Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för IK Ymers vårtävling

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: IK Ymers vårtävling
Arrangörsorganisation: IK Ymer
Datum: lördag 5 maj 2012

H21

4 500 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas AspIFK Göteborg30:056:41
2Johan IngemarssonHestra IF31:44+1:397:03
3Mats HalvarssonFjärås AIK34:24+4:197:38
4Patrik EickhoffGöteborg-Majorna OK41:04+10:599:07
5Rickard NilssonFK Finn50:02+19:5711:07
6Patrik BlixtSävedalens AIK50:34+20:2911:14 Ladda ner rutt i gpx-format
7Oskar VigrenSävedalens AIK55:58+25:5312:26
8Linus IsebornFrämmestads IK1:02:26+32:2113:52

D16

3 610 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alva AbrahamssonGällstadbygdens SOK59:1716:25

H16

3 610 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton BobergIF Rigor36:2410:04
2Emil JohanssonBredareds IF38:42+2:1810:43

D16 Kort

3 090 m, 0 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Johanna KjellbergOK Flundrehofej start

D14

3 090 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Frida AnderssonTolered-Utby Ol-klubb39:5112:53
2Alice HultinOK Löftan47:05+7:1415:14
3Hilma MarkinhuhtaOK Landehof54:41+14:5017:41
4Clara KrantzIK Ymer57:23+17:3218:34
5Vilma SnyggIK Ymer59:54+20:0319:23

H14

3 090 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Carl PerssonBurseryds IF37:4412:12
2Emil KarlssonHestra IF41:39+3:5513:28
3Adam BrobergIF Rigor42:01+4:1713:35
4Emil DahlströmFK Herkules46:49+9:0515:09
5Gustav HjellströmGränna-Bygdens OK53:37+15:5317:21
6Albin AlsiöFalköpings AIK OK57:15+19:3118:31
7Rikard MagnussonBredareds IF58:04+20:2018:47
Ville GrahnIK Uvenej start

D14 Kort

2 450 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Hanna ÅsedalUlricehamns OK34:5014:13
2Olivia LönkvistOK Vivill48:27+13:3719:46
3Julia JohanssonHestra IF59:35+24:4524:19

H14 Kort

2 450 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Simon AlvhageHestra IF38:5115:51

D12

2 450 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elsa LindeblomIK Omega25:2110:20
2Julia ThuressonBurseryds IF25:49+0:2810:32
3Ebba HjertbergIK Ymer26:57+1:3610:59
4Lisa SamuelssonIK Ymer32:32+7:1113:16
5Moa AlsiöFalköpings AIK OK34:22+9:0114:01
6Alice LundbergUlricehamns OK35:33+10:1214:30
7Alma JohanssonOK Skogshjortarna36:17+10:5614:48
8Ellen KrantzIK Ymer36:35+11:1414:55
9Nora AronengBredareds IF37:51+12:3015:26
10Matilda RännareHjobygdens OK52:04+26:4321:15
Kajsa WardOK Vivillej godkänd
Jennifer StudleyOK Skogshjortarnaej start

H12

2 450 m, 10 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Axel ÅkessonMarkbygdens OK27:4411:19
2Hugo HåkanssonIK Ymer30:41+2:5712:31
3Hugo SetthagenOK Tranan31:36+3:5212:53
4Gustav ÖstenssonOK Tranan36:35+8:5114:55
5August AbrahamssonGällstadbygdens SOK41:40+13:5617:00
6David NeroNässjö OK45:53+18:0918:43
7Vidar HallbergFrämmestads IK51:04+23:2020:50
8Karl HjellströmGränna-Bygdens OK54:35+26:5122:16
9Viktor Le ClaireFK Herkules56:47+29:0323:10
Tobias ErixonOK Kullingshofej godkänd
Tim KonradssonIK Omegaej start

D12 Kort

2 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Vendela LönkvistOK Vivill30:0214:39
2Klara HagstrandBurseryds IF31:11+1:0915:12
Moa RännareHjobygdens OKej start

H12 Kort

2 050 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1William BodinGällstadbygdens SOK31:1415:14
2Clas Wullf NorgrenGällstadbygdens SOK34:00+2:4616:35

D10

2 050 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Alma HjertbergIK Ymer23:5111:38
2Elsa PlumppuBredareds IF26:09+2:1812:45
3Tilda RosanderSOK Aneby27:33+3:4213:26
4Alma GustafssonSOK Aneby31:33+7:4215:23
5Matilda BorglundIK Omega32:07+8:1615:40
6Ebba RosanderSOK Aneby32:14+8:2315:43

H10

2 050 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gustav OhlinOK Tranan18:589:15
2Felix DrejmoOK Landehof19:55+0:579:42
3Oskar LundbergHestra IF20:10+1:129:50
4Felix AbrahamssonHylte OK21:03+2:0510:16
5Lukas LarssonOK Skogshjortarna21:14+2:1610:21
6Albin NyqvistOK Landehof22:05+3:0710:46
7Oscar Wall JungbjerGöteborgs SK22:10+3:1210:48
8Lucas LjungdahlOK Skogshjortarna22:54+3:5611:10
9Simon BrovallGällstadbygdens SOK24:48+5:5012:05
10Simon GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb25:27+6:2912:24
11Albin HjellströmGränna-Bygdens OK26:14+7:1612:47
12Tor RännareHjobygdens OK27:22+8:2413:20
13Zebastian ArfwedsonFrölunda OL29:45+10:4714:30
14Erik IngemarssonHestra IF34:34+15:3616:51
Isac KarlssonOK Trananej godkänd

H35

4 250 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel OlssonDalsjöfors GOIF31:507:29
2Mikael RännareHjobygdens OK1:54:15+1:22:2526:52
Henric KarlssonOK Trananej godkänd

D40

3 430 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Pia JohanssonOK Landehof31:049:03
2Anna Nero NordmarkNässjö OK32:22+1:189:26
3Sara ÅbergHestra IF34:21+3:1710:00
4Laila B HöglundFK Herkules36:41+5:3710:41
5Anna ErikssonOK Landehof38:12+7:0811:08
Sofia KarlssonOK Landehofej start

H40

3 870 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Thomas KullanderSävedalens AIK32:128:19
2Fredrik PlumppuBredareds IF34:11+1:598:49
3Anders ArfwedsonFrölunda OL34:42+2:308:57
4Joakim LundbergUlricehamns OK34:57+2:459:01
5Claes SetthagenOK Tranan38:08+5:569:51
6Gary LarssonOK Skogshjortarna38:54+6:4210:03
7Svante BerglundUlricehamns OK42:36+10:2411:00
Jan GrahnIK Uvenej start
Thomas WesterlundHerrljunga SK Skid o OLej start

D45

3 020 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Elisabeth DrotzHestra IF31:5010:32
2Eva PedersenOK Skogshjortarna34:29+2:3911:25
3Karin ÖhlinSOK Aneby35:50+4:0011:51
4Åsa AlsiöFalköpings AIK OK37:56+6:0612:33
5Kristina Wall JungbjerGöteborgs SK40:20+8:3013:21
6Monika JohanssonBredareds IF42:55+11:0514:12
7Agnetha le ClaireFK Herkules48:12+16:2215:57
8Lena ThuressonRydboholms SK59:31+27:4119:42
Lena ThuressonBurseryds IFej godkänd

H45

3 870 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Bo HallbergFalköpings AIK OK33:198:36
2Jörgen HallénTrollhättans SOK35:31+2:129:10
3Roger KarlssonOK Tranan36:01+2:429:18
4Magnus AbrahamssonHylte OK36:28+3:099:25
5Mikael JungbjerGöteborgs SK36:53+3:349:31
6Leif HagmanIK Uven39:00+5:4110:04
7Jan ThuressonBurseryds IF40:06+6:4710:21
8Klaes AxelssonMullsjö SOK40:07+6:4810:21
9Per JohanssonOK Reftele41:43+8:2410:46
10Anders SjöbergOK Reftele45:21+12:0211:43
11Philip HjellströmGränna-Bygdens OK47:49+14:3012:21
12Stefan MagnussonBredareds IF49:31+16:1212:47
13Ingemar BlomIK Uven50:21+17:0213:00
14Thomas AlmgrenBorås GIF1:09:18+35:5917:54

D50

3 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Christina SöderblomÄtrans IF33:0010:55
2Lena HermanssonGöteborg-Majorna OK33:26+0:2611:04
3Annette Falck-LarssonVänersborgs SK33:37+0:3711:07
4Elisabeth StrandhagenGöteborg-Majorna OK33:57+0:5711:14
5Annika HildingHestra IF37:06+4:0612:17
6Helene Wengholt JohnssonOK Skogshjortarna39:35+6:3513:06
7Anita BodinGällstadbygdens SOK40:15+7:1513:19
8Helena LarssonHestra IF46:11+13:1115:17
9Kati NémethStigmännen Karlshamns OK46:20+13:2015:20
10Lisbeth BergagårdTolered-Utby Ol-klubb47:41+14:4115:47
11Karin BergdahlSävedalens AIK48:12+15:1215:57
Inger LarssonBredareds IFej start

H50

3 430 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lennart JosefssonRydboholms SK27:288:00
2Magnus JoelssonSOK 6828:40+1:128:21
3Pär ClaessonSävedalens AIK29:01+1:338:27
4Stefan OlofssonOK Gisle29:58+2:308:44
5Clas JohanssonBredareds IF33:04+5:369:38
6Hans GarmerGöteborg-Majorna OK33:47+6:199:50
7Nils-Olof LarssonVänersborgs SK35:14+7:4610:16
8Thomas AttforsSävedalens AIK36:23+8:5510:36
9Martin EickhoffSävedalens AIK37:48+10:2011:01
10Göran OlesundOK Landehof37:52+10:2411:02
11Christer CarlssonSävedalens AIK38:42+11:1411:16
12Christer BergagårdTolered-Utby Ol-klubb40:13+12:4511:43
13Bengt KlassonUlricehamns OK41:20+13:5212:03
14Johan ByströmKFUK-KFUM IA Göteborg41:38+14:1012:08
Gunnar MarkinhuhtaGöteborgs SKej godkänd
Anders KjellbergOK Flundrehofej start

D55

3 020 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Gunilla LarssonBredareds IF35:5911:54
2Anne KaillIK Omega37:08+1:0912:17
3Solveig HedenblomSjövalla FK38:42+2:4312:48
4Inger GustafssonOK Gisle42:33+6:3414:05
5Kristina Roos LarssonBredareds IF43:58+7:5914:33
6Anne JohanssonOK Tranan44:05+8:0614:35
7My EngströmLerums SOK44:10+8:1114:37
8Eva AndreassonBorås GIF44:59+9:0014:53
9Gunilla HogedalVänersborgs SK48:39+12:4016:06
10Marianne KlassonUlricehamns OK49:10+13:1116:16
11Elise JohanssonFalköpings AIK OK50:59+15:0016:52

H55

3 430 m, 18 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf PalmérUlricehamns OK30:599:01
2Ingemar BjörkmanGöteborg-Majorna OK31:21+0:229:08
3Kjell NeroNässjö OK33:23+2:249:43
4Mats StrandhagenGöteborg-Majorna OK33:45+2:469:50
4Urban LarssonIF Hagen33:45+2:469:50
6Pierre KarlssonOK Alehof33:59+3:009:54
7Magnus AnderssonUlricehamns OK34:07+3:089:56
8Sören KasperssonMarkbygdens OK34:18+3:1910:00
9Hans EkbergTrollhättans SOK35:43+4:4410:24
10Torbjörn HalvarssonFjärås AIK37:19+6:2010:52
11Bernt AnderssonIF Rigor39:36+8:3711:32
12Björn BorgGöteborg-Majorna OK39:50+8:5111:36
13Jan UnossonBredareds IF40:47+9:4811:53
14Reine SpetzStenungsunds OK41:50+10:5112:11
15Stefan JanslättTolered-Utby Ol-klubb45:58+14:5913:24
16Lars-Göran PetterssonSOK 6849:55+18:5614:33
17Bo HermanssonGöteborg-Majorna OK49:58+18:5914:34
18Ingemar CarlssonSävedalens AIK50:46+19:4714:48
Bengt JonassonGöteborg-Majorna OKej start

D60

2 700 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt-Marie LarssonSOK 6831:0811:31
2Inger HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL32:19+1:1111:58
3Marion HallstenUddevalla OK35:15+4:0713:03
4Anita AnderssonOK Skogshjortarna36:28+5:2013:30
5Lena BarkestamIK Hakarpspojkarna36:42+5:3413:35
6Ingegerd KallinSOK 6838:59+7:5114:26
7Lotta BörjessonSävedalens AIK40:54+9:4615:08
8Eva BlomströmIK Stern45:06+13:5816:42
9Monica IvarssonOK Skogshjortarna47:07+15:5917:27
10Harriet AnderssonOK Skogshjortarna57:34+26:2621:19
11Inger Alice EismarkIFK Göteborg1:16:29+45:2128:19

H60

3 430 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Per IvarssonTrollhättans SOK32:229:26 Ladda ner rutt i gpx-format
2Lars HogedalVänersborgs SK33:11+0:499:40
3Kjell-Åke NilssonUlricehamns OK34:41+2:1910:06
4Stellan HolmstrandHerrljunga SK Skid o OL34:47+2:2510:08
5Björn JägerströmIK Uven35:26+3:0410:19
6Per FredrikssonOK Skogshjortarna35:43+3:2110:24
7Tommy WesterbergIF Hagen36:27+4:0510:37
8Sven-Erik BodinGällstadbygdens SOK37:00+4:3810:47
9Stig JohanssonBredaryds SOK37:07+4:4510:49
10Håkan AnderssonMarkbygdens OK37:40+5:1810:58
11Sten BlomströmIK Stern38:04+5:4211:05
12Stig JohanssonFalköpings AIK OK38:47+6:2511:18
13Kent IvarssonOK Skogshjortarna39:47+7:2511:35
14Ulf JogbrattOK Tranan41:13+8:5112:00
15Jan-Åke AxelssonHestra IF42:19+9:5712:20
16Björn EngströmLerums SOK42:29+10:0712:23
17Lars-Olov DahlbergOK Landehof43:56+11:3412:48
18Sven-Erik MolanderTolered-Utby Ol-klubb45:31+13:0913:16
19Lars LarssonOK Frisene46:34+14:1213:34
20Lars-Erik NorstenHerrljunga SK Skid o OL52:10+19:4815:12
21Börje GustavssonTrollhättans SOK52:26+20:0415:17
22Lars-Olof RönnqvistOK Löftan55:17+22:5516:07
Lennart BarkestamIK Hakarpspojkarnaej godkänd
Lars GrehnMullsjö SOKej start
Anders ThomassonUlricehamns OKej start
Stig GustafssonBredaryds SOKej start
Mats KågesonGöteborg-Majorna OKej start
Jan VulcanTolered-Utby Ol-klubbej start

D65

2 700 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Britt Forsell PirozziLunds OK34:1712:41
2Britta LarssonOK Frisene35:47+1:3013:15
3Eva IsakssonOK Skogshjortarna38:32+4:1514:16
4Lisbeth CarlssonVaggeryds SOK39:27+5:1014:36
5Kaarina VoudinmäkiMullsjö SOK40:17+6:0014:55
6Eva HöijeOK Ravinen40:53+6:3615:08 Ladda ner rutt i gpx-format
7Berith IvehagFrämmestads IK41:00+6:4315:11
8Birgitta CarlssonOK Orinto41:06+6:4915:13
9Gunnel KarlssonSOK 6841:24+7:0715:20
10Linnéa ClaessonRydboholms SK41:37+7:2015:24
11Kerstin JohanssonMarkbygdens OK42:24+8:0715:42
12Kerstin ErnvidUlricehamns OK43:16+8:5916:01
13Marie-Louise LundströmOK Löftan43:51+9:3416:14
14Monica BråhnJönköpings OK44:37+10:2016:31
15Ulla SönsterödSOK 6844:47+10:3016:35
16Elisabeth RosénGöteborg-Majorna OK45:07+10:5016:42
17Lillemor LorénOK Frisene45:16+10:5916:45
18Birgitta JohanssonOK Tranan46:04+11:4717:03
19Birgit EkmanUlricehamns OK46:10+11:5317:05
20Barbro AnderssonOK Skogshjortarna47:43+13:2617:40
21Berit ByströmOK Virdarna48:17+14:0017:52
22Gunilla HolstBottnaryds IF49:40+15:2318:23
23Vega SlottnerJönköpings OK53:01+18:4419:38
24Anna-Stina ArnessonIK Dran1:00:07+25:5022:15
25Eva-Maj JohanssonMarkbygdens OK1:20:28+46:1129:48

H65

3 020 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Kalle JohanssonOK Skogshjortarna29:069:38
2Sören AnderssonIK Dran29:20+0:149:42
3Rune SandbergUddevalla OK29:22+0:169:43
4Morgan LjungVaggeryds SOK29:54+0:489:54
5Bengt BergmanLunds OK30:23+1:1710:03
6Olof KarlssonUddevalla OK31:27+2:2110:24
7Åke EckerbomIFK Sävsjö31:59+2:5310:35
8Lennart HöijeOK Ravinen33:02+3:5610:56 Ladda ner rutt i gpx-format
9Ingemar ArnessonIK Dran33:07+4:0110:57
10Olle AdolfssonLerums SOK33:10+4:0410:58
11Benny IvarssonFjärås AIK33:21+4:1511:02
12Roland NilssonFalköpings AIK OK33:24+4:1811:03
13Per-Olof FernbergIS Skanne33:31+4:2511:05
14Lars TuvessonUlricehamns OK34:07+5:0111:17
15Göte Johansson D-POK Tranan34:27+5:2111:24
16Bengt SörensenJönköpings OK35:08+6:0211:38
17Anders BerglundOK Skogshjortarna35:24+6:1811:43
18Kjell-Åke IsakssonOK Skogshjortarna35:27+6:2111:44
18Thomas KleistBoxholm-Mjölby OL35:27+6:2111:44
20Roland BomanUlricehamns OK35:49+6:4311:51
21Hans CarlssonIFK Göteborg36:01+6:5511:55
22Eric TenlandStigmännen Karlshamns OK36:13+7:0711:59
23Torbjörn WikströmOK Orinto36:26+7:2012:03
24Kurt BodinGällstadbygdens SOK36:29+7:2312:04
25Sture GrytheimElfsborg SOK36:51+7:4512:12
26Bo-Göran GunnarssonMarkbygdens OK36:53+7:4712:12
27Kenneth IvehagFrämmestads IK37:48+8:4212:30
28Lars-Olof LannfeltOK Skogshjortarna38:22+9:1612:42
29Kenneth RosénGöteborg-Majorna OK39:12+10:0612:58
30Waste ByströmOK Virdarna41:09+12:0313:37
31Bengt MattssonOK Orinto41:42+12:3613:48
32Sven Erik SjöholmMullsjö SOK42:14+13:0813:59
33Kjell JeppsonIF Rigor43:31+14:2514:24
34Sven-Erik ForsellLunds OK44:57+15:5114:53
35Ted LiivrandOK Skogshjortarna45:09+16:0314:57
36Henry SvenssonSOK 6845:19+16:1315:00
37Ingemar LindblomIFK Göteborg45:35+16:2915:05
38Gösta ClaessonRydboholms SK49:55+20:4916:31
39Toivo VoudinmäkiMullsjö SOK51:57+22:5117:12
40Göran SvahnBorås GIF52:38+23:3217:25
41Sune MentorGöteborg-Majorna OK53:58+24:5217:52
Anders BjörnbergFrölunda OLej godkänd
Pär-Erik JohanssonMarkbygdens OKej start

D70

2 810 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Birgitta StenströmVänersborgs SK42:1815:03
2Mariann KjellbergBredareds IF43:26+1:0815:27
3Birgit Smedberg-NilssonHestra IF44:58+2:4016:00
4Lisbeth JohanssonOK Skogshjortarna51:31+9:1318:20
5Gudrun BromanGöteborg-Majorna OK53:29+11:1119:01
6Barbro VallinKungälvs OK55:39+13:2119:48
7Gunnel BörjessonIK Uven57:54+15:3620:36
8Margareta HolmbergIF Hagen1:03:17+20:5922:31
9Ann-Catrine AhlströmFjärås AIK1:03:32+21:1422:36
10Ann-Britt BjörkmanKungälvs OK1:04:14+21:5622:51
11Christina HogedalKungälvs OK1:05:55+23:3723:27
12Gunni EkbergÄtrans IF1:17:18+35:0027:30
13Ing-Mari LarssonOK Löftan1:17:32+35:1427:35
14Gull-Britt GrönbergKungälvs OK1:20:34+38:1628:40
Vivi-Anne BylundRydboholms SKej godkänd

H70

3 020 m, 26 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Henrik HvoslefIK Stern32:0910:38
2Lars LjungbergTrollhättans SOK33:28+1:1911:04
3Roland OffrellFrosta OK33:47+1:3811:11
4Lars JohanssonOK Skogshjortarna34:38+2:2911:28
5Hans CarlssonOK Orinto34:58+2:4911:34
6Bengt AnderssonTidaholm SOK Sisu35:17+3:0811:40
7Lars FinbomOK Landehof35:45+3:3611:50
8Kurt FredrixonOK Skogshjortarna35:56+3:4711:53
9Rune ArvidssonMarkbygdens OK36:10+4:0111:58
10Ronny AnderssonOK Skogshjortarna36:28+4:1912:04 Ladda ner rutt i gpx-format
11Roland BrandshageSävedalens AIK38:10+6:0112:38
12Toivo RodinovHestra IF42:15+10:0613:59
13Sören BråhnJönköpings OK42:44+10:3514:09
14Birger AronssonBredareds IF44:57+12:4814:53
15Sten HjelmOK Tranan47:06+14:5715:35
16Per-Olof EckerlidSävedalens AIK48:04+15:5515:54
17Bernt JohanssonOK Gisle48:32+16:2316:04
18Kurt RydinOK Tranan48:42+16:3316:07
19Gunnar GrönkvistBottnaryds IF52:41+20:3217:26
20JB LarssonOK Löftan53:52+21:4317:50
21Lennart ÖsterlundOK Frisene55:37+23:2818:24
22Stellan HelgessonMarkbygdens OK58:47+26:3819:27
23Harry AnderssonOK Kullingshof1:08:52+36:4322:48
Gunnar BylundRydboholms SKej godkänd
Ivan ErnvidUlricehamns OKej godkänd
Lars LagerstedtFK Herkulesej godkänd
Ivan AnderssonMarkbygdens OKej start
Stig-Ove TollIK Sternej start
Karl-Axel JohanssonIK Uvenej start

D75

2 080 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Inga-Lisa JohanssonFjärås AIK42:5220:36
2Marianne HöglundFK Herkules49:46+6:5423:55
3Eivor YlanderGöteborg-Majorna OK54:03+11:1125:59

H75

3 020 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Håkan SkogumMarkbygdens OK36:0811:57
2Ingemar AlfredssonIK Uven36:10+0:0211:58
3Roland AasaIK Uven37:19+1:1112:21
4Ingemar HolmbergIF Hagen40:16+4:0813:20 Ladda ner rutt i gpx-format
5Lennart ÖstanbäckMarkbygdens OK41:12+5:0413:38
6Sten JohanssonOK Kullingshof41:59+5:5113:54
7Göran OlofssonFjärås AIK42:13+6:0513:58
8Åke LindbergHerrljunga SK Skid o OL43:31+7:2314:24
9Åke HogedalKungälvs OK46:44+10:3615:28
10Karl-Erik HolmbergFjärås AIK49:07+12:5916:15
11Erland OlssonDalsjöfors GOIF55:57+19:4918:31
12Bo HagborgSkene Sim o IS1:14:42+38:3424:44
Agne ÖstenssonSävedalens AIKej godkänd
Lennart BernhedTolered-Utby Ol-klubbej start

D80

2 080 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lisa HedströmGöteborg-Majorna OK39:1518:52
2Anna-Lisa BerglundSävedalens AIK47:16+8:0122:43
3Gunvor HåkanssonMarkbygdens OK50:28+11:1324:15
4Vera LångGöteborg-Majorna OK1:00:15+21:0028:57

H80

2 810 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Helmer EkbergÄtrans IF1:01:0921:45
2Björn BromanGöteborg-Majorna OK1:08:28+7:1924:21
3Bo ElvingssonHerrljunga SK Skid o OL1:22:51+21:4229:29
Sven AnderssonOK Stigenej godkänd
KarlErik FranssonTrollhättans SOKej godkänd
Sten CarlssonSävedalens AIKej godkänd
Lasse OlssonIK Trenne Ullaredej godkänd
Lars-Gunnar EnströmOK Trananej godkänd
Gunnar KällmanHerrljunga SK Skid o OLej start

H85

2 810 m, 1 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Bengt BorgGöteborg-Majorna OKej godkänd

Inskolning

1 730 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
Linnea AnderssonSOK 68fullföljt
Elin AxelssonMullsjö SOKfullföljt
Joar BlomqvistBredareds IFfullföljt
Stella BurénIK Ymerfullföljt
Kajsa ElfströmOK Orintofullföljt
Emil FrostlundUlricehamns OKfullföljt
Moa FrostlundUlricehamns OKfullföljt
Stina GrahnElfsborg SOKfullföljt
Oskar HjertbergIK Ymerfullföljt
Wilda JohanssonBredareds IFfullföljt
Nellie JöretegOK Frisenefullföljt
Hugo KonradssonIK Omegafullföljt
Olivia KrüIK Ymerfullföljt
Signe KullanderSävedalens AIKfullföljt
Rasmus LarssonBredareds IFfullföljt
Ellen LindbergIK Ymerfullföljt
Melvin LundOK Skogshjortarnafullföljt
Alvin LönkvistOK Vivillfullföljt
Adam NeroNässjö OKfullföljt
Ilona NiklassonKlubblösfullföljt
Olle NordinUlricehamns OKfullföljt
Sara OhlinOK Trananfullföljt
Ida PetterssonUlricehamns OKfullföljt
Isak PetterssonUlricehamns OKfullföljt
Albin SchmidtFrölunda OLfullföljt
Anton SkattIK Ymerfullföljt
Emilia SkattIK Ymerfullföljt
Ester StrömbomElfsborg SOKfullföljt
Alice TafjordUlricehamns OKfullföljt
Axel TafjordUlricehamns OKfullföljt
Max ThomassonBredareds IFfullföljt
Oskar WardOK Vivillfullföljt
Maja NordinUlricehamns OKej godkänd

U1

2 270 m, 19 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anton BlomqvistMarkbygdens OK19:208:31
2Casper SkeppSävedalens AIK20:35+1:159:04
3Oskar BjörssonOK Kullingshof25:03+5:4311:02
4Lisa ÅkessonMarkbygdens OK25:23+6:0311:10
5Erika ÅkessonMarkbygdens OK25:26+6:0611:12
6Elias PettersonIK Ymer25:48+6:2811:21
7Sofia ElverlindOK Tranan25:57+6:3711:25
8Emma OlinIK Hakarpspojkarna26:27+7:0711:39
9Ella SöderberghIFK Göteborg26:30+7:1011:40
10Anton SöderberghIFK Göteborg26:39+7:1911:44
11Gustav MagnussonIK Ymer29:10+9:5012:50
12Linnea BjörssonOK Kullingshof30:51+11:3113:35
13Erik RännareHjobygdens OK31:00+11:4013:39
14Anton LundOK Skogshjortarna31:21+12:0113:48
15Filip IngemarssonHestra IF32:21+13:0114:15
16Lisa BjörssonOK Kullingshof32:32+13:1214:19
17Matilda RybergMarkbygdens OK32:46+13:2614:26
18Kristina BohmanOK Orinto45:37+26:1720:05
19Ella SnyggIK Ymer1:35:40+1:16:2042:08

U2

2 420 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Oscar OlinIK Hakarpspojkarna25:4610:38
2Moa AbrahamssonHylte OK25:50+0:0410:40
3Alva KnutssonRydboholms SK29:09+3:2312:02
4Evelina GunnarssonRydboholms SK29:11+3:2512:03
5Matilda GunnarssonRydboholms SK29:12+3:2612:03
6Evelina GårdsbyTolered-Utby Ol-klubb29:30+3:4412:11
7Sofia KarlssonHestra IF30:19+4:3312:31
8Klara GrahnElfsborg SOK31:17+5:3112:55
9Olle ElfströmOK Orinto32:20+6:3413:21
10Unni GranforsIF Rigor35:52+10:0614:49
11Hanna AlsiöFalköpings AIK OK36:49+11:0315:12
12Linnéa PeterssonIK Omega37:22+11:3615:26
13Walter BodinGällstadbygdens SOK37:39+11:5315:33
14Gustav BohmanOK Orinto38:11+12:2515:46
15Curt Wullf NorgrenGällstadbygdens SOK42:54+17:0817:43
16Hulda HallqvistUlricehamns OK43:19+17:3317:53
17Vera ElfströmOK Orinto43:22+17:3617:55
18Filippa DemkerIK Ymer47:43+21:5719:43
19Melina GustafsonIK Ymer47:45+21:5919:43
20Alfred SandenHestra IF56:52+31:0623:29

Öppen motion 1

2 420 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Lotta AnsbölFK Friskus-Varberg26:0710:47
2Marie WalderstedtOK Skogshjortarna27:36+1:2911:24
3Ann-Christin LarssonOK Frisene29:16+3:0912:05
4Anki GunnarssonRydboholms SK33:44+7:3713:56
5Linus WalderstedtOK Skogshjortarna40:11+14:0416:36
6Maria HermanssonKlubblös44:32+18:2518:24
7Heidi KyndeRydboholms SK44:50+18:4318:31
8Sven HåkanssonMarkbygdens OK55:58+29:5123:07
9Lilian SvenssonKinnaströms SK57:49+31:4223:53
10Carina SalomonssonKinnaströms SK57:51+31:4423:54
Maria RosanderSOK Anebyej godkänd

Öppen motion 3

3 030 m, 42 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattias GustafsonIK Ymer26:258:43
2Madeleine JohanssonOK Skogshjortarna38:36+12:1112:44
3Annika SedvallIK Ymer43:58+17:3314:30
4Jenny GustafsonIK Ymer44:02+17:3714:31
5Jesper AugustssonKinnaströms SK44:23+17:5814:38
6Matz SandströmMarkbygdens OK44:44+18:1914:45
7Patrik GryttbornGällstadbygdens SOK46:17+19:5215:16
8Stig RobertssonKlubblös47:53+21:2815:48
9Rune JungbjerGöteborgs SK48:30+22:0516:00
10Johan RosanderSOK Aneby48:33+22:0816:01
11Annika RännareHjobygdens OK48:59+22:3416:09
12Helena TafjordUlricehamns OK50:48+24:2316:45
13Gun JohanssonOK Landehof52:01+25:3617:10
14Hans EmilssonKinnaströms SK55:21+28:5618:16
15Mikael SedvallIK Ymer55:40+29:1518:22
16Lukas GustafsonIK Ymer57:00+30:3518:48
17Lena SvenssonSOK 6857:05+30:4018:50
18Urban BjufströmSOK 6857:08+30:4318:51
19Marie WernerssonKlubblös59:18+32:5319:34
20Johanna OlssonBredareds IF59:29+33:0419:37
21Ellen WahlgrenBredareds IF59:30+33:0519:38
22Anna WahlgrenBredareds IF59:32+33:0719:38
23Stig WallermanBorås GIF1:00:12+33:4719:52
24Annelie WardOK Vivill1:00:23+33:5819:55
25Totte HolmMarkbygdens OK1:01:40+35:1520:21
26Gunilla AnderssonHestra IF1:02:19+35:5420:33
27Maria Wallin-JohanssonOK Skogshjortarna1:02:29+36:0420:37
28Britt AlfredssonIK Uven1:03:43+37:1821:01
29Linda SvenssonKinnaströms SK1:08:59+42:3422:46
30Berit SvenssonOK Mark1:12:40+46:1523:58
31Elisabet PeterssonIK Omega1:16:17+49:5225:10
32Karin VidarssonOK Nackhe1:24:08+57:4327:46
33Bengt-Åke SjöströmTolered-Utby Ol-klubb1:28:59+1:02:3429:22
34Helena SnyggIK Ymer1:47:50+1:21:2535:35
35Lennart ArvidssonIK Ymer2:31:53+2:05:2850:07
Alf KjellbergBredareds IFej godkänd
William BjörklundKlubblösej godkänd
Kristina TellqvistIK Dranej godkänd
Britt-Marie EkbergOK Orintoej godkänd
Maija DrotzHestra IFej godkänd
Ania LarssonIF Hagenej godkänd
Christine LundOK Skogshjortarnaej godkänd

Öppen motion 5

3 420 m, 48 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Johan RobertssonKlubblös39:2411:31
2Roger PihlSOK 6839:30+0:0611:32
3Conny ErixonOK Kullingshof41:34+2:1012:09
4Erik AnderssonKinnarumma IF43:06+3:4212:36
5Gösta DrotzHestra IF43:34+4:1012:44
6Weine GustavssonIK Wallgårda43:52+4:2812:49
7Sara RudhAvesta OK44:02+4:3812:52
8Marcus TafjordUlricehamns OK46:18+6:5413:32
9Eva-Lotta LundbergUlricehamns OK46:48+7:2413:41
10Åsa DryseliusMarkbygdens OK47:13+7:4913:48
11Magnus PedersenOK Skogshjortarna47:41+8:1713:56
12Lena ErikssonElfsborg SOK47:55+8:3114:00
13Tina RundströmOK Landehof48:13+8:4914:05
14Jonas HultinOK Löftan48:25+9:0114:09
15Magdalena SandströmElfsborg SOK51:42+12:1815:07
16Ann-Sophie OhlinOK Tranan51:58+12:3415:11
17Anders LundOK Skogshjortarna53:07+13:4315:31
18Ulrika GranforsIF Rigor53:34+14:1015:39
19Roger WalderstedtOK Skogshjortarna53:40+14:1615:41
20Lars TorstenssonGöteborgs SK53:43+14:1915:42
21Marika ElverlindOK Tranan54:03+14:3915:48
22Katarina Rydén MarkinhuhtaGöteborgs SK54:30+15:0615:56
23Jalle StrömbomElfsborg SOK56:26+17:0216:30
24Sofia SandströmElfsborg SOK56:28+17:0416:30
25Jessica ArfwedsonFrölunda OL56:42+17:1816:34
26Ulrika JöretegOK Frisene56:56+17:3216:38
27Eva-Lotta LundbergHestra IF57:15+17:5116:44
28Lena LindströmBredaryds SOK57:25+18:0116:47
29Josefine HämbergRydboholms SK57:26+18:0216:47
29Lennart JohnssonOK Skogshjortarna57:26+18:0216:47
31Mikael WardOK Vivill57:48+18:2416:54
32John SandenHestra IF57:56+18:3216:56
33Jan SvenssonJönköpings OK59:51+20:2717:30
34Johan AbrahamssonGällstadbygdens SOK1:01:09+21:4517:52
35Maria NethGöteborgs SK1:01:58+22:3418:07
36Ella StrömbomElfsborg SOK1:03:14+23:5018:29
37Mattias HämbergRydboholms SK1:05:38+26:1419:11
38Johan GranforsIF Rigor1:06:46+27:2219:31
39Katarina KonradssonIK Omega1:10:11+30:4720:31
40Malin SöderberghIFK Göteborg1:10:41+31:1720:40
41Jenny RönnqvistOK Löftan1:15:53+36:2922:11
42Anita ÅsedalUlricehamns OK1:18:06+38:4222:50
43Maria GrahnElfsborg SOK1:18:34+39:1022:58
44Bertil BorglundIK Omega1:30:09+50:4526:21
45Monica JohanssonIK Omega1:30:17+50:5326:23
46Frank DanielssonKinnaströms SK1:31:23+51:5926:43
Peter DahlbergKlubblösej godkänd
Peter BrobergIF Rigorej godkänd
Kristofer DrejmoOK Landehofej start

Öppen motion 7

3 020 m, 44 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Linda LarssonRydboholms SK30:3010:05
2Lisa LindströmBredaryds SOK31:36+1:0610:27
3Stefan AnderssonSOK 6832:37+2:0710:48
4Katrin SkeppSävedalens AIK32:49+2:1910:51
5Bengt ArnessonIK Dran33:23+2:5311:03
6Karin KaillOK Alferna34:00+3:3011:15
7Sofia ÖstenssonOK Tranan35:19+4:4911:41
8Alexander SörqvistBredareds IF35:31+5:0111:45
9Niclas KonradssonIK Omega35:34+5:0411:46
10Karl-Johan OhlinOK Tranan37:24+6:5412:23
11Stefan LindströmBredaryds SOK38:50+8:2012:51
12Magnus HenningssonHestra IF38:58+8:2812:54
13Lennart CedervärnUlricehamns OK39:02+8:3212:55
14Bernt RobertssonMarkbygdens OK39:14+8:4412:59
15Lennart BjufströmSOK 6839:26+8:5613:03
16Anders SörqvistBredareds IF40:06+9:3613:16
17Bertil IngemarssonHestra IF40:23+9:5313:22
18Lars-Göran MolinMarkbygdens OK40:29+9:5913:24
19Ingemar KallinSOK 6840:55+10:2513:32
20Lars SönsterödSOK 6842:32+12:0214:05
21Lena OlssonKinnaströms SK42:46+12:1614:09
22Jan KarlssonOK Tranan43:07+12:3714:16
23Lars-Erik GaddeGöteborg-Majorna OK43:15+12:4514:19
24Marita HaglundBredareds IF43:19+12:4914:20
25Anders SwedinLidköpings VSK44:19+13:4914:40
26Anna KarlssonSOK 6845:40+15:1015:07
27Leif CliffordsonSävedalens AIK47:22+16:5215:41
28Gudrun WadmanGöteborg-Majorna OK47:59+17:2915:53
29Agneta JohanssonRydboholms SK49:49+19:1916:29
30Molly RundströmOK Landehof51:03+20:3316:54
31Sven RingKinnaströms SK52:15+21:4517:18
32Kajsa NordinUlricehamns OK52:26+21:5617:21
33Ulla SvenssonJönköpings OK52:55+22:2517:31
34Ewa ArnessonIK Dran55:11+24:4118:16
35Björn WinbergStenungsunds OK58:41+28:1119:25
36Ann-Christin AugustssonStenungsunds OK1:05:10+34:4021:34
37Birgit AronssonBredareds IF1:10:08+39:3823:13
38Ing-Marie AronengBredareds IF1:10:09+39:3923:13
39Anna DurgéKFUK-KFUM IA Göteborg1:10:57+40:2723:29
40Inger BylanderSvenljunga OK1:17:44+47:1425:44
41Anne-Marie CarlssonSävedalens AIK1:19:11+48:4126:13
Märta LundhSvenljunga OKej godkänd
Tommy PedersenOK Orintoej godkänd
Johanna HallqvistUlricehamns OKej godkänd

Öppen motion 8

4 440 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Markus OlinIK Hakarpspojkarna31:567:11
2Nils RobertssonMarkbygdens OK35:17+3:217:56
3Morgan BodinGällstadbygdens SOK38:22+6:268:38
4Stefan NordinUlricehamns OK38:36+6:408:41
5Pål SchmidtSträngnäs-Malmby OL39:04+7:088:47
6Stefan FalemoKlubblös39:40+7:448:56
7Jonas HöijerMölndal Outdoor IF40:03+8:079:01
8Johan FalkUlricehamns OK41:24+9:289:19
9Håkan PerssonKlubblös42:20+10:249:32
10Stig LarssonGöteborg-Majorna OK46:48+14:5210:32
11Patrik NilssonVänersborgs SK47:42+15:4610:44
12Staffan NethGöteborgs SK49:36+17:4011:10
13Patrick DjerfLerums SOK49:42+17:4611:11
14Maria SvenssonOK Mark50:51+18:5511:27
15Andreas JohanssonOK Skogshjortarna51:10+19:1411:31
16Arne BogrenOK Vivill51:14+19:1811:32
17Lars BjörfjällBredareds IF51:19+19:2311:33
18Marianne HanssonBredareds IF52:06+20:1011:44
19Magnus ElverlindOK Tranan53:42+21:4612:05
20Torbjörn LönkvistOK Vivill54:24+22:2812:15
21Nina DjerfLerums SOK55:50+23:5412:34
22Ralf VidarssonOK Nackhe59:34+27:3813:24
23Kurt EkbergOK Orinto1:02:53+30:5714:09
24Patrik FondinHerrljunga SK Skid o OL1:05:28+33:3214:44
25Roger LundinFK Herkules1:05:53+33:5714:50
26Gunnar AdrianssonBorås GIF1:21:52+49:5618:26
Mikael LandergrenIK Ymerej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser