*** Instance-specific ***

Officiell resultatlista för Dala Veteran OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran OL
Arrangörsorganisation: IFK Mora OK
Datum: tisdag 25 juni 2019

H1

4 690 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tryggve OttossonVästerbergslagens OL32:597:01
2Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK35:41+2:427:36
3Åke BolanderLeksands OK37:26+4:277:58
4David NordgrenHaninge SOK42:45+9:469:06
5Pelle FlorellGagnefs OK47:45+14:4610:10
6Jan KinstenKvarnsvedens GOIF OK48:29+15:3010:20

D1

4 690 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sofie NylanderOK Kåre54:5011:41

H2

3 970 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL34:248:39
2Kalle WegerfeltVästerbergslagens OL35:11+0:478:51
3Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK35:20+0:568:54
4Mats MårtenssonStora Tuna OK37:50+3:269:31
5Håkan RystedtStora Tuna OK38:24+4:009:40
6Roland BergSäterbygdens OK38:36+4:129:43
7Bernt LöfkvistBjursås OK38:56+4:329:48
8Karl JohanssonIFK Hedemora OK39:00+4:369:49
9Per-Erik WiklundKarlsbyhedens OK39:02+4:389:49
10Bertil HöökVästerbergslagens OL39:08+4:449:51
11Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK40:15+5:5110:08
12Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK40:39+6:1510:14
13Royne LenngrenIK Jarl Rättvik42:00+7:3610:34
14Tryggve OttossonKorsnäs IF OK42:11+7:4710:37
15Olle JohanssonIFK Hedemora OK42:54+8:3010:48
16Benny RendalenKorsnäs IF OK44:20+9:5611:10
17Jan Olof DahlströmBjursås OK44:54+10:3011:18
18Maffe FrostIFK Mora OK45:36+11:1211:29
19Hans KruskopfKorsnäs IF OK49:13+14:4912:23
20Tommy LundqvistBjursås OK54:15+19:5113:39
21Mats OlssonKvarnsvedens GOIF OK56:04+21:4014:07
22Mats Olov ThomsonOK Kåre1:01:57+27:3315:36
23Elias HörnellDomnarvets GOIF1:04:34+30:1016:15

D2

3 970 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Karin RabeUlriksbergs IK36:289:11
2Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF42:16+5:4810:38

H3

3 200 m, 30 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sven-Olof AspLeksands OK28:489:00
2Tord HalvarsonOK Kåre30:33+1:459:32
3Stig ÖstKorsnäs IF OK32:01+3:1310:00
4Lennart TägtströmDomnarvets GOIF33:46+4:5810:33
5Leif ÅkerblomStora Tuna OK34:10+5:2210:40
6Hans NordströmOK Kåre34:43+5:5510:50
7Kurt MattssonIFK Djura34:51+6:0310:53
8Vilho RokkaLångshyttans AIK OK34:53+6:0510:54
9Torbjörn DanielssonOK Hammaren35:14+6:2611:00
10Lars Ivar BergmanOK Fjällstigen35:24+6:3611:03
11Inge SwartlingLeksands OK35:33+6:4511:06
12Anders EklundStora Tuna OK36:04+7:1611:16
13Jan HultHofors OK36:07+7:1911:17
14Bertil HolmgrenGävle OK36:12+7:2411:18
15Jan DelbomDomnarvets GOIF36:31+7:4311:24
16Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK37:11+8:2311:37
17Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK37:41+8:5311:46
18Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK37:56+9:0811:51
19Hans GruddStora Tuna OK38:07+9:1911:54
20Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK39:14+10:2612:15
21Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF40:03+11:1512:30
22Lars KällgrenDomnarvets GOIF42:46+13:5813:21
23Stanley HolmerIFK Mora OK43:14+14:2613:30
24Örjan PerssonBjursås OK43:20+14:3213:32
25Rolf BjärudVästerbergslagens OL45:17+16:2914:09
26Per WestmanAvesta OK46:34+17:4614:33
27Sten BlomkvistVästerbergslagens OL46:38+17:5014:34
28Gunnar JernbergGävle OK47:19+18:3114:47
29Johan ErikssonGrangärde OK47:30+18:4214:50
Janne JanssonMalungs OK Skogsmårdarnaej godkänd

D3

3 200 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK31:179:46
2Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF35:18+4:0111:01
3Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL36:47+5:3011:29
4Maud NilssonHJS-Vansbro OK37:44+6:2711:47
5Siv StamSäterbygdens OK38:46+7:2912:06
6Britt Marie PersIK Jarl Rättvik39:47+8:3012:25
7Marianne DanielssonInsjöns IF OK40:22+9:0512:36
8Maj HedIK Jarl Rättvik44:26+13:0913:53
9Eva HalvarsonOK Kåre46:51+15:3414:38
10Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK47:50+16:3314:56

H4

2 370 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Claes NidebornStora Tuna OK26:5011:19
2Åke SundbergFagersta OK27:19+0:2911:31
3Bo DanmoDomnarvets GOIF30:52+4:0213:01
4Bengt LockBjursås OK31:49+4:5913:25
5Östen AnderssonVästerbergslagens OL32:58+6:0813:54
6Erik LindbergKorsnäs IF OK33:02+6:1213:56
7Alvar JönssonHofors OK33:35+6:4514:10
8Ingmar NykvistRembo IK33:46+6:5614:14
9Gert RudolphBjursås OK34:17+7:2714:27
10Kjell PerssonKorsnäs IF OK35:17+8:2714:53
11Bore NybergSäterbygdens OK36:29+9:3915:23
12Sten BergmanKorsnäs IF OK37:37+10:4715:52
13Kjell PerssonDomnarvets GOIF37:42+10:5215:54
14Lars-Arne ForsbergLeksands OK39:52+13:0216:49
15Jan Olof HedbergGagnefs OK40:13+13:2316:58
16Jan HedIK Jarl Rättvik40:35+13:4517:07
17Lasse BackIFK Mora OK43:42+16:5218:26
Tim ThomsonOK Kåreej godkänd

D4

2 370 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Birgit ÅkerblomStora Tuna OK23:389:58
2Ingela HurtigKvarnsvedens GOIF OK25:19+1:4110:40
3Anna-Greta DanielssonOK Hammaren29:19+5:4112:22
4Anna LiljegrenOK Kåre30:39+7:0112:55
5Gunvor NyströmStora Tuna OK31:30+7:5213:17
6Meit KruskopfKorsnäs IF OK31:37+7:5913:20
7Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF33:23+9:4514:05
8Lillemor RystedtStora Tuna OK33:27+9:4914:06
9Anna MattssonInsjöns IF OK33:34+9:5614:09
10Kristina HöökVästerbergslagens OL35:17+11:3914:53
11Birgitta WestmanAvesta OK35:49+12:1115:06
12Siv HasselgrundBjursås OK35:56+12:1815:09
13Hjortpers Jenny HedbergGagnefs OK36:08+12:3015:14
14Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK37:32+13:5415:50
15Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik37:48+14:1015:56
16Irma BjärudVästerbergslagens OL54:30+30:5222:59

H5

1 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL31:0818:59
2Bert WikströmIK Jarl Rättvik31:59+0:5119:30
3Henning WaltgårdDomnarvets GOIF33:02+1:5420:08

D5

1 640 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla NykvistRembo IK31:0118:54
2Inger Daniels-ÖstKorsnäs IF OK31:33+0:3219:14
3Kristina PerssonDomnarvets GOIF59:53+28:5236:30

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser