Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vet-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vet-OL
Arrangörsorganisation: Eskilstuna OL
Datum: tisdag 9 april 2019

Klass A

4 400 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven-Olov WiklundArboga OK50:4511:32
2Stig LandstorpOK Tor51:41+0:5611:44
3Henrik OlssonHallstahammars OK52:06+1:2111:50
4Sten-Åke HolmbergSala OK54:16+3:3112:19
5Göran WelénKöping-Kolsva OK58:32+7:4713:18
6Alf LindbergKöping-Kolsva OK1:00:40+9:5513:47
7Kurt ErikssonVandrarringen1:00:45+10:0013:48
8Claes ÖgrenSkarpnäcks OL1:02:44+11:5914:15
9Peder WickströmArboga OK1:03:43+12:5814:28
10Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF1:04:12+13:2714:35
11Lennart OlssonIK Standard1:04:35+13:5014:40
12Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:05:45+15:0014:56
13Daniel ForsströmKöping-Kolsva OK1:10:27+19:4216:00
14Nils OlssonVandrarringen1:11:07+20:2216:09
15Tommy WåhlinVästerås SOK1:15:02+24:1717:03
16Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:17:31+26:4617:37
17Rolf LindIK Standard1:23:34+32:4918:59
18Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:27:48+37:0319:57
Christer AndénSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Mats HastadFellingsbro GOIFutgått

Klass B

3 480 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth LarssonKöping-Kolsva OK43:3112:30
2Göran ForsbergNyköpings OK46:21+2:5013:19
3Per-Erik CarleniusKatrineholms OK47:16+3:4513:34
4Anders SundströmÅkers IF47:41+4:1013:42
5Per-Arne EkbomArboga OK48:26+4:5513:55
6Inga JohanssonNyköpings OK50:40+7:0914:33
7Bo CarlssonNyköpings OK51:31+8:0014:48
8Bo LindkvistKöping-Kolsva OK51:34+8:0314:49
9Håkan SöderqvistArboga OK51:45+8:1414:52
10Lennart LundquistOK Nalle52:49+9:1815:10
11Erik RundströmOK Tjärnen52:55+9:2415:12
12Lennart JohanssonOK Tor53:42+10:1115:25
13Bengt JönssonÅkers IF55:44+12:1316:00
14Kurt Håkan AnderssonOK Tor56:28+12:5716:13
15Bo OrtmanVandrarringen56:38+13:0716:16
16Tommy LjungkvistÄrla IF58:24+14:5316:46
17Inge SundströmNyköpings OK59:56+16:2517:13
18Östen ErikssonAvesta OK1:01:42+18:1117:43
19Olle ArmanNyköpings OK1:01:57+18:2617:48
20Ingemar GustafssonOK Tjärnen1:03:44+20:1318:18
21Mona ForsbergNyköpings OK1:04:12+20:4118:26
22Jarl Erik PalmKjula IF1:06:52+23:2119:12
23Sören JohanssonSala OK1:08:07+24:3619:34
24Åke GranstamOK Tor1:09:35+26:0419:59
25Sven AnderssonOK Hällen1:14:26+30:5521:23
26Per NybonsVästerås SOK1:22:59+39:2823:50
27Kristina WåhlinVästerås SOK1:28:24+44:5325:24
Ronny AnderssonIF Runeej godkänd
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd

Klass C

2 840 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats ErikssonSala OK37:1913:08
2Esko RaitaÄrla IF41:32+4:1314:37
3Ludvig LiljebrandSK Trim/Virsbo41:37+4:1814:39
4Christer SvenssonNyköpings OK42:06+4:4714:49
5Bo ErikssonKöping-Kolsva OK43:37+6:1815:21
6Leif ThorssonOK Grip44:25+7:0615:38
7Catharina EkmanVästerås SOK44:37+7:1815:42
8Per GustavssonOK Roxen45:01+7:4215:51
9Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo45:14+7:5515:55
10Annika NorströmHallstahammars OK47:12+9:5316:37
11Anders RymanSträngnäs-Malmby OL47:23+10:0416:41
12Lennart KarlssonOK Grip48:13+10:5416:58
13Siv FrodinKöping-Kolsva OK48:37+11:1817:07
14Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen48:54+11:3517:13
15Christer AnderssonAtg49:15+11:5617:20
16Stig GustavssonSödertälje IF49:31+12:1217:26
17Ove PetterssonArboga OK49:54+12:3517:34
18Inger HellqvistNyköpings OK51:09+13:5018:00
19Bo MalmkvistOK Grip51:38+14:1918:10
20Karl-Robert MoqvistOK Tor54:04+16:4519:02
21Gullan AnderssonVästerås54:10+16:5119:04
22Ove JohanssonSträngnäs-Malmby OL54:49+17:3019:18
23Gittan JonssonKjula IF54:56+17:3719:20
24Maja-Stina GustavssonOK Roxen57:33+20:1420:15
25Nils JohanssonOK Tjärnen57:45+20:2620:20
26Sixten WesterlundSödertälje IF58:12+20:5320:29
27Vincent LiljekvistIF Rune58:39+21:2020:39
28Dolwai HellbergSurahammars SOK58:58+21:3920:45
29Rolf LindblomKjula IF59:03+21:4420:47
30Kerstin PalmKjula IF1:00:53+23:3421:26
31Berit GustavssonSödertälje IF1:01:09+23:5021:31
32Lennart ErikssonOK Enen1:01:41+24:2221:43
33Jan EnesvedSödertälje IF1:02:48+25:2922:06
34une JonssonVästerås SOK1:08:25+31:0624:05
35Ann-Marie JohanssonSträngnäs-Malmby OL1:08:47+31:2824:13
Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd
Bo AnderssonVästeråsej godkänd
Lena HedmanHallstahammars OKej godkänd

Klass D

1 890 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per WiigHallstahammars OK29:1815:30
2Anders WelénKöping-Kolsva OK30:33+1:1516:09
3Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL30:50+1:3216:18
4Alf LundkvistOK Tor31:36+2:1816:43
5Bo EklundFredrikshofs IF Skid & OK32:50+3:3217:22
6Bengt LindkvistÅkers IF32:56+3:3817:25
7Rune SandbergHallstahammars OK34:13+4:5518:06
8Jan FlodinOK Nalle34:17+4:5918:08
9Göran WiigHallstahammars OK34:56+5:3818:28
10Margareta JönssonÅkers IF36:02+6:4419:03
11Lars AndreassonOK Tor36:31+7:1319:19
12Kjell HanningIK Standard36:41+7:2319:24
13Rolf JanssonIF Rune36:46+7:2819:27
14Lennart LundhÄrla IF36:49+7:3119:28
15Anders JohanssonNyköpings OK37:19+8:0119:44
16Stig WesterbergOK Tor37:36+8:1819:53
17Mauno MyllyvainioIF Rune37:42+8:2419:56
18Lars SöderlundHallstahammars OK38:20+9:0220:16
19Berit EdengrenNyköpings OK38:22+9:0420:17
20Elisabeth ErikssonNyköpings OK38:43+9:2520:29
21Thorolf OlssonOK Tor39:42+10:2421:00
22Christer LiwellÄrla IF39:46+10:2821:02
23Bengt DagermarkÄrla IF41:06+11:4821:44 Ladda ner rutt i gpx-format
24Göran LagerstedtStjärnhovs OK 6541:22+12:0421:53
25Roland RohdeFellingsbro GOIF41:55+12:3722:10
26Monica Lindkvist MöllerSödertälje-Nykvarn OF43:05+13:4722:47
27Johnny ErixonFellingsbro GOIF43:07+13:4922:48
28Inger LundSala OK46:28+17:1024:35
29Inga-Britt MalmGarphyttans IF46:47+17:2924:45
30Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OF47:31+18:1325:08
31Monica AndreassonOK Tor49:55+20:3726:24
32Margareta JohanssonOK Tor53:29+24:1128:17
33Barbro MelvingerOK Enen54:26+25:0828:48
34Elisabeth W-ErikssonAvesta OK1:00:19+31:0131:54
35Gunilla BrattIK Standard1:01:00+31:4232:16
36Katarina HellerstedtKatrineholms OK1:03:58+34:4033:50
Lena JohanssonÅkers IFej godkänd

Klass E

1 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans NordgrenArboga OK26:3717:44
2Els-Marie LundquistOK Nalle32:20+5:4321:33
3Henry KarlssonÄrla IF40:26+13:4926:57
4Jan BurellOK Enen41:43+15:0627:48
5Erland KarlssonOK Tjärnen46:37+20:0031:04
6Harry AxelssonKatrineholms OK46:48+20:1131:12
7Lars-Åke SerranderSträngnäs-Malmby OL1:07:53+41:1645:15
8Dagny AnderssonOK Tjärnen1:14:00+47:2349:20
Bengt-Olof BlidströmOK Torej godkänd
Torsten LVästeråsutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser