Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Skärgårdssprinten

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Skärgårdssprinten
Arrangörsorganisation: OK Roslagen
Datum: tisdag 16 juli 2019

D21

2 880 m, 12 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Galina RibediucHellas Orientering18:556:34
2Kate MorrisonOK Linné20:24+1:297:05
3Anna LithellOK Linné21:34+2:397:29
4Marie OhlinOK Linné21:39+2:447:31
5Lovisa WigertzLånghundra IF22:50+3:557:55
6Jenny WallnerAttunda OK24:04+5:098:21
7Maria SundbergOK Roslagen24:16+5:218:25
8Emma LundmanOK Roslagen24:29+5:348:30
9Amanda TibellLånghundra IF26:23+7:289:09
10Jessica StrömqvistAttunda OK29:23+10:2810:12
Alva LindellIF Thorej godkänd
Mikaela WallerströmOK Österåkerej godkänd

H21

3 110 m, 27 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Jens RönnolsJärla Orientering16:115:12
2Leonas MockunasHellas Orientering17:27+1:165:36
3Erik FernlundOK Tisaren17:37+1:265:39
4Johan EdenhamnLänna IF18:15+2:045:52
5Manne HammarbergJärfälla OK19:06+2:556:08
6Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OK19:43+3:326:20
7Erik WidingSkarpnäcks OL21:04+4:536:46
8Alexander AlnessLånghundra IF21:31+5:206:55
8Nils-Göran Nilsson BatzSkarpnäcks OL21:31+5:206:55
10Jonas ErikssonLänna IF21:40+5:296:58
11Joel WallnerAttunda OK21:55+5:447:02
12Björn JohanssonOK Borgen22:07+5:567:06
13Adam LiljaOK Enen23:14+7:037:28
14Tobias AnderssonOK Österåker23:47+7:367:38
15Anders LindgrenLånghundra IF24:07+7:567:45
16Niklas ErlandssonOK Södertörn24:41+8:307:56
17Mattias ÖrtlundRånäs OK25:15+9:048:07
18Mattias HenrikssonCentrum OK25:43+9:328:16
19Per GrundbergRimbo SOK26:18+10:078:27
Magnus StrömqvistAttunda OKej godkänd
Oskar SundblomRånäs OKej godkänd
Anton GumaeliusWaxholms OKej godkänd
Edvin NordströmTäby OKej godkänd
Erik BerzellJärla Orienteringej godkänd
Emil GrehnOK Rodhenej godkänd
Rassmus AnderssonOK Linnéej godkänd
Love BerzellOK Ravinenej godkänd

D16

2 310 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Vendela RundströmOK Ravinen17:387:38
2Cornelia KrafftLänna IF17:40+0:027:38
3Agnes WeissLånghundra IF18:22+0:447:57
4Fanny CedstedtLånghundra IF20:27+2:498:51

H16

2 440 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Edvin NilssonLånghundra IF13:305:31
2Simon ClaessonOK Rodhen16:59+3:296:57
3Jacob HenrikssonRånäs OK18:59+5:297:46
4Sixten SlagbrandVästerås SOK20:51+7:218:32

D14

2 040 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Freja HjerneTumba-Mälarhöjden OK14:006:51
2Malin StrömqvistAttunda OK17:13+3:138:26
3Ebba WestringJärfälla OK17:15+3:158:27
4Filippa HjerneTumba-Mälarhöjden OK17:53+3:538:45
5Elise MagnussonSigtuna OK18:28+4:289:03
6Alva OláRånäs OK18:51+4:519:14
7Alva LarssonOK Linné20:39+6:3910:07
8Isabel UnnerudLånghundra IF20:45+6:4510:10
9Katja SmittSödertälje-Nykvarn OF21:15+7:1510:25
10Linda StrömqvistAttunda OK24:14+10:1411:52
11Felicia KrafftLänna IF26:20+12:2012:54
12Sara StrömqvistAttunda OK27:24+13:2413:25
13Rebecka HartvikLänna IF39:05+25:0519:09
14Sara HartvikLänna IF39:18+25:1819:15

H14

2 120 m, 9 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Aron BromanLänna IF13:416:27
2Hugo ÖrtlundRånäs OK14:05+0:246:38
3Elis WiklundVästerås SOK15:15+1:347:11
4Edvin WallnerAttunda OK16:26+2:457:45
5Lukas HambäckLånghundra IF18:13+4:328:35
6Gustav LindbergOK Roslagen18:49+5:088:52
7Arvid RundströmOK Ravinen23:07+9:2610:54
8Frode SmittSödertälje-Nykvarn OF25:54+12:1312:13
Eric HenrikssonRånäs OKej godkänd

D45

2 420 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Louise NilssonJärfälla OK20:068:18
2Susanne AnderssonPiteå IF Orienteringsklubb20:20+0:148:24
3Lena GumaeliusWaxholms OK20:57+0:518:39
4Sofia SmittSödertälje-Nykvarn OF22:12+2:069:10
5Bente HenrikssonRånäs OK22:46+2:409:24
6Annette WigertzLånghundra IF22:53+2:479:27
7Christel BergOK Enen23:48+3:429:50
8Eva SvanbergJärfälla OK24:04+3:589:56
9Åsa PetterssonVallentuna-Össeby OL24:17+4:1110:02
10Malin BromanLänna IF25:39+5:3310:35
11Marie ForshällenAttunda OK26:44+6:3811:02
12Eva CedstedtLånghundra IF26:52+6:4611:06
13Anette ArksandVallentuna-Össeby OL26:55+6:4911:07
14Eva SundgrenVallentuna-Össeby OL26:58+6:5211:08
15Hillevi PalmqvistLänna IF27:28+7:2211:20
16Christina SälgbladVallentuna-Össeby OL29:00+8:5411:59
17Pia ThunmanOK Linné29:02+8:5611:59
18Pia WiklundVästerås SOK43:21+23:1517:54
Carina NilssonTäby OKej godkänd
Sofia KrafftLänna IFej godkänd

H45

2 650 m, 29 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Henrik ErlandssonOK Södertörn16:446:18
2Klas BirgerssonLånghundra IF17:11+0:276:29
3Lars BerzellVäsby OK17:38+0:546:39
4Stefan BergOK Enen18:02+1:186:48
5Joakim ErikssonSödertälje-Nykvarn OF18:09+1:256:50
6Andreas KrafftLänna IF18:10+1:266:51
7Olle HjerneTumba-Mälarhöjden OK18:11+1:276:51
8Stefan MusslinderFalköpings AIK OK18:22+1:386:55
9Peter HambäckLånghundra IF19:11+2:277:14
10Sven WigertzLånghundra IF19:15+2:317:15
11Erik ViklundRånäs OK19:17+2:337:16
12Christer ArksandVallentuna-Össeby OL19:25+2:417:19
13Fredrik NilssonLånghundra IF19:44+3:007:26
14Johan WestringJärfälla OK19:55+3:117:30
15Anders TollOK Linné20:08+3:247:35
16Daniel WallnerAttunda OK20:53+4:097:52
17Jesper HenrikssonRånäs OK20:54+4:107:53
18Henrik HanssonJärfälla OK21:12+4:288:00
19Håkan RolfssonSkarpnäcks OL21:26+4:428:05
20Björn RundströmOK Ravinen21:36+4:528:09
21Johan PalmgrenTäby OK22:22+5:388:26
22Johan HartvikLänna IF22:27+5:438:28
23Anders NilssonTäby OK23:17+6:338:47
24Joakim ÅkerlundIF Åland23:30+6:468:52
25Jonas EklundVallentuna-Össeby OL24:22+7:389:11
26Peter OláRånäs OK24:37+7:539:17
27Pär WiklundVästerås SOK31:49+15:0512:00
Svante JonsellVallentuna-Össeby OLdiskvalificerad
Juha MaanmiesRånäs OKej godkänd

D60

1 930 m, 17 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eva ElnerudSigtuna OK20:2310:33
2Lena Nyström-NilssonRånäs OK21:10+0:4710:58
3Ann-Marie Rees-AnderssonEnebybergs IF21:45+1:2211:16
4Britt LarssonLänna IF22:00+1:3711:23
5Anne LundmarkJärfälla OK22:27+2:0411:37
6Christina OhlinRånäs OK22:41+2:1811:45
7Ingrid SjölanderOK Rodhen25:00+4:3712:57
8Ylva NilssonVallentuna-Össeby OL27:43+7:2014:21
9Anna-Stina NyströmLänna IF28:41+8:1814:51
10Kristina ErikssonLänna IF28:51+8:2814:56
11Elke WilkeTierps SOK29:37+9:1415:20
12Ina WidegrenSkogsluffarnas OK30:14+9:5115:39
13Caje JacobssonIF Thor32:47+12:2416:59
14Lise-Lott AlmgrenOK Rodhen33:51+13:2817:32
15Margaretha NyströmLänna IF34:35+14:1217:55
16Ulla KarnebäckAttunda OK35:05+14:4218:10
Gun-Inger SahlbergLånghundra IFej godkänd

H60

2 200 m, 33 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Thomas KarlssonSödertälje-Nykvarn OF16:497:38
2Hans TarandiIFK Lidingö SOK16:58+0:097:42
3Magnus ForshällenAttunda OK17:01+0:127:44
4Thom SandvikAvesta OK17:17+0:287:51
5Svante LindgrenKorsnäs IF OK17:19+0:307:52
6Lars LandströmLånghundra IF17:39+0:508:01
7Peter RidefeltOK Linné17:40+0:518:01
8Lars OhlinRånäs OK18:07+1:188:14
9Gunnar SvanbergJärfälla OK18:27+1:388:23
10Per MolinSödertälje-Nykvarn OF19:03+2:148:39
11Karl-Gunnar KarnebäckAttunda OK19:09+2:208:42
12Peter SundgrenVallentuna-Össeby OL20:26+3:379:17
13Hans OhlinRånäs OK20:58+4:099:31
14Per-Erik WåhlbergOK Linné21:22+4:339:42
15Bjarne BlomsterIF Åland21:32+4:439:47
16Kenneth PetterssonJärfälla OK22:05+5:1610:02
17Kjell JanssonLånghundra IF22:49+6:0010:22
18Gunnar KvarnerudLänna IF23:18+6:2910:35
19Claes LandqvistVallentuna-Össeby OL23:20+6:3110:36
20Jan-Olof WåhlbergIBM Club Sweden24:03+7:1410:55
21Tommy HöglundLånghundra IF24:19+7:3011:03
22Bengt-Göran StjernaLänna IF25:04+8:1511:23
23Mats TörngrenOK Linné26:28+9:3912:01
24Jan-Olof MalmSigtuna OK27:34+10:4512:31
25Sven-Olov NorlinRimbo SOK28:48+11:5913:05
26Sören ErikssonLänna IF29:04+12:1513:12
27Bernt JohanssonHäverödals SK29:49+13:0013:33
28Lars LöthmanJärfälla OK31:13+14:2414:11
29Lennart JanssonHäverödals SK31:21+14:3214:14
30Sven JacobssonIF Thor37:14+20:2516:55
31Roine MattssonHäverödals SK37:31+20:4217:03
Sören WingeUpsala IFej godkänd
Per-Johan JanssonLänna IFej godkänd

Utveckling

1 350 m, 11 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Axel ThimTäby flyers12:289:14
2Hugo  ThimKlubblös12:31+0:039:16
3Adam DjerfstenLinköpings OK12:35+0:079:19
4Mateo ÖstlundRånäs OK12:55+0:279:34
5Ossian OláRånäs OK14:15+1:4710:33
6Tuva LarssonOK Linné20:38+8:1015:17
7Agnes Ohlin BoströmOK Linné22:32+10:0416:41
8Arne Lundman StridkvistOK Roslagen23:21+10:5317:17
9William SundbergOK Roslagen30:45+18:1722:46
Wilma SundbergOK Roslagenej godkänd
Einar Lundman-StridkvistOK Roslagenej godkänd

Motion

2 500 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Eric LarssonOK Linné17:567:10
2Albin ElenerudKlubblös18:10+0:147:16
3Jesper LarssonOK Älvsjö-Örby18:47+0:517:30
4Tora JohanssonOK Roslagen19:13+1:177:41
5Emma LarssonOK Linné19:35+1:397:50
6Anna.Karin LarssonOK Älvsjö-Örby20:49+2:538:19
7Ulf CarnbyTäby OK21:41+3:458:40
8Stefan NorellAttunda OK22:26+4:308:58
9Mikael BergOK Enen22:46+4:509:06
10Peter GropmanRånäs OK23:01+5:059:12
11Gunnar HedlundSödertälje-Nykvarn OF26:06+8:1010:26
12Kenneth AlnessLånghundra IF26:24+8:2810:33
13Lena NorellAttunda OK26:35+8:3910:38
14Ann-Sofi SandvikAvesta OK26:46+8:5010:42
15Ulrika ÖrtlundRånäs OK28:12+10:1611:16
16Sarah ÖrnesvedOK Roslagen29:11+11:1511:40
17Roland HellbergTäby OK31:28+13:3212:35
18Gunvor JonssonVänersborgs SK32:14+14:1812:53
19Björn NorrlidenTorsås OK52:12+34:1620:52
20Helena MartinssonKlubblös52:15+34:1920:54
Sören HolmströmRoslagsbro Sockenej godkänd
Magnus ErikssonOK Roslagenej start

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser