Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Västerbottens 3 Dagars 7-9 Juni 2019. Lövånger/Bjuröklubb, etapp 3

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Västerbottens 3 Dagars 7-9 Juni 2019. Lövånger/Bjuröklubb
Arrangörsorganisationer: Långvikens OK / Skellefteå OK
Datum: fredag 7 juni 2019 - söndag 9 juni 2019

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21 Elit

4 970 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Isabel SalénIFK Mora OK38:107:40
2Evelina WickbomVittjärvs IK40:28+2:188:08
3Klara YngvessonUmeå OK41:04+2:548:15
4Linda LindkvistLeksands OK41:44+3:348:23
5Lisa CarlssonOK Linné42:32+4:228:33
6Helena ForsbergSkogslöparna42:44+4:348:35
7Johanna SjölundSundsvalls OK44:30+6:208:57
8Susanne RutqvistIFK Umeå50:08+11:5810:05
Elin VikströmPiteå IF Orienteringsklubbej godkänd

H21 Elit

5 370 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof SkoglundKils OK34:416:27
2Rasmus WickbomBergnäsets AIK36:07+1:266:43
3Gustav SparrevikIK Hakarpspojkarna36:30+1:496:47
4Joel SjölanderIFK Umeå36:45+2:046:50
5Simon ErikssonUmeå OK37:32+2:516:59
6Erik BlomgrenStora Tuna OK38:04+3:237:05
7Albin BjörnuddIFK Umeå39:31+4:507:21
8Jörgen JohanssonSkellefteå OK41:40+6:597:45
9Mikael LindmarkSkellefteå OK41:51+7:107:47
10Simon WallerIFK Umeå42:27+7:467:54
11Martin ÅkerlundSkellefteå OK42:31+7:507:55
12Mattias JohanssonUmeå OK46:10+11:298:35
13Henrik PerssonUmeå OK46:14+11:338:36
14Isak ForsbergHögåkers OK46:30+11:498:39
15Nils HenrikssonBergnäsets AIK50:25+15:449:23
16Claes LundströmSkellefteå OK52:56+18:159:51
17Martin HolmbergBergnäsets AIK1:16:11+41:3014:11

D18 Elit

4 170 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna AasaOK Renen39:249:26
2Thea WennbergSkellefteå OK39:47+0:239:32
3Magdalena NilssonHögåkers OK43:45+4:2110:29
4Ester LaudonUmeå OK50:25+11:0112:05
5Sanna ÖhmanSkellefteå OK52:31+13:0712:35
Emmie LindbäckOK Renenej godkänd

H18 Elit

4 970 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias SnellOK Renen36:477:24
2Isak ErikssonOK Nolaskogsarna42:16+5:298:30
3Petter KajokSkellefteå OK1:16:19+39:3215:21
4Ferdinand RönngrenSkellefteå OK1:26:04+49:1717:19
Jakob NilssonUmeå OKej godkänd

D16

3 440 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin ForsgrenOK Nolaskogsarna29:578:42
2Lea EdvardssonUmeå OK31:28+1:319:08
3Nora EngströmOK Nolaskogsarna35:11+5:1410:13
4Klara KivijärviOK Renen35:44+5:4710:23
5Evelina NilssonHögåkers OK36:01+6:0410:28
6Nora WesterlundOK Nolaskogsarna36:04+6:0710:29
7Matilda AasaOK Renen39:38+9:4111:31
8Linn WennbergSkellefteå OK40:10+10:1311:40
9Emilia JohanssonOK Nolaskogsarna43:45+13:4812:43
10Hilja BerggrundUmeå OK44:36+14:3912:57
11Hildur StenlundSkellefteå OK50:23+20:2614:38

H16

3 790 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rasmus ErikssonUmeå OK26:397:01
2Oskar ÅdahlUmeå OK28:11+1:327:26
3Jesper RamebäckUmeå OK28:29+1:507:30
4Isak LundholmUmeå OK29:35+2:567:48
5Simon MarkströmOK Renen31:02+4:238:11
6Marcus NilssonSkogslöparna32:10+5:318:29
7Max StigenlövHögåkers OK32:53+6:148:40
8Elias LanttoUmeå OK33:00+6:218:42
9Svante SirviöUmeå OK37:40+11:019:56
10Jonatan HälldalSkogslöparna38:07+11:2810:03
11Arvid JonssonRobertsfors IK42:25+15:4611:11
12Andreas SvenssonSK Björnen53:10+26:3114:01
13Oskar ErikssonOK Renen58:52+32:1315:31
Oskar IngvarssonOK Renenej start
Arvid Feil LindmarkSkellefteå OKej start

D16 Kort

3 050 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emilia WickbomVittjärvs IK44:1514:30

D14

3 050 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tyra LarssonIFK Umeå24:298:01
2Maja LundholmUmeå OK25:56+1:278:30
3Tuva SirviöUmeå OK26:41+2:128:44
4Alice RytterstedtSkogslöparna28:32+4:039:21
5Vilja ÅkerlundSkellefteå OK31:53+7:2410:27
6Saga RydbergUmeå OK32:06+7:3710:31
7Emma ForsgrenOK Nolaskogsarna38:07+13:3812:29
8Ellen WesterlundOK Nolaskogsarna38:23+13:5412:35
9Nora KäckUmeå OK38:38+14:0912:40
10Alva PerboSkogslöparna38:46+14:1712:42
11Ebba SamuelssonUmeå OK39:55+15:2613:05
12Elina Lingbro DömstedtUmeå OK40:50+16:2113:23
13Tua RönnlundIFK Umeå41:58+17:2913:45
14Hilma VikströmUmeå OK42:48+18:1914:01
15Ella LindmarkRobertsfors IK45:46+21:1715:00
16Julina NyströmOK Nolaskogsarna49:54+25:2516:21
Emmy KärrlanderUmedalens IFej start
Liv PaulerSkogslöparnaej start
Emma HasselströmOK Renenej start

H14

3 050 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Liam HälldalSkogslöparna21:437:07
2Otto TimbyUmeå OK23:01+1:187:32
3Arvid IngvarssonOK Renen23:50+2:077:48
4Eric HasselströmOK Renen24:31+2:488:02
5Linus NordinOK Renen28:24+6:419:18
6Emil SehlstedtIFK Umeå28:55+7:129:28
7Max ErikssonSkellefteå OK31:12+9:2910:13
8Adrian WidmarkUmeå OK37:36+15:5312:19
9Seth NordinLycksele IF48:46+27:0315:59
10Edvard SvenssonSK Björnen52:19+30:3617:09
Milan LundbergSkellefteå OKej godkänd
Vigon BerggrundUmeå OKej start

H14 Kort

2 560 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vide JacobssonSkellefteå OK24:489:41

D12

2 560 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Signe ForsbergSkogslöparna18:087:05
2Tindra RytterstedtSkogslöparna19:25+1:177:35
3Märta ÖstbergUmeå OK21:50+3:428:31
4Lia ErikssonSkellefteå OK23:03+4:559:00
5Tova HolmbergBergnäsets AIK24:01+5:539:22
6Delisia NyströmOK Nolaskogsarna29:05+10:5711:21
7Tyra OlssonSkellefteå OK34:03+15:5513:18
8Felicia Aspnäs FermSidensjö IK35:47+17:3913:58
9Alice StigenlövHögåkers OK54:17+36:0921:12
Ida PaulerSkogslöparnaej start

H12

2 560 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Edvin JohanssonVäsby OK17:356:52
2Axel SamuelssonUmeå OK17:37+0:026:52
3Olle SehlstedtIFK Umeå19:12+1:377:30
4Viggo JohanssonSkellefteå OK19:26+1:517:35
5Axel LarssonIFK Umeå20:34+2:598:02
6Martin NilssonSkogslöparna21:00+3:258:12
7Frans PerssonSkellefteå OK21:26+3:518:22
8Alfred GidlundUmeå OK22:12+4:378:40
9Ivar GranholmSundsvalls OK23:06+5:319:01
10Hugo DanielssonLycksele IF23:10+5:359:02
11Lukas ErikssonUmeå OK23:30+5:559:10
12Felix NordénUmeå OK24:03+6:289:23
13Isak JohanssonUmeå OK24:25+6:509:32
14Oskar JonssonRobertsfors IK25:20+7:459:53
15Manfred NordinLycksele IF26:11+8:3610:13
16Emil SöderlundSkellefteå OK28:00+10:2510:56
17Arvid NordinLycksele IF28:55+11:2011:17
18Olle LundbergIFK Umeå29:33+11:5811:32
19Elis LundbergIFK Umeå30:38+13:0311:57
20Jonathan Eriksson JonssonSkellefteå OK34:44+17:0913:34
21Valter VikströmUmeå OK52:50+35:1520:38

D12 Kort

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma PerboSkogslöparna43:5118:16
Torunn OtterbjörkUmeå OKej start

H12 Kort

2 400 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Melker ErikssonLycksele IF17:437:22 Ladda ner rutt i gpx-format

D10

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma KuokkanenOK Renen18:557:52
2Melinda ErikssonLycksele IF19:47+0:528:14
3Irma IngvarssonOK Renen20:36+1:418:35
4Irma BjurdammRobertsfors IK20:41+1:468:37
5Rut OlssonSkellefteå OK24:29+5:3410:12
6Susanne JakobssonSK Björnen25:56+7:0110:48
7Greta SöderlundSkellefteå OK27:51+8:5611:36
8Elena KäckUmeå OK36:12+17:1715:05

H10

2 400 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ted LindmarkRobertsfors IK15:496:35
2Ossian NordinLycksele IF16:51+1:027:01
3Tobias OpelSundsvalls OK16:54+1:057:02
4Arvid EngströmRobertsfors IK17:47+1:587:24
5Ture ForsbergSkogslöparna19:54+4:058:17
6Malte EngströmRobertsfors IK20:08+4:198:23
7Hugo RydbergUmeå OK21:19+5:308:52
8Love JohanssonSkellefteå OK22:19+6:309:17
9Hampus DanielssonLycksele IF22:55+7:069:32
10Sixten RönnblomSkellefteå OK23:19+7:309:42
11Max NordénUmeå OK23:20+7:319:43
12Holger StenbergSkellefteå OK23:23+7:349:44
13Neo BrokersSK Björnen23:55+8:069:57
14Ruben StenlundSkellefteå OK28:02+12:1311:40
15Knut HolmbergBergnäsets AIK29:33+13:4412:18
16Filip Aspnäs FärmSidensjö IK33:32+17:4313:58

D35

3 620 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida JonssonSkellefteå OK41:3011:27

H35

4 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pontus GustafssonBoxholm-Mjölby OL38:199:29

D40

3 730 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Cecilia RydbergUmeå OK31:558:33
2Kerstin LarssonIFK Umeå33:23+1:288:56
3Catrin IngvarssonOK Renen33:41+1:469:01
4Anna Karin NilssonUmeå OK35:38+3:439:33
5Elisabeth FriesUmeå OK36:26+4:319:46
6Elin SvenssonSundsvalls OK36:44+4:499:50
7Camilla SjöbergIFK Umeå37:22+5:2710:01
8Monika WesterlundOK Nolaskogsarna38:46+6:5110:23
9Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb39:46+7:5110:39
10Malin LindmarkRobertsfors IK39:50+7:5510:40
11Åsa BäckstrandUmeå OK42:27+10:3211:22
12Sofia LundbergOK Renen44:10+12:1511:50
13Ann-Sofie JohanssonUmeå OK44:55+13:0012:02
14Emma LundholmUmeå OK51:40+19:4513:51
15Marlene HälldalSkogslöparna52:43+20:4814:07
Åsa PaulerSkogslöparnaej start

H40

4 700 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan RydbergUmeå OK34:387:22
2Erik OlssonOK Renen35:27+0:497:32
3Jonas HälldalSkogslöparna36:07+1:297:41
4Thomas JohanssonOK Renen37:34+2:567:59
5Simon NilssonUmeå OK38:15+3:378:08
6Jonas LundbergOK Renen38:38+4:008:13
7Janis BrokersSK Björnen42:58+8:209:08
8Andreas LundholmUmeå OK43:02+8:249:09
9Jan HäggrotOK Renen45:15+10:379:37
10Per EngströmRobertsfors IK45:58+11:209:46
10Mattias BerggrundUmeå OK45:58+11:209:46
12Niklas NyströmOK Nolaskogsarna46:08+11:309:48
13Jörgen IngvarssonOK Renen50:50+16:1210:48
14Johan DanielssonLycksele IF54:46+20:0811:39
Börje PaulerSkogslöparnaej start

D45

3 170 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jenny RönnlundStöcksjö IS36:2111:28
2Kati RemesOK Renen45:06+8:4514:13

H45

4 040 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias LindmarkRobertsfors IK31:257:46
2Per RönnlundIFK Umeå33:41+2:168:20
3Oskar ForsbergSkogslöparna33:45+2:208:21
4Mathias WesterlundOK Nolaskogsarna38:02+6:379:24
5Fredrik LundströmOK Renen40:04+8:399:55
6Patrik WennbergSkellefteå OK44:11+12:4610:56
7Martin HasselströmOK Renen45:33+14:0811:16
8Niklas TimbyUmeå OK52:52+21:2713:05
Tobias SöderlundSkellefteå OKej godkänd

D50

3 170 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helena KönigssonRobertsfors IK36:0911:24
2Anna-Lena LindströmOK Nolaskogsarna45:15+9:0614:16
3Anneli WickbomVittjärvs IK54:07+17:5817:04
4Marita SöderlindÖrnsköldsviks OK1:04:15+28:0620:16
5Chatarina KarlssonUmeå OK1:09:46+33:3722:00

H50

4 040 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jörgen NylénOK Nolaskogsarna34:218:30
2Rune LindströmOK Nolaskogsarna34:33+0:128:33
3Stefan KärrlanderUmedalens IF39:47+5:269:50
4Tomas PerssonSkellefteå OK42:03+7:4210:24
5Clas EngströmOK Nolaskogsarna42:17+7:5610:27
6Alf BergmanOK Renen44:43+10:2211:04
7Anders NordinOK Renen44:56+10:3511:07
8Mikael NilssonSkogslöparna49:28+15:0712:14
9Mikael KivijärviOK Renen49:54+15:3312:21
10Hjalmar LaudonVännäs OK52:08+17:4712:54
11Göran KarlssonPiteå IF Orienteringsklubb52:42+18:2113:02
12Thomas BjörnuddVännäs OK54:08+19:4713:23
13Krister RosendahlOK Renen57:00+22:3914:06
14Sven StigenlövHögåkers OK58:44+24:2314:32
Mats DruggeVittjärvs IKej start
Mats GustafssonSkellefteå OKåterbud

D55

3 170 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Agneta FriesUmeå OK34:1010:46
2Cecilia HenfridssonUmeå OK35:45+1:3511:16
3Cecilia OlssonUmeå OK46:39+12:2914:42 Ladda ner rutt i gpx-format

H55

3 730 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Marcus ErikssonVK Uvarna31:008:18
2Pär NorènVännäs OK31:32+0:328:27
3Lars PalmqvistJärfälla OK32:34+1:348:43
4Frans WickbomI 19 IF33:04+2:048:51
5Ingvar IsakssonSeskarö IF33:43+2:439:02
6Mikael YngvessonRobertsfors IK35:04+4:049:24
7Ulf SkoglundKils OK36:01+5:019:39
8Ahti AasaÖvertorneå IF38:37+7:3710:21
9Sven ÖrnerlingOK Renen51:50+20:5013:53
10Ove PerssonUmeå OK1:03:06+32:0616:55
Vesa SärkiojaUmeå OKej godkänd

D60

3 040 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva WalheimRobertsfors IK32:5910:50
2Inger VennbergOK Renen35:30+2:3111:40
3Ingela JohanssonUmeå OK38:23+5:2412:37
4Katarina KvickSkogslöparna38:31+5:3212:40
5Lena SjöströmUmeå OK41:29+8:3013:38
6Angela NilssonSkellefteå OK42:07+9:0813:51
Brita NilssonOK Linnéej start

H60

3 620 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats WalheimRobertsfors IK28:477:57
2Clas FriesUmeå OK29:11+0:248:03
3Tore ErikssonArvidsjaurs OK41:11+12:2411:22

D65

3 040 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Irene DanielssonPiteå IF Orienteringsklubb53:1017:29

H65

3 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans CarlssonSkellefteå OK36:029:57
2Jan LindgrenOK Södertörn38:45+2:4310:42
3Mats SandewallUmeå OK40:00+3:5811:02
4Torbjörn LundbergPiteå IF Orienteringsklubb40:36+4:3411:12
5Anders WindlingHärnösands OK40:58+4:5611:19
6Erik HallgrenFinspångs SOK42:47+6:4511:49
7Bengt JohanssonOK Skogshjortarna46:44+10:4212:54
8Håkan ErikssonUmeå OK1:03:28+27:2617:31
Tore HögnäsIF Braheej start
Tore HögnäsIF Braheej start

D70

2 560 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Eva FeilSkellefteå OK37:2814:38
2Gunilla RosénStöcksjö IS38:24+0:5615:00
3Lena StenbergIFK Umeå41:26+3:5816:11
4Britt-marie JohanssonStöcksjö IS46:39+9:1118:13
Lena LindmarkRobertsfors IKej godkänd

H70

3 040 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Torbjörn YttergrenStöcksjö IS32:2610:40
2Berndt StenbergIFK Umeå32:29+0:0310:41
3Conny LagerskogArvidsjaurs OK36:39+4:1312:03
4Sven KäckSol Tranås37:51+5:2512:27
5Karl-Henrik LindmarkRobertsfors IK39:28+7:0212:58
6Stig BlidefalkOK Nipan41:44+9:1813:43
7Hans NygrenBolidens SK48:13+15:4715:51
8Olle RosénStöcksjö IS52:12+19:4617:10
Clas-Göran LundBodens Bandyklubb OSej start
Signar ErikssonStöcksjö ISej start

D75

2 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann PerssonPiteå IF Orienteringsklubb43:3317:00
2Lena TimnerUmeå OK1:13:41+30:0828:46
Barbro LundqvistArvidsjaurs OKej godkänd

H75

2 560 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1S O VikströmSkellefteå OK32:1012:33
2Roland LundqvistArvidsjaurs OK33:01+0:5112:53
3Bo JonssonBolidens SK42:25+10:1516:34

H80

2 560 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Thorsten JohanssonLångvikens OKej start

Inskolning

1 490 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle WindlingSkellefteå OK14:169:34
2Elsa GranlundOK Renen22:41+8:2515:13
3Klemens OpelSundsvalls OK26:08+11:5217:32

U1

1 490 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lora BrokersSK Björnen19:2112:59
2Adelia NordinLycksele IF25:19+5:5816:59
3Tyra RudälvLångvikens OK26:17+6:5617:38
4Vera RudälvLångvikens OK27:11+7:5018:14
5Dagny KvevlanderIFK Umeå28:52+9:3119:22
Anton EdvardssonUmeå OKej start

U2

2 400 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David GidlundUmeå OK18:257:40
2Ingrid ÖstbergUmeå OK18:47+0:227:49
3Siri EdvardssonUmeå OK23:47+5:229:54
4Ellen WindlingSkellefteå OK24:49+6:2410:20
5Arvid NilssonUmeå OK25:02+6:3710:25
6Kajsa HolmströmIFK Anderstorp28:45+10:2011:58
7Lovisa NilssonHögåkers OK50:18+31:5320:57
8Elsa VikströmUmeå OK51:35+33:1021:29

Öppen 1

2 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stefan FriesUmeå OK31:4413:13
2Linn JakobssonSK Björnen34:04+2:2014:11
3Mirai KvevlanderIFK Umeå34:49+3:0514:30
4Gun-Britt ForsströmUmeå OK42:37+10:5317:45
5Kajsa SandewallUmeå OK48:18+16:3420:07

Öppen 3

2 560 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid HedmanSkellefteå OK23:069:01
2Linus OpelSundsvalls OK25:24+2:189:55
3Stefan NordinLycksele IF25:34+2:289:59
4Erika GällerstedtUmeå OK26:08+3:0210:12
5Cornelia HörnquistÖrnsköldsviks OK29:55+6:4911:41
6Mia-Lena HolmströmRobertsfors IK31:22+8:1612:15
7Lisa BjurdammRobertsfors IK31:23+8:1712:15
7Karin IdhultRobertsfors IK31:23+8:1712:15
9Anna JakobssonSK Björnen38:51+15:4515:10
10Laila NoppaUmeå OK41:26+18:2016:11
11Jenny NordenUmeå OK52:55+29:4920:40
12Camilla AnderssonOK Nolaskogsarna53:04+29:5820:43
13Gunnar TimnerUmeå OK58:20+35:1422:47
14Irene KäckSol Tranås59:42+36:3623:19
15Evy AnderssonKlubblös1:01:27+38:2124:00
16Lasse AnderssonKlubblös1:01:36+38:3024:03
17Dalia Al-HayaliKlubblös1:11:50+48:4428:03
Nicklas ErikssonLycksele IFej start
Tove KajokSkellefteå OKej start
Roger PerboSkogslöparnaej start

Öppen 5

3 050 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik JonssonRobertsfors IK27:479:06
2Johan FermSidensjö IK31:06+3:1910:11
3Mats LanttoUmeå OK38:33+10:4612:38
4Minna KuokkanenOK Renen39:08+11:2112:49
5Olavi NieminenOK Nipan39:17+11:3012:52
6Ulrica AspnäsSidensjö IK40:15+12:2813:11
7Anne OpelSundsvalls OK41:46+13:5913:41
8Maria DanielssonLycksele IF43:21+15:3414:12
9Petra KäckUmeå OK44:09+16:2214:28
10Beatrice AlmÖrnsköldsviks OK45:53+18:0615:02
11Jennie ErikssonLycksele IF46:08+18:2115:07
12Kristina PerboSkogslöparna46:26+18:3915:13
13Lars-Åke SvenssonSK Björnen50:58+23:1116:42
14Dan EdvardssonUmeå OK51:18+23:3116:49
15Niklas BurlinSkellefteå OK53:25+25:3817:30
16Monika WindlingSkellefteå OK53:31+25:4417:32
17Maria KarlssonPiteå IF55:09+27:2218:04
18Annika VikströmUmeå OK59:19+31:3219:26
19Åsa OlssonSkellefteå OK1:02:48+35:0120:35
20Stina LindmarkRobertsfors IK1:04:25+36:3821:07
21Susanne BylundSkogslöparna1:11:42+43:5523:30
Marie JohanssonHögåkers OKej godkänd
Maria VredinIFK Umeåej godkänd
Anna LundbergSkellefteå OKej start
Niklas NyströmOK Nolaskogsarnaej start
Annika SvenssonSK Björnenej start

Öppen 6

4 160 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josef OckukKlubblös52:5212:42
2Tove HägglundUmeå OK57:44+4:5213:52
3Yngve ÖstbergUmeå OK57:55+5:0313:55
4Fredrik OlssonSkellefteå OK1:00:52+8:0014:37
5Lina SamuelssonUmeå OK1:04:35+11:4315:31
6Sara Ahlman ÅdahlUmeå OK1:08:40+15:4816:30
7Linda BrynolfssonUmeå OK1:15:33+22:4118:09

Öppen 7

3 040 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Louise RamebäckUmeå OK30:3310:02
2Stefan SehlstedtIFK Umeå35:19+4:4611:37
3Mikael LarssonIFK Umeå35:33+5:0011:41
4Bert ErikssonUmeå OK37:49+7:1612:26
5Anna NieminenOK Nipan39:30+8:5712:59
6Ulrika ÅkesdotterSK Björnen40:03+9:3013:10
7Agneta HolmgrenBergnäsets AIK41:45+11:1213:44
8Fredrik HolmgrenBergnäsets AIK41:55+11:2213:47
9Maria HolmbergBergnäsets AIK45:20+14:4714:54
10Peter EklindSkellefteå OK48:40+18:0716:00
11Per-Olav FängmarkIFK Umeå51:00+20:2716:46
12Charlotte BlomqvistOK Nolaskogsarna52:00+21:2717:06
13Kjell HenrikssonSeskarö IF52:50+22:1717:22
14Anneli BäckströmHögåkers OK53:21+22:4817:32
15Ulf GranlundLångvikens OK57:38+27:0518:57
16Kristina KivijärviOK Renen1:02:54+32:2120:41
Marcus CarlssonUmeå OKej godkänd
Jarl SvenssonSkellefteå OKej godkänd
Lars ÅbergUmeå OKej godkänd

Öppen 8

4 700 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan SvedeliusIFK Umeå35:137:29
2Martin WindlingSkellefteå OK37:18+2:057:56
3Per StenbergIFK Umeå41:23+6:108:48
4Anders LidmanOK Renen42:11+6:588:58
5Daniel GranlundOK Renen42:13+7:008:58
6Thomas HägglundUmeå OK45:08+9:559:36
7Mats WållbergVännäs OK45:43+10:309:43
8Ulf RudälvLångvikens OK47:09+11:5610:01
9Tomas NordinLycksele IF49:36+14:2310:33
10Anders HedinGävle OK51:59+16:4611:03
11Sverker RytterstedtSkogslöparna53:13+18:0011:19
12Andreas GällerstedtUmeå OK59:21+24:0812:37
13Jonas NilssonUmeå OK1:04:50+29:3713:47
14Roland VikströmUmeå OK1:09:22+34:0914:45
15Robert WidmarkUmeå OK1:09:42+34:2914:49
16Kristina NilssonIFK Umeå1:18:46+43:3316:45

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser