Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Sprintcupen, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Sprintcupen
Arrangörsorganisationer: Markbygdens OK / Skene Sim o IS
Datum: tisdag 7 maj 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)

D10

1 030 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Majken BernerMarkbygdens OK15:5315:25
2Linnea HolmMarkbygdens OK16:00+0:0715:32
3Edith WingrenSkene Sim o IS16:09+0:1615:40
4Elsa LindkvistSkene Sim o IS17:52+1:5917:20
5Märta KlassonMarkbygdens OK17:53+2:0017:21
6Nellie LennartssonSkene Sim o IS20:25+4:3219:49
7Astrid FagerlindMarkbygdens OK25:26+9:3324:41
Vanja Hagnestål LundeniusMarkbygdens OKej start

H10

1 030 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Olle BlomqvistMarkbygdens OK8:077:52
2Melwin LennartssonMarkbygdens OK8:35+0:288:20
3Axel FägerstenSkene Sim o IS9:54+1:479:36
4Hjalmar SkogevallSkene Sim o IS11:30+3:2311:09
5Einar GranatMarkbygdens OK13:55+5:4813:30
6August SvedblomMarkbygdens OK16:09+8:0215:40
7Linus NilssonSkene Sim o IS20:22+12:1519:46
Carl JohanssonMarkbygdens OKej start

D12

1 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Annie GustafssonMarkbygdens OK17:1413:34
2Ellen CarlssonMarkbygdens OK17:58+0:4414:08
3Ebba OlofssonMarkbygdens OK18:38+1:2414:40
4Silvia AnderssonMarkbygdens OK18:41+1:2714:42
Elna MartinssonMarkbygdens OKej start

H12

1 270 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Alfred MartinssonMarkbygdens OK10:027:54
2William AskMarkbygdens OK12:46+2:4410:03
3Konrad ArnellMarkbygdens OK15:28+5:2612:10
4Mårten LarssonMarkbygdens OK15:35+5:3312:16

D13-16

1 870 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin BlomqvistMarkbygdens OK13:367:16
2Elsie HäggmarkMarkbygdens OK14:00+0:247:29
3Matilda FagerlindMarkbygdens OK14:22+0:467:40

H13-16

1 870 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel EckhardtMarkbygdens OK11:166:01
2Gustav FagerlindMarkbygdens OK14:06+2:507:32
3Einar SörqvistMarkbygdens OK16:12+4:568:39
4Samuel CarlssonMarkbygdens OK16:33+5:178:51
5Oskar RyhrMarkbygdens OK19:17+8:0110:18
6Albin LindkvistMarkbygdens OK27:28+16:1214:41

D17-

2 060 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erika ÅkessonMarkbygdens OK13:556:45
2Lisa ÅkessonMarkbygdens OK13:57+0:026:46
3Åsa HagnestålMarkbygdens OK14:07+0:126:51
4Rakel MartinssonMarkbygdens OK17:46+3:518:37
5Elena EckhardtMarkbygdens OK18:03+4:088:45
6Ulla RagnarssonMarkbygdens OK22:59+9:0411:09
7Lizkulla PetterssonMarkbygdens OK24:19+10:2411:48
Kristin HanssonMarkbygdens OKej start

H17-

2 060 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Erik ClassonOK Orinto9:194:31
2Johan MarsMarkbygdens OK11:44+2:255:41
3Felix AxelssonMarkbygdens OK12:12+2:535:55
4Niclas EkMarkbygdens OK12:39+3:206:08
5Marcus RagnarssonMarkbygdens OK13:03+3:446:20
6Per-Anders AxelssonMarkbygdens OK13:24+4:056:30
7Carl-Henry AnderssonOK Orinto14:59+5:407:16
8Andreas MartinssonMarkbygdens OK15:46+6:277:39
9Håkan ErikssonOK Räven15:50+6:317:41
10Torbjörn WikströmOK Orinto16:32+7:138:01
11Torgny PetterssonMarkbygdens OK16:43+7:248:06
12Clas BörjessonIK Uven16:45+7:268:07
13David HanssonMarkbygdens OK18:05+8:468:46
14Ronny RagnarssonMarkbygdens OK19:22+10:039:24
15Lars-Olof RönnqvistOK Löftan20:54+11:3510:08
16Håkan SkogumMarkbygdens OK20:59+11:4010:11

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser