Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för DM, ultralång, Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: DM, ultralång, Västmanland
Arrangörsorganisation: Hallstahammars OK
Datum: torsdag 23 maj 2019

D21

11 570 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara Åkerman SjöströmVästerås SOK1:33:558:07
2Malin WelénKöping-Kolsva OK1:47:10+13:159:15
3Martina WelénKöping-Kolsva OK1:57:04+23:0910:07
Jenny LindbergVandrarringenej godkänd
Frida AnsinSvaide Roma SOKåterbud

H21

14 960 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan AhlströmVästerås SOK1:55:017:41
2Jonas VikströmKöping-Kolsva OK1:56:19+1:187:46
3Lars-Erik HaslerSurahammars SOK1:58:27+3:267:55
4Henrik WickströmVästerås SOK2:01:22+6:218:06

H20

11 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten TörnqvistVästerås SOK2:12:4911:28

D18

7 910 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida LarssonVästerås SOK1:36:4712:14

H18

9 790 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Noa SjöstrandVästerås SOK1:11:237:17
2Casper VånsjöArboga OK1:15:02+3:397:39
3Andreas NäslundVästerås SOK1:17:13+5:507:53
4Lucas AhlströmVästerås SOK1:23:24+12:018:31
5Tobias DahlmarkVästerås SOK1:25:59+14:368:46
6Pontus LindgrenVästerås SOK1:35:29+24:069:45
7Martin SandqvistVästerås SOK1:44:11+32:4810:38
Anton AugustssonFagersta OKej godkänd

D16

5 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja AhlströmVästerås SOK58:1110:40
2Ellen ThorsénSurahammars SOK1:14:24+16:1313:39
3Rebecka HaslerSurahammars SOK1:37:16+39:0517:50
Kristina LindgrenVästerås SOKåterbud
Beatrice ÖsterbergSurahammars SOKåterbud

H16

6 520 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristoffer KlarinVästerås SOK53:238:11
2Ludvig HaslerSurahammars SOK1:01:29+8:069:25
3Vidar NettelmarkSurahammars SOK1:05:37+12:1410:03
4Sixten SlagbrandVästerås SOK1:06:23+13:0010:10
5Josiah BergrothVästerås SOK1:25:26+32:0313:06
Elis WiklundVästerås SOKej godkänd
Arvid GunérusSurahammars SOKej godkänd
Arvid JonforsenSurahammars SOKej godkänd

H35

11 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathias NyströmNorbergs OK1:34:068:07

D40

7 910 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia EinarssonVästerås SOK1:09:438:48
Eva PalmVästerås SOKej godkänd

H40

11 570 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn WinnerstamEskilstuna OL3:24:0117:37

D45

6 330 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria BylundFagersta OK1:09:0510:54
2Marie ÅsbergOK Hedströmmen1:14:19+5:1411:44
3Malena AhlströmVästerås SOK1:16:17+7:1212:03
Sofia HaslerSurahammars SOKutgått

H45

9 790 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Claes KlarinVästerås SOK1:14:107:34
2Henrik HolmbergKöping-Kolsva OK1:28:58+14:489:05
3Mats ThunwallFagersta OK1:37:59+23:4910:00
4Jonas Jensen-TornehedVästerås SOK1:38:45+24:3510:05
5Terje LundVästerås SOK1:43:23+29:1310:33
6Johan KüglerSigtuna OK1:47:52+33:4211:01

D50

6 330 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena LarssonSala OK1:09:1110:55
2Annika LarssonArboga OK1:14:44+5:3311:48
3Karin Swärd LindbergVandrarringen1:22:46+13:3513:04
4Elisabet ElmertoftNorbergs OK1:25:00+15:4913:25
5Berit WetterArboga OK1:29:26+20:1514:07
6Helena HolmbergKöping-Kolsva OK1:45:47+36:3616:42

H50

8 960 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robert PalmVästerås SOK1:11:107:56
2Johan ÖstergrenSurahammars SOK1:19:56+8:468:55
3Niklas OlssonFagersta OK1:34:39+23:2910:33
4Rickard JonforsenSurahammars SOK1:34:48+23:3810:34
5Ruhdi KarlssonVästerås SOK1:41:12+30:0211:17
6Tommy FröjdVästerås SOK1:43:16+32:0611:31
7Joakim AhlströmVästerås SOK1:45:55+34:4511:49
8Stefan NordströmSigtuna OK1:57:22+46:1213:05
9Christer LinderborgKöping-Kolsva OK2:11:53+1:00:4314:43
Tomas JonssonVandrarringenej godkänd

H55

8 960 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BjurstedtSurahammars SOK1:22:189:11
2Anders RoothVästerås SOK1:23:18+1:009:17
3Arne HäggArboga OK1:23:36+1:189:19
4Carl BymanVästerås SOK1:31:13+8:5510:10
5Jan-Olov BergmanVästerås SOK1:31:53+9:3510:15
6Mats AronssonBromma-Vällingby SOK1:52:12+29:5412:31
Ola TorstenssonVästerås SOKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Roger ÅsbergOK Hedströmmenutgått

H60

7 910 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Åke AnderssonArboga OK1:15:349:33
2Carl-Erik BerglövFagersta OK1:26:55+11:2110:59
3Juha UntinenSK Trim/Virsbo1:27:40+12:0611:04
4Göran WelénKöping-Kolsva OK1:30:53+15:1911:29
5Lars LandströmLånghundra IF1:41:01+25:2712:46
Jan GottfridssonNorbergs OKåterbud

D65

4 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt ErikssonSala OK57:0914:06

H65

6 330 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Peter LidholmIFK Hedemora OK56:128:52
2Gunnar MunkteliusSurahammars SOK1:04:58+8:4610:15
3Göran LarssonSala OK1:20:14+24:0212:40
4Anders GunnarssonSurahammars SOK1:56:23+1:00:1118:23
Torbjörn BergstrandSurahammars SOKej godkänd

H70

5 450 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan KällmanNorbergs OK1:04:0411:45
2Ulf KjellinOK Hedströmmen1:36:03+31:5917:37

D75

2 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva KjellmanVandrarringen1:02:3821:01
2Monica BäckmanFagersta OK1:27:46+25:0829:27

H75

5 160 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen1:12:0513:58
2Hans AnderssonVästerås SOK1:27:54+15:4917:02

H80

4 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars KjellmanVandrarringen1:22:1420:18

Öppen motion 5

4 050 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida HallinSurahammars SOK48:2011:56
2Stefan TörnqvistVästerås SOK51:27+3:0712:42
3Elvira BjörnbergVästerås SOK1:08:00+19:4016:47
4Gustav ThenanderVästerås SOK1:25:44+37:2421:10
5Pernilla SahlénVästerås SOK1:26:01+37:4121:14
6Torbjörn HaldammenSOK Joar Viking Enköpin1:30:04+41:4422:14
7Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:33:48+45:2823:09
8Nova SahlénVästerås SOK1:36:11+47:5123:44
9Pia SundelinNorbergs OK1:37:10+48:5023:59
Erik PalmVästerås SOKej godkänd

Öppen motion 6

5 450 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik HallinSurahammars SOK53:109:45
2Christer BorgGöteborg-Majorna OK56:05+2:5510:17
3Ulf HamreforsVästerås SOK1:04:04+10:5411:45
4Peter KraftSala OK1:08:53+15:4312:38
5Klas LindgrenVästerås SOK1:12:49+19:3913:21
6Roger CarlssonVästerås SOK1:13:10+20:0013:25
7Felix LarssonArboga OK1:15:08+21:5813:47
8Fredrik DahlmarkVästerås SOK1:22:21+29:1115:06
9Maximilian OlofssonVästerås SOK1:25:36+32:2615:42
10Lars OlofssonVästerås SOK1:25:38+32:2815:42
11David TorstenssonVästerås SOK1:26:48+33:3815:55
12David LindgrenVästerås SOK2:04:54+1:11:4422:55
13Lars-Åke BylundFagersta OK2:15:15+1:22:0524:48
Christer LarssonSala OKej godkänd

Öppen motion 7

2 980 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus HallinSurahammars SOK42:5114:22
2Katarina LarssonVästerås SOK49:32+6:4116:37
3Elin DahlmarkVästerås SOK50:01+7:1016:47
4Toni AnderssonVästerås SOK55:34+12:4318:38
5Kristian FellVästerås SOK59:04+16:1319:49
6Catharina DahlmarkVästerås SOK1:13:19+30:2824:36
Karin GunnarssonSurahammars SOKej godkänd
Peter ÖsterbergSurahammars SOKåterbud

Öppen motion 9

7 870 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus LarssonVästerås SOK1:20:5410:16
2Henrik NettelmarkSurahammars SOK1:21:50+0:5610:23
3Gabriella WadmanKöping-Kolsva OK1:46:09+25:1513:29
4Vanda KuthanovaNorbergs OK2:10:32+49:3816:35
Lasse SvenssonNorbergs OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser