Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-NV Klubbmästerskap

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-NV Klubbmästerskap
Arrangörsorganisationer: FK Boken / Helsingborgs SOK / Hjärnarps OL / OK Kompassen / Örkelljunga FK
Datum: tisdag 4 juni 2019

Bana 1 2,5 km

2 510 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK25:4210:14
2Sven-Eric EricsonHelsingborgs SOK27:32+1:5010:58
3Matts AnderssonHässleholms OK29:42+4:0011:49
4Kjell LindauOK Kompassen32:58+7:1613:08
5Gull SvenssonÖrkelljunga FK34:18+8:3613:39
6Ingrid OvessonHelsingborgs SOK34:46+9:0413:51
7Tommy PetersonHelsingborgs SOK36:16+10:3414:26
8Bo SvenssonÖrkelljunga FK36:44+11:0214:38
9Astrid JohannessonHelsingborgs SOK37:05+11:2314:46
10Bengt LundhHelsingborgs SOK38:04+12:2215:09
11Allan SunnergrenHjärnarps OL41:40+15:5816:36
12Sonja HammarOK Kompassen42:46+17:0417:02
13Tor-Eve BengtssonHelsingborgs SOK43:39+17:5717:23
14Lena NielsenHelsingborgs SOK43:50+18:0817:27
15Ewert NilssonOK Kompassen43:58+18:1617:30
16Torsten HannrupOK Kompassen45:55+20:1318:17
17Ivar NilssonHässleholms OK49:10+23:2819:35
18Karin BengtssonOK Kompassen51:03+25:2120:20
19Dag Lewis-JonssonHelsingborgs SOK51:23+25:4120:28
20Siw NilssonOK Kompassen1:00:12+34:3023:59
21Allan HammarOK Kompassen1:17:39+51:5730:56

Bana 2 3,8 km

3 790 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Agne BengtssonOK Kompassen36:559:44
2Jonas ÅhlinHelsingborgs SOK38:12+1:1710:04
3Pär EricssonHelsingborgs SOK38:15+1:2010:05
4Björn MauritzonÖrkelljunga FK40:03+3:0810:34
5Annika EngelHässleholms OK42:49+5:5411:17
6Dan JohanssonHelsingborgs SOK43:52+6:5711:34
7Christer LjungdahlHjärnarps OL48:08+11:1312:42
8Helena KristianssonHässleholms OK49:00+12:0512:55
9Leif-Åke AnderssonFK Boken49:52+12:5713:09
10Monica JohanssonHjärnarps OL51:19+14:2413:32
11Willie OlssonHelsingborgs SOK51:34+14:3913:36
12Ingvar JacobssonFK Boken52:04+15:0913:44
13Inge PerssonFK Boken53:54+16:5914:13
14Eva WildmarkFK Boken59:46+22:5115:46
15Yvonne AnderssonHässleholms OK1:03:26+26:3116:44
16Lars OlssonFK Boken1:05:25+28:3017:15
17Roland NilssonOK Kompassen1:07:09+30:1417:43
18Kennet OlssonFK Boken1:12:32+35:3719:08
Iréne BengtssonOK Kompassenej start

Bana 3 3,8 km

3 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elia KämpeÖrkelljunga FK33:438:53
2Ebba RanbroHelsingborgs SOK49:52+16:0913:09
3Johanna OttossonÖrkelljunga FK52:57+19:1413:58
4Emelia CarlströmFK Boken56:14+22:3114:50
5Otto NybergÖrkelljunga FK1:05:28+31:4517:16
6Arvid AlbinssonHjärnarps OL1:12:43+39:0019:11
Linnea RydlundHässleholms OKej godkänd
Alice JohanssonFK Bokenej start
Elias PerssonHelsingborgs SOKej start
Marie WibergHelsingborgs SOKej start

Bana 4 4,4 km

4 370 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred KjellénHelsingborgs SOK38:568:54
2Emmy PalmFK Boken39:29+0:339:02
3Mats RanbroHelsingborgs SOK40:10+1:149:11
4Rebecca HardenFK Boken40:38+1:429:17
5Marie OlssonÖrkelljunga FK43:58+5:0210:03
6Carina RydlundHässleholms OK44:11+5:1510:06
7Stefan SvenssonFK Boken44:36+5:4010:12
8Carolina NilssonOK Kompassen45:51+6:5510:29
9Peter LarssonFK Boken46:09+7:1310:33
10Sören AnderssonFK Boken46:13+7:1710:34
11Daniel NilssonOK Kompassen47:17+8:2110:49
12Victor EricssonHelsingborgs SOK49:54+10:5811:25
13Lotta EkbergÖrkelljunga FK50:50+11:5411:37
14Mark PearsonFK Boken51:18+12:2211:44
15Nellie RydlundHässleholms OK52:05+13:0911:55
16Marie AlbinssonHjärnarps OL52:25+13:2911:59
17Anders NilssonHässleholms OK52:29+13:3312:00
18Tobias NilssonOK Kompassen52:49+13:5312:05
19Mats ToftnerOK Kompassen54:07+15:1112:23
20Torun HedinIS Skanne54:15+15:1912:24
21David AnderssonIS Skanne54:16+15:2012:25
22David PerssonHelsingborgs SOK54:51+15:5512:33
23Jan-I NygrenFK Boken55:40+16:4412:44
24Catarina HardenFK Boken56:11+17:1512:51
25Lotta MorénHjärnarps OL56:53+17:5713:01
26Liane GunnarssonÖrkelljunga FK57:29+18:3313:09
27Maria HelmerssonHässleholms OK57:46+18:5013:13
28Petra SvenssonOK Kompassen57:56+19:0013:15
29Josefina BerglundFK Boken58:48+19:5213:27
30Elsa WibergHelsingborgs SOK59:59+21:0313:43
31Dennis HansenOK Kompassen1:10:39+31:4316:10
32Jonas KylmäHelsingborgs SOK1:26:53+47:5719:52
Carl AspegrenHässleholms OKej godkänd
Rickard Nisses-GagnérHelsingborgs SOKej godkänd
Åsa BjärängHjärnarps OLutgått
Frida PalmFK Bokenutgått
Sofia PalmFK Bokenej start
Ida WennerlundOK Kompassenej start

Bana 5 5,5 km

5 540 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan PalmFK Boken38:426:59
2Erik JohanssonFK Boken44:35+5:538:02
3Hugo CedervallÖrkelljunga FK45:00+6:188:07
4David MorénHjärnarps OL51:27+12:459:17
5Dan JohanssonFK Boken52:55+14:139:33
6Magnus OlssonHjärnarps OL53:15+14:339:36
7Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK53:39+14:579:41
8Niklas WelanderÖrkelljunga FK58:48+20:0610:36
9Martin CarlströmFK Boken1:02:59+24:1711:22
10Fredrik HjortHelsingborgs SOK1:18:03+39:2114:05
11Erik AlbinssonHjärnarps OL1:25:55+47:1315:30
Lennart MorénHjärnarps OLej godkänd

Bana 6 6,5km

6 510 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Patrik JohanssonHelsingborgs SOK44:196:48
2Jakob ZällHjärnarps OL45:23+1:046:58
3Agust KronkvistÖrkelljunga FK45:40+1:217:00
4Joel KristianssonSkåneslättens OL47:45+3:267:20
5Conny RaskHjärnarps OL48:12+3:537:24
6Michael LönnHjärnarps OL49:12+4:537:33
7Felix AlnervikHelsingborgs SOK50:45+6:267:47
8Jonas HöstHjärnarps OL56:21+12:028:39
9Simon EngelHässleholms OK57:30+13:118:49
10Anton MarmelidHelsingborgs SOK59:01+14:429:03
11Sebastian GieseÖrkelljunga FK59:27+15:089:07
12Vidar AlbinssonHässleholms OK1:00:37+16:189:18
13Nils HelmerssonHässleholms OK1:01:37+17:189:27
14Jacob MobergHelsingborgs SOK1:03:24+19:059:44
15Daniel KämpeÖrkelljunga FK1:03:53+19:349:48
16Ulf NilssonHjärnarps OL1:04:08+19:499:51
17Tobias PerssonOK Kompassen1:04:48+20:299:57
18Andréas PalmertzHelsingborgs SOK1:05:33+21:1410:04
19Jonas NorénHelsingborgs SOK1:06:13+21:5410:10
20Erica HöstHjärnarps OL1:09:54+25:3510:44
21Sandra LejonbergHelsingborgs SOK1:14:13+29:5411:24
Mathias PerssonHelsingborgs SOKej godkänd
Erik OlssonHelsingborgs SOKej start
Axel OrrhedeHelsingborgs SOKej start

Vit

1 570 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vilgot BeringHelsingborgs SOK12:368:01
2Maja KylmäHelsingborgs SOK13:20+0:448:29
3Noel SvenssonOK Kompassen13:58+1:228:53
4Simon OlssonÖrkelljunga FK14:15+1:399:04
5Hannes LindströmHelsingborgs SOK14:43+2:079:22
6Lowe PalmertzHelsingborgs SOK14:48+2:129:25
7Felix Nisses-GagnérHelsingborgs SOK16:11+3:3510:18
8Roger LindénOK Kompassen25:34+12:5816:17

Gul

2 740 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK19:287:06
2Kurt SjöbergHelsingborgs SOK31:20+11:5211:26
3Klara PalmFK Boken42:07+22:3915:22
4Caroline LindströmHelsingborgs SOK45:11+25:4316:29
5Leo Nisses-GagnérHelsingborgs SOK51:15+31:4718:42
6Elias PalmertzHelsingborgs SOK52:56+33:2819:19
7Alma GieseÖrkelljunga FK53:53+34:2519:39
8Albert KylmäHelsingborgs SOK1:19:59+1:00:3129:11
9Anton CarlströmFK Boken1:50:40+1:31:1240:23
10Marie CarlströmFK Boken1:52:46+1:33:1841:09
Olle BjärängHjärnarps OLutgått
Elis OlssonHelsingborgs SOKutgått
Alma KjellénHelsingborgs SOKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser