Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sverigepremiären, natt

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sverigepremiären, natt
Arrangörsorganisation: OK Pan-Kristianstad
Datum: fredag 28 februari 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D21K | H21K | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | D70 | H70 | D75 | H75 | H80 | H85 | ÖM3 | ÖM5 | ÖM7 | ÖM8 | ÖM9

D21

7 840 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin MånssonIFK Göteborg Orientering1:01:247:49
2Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna1:05:25+4:018:20
3Mathilde Nørgård KrachtFarum Tisvilde OK1:05:38+4:148:22
4Fredrika VångellLinköpings OK1:13:02+11:389:18
5Louise BorgHalmstad OK1:13:49+12:259:24
6Åsa AxénMalmö OK1:14:22+12:589:29
7Alice HultinOK Löftan1:17:06+15:429:50
8Linnea GustafssonOK Gynge1:23:15+21:5110:37
9Johanna RundqvistOK Löftan1:24:36+23:1210:47
10Camilla NilssonOK Torfinn1:26:22+24:5811:00
11Sara JonassonCentrum OK1:36:22+34:5812:17
Petra HuttunenFarum Tisvilde OKej godkänd
Frida AnderssonFalkenbergs OKutgått
Stina NeroLinköpings OKutgått
Petra EklundLunds OKej start

H21

9 910 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ElmelidOK Orion58:245:53
2Erik MalmbergLinköpings OK58:26+0:025:53
3Lucas SundbladEksjö SOK58:39+0:155:55
4Kristian AlgersSkogspojkarnas OK58:45+0:215:55
5Emil ØbroOK Orion1:04:31+6:076:30
6Erik AlnervikHelsingborgs SOK1:05:58+7:346:39
7John OskarssonHelsingborgs SOK1:06:01+7:376:39
8Christian MichelsenVäxjö OK1:06:04+7:406:40
9Peter ErikssonLinköpings OK1:06:56+8:326:45
10Sebastian MånssonHagaby GoIF Örebro1:07:32+9:086:48
11Maxime BonneauLinköpings OK1:09:09+10:456:58
12Andreas BerganderEksjö SOK1:09:53+11:297:03
13Mattias NilssonÄrla IF1:10:56+12:327:09
14Gustav FrænellSundsvalls OK1:12:26+14:027:18
15Joel Käll KarlssonVäxjö OK1:12:37+14:137:19
16Oskar EdvardssonJärfälla OK1:15:12+16:487:35
17Johan AllardLinköpings OK1:16:14+17:507:41
18Loke AgmarkenHalmstad OK1:17:17+18:537:47
19Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:17:19+18:557:48
20Oskar HöglundMotala AIF OL1:17:29+19:057:49
21Oliver MalmkvistHelsingborgs SOK1:30:49+32:259:09
22Fredrik NystedtSkåneslättens OL1:35:19+36:559:37
Simon HedlundÄrla IFutgått
Petter JönssonHalmstad OKej start
Anton MarmelidHelsingborgs SOKej start
Harrison McCartneySävedalens AIKej start

D21 Kort

5 270 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin HåkanssonOK Gränsen48:449:14
2Emma EkbergTolered-Utby Ol-klubb53:04+4:2010:04
3Hanna Modig TjärnströmLinköpings OK56:05+7:2110:38
4Julia Modig TjärnströmLinköpings OK59:44+11:0011:20
Sofia LauriJärla Orienteringutgått

H21 Kort

6 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Albin AlgotsonMotala AIF OL54:468:14
2Johan SöderblomFalkenbergs OK1:05:47+11:019:54
3Kristian Narbro PorathTolered-Utby Ol-klubb1:07:59+13:1310:14
Daniel HåkanssonOK Gränsenej start

D20

6 230 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba LindmanOK Gränsen53:528:38
2Klara HöglundEksjö SOK1:04:09+10:1710:17
3Johanna WilhelmssonKarlskrona SOK1:25:19+31:2713:41
Lovisa RingHalmstad OKutgått
Celina BregensöeFarum Tisvilde OKej start

H20

7 380 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav RuneforsVäxjö OK39:095:18
2Simon HardenFK Boken39:19+0:105:19
3Malte Kjær HemmingsenFarum Tisvilde OK42:56+3:475:49
4Carl JosefssonSävedalens AIK45:11+6:026:07
5Albin KronkvistÖrkelljunga FK45:50+6:416:12
6Tim JohanssonFK Friskus-Varberg45:51+6:426:12
7Hugo JakobssonEksjö SOK46:07+6:586:14
8Emanuel HerberthsonLinköpings OK49:41+10:326:43
9Lasse Falck WeberFarum Tisvilde OK50:56+11:476:54
10Simon BjörnehällOK Gränsen55:46+16:377:33
11Edvin StrandbergKalmar OK55:57+16:487:34
12Ludvig HallabroHässleholms OK1:04:49+25:408:46
13Jacob MobergHelsingborgs SOK1:06:12+27:038:58
14Simon GiselssonRonneby OK1:13:07+33:589:54
Jonathan JylltorpLinköpings OKej godkänd
Gustav OlssonOK Orionutgått
Adrian SkobeKalmar OKej start

D18

5 270 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma ErikssonEksjö SOK43:228:13
2Eleonora AlinderSjövalla FK43:23+0:018:13
3Moa WallenborgLunds OK43:27+0:058:14
4Alva NystedtSkåneslättens OL44:26+1:048:25
5Selma LarssonLunds OK44:30+1:088:26
6Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna48:29+5:079:11
7Agnes LindblomMalmö OK50:43+7:219:37
8Klara PerssonHalmstad OK50:46+7:249:37
9Filippa SöderbergKalmar OK54:49+11:2710:24
10Sofia EdvardssonJärfälla OK55:29+12:0710:31
11Xenia BregensøeFarum Tisvilde OK55:56+12:3410:36
12Olivia LundstedtSjövalla FK56:24+13:0210:42
13Elin NilssonAndrarums IF56:54+13:3210:47
14Embla CinthioSkåneslättens OL57:22+14:0010:53
15Elin HugossonLunds OK57:27+14:0510:54
16Frida MouchardIF Hallby SOK1:02:59+19:3711:57
17Tove FrænellSundsvalls OK1:09:57+26:3513:16
Nicolina MobergOK Tyrej godkänd
Ida EskilssonIK Hakarpspojkarnaej start
Lisa ThunellIFK Lidingö SOKej start

H18

6 640 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ElmbladBredaryds SOK37:245:37
2Theis MunktvedFarum Tisvilde OK40:17+2:536:04
3Lukas LarssonOK Skogshjortarna41:05+3:416:11
4Hugo UnossonKalmar OK41:11+3:476:12
5Hans Grønborg NielsenAllerød OK42:11+4:476:21
6Albin PerssonHalmstad OK42:45+5:216:26
7Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK42:48+5:246:26
8Samuel BökeOK Skogshjortarna42:51+5:276:27
9Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK42:54+5:306:27
10Emil JägstedtHalmstad OK47:25+10:017:08
11Alfred ErdeliusIF Rigor49:06+11:427:23
12Anton GunnarssonBredaryds SOK50:48+13:247:39
13Filip HåkanssonOK Orion50:54+13:307:39
14Jakob MobergOK Löftan50:58+13:347:40
15Ludvig CarlbomUlricehamns OK51:40+14:167:46
16Valdemar MaragerAllerød OK53:38+16:148:04
17Arvid KronmarKarlskrona SOK1:02:41+25:179:26
18Erik JohanssonOK Alehof1:08:49+31:2510:21
19Brian AhlmAndrarums IF1:12:26+35:0210:54
20Erik ThoressonAndrarums IF1:25:48+48:2412:55
Klas LjungqvistLunds OKej godkänd
Arvid BlomsterRonneby OKutgått
Erik JohanssonFK Bokenej start
Anton KastrupSävedalens AIKej start
Tage KinellIFK Göteborg Orienteringej start
Zacharias ÅkerlundStigmännen Karlshamns OKej start

D16

5 020 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma SvennerudKarlskrona SOK36:337:16
2Ebba ThernOK Skogshjortarna36:40+0:077:18
3Emma ZettervallKarlskrona SOK36:47+0:147:19
4Tuva SelinFK Göingarna38:26+1:537:39
5Alice OlvegårdFK Göingarna38:31+1:587:40
6Tova RangertIK Hakarpspojkarna38:32+1:597:40
7Emmy PalmFK Boken38:34+2:017:40
8Tuva ÖstangårdGamleby OK40:56+4:238:09
9Emilia LundstedtSjövalla FK41:39+5:068:17
10Lisa SwartzOK Orion42:55+6:228:32
11Anna Simonsson-SøndenåKarlskrona SOK43:45+7:128:42
12Malin StrömqvistAttunda OK44:03+7:308:46
13Elsa WibergHelsingborgs SOK45:57+9:249:09
14Ellen ThorsénSurahammars SOK48:31+11:589:39
15Tove ValleriusGamleby OK51:58+15:2510:21
16Viola HolmströmHärlövs IF52:06+15:3310:22
17Alice PerssonOK Tyringe52:19+15:4610:25
18Linnea RydlundHässleholms OK53:20+16:4710:37
19Agnes IvarssonOK Skogshjortarna1:08:44+32:1113:41
20Linn EneljungIFK Göteborg Orientering1:12:37+36:0414:27
21Ida KarlssonOK Gränsen1:16:19+39:4615:12
Linn BjörneldKalmar OKej godkänd
Ella PetterssonSävedalens AIKej godkänd
Beatrice ÖsterbergSurahammars SOKej start

H16

5 230 m, 43 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linus WernströmRonneby OK32:436:15
2Isak EskilssonIK Hakarpspojkarna32:59+0:166:18
3Simon CorneliussonOK Löftan33:01+0:186:18
4Elias SchaferEksjö SOK33:31+0:486:24
5Simon BååthSävedalens AIK33:35+0:526:25
5Svante SelinFK Göingarna33:35+0:526:25
7Oliver HåkanssonOK Orion33:43+1:006:26
8Wilmer SelinFK Göingarna33:50+1:076:28
9Lucas BoströmOK Alehof33:53+1:106:28
10Hugo CedervallÖrkelljunga FK33:58+1:156:29
11Tobias JohanssonOK Löftan35:10+2:276:43
12Joel HolmbergUlricehamns OK37:40+4:577:12
13Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna37:46+5:037:13
14Johan FochsenWaxholms OK37:55+5:127:14
15Filip BrolingBredaryds SOK38:12+5:297:18
16Alfred HallqvistUlricehamns OK38:17+5:347:19
17Axel BrattOK Orion38:25+5:427:20
18Isak AnderssonLunds OK38:29+5:467:21
19Fabian AlinderSjövalla FK38:34+5:517:22
20Alfred KjellénHelsingborgs SOK39:15+6:327:30
21Elia KämpeÖrkelljunga FK40:26+7:437:43
22Joel WallnerAttunda OK40:35+7:527:45
23Olle FlorénIF Rigor42:13+9:308:04
24Ludvig EronnLinköpings OK43:58+11:158:24
25Jonathan RundqvistOK Nackhe45:20+12:378:40
26Olle PetersénOK Njudung45:38+12:558:43
27Malte AlbinssonOK Österåker48:42+15:599:18
28Arvid JonforsenSurahammars SOK51:16+18:339:48
29Nils SwartzOK Orion51:27+18:449:50
30Albin PaulssonOK Löftan51:54+19:119:55
31Marcus BarbozaAttunda OK54:22+21:3910:23
32David PerssonHelsingborgs SOK54:36+21:5310:26
33Francesco SavaniSkogspojkarnas OK54:37+21:5410:26
34Linus AlinderSjövalla FK58:41+25:5811:13
35Åke FalkenströmIFK Göteborg Orientering1:05:06+32:2312:26
36Jakob Bogsjö JensenHelsingborgs SOK1:06:29+33:4612:42
37Esben Bogsjö JensenHelsingborgs SOK1:06:30+33:4712:42
38Erik OlssonFK Åsen1:13:15+40:3214:00
39Oliver HaleniusMotala AIF OL1:19:34+46:5115:12
40Melwin IvarssonHärlövs IF1:29:53+57:1017:11
Victor EricssonHelsingborgs SOKej godkänd
Gunnar FovaeusSävedalens AIKej godkänd
Liam JohanssonIF Hagenej godkänd
Ludvig HaslerSurahammars SOKej start
Noah KrikströmHjärnarps OLej start
Harry LiderfeltTolered-Utby Ol-klubbej start
Albin SundströmHestra IFej start

D14

3 870 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filippa BraunVäxjö OK33:108:34
2Minna PalmIK Hakarpspojkarna38:02+4:529:49
3Märta SvennerudKarlskrona SOK38:31+5:219:57
4Ellen AnderssonOK Pan-Kristianstad38:59+5:4910:04
5Alice JohanssonFK Boken39:15+6:0510:08
6Tilda SundkvistOK Gränsen45:10+12:0011:40 Ladda ner rutt i gpx-format
7Ebba SkullmanLinköpings OK45:12+12:0211:40
8Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb49:33+16:2312:48
9Lova KronmarKarlskrona SOK49:49+16:3912:52
10Frida LindénEksjö SOK57:12+24:0214:46
11Mathea YngveOK Kontinent58:43+25:3315:10
12Liv LundsgaardOK Kontinent1:04:29+31:1916:39
13Linnea StéenHelsingborgs SOK1:04:33+31:2316:40
14Emma LindénEksjö SOK1:04:56+31:4616:46
Saga PalmertzHelsingborgs SOKej godkänd
Evanna JohanssonOK Njudungutgått
Julia LönnHalmstad OKutgått
Emma PerssonHalmstad OKutgått

H14

4 250 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid Algers OmholtSkogspojkarnas OK31:447:28
2Viggo WulffOK Gränsen31:47+0:037:28
3Ville LindskogOK Älme34:37+2:538:08
4Carl-Johan OlvegårdFK Göingarna34:43+2:598:10
5Hjalmar AxelssonFK Göingarna34:44+3:008:10
6Gustav HellgrenSkogspojkarnas OK34:46+3:028:10
7Eddie KarlssonOK Vilse 8735:45+4:018:24
8Henning FalkenströmIFK Göteborg Orientering39:50+8:069:22
9Nils AndreassonIFK Göteborg Orientering39:51+8:079:22
10Emil SkeppSävedalens AIK41:10+9:269:41
11Wilhelm KarmetunOK Njudung43:49+12:0510:18
12Jens FochsenWaxholms OK47:57+16:1311:16
13Isak TörnströmFK Friskus-Varberg48:32+16:4811:25
14Edvin ÅttingLinköpings OK49:01+17:1711:32
15Jacob HolmbergUlricehamns OK52:35+20:5112:22
16Kurt SjöbergHelsingborgs SOK55:10+23:2612:58
17Rasmus SternerOK Gränsen1:04:21+32:3715:08
18Hugo ThoressonAndrarums IF1:04:39+32:5515:12
19Noah KorallMotala AIF OL1:04:43+32:5915:13
Petter FochsenWaxholms OKej godkänd

D12

3 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Felicia PerssonHelsingborgs SOK26:368:15
2Elvira KarmstigFK Friskus-Varberg33:06+6:3010:16
3Agnes PaulssonOK Löftan36:16+9:4011:15
4Elin NilssonKarlskrona SOK38:12+11:3611:51
5Klara PalmFK Boken39:35+12:5912:17
6Sara LönnHalmstad OK44:23+17:4713:47
7Viola RönnFK Friskus-Varberg53:03+26:2716:28
8Alma GieseÖrkelljunga FK1:04:45+38:0920:06

H12

3 220 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Atle KulstadSkåneslättens OL23:387:20
2Vilmer AntonssonFK Friskus-Varberg27:18+3:408:28
3Melker SundströmHestra IF27:19+3:418:29
4Melker CarlssonIK Hakarpspojkarna27:28+3:508:31
5Elias PalmertzHelsingborgs SOK34:37+10:5910:45
6Henry NordströmKils OK35:24+11:4610:59
7William RönnFK Friskus-Varberg38:42+15:0412:01
8Jarvis HanssonFrölunda OL40:29+16:5112:34
9Erik ZettervallKarlskrona SOK40:32+16:5412:35
10Theodor LauriJärla Orientering57:58+34:2018:00
11Lukas HultGällstadbygdens SOK59:33+35:5518:29
Elias LindströmRonneby OKej godkänd
Hjalmar AntonssonFK Friskus-Varbergej start
Arvid JohanssonHelsingborgs SOKej start

H35

7 380 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle WinrothOK Löftan50:156:48
2Rikard PentonenIFK Göteborg Orientering51:30+1:156:58
3Patrik JohanssonHelsingborgs SOK56:19+6:047:37
4Felix AlnervikHelsingborgs SOK58:13+7:587:53
5Sebastian GieseÖrkelljunga FK1:10:58+20:439:36
6Flemming HansenViking Orientering1:13:49+23:3410:00
David LarssonLunds OKutgått
Oscar WestHalmstad OKej start

D40

5 270 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LindénFK Friskus-Varberg47:248:59
2Karin FägerlindCentrum OK54:33+7:0910:21
3Maria MickelåkerAndrarums IF54:45+7:2110:23
4Anna KorallMotala AIF OL57:24+10:0010:53
5Lina RööhsSkattkärrs SOK59:25+12:0111:16
6Jenny WallnerAttunda OK1:01:38+14:1411:41
7Caroline WestbomOK Österåker1:02:25+15:0111:50
8Ann HyvönenSkattkärrs SOK1:05:00+17:3612:20

H40

6 640 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus HärwellAndrarums IF47:197:07
2Henrik BengtssonFalkenbergs OK47:42+0:237:11
3Jesper HåkanssonFK Göingarna54:07+6:488:09
4Fredrik PerssonWing OK55:14+7:558:19
5Fredrik StåhlHjärnarps OL55:20+8:018:20
6Patrik CorneliussonOK Löftan59:31+12:128:57
7Magnus EmilssonFK Åsen1:00:58+13:399:10
8Henrik AnderssonHässleholms OK1:06:44+19:2510:03
9Jonas ClausenLunds OK1:06:48+19:2910:03
10André BjärbyFrosta OK1:08:19+21:0010:17
11Jonas NorénHelsingborgs SOK1:11:35+24:1610:46
12Andréas PalmertzHelsingborgs SOK1:18:27+31:0811:48
13Henrik HellborgCentrum OK1:18:37+31:1811:50
14Mads JensenViking Orientering1:27:37+40:1813:11
15Rikard HultGällstadbygdens SOK1:51:14+1:03:5516:45

D45

4 830 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny HåkanssonOK Orion42:288:47
2Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK46:17+3:499:34
3Linda LönnebergTäby OK47:47+5:199:53
4Mia EronnLinköpings OK49:34+7:0610:15
5Birgit Økern JensenKonnerud IL51:28+9:0010:39
6Sara LarssonOK Bävern51:45+9:1710:42
7Anna LjungqvistLunds OK51:49+9:2110:43
8Angélique Grønbo RasmussenAllerød OK57:19+14:5111:52
9Maria PeterssonHalmstad OK57:25+14:5711:53
10Maria HelmerssonHässleholms OK57:32+15:0411:54
11Kajsa BenattiSkåneslättens OL57:35+15:0711:55
12Johanna HallqvistUlricehamns OK1:05:17+22:4913:30
13Karin NorlanderOK Nackhe1:12:43+30:1515:03
14Maria EdvardssonJärfälla OK1:23:00+40:3217:11
Jenny LindblomMalmö OKej godkänd
Tove EneljungIFK Göteborg Orienteringej start

H45

6 360 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils EdvardssonJärfälla OK41:086:28
2Jens Knud MaarupAllerød OK41:18+0:106:29
3Torgny LindströmRonneby OK42:03+0:556:36
4Håkan AnderssonHalmstad OK42:07+0:596:37
5Bertil EronnLinköpings OK42:59+1:516:45
6Heide PerssonAndrarums IF46:33+5:257:19
7Niels-Peter Vest NielsenAllerød OK46:34+5:267:19
8Joakim KarmetunOK Njudung46:35+5:277:19
9Mattias GunnarssonBredaryds SOK47:07+5:597:24
10Olle BjörneldKalmar OK47:28+6:207:27
11Magnus HedmanKungälvs OK47:32+6:247:28
12Viktor SkobeKalmar OK47:47+6:397:30
13Per HolmbergUlricehamns OK47:52+6:447:31
14Tomas AlbinssonOK Österåker48:09+7:017:34
15Ulf ÅkessonHärlövs IF50:11+9:037:53
16Christian EnbergLinköpings OK51:55+10:478:09
17Peter OlssonTolered-Utby Ol-klubb51:57+10:498:10
18Anders MaragerAllerød OK51:58+10:508:10
19Magnus ThuressonSkåneslättens OL51:59+10:518:10
20Jon LindskogOK Älme52:19+11:118:13
21Torgny LundHästveda OK56:09+15:018:49
22Johan JensenSkåneslättens OL1:03:58+22:5010:03
23Henrik LindblomMalmö OK1:04:07+22:5910:04
24David EkstrandHässleholms OK1:04:26+23:1810:07
25Jens SörvikLunds OK1:05:13+24:0510:15
26Jon MobergFK Göingarna1:05:17+24:0910:15
27Daniel KämpeÖrkelljunga FK1:13:12+32:0411:30
28Robert EneljungIFK Göteborg Orientering1:16:20+35:1212:00
29Martin JohanssonHalmstad OK1:17:14+36:0612:08
30Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb1:20:40+39:3212:41
31Johan HanssonOK Löftan1:21:05+39:5712:44
Nils HelmerssonHässleholms OKej godkänd
Magnus FalkenströmIFK Göteborg Orienteringutgått
Stefan KinellIFK Göteborg Orienteringej start
Fredrik KorallMotala AIF OLej start
Mikael LundqvistHalmstad OKej start

D50

4 190 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin Nørgård KrachtPI-København39:429:28
2Carina SvenssonBredaryds SOK40:17+0:359:36
3Carina GustafssonOK Gynge43:15+3:3310:19
4Carina RydlundHässleholms OK45:34+5:5210:52
5Torunn Økern JensenRingerike OL45:45+6:0310:55
6Suzy LarssonOK Skogshjortarna46:01+6:1910:58
7Sara ElfvingRonneby OK48:07+8:2511:29
8Carina ThynellHärlövs IF56:08+16:2613:23
9Lena StrömbäckLinköpings OK1:12:52+33:1017:23
Marina AxelssonMarkbygdens OKej start

H50

5 940 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tony LarssonIstrums SK38:176:26
2Lars SvenssonIK Hakarpspojkarna44:23+6:067:28
3Peter AspIFK Göteborg Orientering44:36+6:197:30
4Magnus SteenHelsingborgs SOK45:32+7:157:39
5Magnus NordströmKils OK45:53+7:367:43
6Fredrik HugossonLunds OK48:35+10:188:10
7Johan ÅttingLinköpings OK49:01+10:448:15
8Gert WildheimFK Friskus-Varberg49:05+10:488:15
9Magnus WallenborgLunds OK50:44+12:278:32
10Tomas VensrydEslövs FK51:21+13:048:38
11Patric HaleniusMotala AIF OL51:36+13:198:41
12Raul HindovLunds OK51:39+13:228:41
13Fabian LjungqvistLunds OK51:47+13:308:43
14Tobias Den BraverOK Gränsen53:44+15:279:02
15Fredrik JönssonMotala AIF OL53:55+15:389:04
16Dan JohanssonFK Boken54:04+15:479:06
17Jimmy NicklassonKexholms SK54:22+16:059:09
18Torbjörn OttossonÖrkelljunga FK55:38+17:219:21
19Magnus CinthioSkåneslättens OL1:03:11+24:5410:38
20Olof BarrSkåneslättens OL1:05:14+26:5710:58
21Fredrik MouchardIF Hallby SOK1:05:44+27:2711:03
22Mikael GustafssonOK Gynge1:06:43+28:2611:13
23Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK1:08:31+30:1411:32
24Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:23:50+45:3314:06
25Mikael NilssonFK Friskus-Varberg1:37:43+59:2616:27
26Jonas HultinOK Löftan1:52:19+1:14:0218:54
Per JohanssonMotala AIF OLej start

D55

3 860 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita Seger-WehlinSkogspojkarnas OK38:049:51
2Hillevi ErikssonOK Linné38:20+0:169:55
3Lena SwartzOK Orion38:49+0:4510:03
4Annika JosefssonKarlskrona SOK38:55+0:5110:04
5Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF41:02+2:5810:37
5Annika SvenssonSolna OK41:02+2:5810:37
7Britt-Marie StenssonHelsingborgs SOK41:10+3:0610:39
8Anne MaarupAllerød OK41:30+3:2610:45
9Ingrid JohanssonLaholms IF OK42:11+4:0710:55
10Mia GustafssonOK Kåre47:49+9:4512:23
11Britt-Marie BengtssonFK Åsen53:25+15:2113:50
12Kristina SpångbergLunds OK54:23+16:1914:05
13Lena PeterssonOK Alehof54:55+16:5114:13
14Ann-Brith StrömbergOK Skogshjortarna1:03:09+25:0516:21
Pia VångellLinköpings OKej start

H55

5 480 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Michael WehlinSkogspojkarnas OK37:276:50
2Tim Falck WeberFarum Tisvilde OK38:27+1:007:00
3Stefan PålssonSkåneslättens OL38:47+1:207:04
4Per KällvikÅmåls OK39:30+2:037:12
5Sven JohanssonOK Orion41:28+4:017:34
6Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb41:48+4:217:37
7Pesho HedbergLunds OK45:30+8:038:18
8Andres LaasOK Skogshjortarna46:36+9:098:30
9Bengt-Åke BerntssonSkåneslättens OL46:42+9:158:31
10Lennart CarlsenHelsingborgs SOK46:50+9:238:32
11Janne NilssonCentrum OK48:43+11:168:53
12Stefan LundOK Linné48:53+11:268:55
13Bengt OlssonEslövs FK48:58+11:318:56
14Klaus KrischanEnnstal49:09+11:428:58
15Pedro LundqvistLinköpings OK50:11+12:449:09
16Steen StausholmFarum Tisvilde OK50:12+12:459:09
17Johnny NimvikFK Åsen50:29+13:029:12
18Kjell EinarssonOK Skogshjortarna51:24+13:579:22
19Tommy BäckOK Kullingshof52:16+14:499:32
20Jörgen SköldLinköpings OK52:25+14:589:33
21Ulf NyströmTrollhättans SOK53:05+15:389:41
22Lars GustafssonOK Kåre53:19+15:529:43
23Tony GustavsenIstrums SK54:37+17:109:57
24Ulf TörnströmFK Friskus-Varberg1:00:32+23:0511:02
25Leonard SchaferOLC Omström-Sense1:05:26+27:5911:56
Torben SchorlemmerBallerup OKej godkänd

D60

3 680 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta LinseforsLunds OK36:449:58
2Ingrid KensbyOK Tyr45:27+8:4312:21
3Lena LarssonSala OK45:30+8:4612:21
4Birgitte Birck FrederiksenAllerød OK48:10+11:2613:05
5Lotta ValentinGustavsbergs OK49:38+12:5413:29
6Kristina RunemalmKalmar OK50:34+13:5013:44
7Christina SegerslättSkåneslättens OL54:42+17:5814:51
8Ann Warma LaasOK Skogshjortarna54:54+18:1014:55
9Tina HagårdRävetofta OK58:31+21:4715:54
10Monika NilssonOK Alehof1:05:14+28:3017:43
11Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:18:06+41:2221:13
Annette OlofssonOK Skogshjortarnaej godkänd

H60

5 220 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof FrænellSundsvalls OK49:069:24
2Kjell AnderssonMölndal Outdoor IF52:38+3:3210:04
3Tomas KarlssonOK Skogshjortarna54:17+5:1110:23
4Jan KarlssonVäxjö OK56:04+6:5810:44
5Arne SääfGudhems IF56:27+7:2110:48
6Nils-Olof LarssonVänersborgs SK1:00:51+11:4511:39
7Sten SegerslättSkåneslättens OL1:03:43+14:3712:12
8Staffan KällOK Älme1:03:52+14:4612:14
9Mats KensbyOK Tyr1:04:40+15:3412:23
10Torbjörn HalvarssonFjärås AIK1:06:52+17:4612:48
11Niels AabyeBallerup OK1:35:25+46:1918:16
12Pelle OlofssonOK Skogshjortarna1:47:00+57:5420:29
Magnus JosefssonSävedalens AIKej godkänd
Ulf PalmérUlricehamns OKutgått

D65

3 680 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva TykessonRävetofta OK53:5414:38
2Solveig HedenblomSjövalla FK1:01:37+7:4316:44
3Eva PetterssonVäxjö OK1:06:31+12:3718:04

H65

4 340 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK39:379:07
2Kent TörnqvistKarlskrona SOK40:41+1:049:22
3Roy FranssonÄrla IF48:35+8:5811:11
4Kalle LindqvistVäxjö OK49:28+9:5111:23
5Matz LarssonGustavsbergs OK49:30+9:5311:24
6Stefan GunnarssonKristinehamns OK50:04+10:2711:32
7Kenneth FagerKarlskrona SOK51:38+12:0111:53
8Christer NordströmOK Älvsjö-Örby52:08+12:3112:00
9Olle BohmanHjärnarps OL52:53+13:1612:11
10Bernhard GrenaboHjobygdens OK58:14+18:3713:25
11Lars JohanssonMalmö OK1:11:52+32:1516:33
12Bernt AnderssonIF Rigor1:13:51+34:1417:00
13Anders PerssonOK Vilse 871:19:55+40:1818:24
Bo AnderssonFalköpings AIK OKej godkänd
Kent IvarssonOK Skogshjortarnautgått
Bertil KarlssonHjobygdens OKutgått
Pelle SkullmanLinköpings OKej start

D70

3 140 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Marie HolmströmGustavsbergs OK40:5913:03
2Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OK41:10+0:1113:06
3Margareta HaraldssonGustavsbergs OK45:13+4:1414:24
4Lisbeth DamsgaardHjärnarps OL47:42+6:4315:11
5Åsa StåhlHjärnarps OL56:02+15:0317:50
6Maj-Britt ByströmRävetofta OK1:12:46+31:4723:10
Karin LarssonOK Kompassenutgått

H70

3 840 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK41:2010:45
2Sten OlssonOK Klyftamo46:10+4:5012:01
3Kenth SundgrenSkåneslättens OL48:38+7:1812:39
4Göran LarssonSala OK49:32+8:1212:53
5Sören SvenssonSjövalla FK52:14+10:5413:36
6Magnus HaraldssonGustavsbergs OK54:31+13:1114:11
7Per-Erik WåhlbergOK Linné55:11+13:5114:22
8Hans SvensonSOK Viljan56:09+14:4914:37
9Karsten RichardtKøge OK58:20+17:0015:11
10Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK59:48+18:2815:34
11Roland NilssonSOK Viljan59:55+18:3515:36
12Leif KarlssonFrosta OK1:05:08+23:4816:57
13Ronald Mc GrailHjärnarps OL1:08:07+26:4717:44
14Bengt StåhlHjärnarps OL1:09:35+28:1518:07
15Janne LindholmFrosta OK1:12:49+31:2918:57 Ladda ner rutt i gpx-format
16Nils-Erik BondessonFrosta OK1:21:59+40:3921:20
17Kaare HanssonMalmö OK1:32:14+50:5424:01
18Anders HedinMotala AIF OL1:33:28+52:0824:20
Gunnar EnbergMålilla OKutgått
Sven-Olof LarssonEmmaboda Verda OKutgått

D75

3 140 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziSkåneslättens OL46:2514:46
2Britt RangertIK Ymer52:08+5:4316:36
3Birgitta StenströmVänersborgs SK54:04+7:3917:13
4Ulla LindheIK Stern56:25+10:0017:58
5Gullevi SvenssonRonneby OK1:00:01+13:3619:06
Berit ByströmVärend GN OLutgått

H75

3 840 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna47:2412:20
2Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK48:54+1:3012:44
3Roland KarlssonRonneby OK50:30+3:0613:09
4Arne SvenssonOK Njudung52:17+4:5313:36
5Ronny AnderssonOK Skogshjortarna53:42+6:1813:59
6Dag LorénOK Frisene53:50+6:2614:01
7Henrik HvoslefIK Stern55:52+8:2814:32
8Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden57:34+10:1014:59
9Roland OffrellFrosta OK58:59+11:3515:21
10Jerry MartinssonOK Motala1:00:12+12:4815:40
11Stellan AhnströmForserums SOK1:01:52+14:2816:06
12Jan BojlingSolna OK1:09:53+22:2918:11
Åke EkstrandHärlövs IFej start
Nils KarlssonVäxjö AISej start

H80

2 460 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars JohanssonOK Skogshjortarna30:5012:32
2Stig BengtssonMotala AIF OL52:43+21:5321:25
3John VallinOK Hedströmmen1:02:07+31:1725:15
Arvo HyvönenSkattkärrs SOKutgått

Öppen 3

2 990 m, 58 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav StåhlSävedalens AIK27:099:04
2Olof StåhlSävedalens AIK27:19+0:109:08
3Agnes JohanssonIF Hagen29:06+1:579:43
4Kjell JohanssonIF Hagen29:29+2:209:51
5Emil SternerOK Gränsen32:28+5:1910:51
6Per SternerOK Gränsen32:30+5:2110:52
7Thomas BomanOK Tyr32:58+5:4911:01
8Edvin VensrydEslövs FK33:12+6:0311:06
9Marie RubérLinköpings OK33:58+6:4911:21
10Pernilla AntonssonFK Friskus-Varberg34:10+7:0111:25
11Lova JohanssonFK Friskus-Varberg35:53+8:4412:00
12Lovisa EliassonFK Friskus-Varberg35:54+8:4512:00
13Liselotte JohanssonOK Löftan36:03+8:5412:03
14Ingrid AlinderSjövalla FK36:05+8:5612:04
15Gustav HilmanssonKalmar OK37:57+10:4812:41
16Molly GraadIF Rigor38:43+11:3412:56
17Stefan GraadIF Rigor38:44+11:3512:57
18Nils LundgrenKalmar OK39:08+11:5913:05
19Anna GustavssonKalmar OK39:12+12:0313:06
20Elisabeth BybergerSolna OK40:00+12:5113:22
21Otto NybergÖrkelljunga FK40:56+13:4713:41
22Anette NybergÖrkelljunga FK41:05+13:5613:44
23Sofia EdmanHelsingborgs SOK41:46+14:3713:58
24Alma KjellénHelsingborgs SOK41:52+14:4314:00
25Klas BogsjöHelsingborgs SOK41:59+14:5014:02
26Lukas MobergOK Löftan42:05+14:5614:04
27Daniel MobergOK Löftan42:07+14:5814:05
28Claes OlvegårdFK Göingarna42:22+15:1314:10
29Peter HagströmFalkenbergs OK42:42+15:3314:16
30Albin SeverinssonOK Nackhe42:54+15:4514:20
31Tanja DalheimerIK Vikings OK44:50+17:4114:59
32Maria DelinFK Åsen44:51+17:4215:00
33Elinor DelinFK Åsen45:13+18:0415:07
34Ann-Katrin AlmquistFK Göingarna45:18+18:0915:09
35Stella KällOK Älme48:05+20:5616:04
36Olof HanssonEslövs FK48:09+21:0016:06
37Agneta BomanOK Tyr48:13+21:0416:07
38Eva TollsternVäxjö AIS48:38+21:2916:15
39Magnus JönssonÖrkelljunga FK52:05+24:5617:25
40Wiggo JönssonÖrkelljunga FK52:12+25:0317:27
41Gabriel EkströmHalmstad OK55:40+28:3118:37
42Disa KorallMotala AIF OL56:12+29:0318:47
43Elsa KorallMotala AIF OL56:13+29:0418:48
44Alinda RundqvistOK Nackhe58:25+31:1619:32
45Eric FridénOK Gränsen1:00:33+33:2420:15
46Mats FridénOK Gränsen1:00:54+33:4520:22
47Gunilla GlimténOK Löftan1:01:32+34:2320:34
48Gustav ErikssonHelsingborgs SOK1:03:06+35:5721:06
49Per-Martin BjöremarkFjärås AIK1:03:16+36:0721:09
50Wilhelm BjöremarkFjärås AIK1:03:17+36:0821:09
51Marianne ThorssonIK Trenne Ullared1:05:10+38:0121:47
52Svante FlorénIF Rigor1:12:51+45:4224:21
53Niklas FlorénIF Rigor1:12:53+45:4424:22
54Karin SundhFjärås AIK1:14:20+47:1124:51
55Alva BjöremarkFjärås AIK1:14:22+47:1324:52
56Wilma JönssonÖrkelljunga FK1:16:06+48:5725:27
Ulla NilssonSOK Viljanej godkänd
Elin BomanOK Tyrej godkänd
Karin RundqvistOK Nackheej start

Öppen 5

3 680 m, 34 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe EskilssonIK Hakarpspojkarna37:0110:03
2Helena LindmanOK Gränsen37:54+0:5310:17
3Stina ElghIK Hakarpspojkarna41:03+4:0211:09
4David ElghIK Hakarpspojkarna41:05+4:0411:09
5Hampus AbrahamssonKarlskrona SOK41:25+4:2411:15
6David LundeviHalmstad OK42:48+5:4711:37
7Emma EliassonFK Friskus-Varberg43:56+6:5511:56
8Anja SvenssonGamleby OK44:33+7:3212:06
9Fredrik EnbergHalmstad OK44:44+7:4312:09
10Hans-Olof PerssonOK Alehof48:53+11:5213:17
11Jeanette LarssonFK Friskus-Varberg49:49+12:4813:32
12Lina HidåsOK Kontinent50:00+12:5913:35
13Emelia CarlströmFK Boken55:13+18:1215:00
14Martin CarlströmFK Boken55:16+18:1515:01
15Martina KarlssonOK Vilse 8755:34+18:3315:05
16Elias PerssonHelsingborgs SOK57:09+20:0815:31
17Fredrik EkströmHalmstad OK1:00:25+23:2416:25
18Bjarke LundsgaardOK Kontinent1:02:16+25:1516:55
19Emma LundsgaardOK Kontinent1:03:03+26:0217:07
20Line LundsgaardOK Kontinent1:03:09+26:0817:09
21Olivia SvenssonFK Åsen1:03:13+26:1217:10
22Marie SvenssonFK Åsen1:03:14+26:1317:10
23Tove JohanssonOK Alehof1:03:49+26:4817:20
24Susanna CaleklintKarlskrona SOK1:04:45+27:4417:35
25Elena KurashovaFK Göingarna1:04:54+27:5317:38
26Per LiedmanTolered-Utby Ol-klubb1:08:23+31:2218:34
27Eva OlssonFK Åsen1:08:31+31:3018:37
28Therese EkströmHalmstad OK1:15:32+38:3120:31
29Monica WelinOK Skogshjortarna1:16:37+39:3620:49
30Lena FlinkFjärås AIK1:30:10+53:0924:30
31Tyra FlinkFjärås AIK1:30:12+53:1124:30
Nellie RydlundHässleholms OKej godkänd
Gert IvarssonOK Skogshjortarnautgått
Mathias PerssonHelsingborgs SOKutgått

Öppen 7

3 080 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf LundbergKalmar OK28:209:11
2Magnus AlinderSjövalla FK30:05+1:459:46
3Emil ErdeliusIF Rigor30:16+1:569:49
4Magnus HerberthsonLinköpings OK32:02+3:4210:24
5Jonas BergenfurSkattkärrs SOK32:15+3:5510:28
6Andreas NiemiEmmaboda Verda OK33:01+4:4110:43
7Marta TörnströmFK Friskus-Varberg33:40+5:2010:55
8Hans KulstadSkåneslättens OL35:16+6:5611:27
9Stefan CaleklintKarlskrona SOK36:44+8:2411:55
10Arne AnderssonOK Torfinn36:56+8:3611:59
11Mikael RööhsSkattkärrs SOK37:12+8:5212:04
12Håkan RundqvistOK Nackhe37:28+9:0812:09
13Fredrik UllmanSkåneslättens OL37:29+9:0912:10
14Lars-Erik FredrikssonOK Skogshjortarna39:57+11:3712:58
15Peter AnderssonOK Gynge40:37+12:1713:11
16Bo SalomonsonKalmar OK41:56+13:3613:36
17Willie OlssonRävetofta OK42:28+14:0813:47
18Björn NilssonHärlövs IF43:25+15:0514:05
19Andreas NilssonMotala AIF OL43:42+15:2214:11
20Anneli WihlborgOK Gynge43:55+15:3514:15
21Pär EricssonHelsingborgs SOK44:11+15:5114:20
22Daniel GlimténOK Löftan44:35+16:1514:28
23Edvin SahlinOK Löftan44:56+16:3614:35
24Clas NilssonKarlskrona SOK45:30+17:1014:46
25Sara SöderblomÄtrans IF48:03+19:4315:36
26Lennart StenssonHelsingborgs SOK50:56+22:3616:32
27Helen NilssonHärlövs IF52:19+23:5916:59
28Håkan HåkanssonOK Gränsen57:58+29:3818:49
29Lars StrömbergOK Skogshjortarna59:47+31:2719:24
30Mona LindénEksjö SOK1:10:59+42:3923:02
31Bengt SalomonssonSkåneslättens OL1:16:05+47:4524:42
Lisa NilssonOK Torfinnej godkänd
Jonny JohanssonOK Njudungej godkänd

Öppen 8

4 600 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus LundbergOK Bävern32:547:09
2Håkan PalmFK Boken36:14+3:207:52
3Oliwer LundbergOK Bävern36:38+3:447:57
4Linus LundbergOK Bävern36:40+3:467:58
5Patrik GunnarssonBig Foot Orienteers37:12+4:188:05
6Laust SörensenGöteborg-Majorna OK39:48+6:548:39
7Richard LundstedtMullsjö SOK40:49+7:558:52
8Johan GerdevågHagaby GoIF Örebro42:16+9:229:11
9Arvid AronssonGöteborg-Majorna OK42:39+9:459:16
10Harald PerssonAndrarums IF43:01+10:079:21
11Gabriella S BerganderEksjö SOK43:50+10:569:31
12Sam ErikssonAndrarums IF44:21+11:279:38
13Jacob EnbergHalmstad OK44:49+11:559:44
14Maja GraadIF Rigor46:06+13:1210:01
14Maja KarmstigFK Friskus-Varberg46:06+13:1210:01
16Torgny HolmströmHärlövs IF54:45+21:5111:54
17Hans PerssonAndrarums IF58:03+25:0912:37
18Daniel WallnerAttunda OK1:21:53+48:5917:48
Johan HelanderHagaby GoIF Örebroej godkänd
Jonny LindénEksjö SOKej godkänd
Christian JohanssonHelsingborgs SOKej start

Öppen 9

6 730 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik HamreforsVästerås SOK51:177:37
2David BengtssonFK Göingarna1:10:36+19:1910:29

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Orienteringsmagasinet 1 kr