Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Närkekvartetten dag 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Närkekvartetten dag 3
Arrangörsorganisation: KFUM Örebro OK
Datum: lördag 19 maj 2012

D21

6 750 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin PerssonHagaby GOIF1:04:199:31
2Linn NilssonOK Tyr1:04:26+0:079:32
3Sofia HolmgårdKils OK1:06:35+2:169:51
4Anna-Karin MattssonSkattkärrs IF1:11:27+7:0810:35
4Karin E. GustafssonHagaby GOIF1:11:27+7:0810:35
6Eva Maj JohanssonSurahammars SOK1:12:01+7:4210:40
7Linnea BörjarsKils OK1:20:19+16:0011:53
8Lisa WesterbergOK Milan1:20:26+16:0711:54
9Kajsa HammarströmOK Hällen1:26:18+21:5912:47
10Elin WinbladHagaby GOIF1:29:07+24:4813:12
11Anna LundqvistKils OK1:32:05+27:4613:38
12Elisabeth AhlgrenLinköpings OK1:57:18+52:5917:22
Charlotte FlansbjerOK Djerfej godkänd
Lisa KaleredHagaby GOIFej start
Elin OlssonTibro OKej start

H21

10 680 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Andreas PetersonHagaby GOIF1:16:577:12
2Johan ErikssonGävle OK1:18:42+1:457:22
3Daniel AttåsOK Tisaren1:19:48+2:517:28
4Per CarlborgLinköpings OK1:19:53+2:567:28
5Conny RantzowHestra IF1:24:57+8:007:57
6Martin RegbornHagaby GOIF1:25:16+8:197:59
7Oscar ArmanNyköpings OK1:29:12+12:158:21
8Anton HallorOK Tisaren1:29:40+12:438:23
9Johan SandlundOK Njudung1:38:33+21:369:13
10Jakob WallenhammarHagaby GOIF1:38:44+21:479:14
11Erik PerssonGamleby OK1:40:34+23:379:24
12Peter MarkendahlOK Klyftamo1:51:28+34:3110:26
13Pär SvenssonSöders-Tyresö1:53:52+36:5510:39
14Kristian AdolfssonIK Ymer2:35:09+1:18:1214:31
Tobias KarlssonHagaby GOIFej godkänd
David LingforsOK Linnéej godkänd
Jan OlmKils OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Jonas ErikssonRånäs OKej godkänd
Simon NybergNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Per JanssonOK Djerfej godkänd

D21 Kort

5 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Theresé KorkeakoskiOK Milan53:2810:31
2Maria KeränenLaxå OK1:16:03+22:3514:58
3Lisa Dömstedt DalénOK Letstigen1:40:07+46:3919:42

H21 Kort

5 350 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Robin ErnebySurahammars SOK1:03:2011:50
2Filip SöderlundOK Milan1:06:35+3:1512:26

H18

6 630 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon LundinFinspångs SOK1:02:599:29
2Fredrik RegbornHagaby GOIF1:07:58+4:5910:15
3Arvid JohnsonDegerfors OK1:25:31+22:3212:53
4Per LindmanFinspångs SOK1:35:41+32:4214:25
5Axel MagnussenSkattkärrs IF2:00:11+57:1218:07

D16

4 570 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin JohanssonFinspångs SOK49:0110:43
2Josefine HöögHagaby GOIF51:02+2:0111:10
3Maria GustafssonHagaby GOIF51:13+2:1211:12
4Signe MagnussenSkattkärrs IF52:32+3:3111:29
5Klara AndrénTibro OK57:58+8:5712:41
6Elin JohanssonSkattkärrs IF1:09:46+20:4515:15
7Carolina NealisLänna IF1:15:53+26:5216:36
8Klara HolmgårdKils OK1:24:44+35:4318:32
9Elin MokvistLänna IF2:10:56+1:21:5528:39
Luiza DarLänna IFej godkänd

H16

5 710 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David AxelssonFinspångs SOK48:238:28
2Jakob FranssonOK Milan51:42+3:199:03
3Sebastian SvenssonFinspångs SOK1:06:21+17:5811:37
4Olle LindgrenKFUM Örebro OK1:07:07+18:4411:45
5Carl ValjusHagaby GOIF1:07:44+19:2111:51
6Alexander WiklundFinspångs SOK1:08:20+19:5711:58
7Jacob ErikssonKFUM Örebro OK1:10:49+22:2612:24
8Adam ThellsénOK Roxen1:23:11+34:4814:34
9Fabian SteenOK Enen1:35:24+47:0116:42
10Simon BernersonOK Enen1:37:44+49:2117:06
11Karl-Oskar PlahnOK Enen1:39:29+51:0617:25
12Nicklas DeWittLänna IF1:45:26+57:0318:27

H16 Kort

3 800 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred JanssonVänersborgs SK1:01:5216:16

D14

3 830 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emelie RoosOK Landehof41:2410:48
2Hanna MårtenssonOK Skogsstjärnan43:04+1:4011:14
3Elvira DanielssonKöping-Kolsva OK43:21+1:5711:19
4Tilda FranssonOK Milan49:30+8:0612:55
5Erica OlssonOK Djerf53:41+12:1714:00
6Elsa HolmgårdKils OK55:19+13:5514:26
7Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubb58:36+17:1215:18
8Isabell BrodinOK Letstigen1:07:10+25:4617:32
9Jessica GrahnSödertälje-Nykvarn OF1:21:24+40:0021:15

H14

3 830 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per KarlssonOK Tylöskog26:356:56
2Jonatan GustafssonKFUM Örebro OK28:42+2:077:29
3Johan LindmanFinspångs SOK33:22+6:478:42
4Olle HedmanIF Hagen38:00+11:259:55
5Axel StridKFUM Örebro OK40:42+14:0710:37
6Johan EdenhamnLänna IF41:42+15:0710:53
7Rasmus MöllerArboga OK45:33+18:5811:53
8Måns OlmKils OK47:22+20:4712:22
9Emil AlpbergAlmby IK50:14+23:3913:06
10Hugo DalhammerOK Roxen57:08+30:3314:55
11Håkan RambergHallstahammars OK58:04+31:2915:09
12Pontus MattssonOK Kullingshof1:04:21+37:4616:48
13Carl HolmbergIF Hagen1:11:48+45:1318:44
14Gabriel LundvallTäby OK1:13:29+46:5419:11
15Marcus OldinKFUM Örebro OK1:22:17+55:4221:29
Johannes ÄngHagaby GOIFej start

D14 Kort

2 830 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja WalleniusOK Skogsstjärnan48:3917:11
2Wilma JanssonVänersborgs SK56:28+7:4919:57

D12

2 830 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida JohanssonOK Djerf27:399:46
2Olivia FröbergOK Roxen27:58+0:199:52
3Kajsa AnderssonOK Orion29:02+1:2310:15
4Emma BernersonOK Enen34:09+6:3012:04
5Linnea BodinAlmby IK34:57+7:1812:20 Ladda ner rutt i gpx-format
6Karin JohanssonGagnefs OK41:49+14:1014:46
7Linnéa SamuelssonNAIS Orienteringsklubb44:52+17:1315:51
8Eleanore NealisLänna IF47:46+20:0716:52
9Wilma HämäläinenLänna IF54:46+27:0719:21
10Sara EdenhamnLänna IF56:05+28:2619:49
11Klara PerssonKFUM Örebro OK57:08+29:2920:11
12Alina GyllnerLänna IF1:11:42+44:0325:20
13Shanti SöderströmSala OK1:19:24+51:4528:03
Hanna KarlssonLänna IFej godkänd
Amanda JanssonOK Djerfej godkänd

H12

2 830 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas OlmKils OK25:359:02
2Jakob ThellsénOK Roxen27:35+2:009:44
3Ludvig HolmqvistOK Tor28:24+2:4910:02
4Johan AlpbergAlmby IK29:29+3:5410:25
5Allan HedbergLunds OK33:39+8:0411:53
6Per HedmanIF Hagen40:10+14:3514:11
7Johan HolmbergIF Hagen40:46+15:1114:24
8Alexander RoosOK Landehof42:04+16:2914:51
9Axel JohanssonFinspångs SOK42:47+17:1215:07
10Isak VidfeltLindebygdens OK55:23+29:4819:34
11Marcus KlaseniusKFUM Örebro OK1:12:55+47:2025:45
Elias LarssonOK Enenej godkänd
Elias AxelssonFinspångs SOKej start
Povel HedbergLunds OKej start

D12 Kort

2 370 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Malva SteenOK Enen22:569:40
2Maja JohanssonSkattkärrs IF30:02+7:0612:40
3Elin BlomkvistOK Tyr30:05+7:0912:41
4Angelica KahsaiyOK Enen44:03+21:0718:35

D10

2 370 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nora HolmgårdKils OK20:028:27
2Ylva JohanssonOK Djerf23:10+3:089:46
3Lovisa GustafssonKFUM Örebro OK23:22+3:209:51
4Klara AnderssonOK Orion24:37+4:3510:23
5Amanda KarmetunOK Njudung25:43+5:4110:51
6Emma LingJönköpings OK27:32+7:3011:37
7Lisa OlmKils OK29:54+9:5212:36
8Erica MolinBoxholm-Mjölby OL29:56+9:5412:37
9Jensine SvenssonFinspångs SOK31:21+11:1913:13
10Caroline GuttkeNyköpings OK40:36+20:3417:07
11Julia BergKFUM Örebro OK47:30+27:2820:02
12Karin LindgrenKFUM Örebro OK57:37+37:3524:18
Test TestKFUM Örebro OKej godkänd

H10

2 370 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan EkbergSkattkärrs IF18:447:54
2Loke HedbergLunds OK24:02+5:1810:08
3Erik LingJönköpings OK24:57+6:1310:31
4Alexander JanssonOK Djerf26:19+7:3511:06
5Gustav AskrothKFUM Örebro OK29:09+10:2512:17
6Vilmer GöthlinKFUM Örebro OK34:43+15:5914:38
7Linus MalmKFUM Örebro OK35:05+16:2114:48
8David KuttiHagaby GOIF36:36+17:5215:26
9Samuel DarLänna IF38:34+19:5016:16
10Einar LundkvistLänna IF43:04+24:2018:10
11Arvid GyllnerLänna IF52:30+33:4622:09
12Johan HedmanIF Hagen1:03:47+45:0326:54
Samuel JonssonLänna IFej start

D35

5 960 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sofia CarlssonLindebygdens OK1:12:0612:05
2Anna JanssonOK Djerf1:43:54+31:4817:25
Eva HolmqvistOK Torej godkänd

H35

7 970 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Calle AnderssonOK Skogsstjärnan1:14:529:23
2Thorbjörn GustafssonTjällmo-Godegårds OK1:40:50+25:5812:39
3Joakim KarmetunOK Njudung1:58:34+43:4214:52

D40

5 080 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika LundströmSundbybergs IK53:1810:29
2Lena LindmanFinspångs SOK53:56+0:3810:37
3Ylva OlmKils OK59:11+5:5311:39
4Karin AnderssonOK Klyftamo1:05:00+11:4212:47
5Ylva EkbergSkattkärrs IF1:13:15+19:5714:25

H40

7 630 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas PerssonOK Denseln1:03:368:20
2Jonas OlssonOK Roxen1:04:00+0:248:23
3Tomas KarlssonLindebygdens OK1:15:53+12:179:56
4Fredrik KorallMotala AIF OL1:16:54+13:1810:04
5Anders LingJönköpings OK1:18:17+14:4110:15
6Örjan GustafssonOK Tor1:19:37+16:0110:26
7Rickard E.JonforsenHallstahammars OK1:21:42+18:0610:42
8Magnus LarsenFK Boken1:22:39+19:0310:49
9Hans EgefalkHagaby GOIF1:31:23+27:4711:58
10Mikael TallbergOK Älgen1:39:24+35:4813:01

D45

4 560 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela AnderssonLunds OK48:0110:31
2Anna BrunellOK Kolmården48:26+0:2510:37
3Marita KarlssonOK Skogsstjärnan48:50+0:4910:42
4Eva GustavssonHellas Orientering49:18+1:1710:48
5Bodil MolinBoxholm-Mjölby OL49:20+1:1910:49
6Hillevi ErikssonIF Hallby SOK49:41+1:4010:53
7Carina NyströmLänna IF51:50+3:4911:22
8Torun PahlmGarphyttans IF52:49+4:4811:34
9Lotta GrahnSödertälje-Nykvarn OF58:56+10:5512:55
10Lottie LindhOK Älgen1:09:22+21:2115:12
11Åsa PerssonLaxå OK1:11:13+23:1215:37
12Ann-Louise Notstam-HjortArboga OK1:15:27+27:2616:32
Ewa HolmbergIF Hagenej start

H45

6 630 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BergLinköpings OK51:137:43
2Ulrik OlssonBrattås CK56:02+4:498:27
3Johan LundvallTäby OK59:51+8:389:01
4Lars HolmgårdKils OK1:00:01+8:489:03
5Mats HedmanIF Hagen1:00:26+9:139:06
6Mats AnderssonOK Orion1:01:41+10:289:18
7Anders DalhammerOK Roxen1:02:39+11:269:26
8Lars KarlssonValbo AIF1:03:39+12:269:36
9Niklas EdvardssonHästveda OK1:10:20+19:0710:36
10Kent LindgrenOK Tisaren1:11:29+20:1610:46
11Håkan BlomkvistSkattkärrs IF1:13:27+22:1411:04
12Tomas VidfeltLindebygdens OK1:16:35+25:2211:33
13Patrik ThybeckLindebygdens OK1:18:25+27:1211:49
14Björn SvenssonOK Djerf1:21:20+30:0712:16
15Thord SalenbäckKristinehamns OK1:29:00+37:4713:25
16Anders MattssonOK Kullingshof1:38:53+47:4014:54
17Patrik SteenOK Enen1:49:56+58:4316:34
18Jonas PålssonK 3 IF1:50:08+58:5516:36
Anders ThuresonHellas Orienteringej godkänd
Olle LindmanFinspångs SOKej godkänd
Hans KellerOL Amriswilej godkänd
Henrik KarlssonOK Skogsstjärnanej godkänd
Espen MagnussenSkattkärrs IFej start
Claes FriskOK Tyrej start

D50

4 150 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Annika BrodinLindebygdens OK43:4910:33
2Lena JanssonGarphyttans IF47:52+4:0311:32
3Mona ÅkermanValbo AIF49:20+5:3111:53
4Marianne NymanLinköpings OK51:58+8:0912:31
5Ing-Marie LindahlOK Milan52:16+8:2712:35
6Britta SahlinVänersborgs SK52:43+8:5412:42
7Birgitta GustafssonHagaby GOIF53:05+9:1612:47
8Carina Berger/SvenssonMotala AIF OL57:51+14:0213:56
9Nina BejbomUddevalla OK1:03:24+19:3515:16
10Britt-Marie JohansonOK Skogsstjärnan1:07:11+23:2216:11
11Lena GustafssonMalungs OK Skogsmårdarna1:19:36+35:4719:10
12Karin MokvistLänna IF1:24:17+40:2820:18
Ingela EkelövSkåneslättens OLej godkänd
Britt-Marie ErikssonGävle OKej godkänd

H50

5 960 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Walter KellerOK Djerf53:178:56
2Karl OlssonTibro OK53:46+0:299:01
3Bengt JohanssonOK Tyr53:56+0:399:02
4Mikael KarlssonHagaby GOIF54:09+0:529:05
5Per EdenhamnLänna IF56:34+3:179:29
6Tore EklundSödertälje-Nykvarn OF58:02+4:459:44
7Thomas PetterssonNAIS Orienteringsklubb58:24+5:079:47
8Maths CarremanNyköpings OK58:56+5:399:53
9Jan-Olof BäckOK Djerf1:00:47+7:3010:11
10Tommy BergerGävle OK1:01:34+8:1710:19
11Stefan LundOK Orinto1:02:09+8:5210:25
12Peter HedbergLunds OK1:02:26+9:0910:28
13Björn AlpbergAlmby IK1:03:46+10:2910:41
14Michael BergkvistHällefors OK1:08:01+14:4411:24
15Thomas LagesonKöping-Kolsva OK1:15:12+21:5512:37
16Håkan PerssonLaxå OK1:19:18+26:0113:18
17Kenneth HagströmOK Letstigen1:26:08+32:5114:27
18Jonas LundgrenTibro OK1:35:36+42:1916:02
19Stefan MokvistLänna IF1:58:46+1:05:2919:55
Torbjörn WrighedMotala AIF OLej godkänd
Magnus WideFrölunda OLej godkänd
Lars HolmbergIF Hagenej start
Per-Olof SvenssonLänna IFej start
Tapani MattusIFK Lidingös Skid o OKej start
Pär LundqvistHagaby GOIFej start

D55

4 150 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Barbro IsakssonOK Tisaren50:3012:10
2Lotta ValentinGustavsbergs OK54:47+4:1713:12
3Lena PerssonGamleby OK56:06+5:3613:31
4Gudrun PerssonHallstahammars OK1:02:38+12:0815:05
5Inger JohanssonNAIS Orienteringsklubb1:03:29+12:5915:17
6Britt-Marie AnderssonOK Amne1:10:13+19:4316:55
7Marie SvernestamLinköpings OK1:12:50+22:2017:33
8Margareta SchölinTockarps IK1:32:37+42:0722:19
Ann-Charlotte WallenhammarHagaby GOIFej godkänd
Kerstin CarlssonOK Letstigenej start

H55

5 350 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars PerssonHagaby GOIF43:168:05
2Håkan PalmfjordKatrineholms OK45:22+2:068:28
3Andreas HjertsonOK Linné45:38+2:228:31
4Thomas SvenssonMotala AIF OL47:21+4:058:51
5Morgan SvenssonOK Tisaren53:02+9:469:54
6Jörgen KarlssonAttunda OK53:18+10:029:57
7Mats HastadFellingsbro GOIF57:24+14:0810:43
8Jan GustafssonHagaby GOIF57:57+14:4110:49
9Sigfrid WeiseOK Tisaren1:00:16+17:0011:15
10Kenneth GustavssonLaxå OK1:01:32+18:1611:30
11Nils-Olof BodinAlmby IK1:02:07+18:5111:36
12Ingemar PerssonGamleby OK1:02:14+18:5811:37
13Ingmar EkelövSkåneslättens OL1:05:34+22:1812:15
14Hans-Olof CarlsénHagaby GOIF1:08:12+24:5612:44
15Bengt-Ove BlomkvistBjörkfors GOIF1:08:39+25:2312:49
16Karl-Johan NorénBoxholm-Mjölby OL1:12:33+29:1713:33
17Henry VestergårdAlmby IK1:15:05+31:4914:02
18Jan-Eric LethagenVästerås SOK1:17:18+34:0214:26
19Anders JohansonOK Skogsstjärnan1:17:55+34:3914:33
20Claes HammarlingLänna IF1:17:59+34:4314:34
21BO DAVIDSSONSolna OK1:21:17+38:0115:11
22Lennart SvernestamLinköpings OK1:22:59+39:4315:30
23Leif WadmanKöping-Kolsva OK1:47:26+1:04:1020:04
Ulf ErikssonGävle OKej godkänd
Tord ÅhlgrenArboga OKej godkänd
Roland NotstamArboga OKej start
Uno LarssonEskilstuna OLej start
Eddie IsraelssonLindebygdens OKej start

D60

3 500 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena JansonArboga OK42:2812:08
2Christina HjertsonOK Linné49:26+6:5814:07
3Ann-Britt GöranssonAlmby IK50:38+8:1014:28
4Britt-Marie MagnussonLaholms IF OK51:51+9:2314:48
5Margareta HaraldssonGustavsbergs OK54:54+12:2615:41
6Berith PetterssonVänersborgs SK1:01:24+18:5617:32
7Monica SvärdOK Klemmingen1:04:33+22:0518:26
8Mona PetersenOK Motala1:08:03+25:3519:26
9Annika NorströmHallstahammars OK1:08:18+25:5019:30
10Ann-Britt LingforsIF Hallby SOK1:10:35+28:0720:10
11Anita AnderssonOK Skogshjortarna1:16:13+33:4521:46
12Kristina ErikssonLänna IF1:19:09+36:4122:36
13Catharina JohanssonOK Kolmården1:34:12+51:4426:54
Inger LethagenVästerås SOKej godkänd
Ingrid NorénBoxholm-Mjölby OLej godkänd

H60

5 080 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnar MunkteliusSurahammars SOK53:2610:31
2Magnus HaraldssonGustavsbergs OK54:34+1:0810:44
3Christer JohanssonOK Motala58:12+4:4611:27
4Lars TörnblomHällefors OK58:14+4:4811:27
5Ingvar AnderssonOK Amne59:07+5:4111:38
6Göran SvärdOK Klemmingen1:03:08+9:4212:25
7Bengt GruvbergerOK Djerf1:04:52+11:2612:46
8Bengt JohanssonOK Skogshjortarna1:05:21+11:5512:51
9Ove JohanssonOK Kolmården1:08:33+15:0713:29
10Hans LingforsIF Hallby SOK1:08:41+15:1513:31
11Matz LarssonGustavsbergs OK1:10:56+17:3013:57
12Bill SchölinTockarps IK1:12:23+18:5714:14
13Gunnar BejbomUddevalla OK1:13:44+20:1814:30
14Kurt JonssonOK Letstigen1:14:08+20:4214:35
15Olle ArmanNyköpings OK1:19:40+26:1415:40
16Sune CarlssonOK Motala1:22:20+28:5416:12
17Göran LarssonVänersborgs SK1:37:03+43:3719:06
Sven-Olov WiklundArboga OKej godkänd

D65

3 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anita JohanssonOK Tor45:4213:03
2Siv FrodinKöping-Kolsva OK53:56+8:1415:24
3Carina LindmanFinspångs SOK1:02:10+16:2817:45
4Ewa NordlundLänna IF1:02:37+16:5517:53
5Kerstin SpetzNitta IF1:05:19+19:3718:39
6Ulla LingJönköpings OK1:10:54+25:1220:15
7Margareta TidmanOK Kolmården1:14:06+28:2421:10
8Kerstin ErnvidUlricehamns OK1:19:03+33:2122:35
9Stina KorallMotala AIF OL1:23:32+37:5023:52
Linnéa HallOK Amneej godkänd
Eva HöijeOK Ravinenej godkänd
Monica BråhnJönköpings OKej godkänd
Vega SlottnerJönköpings OKej godkänd
Britt-Marie EklöfOK Milanej godkänd
Ulla ÖhrströmOK Amneej start

H65

4 560 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kjell ErikssonOK Djerf42:079:14
2Per-Ivar MöllbergArboga OK44:21+2:149:43
3Lennart HöijeOK Ravinen44:24+2:179:44
4Olle AdolfssonLerums SOK45:34+3:279:59
5Gunnar AnderssonIK Vista49:46+7:3910:54
6Jörgen BergströmNorbergs OK50:35+8:2811:05
7Roland SandahlAnnebergs GIF51:16+9:0911:14
8Leif StrandbergGustavsbergs OK53:00+10:5311:37
9Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL53:18+11:1111:41
10Göran BengtssonTockarps IK53:25+11:1811:42
11Jerry MartinssonOK Motala53:40+11:3311:46
12Leif NordlundLänna IF53:47+11:4011:47
13Östen EklöfOK Milan54:19+12:1211:54
14Bengt SörensenJönköpings OK54:23+12:1611:55
15Lars JohanssonHägersta GF55:42+13:3512:12
16Lennart MattssonLustens OK1:00:18+18:1113:13
17Ingemar LindblomIFK Göteborg1:00:54+18:4713:21
18Sören ErikssonLänna IF1:01:19+19:1213:26
19Karl-Gustav KlemetsHallstahammars OK1:03:53+21:4614:00
20Bengtåke AnderssonOK Amne1:04:08+22:0114:03
21Stig LarssonLänna IF1:04:25+22:1814:07
22Reits HallOK Amne1:05:28+23:2114:21
23Larseric LarssonDegerfors OK1:06:22+24:1514:33
24Jouko O PajulampiOK Tjärnen1:06:40+24:3314:37
25Gösta BrunellOK Kolmården1:10:57+28:5015:33
26Ingemar WiklundOK Skogsvargarna1:11:20+29:1315:38
27Bo AdolfssonIK Ymer1:13:48+31:4116:11
28Kjell AnderssonOK Skogshjortarna1:22:58+40:5118:11
Börje RåbergOK Tyrej start
Claus PetersenOK Motalaej start

D70

2 990 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Solveig DillmanHammarby IF OF39:0313:03
2Dagny GustavssonSigtuna OK41:19+2:1613:49
3Britt EricsonHammarby IF OF44:56+5:5315:01
4Gunvor GranathNynäshamns OK1:11:48+32:4524:00
Margareta WallénTäby OKej godkänd
Margaretha NyströmLänna IFej godkänd
Lilian BengtssonOK Amneej start

H70

4 150 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ragnar ErikssonOK Hedströmmen45:3110:58
2Lars-Erik LarssonOK Amne48:39+3:0811:43
3Erland LingJönköpings OK52:22+6:5112:37
4Lars Johansson IOK Tor52:29+6:5812:38
5Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu54:53+9:2213:13
6Kjell MjöbergHallstahammars OK1:00:40+15:0914:37
7Sören BråhnJönköpings OK1:01:07+15:3614:43
8Stig BengtssonOK Amne1:01:58+16:2714:55
9Ivan ErnvidUlricehamns OK1:02:06+16:3514:57
10Arne GustafssonHagaby GOIF1:04:27+18:5615:31
11Johnny BrandtHällefors OK1:05:54+20:2315:52
12Åke TidmanOK Kolmården1:10:40+25:0917:01
13Nils-Erik LovangHagaby GOIF1:12:26+26:5517:27
14Nils MogrenHällefors OK1:14:09+28:3817:52
15Kjell LarssonOK Alferna1:18:18+32:4718:52
16Lars-Ove NyquistHagaby GOIF1:21:37+36:0619:39
17Tore ThellsénOK Roxen2:15:09+1:29:3832:33
Kurt SandströmSkutskärs OKej start

D75

2 990 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marita KarlssonOK Alferna59:4820:00
2Birgitta WestergrenTäby OK1:04:08+4:2021:26
3Gun HelmerssonLindebygdens OK1:38:33+38:4532:57

H75

3 500 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tord LidströmHagaby GOIF45:3313:00
2Nils GrannKristinehamns OK45:37+0:0413:02
3Rune SandbergHallstahammars OK46:28+0:5513:16
4Göran OlofssonFjärås AIK46:56+1:2313:24
5Åke IvanssonDegerfors OK48:17+2:4413:47
6Sigurd WallénTäby OK49:37+4:0414:10
7Rolf AnderssonRimbo SOK54:36+9:0315:36
8John VallinOK Hedströmmen57:53+12:2016:32
9Ulf EskilssonOK Södertörn58:04+12:3116:35
10Gunnar JohanssonFilipstads OK58:34+13:0116:44
11Alf ErikssonOK Alferna1:27:23+41:5024:58
Karl-Axel StjernströmOK Hedströmmenej godkänd
Gunnar NymanOK Djerfej godkänd
Bo NorenvikOK Torej start
Sten SvenssonÄrla IFej start
Arne YngströmHagaby GOIFej start

H80

2 990 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart StenbergStigfinnarna50:5217:00
2Lennart WestergrenSöders-Tyresö59:40+8:4819:57
3Per WesterGustavsbergs OK1:00:21+9:2920:11
Gert GyllbrandGustavsbergs OKej godkänd
Lars MagnussonKristinehamns OKej start

Inskolning

1 840 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Ville BjuremarKFUM Örebro OKfullföljt
Alba BrandtHällefors OKfullföljt
Elsa ForssGarphyttans IFfullföljt
Eric GrahnSödertälje-Nykvarn OFfullföljt
Isabella HolmOK Djerffullföljt
Isak HolmgårdKils OKfullföljt
Joel HolmgårdKils OKfullföljt
Hannes HämäläinenLänna IFfullföljt
Klara JohnssonOK Tisarenfullföljt
Arvid JonforsenHallstahammars OKfullföljt
Emil LingJönköpings OKfullföljt
Sandra LingJönköpings OKfullföljt
Hedvig LundkvistLänna IFfullföljt
Frida MattssonOK Kullingshoffullföljt
Matilda RiisomOK Tylöskogfullföljt
Emma SaleskogOK Tyrfullföljt
Doris ÖnanderKjula IFfullföljt
Stella ÖnanderKjula IFej godkänd
Julia GustafssonKFUM Örebro OKej start

U1

1 840 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel EkbergSkattkärrs IF23:1412:37
2Matilda HolmOK Djerf25:10+1:5613:40
3Wilhelm KarmetunOK Njudung27:47+4:3315:05
4Mattias SamuelssonNAIS Orienteringsklubb31:18+8:0417:00
5Jolinne JohanssonSkattkärrs IF31:52+8:3817:19
6Rebecka MolinBoxholm-Mjölby OL33:02+9:4817:57
7Albin KlaseniusKFUM Örebro OK33:04+9:5017:58
8albert gustafssonKFUM Örebro OK33:32+10:1818:13
9Filippa GuttkeNyköpings OK37:50+14:3620:33
10David FrohmAlmby IK44:04+20:5023:56
11Maja WiktorssonKFUM Örebro OK44:27+21:1324:09
12Lukas PallhedGarphyttans IF51:03+27:4927:44
13Julius TollvikKFUM Örebro OK55:33+32:1930:11
Hillevi LarssonOK Enenej start

U2

2 370 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonathan TellestedtGarphyttans IF26:2911:10
2Emil GestssonOK Milan29:25+2:5612:24
3Rasmus JohanssonOK Milan32:25+5:5613:40
4Irma KjellströmHagaby GOIF33:13+6:4414:00
5Lukas BjuremarKFUM Örebro OK33:48+7:1914:15
6Sofie BodinAlmby IK36:40+10:1115:28
7Arvid JohanssonOK Djerf42:07+15:3817:46
8Gustav HolgerssonAlmby IK44:52+18:2318:55
9Sigrid FröbergOK Roxen46:33+20:0419:38
10Tova JanssonVänersborgs SK48:31+22:0220:28
11Victor ValjusHagaby GOIF50:02+23:3321:06
12Erik BernersonOK Enen54:05+27:3622:49
13Olle SkymgårdVästerås59:52+33:2325:15
14Vera SkymgårdVästerås1:00:00+33:3125:18
15Karin LarssonOK Enen1:06:27+39:5828:02
Alice JohanssonFinspångs SOKej godkänd

Öppen motion 1

2 370 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna GuttkeNyköpings OK37:4815:56
2Malin LundvallTäby OK1:10:20+32:3229:40

Öppen motion 2

3 120 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan HöögHagaby GOIF39:1212:33
2Monica EstenbergerFinspångs SOK48:47+9:3515:38
3Robert ErikssonOK Letstigen50:48+11:3616:16
4Ayan LingJönköpings OK54:20+15:0817:24
5Jimmy JonssonOK Tisaren1:11:08+31:5622:47
6Klara RinnemoKFUM Örebro OK1:40:28+1:01:1632:12

Öppen motion 3

2 830 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mathias KlaseniusKFUM Örebro OK29:5810:35
2Sandra SkymgårdVästerås35:56+5:5812:41
3Zarah BjuremarKFUM Örebro OK37:27+7:2913:13
4Nils KylbornAlmby IK37:37+7:3913:17
5Emilia SamuelssonNAIS Orienteringsklubb40:41+10:4314:22
6Lisa KarlssonAttunda OK41:46+11:4814:45
7Eva GustavssonIstrums SK42:43+12:4515:05
8Malin KlaseniusKFUM Örebro OK42:48+12:5015:07
9Carl LundkvistLänna IF42:52+12:5415:08
10Emma BrånnOK Tylöskog46:36+16:3816:27
11Ove JanssonOK Tisaren48:58+19:0017:18
12Ingrid Munktelius ÖhlénSurahammars SOK50:37+20:3917:53
13Filippa JohnsonDegerfors OK50:56+20:5817:59
14Birgitta WiklundOK Skogsvargarna53:27+23:2918:53
15Bengt HolgerssonOK Tisaren53:33+23:3518:55
16Olle LagerströmOK Tisaren54:20+24:2219:11
17Camilla ValjusHagaby GOIF56:22+26:2419:55
18Eva KorkeakoskiOK Milan59:51+29:5321:08
19Clary BernersonOK Enen1:01:15+31:1721:38
20Karin BörjarsKils OK1:05:07+35:0923:00
21Hanna HagströmGarphyttans IF1:06:16+36:1823:24
22Gustav BromanVästerås SOK1:07:48+37:5023:57
23Maj-Britt LovangHagaby GOIF1:08:17+38:1924:07
24Birgitta NilssonFK Snapphanarna1:09:21+39:2324:30
25Inger Alice EismarkIFK Göteborg1:13:48+43:5026:04
26Annika OlssonOK Djerf1:15:20+45:2226:37
27Amanda LundhSurahammars SOK1:30:03+1:00:0531:49
Allan ErikssonOK Tisarenej godkänd
Ingrid PerssonHagaby GOIFej godkänd

Öppen motion 4

3 830 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hannes ÖnanderKjula IF54:5914:21
2Anna LundhSurahammars SOK59:39+4:4015:34
3Per SivikstrandAlmby IK1:04:12+9:1316:45
4Lotta Tegin FranssonOK Milan1:04:26+9:2716:49
5Linnea SundbergKlubblös1:04:34+9:3516:51
6Jonas ÖkvistVästerås1:07:54+12:5517:43
7Jarl Erik PalmKjula IF1:10:32+15:3318:24
8Gunilla SandströmKFUM Örebro OK1:12:44+17:4518:59
9Elin LundkvistLänna IF1:14:28+19:2919:26
10Karin HultinGarphyttans IF1:16:53+21:5420:04
11Mika ValjusHagaby GOIF1:18:47+23:4820:34
12Martin RisbergGarphyttans IF1:27:37+32:3822:52
13Ulla KjellLinköpings OK1:47:02+52:0327:56

Öppen motion 5

3 800 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Krister ZackrissonHagaby GOIF45:2711:57
2Åsa MattssonOK Kullingshof46:30+1:0312:14
3Jan EkbergSkattkärrs IF47:27+2:0012:29
4Pelle HöökKöping-Kolsva OK49:41+4:1413:04
5Anders AxelssonFinspångs SOK49:56+4:2913:08
6Anders SvenssonFinspångs SOK53:37+8:1014:06
7Rune SpetzNitta IF55:20+9:5314:33
8Mikael MelinOK Milan55:23+9:5614:34
9Camilla AdlertegOK Enen55:44+10:1714:40
10Christian KarlssonTorsås OK55:46+10:1914:40
11Christina LånghKFUM Örebro OK56:38+11:1114:54
12Tommy CarlssonGarphyttans IF56:39+11:1214:54
13Mikael GuttkeNyköpings OK56:46+11:1914:56
14Jonas ZimmerbäckKlubblös57:34+12:0715:08
14Per-Inge JohanssonKlubblös57:34+12:0715:08
16Larsåke LarssonAlmby IK58:34+13:0715:24
17Ida LånghKFUM Örebro OK59:34+14:0715:40
18Jonas LarssonDegerfors OK59:43+14:1615:42
19Tony AlenkvistOK Milan1:02:51+17:2416:32
20Jens BrodinOK Letstigen1:03:35+18:0816:43
21Anna FröbergOK Roxen1:05:02+19:3517:06
22Anders PayerlArboga OK1:09:03+23:3618:10
23Rolf JungbarkLinköpings OK1:10:49+25:2218:38
24Jan NilssonFK Snapphanarna1:13:38+28:1119:22
25Rickard PerssonVästerås SOK1:13:46+28:1919:24
26Wincent LiljekvistIF Rune1:16:06+30:3920:01
27Kristina NilssonOK Fryksdalen1:16:51+31:2420:13
28Anna-Karin MouazzenOK Letstigen1:17:15+31:4820:19
29Curt TillmanLinköpings OK1:17:22+31:5520:21
30Cecilia KarmetunOK Njudung1:24:12+38:4522:09
31Niclas RisbergGarphyttans IF1:24:18+38:5122:11
32Henrik AskrothKFUM Örebro OK1:24:21+38:5422:11
33Roland PlahnOK Enen1:25:45+40:1822:33
34BENGT KAMMERLANDOK Milan1:28:44+43:1723:21
35Lennart MagnussonLaholms IF OK1:36:24+50:5725:22
36Johanna KjellstrandLaxå OK1:39:20+53:5326:08
37Carina ÄlgmyrLaxå OK1:39:28+54:0126:10
38Ulrica VidfeltLindebygdens OK1:42:15+56:4826:54
39Eva LindgrenKFUM Örebro OK1:45:44+1:00:1727:49
40Cecilia RoosOK Landehof1:51:50+1:06:2329:25
41Louise DalhammerOK Roxen1:55:18+1:09:5130:20
42Lena LindgrenOK Järnbärarna1:56:02+1:10:3530:32
43Kristina JohanssonOK Djerf2:00:18+1:14:5131:39
44Maria AskrothKFUM Örebro OK2:14:38+1:29:1135:25
Jan-Erik KraftHallstahammars OKej godkänd
Frida JonforsenHallstahammars OKej godkänd
Tomas DömstedtOK Letstigenej godkänd
Jesper MelinGarphyttans IFej godkänd
Bengt EkbergFilipstads OKej godkänd
Agne GustavssonIstrums SKej godkänd
Camilla AnderssonVänersborgs SKej start

Öppen motion 6

5 510 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christer PerssonOK Djerf57:3510:27
2Nicke HultinGarphyttans IF59:19+1:4410:45
3Klas ThybeckLindebygdens OK1:00:40+3:0511:00
4Peter KraftHallstahammars OK1:09:46+12:1112:39
5Mats BernersonOK Enen1:10:03+12:2812:42
6Torbjörn JohanssonOK Älgen1:11:35+14:0012:59
7Sofie KarlssonTorsås OK1:18:43+21:0814:17
8Vesa KuttiHagaby GOIF1:21:44+24:0914:50
9Björn JohanssonSkattkärrs IF1:26:02+28:2715:36
10Åsa JohanssonSkattkärrs IF1:26:03+28:2815:37
11Peter RoosOK Landehof1:31:51+34:1616:40
12Tina ÅbjörnÖrebro AIK1:59:15+1:01:4021:38

Öppen motion 7

3 430 m, 53 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Björn MårtenssonOK Skogsstjärnan28:488:23
2Ellinor ErikssonKFUM Örebro OK30:52+2:048:59
3Anders MolinBoxholm-Mjölby OL31:35+2:479:12
4Patrik AhlgrenTäby OK34:49+6:0110:09
5Anders JohanssonFinspångs SOK37:53+9:0511:02
6Göran HedbergHagaby GOIF41:11+12:2312:00
7Jan FranssonOK Milan41:54+13:0612:12
8Niklas SamuelssonNAIS Orienteringsklubb42:16+13:2812:19
9Lars-Göran JonssonOK Tisaren44:39+15:5113:01
10Stig AnderssonAlmby IK45:33+16:4513:16
11Agneta LagesonKöping-Kolsva OK45:45+16:5713:20
12John CarlsénHagaby GOIF46:01+17:1313:24
13Hans WesterOK Järnbärarna47:13+18:2513:45
14Lennart LindgrenOK Järnbärarna47:57+19:0913:58
15Anders MelinGarphyttans IF48:38+19:5014:10
16Gustav LundhSurahammars SOK50:03+21:1514:35
17Elin LundqvistKils OK50:49+22:0114:48
18Anna H WiklundOK Skogsvargarna54:17+25:2915:49
19Mikael HämäläinenLänna IF55:11+26:2316:05
20Conny SahlinVänersborgs SK55:51+27:0316:16
21Bengt-Olof KaskOK Tisaren56:10+27:2216:22
22Fredrik LarssonSundbybergs IK56:52+28:0416:34
23Anders KjellLinköpings OK56:55+28:0716:35
24Kjell GustafssonOK Järnbärarna57:26+28:3816:44
25Pirkko HammarströmOK Måsen57:31+28:4316:46
26Nina GumaeliusTibro OK57:44+28:5616:49
27Per SundbergGävle OK58:15+29:2716:58
28Alf BörjarsKils OK58:44+29:5617:07
29Anders HolmbergLindebygdens OK59:05+30:1717:13
30Håkan GyllnerLänna IF59:38+30:5017:23
31Linda PayerlArboga OK59:46+30:5817:25
32Isak SöderströmSala OK1:01:08+32:2017:49
33Gösta LindmanFinspångs SOK1:01:19+32:3117:52
34Tommy NylundOK Tor1:02:05+33:1718:06
35Gabriella WadmanKöping-Kolsva OK1:02:31+33:4318:13
36Anna CarlsénHagaby GOIF1:02:56+34:0818:20
37Karolina AnderssonLänna IF1:03:19+34:3118:27
38Sofia AdolfssonIK Ymer1:06:54+38:0619:30
39Ludvig LinseYes Men1:07:06+38:1819:33
40Peter OlssonOK Djerf1:08:13+39:2519:53
41Åsa RiisomOK Tylöskog1:09:05+40:1720:08
42Åke StridAlmby IK1:09:24+40:3620:13
43Maria Johansson LissGagnefs OK1:10:11+41:2320:27
44David SöderströmSala OK1:11:02+42:1420:42
45Agneta HasselkvistOK Milan1:14:59+46:1121:51
46Rolf HelmerssonLindebygdens OK1:15:12+46:2421:55
47Åsa Marknell DeWitt,Länna IF1:18:40+49:5222:56
48Tanja-Birgit SöderströmSala OK1:20:11+51:2323:22
49Ulf SjökvistOK Tisaren1:20:35+51:4723:29
50Eva AdolfssonIK Ymer1:38:49+1:10:0128:48
51David StansvikOK Milan2:24:54+1:56:0642:14
Sven JacobsonOK Milanej godkänd
Inga-Stina GrafströmOK Alfernaej godkänd

Öppen motion 8

4 880 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik JohnssonOK Tisaren35:507:20
2Karl-Johan MalmbergSundbybergs IK42:27+6:378:41
3Arne HäggArboga OK43:13+7:238:51
4Erik JanssonKFUM Örebro OK45:16+9:269:16
5Göran AttåsOK Tisaren48:54+13:0410:01
6Anton FrendeliusAlmby IK49:06+13:1610:03
6Jenny-Ann MalmbergSundbybergs IK49:06+13:1610:03
8Inger BergLinköpings OK51:51+16:0110:37
9Hans JohanssonSkattkärrs IF52:33+16:4310:46
10Mattias BrandtHällefors OK54:53+19:0311:14
11Marika LindahlOK Milan56:22+20:3211:33
12Håkan JanssonVänersborgs SK57:53+22:0311:51
13Per SandlundOK Njudung1:05:56+30:0613:30
14Mona HalldinTrosabygdens OK1:06:31+30:4113:37
15Jonathan NealisLänna IF1:22:13+46:2316:50
16Ravi DarLänna IF1:24:42+48:5217:21
17Julius IsingTrosabygdens OK1:28:24+52:3418:06
18Jonas NilssonKlubblös1:36:06+1:00:1619:41
18Malin NygrenFK Boken1:36:06+1:00:1619:41
20John WilsonIK Ymer1:58:59+1:23:0924:22

Öppen motion 9

7 710 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Erik  LindgrenKFUM Örebro OK1:02:028:02
2Jakob AttåsOK Tisaren1:15:33+13:319:47
3Ludvig NilssonKFUM Örebro OK1:23:56+21:5410:53
4Erik JohanssonIFK Kiruna1:29:04+27:0211:33
5Kari TalltjärnVästerås SOK1:42:19+40:1713:16
6Klas AdolfssonIK Ymer2:16:32+1:14:3017:42

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser