Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sensommarmedeln i Bjärnum

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sensommarmedeln i Bjärnum
Arrangörsorganisation: OK Torfinn
Datum: lördag 24 augusti 2019

D21

3 780 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Pernilla OlssonSkåneslättens OL26:577:07
2Hanna PerssonGöteborg-Majorna OK30:47+3:508:08
3Pia OlssonSkåneslättens OL30:58+4:018:11
4Rebecca HardenFK Boken34:26+7:299:06
5Ida HedlundOK Orion40:16+13:1910:39
6Rebecca SvenssonVärend GN OL41:52+14:5511:04
Katarina LenanderVäxjö OKej start

H21

4 560 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Simon HedlundÄrla IF24:335:23
2Simon HardenFK Boken26:00+1:275:42
3Niclas TjernlundSkåneslättens OL26:38+2:055:50
4Patrik JohanssonHelsingborgs SOK31:25+6:526:53
5Robert LoodOK Pan-Kristianstad31:29+6:566:54
6Andreas PerssonGöteborg-Majorna OK31:58+7:257:00
7Mattias KillanderHästveda OK32:11+7:387:03
8Lars JohanssonOK Älme33:38+9:057:22
9Fredrik StåhlHjärnarps OL33:58+9:257:26
10Jacob MobergHelsingborgs SOK35:18+10:457:44
11Torgny LundHästveda OK36:09+11:367:55
12Rasmus SvenssonVärend GN OL39:56+15:238:45
13Emanuel StridMalmö OK43:25+18:529:31
Joel Käll KarlssonVäxjö OKej godkänd

D18

3 780 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tina LjungqvistLunds OK44:4011:48

H16

3 580 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Klas LjungqvistLunds OK28:538:04
2Elia KämpeÖrkelljunga FK29:07+0:148:07
3Hans Grønborg NielsenAllerød OK29:28+0:358:13
4Philip MartinssonFK Finn31:17+2:248:44
5Edwin FalkstrandTormestorps IF33:20+4:279:18

D14

3 050 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara LjungqvistLunds OK29:069:32
2Emelia CarlströmFK Boken39:33+10:2712:58
3Ebba RanbroHelsingborgs SOK39:37+10:3112:59

H14

3 050 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hjalmar AxelssonFK Göingarna23:007:32
2Erik Grønborg NielsenAllerød OK27:14+4:148:55
3Hugo MartinssonFK Finn27:39+4:399:03
4Villyam JohanssonOK Tyringe34:57+11:5711:27
5Arvid FalkstrandTormestorps IF38:55+15:5512:45
6Otto NybergÖrkelljunga FK41:19+18:1913:32
7Anton KarlssonFK Finn44:12+21:1214:29

D14 Kort

2 560 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Clara SvenssonHässleholms OK31:5312:27
2Ebba EdénVäxjö AIS36:05+4:1214:05

D12

2 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emma WikströmHästveda OK32:1512:35
2Lisa JohnssonFK Finn46:00+13:4517:58
3Olivia SvenssonFK Åsen50:03+17:4819:33
4Emmy EllbringFK Finn1:00:12+27:5723:30
Amelia Victor MendesHjärnarps OLej start

H12

2 560 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kurt SjöbergHelsingborgs SOK18:167:08
2Axel FalkstrandTormestorps IF19:10+0:547:29
3Isak EngOK Pan-Kristianstad22:18+4:028:42
4Carl JohanssonOK Tyringe28:28+10:1211:07
Alex SöderstjernaHelsingborgs SOKej start
Jonathan EdholmÖrkelljunga FKej start

H12 Kort

1 980 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton CarlströmFK Boken36:0018:10

D10

1 980 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ebba NilssonOK Gynge22:0311:08
2Signe RanbroHelsingborgs SOK26:32+4:2913:24

H10

1 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel PerssonGöteborg-Majorna OK14:107:09
2Isak KämpeÖrkelljunga FK18:39+4:299:25
3Hjalmar AnderssonFK Boken35:36+21:2617:58

D35

3 760 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna WikströmHästveda OK41:2010:59
2Marie SvenssonFK Åsen50:47+9:2713:30

D45

3 190 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ewa PerssonTormestorps IF28:479:01
2Louise AxelssonFK Göingarna28:59+0:129:05
3Anna LjungqvistLunds OK30:19+1:329:30
4Angélique Grønborg RasmussenAllerød OK35:13+6:2611:02
5Christina OlssonSkåneslättens OL35:51+7:0411:14
6Maria TuressonHärlövs IF38:40+9:5312:07
7Maria PeterssonHalmstad OK39:16+10:2912:18

H45

4 080 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mikael PihlOK Pan-Kristianstad27:266:43
2Fabian LjungqvistLunds OK31:40+4:147:45
3Mats RanbroHelsingborgs SOK32:27+5:017:57
4Martin GummessonFK Finn34:32+7:068:27
5Mikael NilssonLunds OK34:38+7:128:29
6Thomas FalkstrandTormestorps IF35:35+8:098:43
7Martin JohanssonHalmstad OK37:36+10:109:12
8Daniel KämpeÖrkelljunga FK38:53+11:279:31
9Pär SvenssonVärend GN OL40:29+13:039:55

D50

3 190 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ann-Sofie BrinkMarkaryds FK33:0210:21
2Helena ÅhlinHelsingborgs SOK37:09+4:0711:38
3Camilla CarlssonHärlövs IF37:26+4:2411:44
4Anneli KarlssonFK Finn38:17+5:1512:00

H50

3 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per-Åke NilssonOK Pan-Kristianstad29:327:51
2Magnus TenghagenHärlövs IF30:35+1:038:08
3Håkan AxelssonFK Göingarna30:51+1:198:12
4Thomas NajvikFK Åsen31:51+2:198:28
5Magnus LarsenFK Boken32:25+2:538:37
6Stefan AdolfssonEslövs FK35:29+5:579:26
7Jan JohanssonSkåneslättens OL42:00+12:2811:10

D55

3 190 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ina LindebergSkåneslättens OL30:349:34
2Ingrid JohanssonLaholms IF OK31:05+0:319:44
3Christina SternerTockarps IK32:15+1:4110:06
4Anne UddEslövs FK33:52+3:1810:36
5Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK33:58+3:2410:38
6Christina SegerslättSkåneslättens OL36:30+5:5611:26
7Marita FilipssonMarkaryds FK39:31+8:5712:23
8Kati NémethStigmännen Karlshamns OK42:24+11:5013:17
Lollo NybergOK Kontinentej start
Tina HagårdRävetofta OKej start

H55

3 760 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jörgen BatzSkarpnäcks OL32:418:41
2Bengt OlssonEslövs FK33:51+1:109:00
3Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK34:22+1:419:08
4Sverker ErikssonOK Gynge37:14+4:339:54
5Benjamin ViebkeMalmö OK41:11+8:3010:57
6Lennart StenssonHelsingborgs SOK56:39+23:5815:03

D60

2 550 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Inger FrickFK Göingarna31:0412:10
2Gun EricssonSkåneslättens OL35:42+4:3814:00
3Ingrid LarssonFK Göingarna37:54+6:5014:51
4Monika LarssonSkarpnäcks OL41:50+10:4616:24

H60

3 760 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Mats BrorssonTockarps IK26:517:08
2Anders GrundbergLunds OK31:24+4:338:21
3Sten SegerslättSkåneslättens OL35:27+8:369:25
4Leif SöderlindBredaryds SOK35:39+8:489:28
5Lars LindgrenFK Finn38:46+11:5510:18
6Lars MagnussonOK Älme40:48+13:5710:51
7Stellan MartinssonOK Tyringe42:02+15:1111:10
Thomas DagsbergMalmö OKej start
Bengt LarssonFK Göingarnaej start

D65

2 550 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gudrun NilssonLunds OK31:0712:12
2Åsa StåhlHjärnarps OL33:21+2:1413:04
3Mona EnforsTockarps IK36:12+5:0514:11
4Gunvor ArbinAnnebergs GIF36:21+5:1414:15
5Ann-Mari NilssonYstads OK37:49+6:4214:49
6Karin LarssonOK Kompassen43:05+11:5816:53

H65

3 190 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Inge SvenssonHässleholms OK27:088:30
2Olle BohmanHjärnarps OL30:59+3:519:42
3Bernt-Ove KarlssonFK Finn31:15+4:079:47
4Stefan ArbinAnnebergs GIF33:07+5:5910:22
5Göran JohnssonSkåneslättens OL34:43+7:3510:52
6Carl-Johan RoubertFK Finn35:04+7:5610:59
7Bo Anders NilssonLunds OK35:43+8:3511:11
8Gert OlssonTockarps IK38:47+11:3912:09
9Gunnar ErikssonFK Finn42:57+15:4913:27
10Olle EnforsTockarps IK46:45+19:3714:39
11Roland DahlmanMalmö OK47:44+20:3614:57

D70

2 550 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin PerssonOK Tyringe37:1414:36
2Lena JönssonLaholms IF OK40:21+3:0715:49
3Anna-Lisa HanssonOK Pan-Kristianstad41:10+3:5616:08
4Karin BengtssonOK Kompassen45:26+8:1217:49
5Kerstin LarssonOK Pan-Kristianstad47:19+10:0518:33
6Kristin LindbergLunds OK47:51+10:3718:45
7Margareta HeldFK Åsen1:13:47+36:3328:56

H70

3 170 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agne BengtssonOK Kompassen28:399:02
2Sölve AnderssonBredaryds SOK35:47+7:0811:17
3Erland MartinssonOK Tyringe36:48+8:0911:36
4Håkan NilssonMalmö OK36:54+8:1511:38
5Åke PerssonHjärnarps OL38:11+9:3212:02
6Conny BerggrenVäxjö AIS38:13+9:3412:03
7Anders HenrikssonIS Skanne38:18+9:3912:04
8Göran SvenssonFK Finn38:59+10:2012:17
9Kent EkdahlEmmaboda Verda OK39:02+10:2312:18
10Nils KarlssonVäxjö AIS40:21+11:4212:43
11Gert OlssonSkåneslättens OL41:09+12:3012:58
12Anders WetterlingJärla Orientering41:12+12:3312:59
13Arne JohanssonOK Älme41:13+12:3413:00
14Lars PerssonOK Kompassen41:55+13:1613:13
15Sven Erik JönssonOK Tyringe42:13+13:3413:19
16Leif KarlssonFrosta OK42:22+13:4313:21
17Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK45:31+16:5214:21
18Bengt StåhlHjärnarps OL45:50+17:1114:27
19Krister NilssonVäxjö OK46:55+18:1614:48
20Jan-Erik NilssonYstads OK49:53+21:1415:44
21Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK51:28+22:4916:14
22Nils-Erik BondessonFrosta OK52:50+24:1116:40
23Per-Olof FernbergIS Skanne1:02:25+33:4619:41

D75

1 950 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Helen AndertoftMarkaryds FK25:5013:14
2Ann-Charlotte JensenHässleholms OK26:50+1:0013:45
3Gull SvenssonÖrkelljunga FK32:27+6:3716:38
4Maria Foster SchadSkåneslättens OL56:51+31:0129:09

H75

3 170 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt BergmanLunds OK30:329:37
2Benkt AnderssonFrosta OK36:30+5:5811:30
3Erling EkelöfVärend GN OL41:01+10:2912:56
4Raimo SalminenOK Pan-Kristianstad41:03+10:3112:56
5Kjell LindauOK Kompassen44:04+13:3213:54
6Verner LönnquistHärlövs IF44:38+14:0614:04
7Peter DahlstedtOK Pan-Kristianstad46:45+16:1314:44
8Tom LindbergLunds OK49:21+18:4915:34
9Allan SunnergrenHjärnarps OL51:38+21:0616:17
10Roland EdvinssonFK Göingarna56:08+25:3617:42
11Sven ThelanderssonLunds OK56:33+26:0117:50
12Björn NordströmHässleholms OK1:04:49+34:1720:26
Bo SvenssonÖrkelljunga FKej godkänd

D80

1 950 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Gunvor GöranssonLaholms IF OK42:4021:52
2Gun HanssonYstads OK44:49+2:0922:58
Clarie EkOK Pan-Kristianstadej start

H80

2 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders CarlssonSkåneslättens OL30:0311:47
2Torsten ClaessonOK Älme33:37+3:3413:10
3Torbjörn WingqvistSkåneslättens OL42:10+12:0716:32
4Bengt PeterssonOK Älme48:29+18:2619:00
5Bo BengtssonHässleholms OK55:16+25:1321:40

H85

1 950 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingvar LennerstedtLunds OK53:4527:33
Kjell-Arne PetterssonHärlövs IFej godkänd
Leif ClaessonTormestorps IFej godkänd

H90

1 580 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Curth SvenssonSkåneslättens OL43:4727:42
2Rune IsakssonHelsingborgs SOK53:26+9:3933:49

Inskolning

1 990 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Hanna OlofssonKlubblösfullföljt

U1

1 990 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eleonor PihlKristiansand OK22:3511:20
2Thedor HultkvistKlubblös23:53+1:1812:00
3Viggo OlssonSkåneslättens OL24:49+2:1412:28
4Herman  HellqvistYstads OK27:47+5:1213:57
5Rasmus FrankEslövs FK33:21+10:4616:45
6Linnea SabergHässleholms OK36:18+13:4318:14
7Felicia KronstålHässleholms OK36:19+13:4418:14
8Astrid TornblomHässleholms OK38:45+16:1019:28
9Agnes TornblomHässleholms OK38:47+16:1219:29

U2

1 980 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louie LeckausenLunds OK22:1311:13
2Alva SvenssonFK Finn28:27+6:1414:22
3Hubert CarlssonFK Finn28:47+6:3414:32
4Oskar RanbroHelsingborgs SOK29:43+7:3015:00
5Axel Persson JeppssonFK Göingarna34:34+12:2117:27

Öppen 1

1 980 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Kerstin JönssonOK Älme35:4018:00
2Sven-Åke AndertoftMarkaryds FK38:36+2:5619:29
3Samuel EngvistOK Torfinn1:14:23+38:4337:34

Öppen 3

2 960 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik GrundbergEmmaljunga33:5811:28
2Valter SanderSkåneslättens OL38:51+4:5313:07
3Annika KämpeÖrkelljunga FK39:06+5:0813:12
4Magnus NilssonOK Kontinent41:54+7:5614:09
5Bertil OttossonFK Göingarna43:59+10:0114:51
6Jenny SvenssonEmmaljunga44:16+10:1814:57
7Albert SvenssonFK Finn45:07+11:0915:14
8Ingrid NilssonVäxjö OK54:08+20:1018:17
9Edvin  HellqvistYstads OK59:27+25:2920:05
10Marie CarlströmFK Boken1:00:42+26:4420:30
11Eva WibergHässleholms OK1:02:46+28:4821:12
12Ulla KarlssonOK Tyringe1:08:19+34:2123:04
13Thilies  JohanssonKlubblös1:10:14+36:1623:43
14Margareta JohanssonLaholms IF OK1:10:29+36:3123:48
15Anette OlofssonHelsingborgs SOK1:13:56+39:5824:58
16Alice  GraaeOK Torfinn1:22:34+48:3627:53
17Anette BohmanHjärnarps OL1:26:48+52:5029:19

Öppen 5

3 430 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anette NilssonOK Gynge36:3410:39
2Enar MagnussonIS Skanne41:48+5:1412:11
3Lotti WanstadiusEmmaljunga46:14+9:4013:28
4Anna SöderströmOK Stigen47:31+10:5713:51
5Åsa EllbringFK Finn47:53+11:1913:57
6Anna BengtsonHalmstad OK52:17+15:4315:14
7Ulrika DanielssonOK Gynge53:51+17:1715:41
8Madelene TörnblomHässleholms OK54:26+17:5215:52
9Christina NilssonAndrarums IF57:27+20:5316:44
10Camilla JohanssonLaholms IF OK1:01:15+24:4117:51
11Rolf NilssonAndrarums IF1:01:55+25:2118:03
12Eskil JönssonHalmstad OK1:02:30+25:5618:13
13Sune JohanssonLaholms IF OK1:09:21+32:4720:13
14Anna NilssonHästveda OK1:14:48+38:1421:48
15Henrik EnforsTockarps IK1:15:32+38:5822:01
16Marcus OlofssonKlubblös1:20:42+44:0823:31
17Susanne ModigLaholms IF OK1:25:14+48:4024:50
Karin  HellqvistYstads OKej godkänd
Edvin SanderSkåneslättens OLej godkänd

Öppen 7

3 170 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Willie OlssonRävetofta OK34:2210:50
2Johanna KarlssonOK Pan-Kristianstad35:20+0:5811:08
3Ingemar PeterssonMarkaryds FK35:28+1:0611:11
4Per WikströmHästveda OK36:08+1:4611:23
5Anders NilssonHässleholms OK36:26+2:0411:29
6Jenny VinbladLunds OK36:36+2:1411:32
7Göran FrankEslövs FK36:48+2:2611:36
8Charlie FhermHästveda OK38:29+4:0712:08
9Ronny FhermHästveda OK38:32+4:1012:09
9Louise PihlOK Pan-Kristianstad38:32+4:1012:09
11Roger SvenssonHässleholms OK38:57+4:3512:17
12Daniel  HellqvistYstads OK39:37+5:1512:29
12Caroline  PerssonFK Finn39:37+5:1512:29
14Sofia GustavssonVäxjö OK40:37+6:1512:48
15Cecilia SvenssonHässleholms OK42:34+8:1213:25
16Kerstin OlssonEslövs FK44:35+10:1314:03
17Thomas VinbladLunds OK44:54+10:3214:09
18Sandra ObersHästveda OK46:58+12:3614:48
19Lena StrandMarkaryds FK47:07+12:4514:51
20Olle RingRonneby OK53:22+19:0016:50
21Karl-Göran CarlssonHylte OK54:12+19:5017:05
22Bengt IvarssonOK Tyringe54:18+19:5617:07
23Lennart MånssonRingsjö OK58:04+23:4218:19
24Tommy BengtssonHässleholms OK1:01:14+26:5219:18
25Sven TörnkvistTormestorps IF1:02:47+28:2519:48
26Mats RosénHästveda OK1:05:43+31:2120:43
27Martin CarlströmFK Boken1:11:36+37:1422:35
28Britta ÅkessonHässleholms OK1:21:47+47:2525:47
29Eivor MagnussonOK Pan-Kristianstad1:24:22+50:0026:36
Bengt SalomonssonSkåneslättens OLej godkänd
Anne-Li AugustssonOK Tyringeej godkänd

Öppen 8

4 500 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan SanderSkåneslättens OL30:256:45
2Anna PerssonFK Göingarna30:43+0:186:49
3Frans SvenssonFK Finn33:46+3:217:30
4Martin SjöbergOK Pan-Kristianstad35:25+5:007:52
5David OlufssonKlubblös35:44+5:197:56
6Andreas BlomqvistHelsingborgs SOK35:49+5:247:57
7Kristofer NilssonHästveda OK36:38+6:138:08
8Jonas NorénHelsingborgs SOK38:39+8:148:35
9Carl GrundbergEmmaljunga41:46+11:219:16
10Richard EngOK Pan-Kristianstad42:41+12:169:29
11Julius KindlundhFK Finn43:16+12:519:36
12Peter LarssonFK Boken43:45+13:209:43
13Mark ObersHästveda OK43:53+13:289:45
14Roger NilssonLaholms IF OK44:43+14:189:56
15Mikael SöderströmOK Stigen45:05+14:4010:01
16Janne KokkalaCentrum OK45:21+14:5610:04
17Göran JohanssonOK Tyringe45:25+15:0010:05
17Simon SvenssonLaholms IF OK45:25+15:0010:05
19Niklas HenrikssonTormestorps IF45:58+15:3310:12
20Jonas ClausenLunds OK48:03+17:3810:40
21Peo OlssonKlubblös48:47+18:2210:50
22Jan-I NygrenFK Boken49:04+18:3910:54
23Mathilda NilssonOK Gynge50:21+19:5611:11
24Bengt-Arne ClaessonKlubblös51:16+20:5111:23
25Sara HenrikssonTormestorps IF57:40+27:1512:48
26Marie Ståhl NordströmHjärnarps OL1:04:46+34:2114:23

Öppen 12

1 990 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Christina KarlströmKlubblös34:5517:32

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser