Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Engelbrektssprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Engelbrektssprinten
Arrangörsorganisation: Norbergs OK
Datum: fredag 12 juli 2019

D21

2 500 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna RoosOK Linné17:327:00
2Cecilia EinarssonVästerås SOK17:59+0:277:11
3Kajsa IvarssonVästerbergslagens OL19:21+1:497:44
4Liv NorbergAvesta OK19:51+2:197:56
5Hanna ErikssonNorbergs OK20:00+2:288:00
6Linnea PetrisiVästerbergslagens OL20:27+2:558:10
7Sofia KrafftLänna IF20:51+3:198:20
8Åsa KruysIF Thor21:02+3:308:24
9Malin StrömqvistAttunda OK21:12+3:408:28
10Klara PetrisiVästerbergslagens OL23:09+5:379:15
11Jessica StrömqvistAttunda OK23:30+5:589:24
12Anna-Karin RyttherVästerbergslagens OL23:56+6:249:34
13Lotta StålVästerbergslagens OL24:23+6:519:45
14Linda StrömqvistAttunda OK24:34+7:029:49
15Sara StrömqvistAttunda OK25:58+8:2610:23
16Marianne RuppOLG Thun29:15+11:4311:42
Cornelia KrafftLänna IFej godkänd

H21

3 000 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per WirehnAsker SK17:065:42
2Henrik PetrisiVästerbergslagens OL17:15+0:095:45
3Arvid RoosOK Linné18:28+1:226:09
4Pär StålVästerbergslagens OL19:10+2:046:23
5Andreas KrafftLänna IF19:52+2:466:37
6Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK20:03+2:576:41
7Tony BackDalaportens OL20:23+3:176:47
8Sixten SlagbrandVästerås SOK20:45+3:396:55
9Robert LarssonIFK Lidingö SOK20:55+3:496:58
9Lucas WannerAvesta OK20:55+3:496:58
11Elis WiklundVästerås SOK21:39+4:337:13
12Magnus StrömqvistAttunda OK21:59+4:537:19
13Anton AugustssonFagersta OK22:41+5:357:33
14Fredrik PetrisiVästerbergslagens OL22:47+5:417:35
15Nic KruysIF Thor23:23+6:177:47
16Thom SandvikAvesta OK23:34+6:287:51
17Mats ThunwallFagersta OK23:44+6:387:54
18Anders RoothVästerås SOK23:58+6:527:59
18Marcus ArnoldssonVästerås SOK23:58+6:527:59
20Svante LindgrenKorsnäs IF OK24:00+6:548:00
21Per Erik FogelVästerås SOK28:34+11:289:31
22Emil TörnqvistFagersta OK31:07+14:0110:22
23André StraussOLG Thun36:20+19:1412:06
Edvin BerggrenOK Hedströmmenej start
Adam LiljaOK Enenej start

Öppen 1

1 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Märta LarssonIFK Lidingö SOK9:299:29
2Vega KoivistoNorbergs OK12:11+2:4212:11
3Svea Spolander LinderNorbergs OK12:53+3:2412:53
4Majken LiljekrokKlubblös15:02+5:3315:02
5Edith WinqvistNorbergs OK15:53+6:2415:53
6Frida EricsonFagersta OK17:13+7:4417:13
7Ellinor KruysIF Thor20:15+10:4620:15

Öppen 3

1 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svea ForsslundGävle OK11:137:28
2Fredrik EricsonFagersta OK12:48+1:358:32
3Signe WinqvistNorbergs OK13:02+1:498:41
4Maria ForsslundGävle OK20:58+9:4513:58
5Inez RosendalNorbergs OK24:12+12:5916:08
6Ella BermsjöKlubblös31:02+19:4920:41

Öppen 5

2 000 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulf JonareLinköpings OK13:286:44
2Bo SegerEskilstuna OL15:44+2:167:52
3Olle MalmströmLinköpings OK16:44+3:168:22
4Emily KruysIF Thor16:56+3:288:28
5Melwin LöwdahlNorbergs OK19:38+6:109:49
6Linda SlagbrandVästerås SOK22:31+9:0311:15
7Britta IvarssonVästerbergslagens OL22:36+9:0811:18
8Felix SlagbrandVästerås SOK27:45+14:1713:52
9Pia WiklundVästerås SOK29:53+16:2514:56
Victor Söderberg-ej godkänd
Bengt HanssonSäterbygdens OKej start
Felicia KrafftLänna IFej start

Öppen 7

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Robert RylanderSpårvägens OK18:0610:03
2Lena WahssAvesta OK18:33+0:2710:18
3Pär WiklundVästerås SOK20:49+2:4311:33
4Linn NilssonSöders-Tyresö40:06+22:0022:16

Öppen 9

2 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik N. JanssonVästerbergslagens OL16:366:38
2Roger ÅsbergOK Hedströmmen19:56+3:207:58
3Kristin RamsellLeksands OK20:17+3:418:06
4Daniel CarlgrenSala OK20:27+3:518:10
5Sara RoosOK Linné20:28+3:528:11
6Johan EngvallSala OK21:30+4:548:36
7Marie ÅsbergOK Hedströmmen22:31+5:559:00
8Louise BermsjöKlubblös22:53+6:179:09
9Sandra BergmanNorbergs OK23:25+6:499:22
10Kerstin SundbergVästerås SOK23:43+7:079:29
11Bengt SöderqvistDalaportens OL26:17+9:4110:30
12Nils-Erik HjelmerVandrarringen26:29+9:5310:35
Ola JernströmAvesta OKutom tävlan

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser