Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala VeteranOL Kåre

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala VeteranOL Kåre
Arrangörsorganisation: OK Kåre
Datum: tisdag 28 maj 2019

Damer 1

4 410 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anneli ÖstbergStora Tuna OK44:1410:01
2Ingrid SvenssonStora Tuna OK48:22+4:0810:58
3Solvej CarlsonIFK Hedemora OK59:39+15:2513:31
4Anna JöhnemarkStora Tuna OK1:05:15+21:0114:47

Damer 2

3 890 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karin RabeUlriksbergs IK44:5111:31
2Monica GustavssonIK Jarl Rättvik46:53+2:0212:03
3Maria EngbergKorsnäs IF OK48:58+4:0712:35
4Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF53:50+8:5913:50
Birgit ÅkerblomStora Tuna OKej godkänd

Damer 3

3 150 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK41:5213:17
2Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF43:50+1:5813:54
3Maud NilssonHJS-Vansbro OK46:00+4:0814:36
4Maria EmanuelssonDomnarvets GOIF46:56+5:0414:53
5Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL47:58+6:0615:13
6Harriet GunnarssonStorviks IF51:25+9:3316:19
7Ing-Mrie Andre´nKvarnsvedens GOIF OK52:36+10:4416:41
8Marie MalmbergKvarnsvedens GOIF OK52:45+10:5316:44
9Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK1:00:18+18:2619:08
10Britt Marie PersIK Jarl Rättvik1:08:17+26:2521:40
11Solweig PalmAvesta OK1:12:31+30:3923:01
Siv StamSäterbygdens OKej godkänd
Marianne DanielssonInsjöns IF OKej godkänd
Maj HedIK Jarl Rättvikej godkänd

Damer 4

2 090 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK33:0915:51
2Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik36:30+3:2117:27
3Elisabeth W-ErikssonAvesta OK37:11+4:0217:47
4Meit KruskopfKorsnäs IF OK39:11+6:0218:44
5Gunvor NyströmStora Tuna OK40:14+7:0519:15
6Anita CarlssonBjursås OK40:49+7:4019:31
7Margareta LöfkvistBjursås OK42:55+9:4620:32
8Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF43:22+10:1320:44
9Birgitta WestmanAvesta OK43:47+10:3820:56
10Gunborg WestinLeksands OK44:29+11:2021:17
11Kristina HöijKlubblös44:38+11:2921:21
12Eva GrenmyrOK Nipan46:14+13:0522:07
13Anna MattssonInsjöns IF OK49:54+16:4523:52
14Irma BjärudVästerbergslagens OL55:46+22:3726:40
Gunilla WiklundStora Tuna OKej godkänd

Damer 5

1 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Siv HasselgrundBjursås OK34:4620:27
2Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK37:00+2:1421:45
3Laila NygrenSäterbygdens OK44:30+9:4426:10
4Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK44:39+9:5326:15
5Kerstin BaltzarOK Kåre1:00:20+25:3435:29

Herrar 1

4 410 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tryggve OttossonVästerbergslagens OL37:478:34
2Jan LindbergKorsnäs IF OK42:10+4:239:33
3Torbjörn OttossonStora Tuna OK42:33+4:469:38
4Anders MalmbergKvarnsvedens GOIF OK42:34+4:479:39
5Hans AurellGävle OK42:39+4:529:40
6Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK45:21+7:3410:17
7Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK45:52+8:0510:24
8Hasse DeveliusIFK Mora OK48:34+10:4711:00
9Lennart WahlgrenRehns BK48:36+10:4911:01
10Gunde HjalmarssonStora Tuna OK50:28+12:4111:26
11Kurt ErikssonVandrarringen54:45+16:5812:24
12Anders ThoméeIFK Mora OK55:21+17:3412:33
13Anders ClaessonIFK Mora OK55:47+18:0012:38
14Pelle FlorellGagnefs OK1:04:48+27:0114:41

Herrar 2

3 890 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov SöderqvistDalaportens OL40:0210:17
2Kjell ViklundHofors OK40:06+0:0410:18
3Daniel FrodinKlubblös41:02+1:0010:32
4Johan JungellKorsnäs IF OK41:21+1:1910:37
5Bengt StenerhagVästerbergslagens OL41:42+1:4010:43
6Tommy ErikssonTullinge SK42:22+2:2010:53
7Tommy LundqvistBjursås OK43:19+3:1711:08
8Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL44:25+4:2311:25
9Anders NordkvistStorviks IF44:42+4:4011:29
10Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK45:10+5:0811:36
11Per ElfströmÅrsunda IF45:19+5:1711:38
12Östen ErikssonAvesta OK46:46+6:4412:01
13Mats MårtenssonStora Tuna OK47:27+7:2512:11
14Royne LenngrenIK Jarl Rättvik47:59+7:5712:20
15Kjell CarlssonBjursås OK48:52+8:5012:33
16Karl JohanssonIFK Hedemora OK49:17+9:1512:40
17Göran EngströmIFK Mora OK49:21+9:1912:41
18Lars LundénAvesta OK49:36+9:3412:45
19Håkan RystedtStora Tuna OK50:09+10:0712:53
20Hans CarlssonBjursås OK51:30+11:2813:14
21Bo SundbergIFK Hedemora OK51:45+11:4313:18
22Bernt LöfkvistBjursås OK52:41+12:3913:32
23Roland BergSäterbygdens OK53:17+13:1513:41
24Lars DahlströmVästerbergslagens OL53:37+13:3513:46
25Benny RendalenKorsnäs IF OK55:54+15:5214:22
26Leif ÅkerblomStora Tuna OK57:09+17:0714:41
27Per-Erik WiklundKarlsbyhedens IK1:03:49+23:4716:24
28Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK1:03:58+23:5616:26
29Harry EnbergVästerbergslagens OL1:05:48+25:4616:54
30Tryggve OttossonKorsnäs IF OK1:07:07+27:0517:15
31Christer HellströmStora Tuna OK1:09:47+29:4517:56
Sten SvangrenIFK Mora OKej godkänd Ladda ner rutt i gpx-format
Mats Olov ThomsonOK Kåreej godkänd

Herrar 3

3 220 m, 47 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Åke AnderssonVästerbergslagens OL39:5012:22
2Vilho RokkaLångshyttans AIK OK41:23+1:3312:51
3Bengt ErlandssonSvärdsjö SOK41:35+1:4512:54
4Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK41:57+2:0713:01
5Yngve FrostIFK Mora OK42:04+2:1413:03
6Svante NyströmVästerbergslagens OL42:17+2:2713:07
7Sven-Olof AspLeksands OK42:22+2:3213:09
8Torsten HedbomOK Kåre42:29+2:3913:11
9Hans BergströmNorbergs OK43:28+3:3813:29
10Hans KruskopfKorsnäs IF OK43:41+3:5113:33
11Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK44:10+4:2013:42
12Jan DelbomDomnarvets GOIF45:47+5:5714:13
13Jan HultHofors OK46:37+6:4714:28
14Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK47:12+7:2214:39
15Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik47:21+7:3114:42
16Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK47:32+7:4214:45
17Gunnar LöfkvistBjursås OK47:50+8:0014:51
18Sten BlomkvistVästerbergslagens OL47:51+8:0114:51
19Lennart VessbergAvesta OK47:54+8:0414:52
20Bertil HolmgrenGävle OK49:14+9:2415:17
21John SivarsDalaportens OL49:46+9:5615:27
22Urban GrenmyrFalun49:48+9:5815:27
23Bengt HolmIFK Mora OK49:58+10:0815:31
24Sven-Åke WindahlGävle OK50:08+10:1815:34
25Lennart TägtströmDomnarvets GOIF50:48+10:5815:46
26Jan Olof DahlströmBjursås OK50:58+11:0815:49
27Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK51:09+11:1915:53
28Kurt MattssonDjura51:30+11:4015:59
29P-G JanssonSäterbygdens OK51:35+11:4516:01
30Yngve KarlssonIFK Mora OK52:03+12:1316:09
31Carl-Gunnar HöijKlubblös52:30+12:4016:18
32Sören AnderssonJärbo OK52:47+12:5716:23
33Hans NybergGävle OK53:54+14:0416:44
34Sören GustafssonSäterbygdens OK54:42+14:5216:59
35Lars-Erik TjäderIFK Mora OK55:44+15:5417:18
36Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF55:59+16:0917:23
37Lars KällgrenDomnarvets GOIF56:38+16:4817:35
38Per WestmanAvesta OK56:40+16:5017:35
39Roland ForsblomKungsgårdens SK56:43+16:5317:36
40Östen AnderssonVästerbergslagens OL58:32+18:4218:10
41Ale ThorslingKungsgårdens SK58:45+18:5518:14
42Stig ÖstKorsnäs IF OK1:02:15+22:2519:19
43Rolf BjärudVästerbergslagens OL1:07:27+27:3720:56
44Björn HelgessonIK Jarl Rättvik1:07:43+27:5321:01
45Lars KarlssonDalaportens OL1:12:22+32:3222:28
46Leif BjörkmanDalaportens OL1:12:57+33:0722:39
47Stig-Olof StålAvesta OK1:22:09+42:1925:30

Herrar 4

2 090 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stanley HolmerIFK Mora OK28:4913:47
2Jan ÅhsNorbergs OK32:34+3:4515:34
3Claes NidebornStora Tuna OK33:52+5:0316:12
4Magnus MejyrGävle OK36:33+7:4417:29
5Erik SvenssonKorsnäs IF OK37:39+8:5018:00
6Bo DanmoDomnarvets GOIF39:43+10:5419:00
7Erik LindbergKorsnäs IF OK41:50+13:0120:00
8Stig BleckurKorsnäs IF OK43:01+14:1220:34
9Bore NybergSäterbygdens OK43:58+15:0921:02
10Lars-Olof JohanssonLeksands OK48:23+19:3423:08
11Sten BergmanKorsnäs IF OK49:40+20:5123:45
12Kjell PerssonKorsnäs IF OK50:15+21:2624:02
13Jan HedIK Jarl Rättvik51:13+22:2424:30
14Gert RudolphBjursås OK53:01+24:1225:22
15Jan Olof HedbergGagnefs OK59:58+31:0928:41
16Alvar JönssonHofors OK1:02:12+33:2329:45
17Johan ErikssonGrangärde OK1:02:16+33:2729:47
18Lars JonellMalungs OK Skogsmårdarna1:20:38+51:4938:34

Herrar 5

1 700 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Einar BerglundRembo IK31:4518:40
2Lasse BackIFK Mora OK34:49+3:0420:28
3Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL51:40+19:5530:23
4Stig HeinemanLeksands OK54:36+22:5132:07
5Henning WaltgårdDomnarvets GOIF1:12:04+40:1942:23

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser