Svenska Orienteringsförbundet

Preliminär resultatlista för Dala Veteran Årsunda

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran Årsunda
Arrangörsorganisation: Årsunda IF
Datum: tisdag 2 juli 2019

Klasser: Visa alla | Herrar 1 | Damer 1 | Herrar 2 | Damer 2 | Herrar 3 | Damer 3 | Herrar 4 | Damer 4 | Herrar 5 | Damer 5

Herrar 1

4 520 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Tryggve OttossonVästerbergslagens OL35:457:54
2Jan LindbergKorsnäs IF OK37:00+1:158:11
3Torbjörn BlomValbo AIF38:12+2:278:27
4Bo BörjessonStorviks IF40:55+5:109:03
5Anders Stefan VestlundOK Kåre41:04+5:199:05
6Kjell LidholmIFK Hedemora OK41:18+5:339:08
7Hans-Erik LangVästerbergslagens OL42:24+6:399:22
8Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK42:35+6:509:25
9Olle RönnolsSäterbygdens OK44:23+8:389:49
10Thom SandvikAvesta OK45:42+9:5710:06
11Lars-Ove SkoghÖsterfärnebo IF45:49+10:0410:08
12Johan KällmanNorbergs OK47:15+11:3010:27
13Kurt ErikssonVandrarringen47:19+11:3410:28
14Sven-Arne StridÖsterfärnebo IF48:02+12:1710:37
15Mats HemströmGävle OK49:50+14:0511:01
16Mats HelgesenJärbo OK54:24+18:3912:02
17Gunde HjalmarssonStora Tuna OK55:14+19:2912:13
18Ingemar MånssonRonneby OK58:08+22:2312:51
19Tomas SundqvistOK Kåre1:11:03+35:1815:43

Damer 1

4 520 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sara HägglundOK Hammaren40:589:03
2Ann-Sofi KarlssonGävle OK43:00+2:029:30
3Monica BomanGävle OK47:57+6:5910:36
4Katarina SundqvistOK Kåre1:08:25+27:2715:08

Herrar 2

3 860 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Bengt StenerhagVästerbergslagens OL35:399:14
2Olov SöderqvistDalaportens OL36:19+0:409:24
3Anders NordkvistStorviks IF37:51+2:129:48
4Erik WadmanIFK Mora OK39:03+3:2410:06
5Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK40:57+5:1810:36
6Roland BergSäterbygdens OK44:07+8:2811:25
7Christer HellströmStora Tuna OK44:49+9:1011:36
8Tryggve OttossonKorsnäs IF OK44:51+9:1211:37
9Mats MårtenssonStora Tuna OK44:55+9:1611:38
10Tomas FalkValbo AIF45:13+9:3411:42
11Johnny NyhlinOK Kåre45:31+9:5211:47
11Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK45:31+9:5211:47
13Bengt SöderqvistDalaportens OL45:42+10:0311:50
14Sören JohanssonSala OK49:29+13:5012:49
15Bernt LöfkvistBjursås OK50:57+15:1813:11
16Stig OvelandValbo AIF51:17+15:3813:17
17Benny RendalenKorsnäs IF OK52:00+16:2113:28
18Bo Artur DahlströmSmedjebackens OK58:04+22:2515:02
19Mats Olov ThomsonOK Kåre58:57+23:1815:16

Damer 2

3 790 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Linnéa WinterrosOK Hammaren38:2710:08
2Maria EngbergKorsnäs IF OK41:44+3:1711:00
3Tyra ForsbergValbo AIF42:16+3:4911:09
4Kia BratbergOK Hammaren44:41+6:1411:47
5Carina HolmbergOK Hammaren54:44+16:1714:26
6Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF54:45+16:1814:26
7Sofie NylanderOK Kåre55:33+17:0614:39

Herrar 3

2 860 m, 36 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan LundOK Kåre26:199:12
2John SivarsDalaportens OL30:49+4:3010:46
3Hans BergströmNorbergs OK31:23+5:0410:58
4Ulf LöfgrenStora Tuna OK32:05+5:4611:13
5Vilho RokkaLångshyttans AIK OK32:30+6:1111:21
6Staffan VestbomOckelbo OK32:36+6:1711:23
7Sven-Olof AspLeksands OK32:42+6:2311:26
8Sture BjörkOK Kåre32:44+6:2511:26
9Tord HalvarsonOK Kåre33:05+6:4611:34
10Yngve KarlssonIFK Mora OK33:12+6:5311:36
11Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK34:00+7:4111:53
12Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK34:51+8:3212:11
13Jan DelbomDomnarvets GOIF35:19+9:0012:20
14Folke BjörkmanDalaportens OL35:42+9:2312:28
15Hans KruskopfKorsnäs IF OK36:18+9:5912:41
16Leif BjörkmanDalaportens OL37:21+11:0213:03
17Lennart TägtströmDomnarvets GOIF37:37+11:1813:09
18Hans NordströmOK Kåre38:17+11:5813:23
19Sören GustafssonSäterbygdens OK38:23+12:0413:25
20Bertil HolmgrenGävle OK38:53+12:3413:35
21Bengt HolmIFK Mora OK39:08+12:4913:40
22Jan HultHofors OK40:32+14:1314:10
23Lars KarlssonDalaportens OL40:35+14:1614:11
24Hans NybergGävle OK40:50+14:3114:16
25Lars-B LarssonOK Tyr40:59+14:4014:19
26Gunnar LöfkvistBjursås OK41:03+14:4414:21
27Åke LiljebrandSK Trim/Virsbo42:17+15:5814:47
28Roland ForsblomKungsgårdens SK43:47+17:2815:18
29Ale ThorslingKungsgårdens SK43:52+17:3315:20
30Sten BlomkvistVästerbergslagens OL44:21+18:0215:30
31Bengt AnderssonÖsterfärnebo IF45:20+19:0115:51
32Kjell VestlundMalmö OK46:23+20:0416:13
33Östen AnderssonVästerbergslagens OL47:35+21:1616:38
34Johan ErikssonGrangärde OK49:48+23:2917:24
35Örjan PerssonBjursås OK50:46+24:2717:45
36Per WestmanAvesta OK52:28+26:0918:20

Damer 3

2 890 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Elin SkogIF Thor28:389:54
2Inger LöfgrenStora Tuna OK36:05+7:2712:29
3Helén LiljebrandSK Trim/Virsbo39:10+10:3213:33
4Marita StadigSK Trim/Virsbo42:01+13:2314:32
5Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK42:27+13:4914:41
6Siv StamSäterbygdens OK43:27+14:4915:02
7Eva HalvarsonOK Kåre43:46+15:0815:08
8Helena HemströmGävle OK43:53+15:1515:11
9Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL47:04+18:2616:17
10Ann-Sofi SandvikAvesta OK47:42+19:0416:30
11Anna KarlssonDalaportens OL48:09+19:3116:39

Herrar 4

2 090 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jan ÅhsNorbergs OK39:0818:43
2Lasse BackIFK Mora OK40:46+1:3819:30
3Stig-Olof StålAvesta OK42:07+2:5920:09
4Erik LindbergKorsnäs IF OK44:38+5:3021:21
5Bore NybergSäterbygdens OK51:20+12:1224:33
6Sten BergmanKorsnäs IF OK51:48+12:4024:47
7Alvar JönssonHofors OK52:24+13:1625:04
8Kenneth AnderssonValbo AIF58:59+19:5128:13
9Ingmar NykvistRembo IK1:00:57+21:4929:09
10Kjell PerssonKorsnäs IF OK1:02:09+23:0129:44
11Bo DanmoDomnarvets GOIF1:02:54+23:4630:05

Damer 4

2 090 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna-Lena LundellGävle OK33:5816:15
2Gunilla WiklundStora Tuna OK38:08+4:1018:14
3Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF45:05+11:0721:34
4Ingrid LiljebrandSK Trim/Virsbo45:28+11:3021:45
5Siv HasselgrundBjursås OK45:55+11:5721:58
6Birgitta WestmanAvesta OK46:11+12:1322:05
7Margareta LöfkvistBjursås OK47:57+13:5922:56
8Kerstin SondellÅrsunda IF55:27+21:2926:31
9Agneta ÖsterbergHofors OK1:10:54+36:5633:55
Gunvor NyströmStora Tuna IK SKej godkänd

Herrar 5

1 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Per SundbergGävle OK23:3915:15
2Tim ThomsonOK Kåre25:54+2:1516:42
3Jan BurellOK Enen37:43+14:0424:20
4Henning WaltgårdDomnarvets GOIF45:10+21:3129:08
5Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL47:25+23:4630:35

Damer 5

1 550 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Ulla NykvistRembo IK37:3524:14
2Lena VestbomOckelbo OK37:57+0:2224:29
3Judith ForsbergValbo AIF41:35+4:0026:49
4Viola ForsbergValbo AIF52:18+14:4333:44
Anita AnderssonValbo AIFej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Hallands 3 dagars
Hallands 3 dagars
Orienteringsmagasinet 1 kr