Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Bjursås OK
Datum: tisdag 24 september 2019

Herrar 1

4 500 m, 14 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Daniel WernerssonGöteborg-Majorna OK30:046:40
2Anders Stefan VestlundOK Kåre44:49+14:459:57
3Jan LindbergKorsnäs IF OK45:38+15:3410:08
4Mats JönssonKorsnäs IF OK45:44+15:4010:09
5Jan LärfarsLeksands OK46:01+15:5710:13
6Stefan KillbergKvarnsvedens GOIF OK46:33+16:2910:20
7Kenneth WålbergOK Kåre48:51+18:4710:51
8Hans AnderssonVästerbergslagens OL48:54+18:5010:52
9Heinz-Eric DeveliusIFK Mora OK52:41+22:3711:42
10Hans-Olof FröjdOslättforspojkarnas IK52:44+22:4011:43
11Gunde HjalmarssonStora Tuna OK1:00:38+30:3413:28
12Anders ThoméeIFK Mora OK1:03:26+33:2214:05 Ladda ner rutt i gpx-format
13Anders JohanssonAvesta OK1:04:16+34:1214:16
Anders ClaessonIFK Mora OKej godkänd

Herrar 2

3 800 m, 37 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulrik EnglundTumba-Mälarhöjden OK28:547:36
2Bengt StenerhagVästerbergslagens OL42:16+13:2211:07
3Johan JungellKorsnäs IF OK43:29+14:3511:26
4Hans AurellGävle OK46:04+17:1012:07
5Karl JohanssonIFK Hedemora OK46:10+17:1612:08
6Mats MårtenssonStora Tuna OK47:01+18:0712:22
7Inge HultmanKovlands IF47:25+18:3112:28
8Per ElfströmÅrsunda IF47:37+18:4312:31
9Roland BergSäterbygdens OK47:48+18:5412:34
10Lars LundénAvesta OK48:14+19:2012:41
10Vilho RokkaLångshyttans AIK OK48:14+19:2012:41
12Royne LenngrenIK Jarl Rättvik49:32+20:3813:02
13Lars MoranderIFK Mora OK50:30+21:3613:17
14Håkan RystedtStora Tuna OK51:14+22:2013:28
15Christer HellströmStora Tuna OK52:52+23:5813:54
16Ove ÅbergStorviks IF53:47+24:5314:09
17Gunnar EricssonGävle OK54:06+25:1214:14
18Harry EnbergVästerbergslagens OL54:11+25:1714:15
19Leif MathisenEskilstuna OL54:36+25:4214:22
20Lars DahlströmVästerbergslagens OL54:55+26:0114:27
21Lasse KokkonenLångshyttans AIK OK55:17+26:2314:32
22Östen ErikssonAvesta OK56:03+27:0914:45
23Per-Erik WiklundKarlsbyhedens IK56:41+27:4714:55
24Benny RendalenKorsnäs IF OK57:58+29:0415:15
25Per-Erik WåhlbergOK Linné58:04+29:1015:16
26Sten SvangrenIFK Mora OK58:46+29:5215:27 Ladda ner rutt i gpx-format
27Jan-Olov WåhlbergIBM Club Sweden59:00+30:0615:31
28Göran NilssonValbo AIF59:26+30:3215:38
29Karl MatschOK Kåre59:40+30:4615:42
30Tryggve OttossonKorsnäs IF OK59:48+30:5415:44
31Lars-Erik CederlöfIFK Mora OK59:54+31:0015:45
32Leif ÅkerblomStora Tuna OK1:00:21+31:2715:52
33Roger LarssonOK Kåre1:01:11+32:1716:06
34Lennart LundgrenAvesta OK1:23:50+54:5622:03
Sven-Olov OlssonBjursås OKej godkänd
Tord AndersenVästerbergslagens OLej godkänd
Tomas FalkValbo AIFej godkänd

Herrar 3

2 825 m, 50 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Ulf LöfgrenStora Tuna OK34:2412:10
2Ingemar LindIFK Mora OK34:50+0:2612:19
3Jan JohanssonIFK Hedemora OK35:42+1:1812:38
4Sven-Olof AspLeksands OK36:00+1:3612:44
5Björn AlmLeksands OK37:08+2:4413:08
6Jan HultHofors OK37:27+3:0313:15
7Åke AnderssonVästerbergslagens OL37:29+3:0513:16
8Olle JohanssonIFK Hedemora OK37:37+3:1313:18
9Tord HalvarsonOK Kåre38:31+4:0713:38
10Esbjörn AndrénKvarnsvedens GOIF OK39:04+4:4013:49
11Lars KarlssonDalaportens OL39:17+4:5313:54
12Karl-Erik AnderssonIFK Mora OK40:00+5:3614:09
13Roland BjörklundKvarnsvedens GOIF OK40:15+5:5114:14
14Agne NybergOK Kåre40:58+6:3414:30
14Lennart JahrLångshyttans AIK OK40:58+6:3414:30
16Jan DelbomDomnarvets GOIF41:54+7:3014:49
17Sture BjörkOK Kåre42:12+7:4814:56
18Roger EngstedtDalaportens OL42:19+7:5514:58
19Lars-Erik DanielssonInsjöns IF OK42:26+8:0215:01
20Maud NilssonHJS-Vansbro OK42:33+8:0915:03
21Sten BlomkvistVästerbergslagens OL42:55+8:3115:11
22Anders HurtigKvarnsvedens GOIF OK42:57+8:3315:12
22Ingemar NygrenÅrsunda IF42:57+8:3315:12
24Stefan EkholmIK Jarl Rättvik42:58+8:3415:12
25Stanley HolmerIFK Mora OK43:35+9:1115:25
26Björn HelgessonIK Jarl Rättvik43:50+9:2615:30
27Lennart TägtströmDomnarvets GOIF44:26+10:0215:43
28Lars-B LarssonOK Tyr45:13+10:4916:00
29Leif BjörkmanDalaportens OL45:48+11:2416:12
30Yngve AnderssonÅrsunda IF45:56+11:3216:15
31Kurt MattssonIFK Djura46:55+12:3116:36
32Inge SwartlingLeksands OK47:15+12:5116:43
33Bengt HolmIFK Mora OK47:35+13:1116:50
34Sören GustafssonSäterbygdens OK48:18+13:5417:05
35Johan ErikssonGrangärde OK49:09+14:4517:23
36Sören HolmbergLeksands OK50:05+15:4117:43
37Sören AnderssonJärbo OK51:09+16:4518:06
38Torsten DalströmKvarnsvedens GOIF OK52:53+18:2918:43
39Roland ForsblomKungsgårdens SK53:07+18:4318:48
40Ale ThorslingKungsgårdens SK54:34+20:1019:18
41Björn ÅhsLeksands OK54:44+20:2019:22
42Sten-Olov HellbergSundsvalls OK54:47+20:2319:23
43Mats AnderssonStora Skedvi IK SOFF55:08+20:4419:30
44Erik SvenssonKorsnäs IF OK55:30+21:0619:38
45Lars KällgrenDomnarvets GOIF57:07+22:4320:13
46Ingrid Wiklander NylanderSundsvalls OK57:24+23:0020:19
47John SivarsDalaportens OL57:41+23:1720:25
48Hans AnderssonStora Skedvi IK SOFF58:28+24:0420:41
49Åke SundbergFagersta OK1:07:09+32:4523:46
50Lars NordOK Kåre1:09:24+35:0024:33

Herrar 4

2 075 m, 20 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jonny HanssonBromma-Vällingby SOK27:5213:25
2Göran EngströmIFK Mora OK30:08+2:1614:31
3Hans GruddStora Tuna OK34:57+7:0516:50
4Lars-Arne ForsbergLeksands OK36:47+8:5517:43
5Östen AnderssonVästerbergslagens OL37:29+9:3718:03
6Mats Olov ThomsonOK Kåre37:36+9:4418:07
7Lasse BackIFK Mora OK41:23+13:3119:56
8Jan HedIK Jarl Rättvik46:45+18:5322:31
9Kjell PerssonKorsnäs IF OK47:19+19:2722:48
10Jan-Anders JanssonOK Kåre48:43+20:5123:28
11Jan Olof HedbergGagnefs OK50:12+22:2024:11
12Stig BleckurKorsnäs IF OK53:17+25:2525:40
13Erik LindbergKorsnäs IF OK53:57+26:0525:59
14Per ErikssonLeksands OK55:10+27:1826:35
15Ingmar NykvistRembo IK55:31+27:3926:45
16Rolf JohanssonSäterbygdens OK57:02+29:1027:29
17Bo DanmoDomnarvets GOIF1:02:37+34:4530:10
18Sten BergmanKorsnäs IF OK1:04:29+36:3731:04
19Bore NybergSäterbygdens OK1:06:33+38:4132:04
Tore SöderstenIFK Mora OKej godkänd

Herrar 5

1 400 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Nils EmanuelssonVästerbergslagens OL34:0924:23
2Alvar JönssonHofors OK40:32+6:2328:57
3Bernt LiljegrenOK Kåre41:26+7:1729:35
4Henning WaltgårdDomnarvets GOIF41:30+7:2129:38
Per NylanderSundsvalls OKej godkänd

Damer 1

4 500 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Anna JöhnemarkStora Tuna OK58:3713:01
2Ingrid SvenssonStora Tuna OK58:42+0:0513:02
3Sofie NylanderOK Kåre1:09:07+10:3015:21

Damer 2

3 800 m, 3 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Jannike WåhlbergOK Kåre51:0413:26
2Elisabeth Hjertqvist JohanssonAvesta OK58:25+7:2115:22
3Inger LindholmFjärås AIK1:01:15+10:1116:07

Damer 3

2 675 m, 15 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Monica GustavssonIK Jarl Rättvik36:3613:40
2Gunilla Maria BrusVästerbergslagens OL38:53+2:1714:32
3Ing-Marie MozéliusStora Tuna OK39:53+3:1714:54
4Anita MoreliusStora Skedvi IK SOFF41:51+5:1515:38
5Lisbeth HörnellDomnarvets GOIF42:17+5:4115:48
6Inger LöfgrenStora Tuna OK43:52+7:1616:23
7Gunilla RylanderStora Tuna OK44:08+7:3216:29
8Pirkko StenerhagVästerbergslagens OL45:05+8:2916:51
9Ing-Marie AndrénKvarnsvedens GOIF OK49:21+12:4518:26
10Maria EngbergKorsnäs IF OK51:42+15:0619:19
11Harriet GunnarssonStorviks IF53:32+16:5620:00
12Marianne AlmLeksands OK57:18+20:4221:25
13Siv StamSäterbygdens OK57:53+21:1721:38
14Eva GrenmyrOK Nipan1:10:02+33:2626:10
15Sonia JohanssonKvarnsvedens GOIF OK1:14:12+37:3627:44

Damer 4

2 075 m, 13 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Laila SpångmyrIK Jarl Rättvik33:4816:17
2Eva-Britt AhlmanVästerbergslagens OL35:12+1:2416:57
3Kerstin JahrLångshyttans AIK OK36:21+2:3317:31
4Maj HedIK Jarl Rättvik38:18+4:3018:27
5Lilly Britt HansesIK Jarl Rättvik41:21+7:3319:55
6Marianne DanielssonInsjöns IF OK42:23+8:3520:25
7Elisabeth LindholmDomnarvets GOIF47:23+13:3522:50
8Gunilla WiklundStora Tuna OK47:50+14:0223:03
9Viveka JohanssonSäterbygdens OK49:11+15:2323:42
10Kerstin SondellKlubblös50:36+16:4824:23
11Anna MattssonInsjöns IF OK54:55+21:0726:27
Kristina HolmbergOK Kåreej godkänd
Kristin PetterssonStora Tuna OKej godkänd

Damer 5

1 400 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid R
1Maj Lis KnutssonKvarnsvedens GOIF OK35:2425:17
2Ulla NykvistRembo IK37:20+1:5626:40
3Kerstin MelinLeksands OK1:07:53+32:2948:29
4Monica ThydenHofors OK1:30:48+55:241:04:51
Agneta ÖsterbergHofors OKej godkänd
Laila NygrenSäterbygdens OKej godkänd

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser