Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Frösö 5-dagars 2019 E5

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Frösö 5-dagars 2019 E5
Arrangörsorganisation: Frösö IF
Datum: torsdag 23 maj 2019

A

6 780 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus LindblomÅsarna IK49:027:13
2Johan AndreassonFrösö IF52:27+3:257:44
3Pär BodénLitsbygdens SK54:05+5:037:58
4Lennart HambergÖstersunds OK55:51+6:498:14
5Anders ErikssonFrösö IF59:00+9:588:42
6Gunnar HagqvistFrösö IF59:12+10:108:43
7Per-Olof ErikssonFrösö IF1:00:29+11:278:55
8Erik RisbyKlubblös1:00:54+11:528:58
9Frida GustafssonIFK Göteborg Orientering1:03:22+14:209:20
10Björn IsraelssonOK Storsjön1:11:40+22:3810:34

B

4 980 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl EnelandFrösö IF36:057:14
2Tomas BergströmKlubblös39:04+2:597:50
3Anna-Lotta IrewallTjällmo-Godegårds OK41:41+5:368:22
4Björn OlofssonOK Storsjön42:06+6:018:27
5Håkan CarnlandFrösö IF42:32+6:278:32
6Anna WesterlundOK Storsjön42:36+6:318:33
7Anders DanielssonÖstersunds OK43:07+7:028:39
8Erik WillénÖstersunds OK44:10+8:058:52
9Urban LindgrenOK Storsjön46:44+10:399:23
10Per HäggströmFrösö IF48:13+12:089:40
11Camilla HambergÖstersunds OK50:42+14:3710:10
12Julia JanssonKlubblös54:15+18:1010:53
13Maria  GrundFrösöIF54:47+18:4211:00

C

4 530 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna ErikssonRöbäcks SK37:338:17
2Olle HambergÖstersunds OK38:04+0:318:24
3Johan BeiersenÖstersunds OK38:58+1:258:36
4Josefin DahlstenHede SK39:30+1:578:43
5Ove HemmingssonBrunflo IF42:39+5:069:24
6Kajsa WernerKlubblös42:54+5:219:28
7Magnus  ErikssonKlubblös44:30+6:579:49
8Gunnar  HaglundFrösö IF44:42+7:099:52
9Märta SvedskogFrösö IF46:25+8:5210:14
10Charlotta NilssonFrösö IF46:58+9:2510:22
11Nina ÖstKlubblös47:11+9:3810:24
12Jessica WestmanFrösö IF49:04+11:3110:49
13Fanny IsraelssonOK Storsjön51:29+13:5611:21
14Camilla GillströmÖstersunds OK52:47+15:1411:39
15Per Erik OlssonKlubblös53:12+15:3911:44
16David HåkanssonKlubblös57:19+19:4612:39
17Bengt JonssonÖstersunds OK1:04:46+27:1314:17

D

3 540 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans ÅgrenÖstersunds OK32:069:04
2Hanna LindblomKlubblös36:55+4:4910:25
3Peder MaijetRSA37:12+5:0610:30
4Seth PerssonFältjägarnas IF38:29+6:2310:52
5Sandra JohanssonKlubblös39:26+7:2011:08
6Tore HambergÖstersunds OK40:26+8:2011:25
7Malin CarnlandFrösö IF40:37+8:3111:28
8Karin  Back SwedinFrösö IF42:14+10:0811:55
9Ester OlofssonOK Storsjön43:55+11:4912:24
10Ida OlofssonOK Storsjön44:07+12:0112:27
11Åsa LindqvistÖstersunds OK46:10+14:0413:02
12Lovisa HäggströmFrösö IF46:55+14:4913:15
13Bo CarlssonOK Tjärnen47:45+15:3913:29
14Göran NilssonOK Vildhussen48:42+16:3613:45
15Ulf SöderbergÖstersunds OK50:07+18:0114:09 Ladda ner rutt i gpx-format
16Maria AndersdotterBrunflo IF51:02+18:5614:24
17Malla OlssonHede SK52:03+19:5714:42
18Agneta SamuelssonFältjägarnas IF53:29+21:2315:06
19Helene EriksdotterÖstersunds OK55:06+23:0015:33
20Ingeborg DanielssonÖstersunds OK55:15+23:0915:36
21Åsa WingmanDiös IF57:17+25:1116:10
22Peter ZwahlenÖstersunds OK59:29+27:2316:48
23Lars SahlénÖstersunds OK1:00:13+28:0717:00
24Karin BäckHede SK1:03:34+31:2817:57
25Lena HybrinkKlubblös1:03:36+31:3017:57
26Maja WillénÖstersunds OK1:03:49+31:4318:01
27Lars Erik MackheÖstersunds OK1:07:06+35:0018:57
28Irma ÖstbergAlfta-Ösa OK1:18:17+46:1122:06
29Fanny JohanssonFrösö IF1:23:35+51:2923:36
Hanna LindqvistÖstersunds OKej godkänd
Greta HedmanÖstersunds OKej godkänd
Jakob WickenbergÖstersunds OKej godkänd

E

4 460 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida IndahlOfferdals SK38:448:41
2Erika  DahlinKlubblös43:28+4:449:44
3Sofia StenvallKlubblös44:18+5:349:55
4Cissi HindersonFriskis Svettis45:43+6:5910:15
5Stina Karin StrandforsOK Storsjön58:32+19:4813:07
6Gunilla AckerotFrösö IF1:12:54+34:1016:20
7Vidar EnelandFrösö IF1:16:13+37:2917:05
Roger MarkströmFrösö IFej godkänd

F

2 030 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LindqvistÖstersunds OK13:436:45
2Lotta WickenbergÖstersunds OK19:12+5:299:27
3Bo  SvedskogFrösö IF19:19+5:369:30
3Jonatan BobergFrösö IF19:19+5:369:30
5Malte OlofssonOK Storsjön19:59+6:169:50
6Joar BäckmanFrösö IF20:16+6:339:59
7Ingela RönnestrandFrösö IF21:18+7:3510:29
8Anna-Karin EnghultFrösö IF21:27+7:4410:33
9Frida BerglundFrösö IF21:40+7:5710:40
10Sören PerssonKlubblös24:00+10:1711:49
11Jenny JohannessonKlubblös24:21+10:3811:59
12Lykke AnderssonKlubblös25:47+12:0412:42
13Leif AllonenFältjägarnas IF26:25+12:4213:00
14Isak OscarssonFrösö IF26:34+12:5113:05
15Arvid HedmanÖstersunds OK26:57+13:1413:16
16Hugo EnelandFrösö IF28:15+14:3213:54
17Teodor EnkvistFrösö IF28:19+14:3613:56
18Iza GråbergKlubblös28:22+14:3913:58
19Viktoria WinbergÖstersunds OK30:54+17:1115:13
20Melker IsraelssonOK Storsjön32:11+18:2815:51
21Mattis HalvarssonOK Storsjön34:05+20:2216:47
22Bodel GöranssonKlubblös35:08+21:2517:18
23Lilly HallinIF Castor40:46+27:0320:04
24Leia MellgrenIF Castor40:53+27:1020:08
25Svea StenKlubblös40:56+27:1320:09
26Amanda DahlstenHede SK44:34+30:5121:57
27Henrik BerglundÖstersunds SK44:35+30:5221:57
28Ulrika LodinÖstersunds OK51:29+37:4625:21
Elin HedmanÖstersunds OKej godkänd

G

1 900 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edit OlofssonOK Storsjön23:3812:26
2Hedvig SvedskogFrösö IF29:32+5:5415:32
3Nils RönnestrandFrösö IF30:16+6:3815:55
4Freja  LarssonFrösö IF30:19+6:4115:57
5Stella BoströmÖstersunds OK30:53+7:1516:15
6Marit  LarssonFrösö IF31:56+8:1816:48
7Hektor StåhlFrösö IF33:21+9:4317:33
8Eskil EdelandFrösön If40:11+16:3321:08
9Gaston SandströmFrösö IF40:56+17:1821:32
10Olle HallinÖIK41:08+17:3021:38
11Therese HallinÖFTK41:13+17:3521:41
12Ludvig BjörkÖstersunds OK48:19+24:4125:25
13Lovisa SwedinFrösö IF51:24+27:4627:03
14Tyra LodinÖstersunds OK51:27+27:4927:04
15Märta HäggströmFrösö IF51:32+27:5427:07
16Stina NordFrösö IF55:56+32:1829:26
Gösta NilssonÖstersunds OKej godkänd

Challenge

5 690 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik OlofssonÅs IF37:556:39
2Kristoffer ThelandFrösö IF40:13+2:187:04
3Torkel BäckmanKlubblös43:30+5:357:38
4Magnus OscarssonFrösö IF44:16+6:217:46
5Maria  BobergFrösö IF54:13+16:189:31
6Pär LindblomFrösö IF55:54+17:599:49
7Magnus  SidenKlubblös1:08:22+30:2712:00
8Stina BodénLitsbygdens SK1:09:35+31:4012:13
9Joakim NordFrösö IF1:19:40+41:4514:00
Kristina  ErikssonFrösön Ifej godkänd
Love ErikssonKlubblösej godkänd
Jon OscarssonFrösö IFej godkänd

Miniknat

700 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Nils  HedmanÖstersunds OKfullföljt
Lilly  JohanssonFrösö IFfullföljt
Nike LindebergFrösö IFfullföljt
Julian MårtenssonÅs IFfullföljt
Elsa NybergKlubblösfullföljt
Malte OdinTandsbynfullföljt
Tuva OdinTansdbynfullföljt
Ellen  StatinFrösönfullföljt
Marike StåhlFrösö IFfullföljt

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser