Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OK Nalle/OK Tjärnen Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OK Nalle/OK Tjärnen Veteran-OL
Arrangörsorganisationer: OK Nalle / OK Tjärnen
Datum: tisdag 14 maj 2019

Klass A

4 210 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kenneth JohanssonEskilstuna OL36:228:38
2Hans-Ove ErikssonNyköpings OK36:36+0:148:41
3Ken RagnarssonOK Kompassen40:06+3:449:31
4Hans AurellGävle OK40:53+4:319:42
5Ola LindholmKöping-Kolsva OK43:15+6:5310:16
6Stig LandstorpOK Tor43:39+7:1710:22 Ladda ner rutt i gpx-format
7Claes ÖgrenOK Nalle45:51+9:2910:53
8Rolf SkoglundSödertälje-Nykvarn OF47:53+11:3111:22
9Alf LindbergKöping-Kolsva OK48:40+12:1811:33
10Inger OnsbringEskilstuna OL49:48+13:2611:49
11Göran ForsbergNyköpings OK50:13+13:5111:55
12Anders WaldemarssonKöping-Kolsva OK50:32+14:1012:00
13Jan BrolundSödertälje-Nykvarn OF50:37+14:1512:01 Ladda ner rutt i gpx-format
14Rolf MathisenEskilstuna OL50:41+14:1912:02
15Lennart OlssonIK Standard52:53+16:3112:33
16Göran WelénKöping-Kolsva OK53:12+16:5012:38
17Stig PedersonSödertälje-Nykvarn OF54:00+17:3812:49
18Carl-Gustav NöjdOK Kolmården55:22+19:0013:09
19Runar AldénOK Kolmården59:00+22:3814:00
20Tommy WåhlinVästerås SOK1:02:13+25:5114:46
21Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:06:02+29:4015:41
22Tomas NorlénSödertälje-Nykvarn OF1:06:58+30:3615:54
23Kjell FröbergEskilstuna OL1:08:12+31:5016:11
24Ulf StridhSnättringe SK1:08:42+32:2016:19
25Rolf LindIK Standard1:08:48+32:2616:20
Sten ErikssonSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Lars-Olof MagnellKatrineholms OKej godkänd
Frank NordahlSträngnäs-Malmby OLej godkänd
Titti BergendahlOK Måsenej godkänd

Klass B

3 570 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats GärlingStjärnhovs OK 6537:5810:38
2Anders SundströmÅkers IF38:57+0:5910:54
3Curt KarlssonNyköpings OK41:00+3:0211:29
4Stig Arne BorgÄrla IF41:04+3:0611:30
5Sven DanielssonEskilstuna OL41:24+3:2611:35
6Per-Erik CarleniusKatrineholms OK41:26+3:2811:36
7Inge LöwegrenKatrineholms OK41:33+3:3511:38
8Karin GustafssonSträngnäs-Malmby OL41:43+3:4511:41
9Håkan AlderudNyköpings OK41:51+3:5311:43
10Hans HolgerssonOK Måsen43:33+5:3512:11
11Ulf SvedestamEskilstuna OL43:36+5:3812:12
12Bo SegerEskilstuna OL44:35+6:3712:29
13Inga JohanssonNyköpings OK44:50+6:5212:33
14Jerry HolmEskilstuna OL45:56+7:5812:51
15Bengt JönssonÅkers IF46:21+8:2312:58
16Britt-Marie AldénOK Kolmården46:37+8:3913:03
17Mona ForsbergNyköpings OK46:41+8:4313:04
18Curt ThorénNyköpings OK46:51+8:5313:07
19Marianne LissEskilstuna OL47:44+9:4613:22
20Kurt Håkan AnderssonOK Tor48:23+10:2513:33
21Peter HagströmTjalve IF Norrköping48:43+10:4513:38
22Olle ArmanNyköpings OK49:22+11:2413:49
23Esko RaitaÄrla IF50:27+12:2914:07
24Arne KarlssonOK Tor51:12+13:1414:20
25Fred ÅhlundOK Klemmingen51:24+13:2614:23
26Åke GranstamOK Tor51:34+13:3614:26
27Bo CarlssonNyköpings OK51:36+13:3814:27
28Lennart JohanssonOK Tor52:23+14:2514:40
29Inge SundströmNyköpings OK53:24+15:2614:57
30Stina VahlgrenSträngnäs-Malmby OL53:40+15:4215:01
31Göran SvärdOK Klemmingen54:27+16:2915:15
32Ove LarssonEskilstuna OL55:40+17:4215:35
33Lars RoxneNyköpings OK57:26+19:2816:05
34Ove JohanssonOK Kolmården57:53+19:5516:12
35Sören JohanssonSala OK58:33+20:3516:24
36Hans GustavssonNyköpings OK59:51+21:5316:45
37Björn SveréusSödertälje-Nykvarn OF1:02:23+24:2517:28
38Tage HagmanOK Hällen1:06:41+28:4318:40
39Bo MalmqvistOK Grip1:09:21+31:2319:25
40Sven AnderssonOK Hällen1:11:38+33:4020:03
41Åke ErikssonOK Grip1:14:25+36:2720:50
42Tomas KjellbergOK Klemmingen1:33:39+55:4126:13
Bengt MattiassonSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Jarl Erik PalmKjula IFutgått

Klass C

2 830 m, 56 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger HolmbergNyköpings OK35:4312:37
2Greger WedinSödertälje-Nykvarn OF35:46+0:0312:38
3Bo LindkvistKöping-Kolsva OK35:52+0:0912:40
4Anders WelénKöping-Kolsva OK36:52+1:0913:01
5Agneta NilssonEskilstuna OL37:01+1:1813:04
6Per-Ivar MöllbergArboga OK37:07+1:2413:06
7Stig ThorssonSödertälje-Nykvarn OF37:29+1:4613:14
8Monica SvärdOK Klemmingen37:48+2:0513:21
9Leif ThorssonOK Grip38:20+2:3713:32
10Bo ErikssonKöping-Kolsva OK39:00+3:1713:46
11Anders RymanSträngnäs-Malmby OL39:09+3:2613:50
12Lars-Erik ThofeltOK Klemmingen39:32+3:4913:58
13Leif JanssonEskilstuna OL39:40+3:5714:00
14Conny NilssonNyköpings OK39:42+3:5914:01
15Kjell JohanssonNyköpings OK39:46+4:0314:03
16Karl-Robert MoqvistOK Tor40:10+4:2714:11
17Krister KarlssonIK Standard40:14+4:3114:13
18Kerstin Vidner - ErikssonKöping-Kolsva OK40:16+4:3314:13
19Mikael HogréusOK Tor40:23+4:4014:16
20Knut-Åke HallebroOK Klemmingen40:25+4:4214:16
21Christer SvenssonNyköpings OK40:44+5:0114:23
22Gerd HagströmTjalve IF Norrköping41:41+5:5814:43
23Lennart KarlssonOK Grip41:59+6:1614:50
23Sven-Arne NilssonOK Klemmingen41:59+6:1614:50
25Sonja JedarÅkers IF42:04+6:2114:51
26Jan EnesvedSödertälje IF44:38+8:5515:46
27Göran LarssonSödertälje-Nykvarn OF44:58+9:1515:53
28Mats NilssonEskilstuna OL45:06+9:2315:56
29Kenneth LjungbergNyköpings OK45:19+9:3616:00
30Ingegerd LusenskySträngnäs-Malmby OL45:27+9:4416:03
31Gittan JonssonKjula IF45:39+9:5616:07
32Kerstin PalmKjula IF46:05+10:2216:17
33Bengt SjögrenNyköpings OK46:10+10:2716:18
34Nils-Gunnar LindbergSträngnäs-Malmby OL46:18+10:3516:21
35Karin AlmströmSödertälje-Nykvarn OF46:47+11:0416:31
36Bendy WallinTrosabygdens OK47:07+11:2416:38
37Inger HellqvistNyköpings OK47:38+11:5516:49
38Mats KåbergKöping-Kolsva OK47:43+12:0016:51
39Åke SchylanderSträngnäs-Malmby OL47:49+12:0616:53
40Stina GunnarssonÄrla IF48:52+13:0917:16
41Rune SandbergHallstahammars OK49:00+13:1717:18
41Rolf LindblomKjula IF49:00+13:1717:18
43Lars-Gunnar LarssonOK Tor49:27+13:4417:28
44Olof ThorssellOK Måsen50:56+15:1317:59
45Alf MattssonOK Kolmården51:07+15:2418:03
46Arne AlmströmSödertälje-Nykvarn OF51:36+15:5318:13
47Sixten WesterlundSödertälje IF52:13+16:3018:27
48Nils-Erik GustafssonEskilstuna OL53:59+18:1619:04
49Catharina JohanssonOK Kolmården54:11+18:2819:08
50Lisbeth ÅhlundOK Klemmingen55:31+19:4819:37
51Kurt ZanderVästerås SOK55:36+19:5319:38
52Lennart ErikssonOK Enen1:04:39+28:5622:50
53Birgitta WallinTrosabygdens OK1:04:58+29:1522:57
54Rolf LindblomOK Klemmingen1:11:45+36:0225:21
Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OKej godkänd
Gunnar CarlénOK Måsenej godkänd

Klass D

2 270 m, 41 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro MöllbergArboga OK29:1712:54
2Inge GustafssonSträngnäs-Malmby OL35:04+5:4715:26
3Göran WiigHallstahammars OK38:04+8:4716:46
4Bror NordhSträngnäs-Malmby OL38:50+9:3317:06
5Anita OttossonNyköpings OK40:25+11:0817:48
6Bengt DagermarkÄrla IF40:38+11:2117:54 Ladda ner rutt i gpx-format
7Margareta JönssonÅkers IF40:46+11:2917:57
8Solveig TjernbergSödertälje IF41:14+11:5718:09
9Anders JohanssonKjula IF41:42+12:2518:22
10Vivianne HolgerssonOK Måsen41:59+12:4218:29
11Hans NordgrenArboga OK44:00+14:4319:22
12Lennart LundhÄrla IF44:18+15:0119:30 Ladda ner rutt i gpx-format
13Ann-Christine EkNyköpings OK46:09+16:5220:19
14Christer LiwellÄrla IF47:13+17:5620:48
15Bertil RydgrenIFK Enskede47:24+18:0720:52
16Stig LundinEskilstuna OL47:40+18:2320:59
17Lena GustafssonOK Klemmingen47:42+18:2521:00
18Monica Lindkvist MöllerSödertälje-Nykvarn OF47:48+18:3121:03
19Britt-Marie BjörkmanÅkers IF48:42+19:2521:27
20Harriet KarlssonOK Grip50:44+21:2722:20
21Berit EdengrenNyköpings OK50:55+21:3822:25
22Thorolf OlssonOK Tor51:01+21:4422:28
23Eva HogréusOK Tor51:03+21:4622:29
24Stig WesterbergOK Tor51:23+22:0622:38
24Anders JohanssonNyköpings OK51:23+22:0622:38
26Barbro MelvingerOK Enen51:29+22:1222:40
27Kjell LindbergVästerås SOK51:43+22:2622:46
28Olle AnderssonOKNalle52:45+23:2823:14
29Margareta JohanssonOK Tor54:56+25:3924:11
30Marita LindholmKöping-Kolsva OK55:23+26:0624:23
31Lena JohanssonÅkers IF57:54+28:3725:30
32Christer LexellOK Klemmingen1:00:28+31:1126:38
33Helle RagnarssonOK Kompassen1:00:50+31:3326:47
34Bengt LindkvistÅkers IF1:01:15+31:5826:58
35Görel SvedestamEskilstuna OL1:01:45+32:2827:12
36Margareta LarssonOK Tor1:07:43+38:2629:49
37Britt-Inger LindbergSträngnäs-Malmby OL1:12:42+43:2532:01
38Gun SundbergEskilstuna OL1:14:06+44:4932:38
39Katarina HellerstedtKatrineholms OK1:31:39+1:02:2240:22
Sten MöllerSödertälje-Nykvarn OFej godkänd
Lars LionellSödertälje IFej godkänd

Klass E

1 720 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Göta KåbergKöping-Kolsva OK47:3727:41
2Els-Marie LundquistOK Nalle48:19+0:4228:05
3Harry AxelssonKatrineholms OK49:04+1:2728:31
4Kristina SkoglundSödertälje-Nykvarn OF51:51+4:1430:08
5Bengt-Olof BlidströmOK Tor51:54+4:1730:10
6Ingrid LundinEskilstuna OL55:21+7:4432:10
7Doris NilssonOK Klemmingen56:22+8:4532:46
8Dagny AnderssonOK Tjärnen58:02+10:2533:44
9Erland KarlssonOK Tjärnen1:02:04+14:2736:05
10Solveig LundkvistKatrineholms OK1:08:13+20:3639:39
11Sten NordgrenArboga OK1:10:23+22:4640:55
12Erik PetterssonKatrineholms OK1:11:37+24:0041:38
Eva LundkvistOK Torej godkänd
Gunnar EricsonNyköpings OKej godkänd
Irene GustafssonOK Måsenej godkänd
Gun AnderssonEskilstuna OLutgått
Rolf JohanssonSödertälje IFutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser