Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för GMOK / TAIK SprintCup 2019 - Etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: GMOK / TAIK SprintCup 2019 - Etapp 3
Arrangörsorganisation: Göteborg-Majorna OK
Datum: onsdag 22 maj 2019

D21

2 500 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runa FremstadGöteborg-Majorna OK17:076:50
2Victoria Hæstad BjørnstadIFK Göteborg Orientering17:21+0:146:56
3Anna WallinGöteborg-Majorna OK17:49+0:427:07
4Maria MagnussonSävedalens AIK17:56+0:497:10
5Hanna MårtenssonGöteborg-Majorna OK18:58+1:517:35
6Rahela BrunnerGöteborg-Majorna OK19:18+2:117:43
7Isabella AumoKungälvs OK19:56+2:497:58
8Anna NiklassonGöteborg-Majorna OK20:18+3:118:07
9Anna KindlundhSödertälje-Nykvarn OF21:18+4:118:31
10Agnes SpånérGöteborg-Majorna OK21:26+4:198:34
11Lisa BörnstedtKungälvs OK21:28+4:218:35
12Lovisa NilssonSävedalens AIK21:30+4:238:36
13Tilda MelkstamLerums SOK21:54+4:478:45
14Anna LebarGöteborg-Majorna OK22:11+5:048:52
15Elsa Aderstedt AlthoffKungälvs OK22:47+5:409:06
16Camilla NiklassonKlubblös22:49+5:429:07
17Ida HördegårdhIFK Göteborg Orientering23:01+5:549:12
18Elina HansonKungälvs OK23:17+6:109:18
19Lydia NorinFrölunda OL23:24+6:179:21
20Maria HolmqvistSjövalla FK23:54+6:479:33
21Ellika GrothKungälvs OK24:14+7:079:41
22Sofia EbermarkSävedalens AIK24:15+7:089:42
23Åsa CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb24:28+7:219:47
24Klara HolmgårdKils OK24:34+7:279:49
25Ingrid AlinderSjövalla FK24:35+7:289:50
26Moa SjöbergGöteborg-Majorna OK24:48+7:419:55
27Malin SettergrenHalmstad OK24:54+7:479:57
28Tova LarssonLerums SOK27:22+10:1510:56
29Ulla EinarssonKungälvs OK29:11+12:0411:40
30Lea NiiniskorpiTolered-Utby Ol-klubb33:48+16:4113:31
Matilda HagstrandLerums SOKej godkänd
Linda SternöTolered-Utby Ol-klubbej start
Therese DahlströmOK Alehofej start
Amanda HanssonGöteborg-Majorna OKej start

H21

2 980 m, 39 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eric BörjeskogSödertälje-Nykvarn OF17:245:50
2Filip GrahnHestra IF17:49+0:255:58
3Håvard Sandstad EidsmoIFK Göteborg Orientering17:55+0:316:00
4Viktor RunnbyGöteborg-Majorna OK18:42+1:186:16
5Simon WikströmOK Pan-Kristianstad18:48+1:246:18
6Filip OssianssonIK Hakarpspojkarna18:53+1:296:20
7Sebastian DalandIFK Göteborg Orientering19:01+1:376:22
7Felix DrejmoOK Landehof19:01+1:376:22
9Jonas LundgrenStora Tuna OK20:39+3:156:55
10Rasmus ArfwedsonGöteborg-Majorna OK20:45+3:216:57
11Gabriel SturessonLerums SOK21:33+4:097:13
12Jonas LauriFK Herkules21:40+4:167:16
13Anton HemlinIK Uven21:46+4:227:18
14Anton KarlssonOK Kullingshof22:01+4:377:23
15Tobias JohanssonOK Skogshjortarna22:07+4:437:25
16Niklas ÅbergTolered-Utby Ol-klubb22:36+5:127:35
17Emrik LindFK Herkules22:37+5:137:35
18David RisbergKils OK22:38+5:147:35
19Rasmus Johansson FjordsideSävedalens AIK22:48+5:247:39
20Jakob GunnarssonLerums SOK22:55+5:317:41
21Simon BjörklundSävedalens AIK23:50+6:267:59
22Adam BrobergIF Rigor24:14+6:508:07
23Andreas PerssonGöteborg-Majorna OK24:26+7:028:11
24Vidar FaxénSävedalens AIK25:13+7:498:27
25Magnus CarlssonGöteborg-Majorna OK25:32+8:088:34
26Filip LemanGöteborgs SK25:44+8:208:38
27Niklas JambrénGöteborgs SK25:58+8:348:42
28Felix GarmerGöteborg-Majorna OK26:23+8:598:51
29David ForsOK Skogsstjärnan26:33+9:098:54
30Raphael MakGöteborg-Majorna OK26:43+9:198:57
31Henrik PetterssonGöteborg-Majorna OK28:41+11:179:37
32Erik KvarnströmKils OK29:18+11:549:49
33Yves GänssingerGöteborg-Majorna OK29:29+12:059:53
34Thomas GustafssonGöteborg-Majorna OK30:14+12:5010:08
35Victor BlomIFK Göteborg Orientering30:46+13:2210:19
36Martin SténIK Uven38:51+21:2713:02
37Erik AnderssonKlubblös51:10+33:4617:10
Zebastian ArfwedsonFrölunda OLej godkänd
John LandstedtIFK Göteborg Orienteringej godkänd
Oscar Wall JungbjerGöteborgs SKej start

D16

2 220 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida BengtssonOK Alehof18:168:13
2Elina ReinholdssonOK Alehof20:08+1:529:04
3Eleonora AlinderSjövalla FK20:31+2:159:14
4Elsa BobergIF Rigor21:34+3:189:42
5Rebecka PihlströmOK Landehof21:57+3:419:53
6Filippa KindeSävedalens AIK24:58+6:4211:14
7Siri LarsenTolered-Utby Ol-klubb25:07+6:5111:18
8Rakel HansonTolered-Utby Ol-klubb26:28+8:1211:55
Matilda AspIFK Göteborg Orienteringej start
Louise OlssonMölndal Outdoor IFej start

H16

2 450 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lukas LarssonOK Skogshjortarna15:336:20
2Victor BeischerIK Uven17:55+2:227:18
3Elias NordbergGöteborg-Majorna OK18:16+2:437:27
4William SturessonLerums SOK19:38+4:058:00
5William RönnborgIK Uven19:49+4:168:05
6Fritjof Aderstedt AlthoffKungälvs OK19:54+4:218:07
7Simon BååthSävedalens AIK20:48+5:158:29
8Hannes EssungerSjövalla FK21:36+6:038:48
9Samuel LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb22:38+7:059:14
10Lucas BoströmOK Alehof24:38+9:0510:03
Johan Wall JungbjerGöteborgs SKej godkänd
Anton KastrupSävedalens AIKej godkänd
Casper SkeppSävedalens AIKej start
Rickard BerndtssonFrölunda OLej start
Ebbe HolmqvistSjövalla FKej start
Gunnar FovaeusSävedalens AIKej start

D14

1 930 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maja AxelssonLerums SOK15:278:00
2Signe HördegårdhIFK Göteborg Orientering15:33+0:068:03
3Emilia LundstedtSjövalla FK15:39+0:128:06
4Maja KarlssonTolered-Utby Ol-klubb15:56+0:298:15
5Wilma ReinholdssonOK Alehof16:55+1:288:45
6Audrey HanssonFrölunda OL17:20+1:538:58
7Ida KörleOK Landehof17:26+1:599:01
8Amanda CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb17:40+2:139:09
9Ella PetterssonSävedalens AIK19:23+3:5610:02
10Isabella BaierTolered-Utby Ol-klubb20:55+5:2810:50
11Julia BogeOK Alehof21:22+5:5511:04
12Matilda LekbergSävedalens AIK22:13+6:4611:30
13Johanna PihlströmOK Landehof22:45+7:1811:47
14Maja TorseinFrölunda OL26:21+10:5413:39
Alice OlssonMölndal Outdoor IFej start

H14

2 250 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludwig RosénGöteborg-Majorna OK16:437:25
2Marcus LammFrölunda OL16:54+0:117:30
3Karl Aderstedt AlthoffKungälvs OK16:58+0:157:32
4Fabian AlinderSjövalla FK17:17+0:347:40
5Ola LeireGöteborg-Majorna OK17:36+0:537:49
6Ivar HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb19:10+2:278:31
7Arvid HermanssonKungälvs OK19:22+2:398:36
8Isak ÖhgrenSävedalens AIK21:20+4:379:28
9Melvin AnderssonTolered-Utby Ol-klubb21:31+4:489:33
10Alwin EinarssonKungälvs OK25:05+8:2211:08
11Linus AugustssonGöteborgs SK28:51+12:0812:49
12Noah TörngrenTolered-Utby Ol-klubb32:52+16:0914:36
13Theander HulthénMölndal Outdoor IF35:43+19:0015:52
Linus AlinderSjövalla FKej godkänd
Emil LindbladSävedalens AIKej start
Viktor BerndtssonFrölunda OLej start
Martin EkFrölunda OLej start

D12

1 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin NobornIFK Göteborg Orientering16:4911:12
2Nelly GrothKungälvs OK18:55+2:0612:36
3Elsie HördegårdhIFK Göteborg Orientering20:51+4:0213:54
4Linnea LundstedtSjövalla FK22:59+6:1015:19
5Hedvig AugustssonGöteborgs SK23:25+6:3615:36
6Elin KarlssonOK Landehof23:30+6:4115:40

H12

1 580 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emil SkeppSävedalens AIK11:577:33
2Nils AndreassonIFK Göteborg Orientering13:27+1:308:30
3Jarvis HanssonFrölunda OL13:51+1:548:45
4Gustav AspIFK Göteborg Orientering13:56+1:598:49
5Elvis ÅbergTolered-Utby Ol-klubb14:14+2:179:00
6Herman PetterssonSävedalens AIK14:51+2:549:23
7Emil WalleniusFrölunda OL15:25+3:289:45
8Malte LjungkvistOK Alehof15:54+3:5710:03
9Axel PerssonGöteborg-Majorna OK15:58+4:0110:06
10Linus WeihardSävedalens AIK17:00+5:0310:45
11Sixten ÅbergTolered-Utby Ol-klubb17:30+5:3311:04
12Pontus CliffordsonTolered-Utby Ol-klubb17:48+5:5111:15
13Emil AugustssonGöteborgs SK18:24+6:2711:38
14Anton DuvemarGöteborg-Majorna OK19:22+7:2512:15
15Felix WeihardSävedalens AIK19:38+7:4112:25
16Ulrik OlssonTolered-Utby Ol-klubb19:39+7:4212:26
17Alvar NivertFK Herkules19:41+7:4412:27
18Pontus BergströmFrölunda OL21:14+9:1713:26
19Albin TörngrenTolered-Utby Ol-klubb21:50+9:5313:49

D45

1 920 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åsa NordbergGöteborg-Majorna OK15:338:05
2Laila B HöglundFK Herkules17:46+2:139:15
3Camilla ÖhgrenSävedalens AIK18:01+2:289:23
4Lotta RosénGöteborg-Majorna OK18:22+2:499:33
5Katrin SkeppSävedalens AIK18:35+3:029:40
6Jeannette AumoKungälvs OK18:41+3:089:43
7Susanne CoxLerums SOK19:20+3:4710:04
8Charlotte DrejmoOK Landehof19:21+3:4810:04
9Yvonne WeihardSävedalens AIK20:05+4:3210:27
10Helena SellgrenGöteborg-Majorna OK20:21+4:4810:35
11Annika KuhlinGöteborg-Majorna OK20:23+4:5010:36
12Åsa NybergGöteborg-Majorna OK20:36+5:0310:43
13Lena PeterssonOK Alehof21:20+5:4711:06
14Karin AlthoffKungälvs OK21:56+6:2311:25
15Cathrine DavidsonGöteborg-Majorna OK21:58+6:2511:26
16Maria NordwallOK Kolmården22:20+6:4711:37
17Karolina MelkstamLerums SOK22:27+6:5411:41
18Karin ÅkesdotterIFK Göteborg Orientering23:42+8:0912:20
19Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna24:10+8:3712:35
20Marianne GustavssonHestra IF24:22+8:4912:41
21Johanna WallinderGöteborg-Majorna OK24:28+8:5512:44
22Marie NilssonTolered-Utby Ol-klubb24:41+9:0812:51
23Anna BeischerIK Uven25:49+10:1613:26
24Sofia HansonTolered-Utby Ol-klubb26:58+11:2514:02
25Jessica ArfwedsonFrölunda OL28:18+12:4514:44
26Karin PerssonOK Tyringe31:28+15:5516:23
27Marie-Louise LarssonLerums SOK33:54+18:2117:39
28Inga GustavssonIK Uven39:47+24:1420:43
Marie CarlssonFrölunda OLej start

H45

2 390 m, 61 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik SturessonOK Alehof18:197:39
2Martin BobergIF Rigor18:45+0:267:50
3Erik AderstedtKungälvs OK18:46+0:277:51
3Marcus HanssonFrölunda OL18:46+0:277:51
5Ulf MagnussonLeksands OK18:50+0:317:52
6Anders ArfwedsonFrölunda OL18:56+0:377:55
7Sören SturessonLerums SOK19:19+1:008:04
8Jussi AumoKungälvs OK19:27+1:088:08
9Stefan KinellIFK Göteborg Orientering19:33+1:148:10
10Anders JohanssonGöteborg-Majorna OK19:49+1:308:17
11Magnus KarlssonOK Landehof20:07+1:488:25
12Henrik MelkstamLerums SOK20:57+2:388:45
13Carl NorinFrölunda OL21:09+2:508:50
14Björn HenrikssonTolered-Utby Ol-klubb21:15+2:568:53
15Jan JohanssonFrölunda OL21:21+3:028:55
16Thomas KarlssonOK Landehof21:35+3:169:01
17Gary LarssonOK Skogshjortarna21:41+3:229:04
18Ingvar LarssonGöteborg-Majorna OK21:48+3:299:07
19Erik RuotsalainenFrölunda OL21:54+3:359:09
20Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb22:16+3:579:18
21Claes HagstrandLerums SOK22:28+4:099:24
22Asgeir EdvardsenGöteborg-Majorna OK22:40+4:219:29
23Per BaierTolered-Utby Ol-klubb22:46+4:279:31
24Henrik EssungerSjövalla FK22:50+4:319:33
25Andreas PihlströmOK Landehof23:12+4:539:42
26Peter LekbergSävedalens AIK23:16+4:579:44
27Ulf PetersonKungälvs OK23:20+5:019:45
28Kent KardellLjungskile FK23:32+5:139:50
29Sven BogeOK Alehof23:45+5:269:56
30Thomas AttforsSävedalens AIK23:52+5:339:59
31Per KjellanderGöteborg-Majorna OK23:53+5:349:59
32Ola NiklassonTolered-Utby Ol-klubb23:56+5:3710:00
33Martin FlintaFK Herkules24:04+5:4510:04
34Ragnar UppströmFK Herkules24:16+5:5710:09 Ladda ner rutt i gpx-format
35Fredrik KörleOK Landehof24:25+6:0610:12
36Styrbjörn TörngrenTolered-Utby Ol-klubb24:32+6:1310:15
37Fredrik BergströmFrölunda OL24:47+6:2810:22
38Pontus KastrupFK Herkules25:09+6:5010:31
39Henrik JohanssonIK Stern25:12+6:5310:32
40Henrik OlssonMölndal Outdoor IF25:29+7:1010:39
41Magnus Wall JungbjerGöteborgs SK25:45+7:2610:46
42Ulf AnderssonGöteborg-Majorna OK25:48+7:2910:47
43Peter BrobergIF Rigor26:35+8:1611:07
44Dan SjöholmHalmstad OK27:40+9:2111:34
45Richard TorseinFrölunda OL27:47+9:2811:37
46Clas BörjessonIK Uven29:13+10:5412:13
47Bo MagnussonKFUM Örebro OK29:42+11:2312:25
48Mikael NömmIFK Göteborg Orientering29:49+11:3012:28
49Magnus UppströmFK Herkules30:50+12:3112:54
50Ola SteneborgOK Orinto31:01+12:4212:58
51Mats KarestrandLerums SOK32:39+14:2013:39
52Kjell JeppsonIF Rigor32:50+14:3113:44
53Göran KarestrandFK Herkules33:03+14:4413:49
54Sven Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb33:24+15:0513:58
55Lennart GustavssonIK Uven37:48+19:2915:48
56Sune MentorGöteborg-Majorna OK39:46+21:2716:38
57Lars-Olof RönnqvistOK Löftan45:10+26:5118:53
Ralph KindeTolered-Utby Ol-klubbdiskvalificerad
Hans GarmerGöteborg-Majorna OKej godkänd
Björn GrothKungälvs OKej godkänd
Mats G AnderssonIFK Göteborg Orienteringej godkänd
Erik LauriFK Herkulesej start
Arne Kjell VikhagenGöteborg-Majorna OKej start
Håkan BerndtssonFrölunda OLej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser