Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Frösö 5-dagars 2019 E4

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Frösö 5-dagars 2019 E4
Arrangörsorganisation: Frösö IF
Datum: tisdag 21 maj 2019

A

6 990 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas HolmbergIFK Mora OK41:295:56
2Lukas  PetersonKlubblös44:42+3:136:23
3Hampus LindblomÅsarna IK49:31+8:027:05
4Oscar RiisGamleby OK50:01+8:327:09
5Ulf LindqvistÖstersunds OK50:24+8:557:12
6Markus  HanssonFrösö IF54:00+12:317:43
7Pär BodénLitsbygdens SK57:33+16:048:13
8Erik HedmanÖstersunds OK58:11+16:428:19
9Patrik BrorssonFrösö IF59:57+18:288:34
10Daniel NäslundÖstersunds OK1:02:34+21:058:57
11Anders ErikssonFrösö IF1:02:51+21:228:59
12Tommy EkFrösön1:03:18+21:499:03
13Maria Dovåker LissÖstersunds OK1:06:16+24:479:28
14Björn IsraelssonOK Storsjön1:20:15+38:4611:28
15Magnus AhnesjöKlubblös1:22:39+41:1011:49
16Christine HägglundÖstersunds OK1:23:39+42:1011:58
17Stina  NilssonIFK Mora Skidor1:26:40+45:1112:23
18Richard EngholmTandsbyns IF1:26:54+45:2512:25
Jonas DanvindIK Skabbrävenej godkänd
Johan NäslundÖstersunds OKej godkänd

B

4 910 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl EnelandFrösö IF39:067:57
2Betty Ann BjerkreimIL Tyrving39:22+0:168:01
3Ola RavaldÖstersunds OK39:39+0:338:04
4Oscar BorgFK Åsen40:32+1:268:15
5Daniel AnderssonOK Storsjön41:03+1:578:21
6Thomas BergströmKlubblös45:00+5:549:09
7Adrian JonesÖstersunds OK45:20+6:149:13
8Julia AngelsiööOK Linné45:39+6:339:17
9Håkan CarnlandFrösö IF46:09+7:039:23
10Anton ElsethOfferdals SK46:41+7:359:30
11Erik WillénÖstersunds OK47:46+8:409:43
12Tua DahlgrenÖstersunds OK49:51+10:4510:09
13Gustav YdenÖstersunds SK50:24+11:1810:15
14Urban LindgrenOK Storsjön52:08+13:0210:37
15Camilla HambergÖstersunds OK52:45+13:3910:44
16Mats  KarlströmFrösö IF52:52+13:4610:46
17Casja MartinssonVBOL53:29+14:2310:53
18Oskar OhlssonTullus SG53:43+14:3710:56
19Anton IvarssonTullus SG53:47+14:4110:57
20Jonas PetersonIFK Umeå54:07+15:0111:01
21Kajsa WernerKlubblös55:02+15:5611:12
22Johan NilssonÖstersunds OK57:23+18:1711:41
23Stefan ErikssonÅsarna IK59:12+20:0612:03
24Agnes MattssonTandsbyns IF1:00:14+21:0812:16
25Katarina LindblomFrösö IF1:01:04+21:5812:26
26Line ScharlKlubblös1:04:55+25:4913:13
27Nina ÖstKlubblös1:06:01+26:5513:26
28Camilla GillströmÖstersunds OK1:06:12+27:0613:28
28Veronika BäckmanBrunflo IF1:06:12+27:0613:28

C

4 430 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julius LidarÖstersunds OK33:177:30
2Sanna HjalmarsÖFS35:09+1:527:56
3Axel ArnessonÖstersunds OK36:20+3:038:12
4Ola LekseliusFrösö IF38:11+4:548:37
5Maria HalvarssonÖstersunds OK39:16+5:598:51
6Jakob WickenbergÖstersunds OK40:34+7:179:09
7Ola LindgrenÖstersunds OK40:59+7:429:15
8Niklas PetterssonKlubblös41:38+8:219:23
9Olle HambergÖstersunds OK42:19+9:029:33
10Gunnar HaglundFrösö IF42:21+9:049:33
11Ove HemmingssonBrunflo IF44:23+11:0610:01
12Fredrik MartinssonFrösö IF44:29+11:1210:02
13Katrin JohanssonBrunflo IF44:30+11:1310:02
14Hanna ErikssonRöbäcks SK45:34+12:1710:17
15Cathrine WikstenKlubblös47:45+14:2810:46
16Charlotta NilssonFrösö IF47:53+14:3610:48
17Christina RavaldÖstersunds OK48:19+15:0210:54
18Göran NilssonOK Vildhussen49:00+15:4311:03
19Andre NordströmFrösö IF49:51+16:3411:15
20Lars-Peter JohnssonSelånger SOK49:54+16:3711:15
21Jessica WestmanFrösö IF51:38+18:2111:39
22Lisa  BergströmKlubblös51:44+18:2711:40
23Ingeborg DanielssonÖstersunds OK52:58+19:4111:57
24Elvira HermanssonOfferdals SK53:30+20:1312:04
25Lennart IvarssonOK Storsjön54:56+21:3912:24
26Ylva NowénFrösö IF55:25+22:0812:30
27Tova SwärdKlubblös56:03+22:4612:39
28Johanna DahlVårby IK56:14+22:5712:41
29Märta SvedskogFrösö IF56:41+23:2412:47
30Kristina PeterssonIFK Umeå58:30+25:1313:12
31Per-Erik OlssonKlubblös59:01+25:4413:19
32Hans GreenÖstersunds OK1:03:02+29:4514:13
33Bengt JonssonÖstersunds OK1:03:49+30:3214:24
34Jenny JohannessonKlubblös1:04:47+31:3014:37
35Karin WalltinÖstersunds OK1:23:25+50:0818:49
Vidar BäckmanFrösö IFej godkänd

D

3 470 m, 52 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rickard WasellHavöysund IL31:028:56
2Lina LarssonVänersborgs SK32:38+1:369:24
3Lars LodinÖstersunds OK33:53+2:519:45
4Jakob RihneIca Blå Center36:16+5:1410:27
5David HåkanssonKlubblös37:17+6:1510:44
6Martin JohanssonFrösön40:11+9:0911:34
7Seth PerssonFältjägarnas IF40:20+9:1811:37
8Irma ÖstbergAlfta-Ösa OK40:33+9:3111:41
9Hans HäggmarkFrösö IF41:21+10:1911:54
10Filippa BernstenÖstersunds OK41:24+10:2211:55
11Peter BoiardtÖFS41:50+10:4812:03
12Bernt ÅkerlundFältjägarnas IF41:51+10:4912:03
13Lars Jönsson-LooJämtkraft IF42:07+11:0512:08
14Ulrika WillénÖstersunds OK43:27+12:2512:31
15Malin CarnlandFrösö IF44:04+13:0212:41
16Emelie StålbergÖstersunds OK46:01+14:5913:15
17Kristina LarssonÖstersunds OK46:42+15:4013:27
18Ove JönssonBrunflo IF47:33+16:3113:42
19Anna-Karin EnghultFrösö IF47:38+16:3613:43
20Jonna EnghultFrösö IF47:39+16:3713:43
21Agneta SamuelssonFältjägarnas IF48:09+17:0713:52
22Ingela RönnestrandFrösö IF48:40+17:3814:01
23Kjell EnarssonÖstersunds OK48:50+17:4814:04
24Lars SahlénÖstersunds OK49:37+18:3514:17
25Amanda DahlstenHede SK49:49+18:4714:21
26Maria AndersdotterBrunflo IF50:17+19:1514:29
27Peter ZwahlenÖstersunds OK50:28+19:2614:32
28Sixten LindblomFrösö IF54:55+23:5315:49
29Elsa StrömqvistÖstersund Draghund55:02+24:0015:51
30Thomas AnderssonÖstersund Draghund55:09+24:0715:53
31Helen EriksdotterÖstersunds OK55:52+24:5016:05
32Camilla BoiardtÖFS56:26+25:2416:15
33Åsa LindqvistÖstersunds OK56:29+25:2716:16
34Leif AllonenFältjägarnas IF56:47+25:4516:21
35Monica Skoog BoströmBrunflo IF1:01:54+30:5217:50
36Emma WidegrenDiös IF1:02:57+31:5518:08
37Malla OlssonHede SK1:03:14+32:1218:13
38Adam TengbladFrösö IF1:06:09+35:0719:03
39Björn JanssonFrösö IF1:06:39+35:3719:12
39Anna KlingKlubblös1:06:39+35:3719:12
41Hagbard PaulsonKatarinagården1:10:57+39:5520:26
42Katarina PaulsonKatarinagården1:11:21+40:1920:33
43Karin BäckHede SK1:13:57+42:5521:18
44Nils RönnestrandFrösö IF1:18:19+47:1722:34
45Isak  OscarssonFrösö IF1:19:04+48:0222:47
46Erik TengbladFrösö IF1:19:51+48:4923:00
Olle SjöblomÖstersunds OKej godkänd
Claes SöderhjelmÖstersunds OKej godkänd
Stina AndreassonFrösö IFej godkänd
Örjan BäckmanFrösö IFej godkänd
Hans ÅgrenÖstersunds OKej godkänd
Jonatan GreenÖstersunds OKej godkänd

E

4 110 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefin DahlstenHede SK37:499:12
2Ida IndahlOfferdals SK40:50+3:019:56
3Lars-Åke LarssonÖstersunds OK41:00+3:119:58
4Ida NordinÖstersunds OK43:07+5:1810:29
5Cissi HinderssonFriskis o Svettis44:09+6:2010:44
6Robin HammarstedtKlubblös44:19+6:3010:46
7Helena StåhlFrösö IF45:12+7:2310:59
8Sanna PetersonKlubblös47:11+9:2211:28
9Linnea AnderssonKlubblös49:01+11:1211:55
10Henrik FlygareÖstersunds OK50:34+12:4512:18
11Sara SehlstedtFrösö IF50:46+12:5712:21
12Stina Karin StrandforsOK Storsjön51:13+13:2412:27
13Helen JönssonKlubblös51:18+13:2912:28
14Ulf SöderbergÖstersunds OK54:11+16:2213:10 Ladda ner rutt i gpx-format
15Botvid NilbertÖstersunds OK56:34+18:4513:45
16Viktoria WinbergÖstersunds OK56:46+18:5713:48
17Sven-Martin ErikssonÖstersunds OK59:25+21:3614:27
18Fanny IsraelssonOK Storsjön1:01:08+23:1914:52
19Frida HäggmarkFrösö IF1:03:39+25:5015:29
20Gunilla AckerotFrösö IF1:08:18+30:2916:37
21Vidar EnelandFrösö IF1:14:36+36:4718:09
22Linda MårtensonKlubblös1:25:34+47:4520:49
23Åsa MyrinKlubblös1:25:39+47:5020:50
Sofie ÖhrmanÖSK Motionej godkänd

F

2 050 m, 40 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stina ErikssonÅsarna IK18:158:54
2Björn RönnestrandFrösö IF18:53+0:389:12
3Bodel GöranssonKlubblös19:14+0:599:22
4Arvid NygårdFrösö IF20:54+2:3910:11
5Iza GråbergKlubblös21:26+3:1110:27
6Sören PerssonKlubblös21:59+3:4410:43
7Valdemar ThelandFrösö IF22:09+3:5410:48
8Kajsa BernstenÖstersunds OK22:20+4:0510:53
9Gunnar HellströmOK Drommen22:21+4:0610:54
10Emma LidarKlubblös22:26+4:1110:56
11Janna ThalenFrösö IF22:48+4:3311:07
12Lykke AnderssonKlubblös24:03+5:4811:43
13Torsten StareFrösö IF24:45+6:3012:04
14Hanna RisbergKlubblös26:15+8:0012:48
15Hugo EnelandFrösö IF26:19+8:0412:50
16Rakel StåhlFrösö IF26:20+8:0512:50
17Simon  CarlquistFrösö IF26:50+8:3513:05
18Emil LövholmFrösö IF26:54+8:3913:07
19Loa NordströmFrösö IF26:57+8:4213:08
20Tuva ÅslundFrösö IF27:07+8:5213:13
21Nils KonradssonFrösö IF27:39+9:2413:29
22Charlie StoneFrösö IF27:52+9:3713:35
23Ville LöfgrenFrösö IF27:54+9:3913:36
24Embla SjölundÖrnsköldsviks OK28:06+9:5113:42
25Lilly HallinIF Castor28:32+10:1713:55
26Olle HallinÖIK28:37+10:2213:57
27Klara GöranssonÅsarna IK28:42+10:2714:00
28Therese HallinÖFTK29:57+11:4214:36
29Alice Esping-SvarcMarieby Gif30:11+11:5614:43
30Björn WikstrandÖstersunds OK31:25+13:1015:19
31Jonatan SwedinFrösö IF31:40+13:2515:26
32Tor EngholmLitsbygdens SK32:57+14:4216:04
33Herman GöranssonÅsarna IK34:37+16:2216:53
34Jens EngholmLitsbygdens SK35:04+16:4917:06
35Emma TrehnFrösa IF35:20+17:0517:14
36Astrid GrundqvistFrösö IF36:39+18:2417:52
37Selma JohannessonÖGIF39:16+21:0119:09
38Emilia JohanssonÖstersunds OK48:38+30:2323:43
39Gösta NilssonÖstersunds OK59:23+41:0828:58
Alvar LindblomFrösö IFej godkänd

G

1 850 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer NygårdFrösö IF23:5412:55
2Erik HedströmÖstersunds OK24:30+0:3613:14
3Eskil EnelandFrösö IF25:58+2:0414:02
4Hektor StåhlFrösö IF26:04+2:1014:05
5Anton TrehnFrösö IF26:20+2:2614:14
6Tyra LodinÖstersunds OK29:37+5:4316:00
7Meja TullssonFrösö IF30:24+6:3016:25
8Gaston SandströmFrösö IF30:37+6:4316:32
9Svea StenKlubblös31:47+7:5317:10
10Emelie StoneFrösö IF33:36+9:4218:09
11Sally StareFrösö IF34:44+10:5018:46
12Lo ÅslundFrösö IF34:45+10:5118:47
13Matilda LindblomKlubblös36:33+12:3919:45
14Elis OlofssonÅs IF37:53+13:5920:28
15Tage OlofssonÅs IF38:09+14:1520:37
16Tove YtterbyFrösö IF38:53+14:5921:01
17Hedvig SvedskogFrösö IF42:19+18:2522:52
18Elvin NäslundÖstersunds OK45:00+21:0624:19
19Elsa HägglundÖstersunds OK45:36+21:4224:38
20Stina NordFrösö IF51:21+27:2727:45
21Selma LindblomFrösö IF52:20+28:2628:17
Silva Björklund CarleFrösö IFej godkänd
Iris HernerudFrösö IFej godkänd

Challenge

6 030 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristoffer ThelandFrösö IF42:487:05
2Johan DahlborgFrösö IF44:00+1:127:17
3Henrik WestlingÖstersunds OK46:19+3:317:40
4Erik OlofssonÅs IF46:36+3:487:43
5Henrik JonssonÖstersunds OK51:59+9:118:37
6Emil KristianssonKlubblös52:28+9:408:42
7Britta NorgrenÖstersunds OK57:54+15:069:36
8Erik ThörnellKoler IF1:00:48+18:0010:04
9Karin Back SwedinFrösö IF1:03:19+20:3110:30
10Madelene SpichigerTrångsvikens IF1:05:52+23:0410:55
11Johanna SkottheimLima SKG1:09:52+27:0411:35
12Erica AjaxÖstersunds SK1:14:29+31:4112:21
13Markus FlinkbergÖstersunds SK1:14:31+31:4312:21
14Marcus JönssonTullus SK1:23:50+41:0213:54
15Lovisa EnglundJohannesberg AIK1:38:45+55:5716:22
16Emilia PetterssonSollefteå Skidor IF1:38:47+55:5916:22
Felicia LindqvistBiathlon Östersundej godkänd
John LagerskogArvisdjaur OKej godkänd

Miniknat

800 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Greta AndreassonFrösö IFfullföljt
Joline BergmanKlubblösfullföljt
Nils  FjellströmHusum IF orienteringfullföljt
August FridellKlubblösfullföljt
Majken HermanssonFrösö IFfullföljt
Silje HermanssonFrösö IFfullföljt
Gustav HernerudKlubblösfullföljt
Lilly  JohanssonFrösönfullföljt
Fridolf LidarKlubblösfullföljt
Malte LindblomKlubblösfullföljt
Lisa  NordFrösö IFfullföljt
Hedda PetersonKlubblösfullföljt
Olle PetersonKlubblösfullföljt
Livia SpichigerKlubblösfullföljt
Pirmin SpichigerKlubblösfullföljt
Lovisa SwedinFrösö IFfullföljt
Vega ThelandFrösö IFfullföljt
Hugo ThoressonÖstersunds SKfullföljt
Viktor TrehnFrösö IFfullföljt
Ester WasellHavöysund ILfullföljt
Stella YtterbyFrösö IFfullföljt

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser