Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-skytte, klassisk distans, Svenska Cupen #2, World Cup #6

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-skytte, klassisk distans, Svenska Cupen #2, World Cup #6
Arrangörsorganisationer: Göteborg-Majorna OK / IF Marin Väst
Datum: lördag 1 juni 2019

D21

5 600 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisa AnderssonP 10 IF1:24:5215:09
2Julia DavidssonOK Klemmingen1:27:01+2:0915:32
3Karin StenbackDalregementets IF1:30:03+5:1116:04
4Emma KantarpP 10 IF1:32:41+7:4916:33
5Nina NajbjergDAN-team1:37:46+12:5417:27
6Klara LjunggrenLinköpings OK1:39:44+14:5217:48
7Linda LönnebergTäby OK1:42:02+17:1018:13
8Satu RautiainenFinland Team1:44:01+19:0918:34
9Alice AxelssonMullsjö SOK1:46:11+21:1918:57
10Pernilla SirviöSWE MIL TEAM1:53:51+28:5920:19
11Pernille GyllingDAN-team1:56:44+31:5220:50
12Terese HerlinAttunda OK1:58:41+33:4921:11
13Karin SteneboSWE MIL TEAM2:05:04+40:1222:20
14Mona RassmussenDAN-team2:05:19+40:2722:22
15Kristine BaagøDAN-team2:11:29+46:3723:28
16Stina BacklundSWE MIL TEAM2:22:01+57:0925:21
17Sylvia ÅgrenSWE MIL TEAM2:42:23+1:17:3128:59
Caroline SandelinFinland Teamej godkänd
Terese EklövTumba-Mälarhöjden OKej start
Tove PerssonMölndal Outdoor IFej start
Desiré RexGöteborg-Majorna OKej start

H21

6 900 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikko HölsöFinland Team1:18:2711:22
2Henrik JonssonP 10 IF1:19:30+1:0311:31
3Gustav HindérOK Tisaren1:19:55+1:2811:34
4Juha-Matti HuhtanenFinland Team1:20:16+1:4911:37
5Johan EklövTumba-Mälarhöjden OK1:21:17+2:5011:46
6Johan HagströmerOK Klemmingen1:22:35+4:0811:58
7Martin JanssonHäverödals SK1:22:38+4:1111:58
8Annti IivariFinland Team1:25:01+6:3412:19
9Albin AxelssonMullsjö SOK1:32:57+14:3013:28
10Robert JohanssonTäby OK1:35:14+16:4713:48
11Maxime BonneauLinköpings OK1:35:29+17:0213:50
11Jonas Falck WeberDAN-team1:35:29+17:0213:50
13Björn KarlssonSWE MIL TEAM1:37:15+18:4814:05
14Anton BernevingOK Gipen1:39:27+21:0014:24
15Anders JanssonMölndal Outdoor IF1:39:58+21:3114:29
16Tapio PeräFinland Team1:41:31+23:0414:42
17Jeppe Rolf AndersenDAN-team1:42:47+24:2014:53
18Lasse HelwegDAN-team1:43:01+24:3414:55
19Lars JakobssonSWE MIL TEAM1:46:04+27:3715:22
20Ingemar EricssonSWE MIL TEAM1:53:23+34:5616:25
21Hans Kresten LarsenDAN-team2:00:21+41:5417:26
22Ulrik StaugaardDAN-team2:02:10+43:4317:42
23Linus OlssonOK Gipen2:04:54+46:2718:06
24Patrik GrankvistSWE MIL TEAM2:20:48+1:02:2120:24
25Jonas PålssonSWE MIL TEAM2:23:27+1:05:0020:47
26Michael PerssonSWE MIL TEAM2:41:24+1:22:5723:23
Johan LidströmSWE MIL TEAMej godkänd
Håkan HanssonSWE MIL TEAMej start
Robbin KantarpP 10 IFej start
Allan Reiche AndersenDAN-teamåterbud
Andreas MikkelsenDAN-teamåterbud
Jes Mose JensenDAN-teamåterbud

H20

5 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Marcus SteneboAttunda OK1:15:3113:29
2Tim DalheimerTäby OK1:33:18+17:4716:39
3Oskar EricssonRonneby OK1:49:51+34:2019:36

D18

3 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alma EmbretsenTäby OK2:17:3238:12

D16

3 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sigrid LjunggrenLinköpings OK1:19:1822:01
2Sofia TunessonSkogspojkarnas OK1:28:18+9:0024:31
Louise GædeAKIFej start

H16

4 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel BrönnestamOK Gipen1:23:0217:17

H14

3 600 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Miranda WallströmGöteborg-Majorna OK1:48:0130:00
2Nichlas Dag VestergårdIf Flyvestation Karup IFK1:52:54+4:5331:21
3Gustav RexOK Landehof1:57:26+9:2532:37
4Helmer KaarleI19IF2:02:35+14:3434:03
5Oskar EklövTumba-Mälarhöjden OK3:20:11+1:32:1055:36
Arvid EricssonRonneby OKej godkänd

H35

5 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulrik MagnussonHalmstad OK1:31:2716:19

D45

3 600 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Janni HelwegAkademisk Skytteforening ASej godkänd

H45

4 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Åke LjunggrenLinköpings OK1:22:4017:13
2Andreas FredrikssonAttunda OK1:37:11+14:3120:14
3Bo KronOK Gipen2:04:26+41:4625:55

D50

3 600 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Anette ArksandVallentuna-Össeby OLej start

H50

4 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Magnus AbrahamssonHalmstad OK1:20:1116:42
2Fredrik SteneboAttunda OK1:22:38+2:2717:12
3Claus Gron LyngbyKolding OK1:30:02+9:5118:45
4Christer ArksandVallentuna-Össeby OL1:30:08+9:5718:46
5Christen LaursenKolding OK1:43:34+23:2321:34
6Christian SaxeAkademisk Skytteforening AS1:49:42+29:3122:51
7Michael KarlssonSWE MIL TEAM1:54:19+34:0823:48
8Allan BaagøAKIF2:00:59+40:4825:12

H55

4 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Leif HaajanenOK Raseborg1:21:0316:53
2Klaes AxelssonMullsjö SOK1:42:42+21:3921:23
3Per AndénOK Linné1:56:02+34:5924:10
4Frank BraatzBiathlon Team Germany1:58:42+37:3924:43
5Hans MandahlOK Tisaren2:06:22+45:1926:19
6Lennart Bo KristiansenIf Flyvestation Karup IFK2:14:14+53:1127:57
7Carsten HelligsøIf Flyvestation Karup IFK2:14:40+53:3728:03

H60

3 600 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jess RasmussenIf Flyvestation Karup IFK1:15:3921:00
2Urban LarssonOK Gipen1:22:43+7:0422:58
Jørgen PedersenAkademisk Skytteforening ASej start

H65

3 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders MalmbergDalregementets IF1:30:4125:11
2Yngve NilssonOK Gipen1:31:14+0:3325:20
3Varny VestergaardIf Flyvestation Karup IFK1:40:05+9:2427:48
4Ole ChristiansenDAN-team2:02:20+31:3933:58
5Flemming SasserIf Flyvestation Karup IFK2:15:09+44:2837:32
6Villy JensenIf Flyvestation Karup IFK2:25:00+54:1940:16
7Erik Dag NielsenIf Flyvestation Karup IFK2:37:17+1:06:3643:41
Karsten RichardtIf Flyvestation Karup IFKej start

Propaganda

3 600 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK1:21:0022:30
2Jenny StenbergOK Gipen2:23:39+1:02:3939:54
3Xin ZhangMunchen OC2:38:23+1:17:2343:59

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser