Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Vårracet, långdistans

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Vårracet, långdistans
Arrangörsorganisation: OK Orion
Datum: söndag 25 mars 2012

H21

10 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per LenanderVäxjö OK1:12:396:39
2Mattias KarlssonVäxjö OK1:15:20+2:416:54
3Jakob BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:16:39+4:007:01
4Anders LindbergMotala AIF OL1:20:21+7:427:22
5Victor BergstrandMotala AIF OL1:20:22+7:437:22
6Gustav ÅhrénMotala AIF OL1:20:40+8:017:24
7Emil SvalbringMålilla OK1:22:10+9:317:32
8Måns FaxénVäxjö OK1:24:52+12:137:47
9Björn AnderssonOK Dacke1:25:03+12:247:48
10Patrik RosénVäxjö OK1:26:41+14:027:57
11Jonas LindellStigsökarna1:27:38+14:598:02
12Gabriel BengtssonStigmännen Karlshamns OK1:27:48+15:098:03
13Niklas KarlssonVäxjö OK1:29:28+16:498:12
14John E ErikssonVäxjö OK1:34:54+22:158:42
Markus AlmgrenOK Dackediskvalificerad
Håkan GunnarssonFK Göingarnadiskvalificerad
Markus KlevegårdVäxjö OKej start
Patrik JohanssonKexholms SKej start
Martin WendtLunds OKej start

D21

7 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Katarina LindénVäxjö OK1:01:418:13
2Malin VedinSundsvalls OK1:06:13+4:328:49
3Lena JakobssonNybro OK1:09:44+8:039:17
4Jannie HagårdRävetofta OK1:10:49+9:089:26
5Sarah LindströmRonneby OK1:13:32+11:519:48
6Linnea ÖstergrenVäxjö OK1:19:00+17:1910:32

D20

5 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna ErlandssonOK Skogsfalken38:467:02
2Julia LundquistNybro OK45:15+6:298:13
3Johanna HolménHelsingborgs SOK45:40+6:548:18
4Maria JohanssonTorsås OK46:01+7:158:22
5Sofie SvenssonVimmerby OK47:59+9:138:43
6Maja PetterssonOK Vilse 8750:59+12:139:16
7Anna ArvidssonKalmar OK54:33+15:479:55
8Anna JonsonRonneby OK55:27+16:4110:04
9Frida DanielssonVimmerby OK57:22+18:3610:25
Stina AnderjonVäxjö OKdiskvalificerad

H20

7 900 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hampus BillingMålilla OK1:20:1610:09

D18

5 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sara HagströmFalköpings AIK OK37:407:06
2Amanda BlennowFalköpings AIK OK48:03+10:239:03
3Hanna GunnarssonIK Hakarpspojkarna1:06:01+28:2112:27
4Caroline LindelöwHärlövs IF1:06:21+28:4112:31
5Elinor LindelöwHärlövs IF1:25:13+47:3316:04
6Frida BergstrandMotala AIF OL1:29:21+51:4116:51
Josefine KlintbergEksjö SOKdiskvalificerad
Joséphine RegnellVäxjö OKej start

H18

6 400 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludwig LjungqvistIK Hakarpspojkarna37:475:54
2Didrik HallNyköpings OK39:37+1:506:11
3Henrik AnderssonBredaryds SOK40:16+2:296:17
4Johan SandlundOK Njudung44:21+6:346:55
5Erik KarlssonMålilla OK45:07+7:207:02
6Fredrik WennermarkOK Skogsfalken45:55+8:087:10
7Martin NilssonStigmännen Karlshamns OK46:03+8:167:11
8Henrik PetterssonVästerviks OK55:47+18:008:42
9Andreas HenryssonOK Dacke57:06+19:198:55
10Josef SvalbringMålilla OK1:01:28+23:419:36
11Felix PerssonOK Skogsfalken1:05:53+28:0610:17
12Carl TorstenssonEmmaboda Verda OK1:18:00+40:1312:11

D16

4 700 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Amanda JohanssonOK Dacke39:018:18
2Moa PetterssonOK Dacke39:09+0:088:19
3Linnéa AnderssonBredaryds SOK39:16+0:158:21
4Tilda JohanssonOK Orion40:21+1:208:35
5Gabriella GustafssonIK Hakarpspojkarna40:42+1:418:39
6Hedwig Almqvist-HaasNybro OK46:37+7:369:55
7Elin LundqvistNybro OK47:13+8:1210:02
8Petra OlejnikSOK Viljan49:27+10:2610:31
9Louise LundgrenVäxjö OK50:04+11:0310:39
10Linnea GustafssonOK Gynge50:08+11:0710:40
11Elsa WilhelmssonFalköpings AIK OK53:20+14:1911:20
12Sofia LösethFalköpings AIK OK54:56+15:5511:41

H16

5 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan WennermarkOK Skogsfalken38:076:55
2Henrik EklundVäxjö OK38:33+0:267:00
3Theodor WahlbomOK Orion39:13+1:067:07
4Ola AnderssonStigmännen Karlshamns OK44:36+6:298:06
5Lucas SundbladEksjö SOK48:00+9:538:43
6Johan EklundVäxjö OK50:40+12:339:12
7David GunnarssonIK Hakarpspojkarna1:00:43+22:3611:02
8Herman BillingMålilla OK1:06:22+28:1512:04
Simon RuneforsVäxjö OKdiskvalificerad

D14

4 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johanna HagströmFalköpings AIK OK29:567:29
2Gabriella BerganderEksjö SOK32:27+2:318:06
3Lovisa TorstenssonEmmaboda Verda OK33:54+3:588:28
4Elsa AnderssonBredaryds SOK34:38+4:428:39
5Myrra CarlssonOK Orion37:25+7:299:21
6Amelia SkalbergBredaryds SOK38:44+8:489:41
7Johanna StrandbergFalköpings AIK OK39:13+9:179:48
8Fanny SundbladEksjö SOK40:19+10:2310:04
9Sofie PerssonHärlövs IF40:47+10:5110:11
10Tea GustafssonEmmaboda Verda OK41:12+11:1610:18
11Alice Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna41:13+11:1710:18
12Evelina PetersonFalköpings AIK OK53:38+23:4213:24
13Rebecka BrorssonTockarps IK54:39+24:4313:39
14Ellen AnderssonStigmännen Karlshamns OK59:55+29:5914:58
15Jennie GustafssonEmmaboda Verda OK1:07:13+37:1716:48
Vilma BlennowFalköpings AIK OKej start
Moa ErlandssonVimmerby OKej start

H14

4 000 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliwer LundbergOK Bävern23:335:53
2Henrik JohannessonRonneby OK24:03+0:306:00
3Rasmus LundbergOK Bävern24:07+0:346:01
4Andreas JonssonOK Orion25:32+1:596:23
5Oscar JohanssonOK Dacke27:26+3:536:51
6Melker JohanssonOK Orion28:37+5:047:09
7Lukas LundgrenVäxjö OK30:14+6:417:33
8Emil PetterssonOK Dacke31:32+7:597:53
9Albin HenryssonOK Dacke32:24+8:518:06
10Nils Hammaräng GripKalmar OK32:31+8:588:07
11Adam SegerslättSkåneslättens OL32:52+9:198:13
12Andreas GustafssonIK Hakarpspojkarna33:46+10:138:26
13Albin MånssonVäxjö OK34:38+11:058:39
14Fritjof AxelssonFK Göingarna34:47+11:148:41
15Erik LiljebjörnNybro OK38:53+15:209:43
16Ola LösethFalköpings AIK OK1:04:14+40:4116:03
17Hjalmar NiemiEmmaboda Verda OK1:07:54+44:2116:58
Albin AlsiöFalköpings AIK OKdiskvalificerad

D14 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jessica AlmyrenFalköpings AIK OK50:3316:18

H14 Kort

3 100 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Niklas JonsonRonneby OKdiskvalificerad

D12

3 100 m, 22 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen BlennowFalköpings AIK OK22:227:12
2Ellen KallerbäckEmmaboda Verda OK23:53+1:317:42
3Hanna JohannessonRonneby OK25:58+3:368:22
4Kajsa AnderssonOK Orion26:21+3:598:30
5Alma WilhelmssonFalköpings AIK OK27:49+5:278:58
6Julia ArvidssonVimmerby OK28:03+5:419:02
7Ellen WahlbomOK Orion29:51+7:299:37
8Alva SonessonFalköpings AIK OK30:34+8:129:51
9Ebba BerglinOK Dacke30:49+8:279:56
10Hilda AxelssonFK Göingarna34:36+12:1411:09
11Wilma BerganderEksjö SOK35:53+13:3111:34
12Irmalinn NilssonHärlövs IF36:34+14:1211:47
13Linnea SkalbergBredaryds SOK37:24+15:0212:03
14Lovisa JohanssonOK Dacke37:43+15:2112:10
15Moa AlsiöFalköpings AIK OK37:48+15:2612:11
16Tindra HjortFalköpings AIK OK39:22+17:0012:41
17Johanna WilhelmssonOK Dacke39:57+17:3512:53
18Tova EricssonRonneby OK43:46+21:2414:07
19Emma NilssonAlvesta SOK48:56+26:3415:47
20Elin GustafssonOK Gynge56:51+34:2918:20
21Johanna PetersonFalköpings AIK OK59:09+36:4719:04
22Maja TenghagenHärlövs IF1:12:59+50:3723:32
Linnea DagsbergOK Orionej start
Ofelia Almqvist-HaasNybro OKej start

H12

3 100 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isac EricssonVäxjö OK20:416:40
2Oscar ModigFK Göingarna22:55+2:147:23
3Gustav RuneforsVäxjö OK23:31+2:507:35
4Linus LundbergOK Bävern24:47+4:067:59
5Elias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb28:11+7:309:05
6Gustav OlssonTorsås OK28:24+7:439:09
7Elias TorstenssonEmmaboda Verda OK45:34+24:5314:41
8Oscar NilssonAlvesta SOK59:00+38:1919:01
Algot NajvikFK Göingarnaej start
Alfred PetterssonFalköpings AIK OKej start
Erik ErlandssonVimmerby OKej start

D12 Kort

2 700 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma AnderssonMålilla OK41:2715:21

D10

2 700 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara AnderssonOK Orion15:365:46
2Linda JonssonOK Orion17:52+2:166:37
3Emma LingJönköpings OK19:07+3:317:04
4Tilda WiklundFalköpings AIK OK23:02+7:268:31
5Nellie NilssonOK Orion23:21+7:458:38
6Selma NiemiEmmaboda Verda OK27:21+11:4510:07
7Elsa SonessonFalköpings AIK OK27:51+12:1510:18

H10

2 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Arvid KronmarFK Vittus17:066:19
2Oskar KarlssonMålilla OK18:11+1:056:44
3Edvin MånssonVäxjö OK18:33+1:276:52
4Albin LiljaRonneby OK19:51+2:457:21
5Olle KallebäckEmmaboda Verda OK20:47+3:417:41
6Oskar EricssonRonneby OK21:01+3:557:47
7Hugo EricssonVäxjö OK21:09+4:037:50
8Viktor GunnarssonIK Hakarpspojkarna21:38+4:328:00
9Max PerssonOK Skogsfalken22:05+4:598:10
10Victor ModigFK Göingarna23:12+6:068:35
11Erik LingJönköpings OK24:06+7:008:55
12Melvin NilssonHärlövs IF27:26+10:2010:09
13Filip HåkanssonOK Orion52:16+35:1019:21
14Linus SågbyJönköpings OK57:54+40:4821:26

D35

5 900 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia OlssonKalmar OK48:368:14
2Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK53:24+4:489:03
3Anneli JutheVimmerby OK1:09:18+20:4211:44

H35

7 900 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jon EngkvistRonneby OK50:266:23
2Ingemar EricssonRonneby OK53:44+3:186:48
3Marcus AlexanderssonKalmar OK54:52+4:266:56
4Jakob JakobssonNybro OK55:02+4:366:57
5Olof IngemarssonFK Vittus1:00:37+10:117:40
6Thord HultbergSOK Viljan1:04:57+14:318:13
7Ulrik KarlssonMotala AIF OL1:12:10+21:449:08
8Daniel AlmyrenFalköpings AIK OK1:26:08+35:4210:54
Mikael PihlLunds OKdiskvalificerad

D40

5 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena GunnarssonIK Hakarpspojkarna45:058:30
2Gunilla KarlssonVäxjö OK45:35+0:308:36
3Anna SvenssonSOK Viljan46:03+0:588:41
4Lotta J-SundbladEksjö SOK47:34+2:298:58
5Carina GustafssonOK Gynge52:21+7:169:52
6Maria ModigFK Göingarna53:37+8:3210:06
7Anne LindellKalmar OK57:16+12:1110:48
8Louise AxelssonFK Göingarna57:28+12:2310:50
9Ann-Christin BlennowFalköpings AIK OK1:03:32+18:2711:59
10Karin TorstenssonFalköpings AIK OK1:06:36+21:3112:33
11Carina LindelöwHärlövs IF1:12:55+27:5013:45
Cecilia RönnfjärdOK Skogsfalkenej start

H40

7 500 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart SöderbergIK Hakarpspojkarna50:126:41
2Tony LövdahlSOK Viljan52:18+2:066:58
3Fredrik JönssonMotala AIF OL53:43+3:317:09
4Dennis PerssonVäxjö OK53:45+3:337:10
5Niklas NilssonHärlövs IF54:41+4:297:17
6Anders LingJönköpings OK55:44+5:327:25
7Magnus TenghagenHärlövs IF57:05+6:537:36
8Rickard DanielssonVimmerby OK57:50+7:387:42
9Magnus EricssonVäxjö OK59:49+9:377:58
10Björn KarlssonKexholms SK1:00:57+10:458:07
11Fredrik KorallMotala AIF OL1:03:21+13:098:26 Ladda ner rutt i gpx-format
12Stefan PeterssonKalmar OK1:03:28+13:168:27
13Thomas NajvikFK Göingarna1:06:26+16:148:51
14Henrik PetterssonFalköpings AIK OK1:08:01+17:499:04
15Patrik LundqvistNybro OK1:09:39+19:279:17
16Fredrik PerssonHelsingborgs SOK1:12:18+22:069:38
17Martin AnderssonOK Skogsfalken1:13:05+22:539:44
18Nicklas KallerbäckEmmaboda Verda OK1:14:19+24:079:54
19Thomas SundströmRonneby OK1:14:45+24:339:58
20Mattias LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb1:15:26+25:1410:03
21Robert HjelmVimmerby OK1:17:44+27:3210:21
22Håkan SonessonFalköpings AIK OK1:32:31+42:1912:20
23Johan BillingMålilla OK1:35:41+45:2912:45
24Anders MalmqvistMotala AIF OL1:37:57+47:4513:03
25Ulf IsakssonHässleby SOK2:23:36+1:33:2419:08
Mikael GustafssonOK Gyngediskvalificerad
Per ErlandssonVimmerby OKej start

D45

4 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SmedbergOK Skogsfalken36:207:43
2Sonja HaasNybro OK40:20+4:008:34
3Caroline HagströmFalköpings AIK OK41:01+4:418:43
4Ingrid JohanssonLaholms IF OK42:31+6:119:02
5Anne JohanssonOK Dacke43:07+6:479:10
6Lena RegnellVäxjö OK43:09+6:499:10
7Eva PetterssonOK Dacke43:47+7:279:18
8Carina BerganderEksjö SOK46:51+10:319:58
9Maria BergstrandMotala AIF OL46:55+10:359:58
10Åsa AlsiöFalköpings AIK OK53:44+17:2411:25
11Carina OlssonFalköpings AIK OK1:17:47+41:2716:32
Cecilia LingerudOK Skogsfalkenej start

H45

6 400 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas JohannessonRonneby OK37:535:55
2Jonas PerssonTorsås OK43:50+5:576:50
3Håkan AxelssonFK Göingarna45:49+7:567:09
4Mats SöderbergKalmar OK46:09+8:167:12
5Jonas HagströmFalköpings AIK OK46:36+8:437:16
6Mats LjungqvistKexholms SK46:50+8:577:19
7Lars PerssonOK Skogsfalken49:24+11:317:43
8Lars ElfversonKalmar OK51:27+13:348:02
9Anders BlomqvistOK Skogsfalken52:49+14:568:15 Ladda ner rutt i gpx-format
10Lars-Olof LundquistNybro OK54:56+17:038:35
11Erik LösethFalköpings AIK OK57:45+19:529:01
12Johan AnderssonOK Skogsfalken1:01:01+23:089:32
13Ulf LiljebjörnNybro OK1:01:06+23:139:32
14Per-Göran BernMålilla OK1:01:27+23:349:36
15Tomas KarlssonKexholms SK1:03:55+26:029:59
16Magnus BlennowFalköpings AIK OK1:04:40+26:4710:06
17Sören WilhelmssonFalköpings AIK OK1:28:28+50:3513:49
18Mikael PetersonFalköpings AIK OK1:36:16+58:2315:02
Ulf JohanssonOK Dackediskvalificerad
Anders SvalbringMålilla OKej start
Per-Åke NilssonFK Göingarnaej start

D50

4 300 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena Henriksson-ÅgrenRonneby OK37:088:38
2Lisel ArvidssonVäxjö OK37:17+0:098:40
3Linda Spjut-AsplundJärla Orientering42:18+5:109:50
4Kerstin TjernlundOK Vilse 8742:58+5:509:59
5Kristina JohanssonKalmar OK44:22+7:1410:19 Ladda ner rutt i gpx-format
6Christina SegerslättSkåneslättens OL45:03+7:5510:28
7Britt ThörnOK Vilse 8747:14+10:0610:59
8Charlotte LundquistNybro OK48:23+11:1511:15
9Maria AnderssonBredaryds SOK51:56+14:4812:04
10Karina SvenssonVimmerby OK54:22+17:1412:38
11Eva EmanuelssonHelsingborgs SOK55:18+18:1012:51
12Tina HagårdRävetofta OK57:37+20:2913:23
13Ingrid RoosMotala AIF OL1:04:13+27:0514:56

H50

5 900 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan KollbergEksjö SOK38:466:34
2Ulf JungstrandMalmö OK40:08+1:226:48
3Stefan OlofssonOK Gisle42:04+3:187:07
4Mats BrorssonTockarps IK43:36+4:507:23
5Ove LernåKalmar OK44:18+5:327:30
6Gunnar KarlssonMålilla OK45:54+7:087:46
7Arne KlintbergEksjö SOK46:38+7:527:54
8Tommy LjungdahlIK Hakarpspojkarna48:19+9:338:11
9Håkan LindbergOK Vilse 8749:58+11:128:28
10Göran MånssonOK Dacke51:00+12:148:38
11Ingemar MånssonRonneby OK52:40+13:548:55
12Jan KarlssonVäxjö OK54:02+15:169:09
13Mats KarlssonOK Vilse 8759:08+20:2210:01
14Björn AnderssonFalköpings AIK OK1:06:30+27:4411:16
15Tore TjernlundOK Vilse 871:09:58+31:1211:51
16Anders PetterssonVästerviks OK1:21:03+42:1713:44
Thomas HenmyrOK Vilse 87ej start

D55

4 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Christin NeroRonneby OK40:409:27
2Birgitta OlssonOK Skogsfalken43:32+2:5210:07
3Bente KällVäxjö OK43:38+2:5810:08
4Lena PerssonGamleby OK45:58+5:1810:41
5Arja IngvarssonOK Vilse 8748:30+7:5011:16
6Ulla EngelbyOK Pan-Kristianstad52:46+12:0612:16
7Birgitta NilssonStigmännen Karlshamns OK56:43+16:0313:11
8Inger GustafssonOK Gisle57:35+16:5513:23
9Eva PetterssonVäxjö OK1:04:05+23:2514:54
10Stina GunnarssonHärlövs IF1:05:29+24:4915:13
11Margareta SchölinTockarps IK1:12:00+31:2016:44
Britt-Marie CarlssonSOK Viljanej start

H55

5 500 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roger ThörnOK Vilse 8741:467:35
2Peter HenrikssonRonneby OK43:31+1:457:54
3Håkan ForsmanRonneby OK44:57+3:118:10
4Roy FranssonÄrla IF47:25+5:398:37
5Per Arne EvaldssonOK Gynge47:56+6:108:42
6Sven-Åke EmanuelssonHelsingborgs SOK49:54+8:089:04
7Jan DanielssonKalmar OK51:33+9:479:22
8Per NilssonStigmännen Karlshamns OK51:49+10:039:25
9Lars MartinssonRonneby OK52:46+11:009:35
10Lars EklundVäxjö OK53:39+11:539:45
11Christer FranssonMotala AIF OL53:45+11:599:46
12Thomas AlmqvistFK Vittus54:05+12:199:50
13Tommy RoosFalköpings AIK OK54:33+12:479:55
14Sten SegerslättSkåneslättens OL55:42+13:5610:07
15Ingemar PerssonGamleby OK55:49+14:0310:08
16Bo SalomonssonKalmar OK56:47+15:0110:19
17Rolf OhrlanderOK Pan-Kristianstad59:30+17:4410:49
18Mats KarlssonFK Vittus1:13:20+31:3413:20
Stefan CarlssonSOK Viljanej start

D60

3 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunnel MånssonOK Vilse 8733:129:29
2Lena SöderbergOK Skogsfalken33:39+0:279:36
3Gun-Britt FranssonEmmaboda Verda OK36:19+3:0710:22
4Britt-Mari KarlssonVäxjö OK37:43+4:3110:46
5Kerstin HjalmarssonEmmaboda Verda OK38:52+5:4011:06
6Marianne SellgrenSigtuna OK45:10+11:5812:54
7Kristin JohanssonOK Dacke54:39+21:2715:36
8Lisa KumlinVäxjö OK58:19+25:0716:39
Bigge BengtssonStigmännen Karlshamns OKdiskvalificerad
Marie-Louise KarlssonNybro OKej start

H60

5 300 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stig GustafssonBredaryds SOK36:586:58
2Torgny PetterssonMarkbygdens OK48:48+11:509:12
3Owe NilssonStigmännen Karlshamns OK49:42+12:449:22
4Bill SchölinTockarps IK50:32+13:349:32
5Lars-Gunnar BengtssonStigmännen Karlshamns OK50:58+14:009:36
6Kenneth FagerFK Vittus53:09+16:1110:01
7Åke ArvidssonHultsfreds OK54:33+17:3510:17
8Lars PerssonOK Kompassen56:48+19:5010:43
9Tord FranssonMotala AIF OL59:10+22:1211:09
10Lennart SmedenmarkRonneby OK1:00:52+23:5411:29
11Bengt ElmerssonVärend GN OL1:01:46+24:4811:39
12Kent SvenssonOK Skogsfalken1:03:55+26:5712:03
13Christer NilssonFK Vittus1:04:15+27:1712:07
14Sven Olle SöderbergOK Skogsfalken1:13:12+36:1413:48
15Nils-Erik BondessonFrosta OK1:14:21+37:2314:01
16Aymonn AnderssonOK Dacke1:28:32+51:3416:42
Lars SvenssonOK Vilse 87ej start

D65

3 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta OlssonRonneby OK33:589:42
2Inge JørgensenOK Roskilde37:35+3:3710:44
3Britt Forsell PirozziLunds OK38:59+5:0111:08
4Gullevi SvenssonRonneby OK39:20+5:2211:14
5Inga-Lill WikingssonStigmännen Karlshamns OK39:58+6:0011:25
6Ann-Mari PerssonVäxjö OK41:35+7:3711:52
7Gull SvenssonTockarps IK42:38+8:4012:10
8Kerstin ErnvidUlricehamns OK45:48+11:5013:05
9Solbritt GustafssonOK Virdarna52:26+18:2814:58
10Ulla LingJönköpings OK55:07+21:0915:44
11Harriet KarlssonTorsås OK57:24+23:2616:24
12Maja-Stina MalmqvistFK Vittus58:40+24:4216:45
13Berit ByströmOK Virdarna59:35+25:3717:01
14Stina KorallMotala AIF OL1:00:56+26:5817:24

H65

4 700 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Leif SandgrenFrosta OK37:037:52
2Ronny HjalmarssonEmmaboda Verda OK37:52+0:498:03
3Inge PerssonFK Boken41:21+4:188:47
4Roland NilssonSOK Viljan42:33+5:309:03
5Håkan NilssonMalmö OK43:26+6:239:14
6Anders SellgrenSigtuna OK43:28+6:259:14
7Gunnar EnbergMålilla OK44:00+6:579:21
8Stellan AhnströmForserums SOK44:36+7:339:29
9Ingemar JohanssonVäxjö OK44:45+7:429:31
10Lennart BohmanFK Vittus44:50+7:479:32
11Per-Olof FernbergIS Skanne45:05+8:029:35
12Anders WetterlingStigmännen Karlshamns OK45:41+8:389:43
13Göran BengtssonTockarps IK46:15+9:129:50
14Nils KarlssonVäxjö AIS46:35+9:329:54
15Lars-Åke ÅbergKalmar OK48:08+11:0510:14
16Leif IngemarssonFK Vittus48:26+11:2310:18
17Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL48:29+11:2610:18
18Ole SvendsenOK Roskilde48:56+11:5310:24
19Leif LindströmNybro OK52:12+15:0911:06
20Rudi OlvenmyrOK Tyr52:21+15:1811:08
21Kent EkdahlEmmaboda Verda OK54:06+17:0311:30
22Jörgen FranssonEmmaboda Verda OK54:13+17:1011:32
23Göran KarlssonLessebo OK1:03:03+26:0013:24
24Sven-Erik ForsellLunds OK1:20:41+43:3817:10
Waste ByströmOK Virdarnadiskvalificerad
Jan-Ulf KarlssonMålilla OKdiskvalificerad
Tommy OlssonOK Dackeej start

H70

4 300 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anders BuhréNybro OK39:149:07
2Göran AnderssonStigmännen Karlshamns OK40:32+1:189:25
3Bo SvenssonTockarps IK44:17+5:0310:17
4Roland KarlssonRonneby OK47:01+7:4710:56
5Erland LingJönköpings OK48:09+8:5511:11
6Stig KarlssonLessebo OK48:50+9:3611:21
7Stig KarlssonTorsås OK49:32+10:1811:31
8Seppo SaarioMS Parma51:09+11:5511:53
9Göran ThourVärend GN OL1:02:27+23:1314:31
10Kjell MånssonRonneby OK1:16:05+36:5117:41
Ivan ErnvidUlricehamns OKdiskvalificerad
Raimo SalminenOK Pan-Kristianstaddiskvalificerad
Kurt BergstrandLessebo OKej start

D75

2 500 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kerstin HenmyrOK Vilse 8739:5615:58
2Laila MalmqvistVäxjö OK47:24+7:2818:57

H75

3 500 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Allan HåkanssonSOK Viljan37:0210:34
2Peo BengtssonOK Pan-Kristianstad38:01+0:5910:51
3Gillis AlmVäxjö OK41:33+4:3111:52
4Lennart ÖstergrenVäxjö OK45:06+8:0412:53
5Bengt-Åke BorgemoSOK Viljan47:25+10:2313:32
6Karl ÅkermanMotala AIF OL52:31+15:2915:00
7Göran FolkessonRonneby OK53:16+16:1415:13
8Roland EkelöfStigmännen Karlshamns OK55:13+18:1115:46
9Lars-Erik LindellVäsby OK1:04:11+27:0918:20
Sven PerssonTorsås OKej start

H80

3 300 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars-Erik MalmqvistVäxjö OK41:5112:40
Sven SvenssonFK Vittusej start

Inskolning

1 900 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Hjalmar AxelssonFK Göingarnafullföljt
Agnes BerlinOK Orionfullföljt
Sage ChristensenKalmar OKfullföljt
Arvid EricssonRonneby OKfullföljt
Oliver HåkanssonOK Orionfullföljt
Lova KronmarFK Vittusfullföljt
Emil LingJönköpings OKfullföljt
Gustav NilssonAlvesta SOKfullföljt
Nisse SwartzOK Orionfullföljt
Filippa SöderbergKalmar OKfullföljt
Sandra LingJönköpings OKej start

U1

2 200 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Evelina Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna13:396:12
2Lisa SwartzOK Orion17:27+3:487:55
3Viktor LundqvistNybro OK19:53+6:149:02
4Theo LövdahlSOK Viljan21:02+7:239:33
5Joel Svensson FinndahlIK Hakarpspojkarna24:33+10:5411:09
6Ebba DanielssonMålilla OK24:47+11:0811:15
7Axel TenghagenHärlövs IF27:11+13:3212:21
8Birk LundgrenFalköpings AIK OK30:05+16:2613:40
9Isabella NiklassonFalköpings AIK OK35:19+21:4016:03

U2

2 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ture LiljaRonneby OK23:448:47
2Lukas MagnerfeltFalköpings AIK OK24:58+1:149:14
3Ellen SigvardssonBredaryds SOK26:20+2:369:45
4Love LundgrenFalköpings AIK OK28:21+4:3710:30
5Lisa OlssonTorsås OK28:41+4:5710:37
6Vera PetterssonFalköpings AIK OK29:09+5:2510:47
7Hanna AlsiöFalköpings AIK OK29:13+5:2910:49
8Johanna AlmyrenFalköpings AIK OK29:58+6:1411:05

Öppen motion 1

2 700 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agnes AsplundJärla Orientering22:248:17
2Ayan LingJönköpings OK32:23+9:5911:59
3Agneta BernboOK Orion35:28+13:0413:08

Öppen motion 3

3 100 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel NiklassonFalköpings AIK OK24:467:59
2Tobias ZipfelFK Vittus30:07+5:219:42
3Martin MagnerfältFalköpings AIK OK30:24+5:389:48
4Louise PihlLunds OK33:13+8:2710:42
5Viktor BergTorsås OK34:37+9:5111:10
6Mats RuneforsVäxjö OK37:05+12:1911:57
7Anna MagnussonKexholms SK38:11+13:2512:19
8Kicki JärvholmVäxjö OK39:01+14:1512:35
9Lena Weiming NybergKinnaströms SK39:27+14:4112:43
10Camilla CarlssonHärlövs IF39:48+15:0212:50
11Ann-Louise AlmyrenFalköpings AIK OK39:52+15:0612:51
12Elisabeth DanielssonVimmerby OK40:21+15:3513:00
13Kerstin LundqvistNybro OK40:48+16:0213:09
14Anna JohanssonLaholms IF OK40:56+16:1013:12
15Ruth LarssonLunds OK42:05+17:1913:34
16Yngve De BourgRonneby OK42:10+17:2413:36
17Eva BlomqvistOK Skogsfalken48:18+23:3215:34
18Kennerth GustafssonOK Virdarna48:48+24:0215:44
19Marianne MånssonRonneby OK57:50+33:0418:39
20Stig SvenssonOK Virdarna1:01:54+37:0819:58
21Jåkern HanssonStigmännen Karlshamns OK1:25:40+1:00:5427:38

Öppen motion 5

3 600 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonas SvenssonOK Skogsfalken26:487:26
2Håkan FranssonRonneby OK27:30+0:427:38
3Jessica ElmerssonOK Bävern35:47+8:599:56
4David JohanssonBredaryds SOK37:26+10:3810:23
5Anton GunnarssonBredaryds SOK37:58+11:1010:32
6Mattias GunnarssonBredaryds SOK38:09+11:2110:35
7Daniel AxelssonMålilla OK39:54+13:0611:05
8Caroline LiljebjörnNybro OK39:59+13:1111:06
9Carl JohanssonBredaryds SOK41:12+14:2411:26
10Stefan JohanssonBredaryds SOK41:26+14:3811:30
11Axel ElmbladBredaryds SOK46:02+19:1412:47
12Filip LindströmBredaryds SOK47:07+20:1913:05
13Helén LjungqvistTolered-Utby Ol-klubb47:34+20:4613:12
14Catrin OlssonTorsås OK47:56+21:0813:18
14Helena SonessonFalköpings AIK OK47:56+21:0813:18
16Berit RuneforsVäxjö OK49:29+22:4113:44
17Ida LindellKalmar OK50:20+23:3213:58
18Sofia NylanderKalmar OK51:54+25:0614:25
19Elin HerrmannFalköpings AIK OK53:47+26:5914:56
20Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK59:26+32:3816:30
21Elin KennerbyVäxjö OK1:04:07+37:1917:48

Öppen motion 6

5 500 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf LundbergKalmar OK45:358:17
2Patrik WåhlinOK Skogsfalken47:48+2:138:41
3Magnus KronmarFK Vittus54:20+8:459:52
4Leif AxelssonMålilla OK1:00:27+14:5210:59
5Håkan AronssonFK Vittus1:02:37+17:0211:23
6Patrik BrorssonTockarps IK1:13:06+27:3113:17
7Helena BuchkovskaMålilla OK2:18:42+1:33:0725:13

Öppen motion 7

3 300 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torgny LindströmRonneby OK21:406:33
2Christer JohanssonEksjö SOK27:49+6:098:25
3Anders PetterssonOK Dacke32:33+10:539:51
4Julia SvenssonBredaryds SOK34:45+13:0510:31
4Stefan SvenssonBredaryds SOK34:45+13:0510:31
6Susanne De BourgRonneby OK35:44+14:0410:49
7Manfred OlejnikSOK Viljan38:05+16:2511:32
8Anne TuressonBredaryds SOK39:06+17:2611:50
9Ronny CarlssonOK Skogsfalken39:16+17:3611:53
10Hans Åke DjurbäckKinnaströms SK42:26+20:4612:51
11Susanne JohannessonRonneby OK42:27+20:4712:51
12Margret KarlssonOK Skogsfalken43:15+21:3513:06
13Per-Ola MelanderStigmännen Karlshamns OK45:21+23:4113:44
14Sussi JonssonRonneby OK47:02+25:2214:15
15Heino OtsKalmar OK47:19+25:3914:20
16Ragnar OlssonRonneby OK47:50+26:1014:29
17Helen NilssonHärlövs IF48:38+26:5814:44
18Jeanette AnderssonOK Dacke51:17+29:3715:32
19Anders AndreassonEmmaboda Verda OK54:00+32:2016:21
20Anders HedinMotala AIF OL54:19+32:3916:27
21Stefan CarlssonFalköpings AIK OK57:00+35:2017:16
22Ulla-Britt KarlssonVäxjö OK57:23+35:4317:23
23Karl-Erik JonassonKalmar OK58:11+36:3117:37
24Olle NilssonStigmännen Karlshamns OK1:01:47+40:0718:43
25Inge ÅkessonStigmännen Karlshamns OK1:04:28+42:4819:32
26Ulla NilssonSOK Viljan1:14:47+53:0722:39
27Gunnar ElfversonKalmar OK1:20:37+58:5724:25

Öppen motion 8

4 300 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan BerglinOK Dacke28:256:36
2Maja AnderssonOK Orion33:22+4:577:45
3Lars NordgrenEksjö SOK34:30+6:058:01
4Albin AnderssonFalkenbergs OK35:10+6:458:10
5Andreas NiemiEmmaboda Verda OK35:51+7:268:20
6Mattias WesterFK Vittus36:01+7:368:22
7Åsa JärvholmFK Vittus36:35+8:108:30
8Ola SvenssonOK Orion37:12+8:478:39
9Peter WilhelmssonOK Dacke38:21+9:568:55
10Louise JohanssonFK Vittus38:50+10:259:01
11Åsa Wadensjö-LeoBredaryds SOK39:09+10:449:06
12Stefan LindströmBredaryds SOK40:21+11:569:23
13Claes NedforsOK Dacke42:12+13:479:48
14Arne AnderssonBredaryds SOK43:04+14:3910:00
15Mats JohanssonBredaryds SOK45:06+16:4110:29
16Lisa ElmbladBredaryds SOK45:14+16:4910:31
17Ulf ArvidssonVäxjö OK45:49+17:2410:39
18Håkan AnderssonOK Dacke46:14+17:4910:45
19Gösta LingeFK Vittus47:22+18:5711:00
20Lisa PetterssonOK Kolmården47:44+19:1911:06
21Magnus OlssonTorsås OK48:39+20:1411:18
22Karolina KarlssonNybro OK48:58+20:3311:23
23Åsa LindströmBredaryds SOK50:11+21:4611:40
24Eva GustafssonFalkenbergs OK51:58+23:3312:05
25Ola NilssonAlvesta SOK53:02+24:3712:20
26Lisa KorallMotala AIF OL54:38+26:1312:42 Ladda ner rutt i gpx-format
27Ann ÖhlinStigmännen Karlshamns OK1:19:33+51:0818:30
28Kristina LandgrenMalmö OK1:21:16+52:5118:53
Magnus JärvholmVäxjö OKdiskvalificerad

Öppen motion 9

7 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan SvenssonBredaryds SOK45:486:06
2Patrik KarlssonIK Hakarpspojkarna46:30+0:426:12
3Fredrik HenrikssonRonneby OK48:15+2:276:26
4Philip PerssonOK Orion50:51+5:036:46
5Jonas PetterssonLessebo OK54:47+8:597:18
6Björn NilssonHärlövs IF56:15+10:277:30
7Per SigvardsonBredaryds SOK58:12+12:247:45
8Amanda HanssonBredaryds SOK1:00:04+14:168:00
9Fredrik ErikssonBredaryds SOK1:00:20+14:328:02
10Hans PerssonAndrarums IF1:09:57+24:099:19
11Emil EricssonBredaryds SOK1:13:14+27:269:45
12Filip TrofastBredaryds SOK1:13:36+27:489:48
13Jonathan MagnussonKexholms SK1:15:18+29:3010:02
14Ari HyvönenKFUM Örebro OK1:23:20+37:3211:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser