Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Veteran-OL Södra Vätterbygden Röshult

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Veteran-OL Södra Vätterbygden Röshult
Arrangörsorganisation: Jönköpings OK
Datum: tisdag 4 juni 2019

Damer Kort

2 160 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Turid PeterssonIK Hakarpspojkarna35:4516:33
2Anna-Cajsa ErikssonJönköpings OK36:31+0:4616:54
3Vega SlottnerJönköpings OK38:20+2:3517:44
4Gunvor ArnessonJönköpings OK40:48+5:0318:53
4Kristina JohanssonMullsjö SOK40:48+5:0318:53
6Janet TenlidJönköpings OK42:41+6:5619:45
7Ann-Britt BjörnlingerIK Vista43:47+8:0220:16
8Marianne CarlssonIK Vista47:18+11:3321:53
9Karin ClaessonJönköpings OK47:44+11:5922:05
10Gerd WallinJönköpings OK48:07+12:2222:16
11Kerstin ElfÖlmstad IS1:02:10+26:2528:46
Bernice AntonssonVaggeryds SOKej godkänd
Ingrid KullmanOK Alehofej godkänd

Damer Mellan

3 210 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Susanne DittmerIK Hakarpspojkarna45:2314:08
2Lisbeth KarlssonVaggeryds SOK47:21+1:5814:45
3Agneta BjersgårdVaggeryds SOK53:25+8:0216:38
4Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna58:26+13:0318:12
5Marianne SjöbergOK Gränsen1:06:16+20:5320:38
6Ulla LingJönköpings OK1:16:23+31:0023:47
7Enid IngemarssonHestra IF1:22:17+36:5425:38

Damer Lång

4 190 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica MartinssonOK Tranan56:4713:33
2Lena SternerBottnaryds IF1:07:24+10:3716:05

Herrar Kort

2 160 m, 31 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hans BredhIK Hakarpspojkarna28:5313:22
2Torild BornetunSkillingaryds FK31:27+2:3414:33
3Arne JohanssonTenhults SOK32:12+3:1914:54
4Agne PerssonTenhults SOK33:08+4:1515:20
5Lars-Göran BjörnlingerIK Vista34:01+5:0815:44
6Rolf GabrielssonFalköpings AIK OK34:26+5:3315:56
7Lennart KammenhedJönköpings OK34:47+5:5416:06
8Anders FrönellIK Hakarpspojkarna36:22+7:2916:50
9Weine CarlssonIK Hakarpspojkarna36:26+7:3316:52
10Elis TällbergIK Hakarpspojkarna36:48+7:5517:02
11Lars-Erik BjökegrenTenhults SOK37:03+8:1017:09
12Kjell HolmqvistIK Hakarpspojkarna37:57+9:0417:34
13Ingemar EmilssonVaggeryds SOK43:21+14:2820:04
14Arne LarssonIK Vista44:22+15:2920:32
15Kenneth CarlssonIK Vista44:28+15:3520:35
16Per LarssonJönköpings OK44:44+15:5120:42
17Gunnar GrönkvistBottnaryds IF45:50+16:5721:13
18Bo CarlströmJönköpings OK49:31+20:3822:55
19Per-Åke SandbergIK Vista51:00+22:0723:36
20Eibert DanielssonSkillingaryds FK51:33+22:4023:51
21Carl Johan illströmTenhults SOK52:13+23:2024:10
22Alf LarssonIK Vista54:46+25:5325:21
23Bernt EmanuelssonSkillingaryds FK1:00:05+31:1227:48
24John-Erik ErikssonJönköpings OK1:01:19+32:2628:23
25Gösta LindblomÖlmstad IS1:04:07+35:1429:41
26Kurt ErikssonKFUM Jönköping IA1:08:02+39:0931:29
Sture KarlssonOK Gränsenej godkänd
Johan SternerBottnaryds IFej godkänd
Arne JohanssonJönköpings OKej godkänd
Leo KullmanOK Alehofej godkänd
Stig WikströmTenhults SOKej godkänd

Herrar Mellan

3 210 m, 24 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Staffan DittmerIK Hakarpspojkarna39:0812:11
2Rainer ScholzIK Vista40:28+1:2012:36
3Bengt SörensenJönköpings OK41:16+2:0812:51
4Hans-Åke ArnessonBottnaryds IF41:23+2:1512:53
5Stig KarlsmoIK Hakarpspojkarna42:22+3:1413:11
6Erland LingJönköpings OK43:20+4:1213:29
7Gunnar WallinJönköpings OK44:03+4:5513:43
8Sven-Olof PetterssonMullsjö SOK45:49+6:4114:16
9Bo GustafssonOK Gränsen47:31+8:2314:48
10Rune AhlanderJönköpings OK48:21+9:1315:03
11Kjell SimonssonJönköpings OK49:24+10:1615:23
12Sören KarlssonMullsjö SOK49:36+10:2815:27
13Agne RybeckVaggeryds SOK51:26+12:1816:01
14Sven Erik SjöholmMullsjö SOK53:13+14:0516:34
15Åke SjöbergOK Gränsen54:25+15:1716:57
16Bengt BengtssonSkillingaryds FK54:26+15:1816:57
17Rolf JonassonJönköpings OK54:56+15:4817:06
18Berndt TenlidJönköpings OK56:14+17:0617:31
19Gunnar AnderssonIK Vista58:22+19:1418:10
20Bertil IngemarssonHestra IF58:50+19:4218:19
21Tomas LindbladJönköpings OK1:01:58+22:5019:18
22Gunnar AntonssonJönköpings OK1:07:30+28:2221:01
23Sigvard ErikssonOK Gränsen1:16:11+37:0323:43
Thomas PeterssonIK Hakarpspojkarnaej godkänd

Herrar Lång

4 190 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lars WistedtBoxholm-Mjölby OL37:469:00 Ladda ner rutt i gpx-format
2Göran CarnanderIK Hakarpspojkarna43:14+5:2810:19
3Lennart GustafssonJönköpings OK44:03+6:1710:30
4Ulf PalmérUlricehamns OK44:39+6:5310:39
5Lars GrehnMullsjö SOK45:30+7:4410:51
6Stefan HåmåsIK Hakarpspojkarna47:26+9:4011:19
7Thor-Björn LundIK Vista50:13+12:2711:59
8Klas BjörkIK Hakarpspojkarna51:24+13:3812:16
9Kjell MartinssonOK Tranan53:55+16:0912:52
10Lars FranssonBottnaryds IF58:30+20:4413:57
11Hans TrofastTenhults SOK1:00:00+22:1414:19
12Per GranevikJönköpings OK1:02:13+24:2714:50
13Allan ArnessonJönköpings OK1:03:38+25:5215:11
14Gunnar EckertIK Hakarpspojkarna1:05:34+27:4815:38
15Sonny AnderssonIK Hakarpspojkarna1:07:54+30:0816:12
16Bengt JanssonMullsjö SOK1:11:18+33:3217:01
Bo EklövIK Hakarpspojkarnaej godkänd

Motion

1 720 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kristina HåmåsIK Hakarpspojkarna22:3713:08
2Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarna23:48+1:1113:50
3Jan WennerbergIF Hallby SOK24:11+1:3414:03
4Bengt LindmanOK Gränsen25:35+2:5814:52
5Åke PerssonJönköpings OK29:19+6:4217:02
6Åke JohanssonTenhults SOK29:49+7:1217:20
7Monica KammenhedJönköpings OK31:04+8:2718:03
8Arnold BäckJönköpings OK31:08+8:3118:06
9Gunnel LarssonIK Vista31:09+8:3218:06
10Harald HåkanssonOK Gränsen33:08+10:3119:15
11Bengt CarlheimKFUM Jönköping IA35:24+12:4720:34
12Anita HolmqvistIK Hakarpspojkarna35:25+12:4820:35
13Mari-louse MalmbergTenhults SOK37:47+15:1021:58
14Karl-Axel MalmbergTenhults SOK37:49+15:1221:59
15Gerd JohanssonTenhults SOK38:32+15:5522:24
15Gunnel TällbergIK Hakarpspojkarna38:32+15:5522:24
17Lennart RunströmKFUM Jönköping IA42:04+19:2724:27
18Bertil JonssonIF Hallby SOK1:00:23+37:4635:06

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser