Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Höglandets Sprintcup III

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Höglandets Sprintcup III
Arrangörsorganisation: Nässjö OK
Datum: tisdag 18 juni 2019

Herrar Lång

2 800 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Mattis PerssonEksjö SOK14:465:16
2Hugo JakobssonEksjö SOK14:54+0:085:19
3Simon LennermoNässjö OK15:37+0:515:34
4Andreas EkbladhSol Tranås15:48+1:025:38
5Fredrik LundqvistNässjö OK16:26+1:405:52
6Alfons EnellSol Tranås16:35+1:495:55
7Sixten EkbladhSol Tranås17:39+2:536:18
8Jari HuttunenSOK Aneby18:00+3:146:25
9Magnus NilssonEksjö SOK18:51+4:056:43
10Daniel SahlinNässjö OK19:20+4:346:54
11Andreas NiemiEmmaboda Verda OK19:41+4:557:01
12Albert BrickarpSol Tranås20:33+5:477:20
13Fredrik WibringSol Tranås20:41+5:557:23 Ladda ner rutt i gpx-format
14Jörgen StenhagNässjö OK20:55+6:097:28
15Stefan ÅslundSol Tranås21:01+6:157:30
16Erik SkoglundSol Tranås21:16+6:307:35
17Jonas HåkanssonEksjö SOK21:44+6:587:45
18Marcus SkoglundSol Tranås21:58+7:127:50
19Emil ÅslundSol Tranås22:07+7:217:53
20Johan BlomgrenSOK Aneby23:16+8:308:18
21David NeroNässjö OK24:00+9:148:34
22Simon KarlssonSol Tranås24:03+9:178:35
23Hans Jörgen HanssonLekeryd-Svarttorps SK24:53+10:078:53
24Leif JohanssonSol Tranås25:06+10:208:57
Christian EricssonEksjö Garnisons IFdiskvalificerad

Herrar Mellan

2 300 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Magnus SvenssonNässjö OK14:196:13
2William BlomströmKlubblös16:12+1:537:02
3Lars HagelbergEksjö SOK16:29+2:107:10
4Peter SahlinNässjö OK16:55+2:367:21
5Lennart HolstNässjö OK19:51+5:328:37
6Adam NeroNässjö OK21:24+7:059:18
7Tommy OlaussonSOK Aneby25:56+11:3711:16
8Ruben QwickEksjö SOK27:10+12:5111:48
9Rune GunnarssonNässjö OK27:53+13:3412:07
Sven Eriksson TerlegårdNässjö OKdiskvalificerad
Adam HilalNässjö OKdiskvalificerad

Herrar Kort

1 800 m, 8 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Wilmer RydestrandEksjö SOK13:287:28
2Alfred LundbomEksjö SOK14:44+1:168:11
3Pelle JakobssonEksjö SOK15:14+1:468:27
4Måns PerssonEksjö SOK16:01+2:338:53
5Vilmer HagelbergEksjö SOK17:30+4:029:43
6Elias KilebrandEksjö SOK24:02+10:3413:21
7David DackeSOK Aneby26:52+13:2414:55
8Malte StenhagNässjö OK28:34+15:0615:52

Damer Lång

2 800 m, 16 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Moa SvenssonNässjö OK18:186:32
2Lovisa BlomgrenEksjö SOK18:34+0:166:37
3Cecilia BerganderEksjö SOK18:47+0:296:42
4Linda NordinEksjö SOK18:50+0:326:43
5Elisabeth HagelbergEksjö SOK19:20+1:026:54
6Wilma BerganderEksjö SOK19:26+1:086:56
7Anna LennartssonNässjö OK20:23+2:057:16
8Moa SahlstedtSol Tranås20:27+2:097:18
9Kajsa NiemiEmmaboda Verda OK20:35+2:177:21
10Hanna SkoglundSol Tranås21:16+2:587:35
11Anne SkoglundSol Tranås22:48+4:308:08
12Carina Rosén ErikssonAnnebergs GIF23:01+4:438:13
13Cecilia SahlstedtSol Tranås24:32+6:148:45
14Ylwa HolmqvistOK 64 Torpa25:34+7:169:07
Thea Nordin AbajiEksjö SOKdiskvalificerad
Ella PerssonEksjö SOKdiskvalificerad

Damer Mellan

2 300 m, 25 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ebba StenhagNässjö OK15:296:43
2Karin ÖhlinSOK Aneby16:06+0:377:00
3Tilde LennartssonNässjö OK16:13+0:447:03
4Charlotte StenhagNässjö OK17:38+2:097:40
5Telina TiareNässjö OK17:57+2:287:48
6Anna Nero NordmarkNässjö OK17:58+2:297:48
7Alva HagelbergEksjö SOK18:02+2:337:50
8Elin EkbladhSol Tranås20:37+5:088:57
9Tuva JohanssonNässjö OK20:38+5:098:58
10Anneli BlomgrenSOK Aneby21:12+5:439:13
10Svea EkbladhSol Tranås21:12+5:439:13
12Åsa PerssonEksjö SOK21:20+5:519:16
12Liza JohanssonSol Tranås21:20+5:519:16
14Jenny JakobssonEksjö SOK21:38+6:099:24
15Kinna ÅslundSol Tranås22:41+7:129:51
16Susanne BerganderEksjö SOK23:53+8:2410:23
17Vivianne LindstamSol Tranås24:27+8:5810:37
18Tilde BrickarpSol Tranås24:46+9:1710:46
19Ulrica BrickarpSol Tranås24:47+9:1810:46
Veronica SahlinNässjö OKdiskvalificerad
Smilla LennartssonNässjö OKdiskvalificerad
Linda SahlinNässjö OKdiskvalificerad
Maja LaxNässjö OKdiskvalificerad
Wilma ErikssonNässjö OKdiskvalificerad
Kerstin GunnarssonNässjö OKej godkänd

Damer Kort

1 800 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Molly BrickarpSol Tranås15:578:51
2Maia FagerströmSOK Aneby25:14+9:1714:01
3Elise JohanssonNässjö OK39:22+23:2521:52
4Ester KilebrandEksjö SOK57:52+41:5532:08

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser