Officiell resultatlista för Vårracet, medeldistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårracet, medeldistans
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: lördag 24 mars 2012

D21

3 700 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Maja Pettersson OK Vilse 87 28:50 7:47
2 Jannie Hagård Rävetofta OK 29:51 +1:01 8:04
3 Pia Olsson Kalmar OK 31:12 +2:22 8:25
4 Sarah Lindström Ronneby OK 31:48 +2:58 8:35
5 Lisa Pettersson OK Kolmården 33:19 +4:29 9:00
6 Katarina Lindén Växjö OK 35:03 +6:13 9:28
7 Carina Gustafsson OK Gynge 35:46 +6:56 9:40
8 Åsa Lindström Bredaryds SOK 35:57 +7:07 9:42
9 Linnea Gustafsson OK Gynge 37:38 +8:48 10:10
10 Annie Larsson Tolered-Utby Ol-klubb 37:51 +9:01 10:13
11 Lotta Lewis-Jonsson Helsingborgs SOK 37:55 +9:05 10:14
12 Eva Gustafsson Falkenbergs OK 39:32 +10:42 10:41
13 Emma Faxén Växjö OK 40:42 +11:52 11:00
Annika Emander Stigmännen Karlshamns OK ej start

H21

4 800 m, 30 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Håkan Svensson Bredaryds SOK 28:00 5:50
2 Mattias Karlsson Växjö OK 28:21 +0:21 5:54
3 Erik Lennartsson SOK Viljan 28:42 +0:42 5:58
3 Thomas Johannesson Ronneby OK 28:42 +0:42 5:58
5 Per Lenander Växjö OK 28:47 +0:47 5:59
6 Tony Larsson OK Skogsfalken 29:43 +1:43 6:11
7 Emil Andreasson Emmaboda Verda OK 31:16 +3:16 6:30
8 Jon Engkvist Ronneby OK 31:18 +3:18 6:31
9 Ingemar Ericsson Ronneby OK 31:29 +3:29 6:33
10 Mikael Pihl Lunds OK 31:34 +3:34 6:34
11 Håkan Gunnarsson FK Göingarna 31:58 +3:58 6:39
12 Gabriel Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 32:00 +4:00 6:40
13 Peter Thelin Bredaryds SOK 32:25 +4:25 6:45
14 Jonas Persson Torsås OK 32:42 +4:42 6:48
15 Marcus Alexandersson Kalmar OK 32:56 +4:56 6:51
16 Emil Svalbring Målilla OK 33:04 +5:04 6:53
17 Jakob Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 33:09 +5:09 6:54
18 Fredrik Eriksson Bredaryds SOK 33:12 +5:12 6:55
19 Måns Faxén Växjö OK 34:14 +6:14 7:07
20 Daniel Evaldsson Växjö OK 34:42 +6:42 7:13
21 Martin Wendt Lunds OK 35:10 +7:10 7:19
22 Björn Andersson OK Dacke 35:40 +7:40 7:25
23 David Svenson SOK Viljan 36:49 +8:49 7:40
24 Björn Edvinsson Ronneby OK 37:08 +9:08 7:44
25 Henric Johnsson Bredaryds SOK 38:07 +10:07 7:56
26 Mikael Persson FK Göingarna 38:17 +10:17 7:58
27 Andreas Niemi Emmaboda Verda OK 44:10 +16:10 9:12
28 Markus Almgren OK Dacke 48:13 +20:13 10:02
29 Emil Ericsson Bredaryds SOK 50:10 +22:10 10:27
30 Leo Karlsson Forsberg OK Vilse 87 1:06:26 +38:26 13:50

D20

3 500 m, 6 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johanna Erlandsson OK Skogsfalken 23:51 6:48
2 Frida Danielsson Vimmerby OK 31:36 +7:45 9:01
3 Maria Johansson Torsås OK 33:15 +9:24 9:30
4 Julia Lundquist Nybro OK 35:09 +11:18 10:02
5 Anna Arvidsson Kalmar OK 36:03 +12:12 10:18
6 Stina Anderjon Växjö OK 52:07 +28:16 14:53

H20

4 000 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Hampus Billing Målilla OK 44:58 11:14

D18

3 400 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Josefine Klintberg Eksjö SOK 25:31 7:30
2 Amanda Hansson Bredaryds SOK 27:01 +1:30 7:56
3 Lisa Elmblad Bredaryds SOK 37:30 +11:59 11:01
4 Sanna Petersson OK Dacke 41:31 +16:00 12:12
5 Julia Smedenmark Ronneby OK 43:43 +18:12 12:51
6 Tove Ingvarsson OK Skogsfalken 44:01 +18:30 12:56
7 Hanna Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 49:46 +24:15 14:38

H18

3 700 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Didrik Hall Nyköpings OK 22:04 5:57
2 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna 22:13 +0:09 6:00
3 Henrik Andersson Bredaryds SOK 23:20 +1:16 6:18
4 Erik Karlsson Målilla OK 24:22 +2:18 6:35
5 Johan Sandlund OK Njudung 30:17 +8:13 8:11
6 Henrik Pettersson Västerviks OK 31:16 +9:12 8:27
7 Felix Persson OK Skogsfalken 31:46 +9:42 8:35
8 Martin Nilsson Stigmännen Karlshamns OK 32:03 +9:59 8:39
9 Albin Karlsson OK Vilse 87 32:10 +10:06 8:41
10 Erik Andersson Stigmännen Karlshamns OK 33:08 +11:04 8:57
11 Carl Torstensson Emmaboda Verda OK 34:23 +12:19 9:17
12 Josef Svalbring Målilla OK 36:24 +14:20 9:50
13 Andreas Henrysson OK Dacke 40:46 +18:42 11:01
14 Stephen Svensson Torsås OK 45:09 +23:05 12:12

D16

3 100 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Gabriella Gustafsson IK Hakarpspojkarna 22:16 7:10
2 Tilda Johansson OK Orion 23:20 +1:04 7:31
3 Louise Lundgren Växjö OK 24:39 +2:23 7:57
4 Amanda Johansson OK Dacke 26:11 +3:55 8:26
5 Moa Pettersson OK Dacke 27:29 +5:13 8:51
6 Linnéa Andersson Bredaryds SOK 28:33 +6:17 9:12
7 Elin Lundqvist Nybro OK 29:26 +7:10 9:29
8 Julia Svensson Bredaryds SOK 31:45 +9:29 10:14
9 Madelene Axelsson Härlövs IF 38:53 +16:37 12:32
10 Petra Olejnik SOK Viljan 41:44 +19:28 13:27

H16

3 500 m, 11 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lucas Sundblad Eksjö SOK 25:51 7:23
2 Ola Andersson Stigmännen Karlshamns OK 25:57 +0:06 7:24
3 Theodor Wahlbom OK Orion 27:04 +1:13 7:44
4 Oskar Lind SOK Viljan 28:50 +2:59 8:14
5 Simon Runefors Växjö OK 30:24 +4:33 8:41
6 Johan Eklund Växjö OK 31:08 +5:17 8:53
7 Herman Billing Målilla OK 37:08 +11:17 10:36
8 Oscar Philipsson Markaryds FK 38:36 +12:45 11:01
9 David Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 43:43 +17:52 12:29
10 Henrik Eklund Växjö OK 44:07 +18:16 12:36
11 Andreas Karlsson Emmaboda Verda OK 48:46 +22:55 13:56

H16 Kort

2 800 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Jonatan Porle Växjö OK ej start

D14

2 800 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Myrra Carlsson OK Orion 21:51 7:48
2 Lovisa Torstensson Emmaboda Verda OK 23:56 +2:05 8:32
3 Gabriella Bergander Eksjö SOK 24:17 +2:26 8:40
4 Fanny Sundblad Eksjö SOK 26:10 +4:19 9:20
5 Elsa Andersson Bredaryds SOK 26:50 +4:59 9:35
6 Amelia Skalberg Bredaryds SOK 27:45 +5:54 9:54
7 Vilma Persson OK Skogsfalken 29:14 +7:23 10:26
8 Tea Gustafsson Emmaboda Verda OK 35:28 +13:37 12:40
9 Ellen Andersson Stigmännen Karlshamns OK 38:46 +16:55 13:50
10 Jennie Gustafsson Emmaboda Verda OK 43:57 +22:06 15:41
Moa Erlandsson Vimmerby OK ej start
Moa Hansson Bredaryds SOK ej start

H14

2 800 m, 18 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Oscar Johansson OK Dacke 17:41 6:18
2 Oliwer Lundberg OK Bävern 17:49 +0:08 6:21
3 Rasmus Lundberg OK Bävern 18:27 +0:46 6:35
4 Henrik Johannesson Ronneby OK 18:48 +1:07 6:42
5 Andreas Jonsson OK Orion 19:24 +1:43 6:55 Ladda ner rutt i gpx-format
6 Lukas Lundgren Växjö OK 19:31 +1:50 6:58
7 Filip Trofast Bredaryds SOK 19:57 +2:16 7:07
8 Andreas Gustafsson IK Hakarpspojkarna 20:47 +3:06 7:25
9 Albin Månsson Växjö OK 22:04 +4:23 7:52
10 Emil Pettersson OK Dacke 22:51 +5:10 8:09
11 Adam Segerslätt Skåneslättens OL 23:22 +5:41 8:20
12 Benjamin Sturek SOK Viljan 24:14 +6:33 8:39
13 Nils Hammaräng Grip Kalmar OK 27:20 +9:39 9:45
14 Albin Henrysson OK Dacke 29:51 +12:10 10:39
15 Hjalmar Niemi Emmaboda Verda OK 30:37 +12:56 10:56
16 David Johansson Bredaryds SOK 34:57 +17:16 12:28
17 Mathias Blomster Ronneby OK 37:21 +19:40 13:20
18 Carl Johansson Bredaryds SOK 41:31 +23:50 14:49
Oliwer Lundberg OK Bävern återbud

H14 Kort

2 000 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Joel Gunnarsson Emmaboda Verda OK 19:03 9:31
2 Samuel Lennartsson Ronneby OK 32:26 +13:23 16:13

D12

2 000 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ellen Kallerbäck Emmaboda Verda OK 15:34 7:47
2 Kajsa Andersson OK Orion 17:35 +2:01 8:47
3 Julia Arvidsson Vimmerby OK 17:39 +2:05 8:49
4 Hanna Johannesson Ronneby OK 17:43 +2:09 8:51
5 Louise Lagerkvist Ronneby OK 18:21 +2:47 9:10
6 Maja Porle Växjö OK 20:12 +4:38 10:06
7 Ellen Wahlbom OK Orion 22:51 +7:17 11:25
8 Alicia Lundgren Växjö OK 23:03 +7:29 11:31
9 Lovisa Johansson OK Dacke 23:41 +8:07 11:50
10 Johanna Wilhelmsson OK Dacke 24:39 +9:05 12:19
11 Ebba Berglin OK Dacke 26:39 +11:05 13:19
12 Vanja Bökman Ronneby OK 28:46 +13:12 14:23
13 Wilma Bergander Eksjö SOK 29:42 +14:08 14:51
14 Tova Ericsson Ronneby OK 31:03 +15:29 15:31
15 Linnea Skalberg Bredaryds SOK 31:05 +15:31 15:32
16 Emma Nilsson Alvesta SOK 56:08 +40:34 28:04
Linnea Dagsberg OK Orion ej start

H12

2 000 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Gustav Runefors Växjö OK 13:03 6:31
2 Isac Ericsson Växjö OK 14:48 +1:45 7:24
3 Oscar Modig FK Göingarna 16:47 +3:44 8:23
4 Linus Lundberg OK Bävern 19:00 +5:57 9:30
5 Elias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 19:39 +6:36 9:49
6 Elias Torstensson Emmaboda Verda OK 20:47 +7:44 10:23
7 Anton Johansson Glivesson Ronneby OK 21:31 +8:28 10:45
8 Gustav Olsson Torsås OK 21:50 +8:47 10:55
9 Gustav Åman OK Vilse 87 21:53 +8:50 10:56
10 Axel Fransson OK Dacke 28:16 +15:13 14:08
11 Max Kärvhag OK Skogsfalken 28:51 +15:48 14:25
12 Anton Haller OK Dacke 29:03 +16:00 14:31
13 Oscar Nilsson Alvesta SOK 32:00 +18:57 16:00
14 Samuel Håkansson Ronneby OK 41:41 +28:38 20:50
15 Aron Thorén Ronneby OK 48:37 +35:34 24:18 Ladda ner rutt i gpx-format
Jonathan Ljungberg OK Skogsfalken diskvalificerad
Algot Najvik FK Göingarna ej start

D12 Kort

1 800 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tilda Gunnarsson Emmaboda Verda OK 13:52 7:42
2 Elin Ramberg OK Orion 15:55 +2:03 8:50
3 Kajsa Ekdahl Emmaboda Verda OK 16:15 +2:23 9:01
4 Alma Andersson Målilla OK 53:29 +39:37 29:42

H12 Kort

1 800 m, 0 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Erik Erlandsson Vimmerby OK ej start

D10

1 800 m, 10 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Klara Andersson OK Orion 11:34 6:25
2 Linda Jonsson OK Orion 13:00 +1:26 7:13
3 Emma Ling Jönköpings OK 15:31 +3:57 8:37
4 Elin Rindstig SOK Viljan 16:15 +4:41 9:01
5 Tova Danielsson OK Skogsfalken 18:48 +7:14 10:26
6 Ina Åman OK Vilse 87 20:57 +9:23 11:38
7 Elina Liljedahl OK Skogsfalken 22:04 +10:30 12:15
8 Selma Niemi Emmaboda Verda OK 24:15 +12:41 13:28
9 Nellie Nilsson OK Orion 24:36 +13:02 13:40
10 Ella Bratt OK Orion 26:37 +15:03 14:47

H10

1 800 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Axel Elmblad Bredaryds SOK 10:57 6:05
2 Anton Gunnarsson Bredaryds SOK 12:32 +1:35 6:57
3 Arvid Kronmar FK Vittus 13:01 +2:04 7:13
4 Oskar Karlsson Målilla OK 13:10 +2:13 7:18
5 Anton Månsson OK Orion 13:56 +2:59 7:44
6 Edvin Månsson Växjö OK 14:47 +3:50 8:12
7 Hugo Ericsson Växjö OK 14:56 +3:59 8:17
8 Viktor Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 15:43 +4:46 8:43
9 Albin Lilja Ronneby OK 16:11 +5:14 8:59
10 Erik Ling Jönköpings OK 16:57 +6:00 9:25
11 Olle Kallebäck Emmaboda Verda OK 17:36 +6:39 9:46
12 Linus Sågby Jönköpings OK 17:44 +6:47 9:51
13 Max Persson OK Skogsfalken 19:09 +8:12 10:38
14 Oskar Ericsson Ronneby OK 19:48 +8:51 11:00
15 Herman Albinsson OK Skogsfalken 20:52 +9:55 11:35
16 Nils Gyberg OK Skogsfalken 25:15 +14:18 14:01
17 Joel Augustsson OK Skogsfalken 25:47 +14:50 14:19
18 Gabriel Håkansson Ronneby OK 34:23 +23:26 19:06
19 Sebastian Kullberg OK Skogsfalken 36:52 +25:55 20:28
Gustav Haller OK Dacke diskvalificerad

D35

3 600 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kajsa Niemi Emmaboda Verda OK 31:24 8:43
2 Malin Haller OK Dacke 38:33 +7:09 10:42
3 Linda Ingemarsson FK Vittus 40:29 +9:05 11:14
4 Karin Lindqvist FK Finn 44:03 +12:39 12:14
5 Anneli Juthe Vimmerby OK 45:39 +14:15 12:40

H35

4 000 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Olof Ingemarsson FK Vittus 30:06 7:31

D40

3 400 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Helena Gunnarsson IK Hakarpspojkarna 27:10 7:59
2 Anna Svensson SOK Viljan 28:34 +1:24 8:24
3 Annika Ericsson Växjö OK 29:56 +2:46 8:48
4 Lotta J-Sundblad Eksjö SOK 30:56 +3:46 9:05
5 Cecilia Rönnfjärd OK Skogsfalken 32:03 +4:53 9:25
6 Maria Rindstig SOK Viljan 32:36 +5:26 9:35
7 Anne Lindell Kalmar OK 32:38 +5:28 9:35
8 Maria Modig FK Göingarna 33:50 +6:40 9:57
9 Marie Berglin OK Dacke 38:12 +11:02 11:14
10 Gunilla Karlsson Växjö OK 38:23 +11:13 11:17
11 Ulrika Gustafsson IK Vista 39:11 +12:01 11:31
12 Josefine Albinsson OK Skogsfalken 39:58 +12:48 11:45
13 Karolina Karlsson Nybro OK 41:22 +14:12 12:10
14 Malin Åman OK Vilse 87 49:45 +22:35 14:37

H40

4 000 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lennart Söderberg IK Hakarpspojkarna 24:55 6:13
2 Våge Rindstig SOK Viljan 25:11 +0:16 6:17
3 Tony Lövdahl SOK Viljan 25:24 +0:29 6:21
4 Anders Ling Jönköpings OK 27:08 +2:13 6:47
5 Johan Gyberg OK Skogsfalken 28:22 +3:27 7:05
6 Magnus Ericsson Växjö OK 30:30 +5:35 7:37
7 Rickard Danielsson Vimmerby OK 31:04 +6:09 7:46
8 Per Sigvardson Bredaryds SOK 32:38 +7:43 8:09
9 Magnus Graad Ronneby OK 33:47 +8:52 8:26
10 Patrik Lundqvist Nybro OK 34:33 +9:38 8:38
11 Thomas Sundström Ronneby OK 36:05 +11:10 9:01
12 Nicklas Kallerbäck Emmaboda Verda OK 36:15 +11:20 9:03
13 Stefan Petersson Kalmar OK 36:28 +11:33 9:07
14 Åke Larsson Stigmännen Karlshamns OK 36:29 +11:34 9:07
15 Mikael Gustafsson OK Gynge 37:56 +13:01 9:29
16 Thomas Najvik FK Göingarna 38:24 +13:29 9:36
17 Martin Andersson OK Skogsfalken 39:42 +14:47 9:55
18 Patrik Wåhlin OK Skogsfalken 40:02 +15:07 10:00
19 Mattias Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 41:30 +16:35 10:22
20 Johan Billing Målilla OK 43:52 +18:57 10:58
21 Jonas K Johansson OK Skogsfalken 46:03 +21:08 11:30
22 Robert Hjelm Vimmerby OK 49:25 +24:30 12:21
23 Ola Nilsson Alvesta SOK 58:58 +34:03 14:44
24 Ulf Isaksson Hässleby SOK 1:17:36 +52:41 19:24
Per Erlandsson Vimmerby OK ej start

D45

3 100 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ina Skalberg Bredaryds SOK 27:30 8:52
2 Åsa Wadensjö Leo Bredaryds SOK 28:35 +1:05 9:13
2 Eva Pettersson OK Dacke 28:35 +1:05 9:13
4 Ingrid Johansson Laholms IF OK 29:34 +2:04 9:32
5 Anne Johansson OK Dacke 29:40 +2:10 9:34
6 Carina Bergander Eksjö SOK 31:22 +3:52 10:07
7 Anne Turesson Bredaryds SOK 34:28 +6:58 11:07
8 Jeanette Wigertsson Torsås OK 36:17 +8:47 11:42
9 Marita Philipsson Markaryds FK 42:35 +15:05 13:44

H45

3 700 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Niklas Edvardsson Hästveda OK 26:52 7:15 Ladda ner rutt i gpx-format
2 Stefan Svensson Bredaryds SOK 27:00 +0:08 7:17
3 Peter Ekdahl Emmaboda Verda OK 27:05 +0:13 7:19
4 Lars Persson OK Skogsfalken 27:39 +0:47 7:28
5 Mats Söderberg Kalmar OK 28:21 +1:29 7:39
6 Ulf Johansson OK Dacke 28:45 +1:53 7:46
7 Anders Svalbring Målilla OK 31:50 +4:58 8:36
7 Per-Göran Bern Målilla OK 31:50 +4:58 8:36
9 Sven Lundgren Växjö OK 31:52 +5:00 8:36
10 Christer Johansson Eksjö SOK 34:50 +7:58 9:24
11 Magnus Porle Växjö OK 35:53 +9:01 9:41
12 Lars-Olof Lundquist Nybro OK 39:13 +12:21 10:35
13 Håkan Fransson Ronneby OK 41:08 +14:16 11:07
14 Mats Johansson Bredaryds SOK 43:03 +16:11 11:38
15 Lars Thoren Ronneby OK 48:29 +21:37 13:06 Ladda ner rutt i gpx-format
Per-Åke Nilsson FK Göingarna ej start

D50

2 800 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lisel Arvidsson Växjö OK 25:40 9:10
2 Kerstin Tjernlund OK Vilse 87 26:48 +1:08 9:34
3 Kristina Johansson Kalmar OK 26:57 +1:17 9:37
4 Linda Spjut-Asplund Järla Orientering 27:59 +2:19 9:59
5 Maria Andersson Bredaryds SOK 29:06 +3:26 10:23
6 Britt-Marie Bengtsson FK Åsen 29:45 +4:05 10:37
7 Eva Eklund Växjö OK 30:40 +5:00 10:57
8 Charlotte Lundquist Nybro OK 32:18 +6:38 11:32
9 Tina Hagård Rävetofta OK 32:23 +6:43 11:33
10 Britt Thörn OK Vilse 87 32:44 +7:04 11:41
11 Eva Emanuelsson Helsingborgs SOK 35:28 +9:48 12:40
12 Berit Runefors Växjö OK 35:33 +9:53 12:41
Christina Segerslätt Skåneslättens OL diskvalificerad

H50

3 600 m, 14 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Stefan Kollberg Eksjö SOK 22:52 6:21
2 Stefan Olofsson OK Gisle 25:23 +2:31 7:03
3 Gunnar Karlsson Målilla OK 25:30 +2:38 7:05
4 Ulf Jungstrand Malmö OK 25:32 +2:40 7:05
5 Tore Tjernlund OK Vilse 87 26:15 +3:23 7:17
6 Ove Lernå Kalmar OK 27:18 +4:26 7:35
7 Jan Karlsson Växjö OK 28:30 +5:38 7:55
8 Arne Klintberg Eksjö SOK 28:47 +5:55 7:59
9 Thommy Bergman Stigmännen Karlshamns OK 29:21 +6:29 8:09
10 Tommy Ljungdahl IK Hakarpspojkarna 30:41 +7:49 8:31
11 Göran Persson Värend GN OL 32:46 +9:54 9:06
12 Göran Månsson OK Dacke 33:29 +10:37 9:18
13 Anders Pettersson Västerviks OK 41:50 +18:58 11:37
Christer Svensson Ronneby OK diskvalificerad
Mats Karlsson OK Vilse 87 ej start

D55

2 800 m, 9 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Birgitta Nilsson Stigmännen Karlshamns OK 30:00 10:42
2 Ann-Christin Nero Ronneby OK 32:01 +2:01 11:26
3 Mona Palm Lessebo OK 32:17 +2:17 11:31
4 Britt-Marie Carlsson SOK Viljan 32:32 +2:32 11:37
5 Inger Gustafsson OK Gisle 32:34 +2:34 11:37
6 Arja Ingvarsson OK Vilse 87 34:32 +4:32 12:20
7 Margareta Schölin Tockarps IK 46:59 +16:59 16:46
8 Eva Svanström Västerviks OK 53:47 +23:47 19:12
Lena Persson Gamleby OK diskvalificerad

H55

3 500 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Lennart Kalen SOK Viljan 25:54 7:24
2 Roger Thörn OK Vilse 87 27:21 +1:27 7:48
3 Stefan Carlsson SOK Viljan 27:55 +2:01 7:58
4 Arne Andersson Bredaryds SOK 29:03 +3:09 8:18
5 Håkan Forsman Ronneby OK 29:50 +3:56 8:31
6 Sven-Åke Emanuelsson Helsingborgs SOK 32:43 +6:49 9:20
7 Ingemar Persson Gamleby OK 33:53 +7:59 9:40
8 Thomas Almqvist FK Vittus 34:48 +8:54 9:56 Ladda ner rutt i gpx-format
9 Olle Sjösäter Ronneby OK 35:17 +9:23 10:04
10 Per Svensson Ronneby OK 36:47 +10:53 10:30
11 Manfred Olejnik SOK Viljan 36:48 +10:54 10:30
12 Mikael Bodén Markbygdens OK 37:07 +11:13 10:36
13 Per Nilsson Stigmännen Karlshamns OK 37:26 +11:32 10:41
14 Lars Eklund Växjö OK 38:38 +12:44 11:02
15 Lars Martinsson Ronneby OK 42:46 +16:52 12:13
16 Mats Ingvarsson OK Vilse 87 43:48 +17:54 12:30
Jan Danielsson Kalmar OK ej start
Sten Segerslätt Skåneslättens OL ej start

D60

2 600 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Gunnel Månsson OK Vilse 87 25:57 9:58
2 Lena Söderberg OK Skogsfalken 27:24 +1:27 10:32
3 Gun-Britt Fransson Emmaboda Verda OK 27:57 +2:00 10:45
4 Kerstin Hjalmarsson Emmaboda Verda OK 30:23 +4:26 11:41
5 Bigge Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 31:24 +5:27 12:04
6 Kristin Johansson OK Dacke 36:22 +10:25 13:59
7 Marianne Sellgren Sigtuna OK 39:56 +13:59 15:21
Marie-Louise Karlsson Nybro OK ej start

H60

3 400 m, 16 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Stig Gustafsson Bredaryds SOK 24:01 7:03
2 Torgny Pettersson Markbygdens OK 26:28 +2:27 7:47
3 Björn Palm Lessebo OK 29:08 +5:07 8:34
4 Lars-Gunnar Bengtsson Stigmännen Karlshamns OK 31:13 +7:12 9:10
5 Owe Nilsson Stigmännen Karlshamns OK 32:22 +8:21 9:31
6 Lars Svensson OK Vilse 87 33:12 +9:11 9:45
7 Kenneth Fager FK Vittus 33:21 +9:20 9:48
8 Bengt Elmersson Värend GN OL 34:32 +10:31 10:09
9 Jörgen Nilsson Ronneby OK 35:03 +11:02 10:18
10 Kent Svensson OK Skogsfalken 35:25 +11:24 10:25
11 Bill Schölin Tockarps IK 35:47 +11:46 10:31
12 Anders Persson OK Vilse 87 40:28 +16:27 11:54
13 Göran Svenson SOK Viljan 40:36 +16:35 11:56
14 Lennart Smedenmark Ronneby OK 42:45 +18:44 12:34
15 Sven Olle Söderberg OK Skogsfalken 45:02 +21:01 13:14
16 Dag Lewis-Jonsson Helsingborgs SOK 49:38 +25:37 14:35

D65

2 600 m, 17 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Birgitta Olsson Ronneby OK 29:17 11:15
2 Britt Forsell Pirozzi Lunds OK 31:20 +2:03 12:03
3 Gullevi Svensson Ronneby OK 31:50 +2:33 12:14
4 Kerstin Ernvid Ulricehamns OK 34:18 +5:01 13:11
5 Inge Jørgensen OK Roskilde 35:14 +5:57 13:33
6 Monica Påhlstorp Emmaboda Verda OK 35:16 +5:59 13:33
7 Ulla Ling Jönköpings OK 37:29 +8:12 14:25
8 Berit Byström OK Virdarna 38:09 +8:52 14:40
9 Solbritt Gustafsson OK Virdarna 40:09 +10:52 15:26
10 Harriet Karlsson Torsås OK 43:15 +13:58 16:38
11 Ros-Mari Karlsson Nybro OK 43:21 +14:04 16:40
12 Gunilla Holst Bottnaryds IF 44:51 +15:34 17:15
13 Siv Ekelöf Värend GN OL 48:20 +19:03 18:35
14 Barbro Cassing Ronneby OK 56:32 +27:15 21:44
15 Maja-Stina Malmqvist FK Vittus 1:07:56 +38:39 26:07
16 Inga-Lill Wikingsson Stigmännen Karlshamns OK 1:09:07 +39:50 26:35
Gunilla Grönblad Härlövs IF diskvalificerad
Eva Bergstrand Värend GN OL ej start

H65

3 100 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Tommy Olsson OK Dacke 27:35 8:53
2 Anders Sellgren Sigtuna OK 28:54 +1:19 9:19
3 Leif Lindström Nybro OK 29:52 +2:17 9:38
4 Jörgen Fransson Emmaboda Verda OK 30:10 +2:35 9:43
5 Nils Karlsson Växjö AIS 30:30 +2:55 9:50
6 Lennart Bohman FK Vittus 30:54 +3:19 9:58
7 Håkan Nilsson Malmö OK 30:58 +3:23 9:59
8 Göran Bengtsson Tockarps IK 31:35 +4:00 10:11
9 Ole Svendsen OK Roskilde 31:53 +4:18 10:17
10 Per-Olof Fernberg IS Skanne 32:20 +4:45 10:25
11 Gunnar Enberg Målilla OK 32:31 +4:56 10:29
12 Thomas Kleist Boxholm-Mjölby OL 32:42 +5:07 10:32
13 Waste Byström OK Virdarna 32:50 +5:15 10:35
14 Christer Grönblad Härlövs IF 34:44 +7:09 11:12
15 Ingvar Persson FK Åsen 35:16 +7:41 11:22
16 Roland Nilsson SOK Viljan 36:47 +9:12 11:51
17 Kent Ekdahl Emmaboda Verda OK 41:06 +13:31 13:15
18 Göran Holst Bottnaryds IF 42:59 +15:24 13:51
19 Sven-Erik Forsell Lunds OK 51:25 +23:50 16:35
20 Jan-Ulf Karlsson Målilla OK 53:24 +25:49 17:13
21 Leif Ingemarsson FK Vittus 1:02:18 +34:43 20:05
22 Aymonn Andersson OK Dacke 1:02:35 +35:00 20:11
Ronny Hjalmarsson Emmaboda Verda OK diskvalificerad
Rudi Olvenmyr OK Tyr diskvalificerad

H70

2 800 m, 15 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Göran Andersson Stigmännen Karlshamns OK 23:29 8:23
2 Roland Karlsson Ronneby OK 27:21 +3:52 9:46
3 Anders Buhré Nybro OK 27:35 +4:06 9:51
4 Erland Ling Jönköpings OK 28:33 +5:04 10:11
5 Bertil Eriksson Stigmännen Karlshamns OK 28:57 +5:28 10:20
6 Erling Ekelöf Värend GN OL 30:29 +7:00 10:53
7 Raimo Salminen OK Pan-Kristianstad 32:06 +8:37 11:27
8 Stig Karlsson Torsås OK 32:15 +8:46 11:31
9 Bengt Bergqvist Stigmännen Karlshamns OK 33:41 +10:12 12:01
10 Kjell Månsson Ronneby OK 35:07 +11:38 12:32
11 Ivan Ernvid Ulricehamns OK 35:30 +12:01 12:40
12 Rune Bengtsson Ronneby OK 36:33 +13:04 13:03
13 Ragnar Olsson Ronneby OK 39:12 +15:43 14:00
14 John-Erik Bergstrand Värend GN OL 43:27 +19:58 15:31
Seppo Saario MS Parma diskvalificerad
Kurt Bergstrand Lessebo OK ej start
Göran Thour Värend GN OL ej start

H75

2 800 m, 7 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Peo Bengtsson OK Pan-Kristianstad 33:07 11:49
2 Göran Folkesson Ronneby OK 39:41 +6:34 14:10
3 Roland Ekelöf Stigmännen Karlshamns OK 40:06 +6:59 14:19
4 Allan Håkansson SOK Viljan 42:36 +9:29 15:12
5 Bernt Petersson Alvesta SOK 44:26 +11:19 15:52
6 Karl Åkerman Motala AIF OL 44:37 +11:30 15:56
7 Lars-Erik Lindell Väsby OK 51:52 +18:45 18:31
Sven Persson Torsås OK ej start
Bengt-Åke Nilsson Ronneby OK ej start

Inskolning

1 600 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
Emil Aronsson FK Vittus fullföljt
Teo Augustsson OK Skogsfalken fullföljt
Agnes Berlin OK Orion fullföljt
Hannes Blomberg Klubblös fullföljt
Saga Christensen Kalmar OK fullföljt
Arvid Ericsson Ronneby OK fullföljt
Felicia Fransson OK Dacke fullföljt
Carl Johansson Glivesson Ronneby OK fullföljt
Lova Kronmar FK Vittus fullföljt
Emil Ling Jönköpings OK fullföljt
Sandra Ling Jönköpings OK fullföljt
Gustav Nilsson Alvesta SOK fullföljt
Embla Thoren Ronneby OK fullföljt

U1

1 900 m, 13 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Agnes Asplund Järla Orientering 17:11 9:02
2 Lisa Swartz OK Orion 18:44 +1:33 9:51
3 Viktor Lundqvist Nybro OK 18:55 +1:44 9:57
4 Ellen Sigvardsson Bredaryds SOK 20:08 +2:57 10:35
5 Hugo Danielsson OK Skogsfalken 22:00 +4:49 11:34
6 Theo Lövdahl SOK Viljan 22:06 +4:55 11:37
7 Melker Larsson OK Orion 22:37 +5:26 11:54
8 Axel Bratt OK Orion 22:39 +5:28 11:55
9 Filippa Söderberg Kalmar OK 23:50 +6:39 12:32
10 Malte Gunnarsson Emmaboda Verda OK 24:19 +7:08 12:47
11 Emil Albinsson OK Skogsfalken 32:19 +15:08 17:00
12 Maja Månsson OK Orion 33:17 +16:06 17:31
13 Ebba Danielsson Målilla OK 36:58 +19:47 19:27

U2

1 800 m, 12 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Samuel Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 18:04 10:02
2 Emma Emilsson OK Skogsfalken 19:46 +1:42 10:58
3 Elvira Ljungberg OK Skogsfalken 19:54 +1:50 11:03
4 Elin Emilsson OK Skogsfalken 20:11 +2:07 11:12
5 Viktor Petersson OK Skogsfalken 21:04 +3:00 11:42
6 Samuel Kullberg OK Skogsfalken 21:51 +3:47 12:08
7 Victor Modig FK Göingarna 22:45 +4:41 12:38
8 Emma Rindstig SOK Viljan 23:05 +5:01 12:49
9 Nina Ekdahl Emmaboda Verda OK 24:35 +6:31 13:39
10 Saga Leo Bredaryds SOK 25:53 +7:49 14:22
11 Rebecka Haller OK Dacke 31:44 +13:40 17:37
12 Felix Malmqvist FK Vittus 38:37 +20:33 21:27
Ture Lilja Ronneby OK ej start

Öppen motion 1

1 800 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Michelle Axelsson Härlövs IF 20:11 11:12
2 Maja Fransson Ronneby OK 21:05 +0:54 11:42
3 Tony Andersson OK Skogsfalken 31:12 +11:01 17:20
4 Mona Åkerman Motala AIF OL 40:20 +20:09 22:24

Öppen motion 3

3 100 m, 20 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Kennet Axelsson Härlövs IF 36:35 11:48
2 Filip Lindström Bredaryds SOK 40:15 +3:40 12:59
3 Sven Svensson FK Vittus 40:34 +3:59 13:05
4 Marie Fransson Ronneby OK 41:51 +5:16 13:30
5 Tobias Zipfel FK Vittus 43:19 +6:44 13:58
6 Malin Gunnarsson Emmaboda Verda OK 43:26 +6:51 14:00
7 Carina Sellgren OK Stigen 45:31 +8:56 14:40
8 Kerstin Lundqvist Nybro OK 46:01 +9:26 14:50
9 Kicki Järvholm Växjö OK 48:50 +12:15 15:45
10 Victor Bergh Torsås OK 50:26 +13:51 16:16
11 Anton Karlsson Emmaboda Verda OK 52:48 +16:13 17:01
12 Yvonne Svilling FK Vittus 53:10 +16:35 17:09
13 Linda Nilsson Alvesta SOK 53:15 +16:40 17:10
14 Marianne Månsson Ronneby OK 54:20 +17:45 17:31
15 Margareta Wikström Växjö AIS 1:03:07 +26:32 20:21
16 Eivor Nydahl Stigmännen Karlshamns OK 1:12:19 +35:44 23:19
17 Rosita Karlsson Växjö AIS 1:19:26 +42:51 25:37
18 Stig Svensson OK Virdarna 1:19:52 +43:17 25:45
19 Barbro Nilsson Alvesta SOK 1:40:16 +1:03:41 32:20
19 Birgitta Petersson Alvesta SOK 1:40:16 +1:03:41 32:20

Öppen motion 5

3 000 m, 27 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Mattias Gunnarsson Bredaryds SOK 23:59 7:59
2 Clas Johansson Rehns BK 30:05 +6:06 10:01
3 Jessica Elmersson OK Bävern 30:59 +7:00 10:19
4 Marie Graad Ronneby OK 35:59 +12:00 11:59
5 Torgny Jonsson Växjö AIS 37:28 +13:29 12:29
6 Alexander Graad Ronneby OK 39:25 +15:26 13:08
7 Elin Kannerby Växjö OK 39:42 +15:43 13:14
8 Petra Pettersson OK Dacke 39:44 +15:45 13:14
9 Anders Andreasson Emmaboda Verda OK 39:54 +15:55 13:18
10 Gert Berggren Växjö AIS 41:06 +17:07 13:42
11 Anna Eliasson OK Skogsfalken 43:52 +19:53 14:37
12 Barbro Kärvhag OK Skogsfalken 43:56 +19:57 14:38
13 Pierre Danielsson OK Skogsfalken 44:02 +20:03 14:40
14 Stig Nydahl Stigmännen Karlshamns OK 44:25 +20:26 14:48
15 Elisabeth Danielsson Vimmerby OK 44:33 +20:34 14:51
16 Lena Ingvarsson OK Skogsfalken 45:57 +21:58 15:19
17 Lena Weiming Nyberg Kinnaströms SK 46:33 +22:34 15:31
18 Lizkulla Pettersson Markbygdens OK 47:19 +23:20 15:46
18 Ann Öhlin Stigmännen Karlshamns OK 47:19 +23:20 15:46
20 Ingela Klintberg Eksjö SOK 50:04 +26:05 16:41
21 Ingemar Andersson OK Skogsfalken 50:13 +26:14 16:44
22 Jörgen Svensson Ronneby OK 51:01 +27:02 17:00
23 Ann-Katrin Almqvist FK Göingarna 56:52 +32:53 18:57
24 Siv Berggren Växjö AIS 58:53 +34:54 19:37
25 Conny Johansson Laholms IF OK 1:01:55 +37:56 20:38
26 Kristina Gustavsson FK Vittus 1:05:48 +41:49 21:56
Jörgen Larsson OK Dacke diskvalificerad

Öppen motion 7

3 000 m, 24 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Torgny Lindström Ronneby OK 18:43 6:14
2 Fredrik Sturek SOK Viljan 23:07 +4:24 7:42
3 Lars Nordgren Eksjö SOK 25:04 +6:21 8:21
4 Stefan Lindström Bredaryds SOK 28:03 +9:20 9:21
5 Ricky Segerlund SOK Viljan 30:45 +12:02 10:15
6 Kerstin Karlsson Målilla OK 31:15 +12:32 10:25
7 Hans Åke Djurbäck Kinnaströms SK 32:38 +13:55 10:52
8 Emma Brenander SOK Viljan 33:01 +14:18 11:00
9 Ann Brenander SOK Viljan 35:28 +16:45 11:49
10 Dag Jacobson Växjö AIS 37:16 +18:33 12:25
11 Sofia Brenander SOK Viljan 37:43 +19:00 12:34
12 Ronny Carlsson OK Skogsfalken 38:13 +19:30 12:44
13 Anna-Karin Pettersson Växjö OK 40:29 +21:46 13:29
14 Hasse Axelsson Stigmännen Karlshamns OK 40:55 +22:12 13:38
15 Jeanette Andersson OK Dacke 42:49 +24:06 14:16
16 Sofie Ekdahl Emmaboda Verda OK 46:10 +27:27 15:23
17 Roland Sandholm Torsås OK 47:21 +28:38 15:47
18 Margret Karlsson OK Skogsfalken 48:31 +29:48 16:10
19 Ruth Larsson Lunds OK 49:52 +31:09 16:37
20 Susanne De Bourg Ronneby OK 49:56 +31:13 16:38 Ladda ner rutt i gpx-format
21 Mats Runefors Växjö OK 50:46 +32:03 16:55
22 Ulla Nilsson SOK Viljan 54:14 +35:31 18:04
23 Kennerth Gustafsson OK Virdarna 1:00:36 +41:53 20:12
Karin Widerberg OK Skogsfalken diskvalificerad

Öppen motion 8

4 300 m, 35 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Cecilia Bratt OK Orion 30:06 7:00
2 Lindell Jonas Stigsökarna 30:14 +0:08 7:01
3 Håkan Lindström Ronneby OK 32:47 +2:41 7:37
4 Magnus Thörnblad Ronneby OK 34:39 +4:33 8:03
5 Christian Holmberg FK Vittus 36:15 +6:09 8:25
6 Lina Svensson OK Skogsfalken 36:28 +6:22 8:28
7 Henrik Svilling FK Vittus 36:51 +6:45 8:34
8 Olof Ottosson OK Pan-Kristianstad 37:15 +7:09 8:39
9 Åsa Järvholm FK Vittus 38:24 +8:18 8:55
10 Albin Andersson Stigmännen Karlshamns OK 38:36 +8:30 8:58
11 Håkan Andersson OK Dacke 38:56 +8:50 9:03
12 Ari Hyvönen KFUM Örebro OK 39:15 +9:09 9:07
13 Stefan Johansson Bredaryds SOK 39:58 +9:52 9:17
14 Roland Edvinsson Ronneby OK 40:32 +10:26 9:25
15 Magnus Kronmar FK Vittus 45:14 +15:08 10:31
16 Annika Josefsson OK Dacke 45:28 +15:22 10:34
17 Christer Nilsson FK Vittus 45:36 +15:30 10:36
18 Per Holmberg Ronneby OK 45:51 +15:45 10:39
19 Louise Johansson FK Vittus 46:40 +16:34 10:51
20 Bengt Nilsson Alvesta SOK 50:34 +20:28 11:45
21 Mattias Wester FK Vittus 50:40 +20:34 11:46
22 Amanda Stensson-Bohman Nybro OK 50:47 +20:41 11:48
23 Magnus Lager Torsås OK 52:12 +22:06 12:08
24 Bengt-Göran Frantz Stigmännen Karlshamns OK 52:38 +22:32 12:14
25 Annika Frantz Stigmännen Karlshamns OK 52:51 +22:45 12:17
26 Örjan Christensson OK Skogsfalken 53:59 +23:53 12:33
27 Pernilla Bökman Ronneby OK 54:00 +23:54 12:33
28 Bodil Hermansson OK Gynge 54:07 +24:01 12:35
29 Mikael Johansson Ronneby OK 54:09 +24:03 12:35
30 Håkan Sellgren OK Stigen 55:52 +25:46 12:59
31 Magnus Järvholm Växjö OK 56:33 +26:27 13:09
32 Bo Svilling FK Vittus 57:03 +26:57 13:16
33 Thomas Bohman Nybro OK 57:47 +27:41 13:26
34 Roland Hermansson OK Gynge 57:49 +27:43 13:26
35 Kristina Landgren Malmö OK 1:22:27 +52:21 19:10

Orion Challenge 5 km Herrar

4 810 m, 4 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Johan Palm Klubblös 35:40 7:24
2 Peter Liljedahl OK Skogsfalken 40:06 +4:26 8:20
3 Bo Nix Klubblös 51:00 +15:20 10:36
4 Roger Bökman Ronneby OK 1:15:58 +40:18 15:47

Orion Challenge 10 km Herrar

10 000 m, 1 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Peter Olsson Klubblös 1:38:46 9:52

Orion Challenge 5 km Damer

4 810 m, 5 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Ayan Ling Jönköpings OK 40:08 8:20
2 Sofie Sager OK Orion 53:24 +13:16 11:06
3 Helena Buchkovska Målilla OK 1:21:37 +41:29 16:58
4 Malin Petersson Klubblös 1:29:57 +49:49 18:42
5 Carolina Iverfält Klubblös 1:29:58 +49:50 18:42

Orion Challenge 10 km Damer

10 000 m, 2 startande
Plac Namn Organisation Tid Diff Km-tid R
1 Jannike Åkesson OK Pan-Kristianstad 1:26:50 8:41
2 Helén Ljungqvist Tolered-Utby Ol-klubb 2:01:17 +34:27 12:07

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser