Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för Dala Veteran-OL

TävlingsinformationVisa resultatlista per klassPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: Dala Veteran-OL
Arrangörsorganisation: Bjursås OK
Datum: tisdag 24 september 2019

Avesta OK

5 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Elisabeth Hjertqvist JohanssonDamer 2 (3)58:25+7:2115:22
10Lars LundénHerrar 2 (37)48:14+19:2012:41
13Anders JohanssonHerrar 1 (14)1:04:16+34:1214:16
22Östen ErikssonHerrar 2 (37)56:03+27:0914:45
34Lennart LundgrenHerrar 2 (37)1:23:50+54:5622:03

Bjursås OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
Sven-Olov OlssonHerrar 2 (37)ej godkänd

Bromma-Vällingby SOK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Jonny HanssonHerrar 4 (20)27:5213:25

Dalaportens OL

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
11Lars KarlssonHerrar 3 (50)39:17+4:5313:54
18Roger EngstedtHerrar 3 (50)42:19+7:5514:58
29Leif BjörkmanHerrar 3 (50)45:48+11:2416:12
47John SivarsHerrar 3 (50)57:41+23:1720:25

Domnarvets GOIF

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Henning WaltgårdHerrar 5 (5)41:30+7:2129:38
5Lisbeth HörnellDamer 3 (15)42:17+5:4115:48
7Elisabeth LindholmDamer 4 (13)47:23+13:3522:50
16Jan DelbomHerrar 3 (50)41:54+7:3014:49
17Bo DanmoHerrar 4 (20)1:02:37+34:4530:10
27Lennart TägtströmHerrar 3 (50)44:26+10:0215:43
45Lars KällgrenHerrar 3 (50)57:07+22:4320:13

Eskilstuna OL

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
19Leif MathisenHerrar 2 (37)54:36+25:4214:22

Fagersta OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
49Åke SundbergHerrar 3 (50)1:07:09+32:4523:46

Fjärås AIK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Inger LindholmDamer 2 (3)1:01:15+10:1116:07

Gagnefs OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
11Jan Olof HedbergHerrar 4 (20)50:12+22:2024:11

Grangärde OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
35Johan ErikssonHerrar 3 (50)49:09+14:4517:23

Gävle OK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Hans AurellHerrar 2 (37)46:04+17:1012:07
17Gunnar EricssonHerrar 2 (37)54:06+25:1214:14

Göteborg-Majorna OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Daniel WernerssonHerrar 1 (14)30:046:40

HJS-Vansbro OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
20Maud NilssonHerrar 3 (50)42:33+8:0915:03

Hofors OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Alvar JönssonHerrar 5 (5)40:32+6:2328:57
4Monica ThydenDamer 5 (6)1:30:48+55:241:04:51
6Jan HultHerrar 3 (50)37:27+3:0313:15
Agneta ÖsterbergDamer 5 (6)ej godkänd

IBM Club Sweden

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
27Jan-Olov WåhlbergHerrar 2 (37)59:00+30:0615:31

IFK Djura

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
31Kurt MattssonHerrar 3 (50)46:55+12:3116:36

IFK Hedemora OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Jan JohanssonHerrar 3 (50)35:42+1:1812:38
5Karl JohanssonHerrar 2 (37)46:10+17:1612:08
8Olle JohanssonHerrar 3 (50)37:37+3:1313:18

IFK Mora OK

13 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Göran EngströmHerrar 4 (20)30:08+2:1614:31
2Ingemar LindHerrar 3 (50)34:50+0:2612:19
7Lasse BackHerrar 4 (20)41:23+13:3119:56
9Heinz-Eric DeveliusHerrar 1 (14)52:41+22:3711:42
12Karl-Erik AnderssonHerrar 3 (50)40:00+5:3614:09
12Anders ThoméeHerrar 1 (14)1:03:26+33:2214:05Ladda ner rutt i gpx-format
13Lars MoranderHerrar 2 (37)50:30+21:3613:17
25Stanley HolmerHerrar 3 (50)43:35+9:1115:25
26Sten SvangrenHerrar 2 (37)58:46+29:5215:27Ladda ner rutt i gpx-format
31Lars-Erik CederlöfHerrar 2 (37)59:54+31:0015:45
33Bengt HolmHerrar 3 (50)47:35+13:1116:50
Tore SöderstenHerrar 4 (20)ej godkänd
Anders ClaessonHerrar 1 (14)ej godkänd

IK Jarl Rättvik

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Laila SpångmyrDamer 4 (13)33:4816:17
1Monica GustavssonDamer 3 (15)36:3613:40
4Maj HedDamer 4 (13)38:18+4:3018:27
5Lilly Britt HansesDamer 4 (13)41:21+7:3319:55
8Jan HedHerrar 4 (20)46:45+18:5322:31
12Royne LenngrenHerrar 2 (37)49:32+20:3813:02
24Stefan EkholmHerrar 3 (50)42:58+8:3415:12
26Björn HelgessonHerrar 3 (50)43:50+9:2615:30

Insjöns IF OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
6Marianne DanielssonDamer 4 (13)42:23+8:3520:25
11Anna MattssonDamer 4 (13)54:55+21:0726:27
19Lars-Erik DanielssonHerrar 3 (50)42:26+8:0215:01

Järbo OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
37Sören AnderssonHerrar 3 (50)51:09+16:4518:06

Karlsbyhedens IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
23Per-Erik WiklundHerrar 2 (37)56:41+27:4714:55

Klubblös

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Kerstin SondellDamer 4 (13)50:36+16:4824:23

Korsnäs IF OK

11 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Jan LindbergHerrar 1 (14)45:38+15:3410:08
3Johan JungellHerrar 2 (37)43:29+14:3511:26
4Mats JönssonHerrar 1 (14)45:44+15:4010:09
9Kjell PerssonHerrar 4 (20)47:19+19:2722:48
10Maria EngbergDamer 3 (15)51:42+15:0619:19
12Stig BleckurHerrar 4 (20)53:17+25:2525:40
13Erik LindbergHerrar 4 (20)53:57+26:0525:59
18Sten BergmanHerrar 4 (20)1:04:29+36:3731:04
24Benny RendalenHerrar 2 (37)57:58+29:0415:15
30Tryggve OttossonHerrar 2 (37)59:48+30:5415:44
44Erik SvenssonHerrar 3 (50)55:30+21:0619:38

Kovlands IF

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
7Inge HultmanHerrar 2 (37)47:25+18:3112:28

Kungsgårdens SK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
39Roland ForsblomHerrar 3 (50)53:07+18:4318:48
40Ale ThorslingHerrar 3 (50)54:34+20:1019:18

Kvarnsvedens GOIF OK

8 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Maj Lis KnutssonDamer 5 (6)35:2425:17
6Stefan KillbergHerrar 1 (14)46:33+16:2910:20
9Ing-Marie AndrénDamer 3 (15)49:21+12:4518:26
10Esbjörn AndrénHerrar 3 (50)39:04+4:4013:49
13Roland BjörklundHerrar 3 (50)40:15+5:5114:14
15Sonia JohanssonDamer 3 (15)1:14:12+37:3627:44
22Anders HurtigHerrar 3 (50)42:57+8:3315:12
38Torsten DalströmHerrar 3 (50)52:53+18:2918:43

Leksands OK

10 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Kerstin MelinDamer 5 (6)1:07:53+32:2948:29
4Lars-Arne ForsbergHerrar 4 (20)36:47+8:5517:43
4Sven-Olof AspHerrar 3 (50)36:00+1:3612:44
5Jan LärfarsHerrar 1 (14)46:01+15:5710:13
5Björn AlmHerrar 3 (50)37:08+2:4413:08
12Marianne AlmDamer 3 (15)57:18+20:4221:25
14Per ErikssonHerrar 4 (20)55:10+27:1826:35
32Inge SwartlingHerrar 3 (50)47:15+12:5116:43
36Sören HolmbergHerrar 3 (50)50:05+15:4117:43
41Björn ÅhsHerrar 3 (50)54:44+20:2019:22

Långshyttans AIK OK

4 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
3Kerstin JahrDamer 4 (13)36:21+2:3317:31
10Vilho RokkaHerrar 2 (37)48:14+19:2012:41
14Lennart JahrHerrar 3 (50)40:58+6:3414:30
21Lasse KokkonenHerrar 2 (37)55:17+26:2314:32

OK Kåre

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Jannike WåhlbergDamer 2 (3)51:0413:26
2Anders Stefan VestlundHerrar 1 (14)44:49+14:459:57
3Sofie NylanderDamer 1 (3)1:09:07+10:3015:21
3Bernt LiljegrenHerrar 5 (5)41:26+7:1729:35
6Mats Olov ThomsonHerrar 4 (20)37:36+9:4418:07
7Kenneth WålbergHerrar 1 (14)48:51+18:4710:51
9Tord HalvarsonHerrar 3 (50)38:31+4:0713:38
10Jan-Anders JanssonHerrar 4 (20)48:43+20:5123:28
14Agne NybergHerrar 3 (50)40:58+6:3414:30
17Sture BjörkHerrar 3 (50)42:12+7:4814:56
29Karl MatschHerrar 2 (37)59:40+30:4615:42
33Roger LarssonHerrar 2 (37)1:01:11+32:1716:06
50Lars NordHerrar 3 (50)1:09:24+35:0024:33
Kristina HolmbergDamer 4 (13)ej godkänd

OK Linné

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
25Per-Erik WåhlbergHerrar 2 (37)58:04+29:1015:16

OK Nipan

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
14Eva GrenmyrDamer 3 (15)1:10:02+33:2626:10

OK Tyr

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
28Lars-B LarssonHerrar 3 (50)45:13+10:4916:00

Oslättforspojkarnas IK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
10Hans-Olof FröjdHerrar 1 (14)52:44+22:4011:43

Rembo IK

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
2Ulla NykvistDamer 5 (6)37:20+1:5626:40
15Ingmar NykvistHerrar 4 (20)55:31+27:3926:45

Stora Skedvi IK SOFF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
4Anita MoreliusDamer 3 (15)41:51+5:1515:38
43Mats AnderssonHerrar 3 (50)55:08+20:4419:30
48Hans AnderssonHerrar 3 (50)58:28+24:0420:41

Stora Tuna OK

14 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Anna JöhnemarkDamer 1 (3)58:3713:01
1Ulf LöfgrenHerrar 3 (50)34:2412:10
2Ingrid SvenssonDamer 1 (3)58:42+0:0513:02
3Ing-Marie MozéliusDamer 3 (15)39:53+3:1714:54
3Hans GruddHerrar 4 (20)34:57+7:0516:50
6Inger LöfgrenDamer 3 (15)43:52+7:1616:23
6Mats MårtenssonHerrar 2 (37)47:01+18:0712:22
7Gunilla RylanderDamer 3 (15)44:08+7:3216:29
8Gunilla WiklundDamer 4 (13)47:50+14:0223:03
11Gunde HjalmarssonHerrar 1 (14)1:00:38+30:3413:28
14Håkan RystedtHerrar 2 (37)51:14+22:2013:28
15Christer HellströmHerrar 2 (37)52:52+23:5813:54
32Leif ÅkerblomHerrar 2 (37)1:00:21+31:2715:52
Kristin PetterssonDamer 4 (13)ej godkänd

Storviks IF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
11Harriet GunnarssonDamer 3 (15)53:32+16:5620:00
16Ove ÅbergHerrar 2 (37)53:47+24:5314:09

Sundsvalls OK

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
42Sten-Olov HellbergHerrar 3 (50)54:47+20:2319:23
46Ingrid Wiklander NylanderHerrar 3 (50)57:24+23:0020:19
Per NylanderHerrar 5 (5)ej godkänd

Säterbygdens OK

7 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
9Roland BergHerrar 2 (37)47:48+18:5412:34
9Viveka JohanssonDamer 4 (13)49:11+15:2323:42
13Siv StamDamer 3 (15)57:53+21:1721:38
16Rolf JohanssonHerrar 4 (20)57:02+29:1027:29
19Bore NybergHerrar 4 (20)1:06:33+38:4132:04
34Sören GustafssonHerrar 3 (50)48:18+13:5417:05
Laila NygrenDamer 5 (6)ej godkänd

Tumba-Mälarhöjden OK

1 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Ulrik EnglundHerrar 2 (37)28:547:36

Valbo AIF

2 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
28Göran NilssonHerrar 2 (37)59:26+30:3215:38
Tomas FalkHerrar 2 (37)ej godkänd

Västerbergslagens OL

12 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
1Nils EmanuelssonHerrar 5 (5)34:0924:23
2Bengt StenerhagHerrar 2 (37)42:16+13:2211:07
2Gunilla Maria BrusDamer 3 (15)38:53+2:1714:32
2Eva-Britt AhlmanDamer 4 (13)35:12+1:2416:57
5Östen AnderssonHerrar 4 (20)37:29+9:3718:03
7Åke AnderssonHerrar 3 (50)37:29+3:0513:16
8Pirkko StenerhagDamer 3 (15)45:05+8:2916:51
8Hans AnderssonHerrar 1 (14)48:54+18:5010:52
18Harry EnbergHerrar 2 (37)54:11+25:1714:15
20Lars DahlströmHerrar 2 (37)54:55+26:0114:27
21Sten BlomkvistHerrar 3 (50)42:55+8:3115:11
Tord AndersenHerrar 2 (37)ej godkänd

Årsunda IF

3 startande
PlacNamnKlassTidDiffKm-tidR
8Per ElfströmHerrar 2 (37)47:37+18:4312:31
22Ingemar NygrenHerrar 3 (50)42:57+8:3315:12
30Yngve AnderssonHerrar 3 (50)45:56+11:3216:15

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser

Mila