Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för IK Standards Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: IK Standards Veteran OL
Arrangörsorganisation: IK Standard
Datum: torsdag 11 april 2019

Klass A

4 810 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars-Olof MagnellKatrineholms OK48:3310:05
2Hans-Ove ErikssonNyköpings OK48:52+0:1910:09
3Lars JakobssonVästerås SOK49:44+1:1110:20
4Hana TichovskaSK Praga51:40+3:0710:44
5Kuno ÖsterlundVästerås SOK51:41+3:0810:44
6Henrik OlssonHallstahammars OK52:58+4:2511:00
7Martin TichovskySK Praga54:37+6:0411:21
8Ola LindholmKöping-Kolsva OK55:23+6:5011:30
9Sven-Olov WiklundArboga OK58:09+9:3612:05
10Stig LandstorpOK Tor58:33+10:0012:10
11Ulf KjellinOK Hedströmmen58:55+10:2212:14
12Göran WelénKöping-Kolsva OK59:55+11:2212:27
13Inger OnsbringEskilstuna OL1:03:00+14:2713:05
14Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK1:05:16+16:4313:34
15Lars-Gunnar AndénSödertälje-Nykvarn OF1:06:53+18:2013:54
16Olle GranathSurahammars SOK1:10:08+21:3514:34
17Peder WickströmArboga OK1:14:35+26:0215:30
18Christer AndénSödertälje-Nykvarn OF1:17:39+29:0616:08
19Kurt ErikssonVandrarringen1:18:15+29:4216:16
20Tommy WåhlinVästerås SOK1:20:05+31:3216:38
21Kjell FröbergEskilstuna OL1:20:19+31:4616:41
22Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:23:59+35:2617:27
23Nils OlssonVandrarringen1:25:30+36:5717:46

Klass B

3 760 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Curt KarlssonNyköpings OK47:5212:43
2Sven DanielssonEskilstuna OL47:54+0:0212:44
3P A EkbomArboga OK50:26+2:3413:24
4Kurt Håkan AnderssonOK Tor51:19+3:2713:38
5Östen ErikssonAvesta OK51:38+3:4613:43
6Curt ThorénNyköpings OK51:42+3:5013:45
7Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OL52:03+4:1113:50
8Håkan SöderqvistArboga OK54:26+6:3414:28
9Lennart JohanssonOK Tor54:45+6:5314:33
10Göran SvärdOK Klemmingen55:00+7:0814:37
11Peter LjungströmVästerås SOK55:02+7:1014:38
12Lars-Erik RaskVästerås SOK56:52+9:0015:07
13Leif ZettervallVästerås SOK56:55+9:0315:08
14Göran JanzonArboga OK58:19+10:2715:30
15Lars JohanssonOK Tor58:42+10:5015:36
16Erik RundströmOK Tjärnen59:08+11:1615:43
17Ove ErikssonNyköpings OK59:32+11:4015:50
18Agneta NilssonEskilstuna OL59:46+11:5415:53
19Bengt JönssonÅkers IF1:01:36+13:4416:22
20Ove LarssonEskilstuna OL1:01:41+13:4916:24
21Olle ArmanNyköpings OK1:01:55+14:0316:28
22Lennart LundquistOK Nalle1:02:07+14:1516:31
23Sören JohanssonSala OK1:02:28+14:3616:36
24Ulf SvedestamEskilstuna OL1:04:06+16:1417:02
25Bo OrtmanVandrarringen1:04:20+16:2817:06
26Anders WikströmVästerås SOK1:04:32+16:4017:09
27Jerry HolmEskilstuna OL1:06:09+18:1717:35
28Åke GranstamOK Tor1:07:42+19:5018:00
29Mats NilssonEskilstuna OL1:11:35+23:4319:02
30Torsten LundVästerås SOK1:12:21+24:2919:14
31Rolf TärnfjordOK Tor1:12:25+24:3319:15
32Per NybonsVästerås SOK1:18:40+30:4820:55
33Bernt ÅströmVästerås SOK1:24:03+36:1122:21
34Jarl Erik PalmKjula IF1:31:58+44:0624:27
35Anders MillingerVästerås SOK1:43:20+55:2827:28
Gun MillingerVästerås SOKej godkänd

Klass C

3 210 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig Arne BorgÄrla IF37:2011:37
2Knut-Åke HallebroOK Klemmingen41:31+4:1112:56
3Mats ErikssonSala OK43:56+6:3613:41
4Esko RaitaÄrla IF44:19+6:5913:48
4Bo ErikssonKöping-Kolsva OK44:19+6:5913:48
6Bo LindkvistKöping-Kolsva OK44:55+7:3513:59
7Leif JanssonEskilstuna OL45:08+7:4814:03
8Monica SvärdOK Klemmingen45:25+8:0514:08
9Anders WelénKöping-Kolsva OK46:51+9:3114:35
10Dolwai HellbergSurahammars SOK47:22+10:0214:45
11Conny NilssonNyköpings OK48:05+10:4514:58
12Ove EkKöping-Kolsva OK48:13+10:5315:01
13Anders RymanSträngnäs-Malmby OL48:21+11:0115:03
14Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo48:37+11:1715:08
15Leif ThorssonOK Grip50:16+12:5615:39
16Hans GustavssonNyköpings OK50:17+12:5715:39
17Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL50:43+13:2315:47
18Ingemar GustafssonOK Tjärnen51:05+13:4515:54
19Anita JohanssonOK Tor51:29+14:0916:02
20Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK51:38+14:1816:05
21Nils JohanssonOK Tjärnen52:49+15:2916:27
22Hans Erik ÅkerlundEskilstuna OL53:26+16:0616:38
23Lars KjellmanVandrarringen53:35+16:1516:41
24Margareta LöfqvistVästerås SOK54:10+16:5016:52
25Rolf LindblomKjula IF55:18+17:5817:13
26Bo MalmkvistEj klubbansluten56:20+19:0017:32
27Rune VikmanVästerås SOK56:31+19:1117:36
28Lena HedmanHallstahammars OK56:54+19:3417:43
29Siv FrodinKöping-Kolsva OK57:33+20:1317:55
30Kerstin LissEskilstuna OL57:39+20:1917:57
31Hans MalmkvistVästerås SOK57:42+20:2217:58
32Göran AnderssonVästerås SOK57:57+20:3718:03
33Bo LenanderVästerås SOK58:49+21:2918:19
34Kristina WåhlinVästerås SOK58:56+21:3618:21
35Ulf BetshhammerVandrarringen59:50+22:3018:38
36Annika NorströmHallstahammars OK1:00:13+22:5318:45
37Ia GranatSurahammars SOK1:00:18+22:5818:47
38Nils HellbergVästerås SOK1:00:32+23:1218:51
39Kerstin PalmKjula IF1:00:57+23:3718:59
40Karl-Robert MoqvistOK Tor1:01:30+24:1019:09
41Björn EkholmVästerås SOK1:01:46+24:2619:14
42Åke HuleforsSträngnäs-Malmby OL1:02:13+24:5319:22
43Åke ErikssonOK Grip1:02:43+25:2319:32
44Gittan JonssonKjula IF1:03:48+26:2819:52
45Sixten WesterlundSödertälje IF1:05:22+28:0220:21
46Lennart ErikssonOK Enen1:06:23+29:0320:40
47Berit GustavssonSödertälje IF1:09:22+32:0221:36
48Tommy GustafssonKöping-Kolsva OK1:09:58+32:3821:47
49Lars-Gunnar LarssonOK Tor1:16:05+38:4523:42
50Göran PetterssonVästerås RK1:17:29+40:0924:08
51Stig GustavssonSödertälje IF1:18:09+40:4924:20
52Hans SundgrenVästerås RK1:26:21+49:0126:54
53Rolf SvenssonVästerås SOK1:30:21+53:0128:08
54Anne Margareth BjörkmanArboga OK1:32:07+54:4728:41
55Ulf BjörkmanArboga OK1:32:20+55:0028:45
Ove PetterssonArboga OKej godkänd
Lena JacobssonVästerås SOKej godkänd

Klass D Klass A

2 300 m, 38 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL36:5116:01
2Rune SandbergHallstahammars OK39:47+2:5617:17
3Per WiigHallstahammars OK40:28+3:3717:35
4Marita LindholmKöping-Kolsva OK41:30+4:3918:02
5Jan RehdinKöping-Kolsva OK41:41+4:5018:07
6Göran WiigHallstahammars OK42:18+5:2718:23
7Ingalill WestbergSK Trim/Virsbo44:33+7:4219:22
8Johnny ErixonFellingsbro GOIF45:28+8:3719:46
9Marianne ArnholmEskilstuna OL47:05+10:1420:28
10Elisabeth W-ErikssonAvesta OK47:56+11:0520:50
11Lennart LundhÄrla IF48:40+11:4921:09
12Lars AndreassonOK Tor49:10+12:1921:22
13Bo LöwegrenVästerås SOK50:00+13:0921:44
14Altti JärvinenVästerås SOK50:16+13:2521:51
15Jan FlodinOK Nalle50:43+13:5222:03
16Anders JohanssonKjula IF51:05+14:1422:12
17Monica AndreassonOK Tor51:07+14:1622:13
18Berit EdengrenNyköpings OK51:35+14:4422:25
19Bror NordhSträngnäs-Malmby OL51:51+15:0022:32
20Stig WesterbergOK Tor52:57+16:0623:01
21Rolf JanssonIF Rune54:38+17:4723:45
22Britt-Marie ErikssonOK Grip54:46+17:5523:48
23Christer LiwellÄrla IF55:25+18:3424:05
24Lennart KarlénVästerås SOK55:32+18:4124:08
25Christina D GohdeVästerås SOK55:58+19:0724:20
26Stig LundinEskilstuna OL56:26+19:3524:32
27Östen BelinOK Tor57:20+20:2924:55
28Boy NymanVandrarringen1:00:06+23:1526:07
29Barbro MelvingerOK Enen1:02:41+25:5027:15
30Bengt DagermarkÄrla IF1:03:20+26:2927:32
31Sven-Erik StenbergStjärnhovs OK 651:03:59+27:0827:49
32Margareta JohanssonOK Tor1:05:29+28:3828:28
Britt LarssonVästerås SOKej godkänd
Margareta JönssonÅkers IFej godkänd
Torolf OlssonOK Torutgått
Inger LundSala OKutgått
Lars GustafssonSträngnäs-Malmby OLutgått
Ingrid LiljebornSK Trimutgått

Klass E

1 450 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erland KarlssonOK Tjärnen35:2024:22
2Karlsson HenyÄrla IF36:00+0:4024:49
3Els-Marie LundquistOK Nalle36:07+0:4724:54
4Liz PorteousVästerås SOK39:02+3:4226:55
5Ulf LindgrenVästerås SOK39:45+4:2527:24
6Kjell LundbergVästerås SOK40:52+5:3228:11
7Gun AnderssonEskilstuna OL42:39+7:1929:24
8Bengt-Olof BlidströmOK Tor42:49+7:2929:31
9Ingrid LundinEskilstuna OL45:31+10:1131:23
9Jan BurellOK Enen45:31+10:1131:23
11Harry AxelssonKatrineholms OK46:41+11:2132:11
Martin BergstrandVandrarringenej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser