Svenska Orienteringsförbundet

Officiell resultatlista för OL-skytte, sprint, SM, Svenska Cupen #6, World Cup #14

TävlingsinformationVisa resultatlista per organisationPressresultatlistaLadda upp ruttSkriv ut

Tävlingens namn: OL-skytte, sprint, SM, Svenska Cupen #6, World Cup #14
Arrangörsorganisation: Tumba-Mälarhöjden OK
Datum: söndag 18 augusti 2019

D21

2 900 m, 23 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Satu RautiainenFinland Team27:279:27
2Karin StenbackDalregementets IF29:15+1:4810:05
3Lisa AnderssonP 10 IF29:25+1:5810:08
4Julia DavidssonOK Klemmingen31:22+3:5510:48
5Nella KeskinenFinland Team31:36+4:0910:53
6Alice AxelssonMullsjö SOK33:30+6:0311:33
7Rafaela Von FrenckellIFK Lidingö SOK33:43+6:1611:37
8Klara LjunggrenLinköpings OK34:33+7:0611:54
9Terese HerlinAttunda OK34:55+7:2812:02
10Linda LönnebergTäby OK35:19+7:5212:10
11Maria Von SchmalenséeAttunda OK37:04+9:3712:46
12Nina HallorOK Tisaren37:08+9:4112:48
13Anna-Stina PåledalOK Klemmingen37:50+10:2313:02
14Tove PerssonMölndal Outdoor IF39:18+11:5113:33
15Kristina LjunggrenLinköpings OK41:46+14:1914:24
16Henriikka HölsöFinland Team41:52+14:2514:26
17Sara HolmdellGöteborg-Majorna OK44:19+16:5215:16
17Tove BrattgårdT2 IF44:19+16:5215:16
19Malin LignellOK Tisaren44:44+17:1715:25
20Desiré RexGöteborg-Majorna OK44:47+17:2015:26
21Stina BacklundT2 IF45:50+18:2315:48
22Mikaela WallerströmOK Österåker1:09:54+42:2724:06
23Xin ZhangMunchen OC1:44:45+1:17:1836:07

H21

3 500 m, 21 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Martin JanssonHäverödals SK27:307:51
2Antti IivariFinland Team27:33+0:037:52
3Mikko HölsöFinland Team27:53+0:237:58
4Gustav HindérOK Tisaren28:02+0:328:00
5Henrik JonssonP 10 IF28:58+1:288:16
6Anton BernevingOK Gipen31:10+3:408:54
7Robert PetterssonForsa OK32:06+4:369:10
8Johan HagströmerOK Klemmingen33:30+6:009:34
9Tapio PeräFinland Team33:31+6:019:34
10Maxime BonneauLinköpings OK34:48+7:189:56
11Anders JanssonMölndal Outdoor IF34:52+7:229:57
12Ingemar EricssonRonneby OK35:35+8:0510:10
13Lars Saar JakobssonT2 IF36:59+9:2910:34
14Robert JohanssonTäby OK38:09+10:3910:54
15Jakob AttåsOK Tisaren40:16+12:4611:30
16Jes Mose JensenAKIF40:32+13:0211:34
17Wilhelm Von FrenckellIFK Lidingö SOK40:33+13:0311:35
18Pontus BergströmOK Österåker40:54+13:2411:41
19Tobias AnderssonOK Österåker42:19+14:4912:05
20Adam AiliOK Tisaren1:00:24+32:5417:15
Linus OlssonOK Gipenej godkänd

H20

3 500 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Oskar EricssonRonneby OK30:088:36
2Thorsten SvenssonFinspångs SOK33:13+3:059:29
3Tim DalheimerTäby OK37:19+7:1110:39
4Samuel LindénAttunda OK39:29+9:2111:16
5Viggo HjerneTumba-Mälarhöjden OK44:05+13:5712:35

H16

2 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sigrid LjunggrenLinköpings OK31:4810:57
2Marcus LordTäby OK35:04+3:1612:05
3Axel BrönnestamOK Gipen36:11+4:2312:28
4Rasmus PåledalOK Klemmingen42:58+11:1014:48
5Arvid PerssonMölndal Outdoor IF47:04+15:1616:13

D14

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Filippa HjerneTumba-Mälarhöjden OK33:0916:34
2Freja HjerneTumba-Mälarhöjden OK34:31+1:2217:15
3Hilda MårsellTumba-Mälarhöjden OK1:00:35+27:2630:17
Olivia MasonTumba-Mälarhöjden OKej godkänd

H14

2 000 m, 2 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Svante SandvikAttunda OK28:1814:09
2Jacob PåledalOK Klemmingen29:22+1:0414:41

H12

1 800 m, 7 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Arvid EricssonRonneby OK18:4710:26
2Gustav RexOK Landehof21:50+3:0312:07
3Albin PerssonTäby OK27:35+8:4815:19
4Olle EkenbergTumba-Mälarhöjden OK32:53+14:0618:16
5Oskar EklövTumba-Mälarhöjden OK34:03+15:1618:55
6Viggo MårsellTumba-Mälarhöjden OK34:50+16:0319:21
7David EideforsSundbybergs IK1:26:06+1:07:1947:50

H40

3 500 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Sören Nilsson PåledalOK Klemmingen34:299:51
2Åke LjunggrenLinköpings OK37:16+2:4710:38
3Roger HaapaniemiI 19 IF37:34+3:0510:44
4Henrik PetterssonGöteborg-Majorna OK44:59+10:3012:51
5Andreas FredrikssonAttunda OK47:37+13:0813:36
6Johan SandbergAttunda OK57:16+22:4716:21

D50

2 000 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anna Nero NordmarkNässjö OK28:0514:02
2Karin SteneboAttunda OK39:24+11:1919:42
3Anette ArksandVallentuna-Össeby OL41:07+13:0220:33
4Susanne BerghMölndal Outdoor IF47:21+19:1623:40
5Sofie Von FrenckellIFK Lidingö SOK52:57+24:5226:28
Ann JärplingOK Klemmingenej start

H50

2 900 m, 5 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Fredrik SoneAttunda OK29:5910:20
2Christer ArksandVallentuna-Össeby OL39:15+9:1613:32
3Roger LindénAttunda OK41:29+11:3014:18
4Jonas PålssonÖstra Almby FK41:37+11:3814:21
Arne JanssonOK Klemmingenej godkänd

H55

2 000 m, 6 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Lars GerhardssonAttunda OK30:1515:07
2Klaes AxelssonMullsjö SOK30:55+0:4015:27
3Clas WickbomI 19 IF31:19+1:0415:39
4Hans MandahlOK Tisaren41:03+10:4820:31
5Håkan PerssonMölndal Outdoor IF44:36+14:2122:18
6Per AndénOK Linné47:24+17:0923:42

H60

2 000 m, 4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Anders MalmbergDalregementets IF30:0415:02
2Bengt JonassonGöteborg-Majorna OK32:37+2:3316:18
3Björn BorgGöteborg-Majorna OK32:57+2:5316:28
4Yngve NilssonOK Gipen36:39+6:3518:19

Propaganda Kort

4 startande
PlacNamnOrganisationTidDiffKm-tid
1Johan EideforsSundbybergs IK36:11
2Mattias SandströmFöreningen orienteringsskyttarna41:37+5:26
3Dan TirénVallentuna-Össeby OL57:26+21:15
4Ludvig KransholmKFUM Örebro OK1:00:52+24:41

Vid felaktigheter i resultatlistan, kontakta i första hand tävlingsarrangören!

Annonser