Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-ol i Södra Vätterbygden

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-ol i Södra Vätterbygden
Arrangörsorganisation: IK Hakarpspojkarna
Datum: torsdag 9 maj 2019

Damer Kort

2 290 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina JohanssonMullsjö SOK38:0416:37
2Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK40:11+2:0717:32
3Ann-Britt BjörnlingerIK Vista41:59+3:5518:20
4Vega SlottnerJönköpings OK43:26+5:2218:57
5Turid PeterssonIK Hakarpspojkarna46:26+8:2220:16
6Marianne CarlssonIK Vista46:46+8:4220:25
7Ingrid KullmanOK Alehof49:34+11:3021:38
8Ulla LingJönköpings OK56:45+18:4124:46
9Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg59:31+21:2725:59
10Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK1:04:27+26:2328:08
11Janet TenlidJönköpings OK1:08:37+30:3329:57
12Birgitta EkJönköpings OK1:30:26+52:2239:29
Gerd WallinJönköpings OKej godkänd
Monica LarssonOK Trananej godkänd

Damer Mellan

3 180 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK45:5314:25
2Kerstin GustafssonOK Gränsen1:06:29+20:3620:54
Lena BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Susanne DittmerIK Hakarpspojkarnautgått

Damer Lång

4 510 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Monica MartinssonOK Tranan1:06:4114:47
2Lena SternerBottnaryds IF1:23:57+17:1618:36

Herrar Kort

2 290 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agne PerssonTenhults SOK34:2615:02
2Rolf EskilssonJönköpings OK36:05+1:3915:45
3Lars-Erik BjörkegrenTenhults SOK36:55+2:2916:07
4Anders FrönellIK Hakarpspojkarna36:59+2:3316:08
5Sture FilipssonSkillingaryds FK39:36+5:1017:17
6Hans BredhIK Hakarpspojkarna39:54+5:2817:25
7Lars-Åke LarssonOK Tranan40:11+5:4517:32
8Lars-Göran BjörnlingerIK Vista40:33+6:0717:42
9Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna40:34+6:0817:42
10Gunnar JohanssonTenhults SOK41:00+6:3417:54
11Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK42:21+7:5518:29
12Lars WürsigJönköpings OK42:44+8:1818:39
13Lennart KarlströmTenhults SOK45:04+10:3819:40
14Per LarssonJönköpings OK48:29+14:0321:10
15Kenneth GattmalmJönköpings OK49:59+15:3321:49
16Eskil FolkelidTenhults SOK52:23+17:5722:52
17Lennart KammenhedJönköpings OK55:44+21:1824:20
18Arne LarssonIK Vista55:54+21:2824:24
19Eibert DanielssonSkillingaryds FK58:40+24:1425:37
20John-Erik ErikssonJönköpings OK1:01:52+27:2627:00
21Bernt EmanuelssonSkillingaryds FK1:05:01+30:3528:23
22Olof OlssonSkillingaryds FK1:05:14+30:4828:29
23Bo CarlströmJönköpings OK1:05:33+31:0728:37
24Per-Åke SandbergIK Vista1:10:02+35:3630:34
25Willy ElvinMullsjö SOK1:11:56+37:3031:24
26Alf LarssonIK Vista1:13:02+38:3631:53
27Johan SternerBottnaryds IF1:13:23+38:5732:02
28Gösta LindblomÖlmstad IS1:31:46+57:2040:04
Arne JohanssonJönköpings OKej godkänd

Herrar Mellan

3 180 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingemar GustafssonBottnaryds IF36:2711:27
2Rainer ScholzIK Vista38:48+2:2112:12
3Lars-Åke ClaessonSkillingaryds FK42:04+5:3713:13
4Sven-Åke KarlssonIK Hakarpspojkarna43:51+7:2413:47
5Ingemar GustavssonVaggeryds SOK44:15+7:4813:54
6Gunnar WallinJönköpings OK45:28+9:0114:17
7Torbjörn BlomqvistJönköpings OK45:29+9:0214:18
8Bengt SörensenJönköpings OK45:50+9:2314:24
9Bernt EkfeldtVaggeryds SOK48:16+11:4915:10
10Agne RybeckVaggeryds SOK49:03+12:3615:25
11Erland LingJönköpings OK51:08+14:4116:04
12Sven Erik SjöholmMullsjö SOK51:35+15:0816:13
13Karl-Axel MalmbergTenhults SOK53:06+16:3916:41
14Bo GustafssonOK Gränsen53:41+17:1416:52
15Bengt BengtssonSkillingaryds FK54:41+18:1417:11
16Rune AhlanderJönköpings OK55:40+19:1317:30
17Gunnar AnderssonIK Vista59:26+22:5918:41
18Berndt TenlidJönköpings OK59:31+23:0418:42
19Gunnar AntonssonJönköpings OK1:03:33+27:0619:59
20Tomas LindbladJönköpings OK1:03:40+27:1320:01
21Per AxelssonTenhults SOK1:08:49+32:2221:38
Staffan DittmerIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Sven-Olof PetterssonMullsjö SOKej godkänd
Rolf LindhJönköpings OKej godkänd
Sigvard ErikssonOK Gränsenutgått

Herrar Lång

4 510 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt SvenssonIK Hakarpspojkarna45:1510:01
2Stefan ElmquistTenhults SOK55:39+10:2412:20
3Stefan HåmåsIK Hakarpspojkarna56:42+11:2712:34
4Lennart GustafssonJönköpings OK57:44+12:2912:48
5Roland HulanderUlricehamns OK59:09+13:5413:06
6Lars GustafssonOK Gränsen59:34+14:1913:12
7Bernt KlassonIK Hakarpspojkarna1:04:39+19:2414:20
8Kjell MartinssonOK Tranan1:05:26+20:1114:30
9Lars FranssonBottnaryds IF1:08:01+22:4615:04
10Thor-Björn LundIK Vista1:08:48+23:3315:15
11Per GranevikJönköpings OK1:24:31+39:1618:44
Bo EklöfIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Ulf PalmérUlricehamns OKej godkänd
Hans TrofastTenhults SOKutgått

Motion

1 350 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kristina HåmåsIK Hakarpspojkarna21:2015:48
2Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna21:24+0:0415:51
3Leo KullmanOK Alehof21:59+0:3916:17
4Stig WikströmTenhults SOK22:49+1:2916:54
5Åke JohanssonTenhults SOK25:07+3:4718:36
6Harald HåkanssonOK Gränsen30:39+9:1922:42
7Jan WennerbergIF Hallby SOK32:18+10:5823:55
8Monica KammenhedJönköpings OK33:02+11:4224:28
8Marie-Louise PeterssonJönköpings OK33:02+11:4224:28
8Inger BlomqvistJönköpings OK33:02+11:4224:28
11Gerd JohanssonTenhults SOK33:05+11:4524:30
12Inger JohanssonTenhults SOK33:12+11:5224:35
13Gunnel LarssonIK Vista33:17+11:5724:39
14Kennet JohanssonOK Gränsen33:39+12:1924:55
15Britt JohanssonOK Gränsen33:44+12:2424:59
16Lennart RunströmKFUM Jönköping IA37:19+15:5927:38
17Inga PetterssonTenhults SOK46:04+24:4434:07
18Ingemar IvarssonBottnaryds IF52:30+31:1038:53

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser