Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skogskarlarnas Länskamp Dalarna - Västmanland

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skogskarlarnas Länskamp Dalarna - Västmanland
Arrangörsorganisation: Dalaportens OL
Datum: söndag 16 juni 2019

Herrar1

4 900 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Niklas LöwegrenStora Tuna OK37:117:35
2Tomas JonssonVandrarringen54:36+17:2511:08
3Bengt HaglundLeksands OK55:22+18:1111:17
4Anders RoothVästerås SOK56:09+18:5811:27
5Carl-Erik BerglöwFagersta OK1:00:21+23:1012:18
6Thomas TörnkvistKöping-Kolsva OK1:02:22+25:1112:43
7Lars SpångmyrIK Jarl Rättvik1:06:27+29:1613:33
8Roger ÅsbergOK Hedströmmen1:08:30+31:1913:58
9Gunde HjalmarssonStora Tuna OK1:09:57+32:4614:16
10Mikko RankinenVästerbergslagens OL1:11:48+34:3714:39
11Peter KraftSala OK1:19:32+42:2116:13
12Lars-Åke SandVästerbergslagens OL1:22:58+45:4716:55
13Anders ClaessonIFK Mora OK1:47:35+1:10:2421:57
Jan LindbergKorsnäs IF OKutgått

Herrar2

4 000 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK39:569:59
2Göran LarssonSala OK44:44+4:4811:11
3Mikael UtterSurahammars SOK46:35+6:3911:38
4Ulf HenrikssonKorsnäs IF OK50:37+10:4112:39
5Jan-Eric HellgrenNorbergs OK51:44+11:4812:56
6Olle GranathSurahammars SOK52:29+12:3313:07
7Christer HellströmStora Tuna OK56:24+16:2814:06
8Bernt LöfkvistBjursås OK56:42+16:4614:10
9Johan KällmanNorbergs OK59:58+20:0214:59
10Mats MårtenssonStora Tuna OK1:00:27+20:3115:06
11Erik BengtssonSala OK1:12:11+32:1518:02
12Bengt-Erik GranatVästerbergslagens OL1:15:01+35:0518:45

Herrar3

2 900 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl JohanssonIFK Hedemora OK35:5312:22
2Olle JohanssonIFK Hedemora OK37:08+1:1512:48
3Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK37:28+1:3512:55
4Royne LenngrenIK Jarl Rättvik37:37+1:4412:58
5Ragnar ErikssonOK Hedströmmen38:36+2:4313:18
6Håkan RystedtStora Tuna OK38:39+2:4613:19
7Hans KruskopfKorsnäs IF OK39:32+3:3913:37
8Karl-Gustav KlemetsKöping-Kolsva OK41:03+5:1014:09
9Hans AnderssonVästerås SOK41:38+5:4514:21
10Sören JohanssonSala OK43:46+7:5315:05
11Anders MillingerVästerås SOK44:04+8:1115:11
12Jan JohanssonIFK Hedemora OK44:20+8:2715:17
13Paul Erik GlasbergVästerbergslagens OL44:23+8:3015:18
14Benny RendalenKorsnäs IF OK44:55+9:0215:29
15Stig TörnkvistKöping-Kolsva OK46:50+10:5716:08
16Hans L AnderssonVästerbergslagens OL47:33+11:4016:23
17Kurt ZanderVästerås SOK47:44+11:5116:27
18Göran AnderssonVästerås SOK49:22+13:2917:01
19Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo50:21+14:2817:21
20Hans MalmkvistVästerås SOK51:36+15:4317:47
21Per NybonsVästerås SOK52:11+16:1817:59
22Björn EkholmVästerås SOK53:25+17:3218:25
23Jan RehdinKöping-Kolsva OK56:12+20:1919:22
24Jan ÅhsNorbergs OK1:00:35+24:4220:53
25Lars-Erik RaskVästerås SOK1:05:07+29:1422:27
26Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:22:07+46:1428:18
Torsten LundVästerås SOKej start
Bengt ErlandssonSvärdsjö SOKej start

Herrar4

1 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kuno ÖsterlundVästerås SOK17:309:12
2Svante NyströmVästerbergslagens OL23:01+5:3112:06
3Folke NyströmVästerbergslagens OL26:28+8:5813:55
4John VallinMalungs OK Skogsmårdarna39:35+22:0520:50 Ladda ner rutt i gpx-format
5Bo LöwegrenVästerås SOK44:39+27:0923:30
6Erik LindbergKorsnäs IF OK49:31+32:0126:03
7Bo KarlssonKöping-Kolsva OK56:36+39:0629:47
8Ulf LindgrenVästerås SOK1:15:23+57:5339:40
Irma BjärudVästerbergslagens OLutom tävlan
Ingemar JohanssonIFK Hedemora OKej start

Öppen3

2 900 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela BengtssonSala OK1:38:1533:52
Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsboej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser