula IF48:15+13:1915:55
37Kjell JohanssonNyköpings OK48:49+13:5316:06
38Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF49:21+14:2516:17
39Björn EkholmVästerås SOK51:20+16:2416:56
40Sixten WesterlundSödertälje IF53:10+18:1417:32
41Rune VikmanVästerås SOK54:24+19:2817:57
42Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL56:39+21:4318:41
43Lennart ErikssonOK Enen57:22+22:2618:55
44Berit GustavssonSödertälje IF57:51+22:5519:05
45Rolf LindblomOK Klemmingen57:58+23:0219:07
46Margareta LöfqvistVästerås SOK1:00:02+25:0619:48
47Stig GustavssonSödertälje IF1:01:28+26:3220:17
48Nils HellbergVästerås SOK1:05:09+30:1321:30
49Kjell KarlssonOK Tjärnen1:08:40+33:4422:39
50Anne Margareth BjörkmanArboga OK1:10:24+35:2823:14
51Lars KjellmanVandrarringen1:12:10+37:1423:49
52Åke ErikssonOK Grip1:19:16+44:2026:09
53Ulf BjörkmanArboga OK4:24:18+3:49:221:27:13
Bo CarlssonNyköpings OKej godkänd
Rolf SvenssonVästerås SOKej godkänd
Kjell BlombergIK Standardej godkänd
Bengt OdeVästerås SOKutgått

Bana D

2 250 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL33:5815:05
2Göran WiigHallstahammars OK34:16+0:1815:13
3Rune SandbergHallstahammars OK34:49+0:5115:28
4Anders WelénKöping-Kolsva OK35:28+1:3015:45
5Alf KårefältOK Tor35:52+1:5415:56
6Per WiigHallstahammars OK37:50+3:5216:48
7Anders JohanssonKjula IF38:06+4:0816:56
8Marianne ArnholmEskilstuna OL39:09+5:1117:24
9Lennart KarlénVästerås SOK39:40+5:4217:37
10Monica AndreassonOK Tor40:10+6:1217:51
11Anders JohanssonNyköpings OK40:36+6:3818:02
12Christina GohdeVästerås SOK40:43+6:4518:05
13Sune AhlinKöping-Kolsva OK40:44+6:4618:06
14Lennart LundhÄrla IF40:54+6:5618:10
15Lars AndreassonOK Tor41:00+7:0218:13
16Lars NordSödertälje IF41:53+7:5518:36
17Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo41:57+7:5918:38
18Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF42:13+8:1518:45
19Kjell HanningIK Standard42:55+8:5719:04
20Bo KarlssonKöping-Kolsva OK43:35+9:3719:22
21Stig WesterbergOK Tor43:56+9:5819:31
22Jan FlodinOK Nalle45:23+11:2520:10
23Stig LundinEskilstuna OL46:57+12:5920:52
24Johnny ErixonFellingsbro GOIF47:21+13:2321:02
25Roland RohdeFellingsbro GOIF48:47+14:4921:40
26Christer LiwellÄrla IF49:58+16:0022:12
27Barbro MelvingerOK Enen51:45+17:4723:00
28Lena GustafssonOK Klemmingen52:54+18:5623:30
29Rolf JanssonIF Rune53:45+19:4723:53
30Inger LundSala OK53:53+19:5523:56
31Bengt DagermarkÄrla IF55:30+21:3224:40 Ladda ner rutt i gpx-format
32Inga-Britt MalmGarphyttans IF1:04:32+30:3428:40
33Boy NymanVandrarringen1:06:27+32:2929:32
34Ann-Shalotte Duhaneol1:11:51+37:5331:56
35Britt-Marie ErikssonOK Grip1:14:41+40:4333:11
36Monica Lindkvist MöllerSödertälje-Nykvarn OF4:06:10+3:32:121:49:24
Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Bana E

1 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Gösta NilssonSträngnäs-Malmby OL33:0019:24
2Kjell LindbergVästerås SOK33:25+0:2519:39
3Lars SöderlundHallstahammars OK35:26+2:2620:50
4Henry KarlssonÄrla IF35:33+2:3320:54
5Els-Marie LundquistOK Nalle37:29+4:2922:02
6Erland KarlssonOK Tjärnen38:05+5:0522:24
7Bengt-Olof BlidströmOK Tor38:29+5:2922:38
8Dagny AnderssonOK Tjärnen40:53+7:5324:02
9Görel SvedestamEskilstuna OL42:48+9:4825:10
10Martin BergstrandVandrarringen47:40+14:4028:02
11Lennart SchweitzOK Grip48:45+15:4528:40
12Margareta JohanssonOK Tor49:13+16:1328:57
13Gun AnderssonEskilstuna OL51:56+18:5630:32
14Ingrid LundinEskilstuna OL3:56:19+3:23:192:19:00

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser