Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Korten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Korten
Arrangörsorganisation: OK Tyr
Datum: söndag 1 november 2020

Klasser: Visa alla | D21 | H21 | D17-20 | H17-20 | D16 | H16 | D14 | H14 | D12 | H12 | D10 | H10 | D35 | H35 | D45 | H45 | D55 | H55 | D65 | H65 | Mkt lätt 2 km | Lätt 2,5 km | Med-svår 3 km | Svår 3 km

D21

3 700 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simone NiggliOK Tisaren31:218:28
2Elisabeth AhlgrenLinköpings OK38:57+7:3610:31
3Cornelia KindlundOK Tyr40:09+8:4810:51
4Tuva Carlsson WallumSävedalens AIK44:30+13:0912:01
5Zlatimira AbadzhievaOK Tyr44:33+13:1212:02
6Nicolina MobergOK Tyr46:50+15:2912:39
7Anna SkoglundKils OK54:35+23:1414:45
8Mirja LifRehns BK1:20:13+48:5221:40

H21

4 600 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias ÖströmOK Tyr34:137:26
2Johan SöderlundOK Tyr34:39+0:267:31
3Johan WennermarkOK Tyr35:12+0:597:39
4Mattias HaneOK Tyr39:09+4:568:30
5Daniel GustafssonFK Friskus-Varberg40:13+6:008:44
6Adam NymanOK Tyr43:37+9:249:28
7Anton LifRehns BK44:29+10:169:40
8Erik HögkvistOK Tyr47:22+13:0910:17
9Marcus BeckiusOK Tyr48:07+13:5410:27
10Per FredbergKristinehamns OK49:26+15:1310:44
11Erik KvarnströmKils OK52:25+18:1211:23
12Erik ErikssonOK Älgen53:36+19:2311:39
13Anton GunnarssonBredaryds SOK53:46+19:3311:41
14Mats AnderssonOK Tyr56:32+22:1912:17
15Martin KvarnströmKils OK57:14+23:0112:26
16Johan HelanderHagaby GoIF Örebro1:03:41+29:2813:50
17Hannes BergenfurIK Vikings OK1:04:57+30:4414:07
18Oskar ErikssonOK Älgen1:15:56+41:4316:30
19Marcus LekmanKristinehamns OK1:36:29+1:02:1620:58
Marcus NylénDegerfors OKej godkänd
Oskar NymanOK Tyrej godkänd
Andrew QuinIFK Lidingö SOKej start
Martin IvarssonOK Skogshjortarnaej start

D17-20

3 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Klara JohanssonVästvärmlands OK41:0111:43
2Amanda AlfredssonOK Tyr42:41+1:4012:11
3Elin BomanOK Tyr1:00:31+19:3017:17

D16

3 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ellen PelanderOK Djerf33:379:53
2Ellen ThorsénSurahammars SOK34:47+1:1010:13
3Julia ForsgrenOK Tyr35:17+1:4010:22
4Emma AlfredssonOK Tyr36:15+2:3810:39
5Linn AnderssonOK Tyr37:00+3:2310:52
6Milla ForkéusOK Tyr38:49+5:1211:25

H16

3 600 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton KruseKFUM Örebro OK28:197:51
2Arvid ErikssonOK Tyr30:01+1:428:20
3Linus NilssonOK Tyr31:57+3:388:52
4Edvard PelanderOK Djerf33:57+5:389:25
5Anton JonssonOK Tyr37:18+8:5910:21
6Gustav JörgOK Tyr49:15+20:5613:40
7Hjalmar HögsellKristinehamns OK1:18:26+50:0721:47

D14

2 900 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Izabella LjungbergOK Tyr29:1610:05
2Ella KruseKFUM Örebro OK31:58+2:4211:01
3Ella LaineDegerfors OK33:19+4:0311:29
4Tuva HenricssonOK Tyr34:19+5:0311:50
5Felicia RööhsSkattkärrs SOK41:17+12:0114:14
6Sara Storm-AnderssonOK Tyr53:39+24:2318:30
7Linnea JohnssonSkattkärrs SOK57:31+28:1519:50
Tilda KindlundOK Tyrutgått

H14

2 900 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar AnderssonOK Tyr25:438:52
2Axel ThybeckLindebygdens OK25:46+0:038:53
3Ivar WikströmOK Tyr30:01+4:1810:21
4Alfred NybergSkattkärrs SOK35:05+9:2212:05
5Botvid SimonssonSundbybergs IK54:10+28:2718:40
Anton CajdellVästvärmlands OKej godkänd
Elias JosefssonVästvärmlands OKej godkänd

D12

2 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilma JonssonOK Tyr20:168:48
2Malin NiggliOK Tisaren22:21+2:059:43
3Lovisa ThybeckLindebygdens OK25:51+5:3511:14
4Edith BergenfurSkattkärrs SOK27:45+7:2912:03
5Irma ErikssonOK Tyr30:39+10:2313:19
6Ida IvarssonOK Skogshjortarna37:34+17:1816:20
7Tindra BlomkvistSkattkärrs SOK43:25+23:0918:52
Malin NilssonOK Tyråterbud

H12

2 300 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oliver ArnessonLindebygdens OK18:368:05
2Wilhelm WestströmAlvesta SOK19:40+1:048:33
3Linus Bodin-LiliegrenOK Djerf21:17+2:419:15
4Elias CajdellVästvärmlands OK29:53+11:1712:59
5Henry NordströmKils OK32:34+13:5814:09
6Gabriel LaineDegerfors OK33:58+15:2214:46
7Sture HögsellKristinehamns OK55:54+37:1824:18
Måns DahlbergAlmby IKej godkänd
Emil BjörksvedGotlands Bro OKej godkänd
Malte GranefeltOK Tyrej godkänd

D10

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anja NiggliOK Tisaren13:266:43
2Lilly BergenfurSkattkärrs SOK16:41+3:158:20
3Cornelia RebaneOK Tyr16:56+3:308:28
4Tove KasosOK Tyr20:01+6:3510:00
5Alva RööhsSkattkärrs SOK25:20+11:5412:40
6Karin WestströmAlvesta SOK29:52+16:2614:56
Pennie LindSkattkärrs SOKej start
Nellie LindSkattkärrs SOKej start

H10

2 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olle GranefeltOK Tyr12:496:24
2Lars NiggliOK Tisaren13:31+0:426:45
3Alrik WikströmOK Tyr13:38+0:496:49
4Lucas Bodin LiliegrenOK Djerf19:32+6:439:46
5Vincent LjungbergOK Tyr21:05+8:1610:32
6Rasmus KruseKFUM Örebro OK24:19+11:3012:09
7Robin GullqvistVästvärmlands OK30:40+17:5115:20
Emil ForsgrenOK Tyrej start

D35

3 500 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elin BengtssonOK Tyr38:5911:08
2Lina RööhsSkattkärrs SOK40:22+1:2311:32
3Jenny NilssonOK Tyr40:32+1:3311:34
4Therése IvarssonOK Skogshjortarna42:23+3:2412:06
5Angelica WikströmOK Tyr43:58+4:5912:33
6Jenny GullqvistVästvärmlands OK44:19+5:2012:39
7Ann HyvönenSkattkärrs SOK48:29+9:3013:51
8Sofia CarlssonLindebygdens OK51:51+12:5214:48
9Jenny NybergSkattkärrs SOK1:03:17+24:1818:04
10Åsa WestströmAlvesta SOK1:35:22+56:2327:14

H35

4 200 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1David HenrikssonKristinehamns OK44:1710:32
2Magnus StråleOK Tyr49:26+5:0911:46
3Mikael NybergSkattkärrs SOK1:05:57+21:4015:42
4Johan BjörksvedGotlands Bro OK1:29:46+45:2921:22

D45

3 100 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda TakeOK Tyr32:5510:37
2Johanna KindlundOK Tyr33:10+0:1510:41
3Anna NordströmKils OK33:52+0:5710:55
4Anna-Karin MattssonSkattkärrs SOK35:55+3:0011:35
5Marie AlfredssonOK Tyr38:38+5:4312:27
6Linn NilssonOK Tyr39:20+6:2512:41
7Carina AnderssonFK Friskus-Varberg40:00+7:0512:54
8Anna HaneOK Tyr46:50+13:5515:06
9Anna-Märta JohanssonVästvärmlands OK1:07:01+34:0621:37
10Heléne SvenssonKristinehamns OK1:15:12+42:1724:15 Ladda ner rutt i gpx-format
Charlotte SkoglundKils OKutgått
Anna Isaksson ForsgrenOK Tyrej start

H45

4 000 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Matthias NiggliOK Tisaren33:088:17
2Henric BrohedeOK Tyr34:22+1:148:35
3Sören KindlundOK Tyr35:04+1:568:46
4Jörgen GranefeltOK Tyr36:03+2:559:00
5Martin LjungbergOK Tyr37:16+4:089:19
6Mats LiljaOK Älgen39:28+6:209:52
7Anders PelanderOK Djerf40:56+7:4810:14
8Mats BergenfurIK Vikings OK42:19+9:1110:34
9Johan HenricssonOK Tyr42:37+9:2910:39
10Fredrik NordströmOK Älgen43:05+9:5710:46
11Fredrik KarlssonGöteborg-Majorna OK43:28+10:2010:52
12Magnus NordströmKils OK43:49+10:4110:57
13Jonas BergenfurSkattkärrs SOK43:57+10:4910:59
14Mattias PerssonOK Tyr46:36+13:2811:39
15Tommy JohanssonVästvärmlands OK50:59+17:5112:44
16Thomas LjungqvistTibro OK51:06+17:5812:46
17Örjan BeckiusOK Tyr51:52+18:4412:58
18Jonas LarssonKristinehamns OK52:27+19:1913:06
19Andreas EklundGöteborg-Majorna OK56:59+23:5114:14
20Anders GustafssonFK Friskus-Varberg1:06:59+33:5116:44
21Anders WestströmAlvesta SOK1:07:46+34:3816:56
22Matthias Kalle DalheimerIK Vikings OK1:11:37+38:2917:54
23Markus JohnssonSkattkärrs SOK1:37:43+1:04:3524:25
Patrik NylénDegerfors OKej godkänd
Mikael AnderssonHagaby GoIF Örebroej godkänd
Niklas KarlssonLustens OKej start
David WästlundOK Tyrej start
Mats WesterbergOK Tyrej start

D55

2 900 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lena GottfridssonNittedal OL33:3311:34
2Lotta JungåkerKorsnäs IF OK38:38+5:0513:19
3Elisabeth ÖströmOK Tyr38:39+5:0613:19
4Catarina HögkvistOK Tyr39:41+6:0813:41
5Lena CarlssonSävedalens AIK40:50+7:1714:04
6Lena LarssonSala OK41:15+7:4214:13
7Maria ErikssonÅmåls OK49:39+16:0617:07
8Cecilia WestströmSundbybergs IK49:59+16:2617:14
9Elisabet FalemoKristinehamns OK51:16+17:4317:40
10Karin MoodhOK Tyr1:15:54+42:2126:10
Anna Weckner WestlundOK Tyrej godkänd
Mona ÅkermanValbo AIFej start

H55

3 500 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Sixten WestlundOK Tyr31:158:55
2Lars NordströmKils OK36:15+5:0010:21
3Per HögkvistOK Tyr37:59+6:4410:51
4Bengt JohanssonOK Tyr38:01+6:4610:51
5Jan Petter HansenGöteborg-Majorna OK39:56+8:4111:24
6Patrik AhlgrenTäby OK40:48+9:3311:39
7Patrik ThybeckLindebygdens OK41:32+10:1711:52
8Ulf PalmérUlricehamns OK41:35+10:2011:52
9Mats JönssonKorsnäs IF OK46:12+14:5713:12
10Christer BorgGöteborg-Majorna OK48:25+17:1013:50
11Jörgen BatzSkarpnäcks OL48:27+17:1213:50
12Christer ErikssonÅmåls OK52:44+21:2915:04
13Mats KensbyOK Tyr52:47+21:3215:04
14Åke KappelOK Tyr55:08+23:5315:45
15Ulf SkoglundKils OK56:47+25:3216:13
16Sven-Erik BrodinKristinehamns OK57:28+26:1316:25
17Björn FörbergerOK Fryksdalen1:19:17+48:0222:39
Björn EngströmLustens OKdiskvalificerad
Jonas KarlssonOK Tylöskogej godkänd
Ansgar SimonssonSundbybergs IKej godkänd
Jan-Åke Stolt KarlssonOK Milanej godkänd
Yngve GottfridssonNittedal OLej godkänd
Lars AnderssonOK Tyrej godkänd
Dan SjöholmHalmstad OKej start
Lars KarlssonValbo AIFej start
Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OFej start
Jan KarlssonKristinehamns OKej start

D65

2 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ann-Britt GöranssonAlmby IK35:0114:00
2Monica DjurbergOK Tyr45:44+10:4318:17
3Eva TrangiusOK Tyr54:15+19:1421:42
4Gunnel GillenäsKristinehamns OK59:27+24:2623:46
5Britt-Marie AnderssonOK Amne1:02:37+27:3625:02
Marit NilssonKils OKej godkänd
Britt GunnarssonKristinehamns OKej start

H65

2 900 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Olov ÖströmOK Tyr28:579:58
2Anders LevinOK Tyr31:20+2:2310:48
3Lars GranefeltOK Tyr37:56+8:5913:04
4Mats HastadFellingsbro GOIF40:14+11:1713:52
5Göran LarssonSala OK41:24+12:2714:16
6Christer ElfsbergKristinehamns OK41:54+12:5714:26
7Tommy WesterbergIF Hagen44:49+15:5215:27
8Åke GustavssonOK Älgen45:52+16:5515:48
9Ulf KjellinOK Hedströmmen49:09+20:1216:56
10Ove LundbergOK Tyr50:34+21:3717:26
11Bosse EngborgHällefors OK50:41+21:4417:28
12Ronnie ErikssonMalungs OK Skogsmårdarna53:19+24:2218:23
13Leif SalinOK Tyr56:27+27:3019:27
14Rolf SteinerKristinehamns OK56:33+27:3619:30
15Leif LindhIK Vikings OK57:57+29:0019:58
16Lars MellkvistOK Hierne1:08:02+39:0523:27
Hans PerssonOK Älgendiskvalificerad
Ingvar AnderssonOK Amneej godkänd
Börje RåbergOK Tyrej godkänd
Stefan GunnarssonKristinehamns OKej start

Mycket lätt 2 km

2 000 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Tobias HolmgårdKlubblös12:556:27
2Ingrid NordströmKils OK24:39+11:4412:19
3Andrea AbadzhievaOK Tyr25:43+12:4812:51
4Klara ThybeckLindebygdens OK30:40+17:4515:20
5Linus JörgOK Tyr38:59+26:0419:29
6Linus PetterssonOK Tyr44:40+31:4522:20
Cornelia AdelmeyerKlubblösutgått

Lätt 2,5 km

2 300 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Roland AdelmeyerKlubblös29:3012:49
2Evelina ÖströmOK Tyr37:26+7:5616:16
3Eva WagnerSundbybergs IK37:30+8:0016:18
4Catrine StoltOK Milan43:17+13:4718:49
5Annica AhlgrenTäby OK52:24+22:5422:46
6Janet EdwardsOK Tyr1:03:56+34:2627:47
7Margaretha HedqvistOK Tyr1:03:58+34:2827:48
Axel LindOK Tyrej start
Hans WilhelmssonSäffle OKej start
Sören AnderssonOK Tyråterbud

Medelsvår 3 km

3 000 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Patrik BromanOK Tyr34:0511:21
2Martin EnströmTrollhättans SOK38:25+4:2012:48
3Elisabet EdvardssonOK Tyr38:57+4:5212:59
4Emma LiliegrenOK Djerf51:46+17:4117:15
5Lennart MattssonLustens OK1:05:47+31:4221:55
6Nils GrannKristinehamns OK1:10:16+36:1123:25
7Barbro HanssonOK Tyr1:14:04+39:5924:41
8Stig VahlbergKristinehamns OK1:19:43+45:3826:34
9Viveca JernstedtKristinehamns OK1:19:45+45:4026:35
10Ann-Louise BjörksvedGotlands Bro OK1:20:10+46:0526:43
11Eva SvenssonOK Tyr1:21:31+47:2627:10
12Christer GillenäsKristinehamns OK1:24:03+49:5828:01
13Ulrika LarssonLidköpings VSK1:24:27+50:2228:09
Monika LarssonSkarpnäcks OLej godkänd
Anna BossOK Tyrej godkänd
Till WollweberKlubblösej start

Svår 3 km

3 000 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon KappelHaninge SOK39:1313:04
2Joakim DahlbergAlmby IK42:07+2:5414:02
3Robert KruseKFUM Örebro OK43:26+4:1314:28
4Camilla KruseKFUM Örebro OK46:43+7:3015:34
5Christer NälemarkOK Djerf49:18+10:0516:26
6Lars BroströmDegerfors OK54:40+15:2718:13
7Gustav LundSurahammars SOK54:52+15:3918:17
8Amanda LundSurahammars SOK54:54+15:4118:18
9Anna LundSurahammars SOK55:03+15:5018:21
10Helene NilssonIF Start55:53+16:4018:37
11Johanna AlfredssonOK Tyr58:56+19:4319:38
12Mikael AlfredssonOK Tyr1:05:30+26:1721:50
13Anna ErikssonOK Älgen1:13:19+34:0624:26
14Viktor AlfredssonOK Tyr1:14:25+35:1224:48
15Per-Martin SvärdIK Vikings OK1:21:23+42:1027:07
Helena KasosOK Tyrej godkänd
David ÅkerlindLustens OKej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser