Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för GMOK / TAIK SprintCup 2019 - Etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: GMOK / TAIK SprintCup 2019 - Etapp 1
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: onsdag 8 maj 2019

D21

2 500 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa EnmarkGöteborg-Majorna OK15:256:10
2Linnea GustafssonUddevalla OK15:48+0:236:19
3Lovisa LemanGöteborgs SK16:28+1:036:35
4Kajsa Carlsson WallumSävedalens AIK17:15+1:506:54
5Lovisa NilssonSävedalens AIK17:16+1:516:54
6Anna NiklassonGöteborg-Majorna OK17:29+2:046:59
7Ellika GrothKungälvs OK17:37+2:127:02
8Maria HolmqvistSjövalla FK17:39+2:147:03
9Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK17:41+2:167:04
10Jennifer DavidsonGöteborg-Majorna OK17:44+2:197:05
11Ida HördegårdhIFK Göteborg Orientering17:49+2:247:07
12Isabella AumoKungälvs OK17:58+2:337:11
13Marie SpångmyrGöteborg-Majorna OK18:15+2:507:18
14Therese DahlströmOK Alehof18:17+2:527:18
15Tilda MelkstamLerums SOK18:19+2:547:19
16Emma EkbergTolered-Utby Ol-klubb18:41+3:167:28
17Lisa BörnstedtKungälvs OK19:05+3:407:38
18Malin SettergrenHalmstad OK19:33+4:087:49
19Linnea Wedberg-KilnäsSjövalla FK19:35+4:107:50
20Linn MauritzsonTolered-Utby Ol-klubb19:49+4:247:55
21Lydia NorinFrölunda OL20:12+4:478:04
22Lovisa ÅrebäckGöteborg-Majorna OK20:35+5:108:14
23Anna LebarGöteborg-Majorna OK20:38+5:138:15
24Jessica ÅbergTolered-Utby Ol-klubb20:44+5:198:17
25Kina HöglundFK Herkules20:54+5:298:21
26Tova LarssonLerums SOK21:44+6:198:41
27Linda SternöTolered-Utby Ol-klubb22:30+7:059:00
28Lea NiiniskorpiTolered-Utby Ol-klubb28:16+12:5111:18
Emma KarlssonOK Landehofej godkänd

H21

2 740 m, 46 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar SjöbergOK Linné13:334:56
2Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK13:35+0:024:57
2Sebastian DalandIFK Göteborg Orientering13:35+0:024:57
4Erik Barr ZeilonSkåneslättens OL14:09+0:365:09
5Joshua DudleyIFK Göteborg Orientering14:39+1:065:20
6Christian NielsenIFK Göteborg Orientering14:40+1:075:21
7Felix DrejmoOK Landehof14:45+1:125:22
8Mattis HallbergGöteborg-Majorna OK14:51+1:185:25
9Simon LarssonSävedalens AIK15:00+1:275:28
10Rasmus ArfwedsonGöteborg-Majorna OK15:25+1:525:37
11Anton KarlssonOK Kullingshof15:32+1:595:40
12Simon NordbergGöteborg-Majorna OK15:34+2:015:40
13Jonas LauriFK Herkules15:36+2:035:41
14Niklas HidmanHalmstad OK15:42+2:095:43
15Johan HördegårdhIFK Göteborg Orientering15:54+2:215:48
16Jakob GunnarssonLerums SOK15:58+2:255:49
17Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK15:59+2:265:49
18Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK16:11+2:385:54
19Anton HemlinIK Uven16:16+2:435:56
20Gabriel ÖhgrenSävedalens AIK16:17+2:445:56
21Simon BjörklundSävedalens AIK16:49+3:166:08
22Arvid BacktemanLerums SOK17:15+3:426:17
23Marcus KempeSävedalens AIK17:38+4:056:26
24Vidar FaxénSävedalens AIK17:46+4:136:29
25Axel ForsmanFK Herkules17:51+4:186:30
26Magnus AlinderSjövalla FK18:00+4:276:34
27Peter OlssonTolered-Utby Ol-klubb18:04+4:316:35
27John GabrielssonSävedalens AIK18:04+4:316:35
29Peter AugustssonGöteborgs SK18:14+4:416:39
30Raphael MakGöteborg-Majorna OK18:39+5:066:48
31Erik HulthénMölndal Outdoor IF18:40+5:076:48
32Henrik PetterssonGöteborg-Majorna OK19:06+5:336:58
33Erik KvarnströmKils OK19:48+6:157:13
34David ForsOK Skogsstjärnan20:08+6:357:20
35Filip LemanGöteborgs SK20:37+7:047:31
36Thomas GustafssonGöteborg-Majorna OK20:44+7:117:34
37Niklas JambrénGöteborgs SK21:02+7:297:40
38Zebastian ArfwedsonFrölunda OL21:30+7:577:50
39Olle Årebäck ErikssonGöteborg-Majorna OK21:52+8:197:58
40Jimmy HerdbergKlubblös22:15+8:428:07
41Martin SténIK Uven26:16+12:439:35
42Glen NivertFK Herkules27:36+14:0310:04
Gabriel SturessonLerums SOKej godkänd
Magnus CarlstedtSävedalens AIKej godkänd
Felix KindeTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Lukas FlorenGöteborg-Majorna OKej godkänd
Tobias JohanssonOK Skogshjortarnaej start

D16

2 250 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eleonora AlinderSjövalla FK14:236:23
2Sabina AumoKungälvs OK14:34+0:116:28
3Elina ReinholdssonOK Alehof15:37+1:146:56
4Ida BengtssonOK Alehof16:54+2:317:30
5Elsa AspMölndal Outdoor IF18:16+3:538:07
5Filippa KindeSävedalens AIK18:16+3:538:07
7Siri LarsenTolered-Utby Ol-klubb20:17+5:549:00
8Moa SteneborgOK Orinto22:50+8:2710:08

H16

2 460 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna12:365:07
2Elias NordbergGöteborg-Majorna OK13:57+1:215:40
3Casper SkeppSävedalens AIK13:59+1:235:41
4Gunnar FovaeusSävedalens AIK14:01+1:255:41
5Anton KastrupSävedalens AIK14:12+1:365:46
6William SturessonLerums SOK14:19+1:435:49
7Victor BeischerIK Uven14:28+1:525:52
8Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK14:42+2:065:58
9William RönnborgIK Uven15:13+2:376:11
10Jakob LundbergTolered-Utby Ol-klubb15:26+2:506:16
11Samuel BökeOK Skogshjortarna15:38+3:026:21
12Lucas BoströmOK Alehof15:53+3:176:27
13Albin LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb16:30+3:546:42
14Ebbe HolmqvistSjövalla FK16:44+4:086:48
15Johan Wall JungbjerGöteborgs SK17:47+5:117:13
16Lukas GrothKungälvs OK19:02+6:267:44
17Theander HulthénMölndal Outdoor IF23:45+11:099:39
Rickard BerndtssonFrölunda OLej start
Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbej start
Simon BååthSävedalens AIKej start

D14

1 710 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe HördegårdhIFK Göteborg Orientering10:025:52
2Maja AxelssonLerums SOK10:10+0:085:56
3Ella PetterssonSävedalens AIK10:14+0:125:59
4Silje RingstadTolered-Utby Ol-klubb10:30+0:286:08
5Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb10:40+0:386:14
6Wilma ReinholdssonOK Alehof10:50+0:486:20
7Emilia LundstedtSjövalla FK10:58+0:566:24
8Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb11:07+1:056:30
9Maja NordenfeltTolered-Utby Ol-klubb11:14+1:126:34
10Elsa MoqvistLerums SOK12:26+2:247:16
11Linnea OskarssonSjövalla FK13:42+3:408:00
12Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubb14:24+4:228:25
13Lisa GunnarssonLerums SOK14:51+4:498:41
14Ida KörleOK Landehof15:06+5:048:49
15Maja TorseinFrölunda OL15:07+5:058:50
16Hanna SchälinOK Alehof15:53+5:519:17
17Matilda LekbergSävedalens AIK16:06+6:049:24
Audrey HanssonFrölunda OLej start

H14

2 120 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK12:295:53
2Ludwig RosénGöteborg-Majorna OK12:43+0:145:59
3Emil LindbladSävedalens AIK12:49+0:206:02
4Ola LeireGöteborg-Majorna OK13:29+1:006:21
5Jakob BaierTolered-Utby Ol-klubb13:55+1:266:33
6Elias NyqvistOK Landehof14:45+2:166:57
7Isak ÖgrenSävedalens AIK14:51+2:227:00
8Linus AugustssonGöteborgs SK16:09+3:407:37
9David RothamelTolered-Utby Ol-klubb16:38+4:097:50
10Linus AlinderSjövalla FK17:00+4:318:01
11Carl-Johan StåhlSävedalens AIK18:25+5:568:41
Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Arvid HöglundFK Herkulesej godkänd
Martin EkFrölunda OLej start
Viktor BerndtssonFrölunda OLej start
Fabian AlinderSjövalla FKej start

D12

1 560 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NobornIFK Göteborg Orientering13:018:20
2Wilma RosénGöteborg-Majorna OK13:06+0:058:23
3Elsie HördegårdhIFK Göteborg Orientering13:27+0:268:37
4Elin JohanssonIFK Göteborg Orientering13:37+0:368:43
5Linnea LundstedtSjövalla FK15:33+2:329:58
6Elin KarlssonOK Landehof19:57+6:5612:47
7Nelly GrothKungälvs OK21:40+8:3913:53
8Elsa PerssonGöteborg-Majorna OK22:57+9:5614:42
9Hedvig AugustssonGöteborgs SK36:12+23:1123:12
Celia HöglundFK Herkulesej godkänd
Emelina HolmqvistSjövalla FKej start

H12

1 730 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil SkeppSävedalens AIK10:165:56
2Gustav AspIFK Göteborg Orientering10:37+0:216:08
3Herman PetterssonSävedalens AIK10:55+0:396:18
4Elvis ÅbergTolered-Utby Ol-klubb11:10+0:546:27
5Jarvis HanssonFrölunda OL11:14+0:586:29
6Nils AndreassonIFK Göteborg Orientering11:44+1:286:46
7Sixten ÅbergTolered-Utby Ol-klubb12:31+2:157:14
8Emil AugustssonGöteborgs SK12:43+2:277:21
9Ulrik OlssonTolered-Utby Ol-klubb13:19+3:037:41
10Malte AnderssonSjövalla FK13:41+3:257:54
11Bruno FovaeusSävedalens AIK14:31+4:158:23
12Axel PerssonGöteborg-Majorna OK14:40+4:248:28
13Olle JohanssonIFK Göteborg Orientering14:48+4:328:33
14Pontus CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb14:52+4:368:35
15Linus WeihardSävedalens AIK17:18+7:0210:00
16Anton DuvemarGöteborg-Majorna OK18:50+8:3410:53
17Erik RothamelTolered-Utby Ol-klubb19:40+9:2411:22
18Felix WeihardSävedalens AIK21:20+11:0412:19
19Alvar NivertFK Herkules34:51+24:3520:08

D45

2 250 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa NordbergGöteborg-Majorna OK15:246:50
2Jeannette AumoKungälvs OK16:23+0:597:16
3Gisela LindFK Herkules16:42+1:187:25
4Laila B HöglundFK Herkules16:44+1:207:26
5Lotta RosénGöteborg-Majorna OK18:46+3:228:20
6Susanne CoxLerums SOK19:02+3:388:27
7Charlotte DrejmoOK Landehof19:20+3:568:35
8Lena PeterssonOK Alehof19:29+4:058:39
9Caroline KarlssonTolered-Utby Ol-klubb19:54+4:308:50
10Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna19:55+4:318:51
11Yvonne WeihardSävedalens AIK20:11+4:478:58
12Marie NilssonTolered-Utby Ol-klubb20:20+4:569:02
13Karin AlthoffKungälvs OK20:53+5:299:16
14Carina LiljenvallTolered-Utby Ol-klubb22:17+6:539:54
15Cathrine DavidsonGöteborg-Majorna OK22:30+7:0610:00
16Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK22:31+7:0710:00
17Karin ÅkesdotterIFK Göteborg Orientering22:47+7:2310:07
18Linda GunnarssonLerums SOK23:03+7:3910:14
19Jessica AugustssonGöteborgs SK24:14+8:5010:46
20Marie-Louise LarssonLerums SOK24:33+9:0910:54
21Anna BeischerIK Uven27:47+12:2312:20
22Jessica ArfwedsonFrölunda OL28:10+12:4612:31
23Pia HeikkinenFrölunda OL29:47+14:2313:14 Ladda ner rutt i gpx-format
24Cecilia GrothKungälvs OK30:59+15:3513:46
25Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK33:19+17:5514:48
26Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK35:18+19:5415:41
27Gunnel BörjessonIK Uven38:42+23:1817:12
28Inga GustavssonIK Uven41:37+26:1318:29
Katrin SkeppSävedalens AIKdiskvalificerad
Karolina MelkstamLerums SOKej godkänd
Maria NordwallOK Kolmårdenej start

H45

2 460 m, 57 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin PetterssonSävedalens AIK13:515:37
2Erik AderstedtKungälvs OK14:40+0:495:57
3Sören SturessonLerums SOK14:46+0:556:00
4Anders AspMölndal Outdoor IF14:55+1:046:03
5Odd WallumSävedalens AIK15:05+1:146:07
6Anders ArfwedsonFrölunda OL15:10+1:196:09
7Marcus HanssonFrölunda OL15:30+1:396:18
8Fredrik SturessonOK Alehof15:38+1:476:21
9Gary LarssonOK Skogshjortarna15:48+1:576:25
10Jimmy PetterssonIFK Göteborg Orientering15:51+2:006:26
11Björn HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb15:55+2:046:28
12Carl NorinFrölunda OL16:00+2:096:30
13Jussi AumoKungälvs OK16:35+2:446:44
14Olle SchälinOK Alehof16:41+2:506:46
15Henrik MelkstamLerums SOK16:43+2:526:47
16Thomas KarlssonOK Landehof16:51+3:006:50
16Fredrik DavidsonGöteborg-Majorna OK16:51+3:006:50
18Jan JohanssonFrölunda OL16:52+3:016:51
19Erik RuotsalainenFrölunda OL16:56+3:056:53
20Maths CarlssonTolered-Utby Ol-klubb17:22+3:317:03
21Ragnar UppströmFK Herkules17:25+3:347:04
22Daniel FredrikssonFrölunda OL17:38+3:477:10
23Lars G JohanssonIFK Göteborg Orientering17:47+3:567:13
24Ulf NyqvistOK Landehof17:49+3:587:14
25Jonas JohanssonIK Stern18:03+4:127:20
26Olof StåhlSävedalens AIK18:09+4:187:22
27Robert HallbergIK Uven18:18+4:277:26
28Stellan BondessonKlubblös18:30+4:397:31
29Jonas RothénTolered-Utby Ol-klubb18:31+4:407:31
30Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK18:49+4:587:38
31Ola NiklassonTolered-Utby Ol-klubb19:17+5:267:50
32Johan ByströmKFUK-KFUM Göteborg19:34+5:437:57
33Pontus KastrupFK Herkules19:50+5:598:03
34Mats LindströmOK Skärmen20:46+6:558:26
35Magnus UppströmFK Herkules21:02+7:118:33
36Ola SteneborgOK Orinto21:10+7:198:36
37Richard TorseinFrölunda OL21:14+7:238:37
38Anders HöglundFK Herkules21:19+7:288:39
39Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb21:38+7:478:47
40Sten BlomströmIK Stern21:43+7:528:49
41Göran KarestrandFK Herkules22:32+8:419:09
42Clas BörjessonIK Uven22:40+8:499:12
43Dan SjöholmHalmstad OK23:40+9:499:37
44Mats KarestrandLerums SOK24:37+10:4610:00
45Kjell JeppsonIF Rigor25:19+11:2810:17
46Bo LeuchoviusGöteborg-Majorna OK27:22+13:3111:07
47Sune MentorGöteborg-Majorna OK31:21+17:3012:44
48Lennart GustavssonIK Uven35:49+21:5814:33
Fredrik RothamelTolered-Utby Ol-klubbej godkänd
Magnus KarlssonOK Landehofej godkänd
Christer BorgGöteborg-Majorna OKej godkänd
Fredrik KörleOK Landehofej godkänd
Magnus Wall JungbjerGöteborgs SKej godkänd
Lars-Olof RönnqvistOK Löftanej godkänd
Erik LauriFK Herkulesej godkänd
Otto PileKFUK-KFUM Göteborgej godkänd
Peter LekbergSävedalens AIKej godkänd
Per KjellanderGöteborg-Majorna OKej start
Håkan ErikssonTolered-Utby Ol-klubbej start
Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubbej start
Håkan BerndtssonFrölunda OLej start
Per BaierTolered-Utby Ol-klubbej start
Arne Kjell VikhagenGöteborg-Majorna OKej start
Martin EickhoffSävedalens AIKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser