Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Havs-OL, dag 2

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Havs-OL, dag 2
Arrangörsorganisation: Stigmännen Karlshamns OK
Datum: torsdag 5 juli 2012

D21

7 150 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Therese KlintbergEksjö SOK1:02:358:45
2Ellinor TjernlundOK Vilse 871:03:36+1:018:53
2Rebecka OlssonOK Skogsfalken1:03:36+1:018:53
4Josefin TjernlundOK Vilse 871:05:12+2:379:07
5Maria HolmstrandIFK Göteborg1:06:18+3:439:16
6Elin SvenssonOK Pan-Kristianstad1:13:01+10:2610:12
7Lina SvenssonOK Skogsfalken1:17:27+14:5210:49
8Elsa TörnrosTumba-Mälarhöjden OK1:18:57+16:2211:02
9Maja AnderssonOK Orion1:24:58+22:2311:53
10Frida AnderssonOK Orion1:31:11+28:3612:45
11Maria OhlssonSkåneslättens OL1:32:35+30:0012:56
12Kristina AspvallRonneby OK1:34:58+32:2313:16
13Julia FriskOK Orion1:37:56+35:2113:41
14Annica EngIFK Göteborg1:38:50+36:1513:49
Jolanta KolosinskaOK Skogsfalkendiskvalificerad
Anna AndréassonOK Skogsfalkenej start
Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstadej start
Emma BergmanGöteborg-Majorna OKej start

H21

8 720 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Aleksander BernaciakOK Orion59:426:50
2Isak BergmanOK Skogsfalken1:00:04+0:226:53
3Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad1:00:50+1:086:58
4Daniel MillbournOK Skogsfalken1:02:11+2:297:07
5Mattias KarlssonVäxjö OK1:05:36+5:547:31
6Måns SandgrenOK Orion1:07:38+7:567:45
7Sigge LundedalOK Denseln1:08:47+9:057:53
8Niklas BrattOK Orion1:09:55+10:138:01
9Ingemar EricssonRonneby OK1:10:58+11:168:08
10Hugo MattssonSkåneslättens OL1:11:22+11:408:11
11Martin SöderbergOK Skogsfalken1:13:00+13:188:22
12Niklas OlssonSkåneslättens OL1:14:09+14:278:30
13Björn AnderssonOK Dacke1:19:01+19:199:03
14Ingemar ÅkermanTullinge SK1:27:12+27:3010:00
15Jan MobergGävle OK1:27:22+27:4010:01
16Viktor TovessonOK Orion1:31:00+31:1810:26
17Måns FaxénVäxjö OK1:34:30+34:4810:50
18Albin AnderssonFalkenbergs OK1:35:45+36:0310:58
19Ola NybergOK Orion1:38:50+39:0811:20
20Jakob SegerslättSkåneslättens OL1:39:41+39:5911:25
21Mattias HenrikssonCentrum OK1:57:34+57:5213:28
Joel Käll-KarlssonLinköpings OKdiskvalificerad
Daniel GunnarssonOK Oriondiskvalificerad
Jakob AndersonBredaryds SOKdiskvalificerad
Joakim TörnrosTumba-Mälarhöjden OKdiskvalificerad
Magnus SaagerOK Orionej start
Jakob EngIFK Göteborgej start
Emil BergerOK Orionej start
Göran WinbladRehns BKej start

D21 Kort

4 940 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva GustafssonFalkenbergs OK1:08:3313:52

D20

5 490 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Margrete AspvallRonneby OK1:11:3813:02
2Emma OlssonTorsås OK1:12:51+1:1313:16
Elise RognsvågRehns BKej start

D18

4 940 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine KlintbergEksjö SOK48:149:45
2Lovisa JohanssonVästerviks OK1:02:57+14:4312:44
3Annika JönssonSkåneslättens OL1:08:07+19:5313:47
4Sanna PeterssonOK Dacke1:10:24+22:1014:15

H18

6 330 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton JohanssonOK Orion42:136:40
2Henrik AnderssonBredaryds SOK53:37+11:248:28
3Fredrik WennermarkOK Skogsfalken55:19+13:068:44
4Simon LundinFinspångs SOK57:44+15:319:07
5Niclas DelinOK Pan-Kristianstad1:09:45+27:3211:01
6Andreas HenryssonOK Dacke1:11:36+29:2311:18
7Robin LarssonFK Göingarna1:17:23+35:1012:13
8Carl TorstenssonEmmaboda Verda OK1:17:41+35:2812:16
9Johan LiljebjörnNybro OK1:24:34+42:2113:21
Erik AnderssonOK Orionej start
Felix PerssonOK Skogsfalkenej start

D16

4 530 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda JohanssonOK Dacke39:008:36
2Tilda JohanssonOK Orion39:54+0:548:48
3Moa PetterssonOK Dacke39:57+0:578:49
4Julia HedOK Skogsfalken48:00+9:0010:35
5Linnéa AnderssonBredaryds SOK50:02+11:0211:02
6Elsa WilhelmssonFalköpings AIK OK58:09+19:0912:50
7Madelene AxelssonHärlövs IF1:05:17+26:1714:24
8Elin BrinkMarkaryds FK1:15:42+36:4216:42

H16

5 070 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin SmedbergOK Skogsfalken35:547:04
2Theodor WahlbomOK Orion40:09+4:157:55
3Johan WennermarkOK Skogsfalken40:19+4:257:57
4Per LindmanFinspångs SOK41:52+5:588:15
5Sven EngströmLinköpings OK50:36+14:429:58
6Simon RuneforsVäxjö OK1:10:06+34:1213:49
Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad
Alfred HenrikssonLunds OKej start

D14

4 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronja JungåkerKorsnäs IF OK33:148:07
2Myrra CarlssonOK Orion34:17+1:038:22
3Amelia SkalbergBredaryds SOK35:53+2:398:46
4Elin GranstedtIK Hakarpspojkarna36:42+3:288:58
5Klara AxelssonMarkbygdens OK37:55+4:419:16
6Elsa AnderssonBredaryds SOK41:07+7:5310:03
7Kajsa JungbjerGöteborg-Majorna OK41:18+8:0410:05
8Vilma PerssonOK Skogsfalken41:38+8:2410:10
9Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK47:00+13:4611:29
10Olivia NilssonOK Pan-Kristianstad48:06+14:5211:45
11Alva RasmussenNyköpings OK50:37+17:2312:22
12Klara AskMarkbygdens OK51:48+18:3412:39
13Elinor DelinFK Åsen1:04:08+30:5415:40

H14

4 090 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik JohannessonRonneby OK26:156:25
2Filip TrofastBredaryds SOK29:31+3:167:13
3Fritjof AxelssonFK Göingarna30:02+3:477:20
4Melker JohanssonOK Orion30:20+4:057:24
5Oscar JohanssonOK Dacke30:22+4:077:25
6Andreas JonssonOK Orion32:45+6:308:00
7Albin MånssonVäxjö OK35:32+9:178:41
8Emil PetterssonOK Dacke36:47+10:328:59
9Adam SegerslättSkåneslättens OL38:31+12:169:25
10Carl EkbringKexholms SK41:11+14:5610:04
11Felix AxelssonMarkbygdens OK42:09+15:5410:18
12Erik LiljebjörnNybro OK49:03+22:4811:59
13Albin HenryssonOK Dacke50:18+24:0312:17
Hampus JärnboStigmännen Karlshamns OKej start
Albin LagerNässjö OKej start

H14 Kort

3 310 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love RasmussenNyköpings OK55:1616:41
2Samuel GiselssonRonneby OK1:37:18+42:0229:23

D12

3 310 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna JohannessonRonneby OK29:388:57
2Hilda AxelssonFK Göingarna31:04+1:269:23
3Alma WilhelmssonFalköpings AIK OK31:31+1:539:31
4Sara GranstedtIK Hakarpspojkarna32:23+2:459:47
5Irmalinn NilssonHärlövs IF32:35+2:579:50
6Ellen WahlbomOK Orion33:01+3:239:58
7Ebba JensenSkåneslättens OL34:37+4:5910:27
8Lovisa JohanssonOK Dacke36:40+7:0211:04
9Wilma MarkholmSkåneslättens OL41:54+12:1612:39
10Klara WallinderGöteborg-Majorna OK43:59+14:2113:17
11Tova EricssonRonneby OK47:58+18:2014:29
12Ella OlssonRonneby OK51:29+21:5115:33
13Johanna WilhelmssonOK Dacke58:53+29:1517:47
14Ellen NilssonNAIS Orienteringsklubb1:03:44+34:0619:15
15Betty OttossonOK Torfinn1:04:38+35:0019:31
Vanja BökmanRonneby OKej start

H12

3 310 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik HannrupIF Thor25:027:33
2Isac EricssonVäxjö OK25:55+0:537:49
3Algot NajvikFK Göingarna31:27+6:259:30
4Gunnar EngströmLinköpings OK31:56+6:549:38
5Oscar ModigFK Göingarna35:14+10:1210:38
6Max KärvhagOK Skogsfalken39:37+14:3511:58
7Anton SilierJärfälla OK42:18+17:1612:46
8Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb42:46+17:4412:55
9Anton Johansson GlivessonRonneby OK44:20+19:1813:23
10Simon GiselssonRonneby OK45:40+20:3813:47
11Gustav ÅmanOK Vilse 8749:25+24:2314:55
12Axel NilssonOK Pan-Kristianstad55:01+29:5916:37
13Aron ThorénRonneby OK1:00:33+35:3118:17
14Samuel HåkanssonRonneby OK1:01:12+36:1018:29
15Jonathan LjungbergOK Skogsfalken1:33:13+1:08:1128:09
Elias TorstenssonEmmaboda Verda OKdiskvalificerad
Gustav RuneforsVäxjö OKej start

H12 Kort

2 640 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Joel SeverinssonSkåneslättens OL21:408:12
2Jakob NilssonStigmännen Karlshamns OK24:01+2:219:05

D10

2 640 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tea MarkholmSkåneslättens OL16:106:07
2Linda JonssonOK Orion16:15+0:056:09
3Tova DanielssonOK Skogsfalken20:23+4:137:43
4Ella SöderbergOK Skogsfalken21:36+5:268:10
5Elina LiljedahlOK Skogsfalken22:33+6:238:32
6Ella BrattOK Orion22:47+6:378:37
7Nellie NilssonOK Orion23:22+7:128:51
8Ina ÅmanOK Vilse 8724:06+7:569:07
9Emmy MadsenRonneby OK24:46+8:369:22
10Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb26:23+10:139:59
11Klara JohanssonVästvärmlands OK28:14+12:0410:41
12Mikaela JohanssonVästerviks OK31:29+15:1911:55
13Emmy GranstedtIK Hakarpspojkarna34:49+18:3913:11

H10

2 640 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattis NilssonNAIS Orienteringsklubb15:265:50
2Arvid KronmarFK Vittus15:49+0:235:59
3Jesper JohanssonOK Löftan16:56+1:306:24
4Hugo EricssonVäxjö OK17:04+1:386:27
5Edvin MånssonVäxjö OK17:40+2:146:41
6Max PerssonOK Skogsfalken17:41+2:156:41
7Victor ModigFK Göingarna19:23+3:577:20
8Klas LjungqvistLunds OK19:34+4:087:24
9Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb20:44+5:187:51
10Gabriel HåkanssonRonneby OK21:46+6:208:14
11Filip HåkanssonOK Orion23:24+7:588:51
12Hugo NilssonStigmännen Karlshamns OK23:26+8:008:52
13Fabian AnderssonRonneby OK27:52+12:2610:33
14Hugo DanielssonOK Skogsfalken28:09+12:4310:39
15Olle EkbringKexholms SK28:38+13:1210:50
Oskar EricssonRonneby OKej start

D35

6 030 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna KorallMotala AIF OL1:08:2611:20
2Linda LarssonOK Dacke1:08:59+0:3311:26
3Karolina ErikersSkåneslättens OL1:15:44+7:1812:33
4Maria HelmerssonHässleholms OK1:30:30+22:0415:00
Sofia PerssonTullinge SKdiskvalificerad

H35

8 020 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ola MarkholmSkåneslättens OL1:50:4113:48
2Anders MalmqvistMotala AIF OL2:29:11+38:3018:36
Ola SöderbergOK Skogsfalkenej start

D40

4 940 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anette GranstedtIK Hakarpspojkarna42:438:38
2Jenny HåkanssonOK Orion47:01+4:189:31
3Anna-Karin JonssonOK Orion51:07+8:2410:20
4Anna LjungqvistLunds OK52:23+9:4010:36
5Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalken53:52+11:0910:54
6Sara ElfvingRonneby OK57:20+14:3711:36
7Annika EricssonVäxjö OK59:54+17:1112:07
8Marina AxelssonMarkbygdens OK1:00:53+18:1012:19
9Jeanette SigenstamMarkbygdens OK1:02:46+20:0312:42
10Maria ModigFK Göingarna1:03:02+20:1912:45
11Louise AxelssonFK Göingarna1:05:16+22:3313:12
12Karin TorstenssonFalköpings AIK OK1:05:57+23:1413:21
13Kristina BerlinOK Orion1:06:59+24:1613:33
14Andrea SilierJärfälla OK1:09:12+26:2914:00
Jessica BjörckOK Älmediskvalificerad
Petra NilssonNAIS Orienteringsklubbdiskvalificerad
Marie MarkholmSkåneslättens OLej start

H40

7 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonOK Dacke56:227:56
2Anders HåkanssonOK Orion57:32+1:108:06
3Henrik BerlinOK Orion1:02:25+6:038:47
4Fabian LjungquistLunds OK1:06:24+10:029:21
5Magnus TrofastBredaryds SOK1:11:03+14:4110:00
6Fredrik AskMarkbygdens OK1:19:24+23:0211:10
7Patrik WåhlinOK Skogsfalken1:19:36+23:1411:12
8Håkan KarlssonFK Finn1:22:59+26:3711:41
9Roland NatanaelssonSkåneslättens OL1:23:34+27:1211:46
10Jonas K JohanssonOK Skogsfalken1:26:40+30:1812:12
11Mikael TallbergOK Älgen1:28:19+31:5712:26
12Thomas NajvikFK Göingarna1:34:48+38:2613:21
13Nils HelmerssonHässleholms OK1:35:35+39:1313:27
Magnus LarsenFK Bokendiskvalificerad
Magnus EricssonVäxjö OKdiskvalificerad
Tommy JohanssonVästvärmlands OKdiskvalificerad
Tony LarssonOK Skogsfalkenej start
Jan-Ove WikingIstrums SKej start

D45

4 390 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva PetterssonOK Dacke55:1712:35
2Anna EkbringKexholms SK55:19+0:0212:36
3Christina SmedbergOK Skogsfalken57:01+1:4412:59
4Helena KarlssonNässjö OK59:23+4:0613:31
5Gitte EngströmLinköpings OK1:00:56+5:3913:52
6Cecilia LingerudOK Skogsfalken1:01:38+6:2114:02
7Anne JohanssonOK Dacke1:02:26+7:0914:13
8Katarina HenmyrOK Vilse 871:12:36+17:1916:32
9Christel OlssonFK Åsen1:16:05+20:4817:19
10Marita PhilipssonMarkaryds FK1:17:49+22:3217:43
Anneli CarlssonFK Finndiskvalificerad
Maria DelinFK Åsendiskvalificerad
Susanne JohannessonRonneby OKdiskvalificerad
Lotta JungåkerKorsnäs IF OKdiskvalificerad
Cecilia BrattOK Orionej start

H45

6 330 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohannessonRonneby OK49:207:47
2Fredrik SmedbergOK Skogsfalken52:03+2:438:13
3Bo GranstedtIK Hakarpspojkarna53:51+4:318:30
4Jonas PerssonTorsås OK54:19+4:598:34
5Magnus JohanssonOK Löftan54:44+5:248:38
6Lars PerssonOK Skogsfalken56:45+7:258:57
7Jonas BergforsSOK Viljan1:01:28+12:089:42
8Ulf JohanssonOK Dacke1:06:41+17:2110:32
9Per-Olof AnderssonOK Tyringe1:07:09+17:4910:36
10Lars-Olof LundquistNybro OK1:08:11+18:5110:46
11Rolf E JohanssonVästerviks OK1:08:56+19:3610:53
12Frank SteinerJärfälla OK1:09:44+20:2411:00
13Mikael JungbjerGöteborgs SK1:13:34+24:1411:37
14Stefan JonssonNybro OK1:19:06+29:4612:29
15Michael AnderssonLunds OK1:26:36+37:1613:40 Ladda ner rutt i gpx-format
16Lars ThorenRonneby OK1:37:35+48:1515:24
17Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK1:43:35+54:1516:21
Sören WilhelmssonFalköpings AIK OKdiskvalificerad
Mikael WahlbomOK Oriondiskvalificerad
Stefan AdolfssonEslövs FKdiskvalificerad
Ola WallinderGöteborg-Majorna OKdiskvalificerad
Ulf LiljebjörnNybro OKej start

D50

4 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SegerslättSkåneslättens OL52:5813:06
2Britt ThörnOK Vilse 8754:15+1:1713:25
3Birgitta OlssonOK Skogsfalken57:12+4:1414:09
4Lena Sandgren SwartzOK Orion57:51+4:5314:19
5Kristina JohanssonKalmar OK1:03:40+10:4215:45
6Inger Norling-FrickFK Göingarna1:04:44+11:4616:01
7Lotta Lidman AlmqvistVästerviks OK1:12:41+19:4317:59
Agneta ErforsOK Torfinndiskvalificerad
Lena Henriksson-ÅgrenRonneby OKdiskvalificerad
Berit RuneforsVäxjö OKej start

H50

6 030 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter AnderssonOK Orion51:368:33
2Tore TjernlundOK Vilse 8752:10+0:348:39
3Ulf JungstrandMalmö OK52:15+0:398:39
4Pontus LarssonOK Skogsfalken1:00:34+8:5810:02
5Thomas HenmyrOK Vilse 871:00:48+9:1210:04
6Arne KlintbergEksjö SOK1:00:57+9:2110:06
7Mats JönssonKorsnäs IF OK1:01:05+9:2910:07
8Göran MånssonOK Dacke1:06:38+15:0211:03
Ingemar MånssonRonneby OKdiskvalificerad
Håkan LindbergOK Vilse 87diskvalificerad

D55

4 040 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena PerssonGamleby OK51:1812:41
Arja IngvarssonOK Vilse 87diskvalificerad
Birgitta WinbladRehns BKej start
Mona PalmLessebo OKej start

H55

5 490 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger ThörnOK Vilse 8752:479:36
2Fredrik HjortHelsingborgs SOK53:04+0:179:39
3Stefan OlhedenSOK Viljan54:24+1:379:54
4Ingmar OlssonOK Vilse 8757:14+4:2710:25
5Karl-Gunnar OlssonLunds OK1:00:38+7:5111:02
6Per SvenssonRonneby OK1:02:14+9:2711:20
7Jan DanielssonKalmar OK1:02:27+9:4011:22
8Pierre KarlssonOK Alehof1:03:28+10:4111:33
9Stellan MartinssonOK Tyringe1:05:07+12:2011:51
10Ingemar PerssonGamleby OK1:06:13+13:2612:03
11Torgny OttossonOK Torfinn1:09:28+16:4112:39
12Thomas AlmqvistVästerviks OK1:14:01+21:1413:28
13Ingmar OhlssonFK Vittus1:31:54+39:0716:44
14Lars MartinssonRonneby OK1:50:11+57:2420:04
Ken RagnarssonOK Kompassendiskvalificerad
Sten SegerslättSkåneslättens OLej start

D60

3 480 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel MånssonOK Vilse 8739:1711:17
2Margareta SvenssonOK Vilse 8741:34+2:1711:56
3Berit SchannongMalmö OK57:46+18:2916:35
4Monica IvarssonOK Skogshjortarna1:12:33+33:1620:50
5Kristina FranssonOK Virdarna1:16:34+37:1722:00

H60

4 940 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt-Göran MånssonOK Pan-Kristianstad53:4310:52
2Kenneth FagerFK Vittus57:05+3:2211:33
3Lars SvenssonOK Vilse 8757:26+3:4311:37
4Peter RasmussenNyköpings OK59:09+5:2611:58
5Lennart AnderssonOK Orion1:01:16+7:3312:24
6Bengt AspvallRonneby OK1:04:29+10:4613:03
7Kenth SundgrenSkåneslättens OL1:04:48+11:0513:07
8Mats SvenssonOK Pan-Kristianstad1:05:06+11:2313:10
9Sven Erik FrickFK Göingarna1:08:49+15:0613:55
10Bo JohanssonOK Vilse 871:14:40+20:5715:06
11Kent IvarssonOK Skogshjortarna1:20:31+26:4816:17
Åke OhlsonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Björn PalmLessebo OKdiskvalificerad

D65

3 480 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica PåhlstorpEmmaboda Verda OK50:2214:28
2Gull SvenssonTockarps IK56:28+6:0616:13
3Kerstin HenmyrOK Vilse 8759:21+8:5917:03
4Elsa SvenssonOK Vilse 871:04:44+14:2218:36
5Monica LarssonOK Tranan1:08:35+18:1319:42
6Berit ByströmOK Virdarna1:11:34+21:1220:33
7Inger AxelssonOK Orion1:12:32+22:1020:50
8Solbritt GustafssonOK Virdarna1:16:06+25:4421:52
9Bodil RutherOK Älme1:21:52+31:3023:31
10Barbro CassingRonneby OK1:30:52+40:3026:06
Brita DahlbergHässleholms OKdiskvalificerad

H65

4 390 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils KarlssonVäxjö AIS46:5510:41
2Åke EckerbomIFK Sävsjö58:00+11:0513:12
3Lennart BohmanFK Vittus58:59+12:0413:26
4Waste ByströmOK Virdarna59:14+12:1913:29
5Bengt HenrikssonVäxjö AIS59:43+12:4813:36
6Ingemar AnderssonOK Orion1:01:23+14:2813:58
7Morgan LjungVaggeryds SOK1:01:51+14:5614:05
8Leif LindströmNybro OK1:03:37+16:4214:29
9Rudi OlvenmyrOK Tyr1:04:00+17:0514:34
10Sven RutherOK Älme1:09:00+22:0515:43
11Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OK1:10:17+23:2216:00
12Lars HylénSkåneslättens OL1:15:16+28:2117:08
13Tommy PerssonVäxjö OK1:17:44+30:4917:42
14Knud Erik ThomsenSvendborg OK1:23:49+36:5419:05
Roy OwessonHelsingborgs SOKdiskvalificerad

H70

4 030 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bertil OttossonFK Göingarna49:0912:11
2Bo SvenssonTockarps IK53:13+4:0413:12
3Inge NilssonOK Älme57:21+8:1214:13
4Rune BengtssonRonneby OK1:00:21+11:1214:58
5Sven JonassonOK Skogsfalken1:01:33+12:2415:16
6Nils-Gustav BlomqvistAnnebergs GIF1:02:01+12:5215:23
7Kjell MånssonRonneby OK1:03:26+14:1715:44
8Lars-Åke LarssonOK Tranan1:06:08+16:5916:24
9Sven GybergOK Skogsfalken1:11:13+22:0417:40
10Paul SchannongMalmö OK1:14:12+25:0318:24
11Verner LönnqvistHärlövs IF1:14:48+25:3918:33
12Torgny JonssonVäxjö AIS1:18:22+29:1319:26
Brodde NilssonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Sven-Åke GranquistHästveda OKej start
Torsten ClaessonOK Älmeej start

H75

3 390 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göran FolkessonRonneby OK53:0015:38
2Torild BornetunSkillingaryds FK54:26+1:2616:03
3Bengt-Åke NilssonRonneby OK1:17:23+24:2322:49
4Karl ÅkermanMotala AIF OL1:21:36+28:3624:04
5Sven PerssonTorsås OK1:26:10+33:1025:25
6Torsten HannrupOK Kompassen1:48:49+55:4932:05
Leif SjögrenOK Oriondiskvalificerad

H80

3 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sven SvenssonFK Vittus57:0918:44

Inskolning

2 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hjalmar AxelssonFK Göingarnafullföljt
Agnes BerlinOK Orionfullföljt
Olle HåkanssonRonneby OKfullföljt
Nils JohanssonVästvärmlands OKfullföljt
Elias KronmarFK Vittusfullföljt
Lova KronmarFK Vittusfullföljt
Paula SilierJärfälla OKfullföljt
Embla ThorénRonneby OKfullföljt
Emilia HåkanssonOK Oriondiskvalificerad

U1

2 210 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel BrattOK Orion22:3510:13
2Elis SeverinssonSkåneslättens OL25:27+2:5211:30
3Emma LarssonOK Dacke27:05+4:3012:15
4Bea MagnstedtOK Vilse 8728:51+6:1613:03
5Saga NilssonStigmännen Karlshamns OK32:34+9:5914:44
6Emelie JohnssonOK Vilse 8733:29+10:5415:09
Tobias JohanssonOK Löftandiskvalificerad

U2

2 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leo JohanssonOK Orion16:046:05
2Hugo LarssonOK Dacke23:00+6:568:42
3Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb23:50+7:469:01
4Erik NilssonOK Pan-Kristianstad24:41+8:379:20
5Viktor Lingerud SorinderOK Skogsfalken31:42+15:3812:00
6Elvira LjungbergOK Skogsfalken34:48+18:4413:10

Öppen motion 1

2 640 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Love CarlssonOK Orion16:176:10
2Anton MånssonOK Orion17:59+1:426:48
3Albin LiljaRonneby OK19:51+3:347:31
4Melker LarssonOK Orion25:26+9:099:38
5Albin BrinkMarkaryds FK28:16+11:5910:42
6Helle RagnarssonOK Kompassen44:32+28:1516:52

Öppen motion 2

3 460 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Katrin JohanssonVästerviks OK54:1615:41
2Marie PetterssonVästerviks OK55:37+1:2116:04
3Jonna JönssonSkåneslättens OL56:17+2:0116:16
4Linda NilssonStigmännen Karlshamns OK56:34+2:1816:20
5Johanna NimvikJärla Orientering1:00:45+6:2917:33
6Lovisa NimvikJärla Orientering1:00:48+6:3217:34
7Christoffer Nilsson-MagnsteftOK Vilse 871:09:57+15:4120:13

Öppen motion 3

3 310 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rune JungbjerGöteborgs SK44:2213:24
2Kennet AxelssonHärlövs IF44:39+0:1713:29
3Mats RuneforsVäxjö OK50:00+5:3815:06
4Lena Weiming NybergKinnaströms SK50:20+5:5815:12
5Oscar JensenSkåneslättens OL52:22+8:0015:49
6Marita JohanssonMarkbygdens OK53:06+8:4416:02
7Semona Dahlman NilssonOK Orion53:07+8:4516:02
8Linda ThorénRonneby OK53:52+9:3016:16
9Maria RasmussenNyköpings OK55:39+11:1716:48
10Lovisa ÅgrenRonneby OK55:59+11:3716:54
11Agneta BernboOK Orion56:41+12:1917:07
12Amanda BengtssonOK Vilse 8757:11+12:4917:16
13Jessica SchannongKlubblös59:47+15:2518:03
14Margareta WikströmVäxjö AIS1:01:13+16:5118:29
15Birgitta NilssonFK Snapphanarna1:05:07+20:4519:40
16Tony AnderssonOK Skogsfalken1:08:17+23:5520:37
17Kjell PerssonOK Älme1:13:07+28:4522:05
18Lars AdolfssonEslövs FK1:22:53+38:3125:02
19Stig SvenssonOK Virdarna1:24:36+40:1425:33
20Kenneth BarckOK Vilse 871:30:23+46:0127:18
21Ann-Marie LjungbergOK Skogsfalken1:31:59+47:3727:47
22Rosita KarlssonVäxjö AIS1:44:08+59:4631:27
Bengt HallerödOK Skogsfalkendiskvalificerad
Ingegerd NilssonOK Skogsfalkendiskvalificerad
Marianne MånssonRonneby OKdiskvalificerad

Öppen motion 4

4 330 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jeanette AnderssonOK Dacke42:339:49
2Jan PerssonYstads OK44:30+1:5710:16
3Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK48:45+6:1211:15
4Anna BjärbyFrosta OK55:39+13:0612:51
5Caroline LiljebjörnNybro OK56:42+14:0913:05
6Yvonne JungbjerGöteborgs SK59:15+16:4213:41
7Bengt AnderssonOK Skogsfalken59:26+16:5313:43
Mariann HenriksenSOK Viljandiskvalificerad

Öppen motion 5

3 310 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus KärvhagOK Skogsfalken32:149:44
2Ebbe MalmMarkaryds FK32:51+0:379:55
3Ingvar PerssonFK Åsen32:54+0:409:56
4Stefan PerssonRonneby OK33:37+1:2310:09
5Anders PetterssonVästerviks OK34:06+1:5210:18
6Jonas ThidellIK Hakarpspojkarna34:12+1:5810:19
7Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK34:25+2:1110:23
8Agneta PeterssonRonneby OK37:06+4:5211:12
8Moa WåhlinOK Skogsfalken37:06+4:5211:12
10Karin JohanssonOK Orion37:47+5:3311:24
10Conny AnderssonRonneby OK37:47+5:3311:24
12Lena FredénFalköpings AIK OK39:32+7:1811:56
13Roger NilssonFK Åsen41:03+8:4912:24
14Anders BäckmanTolered-Utby Ol-klubb41:25+9:1112:30
15Petra PeterssonOK Dacke43:09+10:5513:02
16Malin FermOK Löftan43:28+11:1413:07
17Erik FermOK Löftan43:36+11:2213:10
18Hans-Göran FredénFalköpings AIK OK43:57+11:4313:16
19Thorwald FranssonOK Virdarna45:43+13:2913:48
20André AnderssonRonneby OK47:09+14:5514:14
21Jan NilssonFK Snapphanarna49:52+17:3815:03
22Maria SvenssonLunds OK51:40+19:2615:36
23Tommy OlssonTorsås OK51:59+19:4515:42
24Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OK53:35+21:2116:11
25Lena OlssonOK Orion53:36+21:2216:11
26Göte NilssonRonneby OK53:54+21:4016:17
27Ulla OlssonTorsås OK55:01+22:4716:37
28Carina ThidellIK Hakarpspojkarna55:59+23:4516:54
29Jan DahlbergHässleholms OK1:05:33+33:1919:48
30Ingemar AnderssonOK Skogsfalken1:19:39+47:2524:03
Tobias JohannessonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad
Maria BerglundOK Vilse 87diskvalificerad

Öppen motion 6

5 880 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin KarlssonAlvesta SOK56:319:36
2Johnny NimvikTetra Pak IF57:00+0:299:41
3Henrik NilssonStigmännen Karlshamns OK1:02:30+5:5910:37
4Magnus KronmarFK Vittus1:04:09+7:3810:54
5Marika ArvidssonVäxjö OK1:18:04+21:3313:16
6Magnus JönssonSkåneslättens OL1:31:40+35:0915:35
Ludvig LundgrenKlubblösdiskvalificerad

Öppen motion 7

3 050 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mikael PerssonFK Göingarna32:3510:40
2Therese LiljaRonneby OK40:51+8:1613:23
3Görel SkoogVäxjö OK44:34+11:5914:36
4Emma FaxénVäxjö OK46:33+13:5815:15
5Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken47:34+14:5915:35
6Lars-gunnar SkoogVäxjö OK49:08+16:3316:06
7Mikael NilssonOK Torfinn49:41+17:0616:17
8Joakim SorinderOK Skogsfalken50:01+17:2616:23
9Ulla NordahlOK Torfinn53:30+20:5517:32
10Barbro KärvhagOK Skogsfalken53:43+21:0817:36
11Ingvar PerssonOK Tyringe53:49+21:1417:38
12Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK54:10+21:3517:45
13Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK55:58+23:2318:20
14Anna EliassonOK Skogsfalken58:06+25:3119:02
15Karin PerssonOK Tyringe58:22+25:4719:08
16Lottie LindhOK Älgen59:46+27:1119:35
17Pierre DanielssonOK Skogsfalken1:03:45+31:1020:54
18Nils-Erik BondessonFrosta OK1:06:00+33:2521:38
19Peter LiljedahlOK Skogsfalken1:06:48+34:1321:54
20Torgny ÅstedtHärlövs IF1:06:49+34:1421:54
21Christer SvenssonRonneby OK1:07:14+34:3922:02
22Yngve MagnussonOK Orion1:09:02+36:2722:38
23Ann-Katrin AlmqvistFK Göingarna1:23:31+50:5627:22
24Maja-Stina MalmqvistFK Vittus1:39:07+1:06:3232:29

Öppen motion 8

4 390 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias HolmstrandIFK Göteborg36:258:17
2Jon EngkvistRonneby OK39:16+2:518:56
3Stefan KoggRonneby OK45:17+8:5210:18
4Sven JohanssonOK Orion47:23+10:5810:47
5Henrik ModigFK Göingarna47:39+11:1410:51
6Magnus KällmingOK Tyr50:33+14:0811:30
7Lars-Ola LarssonOK Skogsfalken58:50+22:2513:24
8Willy OlssonOK Skogsfalken1:02:06+25:4114:08
9Josefine AlbinssonOK Skogsfalken1:04:07+27:4214:36
10Håkan AnderssonOK Dacke1:04:35+28:1014:42
11Danute MånssonOK Pan-Kristianstad1:05:30+29:0514:55
12Lisel ArvidssonVäxjö OK1:06:14+29:4915:05
13Marianne NilssonOK Pan-Kristianstad1:06:29+30:0415:08
14Kerstin TjernlundOK Vilse 871:08:46+32:2115:39
15Annika JosefssonOK Dacke1:11:29+35:0416:16
16Göran MattssonSkåneslättens OL1:12:43+36:1816:33
17Rolf GustafssonTormestorps IF1:13:40+37:1516:46
18John D SöderbergOK Skogsfalken1:20:25+44:0018:19
19Malin ÅmanOK Vilse 871:27:40+51:1519:58
20Björn ElfvingUmeå OK1:33:25+57:0021:16
Bengt-Åke NilssonOK Torfinndiskvalificerad
Helen NilssonHärlövs IFdiskvalificerad

Öppen motion 9

7 100 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik HenrikssonRonneby OK1:01:108:36
2Peter WirenstedtRonneby OK1:02:14+1:048:45
3Anders SvenssonLunds OK1:03:06+1:568:53
4Ted GustavssonMalmö OK1:04:36+3:269:05
5Martin DelinSkåneslättens OL1:07:44+6:349:32
6Björn NilssonHärlövs IF1:07:54+6:449:33
7Jens NordahlOK Skogsfalken1:08:17+7:079:37
8Martin JohanssonOK Orion1:08:30+7:209:38
9Niklas NilssonHärlövs IF1:08:50+7:409:41
10Inge GötessonOK Dacke1:09:32+8:229:47
11Per HolmbergRonneby OK1:13:39+12:2910:22
12Anton PhilipssonOK Skogsfalken1:14:02+12:5210:25
13Christian AhlströmOK Orion1:17:55+16:4510:58
14Andreas EkbladFrosta OK1:20:38+19:2811:21
15Anton OddmoOK Pan-Kristianstad1:32:55+31:4513:05
16Jens SkoogVäxjö OK1:36:33+35:2313:35

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser