Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Gränsjakten i Strömstad, etapp 1

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Gränsjakten i Strömstad
Arrangörsorganisation: Idefjordens SK
Datum: måndag 9 juli 2012 - onsdag 11 juli 2012

Etapp 1Etapp 2Etapp 2 (totalt)Etapp 3Etapp 3 (totalt)

D21

3 940 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ida Marie Næss BjørgulHalden SK34:328:45
2Linda TakeOK Tyr39:37+5:0510:03
3Gry GranstedtHalden SK41:23+6:5110:30
4Julia OhlssonUddevalla OK44:26+9:5411:16
5Guro BryggenHalden SK45:19+10:4711:30
6Fredrikke Nohr MothNTNUI48:16+13:4412:15
7Caroline WilboisGöteborgs SK51:27+16:5513:03
8Sofia SjögrenOK Kullingshof54:09+19:3713:44
9Heidi StoksethHalden SK55:03+20:3113:58
10Ulrika LindstamGöteborg-Majorna OK58:56+24:2414:57
11Elin LundqvistKils OK1:04:19+29:4716:19
12Julie Hilland AndersenNTNUI1:07:00+32:2817:00
13Evelina EricssonSöders-Tyresö1:21:20+46:4820:38
14Madelén AnerönnIK Uven1:42:35+1:08:0326:02
Rikke Skyttersæt IversenHeming Orienteringej godkänd

H21

4 560 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats DahlénKristiansand OK33:017:14
2Oskar DanielsAttunda OK34:35+1:347:35
3Martin VisterJärla Orientering34:47+1:467:37
4Espen FiskumNTNUI35:27+2:267:46
5Karl LevinSävedalens AIK35:31+2:307:47
6Øyvind StoksethHalden SK36:02+3:017:54
7Love BerzellAttunda OK36:35+3:348:01
8Kjetil BjørloHalden SK36:39+3:388:02
9Kenneth BuchHalden SK37:09+4:088:08
10Henrik LaasIFK Göteborg37:29+4:288:13
11Jesper SjögrenOK Kullingshof37:38+4:378:15
12Johan HellmanVänersborgs SK38:06+5:058:21
13Erik LindIFK Umeå38:32+5:318:27
14Assar HellströmOK Ravinen38:57+5:568:32
15Henrik LundgrenSävedalens AIK39:05+6:048:34
16Johan WikströmOK Tyr39:12+6:118:35
17David GottfridssonLillomarka OL39:52+6:518:44
17Martin LarboIFK Lidingös Skid o OK39:52+6:518:44
19Daniel BrohedeOK Älgen40:19+7:188:50
20Tommy AnderssonVänersborgs SK40:31+7:308:53
21Jonatan LarssonUddevalla OK40:56+7:558:58
22Victor FlingmarkUddevalla OK41:21+8:209:04
23Hans LundgrenIK Hakarpspojkarna42:05+9:049:13
24Antti VeijalainenPaimion Rasti42:20+9:199:17
25Dima KrukovHalden SK42:40+9:399:21
26Espen JakobsenNTNUI43:18+10:179:29
27Fredrik NormanLeksands OK44:47+11:469:49
28Tor Andreas AndersenNTNUI44:48+11:479:49
29Stian BergersenNTNUI45:09+12:089:54
30Håvard BergetNTNUI46:05+13:0410:06
31Denis MonichHalden SK47:28+14:2710:24
32Magnus GrafströmCentrum OK59:04+26:0312:57
Anders VisterRaumar Orienteringutgått
Christian F SchiveHalden SKej start
Lacho IlievHalden SKej start
Max Peter BejmerBromma-Vällingby SOKej start
Marcus MillegårdHalden SKej start

H20

4 130 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ludvig ErikssonSödertälje-Nykvarn OF35:568:42
2Rasmus Palmqvist AslaksenJärfälla OK43:29+7:3310:31
3Adam GottfridssonLillomarka OL46:38+10:4211:17
4Jakob RedtzerAttunda OK59:47+23:5114:28

D18

3 420 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma BjessmoBromma-Vällingby SOK32:019:21
2Sanna SkoogKils OK34:57+2:5610:13
3Amanda BlennowFalköpings AIK OK35:48+3:4710:28
4Pia Skyttersæter IversenHeming Orientering37:27+5:2610:57
5Sofie GustafssonOK Tyr38:09+6:0811:09

H18

3 940 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus HolterIndre Østfold OK31:478:04
2Thomas SchiveBækkelagets SK37:02+5:159:23
3Emil WikströmOK Tyr37:18+5:319:28
4Jefta LangerakJärfälla OK40:19+8:3210:13
5Anders Felde OlaussenHalden SK40:43+8:5610:20
6Oskar BrandtOK Tyr51:48+20:0113:08
Björn CederbergVänersborgs SKej start

D17-20 Kort

3 260 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma JohanssonKristinehamns OK55:0616:54
2Amanda JohanssonKristinehamns OK55:45+0:3917:06

D16

3 220 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Josefine KristianssonTrollhättans SOK32:069:58
1Nina Asheim BirkelandHalden SK32:069:58
3Anneli GrindstadSarpsborg OL34:29+2:2310:42
4Hanna GustavssonOK Tyr34:30+2:2410:42
5Gina GranstedtHalden SK34:58+2:5210:51
6Ingvild TorgersenHalden SK39:03+6:5712:07
7Line CederbergVänersborgs SK39:17+7:1112:11
8Martine LøwengreenSarpsborg OL42:52+10:4613:18
9Lina FredrikssonKorsnäs IF OK44:01+11:5513:40
10Martine TopstadOL Tønsberg og Omegn45:55+13:4914:15
11Amalie BergstrømGimle IF50:11+18:0515:35
12Sara HamreforsVästerås SOK54:37+22:3116:57
13Gyda Alexandria JensenIndre Østfold OK55:18+23:1217:10
14Agnes WesterbergTrollhättans SOK58:14+26:0818:05
15Caroline BergmanKonnerud IL1:01:35+29:2919:07
16Marthe KristensenSarpsborg OL1:02:21+30:1519:21
17Nora Skyttersæter SaugerudKonnerud IL1:09:25+37:1921:33

H16

3 290 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oskar LindqvistSävedalens AIK25:247:43
2Isak LangerakJärfälla OK28:09+2:458:33
3Peter NordbrødenHalden SK28:34+3:108:40
4Håkon Raadal BjørloHalden SK28:36+3:128:41
5Håkon Fruseth ChristiansenOL Tønsberg og Omegn28:55+3:318:47
6John GabrielssonSävedalens AIK29:01+3:378:49
7Heino OllinSävedalens AIK29:50+4:269:04
8Anton HanssonIK Hakarpspojkarna30:41+5:179:19
9Anton BernevingOK Gipen43:02+17:3813:04
10Axel RydgårdEksjö SOK43:18+17:5413:09
11Aron HugosonKvillebyns SK50:05+24:4115:13
12Emil KarlssonKvillebyns SK59:15+33:5118:00
13Joel KarlssonKvillebyns SK59:37+34:1318:07

D16 Kort

2 820 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingvild Ramtvedt NæssetSarpsborg OL1:07:1223:49

D14

2 620 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vilma BlennowFalköpings AIK OK22:488:42
2Ronja JungåkerKorsnäs IF OK25:33+2:459:45
3Jonna JungåkerKorsnäs IF OK26:14+3:2610:00
4Johanne Bratland TjernshaugenOK Moss29:01+6:1311:04
5Malin NymanOK Tyr31:45+8:5712:07
6Nora TorgersenHalden SK33:14+10:2612:41
7Frida FredrikssonKorsnäs IF OK37:25+14:3714:16
8Helena ÅsbergSarpsborg OL38:57+16:0914:51
9Sofia ÖstermanVänersborgs SK39:32+16:4415:05
10Maria ErikssonEds SK44:18+21:3016:54
11Synne Malene BrækkeHalden SK44:30+21:4216:59
12Idun Kristine Fe OlaussenHalden SK44:33+21:4517:00
13Sofia GustavssonEds SK44:55+22:0717:08
14Karoline AuneHalden SK47:44+24:5618:13
15Sofie Skyttersæt IversenHeming Orientering58:10+35:2222:12
16Rikke IngesenSarpsborg OL1:01:27+38:3923:27
17Marie BergstrømGimle IF1:12:34+49:4627:41
Josefin BovellanNAIS Orienteringsklubbej godkänd
Oda SikkelandIL Tyrvingej start

H14

2 730 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Filip TrofastBredaryds SOK25:289:19
2Benjamin LangerakJärfälla OK28:13+2:4510:20
3August Asheim BirkelandHalden SK28:42+3:1410:30
4Axel HalvarssonOK Kroppefjäll29:06+3:3810:39
5Tim OlssonBrattås CK36:11+10:4313:15
6Henrik HamreforsVästerås SOK37:23+11:5513:41
7Emil LøwengreenSarpsborg OL38:19+12:5114:02
8Arvid JernstigVänersborgs SK40:01+14:3314:39
9Elias LandforsLustens OK45:27+19:5916:38
10Karl FredrikssonKorsnäs IF OK51:21+25:5318:48
11Viktor BrandtOK Tyr54:09+28:4119:50
12Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK55:27+29:5920:18
Halvor NærbySkaukameratene OLej godkänd
Aleksander SkoglundMolde og omegn IFej godkänd
Erik TuuriÄlvsby IF OKej start

D12

2 340 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Karoline BjørnerødOK Moss35:2615:08
2Hedda Raadal BjørloHalden SK35:50+0:2415:18
3Aurora GjölsjöOK Moss41:13+5:4717:36
4Ellen BlennowFalköpings AIK OK50:08+14:4221:25
5Amanda Skyttersæter SaugerudKonnerud IL52:59+17:3322:38
6Ida Aabogen HaugaardSkaukameratene OL56:03+20:3723:57
7Anna Cecilie LinløkkenØstmarka OK1:09:53+34:2729:51
8Hanna OlssonBrattås CK1:24:46+49:2036:13
Anja ProbstOLG Bernej godkänd
Elisabeth BrækkeHalden SKutgått

H12

2 340 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Fredrik HamreforsVästerås SOK25:1010:45
2Victor HanssonJönköpings OK26:46+1:3611:26
3Johan LangerakJärfälla OK31:41+6:3113:32
4Oskar NymanOK Tyr36:03+10:5315:24
5Jonatan AuneHalden SK45:50+20:4019:35
6Richard TakeOK Tyr50:39+25:2921:38
7Rolf Martin GlomsrudSkaukameratene OL1:00:33+35:2325:52
8Karl TuuriÄlvsby IF OK1:22:52+57:4235:24
Nils OttossonGävle OKej godkänd
Bendik EliassenSarpsborg OLej godkänd
Axel KarlssonIdefjordens SKej godkänd

H12 Kort

2 140 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik HallbergFalköpings AIK OK29:0713:36
2Oskar CarlssonKvillebyns SK52:53+23:4624:42
3Karl HjellströmGränna-Bygdens OK1:00:10+31:0328:06
4Andreas SkoglundMolde og omegn IF1:50:17+1:21:1051:32

D10

1 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Emma LingJönköpings OK19:0311:45
2Nina ProbstOLG Bern22:49+3:4614:05
3Emma LiljeGävle OK24:24+5:2115:03
4Ebba OttosonGävle OK26:38+7:3516:26
5Lovisa HambäckLånghundra IF37:54+18:5123:23
6Rebecca TakeOK Tyr42:36+23:3326:17
7Ingrid Bratland TjernshaugenOK Moss50:39+31:3631:15
8Alexandra LinløkkenØstmarka OK1:06:49+47:4641:14

H10

1 620 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton GunnarssonBredaryds SOK19:3312:04
2Jacob ÖstermanVänersborgs SK22:19+2:4613:46
3Erik LingJönköpings OK26:06+6:3316:06
4Peder Aabogen HaugaardSkaukameratene OL32:08+12:3519:50
5Sebastian MitchellHOC37:41+18:0823:15
6Alexander MitchellHOC44:38+25:0527:33
Karl PetersénOK Njudungej godkänd
Albin HjellströmGränna-Bygdens OKej godkänd

H35

4 380 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bjørn Erik GlomsrudSkaukameratene OL40:079:09 Ladda ner rutt i gpx-format
2Jesper SvedbergIFK Lidingös Skid o OK40:48+0:419:18
3Johan ForsstenKungälvs OK41:22+1:159:26
4Asbjørn BygglandHøydalsmo IL43:26+3:199:54
5Henning Bratland CarlsenOK Moss57:06+16:5913:02

D40

3 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Runa Lien BackstrømHalden SK35:1210:17
2Agneta GustavssonOK Tyr35:37+0:2510:24
3Ellen Kathrine SvendsbyHalden SK37:58+2:4611:06
4Hanne Lerche RaadalHalden SK39:13+4:0111:28
5Irene Felde OlaussenHalden SK43:01+7:4912:34
6Ann-Christin BlennowFalköpings AIK OK49:03+13:5114:20
7Inger CederbergVänersborgs SK52:30+17:1815:21
8Christina LiljeGävle OK55:00+19:4816:04
9Sofia GustafssonVänersborgs SK59:32+24:2017:24
10Irène ProbstOLG Bern1:09:42+34:3020:22
11Caroline OttossonGävle OK1:26:59+51:4725:26

H40

3 940 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Espen BergstrømGimle IF37:339:31
2Henrik GustavssonOK Tyr41:24+3:5110:30
3Magnus FredrikssonKorsnäs IF OK42:49+5:1610:52
4Marc ProbstOLG Bern50:41+13:0812:51
5Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OL52:11+14:3813:14
6Magnus TrofastBredaryds SOK58:15+20:4214:47
7Claes-Tommy HerlandIndre Østfold OK59:58+22:2515:13
8Stefan AnerönnIK Uven1:44:44+1:07:1126:34
Anders LingJönköpings OKej start

D45

3 290 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena GrandinOK Linné40:5712:26
2Helena PepaHagaby GOIF42:53+1:5613:02
3Solveig SikkelandIL Tyrving43:52+2:5513:20
4Gunnel JernstigVänersborgs SK44:18+3:2113:27
5Karin NymanOK Tyr44:38+3:4113:33
6Lotta JungåkerKorsnäs IF OK47:19+6:2214:22
7Kristin GrindstadSarpsborg OL47:35+6:3814:27
8Toini SkyttersæterKonnerud IL49:50+8:5315:08
9Agneta Hallberg-HanssonJönköpings OK53:21+12:2416:12
10Heidi BørstadSarpsborg OL1:02:12+21:1518:54
11Lena TuuriÄlvsby IF OK1:12:31+31:3422:02
12Kerstin MitchellHOC1:18:38+37:4123:54

H45

3 780 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tore BjørnerødOK Moss30:027:56
2Jim OlaussenHalden SK32:51+2:498:41
3Mats KristianssonTrollhättans SOK35:13+5:119:18
4Johan HanssonJönköpings OK36:03+6:019:32
5Frank LøwengreenSarpsborg OL36:09+6:079:33
6Ulrik OlssonBrattås CK36:14+6:129:35
7Pär NymanOK Tyr36:52+6:509:45
8Bo HallbergFalköpings AIK OK38:28+8:2610:10
9Lars BaklidKonnerud IL39:23+9:2110:25
10Patrik OttossonGävle OK39:38+9:3610:29
11Magnus BlennowFalköpings AIK OK41:40+11:3811:01
12Bjørn Tore ThoresenSarpsborg OL42:56+12:5411:21
13Anders LarssonVänersborgs SK43:28+13:2611:29
14Ole IngesenSarpsborg OL43:39+13:3711:32
15Terje LinløkkenØstmarka OK43:53+13:5111:36
16Peter HambäckLånghundra IF47:03+17:0112:26
17Frank SvarødIdd SPK49:31+19:2913:05
18David GabrielssonSävedalens AIK56:22+26:2014:54
Dag SyversenSarpsborg OLej godkänd

D50

3 220 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anne Solheim HaugerudIndre Østfold OK35:0110:52
2Anne Elisabeth RamtvedtSarpsborg OL36:41+1:4011:23
3Runa SkyttersæterHeming Orientering40:00+4:5912:25
4Ragnhild Elsrud HultgreenRingerike OL43:45+8:4413:35
5Lena GottfridssonNittedal OL44:44+9:4313:53
6Nina BejbomUddevalla OK52:08+17:0716:11
7Karin MoodOK Tyr55:29+20:2817:13
8Monika WikströmOK Tyr57:53+22:5217:58
9Mona OlssonBrattås CK1:01:51+26:5019:12
Christine GjermoØstmarka OKej start
Bente LineSkaukameratene OLej start
Lena KorchakC O B Fej start

H50

3 420 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Rolf WikströmOK Tyr29:178:33
2Thomas PetterssonNAIS Orienteringsklubb32:31+3:149:30
3Bengt JohanssonOK Tyr32:48+3:319:35
4Mats LindqvistSävedalens AIK35:40+6:2310:25
5Torbjörn AronssonGöteborg-Majorna OK35:50+6:3310:28
6Anders SjögrenOK Kullingshof35:54+6:3710:29
7Jan Vidar WernersenØyestad IF Allianse Orienterin36:10+6:5310:34
8Sture OttesenSkaukameratene OL36:43+7:2610:44
9Jørn NordbrødenHalden SK36:52+7:3510:46
10Egil Wickstrand IversenHeming Orientering39:16+9:5911:28
11Mats JönssonKorsnäs IF OK39:25+10:0811:31
12Per KaarbyFossum IF42:01+12:4412:17
13Christopher SchiveOK Moss43:39+14:2212:45
14Morgan JohanssonOK Milan44:40+15:2313:03
Tore SagvoldenØstmarka OKej start

D55

2 770 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Unni Strand KarlsenFredrikstad SK38:4113:57
2Monika MathiassonOK Roxen39:15+0:3414:10
3Elisabeth ÖströmOK Tyr40:53+2:1214:45
4Eva TykessonRävetofta OK42:54+4:1315:29
5Monica KnutssonSävedalens AIK44:15+5:3415:58
6Pia SvenssonFalköpings AIK OK46:34+7:5316:48
7Gunn Astrid JakobsenFredrikstad SK47:25+8:4417:07
8Gunilla HogedalVänersborgs SK48:48+10:0717:37
9Kerstin BurmanKvillebyns SK50:38+11:5718:16
10Britt GunnarssonKristinehamns OK51:12+12:3118:29
11Eva KarlssonUddevalla OK1:04:28+25:4723:16
12Britt-Marie AnderssonOK Amne1:19:06+40:2528:33
Katarina ÖstlingOK Skogshjortarnaej godkänd

H55

3 290 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olof OlofssonHagaby GOIF30:119:10
2Yngve GottfridssonNittedal OL31:49+1:389:40
3Olov ÖströmOK Tyr33:13+3:0210:05
4Terje MathisenNydalens SK34:32+4:2110:29
5Tomas KarlssonOK Skogshjortarna34:40+4:2910:32
6Hans HusebySarpsborg OL35:24+5:1310:45
7Leif BergersenAsker SK37:04+6:5311:15
8Stefan GunnarssonKristinehamns OK40:37+10:2612:20
9Svend Erik MathiassenOK Linné43:01+12:5013:04
10Harald BaugerOK Moss44:42+14:3113:35
11Urban LarssonOK Gipen44:47+14:3613:36
12Tommy RoosFalköpings AIK OK46:17+16:0614:04
13Stig Hultgreen KarlsenOppsal IF Orientering47:53+17:4214:33
14Bo AnderssonFalköpings AIK OK48:24+18:1314:42
15Trygve TveteråsFredrikstad SK55:47+25:3616:57
16Per Olaf KlemsdalVarteig OL55:58+25:4717:00
17Ton LangerakJärfälla OK58:10+27:5917:40

D60

2 430 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Kristin LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb54:5022:33
2Eva BlomströmIK Stern1:11:49+16:5929:33
3Marit SørensenSkaukameratene OL1:11:50+17:0029:33

H60

3 220 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Svein S JacobsenIL Tyrving30:019:19
2Per IvarssonTrollhättans SOK36:05+6:0411:12 Ladda ner rutt i gpx-format
3Per FredrikssonOK Skogshjortarna38:14+8:1311:52
4Leif Roger HultgreenRingerike OL39:06+9:0512:08
5Paul NorénOK Södertörn40:07+10:0612:27
6Gunnar BejbomUddevalla OK41:08+11:0712:46
7Sten BlomströmIK Stern41:44+11:4312:57
7Lars HogedalVänersborgs SK41:44+11:4312:57
9Jørgen Münster-SwendsenSøllerød OK42:53+12:5213:19
10Roalh KlevelandKvillebyns SK43:05+13:0413:22
11Ingvar AnderssonOK Amne43:19+13:1813:27
12Per-Ola JohnssonOK Kullingshof45:54+15:5314:15
13Per StensethFredrikstad SK45:58+15:5714:16
14Jan-Erik PålssonUddevalla IS48:13+18:1214:58
15Johnny KitterödGimle IF50:27+20:2615:40
16Claes LindegårdhTolered-Utby Ol-klubb58:21+28:2018:07
Jimmy NordliTrøsken ILej godkänd
Tom A. KarlsenFredrikstad SKej start

D65

2 290 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ingrid Rex WallströmOK Landehof43:3819:03
2Barbro AnderssonOK Skogshjortarna56:14+12:3624:33
3Rosa JohanssonIK Uven57:24+13:4625:03
Grete VestbyVarteig OLej godkänd
Ingrid CarlstedtSävedalens AIKej godkänd
Monica LindgrenLinköpings OKej godkänd

H65

2 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bengt-Olof JohanssonStångenäs AIS33:2312:03
2Eldar BørsumBækkelagets SK34:37+1:1412:29
3Per-Arne KällénUddevalla OK35:55+2:3212:57
4Anders BjörnbergFrölunda OL38:17+4:5413:49
5Lennart HermanssonStångenäs AIS39:10+5:4714:08
6Tom WahlgrenSarpsborg OL40:23+7:0014:34
7Roger DanielssonLinköpings OK40:36+7:1314:39
8Hasse BergstrømIL Tyrving41:15+7:5214:53
9Torbjörn WikströmOK Orinto41:32+8:0914:59
10Gunnar VallinOK Landehof46:47+13:2416:53
11Øivind HoltHalden SK50:41+17:1818:17
12Christer WestbergIFK Göteborg52:52+19:2919:05
13Sture BergströmOK Hammaren1:05:08+31:4523:30
14Hans CarlstedtSävedalens AIK1:09:30+36:0725:05
Sverre VarebergStavanger OKej godkänd

H70

2 430 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland DahlIFK Göteborg40:0116:28
2Ronny AnderssonOK Skogshjortarna44:41+4:4018:23
3Roger TorperSkaukameratene OL49:59+9:5820:34
4Arne BergStigsökarna54:31+14:3022:26
5Ingemar SvenssonLunds OK59:55+19:5424:39
6Karl-Axel JohanssonIK Uven1:02:14+22:1325:36
7Andre AlexanderssonKungälvs OK1:04:24+24:2326:30
8Robert VickersHOC1:10:17+30:1628:55
Thore EilertsenStavanger OKej godkänd
Jan-Erik KraftHallstahammars OKej godkänd

H75

2 430 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helge HalvorsenLarvik OK58:0623:54
2Finn VestbyVarteig OL1:00:35+2:2924:55
3Tor HernesGimle IF1:06:43+8:3727:27
4Leif Ove KilbornUddevalla IS1:12:07+14:0129:40
KarlErik FranssonTrollhättans SOKej start

Inskolning

1 600 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Clara AdolfssonAnderstorps OKfullföljt
Herman Lien BackstrømHalden SKfullföljt
Marie Lien BackstrømHalden SKfullföljt
Ada BrattlieSkaukameratene OLfullföljt
Thea BrattlieSkaukameratene OLfullföljt
Albert BrohedeOK Älgenfullföljt
Ole Marius GlomsrudSkaukameratene OLfullföljt
Felix HerlandIndre Østfold OKfullföljt
Malte LandforsLustens OKfullföljt
Jacob LiljeGävle OKfullföljt
Emil LingJönköpings OKfullföljt
Sandra LingJönköpings OKfullföljt
Arthur MitchellHOCfullföljt
Eline Signore MyhrvoldSkaukameratene OLfullföljt
Karl OlaussonIdefjordens SKfullföljt
Vilhelm SvarødIdd SPKfullföljt

U1

1 530 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Martin BrækkeHalden SK17:4011:32
2Sondre AhlsenHalden SK18:11+0:3111:53
3Jakob TorgersenHalden SK19:30+1:5012:44
4Adel OlaussonIdefjordens SK19:33+1:5312:46
5Tore Herman KirkebøenHalden SK22:18+4:3814:34
6Adine IngesenSarpsborg OL22:46+5:0614:52
7Hans Matias GlomsrudSkaukameratene OL23:48+6:0815:33
8Anna NærbySkaukameratene OL25:48+8:0816:51
9Jonathan NilssonIdefjordens SK28:25+10:4518:34
10Julia ForsgrenOK Tyr29:58+12:1819:35
11Malin WernersenØyestad IF Allianse Orienterin39:59+22:1926:07

U2

1 620 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alfred BjørnerødOK Moss19:2211:57
2Malva SteenOK Enen22:02+2:4013:36
3Anna GustavssonEds SK22:45+3:2314:02
4Matilda CederbergVänersborgs SK25:45+6:2315:53
5Amanda Hörenius-Stenström 27:55+8:3317:13
6Lovisa Hörenius-Stenström 28:00+8:3817:17
7Selma DalbyHalden SK28:04+8:4217:19
8Elin RydgårdEksjö SOK29:11+9:4918:00
9Samuel ErikssonEds SK38:13+18:5123:35
10Klara TrofastBredaryds SOK45:11+25:4927:53
Mariann Høibraathen LundeOL Tønsberg og Omegnej godkänd

Öppen motion 1

1 620 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ayan LingJönköpings OK21:4513:25
2Lottis BrohedeOK Älgen29:20+7:3518:06
3Tor GjölsjöOK Moss29:41+7:5618:19
4Pia RangmarkOK Skogshjortarna32:41+10:5620:10
5Christina WernerssonOK Orinto40:18+18:3324:52
6Anette NordlingOK Orinto40:20+18:3524:53
7Pyttan AsplundOK Södertörn45:23+23:3828:00

Öppen motion 3

2 430 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maria AnderssonKvillebyns SK46:2919:07
2Erika WadstedtHallstahammars OK46:52+0:2319:17
3Bertil JohanssonKristinehamns OK49:31+3:0220:22
4Laila Skan JohanssonKristinehamns OK49:37+3:0820:25
5Algot HanssonKungälvs OK54:17+7:4822:20
6Kjell AndersenVarteig OL59:50+13:2124:37
7Anita JunforsOK Skogshjortarna1:00:58+14:2925:05
8Eva FredrikssonKorsnäs IF OK1:01:02+14:3325:06
9Mats GustavssonOK Orinto1:06:03+19:3427:10
10Ann-Helene TrofastBredaryds SOK1:06:43+20:1427:27
11Monika HjellströmGränna-Bygdens OK1:06:45+20:1627:28
12Birgit LjungOK Gipen1:09:40+23:1128:40
13Aspjörg BjörloGimle IF1:12:37+26:0829:53
14Gunilla RydgårdEksjö SOK1:13:33+27:0430:16
15Ane RamtvedtSarpsborg OL1:14:20+27:5130:35
16Rikke WernersenØyestad IF Allianse Orienterin1:14:31+28:0230:39
17Gunilla BernevingOK Gipen1:15:08+28:3930:55
18Reidun JörgensenAsker SK1:31:50+45:2137:47
19Tor SimonsenOK Öst1:32:58+46:2938:15
Håkon HalvorsenRøyken O-lagej start

Öppen motion 5

3 200 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thor-Olaf KlemsdalVarteig OL33:0710:20
2Dag AndersenVarteig OL35:44+2:3711:10
3Helena ErikssonEds SK38:53+5:4612:09
4Bo MagnussonKFUM Örebro OK39:59+6:5212:29
5Mikael TakeOK Tyr40:40+7:3312:42
6Sara AnderssonKvillebyns SK43:15+10:0813:30
7Karl GjölsjöOK Moss44:17+11:1013:50
8Mårten SvenssonOK Gipen50:37+17:3015:49
9Camilla AdlertegOK Enen50:51+17:4415:53
10Annica MagnussonKFUM Örebro OK52:08+19:0116:17
11Per-Olof AnderssonKvillebyns SK54:25+21:1817:00
12Tone IngesenSarpsborg OL54:56+21:4917:10
13Monica NordbrødenHalden SK57:15+24:0817:53
14Eric CarlssonKvillebyns SK57:56+24:4918:06
15Mats HugossonKvillebyns SK58:12+25:0518:11
16Torbjörn BjörloGimle IF1:01:44+28:3719:17
17Henrik AuneHalden SK1:04:29+31:2220:09
18Randi AuneHalden SK1:05:53+32:4620:35
19Charlotte WikströmSävedalens AIK1:25:59+52:5226:52
Tove WhalgrenSarpsborg OLej godkänd

Öppen motion 7

2 770 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Stein MellaÖstmarka OK34:4712:33
2Pelle LandforsLustens OK36:09+1:2213:03
3Odd OhlssonUddevalla OK41:42+6:5515:03
4Kristina LandforsLustens OK46:33+11:4616:48
5Birgit ÅkerblomStora Tuna OK47:17+12:3017:04
6Ulf GrandinOK Linné49:52+15:0518:00
7Bo SandströmStångenäs AIS49:58+15:1118:02
8Johnny KarlssonUddevalla OK50:59+16:1218:24
9Vidar BackströmHalden SK54:21+19:3419:37
10Rune JohansenAsker SK56:56+22:0920:33
11Conny WernerssonOK Orinto1:01:12+26:2522:05
12Eva AlsinIK Ymer1:05:48+31:0123:45
13Margunn Asheim BirkelandHalden SK1:07:16+32:2924:17
14Håkan JunforsOK Skogshjortarna1:09:22+34:3525:02
Anders KäckMariestads FKej godkänd
Susanne TveteråsNydalens SKej start

Öppen motion 8

4 380 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mats NordbrödenJärla Orientering36:098:15
2Thor MellaØstmarka OK40:22+4:139:12
3Kjell-Aril KarlsenBækkelagets SK40:26+4:179:13
4Magnus CarlstedtOppsal IF Orientering42:30+6:219:42
5Andreas JohanssonHalden SK44:10+8:0110:05
6Jonas BrånaltFrölunda OL46:15+10:0610:33
7Vigdis HobølOppsal IF Orientering47:29+11:2010:50
8Magne KnudsenØstmarka OK48:32+12:2311:04
9Anna Isaksson-ForsgrenOK Tyr52:02+15:5311:52
10Patrik SteenOK Enen1:02:15+26:0614:12
11Rasmus SteenOK Enen1:02:33+26:2414:16
12Leif ÅkerblomStora Tuna OK1:03:48+27:3914:33
13Robert WieslanderOK Skärmen1:07:30+31:2115:24
14Öyvind BergetSarpsborg OL1:08:39+32:3015:40
15Philip HjellströmGränna-Bygdens OK1:09:16+33:0715:48
16Thomas LieSarpsborg OL1:33:14+57:0521:17
Marcus AnderssonIdefjordens SKej godkänd
Veronica AdolfssonAnderstorps OKej godkänd
Trond HalvorsenRøyken O-lagej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser