Swedish Orienteering Federation

Official results for Riksmästerskap för Veteraner, medeldistans

Event informationShow result list by classShow result list by organisationPress result listUpload routePrint

Name: Riksmästerskap för Veteraner, medeldistans
Organiser: OK Tor
Date: Saturday 22 September 2012

Åkers IF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
20Stig OlbyH80 (23)1:12:54+42:4132:32
43Margareta JönssonD65 (60)42:37+17:2517:11
46Bengt JönssonH67 (60)34:24+11:4011:51
Sonja JedarD65 (60)did not start
Billy JakobssonH60 (46)did not start

Alfta-Ösa OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Thomas EricsonH55 (38)24:527:17
11Rolf JakobssonH70 (42)27:55+4:5110:13
32John BerglundH75 (46)43:23+21:3017:51
33Bror FureskogH65 (37)37:52+15:4112:32
Karin DelinD60 (31)did not start

Almby IK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Gert LindeusÖppen motion 5 (8)48:2213:53
1Ann-Britt GöranssonD60 (31)26:209:28
9Håkan SvenssonÖppen motion 8 (17)46:45+19:1511:30
14Ingvar SvenssonÖppen motion 8 (17)54:45+27:1513:29
17Björn AlpbergH50 (29)34:27+8:249:40
30Anders RobertssonH60 (46)34:54+9:0510:30

Älvdalens IF OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Lena LeanderssonD70 (36)28:02+3:0812:58
35Sven LeanderssonH72 (45)36:50+14:5813:38

Arboga OK

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Arne HäggÖppen motion 8 (17)32:07+4:377:54
2Per-Ivar MöllbergH67 (60)23:00+0:167:55
6Barbro MöllbergD65 (60)28:22+3:1011:26
6Sven-Olov WiklundH60 (46)27:45+1:568:21
7Lena JansonD60 (31)31:21+5:0111:16
9Lars-Åke AnderssonH50 (29)29:31+3:288:17
9Berit WetterD45 (13)37:07+11:1011:53
9Dan HöökH55 (38)30:03+5:118:48
11Ann-Louise Notstam HjorthD45 (13)42:38+16:4113:39
12Roland NotstamH55 (38)32:27+7:359:30
14Gun HolmqvistD75 (17)1:05:38+39:2432:00
25Jan GrannH55 (38)36:50+11:5810:48
30Hans NordgrenH70 (42)34:59+11:5512:48
36Lars Olov PetterssonH70 (42)40:28+17:2414:49
47Per JacobssonH67 (60)35:17+12:3312:10
48Bo HanssonH67 (60)35:45+13:0112:19
Per-Arne EkbomH67 (60)did not start

Ärla IF

16 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Pontus Olofsson BierfeldtÖppen motion 3 (6)23:258:54
1Malin Olofsson BierfeldtÖppen motion 1 (2)16:2312:08
1Mia BierfeldtD45 (13)25:578:19
5Sandra Karlsson-BierfeldtÖppen motion 8 (17)36:53+9:239:05
5Mona BierfeldtD50 (25)26:54+2:428:49
7Rickard AsplundH45 (23)27:45+3:277:04
10Eva Maria RenlundÖppen motion 8 (17)47:20+19:5011:39
10Håkan OlofssonH45 (23)28:58+4:407:23
14Donald McCarthyH40 (15)42:04+15:0810:02
18Roy FranssonH55 (38)35:05+10:1310:17
19Claes CaspárH45 (23)34:51+10:338:53
22Göran PolhedeH50 (29)37:55+11:5210:39
23Tommy ÖhlingH65 (37)30:11+8:009:59
24Ulf CarlssonH50 (29)38:22+12:1910:46
30Irene ÖhlingD60 (31)1:03:26+37:0622:49
32Tommy LjungkvistH55 (38)41:13+16:2112:05
Ivar NäsholmH55 (38)did not start

Askersunds OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Tomas OlaussonH55 (38)28:08+3:168:15
34Rune KristofferssonH75 (46)46:37+24:4419:11
35Bo BrånnH75 (46)46:44+24:5119:13
37Jouni Hansen-HaugH55 (38)47:04+22:1213:48

Attunda OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Ulla-Britt ÅlebergD80 (9)42:49+19:3525:11
Kristina Nygren-FriskD65 (60)mispunched
Göran FriskH60 (46)mispunched
Bonne LöfmanH55 (38)did not start
Anne-Chr SchunnessonD55 (12)did not start

Avesta OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Thom SandvikH55 (38)27:43+2:518:07
22Lena WahssD60 (31)42:23+16:0315:14

Bjursås OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Siv HasselgrundD70 (36)32:15+7:2114:55

Bottnaryds IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
45Gunilla HolstD65 (60)43:31+18:1917:32

Boxholm-Mjölby OL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sören SandH50 (29)26:037:19
13Margareta Skarp RuntegenD50 (25)36:19+12:0711:54
18Thomas KleistH67 (60)27:45+5:019:34
20Staffan RuntegenH55 (38)35:41+10:4910:27

Centrum OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Magnus GrafströmH40 (15)38:23+11:279:09

Dalaportens OL

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Folke BjörkmanH72 (45)24:17+2:258:59
11Roland WareniusH60 (46)28:46+2:578:39
23Eva WareniusD50 (25)49:41+25:2916:17

Degerfors OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Tore MartinssonH67 (60)25:38+2:548:50

Domnarvets GOIF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Maria EmanuelssonD50 (25)36:57+12:4512:06
21Kjell EmanuelssonH50 (29)36:42+10:3910:18

Eksjö SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Arne KlintbergH50 (29)29:46+3:438:21

Emmaboda Verda OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Kerstin HjalmarssonD60 (31)30:38+4:1811:01
9Gun-Britt FranssonD60 (31)32:53+6:3311:49
25Ronny HjalmarssonH65 (37)31:07+8:5610:18
29Monica PåhlstorpD65 (60)35:22+10:1014:15
35Jörgen FranssonH65 (37)40:13+18:0213:19
36Jan PåhlstorpH65 (37)49:19+27:0816:19

Enebybergs IF

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Kurt AnderssonH70 (42)did not start
Leif LundquistH72 (45)did not start

Eskilstuna OL

25 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Anette LarssonD40 (4)27:568:38
2Casper HedarÖppen motion 3 (6)23:26+0:018:54
2Marie HedarD45 (13)26:31+0:348:29
2Ebba MellquistÖppen motion 5 (8)49:53+1:3114:20
2Katarina LissD35 (7)31:17+1:268:53
2Inger OnsbringD55 (12)25:12+0:118:56
3Åke RosanderÖppen motion 3 (6)51:26+28:0119:33
4Cecilia ForsmanÖppen motion 3 (6)58:57+35:3222:24
4Kenneth JohanssonH60 (46)27:19+1:308:13
7Jerry HolmH72 (45)25:39+3:479:30
8Marianne LissD60 (31)32:18+5:5811:37
8Gun AnderssonD75 (17)42:32+16:1820:44
10Anne-Marie SollenbergD45 (13)40:28+14:3112:58
11Jesper HedarÖppen motion 8 (17)49:15+21:4512:07
12Marie BjörklundD45 (13)48:54+22:5715:40
14Jan ViklundH45 (23)32:05+7:478:11
15Kerstin LissD60 (31)36:06+9:4612:59
16Magnus HellbergH45 (23)32:19+8:018:14
21Bo SegerH60 (46)31:30+5:419:29
23Marianne ArnholmD70 (36)40:44+15:5018:51
32Leif JanssonH70 (42)36:57+13:5313:32
40Ulf SvedestamH67 (60)32:30+9:4611:12
43Stig LundinH75 (46)1:00:45+38:5224:59
Ingrid LundinD75 (17)mispunched
Johan MellquistH40 (15)did not finish

Falkenbergs OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
32Ingmar ErikssonH70 (42)36:57+13:5313:32

Falköpings AIK OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sture PetterssonH80 (23)30:1313:29

Fellingsbro GOIF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
22Mats HastadH55 (38)35:52+11:0010:31
Tage PerssonH72 (45)did not start

Finspångs SOK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Britten PerssonD70 (36)33:19+8:2515:25
10Carina LindmanD65 (60)29:26+4:1411:52
16Gösta LindmanH72 (45)29:08+7:1610:47
37Lars PerssonH67 (60)32:01+9:1711:02

FK Finn

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
22Göran SvenssonH67 (60)28:12+5:289:43
32Ellbritt SvenssonD65 (60)37:06+11:5414:57
37Göran PerssonH70 (42)41:01+17:5715:01
Britt-Marie PerssonD65 (60)did not finish

FK Friskus-Varberg

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Bernice AntonssonD80 (9)23:1413:40

FK Herkules

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Laila B HöglundD50 (25)24:127:56
6Marianne HöglundD75 (17)39:44+13:3019:22

Fredrikshofs IF Skid & OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
42Gunnar DahlströmH72 (45)50:49+28:5718:49
Mats WindstedtH50 (29)mispunched

Frölunda OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Rolf BlomH80 (23)38:18+8:0517:05
22Barbro BlomD70 (36)39:04+14:1018:05

Frosta OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Leif SandgrenH65 (37)23:02+0:517:37

Gävle OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Mikael PerssonH40 (15)37:11+10:158:52
9Hans AurellH60 (46)27:59+2:108:25
Ing-Marie ÅsenlundD60 (31)mispunched
Magnus MejyrH72 (45)mispunched

GOIF Tjalve

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Sonja HanssonD65 (60)mispunched

Göteborg-Majorna OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Lisa HedströmD80 (9)32:38+9:2419:11

Gotlands Bro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
24Elisabeth KimellD70 (36)41:40+16:4619:17

Gustavsbergs OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Ulf BurmanH50 (29)28:03+2:007:52

Hagaby GOIF

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Ulf HallménH40 (15)27:58+1:026:40
4Anders LindéusH45 (23)26:25+2:076:44
9Arne YngströmH75 (46)30:01+8:0812:21
12Hans EgefalkH40 (15)39:58+13:029:32
12Roger EngmanH50 (29)30:30+4:278:34
13Mona ForsbergD60 (31)34:40+8:2012:28
16Göran ForsbergH60 (46)29:44+3:558:57
20Torbjörn EricssonH72 (45)30:17+8:2511:12
39Lars-Ove NyquistH70 (42)56:15+33:1120:36
Ulf PihlbladH75 (46)did not finish
Hans-Olof CarlsénH55 (38)did not start

Hällefors OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
33Åke SundinH55 (38)42:11+17:1912:22

Hallstahammars OK

12 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ragnar HasselquistH85 (4)27:4015:02
4Tage ErikssonH85 (4)41:28+13:4822:32
7Pernilla KlemetsD45 (13)31:54+5:5710:13
8Rune SandbergH75 (46)29:31+7:3812:08
10Kjell MjöbergH72 (45)26:22+4:309:45
13Benneth SundquistÖppen motion 8 (17)52:17+24:4712:52
14Annika NorströmD60 (31)35:34+9:1412:47
22Ingemar JonssonH72 (45)30:49+8:5711:24
23Lars SöderlundH75 (46)36:33+14:4015:02
26Signar PalmH75 (46)37:16+15:2315:20
45Karl-Gustav KlemetsH67 (60)33:41+10:5711:36
Gudrun PerssonD55 (12)did not finish
Jan-Erik KraftH72 (45)did not start

Hammarby IF OF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Solveig DillmanD70 (36)35:30+10:3616:26
25Britt EricsonD70 (36)41:56+17:0219:24

Härlövs IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Stina GunnarssonD55 (12)45:59+20:5816:18

Härnösands OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
44Christer SilfvernagelH67 (60)33:40+10:5611:36

Häverödals SK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
20Jan ÅsbergH60 (46)31:27+5:389:28

Heby AIF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Leif ErikssonH67 (60)26:06+3:229:00
18Folke LindblomH72 (45)29:49+7:5711:02
Eddy LundqvistH75 (46)did not start

Hellas Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
41Torbjörn TirénH67 (60)32:36+9:5211:14

Helsingborgs SOK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Sofie PeterssonD35 (7)29:518:28
2Rune IsakssonH85 (4)28:28+0:4815:28
5Veronica DahlbomÖppen motion 3 (6)1:27:41+1:04:1633:20
19Eva EmanuelssonD50 (25)39:57+15:4513:05
19Sven-Åke EmanuelssonH55 (38)35:13+10:2110:19
34Stig JohanssonH60 (46)37:09+11:2011:11

HJS-Vansbro OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
36Maud NilssonD65 (60)37:41+12:2915:11

Hudiksvalls OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Marianne ÅsåkerD40 (4)46:52+18:5614:30
7Gun KrohnD75 (17)41:29+15:1520:14
9Christina WestmanD65 (60)28:53+3:4111:38
30Lennart WinbergH55 (38)39:00+14:0811:26
35Rolf KrohnH75 (46)46:44+24:5119:13
43Arne OlssonH60 (46)43:59+18:1013:14

IBM-Klubben

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
27Kjell TancredH70 (42)33:09+10:0512:08
43Jan-Olof WåhlbergH67 (60)32:50+10:0611:19

IF Hagen

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Ingemar HolmbergH75 (46)35:21+13:2814:32Download route in GPX format
32Margareta HolmbergD70 (36)51:48+26:5423:58

IF Rune

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Ronny AnderssonÖppen motion 8 (17)1:14:41+47:1118:23
41Wincent LiljekvistH75 (46)54:42+32:4922:30

IF Thor

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
25Sven JacobssonH72 (45)32:41+10:4912:06
26Caje JacobssonD70 (36)42:14+17:2019:33
31Rune HaulinH72 (45)34:50+12:5812:54

IFK Enskede

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
36Göran GlanshedH67 (60)31:54+9:1011:00
36Gunnar PerssonH72 (45)38:04+16:1214:05
42Gunilla GlanshedD65 (60)41:43+16:3116:49
54Gunnel BalckD65 (60)1:07:02+41:5027:01
Curt BalckH70 (42)did not finish

IFK Hedemora OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Karl JohanssonH72 (45)23:11+1:198:35
4Olle JohanssonH67 (60)24:57+2:138:36
7Bertil NormanH80 (23)36:53+6:4016:27
10Jan JohanssonH70 (42)27:20+4:1610:00
25Ingemar JohanssonH75 (46)37:09+15:1615:17
Kenneth PerssonH55 (38)did not start

IFK Lidingös Skid o OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Mikael TarandiH55 (38)28:13+3:218:16
7Magnus NilssonH35 (7)1:20:54+53:3318:41
7Johan SällforsH40 (15)35:26+8:308:27

IFK Moras OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Björn WrahmeH35 (7)28:59+1:386:41
3Per HolmH35 (7)31:12+3:517:12
12Anders ClaessonH65 (37)27:40+5:299:09
25Britt ClaessonD50 (25)1:07:05+42:5321:59
37Ingrid AnderssonD65 (60)39:28+14:1615:54
Olle AnderssonH70 (42)mispunched

IFK Norrköpings OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
24Bertil EngmanH72 (45)32:31+10:3912:02
39Bertil WahlqvistH67 (60)32:26+9:4211:11

IK Dran

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Inger KarlssonD75 (17)1:36:42+1:10:2847:10
Stig KarlssonH75 (46)did not finish

IK Standard

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Kjell BlombergH67 (60)27:42+4:589:33

IK Stern

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Christina SchedwinD65 (60)27:13+2:0110:58
5Ulla LindheD70 (36)28:46+3:5213:19
5Henrik HvoslefH70 (42)25:21+2:179:17
6Eva FalkD80 (9)34:50+11:3620:29

IK Uven

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Carl-Henrik HallbergH80 (23)37:56+7:4316:56
19Karin AxelssonD60 (31)37:20+11:0013:25
21Gunnel BörjessonD70 (36)38:49+13:5517:58
Inger HallbergD75 (17)did not start

IK Vikings OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Valter AlamaaH80 (23)35:28+5:1515:50

IK Ymer

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Gunnel SvenssonD65 (60)30:00+4:4812:05
56Bengt-Åke SvenssonH67 (60)41:12+18:2814:12

IS Kullen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
18Nils RågstedtH80 (23)1:05:40+35:2729:18

Istrums SK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Jane JohanssonD55 (12)26:35+1:349:25
14Lasse KarlssonH45 (23)32:05+7:478:11

Järfälla OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Birgitta BillstamD65 (60)27:39+2:2711:08
5Anne LundmarkD60 (31)30:06+3:4610:49
23Kjell LindblomH60 (46)32:24+6:359:45
28Kenneth PetterssonH55 (38)38:46+13:5411:22
56Birgitta NylundD65 (60)1:43:45+1:18:3341:50
Lars JonassonH67 (60)did not start
Anders LundhH50 (29)did not start

Järla Orientering

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Ulla-Britta HallD80 (9)30:41+7:2718:02
Lena JanssonD55 (12)did not start
Nisse NilssonH75 (46)did not start

Jönköpings OK

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Erland LingH72 (45)25:39+3:479:30
9Eva CarlssonD50 (25)31:42+7:3010:23
15Per LarssonH75 (46)33:42+11:4913:52
16Carin GustafssonD50 (25)38:09+13:5712:30
22Monica BråhnD65 (60)32:59+7:4713:17
25Ulla LingD65 (60)34:23+9:1113:51
37Bengt SörensenH65 (37)1:01:37+39:2620:24
39Vega SlottnerD65 (60)40:54+15:4216:29
Sören BråhnH72 (45)mispunched

Katrineholms OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Anna LöwegrenD35 (7)33:44+3:539:35
7Håkan PalmfjordH55 (38)28:18+3:268:17
33Inge LöwegrenH60 (46)36:00+10:1110:50

KFUM Örebro OK

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Weine FredrikssonH65 (37)24:01+1:507:57
8Hans Göran PetterssonH55 (38)29:54+5:028:46
12Fredrik NilssonÖppen motion 8 (17)49:34+22:0412:12
16Per EmionH50 (29)32:53+6:509:14
18Eleonor GrönvallD70 (36)36:36+11:4216:56

Kjula IF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Kerstin EhnD50 (25)36:37+12:2512:00
16Kerstin PalmD60 (31)36:45+10:2513:13
18Mikael EgnebladH50 (29)34:32+8:299:42
Jarl Erik PalmH60 (46)did not start

Köping-Kolsva OK

18 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Marcus EekÖppen motion 8 (17)27:306:46
3Cristian LarssonÖppen motion 8 (17)32:27+4:577:59
4Kerstin Vidner-ErikssonÖppen motion 5 (8)54:55+6:3315:46
7Gabriella WadmanÖppen motion 8 (17)44:40+17:1011:00
8Karin ProforsD50 (25)28:59+4:479:30
12Marie LarssonD50 (25)35:53+11:4111:45
12Nils Gunnar KarlssonH80 (23)38:55+8:4217:22
13Mats LandqvistH55 (38)32:32+7:409:32
18Christer JohanssonH50 (29)34:32+8:299:42
23Pelle HöökH55 (38)36:05+11:1310:34
26Siv FrodinD65 (60)34:40+9:2813:58
29Kenneth LarssonH55 (38)38:59+14:0711:25
30Bo ErikssonH65 (37)37:19+15:0812:21
32Kjell FrodinH65 (37)37:45+15:3412:30
33Sune AhlinH72 (45)36:15+14:2313:25
34Leif WadmanH55 (38)42:17+17:2512:23
42Alf LindbergH67 (60)32:48+10:0411:18
54Jan RehdinH67 (60)40:18+17:3413:53
Göta KåbergD70 (36)did not start
Mats BirkestålH50 (29)did not start
Ola LindholmH60 (46)did not start

Korsnäs IF OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ulf HenrikssonH55 (38)28:13+3:218:16
7Lena SundstedtD35 (7)43:38+13:4712:23
15Svante LindgrenH55 (38)32:46+7:549:36

Kristinehamns OK

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Birgitta JohanssonD65 (60)25:1210:09
8Britt GunnarssonD55 (12)42:42+17:4115:08
13Lars MagnussonH80 (23)43:27+13:1419:23
17Stefan GunnarssonH55 (38)34:22+9:3010:04
20Thord SalenbäckH45 (23)35:16+10:588:59
21Yngve JohanssonH70 (42)31:09+8:0511:24
24Runo JohanssonH67 (60)28:41+5:579:53
25Gunnel GillenäsD60 (31)44:19+17:5915:56
31Nils GrannH75 (46)38:57+17:0416:01
38Christer GillenäsH60 (46)39:39+13:5011:56

Kungälvs OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Eivor Steen-OlssonD75 (17)26:1412:47
18Lena LundqvistD50 (25)39:17+15:0512:52

Laholms IF OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Gunvor GöranssonD75 (17)29:34+3:2014:25

Långhundra IF

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Johan JakobssonH45 (23)25:58+1:406:37
16Birgitta KlangD65 (60)31:22+6:1012:38
40Gun-Inger SahlbergD65 (60)41:13+16:0116:37
55Hans SahlbergH67 (60)41:10+18:2614:11

Länna IF

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Leif NordlundH67 (60)did not start
Ewa NordlundD65 (60)did not start

Lerums SOK

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Olle AdolfssonH65 (37)did not start

Lidköpings VSK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ann-Marie HolmströmD60 (31)26:31+0:119:32

Lindebygdens OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Sofia CarlssonD35 (7)33:49+3:589:36
6Annika BrodinD50 (25)28:11+3:599:14
11Asta SjöbergD70 (36)33:20+8:2615:25
17Patrik ThybeckH45 (23)33:02+8:448:25
18Roland NordH70 (42)30:43+7:3911:15
22Tomas VidfeltH45 (23)41:10+16:5210:30
34Ethel NordD65 (60)37:28+12:1615:06
35Gert IngvarssonH70 (42)39:32+16:2814:28
Claes SjöbergH80 (23)did not start

Linköpings AIK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Jonna EngblomD80 (9)39:32+16:1823:15
9Gunnel NilssonD75 (17)47:24+21:1023:07
Rubert EngblomH80 (23)mispunched

Linköpings OK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Anders BergH45 (23)24:186:11
3Inger BergD50 (25)24:50+0:388:08
6Andreas BergÖppen motion 8 (17)37:03+9:339:07
6Pedro LundquistH50 (29)28:31+2:288:00
10Per ErikssonH60 (46)28:14+2:258:30
22Roger DanielssonH65 (37)30:04+7:539:57
31Lennart SturessonH70 (42)35:52+12:4813:08

Ljusdals OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Jan-Erik SkyttnerH55 (38)32:17+7:259:28
16Tommy ÖsthH55 (38)33:22+8:309:47
27Christina FlordalD60 (31)48:11+21:5117:19
42Jon FlordalH60 (46)42:58+17:0912:56

Lugnviks IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
58Göran HällströmH67 (60)44:30+21:4615:20

Lunds OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
23Britt Forsell PirozziD65 (60)33:11+7:5913:22
46Torill SvendsenD65 (60)46:25+21:1318:42
51Sven-Erik ForsellH67 (60)37:25+14:4112:54

Målilla OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Gunnar EnbergH65 (37)27:47+5:369:11

Malungs OK Skogsmårdarna

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Lars HarkmanH55 (38)did not start

Mariestads FK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Anne-Catrine PerssonD70 (36)35:51+10:5716:35
20Birgit KarlssonD70 (36)38:34+13:4017:51
20Kjell PerssonH75 (46)35:16+13:2314:30
40Heikki RissanenH72 (45)42:36+20:4415:46
Maria SkogsbergD45 (13)did not start

Markaryds FK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Helen AndertoftD70 (36)24:5411:31

Markbygdens OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Håkan SkogumH75 (46)25:20+3:2710:25
11Rune ArvidssonH72 (45)26:33+4:419:50

Motala AIF OL

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Fredrik JönssonH40 (15)33:07+6:117:54
10Christer FranssonH55 (38)32:01+7:099:23
21Ingrid RoosD50 (25)40:25+16:1313:15
30Stig BengtssonH72 (45)34:36+12:4412:48
33Kerstin BengtssonD65 (60)37:13+12:0115:00
40Tord FranssonH60 (46)40:43+14:5412:15
49Stina KorallD65 (60)48:37+23:2519:36

Mullsjö SOK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
28Kaarina VoudinmäkiD65 (60)35:07+9:5514:09
53Toivo VoudinmäkiH67 (60)40:10+17:2613:51

Nilivaara IS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Magnus SäverosH65 (37)22:117:20

Norbergs OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
23Jörgen BergströmH67 (60)28:20+5:369:46
24Jan GottfridssonH55 (38)36:44+11:5210:46

Nyköpings OK

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Hans-Ove ErikssonH65 (37)22:35+0:247:28
4Curt ThorénH72 (45)24:33+2:419:05
7Peter RasmussenH60 (46)27:55+2:068:24
7Inga JohanssonD65 (60)28:42+3:3011:34
19Kurt NilssonH70 (42)30:50+7:4611:17
19Olle PetterssonH80 (23)1:11:13+41:0031:47
19Curt CarlssonH67 (60)27:53+5:099:36
27Wiwi-Anne NilssonD70 (36)42:55+18:0119:52
39Sune CarlssonH75 (46)51:09+29:1621:02
44Ann-Christine EkD65 (60)43:09+17:5717:23
Arne NilssonH50 (29)did not start
Karl-Gösta HarvenbergH60 (46)did not start

OK Älvsjö-Örby

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Richard WelanderH75 (46)31:32+9:3912:58

OK Branten

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Sten ErikssonH75 (46)33:30+11:3713:47

OK Denseln

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Thomas PerssonH40 (15)did not start

OK Djerf

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Charlotte FlansbjerD40 (4)30:08+2:129:19
13Kjell ErikssonH65 (37)27:45+5:349:11
23Jan-Olof BäckH50 (29)38:18+12:1510:45
26Bengt GruvbergerH60 (46)32:57+7:089:55

OK Eken

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Holger PerssonH75 (46)did not start

OK Enen

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
24Lennart ErikssonH75 (46)36:39+14:4615:04
50Karl-Åke LarssonH67 (60)36:55+14:1112:43
Tommy WåhlinH60 (46)did not start

OK Fryksdalen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Karin JansonD60 (31)29:20+3:0010:33

OK Grip

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Jörgen EkblomH40 (15)41:59+15:0310:01Download route in GPX format
15Harriet KarlssonD75 (17)1:33:47+1:07:3345:44
21Lennart KarlssonH72 (45)30:45+8:5311:23
29Sixten WesterlundH75 (46)38:37+16:4415:53
33Leif ThorssonH67 (60)31:32+8:4810:52

OK Gynge

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
22Lars LindénH70 (42)32:05+9:0111:45
38Hubert HugossonH72 (45)39:50+17:5814:45

OK Hällen

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Ulla LindellD65 (60)28:18+3:0611:24
17Kerstin SvenskD60 (31)36:47+10:2713:13
Sven AnderssonÖppen motion 8 (17)mispunched
Christina SjölanderD60 (31)did not start
Göran KarlssonH50 (29)did not start

OK Hammaren

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Mats GavleforsH35 (7)52:47+25:2612:11

OK Hedströmmen

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Ragnar ErikssonH72 (45)25:09+3:179:18
40John VallinH75 (46)51:23+29:3021:08
Ulf KjellinH60 (46)disqualified

OK Järnbärarna

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Lena LindgrenÖppen motion 5 (8)1:29:12+40:5025:37
11Maud SundénD65 (60)29:32+4:2011:54
14Ove JohanssonH72 (45)28:42+6:5010:37
21Kjell GustafssonH55 (38)35:50+10:5810:30
28Håkan MossbergH67 (60)29:50+7:0610:17
29Lennart LindgrenH65 (37)33:03+10:5210:56
Hjalmar NordquistH72 (45)mispunched

OK Klemmingen

10 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Louise-Marie NilssonD65 (60)25:34+0:2210:18
5Mats ÅhmanH40 (15)32:24+5:287:43
6Doris NilssonÖppen motion 3 (6)2:17:52+1:54:2752:25
6Charlotta AskeljungD45 (13)31:35+5:3810:07
8Göran DavidssonH60 (46)27:57+2:088:25
10Monica SvärdD60 (31)33:08+6:4811:55
17Arne ÅhmanH75 (46)34:52+12:5914:20
26Sven-Arne NilssonH67 (60)29:12+6:2810:04
29Göran SvärdH60 (46)34:06+8:1710:16
38Kjell NilssonH67 (60)32:21+9:3711:09
Annika DavidssonD50 (25)did not start

OK Klyftamo

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
29Per-Olof JohanssonH70 (42)34:23+11:1912:35

OK Kolmården

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Britt-Marie AldénD60 (31)33:31+7:1112:03
19Runar AldénH65 (37)29:33+7:229:47
26Åke TidmanH72 (45)32:58+11:0612:12
30Margareta TidmanD65 (60)35:26+10:1414:17
36Ove JohanssonH60 (46)38:24+12:3511:33

OK Kompassen

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
19Agne BengtssonH60 (46)31:05+5:169:21
55Karin BengtssonD65 (60)1:20:45+55:3332:33

OK Landehof

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
31Lillemor HallinD70 (36)51:42+26:4823:56
34Inga PerssonD70 (36)53:33+28:3924:47

OK Linné

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Henrik BergmanH70 (42)24:49+1:459:05
4Inge HåkanssonH80 (23)35:01+4:4815:37
15Per-Erik WåhlbergH65 (37)28:19+6:089:22
34Ulf SkogtjärnH65 (37)38:19+16:0812:41
Kurt BoströmH70 (42)did not start

OK Löftan

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Lisbeth LindqvistÖppen motion 5 (8)55:11+6:4915:51
12Gösta LindqvistH70 (42)28:31+5:2710:26

OK Måsen

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Hans HolgerssonH65 (37)27:17+5:069:02
11Titti BergendahlD60 (31)33:27+7:0712:01
15Vivianne HolgerssonD65 (60)31:12+6:0012:34
27Gunnar CarlénH65 (37)31:36+9:2510:27

OK Milan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Östen EklöfH67 (60)27:43+4:599:33
21Britt-Marie EklöfD65 (60)32:16+7:0413:00
31Stefan ÖbergH55 (38)40:48+15:5611:57Download route in GPX format

OK Motala

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Johan PetterssonH40 (15)26:566:25
24Claus PetersenH65 (37)30:48+8:3710:11
29Mona PetersenD60 (31)1:01:03+34:4321:57
30Chatarina AnderssonD70 (36)50:29+25:3523:22
34Jerry MartinssonH67 (60)31:37+8:5310:54
41Leif AnderssonH72 (45)45:12+23:2016:44

OK Nalle

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Börje KarlssonH65 (37)26:35+4:248:48

OK Nipan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Hans-Åke ÖströmH60 (46)29:27+3:388:52
14Monica KrighD70 (36)35:43+10:4916:32
24Gustav KrighH70 (42)32:10+9:0611:46

OK Nolaskogsarna

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Karl-Erik JonssonH70 (42)30:19+7:1511:06

OK Orion

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Björn LinnersjöH70 (42)23:048:26
20Ann-Helen LinnersjöD60 (31)37:24+11:0413:27
49Ingemar AnderssonH67 (60)36:05+13:2112:26

OK Pan-Kristianstad

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Clarie EkD80 (9)28:48+5:3416:56
7Ulla EngelbyD55 (12)34:14+9:1312:08
11Peo BengtssonH75 (46)30:53+9:0012:42
38Raimo SalminenH70 (42)51:48+28:4418:58
53Anna-Lisa HanssonD65 (60)1:04:29+39:1726:00

OK Ravinen

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
7Sverre JonssonH70 (42)26:47+3:439:48
20Dagny TirénD65 (60)32:15+7:0313:00

OK Renen

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Christer LundinH70 (42)29:19+6:1510:44

OK Roslagen

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Thord RådbergH70 (42)27:09+4:059:56
33Sven ErikssonH75 (46)44:59+23:0618:30
35Conny HusénH67 (60)31:51+9:0710:58

OK Roxen

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Britt PetterssonD70 (36)36:17+11:2316:47
17Rune RingsgårdH65 (37)28:55+6:449:34
27Gunnar CarlsonH67 (60)29:46+7:0210:15
29Ellert ThunholmH72 (45)34:22+12:3012:43
37Tore ThellsénH72 (45)38:12+16:2014:08
Christer SandhH65 (37)did not start

OK Skogsfalken

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
26Lena SöderbergD60 (31)45:24+19:0416:19
39Sven Olle SöderbergH60 (46)40:13+14:2412:06

OK Skogshjortarna

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Kalle JohanssonH67 (60)25:55+3:118:56

OK Södertörn

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
27Ulf EskilssonH75 (46)37:40+15:4715:30

OK Tisaren

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Barbro IsakssonD55 (12)29:41+4:4010:31
8Reinert HallorH50 (29)28:58+2:558:08
10Per BjurströmH50 (29)29:44+3:418:21
34Bo CarlssonH72 (45)36:25+14:3313:29
Monica HallorD45 (13)did not start

OK Tjärnen

5 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Dagny AnderssonD75 (17)48:16+22:0223:32
13Nils JohanssonH75 (46)33:07+11:1413:37
20Erik RundströmH67 (60)27:54+5:109:37
24Jan JonssonH60 (46)32:39+6:509:50
52Jouko O PajulampiH67 (60)38:33+15:4913:17
Karl Yngve LindströmH75 (46)did not start

OK Torfinn

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Bengt EdvardssonH80 (23)37:51+7:3816:53
13Karin LexellD75 (17)1:03:52+37:3831:09

OK Tranan

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Lars-Gunnar EnströmH80 (23)did not finish

OK Triangeln

0 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Anders JönssonH50 (29)did not start

OK Tylöskog

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Tobias IsraelssonH35 (7)51:56+24:3511:59
28Stig IsraelssonH70 (42)33:26+10:2212:14

OK Tyr

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Björn BeckiusH35 (7)31:46+4:257:20
7Börje RåbergH67 (60)25:47+3:038:53
12Lars-B LarssonH72 (45)26:59+5:079:59
20Leif SandahlH50 (29)34:43+8:409:45

Oslättforspojkarnas IK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
31Sven-Erik KempeH65 (37)37:22+15:1112:22

Rimbo SOK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Rolf AnderssonH75 (46)28:03+6:1011:32
34Sven-Olov NorlinH70 (42)37:56+14:5213:53

Ronneby OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Birgitta OlssonD70 (36)25:53+0:5911:58
28Christer SvenssonH50 (29)1:13:48+47:4520:43

Säffle OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
32Per IvermarkH67 (60)31:13+8:2910:45

Sala OK

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Lena LarssonD55 (12)25:12+0:118:56
4Erica BengtssonD35 (7)32:12+2:219:08
6Inger OlssonD70 (36)30:36+5:4214:09
8Maud BengtssonD70 (36)33:00+8:0615:16
18Göran LarssonH60 (46)31:04+5:159:21
21Evy JohanssonD60 (31)41:40+15:2014:59
23Britt Linnéa ErikssonD60 (31)42:38+16:1815:20
24Ingela BengtssonD50 (25)1:05:26+41:1421:27
27Erik BengtssonH50 (29)55:24+29:2115:33
Nils-Erik ErikssonH65 (37)did not start

Säterbygdens OK

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Kjell KlaarH50 (29)27:28+1:257:42
6P-G JanssonH70 (42)26:28+3:249:41
13Anki GustafssonD45 (13)50:58+25:0116:20
13Leif GustafssonH50 (29)30:42+4:398:37
23Robert ÖstlundH45 (23)1:02:45+38:2716:00
28Siv StamD70 (36)43:03+18:0919:55
31Ingrid JanssonD65 (60)35:52+10:4014:27
35Roland BergH60 (46)37:26+11:3711:16
Anders S NybergH50 (29)did not start
Bore NybergH72 (45)did not start

Selånger SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
22Sven-Erik SundinH60 (46)31:44+5:559:33

Sidensjö IK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Anne-Marie ByströmD70 (36)34:45+9:5116:05
42Birger ByströmH75 (46)58:27+36:3424:03

Sigtuna OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Dagny GustavssonD70 (36)26:15+1:2112:09
5Åke GatelidH72 (45)24:49+2:579:11
11Anders SellgrenH67 (60)26:27+3:439:07
15Lars-Olov AnderssonÖppen motion 8 (17)1:01:32+34:0215:09
33Eva von HeijneD70 (36)51:57+27:0324:03
35Barbro BörjesonD65 (60)37:31+12:1915:07
Marianne SellgrenD60 (31)did not start

SK Trim/Virsbo

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Gudrun SmedsD75 (17)1:01:43+35:2930:06
16Ingalill WestbergD70 (36)36:11+11:1716:45
17Rolf WestbergH72 (45)29:33+7:4110:56

Skåneslättens OL

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Ina LindebergD55 (12)25:018:52
3Curth SvenssonH85 (4)37:36+9:5620:26
13Anders CarlssonH72 (45)27:59+6:0710:21
38Lars LindebergH55 (38)47:33+22:4113:56

Skillingaryds FK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Lars-Åke ClaessonH67 (60)24:21+1:378:23

Snättringe SK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
9Lars CedérusH72 (45)26:10+4:189:41
13Rune RådeströmH67 (60)26:29+3:459:07
19Barbro CedérusD70 (36)37:13+12:1917:13
21Ingemar LindqvistH65 (37)29:52+7:419:53

Söderhamns OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
27Kjell BomanH55 (38)37:32+12:4011:00

Söders-Tyresö

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Lennart WestergrenH80 (23)46:43+16:3020:51
17Ingemar GardH60 (46)30:15+4:269:06

Södertälje IF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
15Stig ThorssonH67 (60)26:59+4:159:18
38Solveig TjernbergD65 (60)40:25+15:1316:17

Södertälje-Nykvarn OF

9 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Roland KusgårdH67 (60)22:447:50
5Tore EklundH50 (29)28:13+2:107:55
6Arne AlmströmÖppen motion 5 (8)1:03:29+15:0718:14
15Joakim ErikssonH50 (29)32:19+6:169:04
20Caroline JohanssonD50 (25)40:12+16:0013:10
22Göran LarssonH75 (46)35:45+13:5214:42
37Robert BohmanH75 (46)48:29+26:3619:57
50Karin AlmströmD65 (60)54:40+29:2822:02
59Weine JohanssonH67 (60)46:17+23:3315:57
Monica Lindkvist MöllerD65 (60)did not start

SOK Viljan

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Göran SvensonH60 (46)25:58+0:097:49
7Allan HåkanssonH75 (46)28:36+6:4311:46
25Hans SvensonH60 (46)32:55+7:069:54

Sol Tranås

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Bengt LifH75 (46)27:06+5:1311:09

Solna OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
21Jan BojlingH67 (60)28:01+5:179:39

Stångenäs AIS

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
6Lennart HermanssonH65 (37)25:35+3:248:28

Stigfinnarna

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Lennart StenbergH80 (23)32:56+2:4314:42

Stigmännen Karlshamns OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
16Göran AnderssonH70 (42)29:31+6:2710:48
35Inga-Lill WikingssonD70 (36)59:19+34:2527:27
Kati NémethD50 (25)did not start
Eric TenlandH65 (37)did not start

Stora Sundby GOIF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
26Rolf LindH65 (37)31:08+8:5710:18

Stora Tuna OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Claes NidebornH65 (37)26:25+4:148:44
10Mari-Louise LundgrenD50 (25)32:13+8:0110:33
13Ing-Marie MozéliusD65 (60)30:27+5:1512:16

Storviks IF

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
14Elis ÅbergH67 (60)26:49+4:059:14
16Lasse HolmH65 (37)28:22+6:119:23
41Ove ÅbergH60 (46)42:52+17:0312:54

Strängnäs-Malmby OL

14 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Karin GustavssonD60 (31)26:37+0:179:34
4Anna FolkegårdD45 (13)29:08+3:119:20
4Carina SundbüeD50 (25)25:33+1:218:22
5Susanne SöderholmD45 (13)30:20+4:239:43
6Mats SundbüeH45 (23)27:32+3:147:01
7Thomas PetterssonH50 (29)28:33+2:308:01
7Gullan AnderssonÖppen motion 5 (8)1:05:05+16:4318:42
8Magnus SternerH45 (23)28:13+3:557:11
11Pontus ErikssonH45 (23)30:11+5:537:41
11Sten ErikssonH65 (37)27:39+5:289:09
18Christer ÖstlundH45 (23)34:35+10:178:49
21Magnus AxelssonH45 (23)35:20+11:029:00
39Lars GustafssonH72 (45)41:27+19:3515:21
41Ann-Marie JohanssonD65 (60)41:21+16:0916:40
Torbjörn PetterssonH50 (29)did not start

Sundbybergs IK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Rune CarlssonH75 (46)21:539:00
3Sonja SundellD75 (17)32:09+5:5515:40

Sundsvalls OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
44Ingmar SöderströmH60 (46)45:19+19:3013:38

Surahammars SOK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Gunnar MunkteliusH60 (46)28:58+3:098:43
Olle GranathH60 (46)did not start

Täby OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
4Birgitta WestergrenD75 (17)34:24+8:1016:46
14Göran HanssonH55 (38)32:41+7:499:35
14Johan PalmgrenH50 (29)31:47+5:448:55
37Clas-Göran HerrgårdH60 (46)39:25+13:3611:52

Tidaholm SOK Sisu

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
13Bengt AnderssonH70 (42)29:07+6:0310:39

Tierps SOK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
26Sven-Erik LevinH55 (38)37:26+12:3410:58
Elke Wilke-GüntherD65 (60)mispunched

Timrå SOK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Åke HöglundH67 (60)26:28+3:449:07
19Laila NäslundD65 (60)32:01+6:4912:54

Tjällmo-Godegårds OK

4 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Anders SvenskH45 (23)24:33+0:156:15
5Anders ÅbergH60 (46)27:32+1:438:17
6Nils-Erik ÅbergH80 (23)36:20+6:0716:13
15Håkan ÅbergH60 (46)29:34+3:458:54

Tockarps IK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
11Margareta SchölinD55 (12)1:15:39+50:3826:49
30Göran BengtssonH67 (60)30:50+8:0610:37
31Bill SchölinH60 (46)35:16+9:2710:37

Tolered-Utby Ol-klubb

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Lennart BernhedH75 (46)27:34+5:4111:20
8Rolf ForsmanH80 (23)37:01+6:4816:31
9Lisbeth BernhedD70 (36)33:11+8:1715:21

Tormestorps IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
12Lars LindborgH60 (46)28:53+3:048:41

Trollhättans SOK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Lars LjungbergH70 (42)23:42+0:388:40
14Lennart KarlssonH70 (42)29:18+6:1410:43

Trosabygdens OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
Hans LindgrenH70 (42)mispunched

Tullinge SK

7 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Sune SödergrannH50 (29)27:28+1:257:42
2Anna-Karin SundqvistD50 (25)24:46+0:348:07
5Gunnar EhnH65 (37)25:16+3:058:21
8Maria EhnD65 (60)28:52+3:4011:38
12Ebba-Lisa FlygarD75 (17)1:02:45+36:3130:36
25Mikael SundqvistH50 (29)39:32+13:2911:06
26Werner KöhlerH50 (29)45:42+19:3912:50

Tumba-Mälarhöjden OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Mikael TjernbergH40 (15)27:23+0:276:32

Uddevalla OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Rune SandbergH67 (60)26:25+3:419:06
18Marion HallstenD60 (31)37:02+10:4213:19
Per-Arne KällénH65 (37)did not start

Ulricehamns OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
2Ulf PalmérH55 (38)25:00+0:087:19
14Kerstin ErnvidD65 (60)30:36+5:2412:20
19Ivan ErnvidH72 (45)29:57+8:0511:05

Umeå OK

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
35Mats SandewallH55 (38)43:17+18:2512:41

Upsala IF

1 starting competitor
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Martin EngqvistH75 (46)25:43+3:5010:34

Vaggeryds SOK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Morgan LjungH67 (60)25:00+2:168:37
17Lisbeth CarlssonD65 (60)31:49+6:3712:49

Valbo AIF

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Lars KarlssonH45 (23)27:26+3:086:59
7Mona ÅkermanD50 (25)28:19+4:079:17

Vandrarringen

8 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
5Märta SvenssonD80 (9)34:46+11:3220:27
6Anna-Karin JohanssonD55 (12)31:31+6:3011:10
11Tomas JonssonH40 (15)39:26+12:309:24
13Anders BrinkmanH45 (23)31:02+6:447:55
18Eva KjellmanD65 (60)31:52+6:4012:50
27Lars KjellmanH72 (45)33:14+11:2212:18
28Leo JohanssonH60 (46)33:26+7:3710:04
48Liz PorteousD65 (60)48:04+22:5219:22

Värend GN OL

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
20Erling EkelöfH70 (42)30:56+7:5211:19
52Siv EkelöfD65 (60)1:03:37+38:2525:39

Väsby OK

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
8Maria ColeD45 (13)33:06+7:0910:36
9Maj BoudrieD80 (9)59:11+35:5734:48
11Pia Boudrie HesselgrenD50 (25)33:37+9:2511:01
18Per-Åke CarlenstamH65 (37)29:25+7:149:44
30Lars-Erik LindellH75 (46)38:42+16:4915:55
38Lars PerssonH75 (46)49:36+27:4320:24
Ulla GummesonD60 (31)did not start
Maria HallmansD50 (25)did not start

Västerås SOK

29 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
1Åke SvenssonH90 (1)38:3625:23
1Johan AhlströmH35 (7)27:216:18
1Lars JakobssonH60 (46)25:497:46
1Kuno ÖsterlundH72 (45)21:528:05
3Lennart ÖbergH80 (23)33:50+3:3715:06
3Eva Singman PalmD35 (7)31:50+1:599:02
3Anna NygårdD40 (4)32:06+4:109:56
3Inger GunnarssonD45 (13)26:47+0:508:35
4Robert PalmH40 (15)28:34+1:386:49
5Britt LarssonD75 (17)35:02+8:4817:05
8Hans AnderssonH70 (42)27:08+4:049:56
8Niclas AhlströmÖppen motion 8 (17)45:00+17:3011:05
9Ola TorstenssonH45 (23)28:32+4:147:16
10Mats SilverstenH40 (15)38:57+12:019:17
10Lennart KarlénH75 (46)30:10+8:1712:24
12Carl BymanH45 (23)30:45+6:277:50
17Altti JärvinenH80 (23)59:05+28:5226:22
18Bo LöwegrenH75 (46)35:11+13:1814:28
19Jouko TaskinenH75 (46)35:13+13:2014:29
22Toni AnderssonD50 (25)49:04+24:5216:05
25Lars-Erik RaskH70 (42)32:55+9:5112:03
27Margareta LöfqvistD65 (60)35:02+9:5014:07
27Hans-Erik SkalbergH60 (46)33:12+7:2310:00
28Ulf LindgrenH75 (46)38:17+16:2415:45
28Roland SturkH72 (45)33:46+11:5412:30
32Lars AhlströmH72 (45)35:45+13:5313:14
57Kennet LöfqvistH67 (60)43:33+20:4915:01
Stig GuråsH80 (23)mispunched
Gertrud AsplundD70 (36)mispunched
Ulf BolinderH72 (45)did not start

Västerbergslagens OL

6 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
3Bengt StenerhagH60 (46)26:52+1:038:05
24Pirkko StenerhagD65 (60)33:29+8:1713:30
25Hans L AnderssonH67 (60)29:04+6:2010:01
26Rolf BjärudH70 (42)33:05+10:0112:07
29Irma BjärudD70 (36)45:39+20:4521:08
47Edla FornanderD65 (60)46:51+21:3918:53

Västerviks OK

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
17Lotta Lidman AlmqvistD50 (25)38:39+14:2712:40
36Thomas AlmqvistH55 (38)45:51+20:5913:26
Torgny PetterssonH65 (37)did not start

Visborgs OK

3 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
10Lena NyströmD55 (12)47:14+22:1316:44
16Kaj WirénH75 (46)34:46+12:5314:18
51Ing-Marie BergmanD65 (60)56:00+30:4822:34
Aina ÖsterdahlD55 (12)did not start

Visby IF Gute Skid-och oriente

2 starting competitors
PlacNameClassTimeDiffKm timeR
23Leo LövdahlH72 (45)32:23+10:3111:59
60Svenerik JohanssonH67 (60)58:17+35:3320:05

Please report errors in the result list to the organiser.

Advertisements