Swedish Orienteering Federation

Official results for Sprint-KM

Event informationShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Sprint-KM
Organiser: Lindebygdens OK
Date: Tuesday 18 June 2019

Classes: Show all | Herrar Lång | Damer Lång | Herrar Kort | Damer Kort | Ungdom

Herrar Lång

3 000 m, 31 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Per EklöfOK Milan18:526:17
2Jakob FranssonOK Milan20:07+1:156:42
3Anton KruseKFUM Örebro OK20:43+1:516:54
4Tom KorkeakoskiOK Milan21:17+2:257:05
5Tomas VidfeltLindebygdens OK21:19+2:277:06
6Axel ThybeckLindebygdens OK21:21+2:297:07
7Andreas MogrenOK Milan22:07+3:157:22
8Nicklas GrythOK Milan22:39+3:477:33
9Viggo HolmbergOK Tylöskog23:16+4:247:45
10Tomas L KarlssonLindebygdens OK23:33+4:417:51
11Oliver PetterssonOK Milan23:59+5:077:59
12Anders ErikssonOK Milan24:12+5:208:04
13Klas ThybeckLindebygdens OK24:51+5:598:17
14Thomas JohanssonAlmby IK24:56+6:048:18
15Tony HolmbergOK Tylöskog24:57+6:058:19
16Fredrik ArnessonLindebygdens OK24:59+6:078:19
17Bo GustafssonOK Tylöskog25:06+6:148:22
18Stefan ÖbergOK Milan25:20+6:288:26
19Niklas SanderOK Milan25:45+6:538:35
20Hans HelmerssonLindebygdens OK26:51+7:598:57
21Anton ErikssonOK Milan29:11+10:199:43
22Henrik HallorLindebygdens OK29:17+10:259:45
23Åke MossbergOK Milan29:48+10:569:56
24Lars-Erik LarssonOK Milan34:16+15:2411:25
25Ove JohanssonOK Järnbärarna35:50+16:5811:56
26Lennart LindgrenOK Järnbärarna36:03+17:1112:01
27Christer TapperOK Milan37:26+18:3412:28
28Gert IngvarssonLindebygdens OK42:22+23:3014:07
Lage JonssonLindebygdens OKmispunched
Fredrik CampbellAlmby IKdid not finish
Anders HaglundOK Milandid not finish
Robert KruseKFUM Örebro OKdid not start

Damer lång

3 000 m, 15 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Lisa WesterbergOK Milan21:217:07
2Therese KorkeakoskiOK Milan23:24+2:037:48
3Josefin ErlandssonOK Milan23:25+2:047:48
4Jessica KorkeakoskiOK Milan24:49+3:288:16
5Sanna SanderOK Milan25:06+3:458:22
6Sofia CarlssonLindebygdens OK25:08+3:478:22
7Hanna HellsingLindebygdens OK25:38+4:178:32
8Ingela PetterssonOK Milan25:44+4:238:34
9Hanna ArnessonLindebygdens OK26:49+5:288:56
10Anna-Birgitta GustafssonOK Tylöskog27:54+6:339:18
11Annika BrodinLindebygdens OK30:10+8:4910:03
12Lovisa ThybeckLindebygdens OK30:12+8:5110:04
13Maria AngbergLindebygdens OK35:37+14:1611:52
Agneta HasselkvistOK Milanmispunched
Ulrika SanderOK Milanmispunched

Herrar Kort

2 200 m, 1 starting competitor
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Samuel ErikssonOK Letstigen44:3720:16

Damer Kort

2 200 m, 4 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Camilla KruseKFUM Örebro OK21:579:58
2Catharina ModOK Milan30:18+8:2113:46
3Eva KorkeakoskiOK Milan35:53+13:5616:18
4Lena LindgrenOK Järnbärarna1:04:44+42:4729:25
Elsa GustafssonOK Tylöskogdid not start
Ella KruseKFUM Örebro OKdid not start
Asta SjöbergLindebygdens OKdid not start

Ungdom

1 500 m, 10 starting competitors
PlacNameOrganisationTimeDiffKm time
1Rasmus LindebergLindebygdens OK12:528:34
2Cecilia ErikssonOK Milan12:54+0:028:36
3Oliver ArnessonLindebygdens OK16:50+3:5811:13
4Ingrid ArnessonLindebygdens OK16:59+4:0711:19
5Axel GustafssonOK Tylöskog21:32+8:4014:21
6Kasper LindebergLindebygdens OK23:17+10:2515:31
7William SallrosOK Milan24:42+11:5016:28
8Rasmus KruseKFUM Örebro OK26:32+13:4017:41
9Arvid LarssonOK Milan29:50+16:5819:53
10Molly EklöfOK Milan34:00+21:0822:40

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements