Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL
Arrangörsorganisation: Leksands OK
Datum: tisdag 11 juni 2019

H1

4 570 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EngesLeksands OK35:337:46
2Tryggve OttossonVästerbergslagens OL38:51+3:188:30
3Jan LindbergKorsnäs IF OK40:46+5:138:55
4Tommy ErikssonTullinge SK44:06+8:339:38
5Hans AnderssonVästerbergslagens OL44:25+8:529:43
6Jonny BirgerssonGrycksbo IF OK46:36+11:0310:11
7Kjell LidholmIFK Hedemora OK47:12+11:3910:19
8Hans AurellGävle OK50:14+14:4110:59
9Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL54:00+18:2711:48
10Mats HastadFellingsbro GOIF54:19+18:4611:53
11Anders ClaessonIFK Mora OK55:01+19:2812:02
12Mats JönssonKorsnäs IF OK56:56+21:2312:27
13Roger LarssonOK Kåre57:07+21:3412:29
14Anders Stefan VestlundOK Kåre58:58+23:2512:54
15Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK1:10:05+34:3215:20
Ulf HenrikssonKorsnäs IF OKej godkänd

D1

4 570 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin RabeUlriksbergs IK52:0711:24
2Ann-Britt GöranssonAlmby IK58:44+6:3712:51
3Sofie NylanderOK Kåre1:09:25+17:1815:11

H2

3 710 m, 28 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL35:439:37
2H MattiasedbergGagnefs OK37:25+1:4210:05
3Per ElfströmÅrsunda IF37:28+1:4510:05
4Göran EngströmIFK Mora OK38:09+2:2610:16
5Kokkonen LasseLångshyttans AIK OK38:51+3:0810:28
6Roland BergSäterbygdens OK39:31+3:4810:39
7Royne LenngrenIK Jarl Rättvik40:56+5:1311:01
8Håkan RystedtStora Tuna OK40:57+5:1411:02
9John SivarsDalaportens OL41:49+6:0611:16
10Karl JohanssonIFK Hedemora OK42:19+6:3611:24
11Johan JungellKorsnäs IF OK42:23+6:4011:25
12Christer HellströmStora Tuna OK43:06+7:2311:37
13Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK43:45+8:0211:47
14Lars-Tommy AnderssonVästerbergslagens OL44:48+9:0512:04
15Wiklund Per ErikKarlsbyhedens OK45:01+9:1812:08
16Bernt LöfkvistBjursås OK45:44+10:0112:19
17Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK46:20+10:3712:29
18Nils BoremyrKvarnsvedens GOIF OK46:47+11:0412:36
19Tryggve OttossonKorsnäs IF OK47:12+11:2912:43
20Karl MatschOK Kåre48:48+13:0513:09
21Leif ÅkerblomStora Tuna OK49:24+13:4113:18
22Harry EnbergVästerbergslagens OL50:26+14:4313:35
23Mats Olov ThomsonOK Kåre51:24+15:4113:51
24Hans CarlssonBjursås OK51:40+15:5713:55
25Mats MårtenssonStora Tuna OK1:07:30+31:4718:11
26Nils-Erik HjelmerVandrarringen1:16:48+41:0520:42
Bo Artur DahlströmSmedjebackens OKej godkänd
Westman LennartKlubblösutgått

D2

3 710 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Maria EngbergKorsnäs IF OK41:3011:11
2Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF44:41+3:1112:02
3Monica GustavssonIK Jarl Rättvik44:53+3:2312:05
4Inger MattssonVästerbergslagens OL47:19+5:4912:45

H3

3 230 m, 54 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Matts EngvallBodens Bandyklubb OS30:269:25
2Jan LundOK Kåre33:28+3:0210:21
3Ingemar LindIFK Mora OK34:32+4:0610:41
4Rokka ViljoLångshyttans AIK OK36:03+5:3711:09
5Yngve KarlssonIFK Mora OK36:13+5:4711:12
6Jan Olof DahlströmBjursås OK36:19+5:5311:14
7Hans NordströmOK Kåre36:28+6:0211:17
8Yngve FrostIFK Mora OK36:37+6:1111:20
9Mattson KurtIFK Djura38:19+7:5311:51
10Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK38:20+7:5411:52
11Danielsson Lars ErikInsjöns IF OK39:06+8:4012:06
12Per EdénOK Kåre39:28+9:0212:13
13Olle JohanssonIFK Hedemora OK39:39+9:1312:16
14Stig ÖstKorsnäs IF OK39:54+9:2812:21
15Jan DelbomDomnarvets GOIF39:56+9:3012:21
16Andersson OlleIFK Mora OK40:16+9:5012:27
17Jan HultHofors OK41:05+10:3912:43
18Gunnar LöfkvistBjursås OK41:36+11:1012:52
19Sten BlomkvistVästerbergslagens OL41:38+11:1212:53
20Lars-Erik CederlöfIFK Mora OK42:11+11:4513:03
21Ingemar NygrenÅrsunda IF43:22+12:5613:25
22Sven Gustav DahlbergIK Jarl Rättvik43:30+13:0413:28
23Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK43:48+13:2213:33
24Lars-B LarssonOK Tyr43:55+13:2913:35
25Kruskopf HansKorsnäs IF OK44:15+13:4913:41
26Hedbom TorstenOK Kåre44:21+13:5513:43
27Leif BjörkmanDalaportens OL44:50+14:2413:52
28Svante NyströmVästerbergslagens OL45:10+14:4413:59
29Anders EklundStora Tuna OK45:35+15:0914:06
30Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo45:44+15:1814:09
31Stanley HolmerIFK Mora OK48:00+17:3414:51
32Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF48:25+17:5914:59
33Sundin SrenOK Kåre49:36+19:1015:21
34Per WestmanAvesta OK49:46+19:2015:24
35Tommy WrahmeIFK Mora OK50:23+19:5715:35
36Folke NyströmVästerbergslagens OL52:02+21:3616:06
37Mats OlssonKvarnsvedens GOIF OK52:17+21:5116:11
38Anders KallesKvarnsvedens GOIF OK52:50+22:2416:21
39Lars KarlssonDalaportens OL54:09+23:4316:45
40Lars KällgrenDomnarvets GOIF54:27+24:0116:51
41Bengt KammerlandOK Milan55:19+24:5317:07
42Bengt HolmIFK Mora OK55:22+24:5617:08
43Ale ThorslingKungsgårdens SK55:51+25:2517:17
44Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF56:24+25:5817:27
45Hans GruddStora Tuna OK57:20+26:5417:45
46Lennart VessbergAvesta OK58:08+27:4217:59
47Roland ForsblomKungsgårdens SK58:39+28:1318:09
48Erik SvenssonKorsnäs IF OK59:37+29:1118:27
49Johan ErikssonGrangärde OK1:02:46+32:2019:25
50Lars-Olov AnderssonSigtuna OK1:03:07+32:4119:32
51Östen AnderssonVästerbergslagens OL1:12:51+42:2522:33
52Hans L AnderssonVästerbergslagens OL1:24:31+54:0526:09
Rolf BjärudVästerbergslagens OLej godkänd
Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OKutgått

D3

3 230 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lena LeanderssonÄlvdalens IF OK38:1811:51
2Maud NilssonHJS-Vansbro OK41:08+2:5012:44
3Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF42:10+3:5213:03
4Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL42:41+4:2313:12
5Danielsson MarianneInsjönsOK43:04+4:4613:20
6Monica HolmIFK Mora OK45:49+7:3114:11
7Siv StamSäterbygdens OK46:33+8:1514:24
8Solweig PalmAvesta OK46:43+8:2514:27
8Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL46:43+8:2514:27
10Britt Marie PersIK Jarl Rättvik52:44+14:2616:19
11Maj HedIK Jarl Rättvik57:05+18:4717:40
12Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK1:12:22+34:0422:24
Inger LöfgrenStora Tuna OKej godkänd
Margareta LöfkvistBjursås OKutgått
Eva HalvarsonOK Kåreutgått

H4

2 170 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Stig-Olof StålAvesta OK27:3212:41
2Åke SundbergFagersta OK27:57+0:2512:52
3Lars MoranderIFK Mora OK32:06+4:3414:47
4Bo DanmoDomnarvets GOIF33:00+5:2815:12
5Berglund EinarRembo IK35:26+7:5416:19
5Bengt LockBjursås OK35:26+7:5416:19
7Erik LindbergKorsnäs IF OK35:55+8:2316:33
8Ingmar NykvistRembo IK36:20+8:4816:44
9Alvar JönssonHofors OK37:16+9:4417:10
10Bore NybergSäterbygdens OK38:01+10:2917:31
11Tore SöderstenIFK Mora OK38:56+11:2417:56
12Lasse BackIFK Mora OK39:43+12:1118:18
13Kjell PerssonKorsnäs IF OK41:47+14:1519:15
14Jan HedIK Jarl Rättvik42:18+14:4619:29
15Sten BergmanKorsnäs IF OK42:36+15:0419:37
16Ingemar JohanssonIFK Hedemora OK44:02+16:3020:17
17Jan Olof HedbergGagnefs OK44:40+17:0820:35
18Stig BleckurKorsnäs IF OK46:05+18:3321:14
19Gert RudolphBjursås OK54:02+26:3024:54
Kjell WennergrundJärbo OKej godkänd

D4

2 170 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Hindbers GunvorSt Tuna Ok26:3012:12
2Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK27:59+1:2912:53
3Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL28:58+2:2813:20
4Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL29:59+3:2913:49
5Siv HasselgrundBjursås OK33:16+6:4615:19
6Lillemor RystedtStora Tuna OK36:24+9:5416:46
7Meit KruskopfKorsnäs IF OK36:36+10:0616:51
8Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF37:01+10:3117:03
9Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo37:08+10:3817:06
10Kerstin ErikssonOK Kåre38:43+12:1317:50
11Birgitta WestmanAvesta OK39:27+12:5718:10
12Anita CarlssonBjursås OK40:11+13:4118:31
13Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK40:23+13:5318:36
14Nyström GunvorSt Tuna Ok42:28+15:5819:34
15Anna MattssonInsjöns IF OK42:55+16:2519:46
16Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik45:06+18:3620:47
17Eva GrenmyrOK Nipan45:52+19:2221:08
18Irma BjärudVästerbergslagens OL45:58+19:2821:10
19Gunilla WiklundStora Tuna OK49:27+22:5722:47
20Stenback StinaOK Kåre1:00:53+34:2328:03
Viveka JohanssonSäterbygdens OKej godkänd

H5

1 720 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henning WaltgårdDomnarvets GOIF43:1325:07
2Hans BohlinIFK Mora OK46:31+3:1827:02
3Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL47:41+4:2827:43
4Per Åke PerssonVästerbergslagens OL1:02:49+19:3636:31
Morsell LarsSödertälje-Nykvarn OFej godkänd

D5

1 720 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla NykvistRembo IK36:5621:28
2Karin SundströmKvarnsvedens GOIF OK42:26+5:3024:40
3Laila NygrenSäterbygdens OK42:53+5:5724:55
4Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK43:30+6:3425:17
5Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK59:51+22:5534:47
6Gunilla EsbjörnLeksands OK1:46:13+1:09:171:01:45
7Barbro TegmarkDomnarvets GOIF1:46:35+1:09:391:01:58
Kerstin MelinLeksands OKutgått

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser