Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Värmlandstrippeln, natt + DM, natt, Värmland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Värmlandstrippeln, natt + DM, natt, Värmland
Arrangörsorganisation: OK Älgen
Datum: fredag 2 oktober 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D20 | H20 | D18 | H18 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D40 | H40 | D45 | H45 | D50 | H50 | D55 | H55 | D60 | H60 | D65 | H65 | Mkt lätt 2 km | Lätt 2,5 km | Med-svår 3 km | Svår 3 km

D21

6 770 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
Elin ErikssonVästvärmlands OKej godkänd

H21

8 830 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik Ivarsson SandbergOK Denseln58:476:39
2Johan SöderlundOK Tyr1:06:58+8:117:35
3Richard SjöholmOK Pan-Kristianstad1:07:12+8:257:36
4Nicolas SimoninBækkelagets SK1:10:32+11:457:59
5Jan OlmKils OK1:10:50+12:038:01
6Håkan PetterssonOK Djerf1:15:14+16:278:31
7Johan WennermarkOK Tyr1:16:05+17:188:36
8Anders Holtet-LindbergOK Tyr1:25:56+27:099:43
9Marcel WürstenOLG KTV Altdorf1:38:01+39:1411:06
Fredrik WennermarkSävedalens AIKej godkänd

H20

6 120 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan MårtenssonIF Hagen48:577:59
2Mattias HaneOK Tyr49:46+0:498:07
3Oskar NymanOK Tyr56:05+7:089:09
4Lukas KatvalaOK Tyr59:06+10:099:39
5Anton UllerKils OK1:01:09+12:129:59

D18

4 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Amanda AlfredssonOK Tyr55:1912:39
2Rebecka WestlundKils OK1:26:17+30:5819:44
Klara JohanssonVästvärmlands OKåterbud

D16

4 390 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Milla ForkéusOK Tyr46:3910:37
2Julia ForsgrenOK Tyr47:51+1:1210:53
3Cornelia KindlundOK Tyr49:46+3:0711:20
4Ellen PelanderOK Djerf52:27+5:4811:56
Emma AlfredssonOK Tyrej godkänd

H16

4 930 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus NilssonOK Tyr45:519:18
2Fredrik WestlundKils OK50:32+4:4110:15
3William RebaneKils OK53:37+7:4610:52
4Arvid ErikssonOK Tyr1:01:05+15:1412:23
Isak HolmgårdKils OKej godkänd
David HermanssonÅmåls OKåterbud

D14

3 720 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lina UllerKils OK30:138:07
2Izabella LjungbergOK Tyr33:29+3:169:00
3Alva OlssonÅmåls OK38:05+7:5210:14
4Sara Storm-AnderssonOK Tyr52:40+22:2714:09
5Linnea JohnssonSkattkärrs SOK53:10+22:5714:17
6Felicia RööhsSkattkärrs SOK1:02:50+32:3716:53
Saga KällstrandÅmåls OKej start

H14

3 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anton JonssonOK Tyr23:406:21
2Edvard PelanderOK Djerf26:47+3:077:11
3Albin SkottÅmåls OK33:53+10:139:06
4Ivar WikströmOK Tyr35:09+11:299:26
5Alfred NybergSkattkärrs SOK41:23+17:4311:07
Alexander LännhultEds SKej start

D12

2 830 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elsa HöglundIK Vikings OK31:3311:08
2Mira KarlströmOK Tyr33:41+2:0811:54
3Irma ErikssonOK Tyr34:53+3:2012:19
4Eira OlssonÅmåls OK42:06+10:3314:52
5Elsa ReuterÅmåls OK48:12+16:3917:01

H12

2 830 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf21:207:32
2Malte GranefeltOK Tyr23:04+1:448:09
3Ulrik OlssonTolered-Utby Ol-klubb24:23+3:038:36
4Joel HolmgårdKils OK26:55+5:359:30
5Gilbert KarlströmOK Tyr31:46+10:2611:13
6William LännhultEds SK32:29+11:0911:28
7Frode WallbergOK Älgen35:14+13:5412:26
8Henry NordströmKils OK35:56+14:3612:41
Felix GrundinOK Tyrej start
Jonatan Herman Lysheden-VogtOK Älgenåterbud

D10

2 260 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sine WallbergOK Älgen34:3215:16
Lin PelanderOK Djerfej start

H10

2 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birger KarlströmOK Tyr18:388:14
Olle GranefeltOK Tyrej godkänd
Emil HellströmÅmåls OKej start

H35

6 770 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per FredbergKristinehamns OK1:05:599:44
2Mikael NybergSkattkärrs SOK1:18:16+12:1711:33

D40

4 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jessica SöllvanderOK Rodhen50:1511:29
2Angelica WikströmOK Tyr50:47+0:3211:37
3Lina RööhsSkattkärrs SOK56:30+6:1512:55
4Ann HyvönenSkattkärrs SOK1:03:22+13:0714:30

H40

6 770 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Andrew QuinIFK Lidingö SOK1:05:079:37
2Lacho IlievHalden SK1:10:27+5:2010:24
3Andrey AbadzhievOK Tyr1:17:21+12:1411:25
4Magnus JonssonVästvärmlands OK1:25:52+20:4512:41
5Tomas JohanssonÅmåls OK1:33:39+28:3213:49
6Peter CarlmanVästvärmlands OK1:39:00+33:5314:37
7Linus LännhultEds SK1:44:27+39:2015:25

D45

4 000 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johanna KindlundOK Tyr43:4310:55
2Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK46:51+3:0811:42
3Anna NordströmKils OK46:52+3:0911:43
4Anna HaneOK Tyr1:05:19+21:3616:19
5Anna UllerKils OK1:23:33+39:5020:53
Helene Helgesson HällmanOK Tyrej godkänd
Sofia HolmgårdKils OKej godkänd
Angelica BrandqvistTibro OKej godkänd

H45

5 740 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bjørn Erik GlomsrudIndre Østfold OK45:317:55
2Jonas EklundOK Rodhen47:24+1:538:15
3Dag Steinar RagvinBø OL48:26+2:558:26
4Daniel BrohedeOK Djerf51:00+5:298:53
5Martin LjungbergOK Tyr55:01+9:309:35
6Magnus MossbergLesjöfors SK55:56+10:259:44
7Peter OlssonTolered-Utby Ol-klubb59:47+14:1610:24
8Lars OlssonOK Tyr1:00:39+15:0810:33
9Anders PelanderOK Djerf1:03:35+18:0411:04
10Jonas BergenfurSkattkärrs SOK1:04:05+18:3411:09
11Claes-Tommy HerlandIndre Østfold OK1:10:23+24:5212:15
12Andreas BlomgrenOK Hierne1:10:30+24:5912:16
13Jonas LarssonKristinehamns OK1:19:10+33:3913:47
14Håkan LindénUddevalla OK1:20:12+34:4113:58
15Jonas UllerKils OK1:22:43+37:1214:24
16Lars-Ola WesterlundLustens OK1:26:02+40:3114:59
17Markus JohnssonSkattkärrs SOK1:51:17+1:05:4619:23
Lars-Håkan BengtssonOK Tyrej godkänd
Fredrik KarlssonVästvärmlands OKej godkänd
Frank GrundinOK Tyrej start
David WästlundOK Tyrej start
Tommy JohanssonVästvärmlands OKåterbud

H50

5 510 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henric BrohedeOK Tyr43:147:50
2Magnus NordströmKils OK47:25+4:118:36
3Eivind LandeEidskog OL51:03+7:499:15
4Svein NygårdLillomarka OL52:29+9:159:31
5Tomas HermanssonÅmåls OK56:43+13:2910:17
6Örjan BeckiusOK Tyr1:09:40+26:2612:38
7Pär-Magnus BjurekTibro OK1:27:18+44:0415:50
8Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:34:37+51:2317:10
9Staffan OlssonStigsökarna2:01:13+1:17:5921:59
Erik ForsgrenOK Tyrej godkänd

D55

3 570 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lotta JungåkerKorsnäs IF OK44:5412:34
2Tone HollowellOK Tyr45:37+0:4312:46
3Ida EngenRaumar Orientering47:47+2:5313:23
4Annette Falck LarssonVänersborgs SK51:09+6:1514:19
5Ann-Sofie HultsvedOK Tyr1:13:09+28:1520:29
Anna Weckner WestlundOK Tyrej godkänd

H55

4 980 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sixten WestlundOK Tyr44:549:00
2Lars HolmgårdKils OK50:34+5:4010:09
3Jens LindströmTibro OK53:01+8:0710:38
4Pär NymanOK Tyr54:05+9:1110:51
5Thomas HollowellOK Tyr1:01:29+16:3512:20
6Mats JönssonKorsnäs IF OK1:07:57+23:0313:38
7Mats LindströmOK Skärmen1:08:38+23:4413:46
Erik SimesOK Tyrej godkänd
Bengt ZetterbergOK Skärmenej godkänd
Lars KarlssonValbo AIFåterbud

D60

3 150 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ingrid KensbyOK Tyr49:4515:47
2Lisa AnnersandOK Tyr1:03:26+13:4120:08
3Karin MoodhOK Tyr1:19:04+29:1925:06
Anne-Marie ErikssonKristinehamns OKej godkänd

H60

4 370 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Håkan NisulaSK Örnen47:0210:45
2Sture OttesenIndre Østfold OK48:23+1:2111:04
3Lars NordströmKils OK53:26+6:2412:13
4Jörgen BatzSkarpnäcks OL53:36+6:3412:15
5Nils-Olof LarssonVänersborgs SK56:43+9:4112:58
6Leif SandahlOK Tyr56:50+9:4813:00
7Ulf NordzellOK Djerf1:03:10+16:0814:27
8Christer HöglundOK Tyr1:03:45+16:4314:35
9Knut EngenRaumar Orientering1:07:00+19:5815:19
10Ulf SkoglundKils OK1:08:29+21:2715:40
11Göran KarlströmOK Tyr1:15:03+28:0117:10
Mats KensbyOK Tyrej godkänd
Björn SvenssonSK Örnenej godkänd
Sven-Erik BrodinKristinehamns OKej start

H65

4 000 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olov ÖströmOK Tyr46:5811:44
2Jens KaminskyGöteborg-Majorna OK51:02+4:0412:45
3Kurt NilssonOK Hierne55:19+8:2113:49
4Mats HaglundOK Djerf1:10:37+23:3917:39
5Stefan GunnarssonKristinehamns OK1:12:28+25:3018:07
6Lars-B LarssonOK Tyr1:13:50+26:5218:27
7Ingemar ZiljatKristinehamns OK1:14:26+27:2818:36
8Ove LundbergOK Tyr1:14:48+27:5018:42
9Roland MattssonOK Skärmen1:21:59+35:0120:29
10Dan WidercrantzOK Skärmen1:39:21+52:2324:50
11Kenneth OlssonOK Skärmen1:45:24+58:2626:21
12Lasse HageröKristinehamns OK1:46:40+59:4226:40
13Leif LindhIK Vikings OK1:59:37+1:12:3929:54
Börje RåbergOK Tyrej godkänd
Jan FogelbergVästvärmlands OKej start
Urban LarssonOK Gipenej start

Mycket lätt 2 km

2 160 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Signe LindforsOK Älgen46:5821:44
2Gabriel KällstrandÅmåls OK54:03+7:0525:01
Noah Nilsson-DagEds SKej start
Lena WesterlundOK Djerfej start

Lätt 2,5 km

2 610 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Emil HöglundIK Vikings OK24:199:19
2Thomas BomanOK Tyr28:46+4:2711:01
3Elin BomanOK Tyr30:15+5:5611:35
4Emma HellströmÅmåls OK31:00+6:4111:52
4Alice KällstrandÅmåls OK31:00+6:4111:52
6Malte BlomgrenOK Hierne31:25+7:0612:02
7Gunnel GillenäsKristinehamns OK34:31+10:1213:13
8Christer GillenäsKristinehamns OK34:32+10:1313:13
9Simon SkottÅmåls OK39:04+14:4514:58
10Agneta BomanOK Tyr39:09+14:5015:00
11Tomas CarlssonÅmåls OK39:44+15:2515:13

Medelsvår 3 km

2 910 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jenny NybergSkattkärrs SOK32:1011:03
2Frida HöglundIK Vikings OK34:00+1:5011:41
3Christer HoltOK Hierne42:35+10:2514:38
4Sindre ValsgårdIndre Østfold OK44:52+12:4215:25
5Tomas JohanssonOK Skärmen56:17+24:0719:20
6Kjell-Åke RyenKroppa IF1:03:49+31:3921:55
7Bengt HanssonSäterbygdens OK1:07:37+35:2723:14
Joel SjöholmOK Pan-Kristianstadej start

Svår 3 km

3 190 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik LarsenIndre Østfold OK45:2514:14
2Daniel RåådOK Tyr54:56+9:3117:13
3Johanna AlfredssonOK Tyr1:05:06+19:4120:24
Olof Åslundej godkänd
Mikael AlfredssonOK Tyrej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser