Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för AOK-medeln

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: AOK-medeln
Arrangörsorganisation: Anderstorps OK
Datum: lördag 24 augusti 2019

D21

4 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna LindströmOK Tranan39:359:03
2Lina ParkOK Stigen41:10+1:359:25
3Katarina ÖstbergBredaryds SOK43:34+3:599:58
4Inda Garin FolkegårdSträngnäs-Malmby OL48:52+9:1711:10

H21

4 780 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ElmbladBredaryds SOK27:145:41
2Joar HertinIK Hakarpspojkarna31:47+4:336:38
3Anton GunnarssonBredaryds SOK34:08+6:547:08
4Lukas GranstedtIK Hakarpspojkarna34:10+6:567:08
5Håkan SvenssonBredaryds SOK34:59+7:457:19
6Björn KarlssonHalmstad OK36:12+8:587:34
7Håkan AnderssonHalmstad OK36:37+9:237:39
8Andreas SamuelssonOK Vivill36:48+9:347:41
9Nils Wallentin TärkHalmstad OK37:02+9:487:44
10Martin LarssonHestra IF38:46+11:328:06
11Viktor HermanssonOK Stigen39:09+11:558:11
12Filip BrolingBredaryds SOK40:16+13:028:25
13Björn LiljequistHylte OK41:28+14:148:40
14Michael HertinIK Hakarpspojkarna46:34+19:209:44
15Per HultJönköpings OK47:30+20:169:56
16Andreas ClaessonOK Kullingshof48:00+20:4610:02
17Emil EricssonBredaryds SOK49:32+22:1810:21
18Philip HjellströmGränna-Bygdens OK51:42+24:2810:48
19Oskar NilssonOK Stigen59:49+32:3512:30
Gustaf PeterssonHylte OKej godkänd
Hugo JohanssonOK Refteleej start

D16

3 890 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Julia WesthMullsjö SOK41:0010:32
2Ida RosjöJönköpings OK41:57+0:5710:47
3Elin AxelssonMullsjö SOK44:19+3:1911:23
4Emma IsidorssonOK Vivill47:38+6:3812:14
5Mira EnellVäxjö OK48:27+7:2712:27
6Frida MouchardIF Hallby SOK55:56+14:5614:22
7Ellen JohanssonBurseryds IF58:32+17:3215:02

H16

3 890 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Adam SkoglundUlricehamns OK28:267:18
2Albin HjellströmIK Hakarpspojkarna30:58+2:327:57
3Kasper VemdalMullsjö SOK33:56+5:308:43
4Linus BägebyOK Vivill45:53+17:2711:47
5Isak HenningssonOK Gisle46:25+17:5911:55

D14

3 290 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irma WesthMullsjö SOK24:177:22
2Vega EnellVäxjö OK40:08+15:5112:11
3Elin JohanssonBurseryds IF52:19+28:0215:54

H14

3 290 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isak SkoglundUlricehamns OK20:566:21
2Simon WesthMullsjö SOK24:07+3:117:19
3Otto LarssonOK Tranan27:31+6:358:21
4Lukas KlangUlricehamns OK27:32+6:368:22
5Isak NilssonOK Landehof30:40+9:449:19
6Isak JohanssonOK Gisle30:41+9:459:19
7Gustav LundqvistHalmstad OK32:57+12:0110:00
8August GrahnBredaryds SOK40:54+19:5812:25
Aron MolanderOK Gränsenej godkänd
Elias DahlqvistOK Gränsenej start

D12

2 110 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edit TreptowAnderstorps OK22:4910:48
2Vera FolkestadAnderstorps OK23:13+0:2411:00
3Alma SvenssonAnderstorps OK27:30+4:4113:01
4Hilda BengtssonAlvesta SOK31:26+8:3714:53

H12

2 110 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar IngelsboOK Tranan15:527:31
2Elias SamuelssonOK Vivill20:01+4:099:29
3Olof HertinIK Hakarpspojkarna20:06+4:149:31
4Walter BlomqvistJönköpings OK21:38+5:4610:15
5Tage MöllerströmJönköpings OK23:07+7:1510:57
6Felix SvenssonJönköpings OK23:58+8:0611:21
Arvid JosefssonOK Vivillej start
Jack AnderssonVaggeryds SOKej start
Måns DjärvJönköpings OKej start

D10

1 680 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linnea NilssonOK Landehof16:149:39
2Astrid TreptowAnderstorps OK22:39+6:2513:28
3Vera WesthMullsjö SOK24:18+8:0414:27
4Lovisa StavenrotOK Vivill26:08+9:5415:33
5Felicia SvenssonJönköpings OK26:35+10:2115:49
6Moa JohanssonOK Gisle29:00+12:4617:15
Norah BlomqvistJönköpings OKej start

H10

1 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theo RydénMullsjö SOK14:378:42
2Hjalmar HörnquistAnderstorps OK17:12+2:3510:14
3Axel BengtssonAlvesta SOK20:05+5:2811:57
4Mio HammöBredaryds SOK21:32+6:5512:49

D40

3 320 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malin ClassonOK Stigen34:1010:17
2Ann BägebyOK Vivill37:01+2:5111:08
3Carin RosjöJönköpings OK39:14+5:0411:49
4Charlotte JosefssonOK Vivill39:20+5:1011:50
5Sofia SkördeBredaryds SOK51:30+17:2015:30

H40

4 370 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik SvenssonJönköpings OK30:246:57
2Jan LagerHalmstad OK31:18+0:547:09
3Mattias GunnarssonBredaryds SOK34:19+3:557:51
4Mikael LundqvistHalmstad OK34:22+3:587:51
5Stefan BengtssonAlvesta SOK35:06+4:428:01
6Max LarssonOK Tranan36:51+6:278:25
7Marcus JosefssonOK Vivill37:42+7:188:37
8Niklas AlvaeusJönköpings OK37:53+7:298:40
9Mikael TrofastJönköpings OK38:37+8:138:50
10Anders HolmbergOK Vivill38:57+8:338:54
11Johan PerssonUlricehamns OK39:41+9:179:04
12Patrick EricsonMullsjö SOK44:15+13:5110:07
13Magnus ClassonOK Stigen46:01+15:3710:31
14Tobias MöllerströmJönköpings OK48:43+18:1911:08
15Anders BlomqvistJönköpings OK49:46+19:2211:23
16Martin Hammö WennerholmBredaryds SOK51:35+21:1111:48
17Mats GustafssonGöteborg-Majorna OK55:40+25:1612:44
18Tomas PetterssonOK Reftele55:43+25:1912:44
19Hans DjärvJönköpings OK57:19+26:5513:06
Magnus ClaessonJönköpings OKej start

D50

2 610 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna FolkegårdSträngnäs-Malmby OL22:268:35
2Åsa Wadensjö LeoBredaryds SOK24:24+1:589:20
3Ina SkalbergBredaryds SOK25:38+3:129:49
3Maritha HenrikssonJönköpings OK25:38+3:129:49
5Camilla HolmqvistOK Stigen27:35+5:0910:34
5Kristina JohanssonBredaryds SOK27:35+5:0910:34
7Lena TuressonBurseryds IF28:29+6:0310:54
8Susanne DombyOK Stigen31:19+8:5311:59
9Charlott LiljaOK Stigen31:30+9:0412:04
10Gunnel SvenssonOK Tranan32:30+10:0412:27
11Maria StrömOK Stigen37:34+15:0814:23
12Susann BerntssonOK Reftele37:36+15:1014:24
13Helen AhlstrandOK Vivill39:13+16:4715:01
14Petra OlssonIFK Sävsjö41:06+18:4015:44
15Eva TollsternVäxjö AIS44:19+21:5316:58
16Monika HjellströmGränna-Bygdens OK45:40+23:1417:29
17Lucy LouTibro OK50:39+28:1319:24
Katarina Westin-KarlssonOK Refteleej start

H50

3 680 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jan-Olof SvenssonHalmstad OK26:557:18
2Bengt AnderssonTenhults SOK27:49+0:547:33
3Bo HallbergFalköpings AIK OK30:00+3:058:09
4Mikael HanssonOK Vivill31:02+4:078:25
5Magnus JoelssonSOK 6832:22+5:278:47
6Pär ClaessonSävedalens AIK33:00+6:058:58
7Jan TuressonBurseryds IF33:22+6:279:04
8Per JohanssonOK Reftele34:01+7:069:14
9Fredrik MouchardIF Hallby SOK35:29+8:349:38
10Peter DombyOK Stigen36:02+9:079:47
11Stefan JohanssonBredaryds SOK36:07+9:129:48
12Krister RosjöJönköpings OK36:52+9:5710:01
13Klaes AxelssonMullsjö SOK37:45+10:5010:15
14Gunnar GustavssonOK Reftele39:44+12:4910:47
15Ola AllvinIK Hakarpspojkarna39:46+12:5110:48
16Hans JohanssonOK Reftele45:57+19:0212:29
17Per AnderssonVaggeryds SOK47:03+20:0812:47

D60

2 610 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann SvärmOK Gisle33:2412:47
2Maria AnderssonBredaryds SOK36:04+2:4013:49
3Anne JohanssonOK Tranan38:42+5:1814:49
4Marita JohanssonOK Stigen39:18+5:5415:03
5Eva AndreassonMarkbygdens OK41:31+8:0715:54
6Åsgerd BergmanOK Tranan53:43+20:1920:34
Gunilla SandströmOK Stigenej godkänd

H60

3 320 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn LöfvingMullsjö SOK29:298:52
2Arnold HermanssonOK Stigen32:32+3:039:47
3Lennart GustafssonJönköpings OK33:06+3:379:58
4Jan-Olof SvenssonBurseryds IF34:08+4:3910:16
5Lars GrehnMullsjö SOK34:52+5:2310:30
6Arne BogrenOK Vivill34:57+5:2810:31
7Jan KarlssonOK Virdarna37:36+8:0711:19
8Håkan AnderssonMarkbygdens OK38:44+9:1511:40
9Arne SvärmOK Gisle40:29+11:0012:11
10Arne AnderssonBredaryds SOK40:34+11:0512:13
11Lennart JakobssonTibro OK43:19+13:5013:02
12Thomas PalmqvistOK Tranan46:35+17:0614:01
13Kjell RehnströmOK Reftele1:00:12+30:4318:07
Ulf PalmérUlricehamns OKej godkänd

D70

2 480 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vega SlottnerJönköpings OK39:1015:47
2Ann-Gerd CarlssonGällstadbygdens SOK45:09+5:5918:12
3Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK53:50+14:4021:42
4Ingrid ÅhlundSvenljunga OK59:40+20:3024:03
Lena BarkestamIK Hakarpspojkarnaej start

H70

2 610 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland SandahlAnnebergs GIF28:3810:58
2Bengt SörensenJönköpings OK30:32+1:5411:41
3Åke EckerbomIFK Sävsjö33:20+4:4212:46
4Lars FranssonBottnaryds IF33:36+4:5812:52
5Bill SchölinTockarps IK35:28+6:5013:35
6Leif CarlssonGällstadbygdens SOK35:32+6:5413:36
7Bo TuressonIFK Sävsjö36:34+7:5614:00
8Kent OlaussonOK Orinto37:56+9:1814:32
9Bo JohanssonOK Stigen38:20+9:4214:41
10Kjell AnderssonOK Reftele40:01+11:2315:19
11Bernt EkfeldtVaggeryds SOK49:06+20:2818:48
Kurt JohanssonSvenljunga OKej godkänd
Roland BomanUlricehamns OKej godkänd
Kurt JohanssonOK Gisleej start

D80

2 480 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bernice AntonssonFK Friskus-Varberg53:4921:42

H80

2 480 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LarssonJönköpings OK36:1914:38
2Torild BornetunSkillingaryds FK36:20+0:0114:39
3Bernt PeterssonAlvesta SOK42:28+6:0917:07
4Sten HjelmOK Tranan43:55+7:3617:42
5Bernt JohanssonOK Gisle45:34+9:1518:22
6Nilsevert SöderqvistIFK Sävsjö46:20+10:0118:40
7KG ErikssonOK Gisle49:49+13:3020:05
8Sigvard RudolfssonOK Gisle51:27+15:0820:44
9John-Erik ErikssonJönköpings OK52:00+15:4120:58
10Kurt RydinOK Tranan52:56+16:3721:20
Rune AhlanderJönköpings OKej godkänd

U1

1 680 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattis CarlströmIK Hakarpspojkarna18:1310:50
2Bo MöllerströmJönköpings OK18:48+0:3511:11
3Nova HiljemarkAnderstorps OK20:14+2:0112:02
4Vincent Davidssonklubblös20:57+2:4412:28
5Astrid NilssonBredaryds SOK21:19+3:0612:41
6Sixten SvedalOK Vivill28:22+10:0916:53
7Gustav AlmAnderstorps OK28:29+10:1616:57
8Elsa PerssonUlricehamns OK30:01+11:4817:52
9Selma DanielssonAnderstorps OK30:13+12:0017:59
10Ginny ReimertzGällstadbygdens SOK33:16+15:0319:48
11Elsa MalmAnderstorps OK35:16+17:0320:59
12Lucas AlmAnderstorps OK38:28+20:1522:53
13Johanna HörnquistAnderstorps OK38:58+20:4523:11
14Anna PerssonUlricehamns OK39:37+21:2423:34
15Saga DanielssonAnderstorps OK47:03+28:5028:00
Valter NormanHalmstad OKej godkänd

U2

1 680 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jacob CarlssonOK Reftele19:5811:53
2Filip BengtssonOK Tranan20:30+0:3212:12
3Felix LarssonOK Tranan27:52+7:5416:35
4Widar BodinGällstadbygdens SOK31:15+11:1718:36

Öppen 1

1 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Benias PerssonGällstadbygdens SOK24:5014:46
2Gudrun PetterssonOK Reftele53:22+28:3231:45
Eibert DanielssonSkillingaryds FKej godkänd

Öppen 3

2 110 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes AnderssonAnderstorps OK20:209:38
2Mattias SvenssonAnderstorps OK20:26+0:069:41
3Anna HögbergOK Tranan23:52+3:3211:18
4Elisabeth HenningssonOK Gisle25:53+5:3312:16
5Kristina DanielssonAnderstorps OK26:43+6:2312:39
6Barbro NilssonAlvesta SOK31:45+11:2515:02
7Catrin MolanderOK Gränsen32:47+12:2715:32
8Johan BerköAnderstorps OK36:00+15:4017:03
9Eliva PerssonGällstadbygdens SOK38:45+18:2518:21
10Rolf HallbergFK Finn41:14+20:5419:32
11Eva ArvidssonAlvesta SOK56:11+35:5126:37
12Siw OlaussonOK Orinto58:48+38:2827:52

Öppen 5

3 170 m, 32 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malcolm SvenssonAnderstorps OK27:258:38
2Alexander GarinSträngnäs-Malmby OL29:52+2:279:25
3Nils-Anders BrunnsgårdOK Reftele35:07+7:4211:04
4Åsa CarlströmIK Hakarpspojkarna36:14+8:4911:25
5Sandra ElgFK Finn36:51+9:2611:37
6Henrik EkwurtzelVaggeryds SOK37:03+9:3811:41
7David WesthMullsjö SOK37:58+10:3311:58
8Karin ReimertzGällstadbygdens SOK39:49+12:2412:33
9Ola SamuelssonOK Vivill40:30+13:0512:46
10Moa VemdalMullsjö SOK40:51+13:2612:53
11Sigrid VemdalMullsjö SOK40:53+13:2812:53
12Sofia EnellJönköpings OK41:37+14:1213:07
13Stefan Larssonklubblös42:11+14:4613:18
14Sofia SalomonssonLinköpings OK42:13+14:4813:19
15Peter JohanssonBurseryds IF44:35+17:1014:03
16Jesper RundbäckVaggeryds SOK46:19+18:5414:36 Ladda ner rutt i gpx-format
17Åse NilssonOK Landehof47:45+20:2015:03
18Lars-Gunnar JosefssonOK Vivill49:03+21:3815:28
19Tobias Christoffer MalmAnderstorps OK49:08+21:4315:29
20Ingela OscarssonHylte OK49:19+21:5415:33
21Ulrika BengtssonAlvesta SOK49:36+22:1115:38
22Lena LindströmBredaryds SOK54:33+27:0817:12
23Karin HelmiusOK Reftele55:17+27:5217:26
24Per EnellJönköpings OK57:01+29:3617:59
25Anna-Lena WullfGällstadbygdens SOK57:11+29:4618:02
26Martin GranatMarkbygdens OK1:00:01+32:3618:55
27Jan EliassonTenhults SOK1:00:03+32:3818:56
28Kerstin LiljaBredaryds SOK1:04:32+37:0720:21
29Camilla SvenssonBurseryds IF1:08:04+40:3921:28
30Anna TrofastJönköpings OK1:13:35+46:1023:12
Julia BjuvensjöBredaryds SOKej godkänd
Ing Marie Josefssonklubblösej godkänd

Öppen 7

2 480 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hjalmar FolkestadAnderstorps OK20:038:05
2Jonas BornetunSkillingaryds FK22:32+2:299:05
3Annika WesthMullsjö SOK23:07+3:049:19
4Anders ReimertzGällstadbygdens SOK25:45+5:4210:22
5Clas NorgrenGällstadbygdens SOK25:49+5:4610:24
6Christer JanssonBredaryds SOK27:41+7:3811:09
7Stina AlbinssonBredaryds SOK27:47+7:4411:12
8Karin EmanuelssonBredaryds SOK28:57+8:5411:40
9Stefan LindströmBredaryds SOK30:01+9:5812:06
10Anders LarssonOK Landehof30:09+10:0612:09
11Per Arne JohanssonOK Gisle30:59+10:5612:29
12Ellen AlbinssonBredaryds SOK31:08+11:0512:33
13Sara OhlinOK Tranan31:33+11:3012:43
14Anita BodinGällstadbygdens SOK34:00+13:5713:42
15Bengt BengtssonSkillingaryds FK34:48+14:4514:01
16Pär NorgrenGällstadbygdens SOK34:54+14:5114:04
17Nils-Åke EmanuelssonBredaryds SOK35:58+15:5514:30
18Amelie SundahlHestra IF39:34+19:3115:57
19Karin KarlssonHalmstad OK39:39+19:3615:59
20Elisabeth JonassonOK Orinto40:44+20:4116:25
21Annika IsidorssonOK Vivill40:49+20:4616:27
22Kurt BodinGällstadbygdens SOK41:40+21:3716:48
23Lars RenbergGöteborg Radio Orientering42:05+22:0216:58
24Lars ErikssonMarkbygdens OK47:59+27:5619:20
25Kenneth ArvidssonAlvesta SOK53:23+33:2021:31
26Stig WallermanBorås GIF1:03:10+43:0725:28

Öppen 8

4 780 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav OhlinOK Tranan36:507:42
2Erik MemmiHalmstad OK37:07+0:177:45
3Morgan BodinGällstadbygdens SOK41:45+4:558:44
4Johan HanssonJönköpings OK43:43+6:539:08
5Per SundqvistOK Tranan46:08+9:189:39
6Sofie JosefssonOK Pan-Kristianstad50:23+13:3310:32
7Jonas CarlssonOK Reftele50:58+14:0810:39
8Johannes AxelssonOK Norrvirdarna55:31+18:4111:36
9Ann-Sophie OhlinOK Tranan57:04+20:1411:56
10Curt NorgrenGällstadbygdens SOK57:13+20:2311:58
11Kristina AreskougAnderstorps OK1:00:27+23:3712:38
12Jonas NilssonBredaryds SOK1:00:45+23:5512:42
13Bengt KlassonOK Orinto1:12:49+35:5915:14
14Agneta Hallberg HanssonJönköpings OK1:15:38+38:4815:49
Anders KemperOK Gisleej godkänd
Andreas IvanssonVaggeryds SOKej godkänd
Martin JakobssonHammarkinds OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser